Bezoek koningin gaf Houten blijvende impi 'Tae Bo is gezonde manier van afreageren' J Meningen De republiek is dood leve Koninginnedag! Wim Ruska op plek 17: onrecht voor grootste judoka aller tijden Klankbord Opinie Rörsch over i Vrouwekerk benedei WOENSDAG 12 JANUARI 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen met eemvolledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc UITGELICHT Dat het monsterverbond waarmee Katwijk en Leiden de nationale Mering van Konin ginnedag binnenhaalden bij de Katwijkers in goede aarde zou vallen, daar kijkt niemand van op. In de typisch Holland se 'hokjesgeest staat Katwijk immers gelijk aan monarchie. En Leiden aan de republiek. Daarom is het wél opmerkelijk dat er tot dusver in Leiden geen onvertogen woord over het bezoek van hare majesteit op te tekenen valt. Zelfs Leidse GroenLinksers en SP'ers blij ken in hun sas met haar komst. Je kunt natuurlijk volhou den dat het niet aardig is om uitgerekend op de dag dat het staatshoofd haar veijaardag viert, de republiek uit te roe pen. En dat ook republikeinen onderscheid kunnen maken tussen zaak en persoon en dus wel tegen de monarchie zijn, maar niet tegen de Oran jes. En dat iedere staatsvorm nu eenmaal zijn feestjes heeft en je als republikein dus best Koninginnedag kunt vieren. Dat hoor je dezer dagen ook allerlei mensen zeggen. Maar vroeger - pakweg tien, twintig jaar geleden - kwam je dat soort nuances in republikein se kring zelden tegen. Beatrix heeft als geen van haar voor gangers de republikeinse ge dachte om zeep geholpen: de republiek is dood. Leve Ko ninginnedag! Ook wij journalisten zijn na tuurlijk blij met de komst van de koninklijke familie, maar de eerlijkheid gebiedt te zeg gen dat die blijdschap niet ge heel vrij is van opportunisme. Wij houden nu eenmaal van leven in de brouwerij en zijn blij met iedere hoogwaardig heidsbekleder die onze regio aandoet Mandela, Beatrix, Akihito, wij zijn voor alles in en komen dit jaar dus weer volop aan onze trekken. Want reken maar dat we de voorbereidin gen voor 29 april op de voet zullen volgen en dat we ook het Japanjaar met het mogelij ke bezoek van de keizer aan het Rapenburg niet over het hoofd zullen zien. En mocht er in Nederland toch nog ooit een republiek worden uitgeroepen, dan zul len we ook daarvan zeker ver slag doen. TON VAN BRUSSEL» HOOFDREDACTIE Nu de lijst van 'topsporters van de eeuw' is afgerond, wil ik nog graag op de inhoud ervan rea geren. Om te beginnen ben ik het wel met de samenstelling ervan eens. Ook vind ik dat de eerste drie - Johan Cruijff, Fan ny Blankers-Koen en Ard Schenk - hun plaats verdienen. Overigens een beoordeling die geen enkele sportkennis vereist. Voor wat de overige invulling betreft en de volgorde van de lijst valt er in de toelichting te lezen 'dat de waarde ervan zeer beperkt is' en 'dat over elke keuze wel valt ie twisten'. Nochtans neem ik hierbij de vrijheid om te stellen dat de sa menstellers zich bij de plaatsin gen van enkele sporters hebben geblameerd. Want wat te denken van nummer 49 voor de legendari sche bokster Bep van Klaveren? Maar nog bonter maken ze het met nummer 17 voor Wim Rus- ka, de grootste judoka aller tij den! En daarmee wordt deze verguisde grootheid opnieuw onrecht aangedaan. Derhalve is langs deze weg enig eerherstel voor 'de koning van de judo- mat' op zijn plaats en zet ik hem op mijn lijst op nummer 4. A, Klein, Bennebroek. Op Koninginnedag 2000, op 29 april, zullen de gemeenten Katwijk en Lei: den hare majesteit de koningin en haar familie mogen ontvangen. De re dactie van het Leidsch Dagblad no digde mij uit een bijdrage