Afsluiting Driftstraat snel voorbij Winkeliers voelen zich genegeerd Detectivewerk met hiërogliefen Leiden Regio ?'j e< jdbare Diekstra wil ülen nog steeds inzien v<£ 'Gewoon' onderhoud aan Pieterskerk ONDERZOEK JH30ZH3CIN0 ■Leidsch DagbladilltCHIIÏVEN lAG 12 JANUARI 2000 lij, eiden annet van aarsen Diekstra ruim drie jaar Piad geweten, wat hij was hij zelf eind 1996 :stapt als hoogleraar ie aan de Universiteit had hij een gedwon- ig vermoedelijk aan- De vanwege een iffaire in opspraak ge idenaar stond gister- 1 itrijdbaar achter het .ijdens een zitting van voudige kamer be- M, it van De Raad van Ikstra beweerde er dat issie Hofstee, die des- de universiteit was om een advies in de irestie, bepaald niet :lijk was geweest en - evenmin. Het colle- ;tuur van de universi- iekstra verzocht om te zou bovendien zijn zonder vooringeno- hebben vervuld, wil het door een uit- in de Raad van State ijgen dat hij de notu- ikeningen en corres- i van de commissie - Jiag inzien. Halverwe- n-d lar vroeg hij hetzelfde e^e »edzitting bij de Haag- nk. De rechtbankpre- rdeelde toen echter 1 vraagde stukken niet Ier de Wet openbaar- i bestuur (WOB), irobeert het nu in ho- bij de Raad van Sta- iw. Hij vindt dat hij jazen van de Leidse it niet eerlijk is be- Hiij meent dat hij ge- maar nu wil hij dat krijgen. pen den ziet weten hoe de veroor- ^t(een onterechte - tot 'e clgekomen en wie daar en bijgedragen. Om Slfer te komen heb ik de - 0 aldus Diekstra. t er een principiële „Eenvoudig gezegd: et weten wat er door 0P'' lillende partijen en voor beschuldigingen ende verklaringen je- :ijn afgelegd, hoe een door de onderzoekers >cht en gewogen en ik min weten door wie bracht. Dat alles blijft moest het doen met het eindoordeel van de com missie Hofstee. Dat eindoordeel kreeg ik pas onder ogen toen het officieel en openbaar was. Bovendien lekte het college van bestuur delen van dat eindoor deel voortijdig naar de media. Zulks met de voor de hand lig gende bedoeling mij verder on der druk te zetten ontslag te vragen. Deze werkwijze kan maar op een manier worden getypeerd. Het was een geheim onderzoek, gevolgd door een openbare veroordeling", stelt Diekstra. Dat zoiets zomaar kan, strijkt zijn „rechtsgevoel recht tegen de haren in". Volgens Diekstra staat vast dat de commissie Hofstee an ders dan was afgesproken con tact heeft gehad met de leiding van de universiteit over de in houd van het uiteindelijke ad vies. Het college kreeg volgens de voormalig hoogleraar in spraak en op die manier ver dween bijvoorbeeld een zinsne de uit het eindoordeel dat pla giaat geen grond voor ontslag kan zijn. Deze stellingname stond nog wel in het concept advies dat Diekstra onder ogen kreeg. De raadsheer van de universi teit, C. Bruens, ontkende giste ren dat het college van bestuur invloed heeft uitgeoefend op de commissie Hofstee. „De rector magnificus heeft de commissie geen instructies gegeven met betrekking tot haar werkzaam heden. Van enige onderschik king van de commissie aan het college van bestuur was dan ook geen sprake. Dit heeft de rector magnificus onlangs nog bevestigd aan de heer Diekstra." Dat maakt volgens hem overigens niet zo veel uit: de commissie Hofstee was - zo verwees hij naar de uitspraak van de rechtbank - geen be stuursorgaan en de verslagen vallen niet onder de wet open baarheid van bestuur. Boven dien zijn de stukken waar Diekstra om vraagt - aldus Bru ens - niet in het bezit van het college van bestuur. „De versla gen zijn nooit aan het college van bestuur of aan een ander orgaan toegezonden. Ze zijn ook niet opgevraagd door de universiteit." De Raad