Geloof Samenleving Kinderen van één Vader Theol Kür tegc aftrei van pf Zangav«b, Wlaraii: WÊÊÊÊÊÊÈM SOW-kerken moeten schuld jegens joden belijden WOENSDAG 12 JANUARI 2000 979 VANDAAG Eeuwenlang vormde het gruwelijke verhaal van de heilige Arcadius een aansporing om vooral het ware geloof te behouden. Maar eigenlijk was het de tegenstanders en folteraars van Arcadius om hetzelfde te doen. Hij moest een afschrikwekkend voorbeeld worden voor de christenen. Die bedachten zich voortaan wel twee keer voordat ze net als .Arcadius zouden weigeren aan de Romeinse goden te offeren. Dat dacht men althans te bereiken. In werkelijkheid gebeurde het tegenovergestelde. Het verhaal speelt in de stad Caesarea tijdens de christenvervol gingen onder keizer Diocletianus (243-316). Net als vele chris tenen voor en na hem besloot Arcadius niet voor de Romeinse goden te buigen. Omdat hij één van de meer prominente inwo ners van de stad was. wilde de stadhouder hem als voorbeeld te stellen. Hij liet zijn vingers, kootje voor kootje, één voor één af hakken. Vervolgens gingen zijn beulen langzaam maar zeker verder met stukjes weg te snijden van al zijn ledematen. Uitein delijk had hij alleen nog zijn romp en hoofd, liggend in een plas met bloed. De legende wil dat hij toch nog vroom lag te bidden voordat hij stierf. Op 12 januari wordt Arcadius herdacht. Op wacht 12 JAN dharamsala Een politieman houdt de wacht voor de residentie van de Dalai Lama in Dharamsala in het noorden van India. De Tibetaanse regering in ballingschap liet gisteren weten hoopvol gestemd te zijn dat de regering van India positief zou reageren op een asielverzoek van de vorige week naar India gevluchte 'zeventiende levende boeddha'. Gyalwa Karmapa. De nu 16-ja- rige jongen is zondag naar een geheime verblijfplaats in de buurt van Dharamsala overgebracht, omdat er zorgen waren over zijn veiligheid. foto rtr Lezing spiritualiteit alphen aan den run Dr. R. Nepveu, Godsdienstfenomenoloog en oud-voorganger NPB, houdt maandag een lezing met als thema 'Spiritualiteit spiritueel behandelen'. De lezing wordt gehouden in Aktiviteitencentrum De Wielewaal in de Kwartelstraat in Al phen aan den Rijn. Het aanvangstijdstip is 20.00 uur, kosten in clusief koffie en thee 6,50 gulden. Leerdienst in Katwijk katwuk De Baptistengemeente Katwijk/ Rijnsburg houdt zon dag een leerdienst. De dienst, die wordt gehouden in deaula van het Andreascollege in de Louis de Colignylaan 2 in Katwijk en begint om 19.00 uur, heeft als onderwerp 'Leven met een verwrongen mensbeeld, zelfbeeld, Godsbeeld'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Katwijk aan Zee (wijkgemeente lchthus), J.B. Al- blas te IJmuiden-West; te Noordwijk (b.w. lchthus), JA de Koeijer te Baam. Aangenomen: naar Doesburg, R. Huijzer te Vught; naar Lange- zwaag c.a en Lippenhuizen/Hemrik, A.J. Jonker te Leeuwarden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Winsum/Obergum, mw. Th.C. Wolters te Arnhem. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Hengelo, W.JA Ester te Nieuwe Pekela. UNIE VAN BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen: te Arnhem-Zuid, W.P. van Berkel te Hoogeveen. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Naar het zuidoosten wegtrekken de regen, in de heuvels mogelijk sneeuw. Daarna af en toe zon en vooral in het noordwesten enkele winterse buien. Maxima dalend naar circa 5 graden. België en Luxemburg: Zonnige perioden en vooral in de Ardennen kans op mist. Verder vanuit het westen toenemende bewolking en donderdag af en toe regen of sneeuw. Maxima rond 4 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Hier en daar zon, maar ook plaat selijk hardnekkige mist of laag hangende bewolking. Donderdag in het westen bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Maxima