te schrij- ven over mijn erva ringen als burge meester van Hou ten. Vorig jaar bracht de koninklijke familie op Koninginnedag een bezoek aan Houten. Als geboren en getogen 'Leienaar' verwoord ik graag enkele overwegingen. Toen de gemeenteraad van Houten enkele jaren geleden de besloot ko ningin Beatrix uit te nodigen voor een bezoek aan Houten op Koninginne dag, was de verwachting dat zo'n be zoek een impuls zou geven aan de sa menlevingsopbouw van de nieuwe gemeente. Vormt dit in iedere ge meente een belangrijk onderdeel van gemeentelijk beleid, in het bijzonder een groeigemeente moet hierin inves teren. Houten zoekt naar identiteit en oriëntatie, zoals ook verwoord in de strategienota 'Heel Houten' (1998). Het stimuleren van sport, sociaal cul turele, en culturele activiteiten is daarbij flPINIF van groot belans- lyrfSSre Daarnaast werd het als een uitdaging er- Oud-Leidenaar mr. A.B.L. de Jonge is burgemeester van Houten. Onder andere in zijn gemeente vierde koningin Beatrix vorig jaar Koninginnedag. Dit jaar gebeurt dat in Katwijk en Leiden. Op verzoek van deze krant schreef De Jonge een opinie over wat er allemaal komt kijken bij zo'n koninklijk bezoek. varen de traditie van het vieren van Koninginnedag in een moderne ge meente op eigentijdse wijze vorm te geven. Het overdragen van die waar devolle traditie op jongere generaties leek een unieke kans. Tenslotte moest het eigene van Houten - het fietsvriendelijke karak ter, de duurzame stedenbouwkundige structuur, het landschappelijk waar devolle buitengebied en de Romeinse geschiedenis - het kader vormen voor de viering van Koninginnedag. Op 17 december 1998 kregen we of ficieel het bericht dat de koningin op bezoek zou komen. De kerstveikantie hebben we vervolgens benut een pro jectorganisatie op te zetten. Daarin participeerden vrijwilligers en onder nemers uit de Houtense samenleving, leden van de vier Oranjecomités (Houten, Schalkwijk, 't Goy en Tuil en 't Waal) alsmede medewerkers van de gemeente. Voor de kerstvakantie ont vingen alle inwoners een brief met een uitnodiging ideeën aan te dragen, waarop massaal werd gereageerd. De planning heeft daarna'globaal vier stadia gekend: het organiseren en bemensen van alle werkgroepen, het uitwerken van alle ideeen op pa pier, het realiseren van alle plannen, het in de praktijk oefenen van het to tale programma. De organisatie moest strak verlopen mede gelet op de tijdsplanning. Een boeiend aspect daarbij was dat vrij willigers en professionals in één orga nisatie samenwerkten. Al spoedig bleek dat inwoners of verenigingen die elkaar in het geheel niet kenden, elkaar nu opeens nodig hadden. Voor al dit laatste beantwoordde aan de ge stelde doeleinden. Men leerde eikaars talenten kennen, er groeide een hech te samenwerking tussen het particu lier initiatief en de lokale overheid. Gewerkt werd met een open begro ting, de gemeenteraad stelde op basis daarvan een krediet beschikbaar en na afloop verscheen een inhoudelijke evaluatie en financiële verantwoor- ding. Terugkijkend op 30 april 1999 kan het volgende worden vastgesteld. Alle doelstellingen die tevoren waren ge formuleerd, zijn gerealiseerd. Konin- Koningin Beatrix bezocht vorig jaar op Koninginnedag onder andere de Utrechtse gemeente Houten. Dit jaar komt ze wijk en Leiden. ginnedag 1999 is een feest van en voor de hele bevolking van Houten gewor den. Daarbij heeft Houten zich gast vrij opgesteld ten aanzien vein de vele bezoekers: er waren ongeveer 50.000 mensen actief. De samenlevingsop bouw heeft een blijvende positieve impuls gekregen, honderden vrijwilli gers hebben zich met enthousiasme