van State doet over zes weken uitspraak. leiden De Leidse Pieterskerk staat in de stei gers. De westelijke gevel wordt gevoegd en de scheuren worden gerepareerd. Dit is het gewone onderhoud waarvoor in totaal zo'n tien jaar is uitgetrokken. Het staat los van het restauratieplan dat de kerk ook wil uitvoeren. Deze restauratie, waarbij onder meer de raamlijsten en de vloeren moeten worden hersteld en de zogeheten bonte knaagkever uit het hout moet worden verdreven, kost zo'n tien miljoen gulden. De Pieterskerk maakt nu een plan waarmee het de nodige subsidie bij het rijk wil loskrijgen. FOTO DICK HOGEWONING Middenstanders Vijf Meiplein boos op gemeente De door de brand getroffen winkeliers aan hef Vijf Meiplein voelen zich genegeerd door de gemeente. Gisteren spuwden ze al hun gal omdat ze vinden dat de gemeente veel te lang heeft gewacht met de renovatie van het winkelcentrum. Met de ge plande nieuwe luifel was de rookschade volgens hen veel minder geweest. Maar ze voe len zich nog eens extra gegriefd toen ze hoorden dat burge meester Postma de geëvacueer de bewoners heeft opgezocht. „Mooi dat hij aan die mensen aandacht heeft geschonken, maar bij de winkeliers laat hij zich niet zien. Terwijl die, door twee achtereenvolgende bran den bij het Chinese restaurant dubbel zo hard zijn getroffen", zegt Harry de Wit van de gelijk namige modezaak. De Wit is een van de winke liers die grote schade heeft ge leden door de brand. Een groot deel van zijn nieuwe collectie heeft rookschade opgelopen, en is niet meer normaal verkoop baar. Vervolgens hoor je dat de geëvacueerde bewoners di rect zijn bezocht. Terwijl die maar een half uurtje hun huis uithoefden. De gedupeerde on dernemers daarentegen heb ben nog niemand gezien van de gemeente. Ik vind dat schanda lig. Zo ga je niet met je burgers om." Volgens een woordvoerster van de gemeente heeft de bur gemeester nooit de bedoeling gehad de winkeliers te negeren. „Hij kreeg 's ochtends bet be richt dat de mensen uit de buurt uit voorzorg naar de brandweerkazerne waren ge bracht. Vervolgens is hij daar naar toe gegaan om naar hun toestand te informeren. De bur gemeester heeft zich geen mo ment gerealiseerd dat de win keliers daar niet bij waren." Tweerichtingsverkeer Lage Rijndijk blijft De hekken in de Driftstraat gaan zo gauw mogelijk weg. Dat wilde A. Haagsman van Verkeer en Vervoer gister avond in buurtcentrum de Kooi wel toezeggen. Maar het eenrichtingsverkeer op de Lage Rijndijk - dat de bewo ners ook weg willen hebben - blijft gehandhaafd. Binnen drie weken zal hij terugkomen naar de wijk voor een be spreking over allerhande maatregelen om sluipverkeer uit de wijk te houden en het overige verkeer te dwingen langzamer te rijden. van de doorgaande routes Java- straat en Atjehstraat, juist om het sluipverkeer tegen te gaan. Maar wij willen die hekken best weghalen en dan moeten we maar kijken of er andere oplos singen zijn. Maar je zult nooit een oplossing vinden die hon derd procent goed is. Persoon lijk vind ik dat kinderen wel ge woon op straat moeten kunnen spelen. Er is nog een hoop werk te doen." Bewoonster J. van der Steen uit de Javastraat zei dat er meer gedaan moet worden om de snelheid van de auto's in de wijk omlaag te krijgen. „Ze moeten er bloembakken neer zetten, waar je omheen ipoet slalommen. Dat hebben ze in Koudekerk ook gedaan en dat werkt perfect. De Javastraat kan best wel wat verkeer hebben, als ze maar niet zo racen." An dere omwonenden van de Java straat willen de hekken liever houden. Een bewoner dreigde met het openbreken van de straat. „Ik wil die vrachtwagens niet meer