rond 3 graden, aan zee hoger. Zuid-Frankrijk: Veel zon, hier en daar ook hard nekkige wolkenvelden en in de nacht en ochtend mogelijk mist. Donderdag langs de westkust kans op wat regen. Maxima tus sen 3 en 7, aan de Middellandse Zeekust rond 10 graden. Spanje: Veel zon, langs de kusten in het zuidoosten eerst nog nu en dan regen. Donderdag juist in het noordwesten regen, landinwaarts kans op sneeuw. Maxima tussen 5 en 10, aan zee tussen 10 en 15 graden. Portugal: Woensdag zonnig. Donderdag vanuit het noordwesten toene mende bewolking gevolgd door regen, verder landinwaarts kans op sneeuw. Maxima landinwaarts tussen 4 en 9 graden, aan zee tussen 11 en 15. Donderdag iets kouder. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en waarschijnlijk droog. Maxima rond 16 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Aan de noordzijde ook nu en dan bewolking maar droog. Middagtemperatuur rond 19 gra den. Duitsland: Hier en daar zon, maar vooral in het midden en zuiden ook mist of laaghangende bewolking. Don derdag in het noordwesten toene mende bewolking gevolgd door sneeuw of regen. Maxima iets bo ven nul. Oostenrijk: Droog en rustig weer met wolken velden, maar vooral in het noor den geleidelijk ook op meer plaatsen zon. In de dalen kans op mist. Maxima dichtbij het vries punt. Zwitserland: Droog en rustig weer wolkenvel den en in de dalen lokaal mist, maar vooral woensdag aan de zuidflank van het Alpenmassief ook zon. Maxima tussen 0 en 5 graden. Polen: Vooral in het noorden en westen zon, verder wolkenvelden of mist, maar vrijwel overal droog. Maxi ma meest iets boven het vries punt. Tsjechië en Slowakije: Droog weer met hier en daar op klaringen. Verder wolkenvelden en kans op mist. Middagtempera tuur dichtbij nul. Hongarije: Rustig en droog weer met hier en daar zon, maar ook plaatselijk Ik zit op de Rijnzangertjes. Toen ik daar op ging, was ik vier. Ik wilde op een koor omdat ik zin gen leuk vind. Je wordt er vrolijk van. Dan moet je lachen in jezelf. Meester Jos speelt op de piano. Hij zegt wanneer je moet beginnen en wanneer je klaar moet zijn. Ik vind het niet moeilijk om liedjes te leren. Meester Jos zingt het voor en wij zingen het na en dan gaan we het hele liedje zingen. Ik weet niet meteen de woorden uit m'n hoofd, maar wel snel. Elke woensdag oefenen we in de Scheppingskerk in het zaaltje waar ook de kinderkerk is. We zingen dierenliedjes, ouderwetse liedjes en gewone liedjes. Het liedje over Bob de hond heb ik al leen gezongen toen ik moest optreden in een bejaardenhuis. De mensen vonden het mooi, want ze gingen klappen. Met Kerstmis zingen we liedjes over Jozef en Maria en het kinde- ke. Deze keer hebben we een musical opgevoerd over circusar tiesten die niet wisten wat kerstfeest was. Toen gingen wij kerst- Desiree Wille (8 jaar), afkomstig uit Leider dorp vertelt over haar geloof feest voor hen spelen. Ik speelde een schaap en ik moest 'Er is een kindeke geboren op aard' zingen. De andere kin deren zongen de tweede regel. Maar zij zongen heel zacht. De mensen zeiden dat ze mij wel goed konden verstaan. Want er lagen mensen te slapen en ze werden wakker toen ik ging zingen. Meester Jos had gezegd dat ik schaap moest zijn. Ik had een witte maillot en een witte trui aan. Op mijn hoofd had ik een band met schapenoren. Als schaap moest ik zingen en om de kribbe heen kruipen en door de wei. Ik was het hoofdschaap, dus ik moest voorop. Toen hadden we een liedje en moest ik weer alleen zin gen: 'en de hemel die gaf er zoveel licht, dus toen kneep ik mijn schapenogen dicht'. Dat licht kwam door de engelen. Zij kwa men vertellen dat Jezus geboren was. In onze musical was Jezus een pop. Maar in het echt is Hij het kind van God. Het is fijn dat Hij geboren is, om- dat Hij je helpt. Daarom vind ik Kerstmis een mooi feest. ^7 n iff; kI' De kritische Zwi loog Hans KüngJ" dat paus Johani aftreedt. Als de zijn ambt neerl!