ingezet. De vier maanden van voorbe reiding zijn een groot feest geweest. Natuurlijk genereert het bezoek van de koningin ook veel aandacht van de media. Dit vereist een goede sturing en afstemming door de organisatie. Bijzondere aandacht vragen ook par keren en veiligheid. De samenwerking met het hof, de veiligheidsdiensten, politie en brandweer, de nationale re serve, en het NOB waren uitstekend. De ervaring in al deze organisaties is onmisbaar gebleken. Het enthousiasme en de spanning onder de bevolking groeiden naar ma te de weken verstreken tot ongekende hoogte. De bereidheid van het be drijfsleven om onderdelen van het programma te sponsoren was fantas tisch. Koninginnedag 1999 is voor Houten een onvergetelijke dag geworden. De gemeente heeft laten zien een groot project op eigen kracht - geheel zon der externe adviseurs - goed aan te kunnen. Dit heeft een geweldige pro motionele waarde naar binnen en naar buiten opgeleverd. De Houtense samenleving is trots op dit resultaat, dit geeft een gevoel van eigenwaarde. Naar buiten toe heeft Houten zich ge presenteerd als een moderne en on dernemende gemeente. J.C. Heldring schreef in NRC/Han- delsblad van 4 mei 1999 een column onder de titel: 'Atlanta in Houten'. Hij blikte daarin terug op de Koninginne dagviering in Houten en plaatste kanttekeningen bij het karakter daar- van. Het zou te veel een mediaspekta kel zijn geworden, een show die de schijn oproept acteurs en deelnemers in een roes te verenigen. Hij citeerde de staatsrechtgeleerde professor A.A.H. Struycken uit een college van 1909: '...het koningschap in ons land in onze tijd is alleen nationaal indien het zich beschouwt als orgaan in de cultuur-democratie ter verwezenlij king der democratische gedachte'. In de moderne tijd van vandaag spelen daarbij de media ee ke rol. Gemeenten die de familie mogen ontvangen, bij ook acht op aspecten keting, promotie van de entertainment. Daar is niets op tegen lang van de monarchie zien wordt als bijdrage a; zenlijking van de democr dachte. Met andere woordl narchie heeft niet slechts sj kenis, die afstand schept, onderdeel van de democij menleving, waarmee im kunnen identificeren. Ik citeer het verslag van| viering in Houten uit het van juni 1999: 'Uitbundig Ier, humoristischer'. Houten heeft dat vorig wijze ingevuld. Leiden zaL a.s. op weer een andere m< Vanuit Houten wens ik kenen een buitengewooi en creatieve voorbereidii den, maak u op voor eei ninginnedag 2000! MR. A.B.L. DEJONGE* De sport Tae Bo, een combinatie van de vechtsporten taekwondo (Tae) en boksen (Bo) aangevuld met aerobics en een vleugje geestelijke bewustwording is populairder dan elke andere vorm van fitness. Duizenden mensen kwamen afgelopen zaterdag naar Amsterdam om de man himselfBiliy Blanks op housemuziek zijn kunstjes te zien doen. Overgewaaid uit de VS, oppervlakkige rage of potentiële gekte? Marcel van der Ploeg, manager van sportcentrum Amstelpark in Amsterdam waar Billy Blanks zijn kunsten kwam vertonen: „Toen ik tijdens de demonstratie van Blanks afgelopen zaterdag 1300 mensen zag springen, kreeg ik écht een warm gevoel van binnen. Juist dan vind ik net extra jammer dat de jeugd meer dan ooit achter de computer zit en daardoor een motorische achterstand oploopt. Mensen, jong en oud, die de gezondheid hebben om te sporten, mogen die kans niet aan zich voorbij laten gaan." Ds. Piet Stam uit Katwijk: ,,Als mijn hartspecialist zegt dat ik meer moet doen aan lichaamsbeweging, spring ik mee. Ik vind Tae Bo wel leuk om te zien. Er zijn mensen die zeggen dat er gewelddadige elementen in zitten, maar dat is niet zo. Volgens