voor mijn huis. Ik kan nu rustig televisie kijken." Buurtwerker R. Arnoldi nam het initiatief om bewoners te vragen zich op te geven voor een klankbordgroep die samen met de ambtenaren van Ver keer en Vervoer gaat kijken naar de situatie in de Kooi. Drem pels, stoplichten, dertigkilome- terzones. Alles is bespreekbaar, behalve de Lage Rijndijk. gerry van bakel Tachtig wijkbewoners waren naar het buurtcentrum geko men om hun klachten over de toegenomen overlast voor te leggen aan de gemeente. En tel kens kwam het gesprek terug op de Lage Rijndijk. F. Nagte- gaal van slagerij De Roode wil de nog wel een keer uiüeggen hoe het verkeer op de Lage Rijndijk in toom gehouden kan worden en toch twee kanten op kan. ,,'s Morgens en 's middags tijdens de spitsuren voor de scholen geen zwaar verkeer toelaten en dan is alle^ opge lost." Ook andere bewoners waren er niet van te overtuigen dat de Lage Rijndijk voorlopig niet bespreekbaar is. „De ge meente kan toch gewoon toe geven dat ze een foutje heeft gemaakt, dat kan iedereen ge beuren." Maar Haagsman bleef bij zijn standpunt dat er een democra tisch besluit i{vas gevallen en dat de buurt volop nad kunnen meepraten. Haagsman: „Men vergeet nu al het goeds wat er is gebeurd op de Lage Rijndijk, maar het is daar echt een stuk veiliger geworden." Dat de rest van De Kooi nog flink wat verkeersproblemen kent, werd zeker erkend door de gemeenteambtenaren. Haagsman: „We hebben inder tijd gekozen voor het afsluiten Marcel Marée speurt naar kenmerk van de kunstenaar op Egyptische grafstenen >oth het front der wetenschap, dat is het streven van de irsiteit Leiden. En met succes. Niet zelden brengen ie onderzoekers opmerkelijke resultaten onder de t. it. Maar ook onderzoeken die minder opvallen dragen een inzichtelijker samenleving. In Onderzoek houdt mjvvarsdoorsnede van de Leidse wetenschap tegen het lke week vertelt een andere onderzoeker over zijn of haar werk. Vandaag Marcel Marée. idve i simpele inscriptie al eiden. Niet meer dan hiërogliefen op een :-gga ifstenen hielpen egyp- sü^larcel Marée aan een )ver de bouw van tem- e heilige stad Abydos. 's eerden hier Osiris, an het hiernamaals. Zo lefaj ^en ze hun claim op Verscheidene nieuwe i namen het initiatief groot bouwproject, zo '^5 g te lezen uit de op- rten i van gedenkstenen die kaart bracht en verge- ;t is een kwestie van van s kijken. Puur detecti- jemi larée speurt naar de :en van kunstenaars op van opgravingen in )at is nooit eerder ge- t dusver was er nau- nacht^ts bekend over de ma- gedenkstenen (stéles), ls en beelden. Door de iNGP§üen en schrifttekens te en kan Marée in veel ..herleiden waar de 11 pen zijn gemaakt. De d op ossiers die in de loop iiijkl jaar is gegroeid in zijn of e? e van het Nederlands is» t voor het Nabije Oos- 10) werkt als een soort tige computer, waar- akeni opmerkelijke archeolo- ntdekkingen doet. bestaat nu twee maar van veel monu- kennen we de her- jfet- In het verleden zijn lH ,en door particulieren ircheologische kennis ven en op de markt ge- :heologen hebben in eeuw niet altijd even lig gewerkt. Er bestaan iipnfecties' °°k hier in het seum van Oudheden n, zonder gegevens vindplaats. Dat is ver He weet niet eens waar je bronnen vandaan komen." Zeven jaar geleden deed Marée zijn eerste onderzoekje, naar een stéle uit het RMO. Hij ver- zamelde foto's van gedenkste nen uit andere musea en ont dekte frappante overeenkom sten in de uitgehakte tekens. Dat werd de basis voor zijn promotieonderzoek, dat wordt betaald door de Nederlandse Organisatie voor Wetenschap pelijk Onderzoek. Over een jaar hoopt hij 'de hoofdmoot' van