mij is de sport tamelijk risicoloos. Tae Bo slaat aan, omdat het een gezonde manier van afreageren is. Over die geestelijke bewustwording? Mensen snakken naar zingeving, alleen ze vinden het niet in Tae Bo. Deze commerciële,' oppervlakkige sport is van voorbijgaande aard. Over een paar jaar komt er een andere goeroe en zijn we Billy Blanks allang vergeten. Geestelijke bewustwording ligt een stapje hoger. Voor mij is dat het besef dat ik deel uit maak van een groter geheel met verantwoordelijkheden naar onze Schepper, naasten en naar mezelf toe." Karin Zandstra, manager sportcentrum Vlietlijn in Leiden: ,,Tae Bo is blijvend. Het is een nieuwe sport die het uithoudingsvermogen traint en calorieën verbrandt. Ik doe er zelf ook aan, omdat ik er veel van mijn emoties in kwijt kan. Ik hoor vaak positieve reacties van vrouwen. Ze denken dat ze niet het type zijn om aan vechtsport te doen. Maar zij vermaken zich het meest door te visualiseren dat er iemand voor ze staat die hen niet zint. En dan leven ze zich helemaal uit. Prachtig, gewoon." Jacqueline Toonen, verkoopster bij LJ sport bi Sassenheim: „Er komen hier wel wat Tae Bo'ers binnenlopen. Aan mannep verkopen we dan een short en een singlet en voor dames zijn een topje en een korte tight gangbaar. Van klanten hoor ik vaak leuke verhalen over Tae Bo. Nu wil ik ook meedoen, om me flink in het zweet te werken." Jan Aarts, eigenaar sportschool in Lisse: „Het is een enorme ervaring om zo'n goeroe mee te maken. Billy Blanks heeft echt dat typisch Amerikaanse enthousiasme om een groep te activeren. Een keer in je loopbaan zie je dé man die iets nieuws aan de branche heeft toegevoegd, in levende lijve. Tae Bo is big business. Mannen, vrouwen én kinderen zaten te snakken naar iets nieuws. Mits goed gegeven, denk ik dat Tae Bo een lang leven is beschoren." Mieke Roskam, sportmasseuse in Voorhout: „Ik heb nog geen Tae-Boblessures behandeld, maar dat komt ongetwijfeld nog. Er zijn altijd mensen die gekker doen dan ze kunnen zijn. De meest voorkomende blessures? Aan schouders door het stoten en aan ellebogen door overstrekken. Zelf heb ik een proefles Tae Bo genomen. Ik heb gemerkt dat de instructeur een belangrijke rol speelt. Een grote groep is moeilijk te overzien en dan bestaat er een grotere kans dat deelnemers geblesseerd raken." Pink Meltzer, coördinator Vrouwen-en Mannennetwerk van de Universiteit Leiden: „Ik ben absoluut geen sportief type, ik train alleen mijn hersenen. Al van jongs af aan heb ik het niet zo op georganiseerde sport. Natuurlijk doe ik wel wat aan lichaamsbeweging. Ik fiets elke dag, ik zwem en wandel. Maar omdat ik het wil en niet omdat ik het als een verplichting zie. Het mooie aan Tae Bo vind ik dat zelfverdediging wordt gecombineerd met sport. Leuke rage, Tae Bo. Maar over een tijdje is het overgewaaid. Ik ben benieuwd wat hierna komt." Piet van Beelen, eigenaar sportschool Noordwijk: „Mensen zien op televisie een mooie neger die hun vertelt dat ze binnen drie maanden tien kilo kunnen afvallen. Vervolgens beginnen ze fanatiek te sporten, terwijl ze vijf jaar niet hebben gesport. Die mensen moetje afremmen. Jammer dat Billy Blanks de risico's voor blessures vergeet te vermelden in zijn reclames. Iedereen wil wel, maar slechts weinigen zijn zo ver om het tempo van Billy Blanks bij te houden. Dat bleek afgelopen zaterdag wel, bij die demonstratie. Hij is erg goed in het opzwepen, maai' de meesten zwakten na een uur af." Philip Pijpers, projectmanager bij een adviesbureau voor fitnesscentra in Schijndel: „Veel hypes die uit de VS overwaaien, verdwijnen over een tijdje. Maar Tae Bo niet. Het is een relatief goedkope sport, omdat je geen apparatuur nodig hebt. Tae Bo kwam op het juiste moment, want het aantal deelnemers aan aerobics liep terug. Voor vrouwen én mannen is Tae Bo een nieuwe impuls, een trend. Iedereen stort zich erop, maar veel moet nog in goede banen worden geleid. Er moet bijvoorbeeld een erkende instructeursopleiding komen." HANAN NHASS Hoffelijkheid dwingt ons te ho pen dat professor Rörsch bij zijn wetenschappelijke presta ties meer aandacht voor feitelij ke realiteit heeft getoond dan in zijn grappig opiniestuk (pagina 'Meningen', 5 januari 2000) valt te bespeuren. Ik kan niets an ders dan vrolijk zijn over de on verbloemd historische onwe- tenheid die daarin tentoonge steld is, maar de fouten zijn te talrijk om ze hier allemaal te ontleden. Bijvoorbeeld dat het schip 'Mayflower' uit Delfsha- ven zou zijn vertrokken. Nee, meneer .Rörsch, dat was de 'Speedwell'. Volgens de heer Rörsch zijn het de Pieterskerk, het Pesijns- hofje en de zogenaamde Waal se Bibliotheek die een monu mentale herinnering aan de Pil grims en Waalse vluchtelingen bewaren, en niet de overgeble ven ruïne van de Vrouwekerk. Hij verzwijgt de feiten dat de Pieterskerk niet de kerk van de Pilgrims was - hoewel hun do minee John Robinson daar be graven is geweest - dat het huis van Robinson al in 1683 werd gesloopt en door het Pesijnshof werd vervangen en dat in de vroeg-zeventiende eeuw het huis waarin hij nu woont, de zogenaamde Waalse Biblio theek, nog niets met de Walen, laat staan de Pilgrims, te maken had. Verder behelst zijn betoog enkele verwarde uitlatingen over de Blauwe Steen, de histo rische bestrating en Rem brandt. Hij suggereert dat de Gorcumse martelaren met de Blauwe Steen zo verbonden waren dat die steen ooit een be devaartsoord is geweest. Nee, meneer Rörsch, deze geloofs helden vonden de dood in Den Briel. En ondanks zijn misleidende parodie van aandachtige over peinzing en constructieve sug gesties - van alles opruimen en elders in een museum bewaren - blijft het enig verband tussen de historische straatstenen en de Vrouwekerkruïne het feit dat de heer Van Rij zowel de straat stenen als de kerkruïne het liefst door moderne klinkers wil vervangen. En niettegenstaande zijn opi nie zou een bezoek aan De La kenhal de heer Rörsch kunnen leren dat er wel schilderij van Rei tot de verzamelin Wat niet verzwegei is dat het geboi Rembrandt waarbij de stad in is gebracht. En d< Pilgrimhuis, dat Bradford, in 1985 nield. Gedenkstenen aan de verlangens om iets symbolisi authentieks van verleden, tastbaar ter plekke te vindei De slordig opinie van profess kf zijn ongegronde r" aangaande de opr mijn bezwaren teg plannen van wethi zijn werkelijk bent opening van het P um twee jaar honderden Ameril ten, waarna talrijki Leiden en de Pilgw van cultureel toeri q0 ven. Dat ik, door vestigen op de plannen om histoiJet menten te vernielf en tische belangen va |gjj schaad zou hebbel r kelijkheid op zijn 1 *isl me schuldig zou nk maakt aan valse I )a; over de monumen üt) stad Leiden - wa n monumentencomi tru herstructurering ftoc mende kracht veftje terwijl de stad twf iai menten (de Vroui 'beschermde' boo|en marktgebied) wil ronduit belachelijk Maar dank u u Rörsch, voor uw wat een nuchtere discussie over moi iwi scherming en ste ite mebeleid had kun ue u de moeite had p eerst op internet 1 air in de New York Ti of mij daarover te dat u met verkeei wc stellingen en onju ties zo'n berg on bouwen. D< Jerefl v American Pilg lan De belangstellig voor de 'work out' van Billy Blanks was groot. FOTO WFA

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14