zijn proefschrift klaar te heb ben. „Als je de hand van de maker herkent, kun je vaak de pro ductieplaats en tijd bepalen. Dan moet je natuurlijk wel een stuk hebben waarvan je dat weet, zodat je de stijl kunt ver gelijken, of de goden die wor den vereerd en de namen van de opdrachtgevers, want geen enkele steen is anoniem. De beste manier om iets bruik baars te virfden is om te kijken naar de vorm van het schrift. Elke kunstenaar heeft zijn ei genaardigheden, net zoals ons eigen handschrift specifieke kenmerken heeft. Door daar op te letten kunnen je voorwerpen indelen." „In hiërogliefenschrift kun je woorden op veel manieren schrijven. Er zijn 1-letterte kens, 2-lettertekens en 3-letter tekens, dat zijn allemaal klank tekens. Daarnaast heb je ook beeldtekens en determinatieve tekens die nodig zijn omdat dit schrift geen klinkers kent: een amfoortje laat bijvoorbeeld zien dat je de samenstelling van p en tmoet lezen als poten niet als pet of put. Al die tekens kunnen in tal van combinaties hetzelfde woord opleveren. Maai' je ziet op alle stenen en beelden dat de Egyptenaren hun regels graag netjes in vak jes verdeelden. Elke kunste naar doet dat op zijn eigen ma- Marcel Marée. nier. Aan de gekozen spelling kun je dus veel aflezen." Marée verwacht dat bij toe komstige opgravingen gebruik gemaakt gaat worden van zijn proefschrift. „Er bestond groot cynisme toen ik hiermee be gon, maar ik geloof dat het mo gelijk is om' de geschiedschrij ving aan te vullen door onder zoek van de stéles. Daarvoor heb ik nu al een paar duizend criteria gevonden. Het druist wel in tegen de heersende ar cheologische traditie van het kijken naar potscherven en in scripties. Incidentele monu menten zeggen ons vaak niks, FOTO HIELCO KUIPERS maar samen brengen ze nieuws." Zijn dossiers bevatten foto's en beschrijvingen van ongeveer 2500 stéles uit de periode van 2000 tot 1550 voor Christus. Daarvan kon hij zo'n tachtig procent indelen naar atelier. „Die dossiers vormefi een startpunt voor twee onder zoeksvragen: wat kun je zeggen over het kunstenaarschap in de Egyptische oudheid en wat zegt dat over de geschiedenis? Er zijn aanwijzingen dat ver schillende kunstenaars in het zelfde atelier werkten. Waar schijnlijk hakten verschillende beeldhouwers de voorschets van één tekenaar uit. Teke naars konden schrijven. Zij wa ren vaak ook voorleespriester. Soms blijkt een atelier ook meerdere tekenaars te herber gen." Marée ontdekte dat de produc tie van monumenten niet con stant was, toen hij stéles verge leek die klaarblijkelijk in een hele korte periode gemaakt zijn. Hij kon dat zien omdat in sommige stenen een jaartal was uitgehakt. „Daar was ik natuurlijk heel blij mee. Ik ont dekte dat de stéles waren ge maakt in Abydos, een soort be devaartsoord. Om te achterha len waarom daar een produc- tiepiek was, vergeleek ik de biografische gegevens met die op stenen uit hetzelfde atelier. Veel titels van opdrachtgevers bleken te maken te hebben met de bouw. Er was kennelijk een groot bouwproject uitge voerd. Omdat het in een heilige stad was, zal het wel een tem pel zijn geweest, gewijd aan Osiris." Opvallend vond Marée dat het jaartal waarin de bouwers hun stéles hadden laten hakken meermalen in het begin van de regeerperiode van een nieuwe farao lag. „De enige die op dracht voor zo'n groot bouw werk kon geven was de farao. Het is mij gebleken dat hij zelfs prioriteit gaf aan een tempel voor Osiris boven zijn eigen pyramide. Hij haastte zich om bij de god van de onderwereld in een goed blaadje te komen. Dit zegt weer van alles over de Egyptische godsdienst. Volgens de mythen was Osiris ooit ko ning en is hij vermoord door de valse troonpretendent Seth. Zijn rechtmatige opvolger was Horus. In de godsdienst werd elke dode farao gelijk aan Osi ris. Door hem te vereren be toonde zijn opvolger zich dus een legitieme troonpretendent, een belichaming van Horus." „Het blijft een theorie, maar de aanwijzingen passen mooi in elkaar. Zo kun je dus histori sche realiteiten reconstrueren aan de hand van een groep kunstenaars." ANNO 1900 Vrijdag 12 Januari LEIDEN - In het winkelhuis aan de Haarlemmer straat No. 46 is thans tijdelijk geplaatst de Royal Bioscope. De levende beelden, welke deze Bioscope voortbrengt, door middel van kalklicht, zijn zeer hel der, ook tevens aantrekkelijk door de vele gezichten uit Transvaal, welke gegeven worden. Jammer is wel, dat de beelden niet levensgroot zijn, waarvan echter de oorzaak is dat het winkelhuis niet ruimer is, waar door de Bioscope te dicht bij het doek moest ge plaatst worden. WADDINGSVEEN - Het aantal zieken alhier door diphtheritis, longaandoeningen influenza is zóó groot, dat de plaatselijke artsen nacht nog dag rust hebben. Zoowel onder jongen als ouden van dagen is het sterftecijfer groot. GEMENGD NIEUWS - Te Groesbeek heerschen de mazelen in zoo ergen graad, bij velen gepaard met longontsteking, dat er veel kinderen sterven en van de 300 schoolgaande kinderen er slechts 120 de school kunnen bezoeken. ANNO 1975 Maandag 13 januari LEIDEN - Vanmorgen is in het kader van de restau ratiewerkzaamheden aan de Hooglandse Kerk het laatste van de 64 kerkramen met glas in lood.aan de buitenzijde van de kerk geplaatst. Waarmee een om vangrijk karwei is afgerond. De Leidse firma Jilleba is in 1956 met de werkzaamheden begonnen en heeft in die periode 1600 m2 glas verwerkt. Daar voor moesten in totaal maar liefst honderdduizend ruitjes met de hand worden gesneden en is 13 ton lood verbruikt. Het glas is in Duitsland met de mond geblazen. De restauratiewerkzaamheden aan de bui tenkant van de kerk zijn nu vrijwel afgerond. Alleen de kerkhuisjes moeten nog onderhanden worden ge nomen. De firma Jilleba heeft nu zo'n 100 kerken van glas-in-lood voorzien, waaronder de Martinikerk in Groningen, de St. Janskerk in Gouda, de Grote Kerk in Naarden en de Pieterskerk in Leiden. UTRECHT- De 26-jarige Woerdense autohandelaar Martin N. smaakte het twijfelachtige genoegen, de eerste Nederlander te zijn die kleur moest bekennen via het roemruchte blaaspijpje. Toen de 1 novem- ber-wet amper 35 minuten van kracht was, reed - of liever gezegd zigzagde - Martin met zijn auto in de armen van de Woerdense politie. Het pijpje waar Martin in moest blazen, werd zeer groen, hetgeen niet verwonderlijk was omdat uit de bloedproef bleek dat hij een promilage van 3,47 had, zeven keer zoveel als het wettelijk toegestane maximum van 0,5 promile. Gisteren had Martin wederom een primeur. Hij was het eerste blaaspijpjes-slachtoffer dat zich voor de reebter moest verantwoorden. Voor de Utrechtse po litierechter bleek dat Martin al tal van veroordelin gen wegens dronken rijden achter de rug had. Toen hij op 1 november werd aangehouden was hij vier dagen tevoren nog voor rijden onder invloed veroor deeld. De officier eiste 3 weken gevangenisstraf on voorwaardelijk en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De politierechter handhaafde de gevan genisstraf, maar maakte van de twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, de helft voorwaardelijk. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het I^eidsch Dagblad aan de RoosevclLstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13