^ het gevaar dat h ^j, van zijn opvolge v0 leert of beïnvli lt Küng in een ini de Italiaanse kr pubblica. Küng behoort critici van het be hannes Paulus. nam de theoloogt' kerkelijke leert wegens diens over onder mee baarheid van de pleit bij voortdui schaffing van he priestercelibaat ting van vrouw priesterambt. De voorzitter se bisschoppen 1; Karl Lehmann, d afgelopen weeke boe door het de aftreden van de tigjarige paus brengen. Küng, van Lehmann p 1 een vergelijking (r Jeltsin die op o,j zijn aftreden be w en de door hem 13a volger, premier jt interim-presiden schoof. Küng voorziet nes Paulus mog<^( vloed aanwendt ee hanger van de c< "ej groepering Opus er volger naar te s ;r meeste gelovig© volgens de thf naar zo'n kerkleider, maai paus die een opl voor de crisis in Katholieke Kerk dere visie op h ,jj ambt heeft. In het Maranatha de Poolster in volgende week w zangavond-voor-ii houden. De avon 20.00 uur. Het the bidden, samen zoi plan van onze He wordt georganise contactcommissie meente Rehoboth kend recept: 'U zingen'. Aan het orgel zit d ie han Haasnoot. t. kwartet 'Pasepart taarbegeleiding m voor acht staat d( lk De avond wordt i besloten. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma. chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden ar TELEF» le Advertenties: 071- 532 Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 92 Hoofdredactie: 071—53 ADVERTED 'V Maandag t/m vrijdag van 071- 5356 230 RUBRIEKSADVE Maandag t/m vrijdag vi 071-5143 545 ABONNEH#lc bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro! per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtfet; het automatisch afschrijven! abonnements- geld, ontvani i® betaling. VERZENDING P! 5?' Voor abonnementen die per er worden verzonden geldt eer aan portokosten per verschi p{ LEIDSCH DAGBLAD OP >s Voor mensen die moeilijk! hebben of blind zijn (of e« e leeshandicap hebben), ise van het regionale nieuwsi Dagblad op geluidscassett informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Dp III sett: 'V i'; ZIEK ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezi e feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendien se INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De drie Samen-op-Wegkerken moeten schuld belijden tegen over de joden. Ook zouden de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken niet langer bang moeten zijn om zich openlijk solidair te verklaren met de joden en de staat Israël. Dat schrijft de hervormde emeritus predikant dr. W. Du- vekot uit Utrecht in een open brief aan de gezamenlijke syno de van de SoW-kerken. Hij be treurt het dat de drie kerken de boeteviering jegens de joden overlaten aan christelijke orga nisaties en individuele christe nen. Vorig jaar woonden enkele duizenden gelovigen dergelijke bijeenkomsten bij in onder meer de Domkerk. Duvekot, die namens veel kerkleden zegt te spreken, mist de deelname van de SoW-kerken. In het verleden heeft de kerk het volk Israël nauwelijks geze gend, maar vooral vervloekt, meent de predikant. Hij vindt- het intens treurig dat over deze vloek in de SoW-kerken bijna nooit wordt gesproken. Duve kot vraagt zich af of het sterke uiterlijke verval van de kerk ver band houdt met deze vloek. Hij roept de kerkleiders op boete te doen over de vloek die de kerk vaak over Gods volk heeft uitge sproken. Volgens Duvekot zijn de SoW-kerken ook bang om zich in het openbaar solidair te verklaren met de joden en de staat Israël. Hij waarschuwt er voor dat „wij Jezus en zijn volk weer in de kou laten staan" als de kerken zich niet achter Israël scharen. Dat betekent in geen geval dat de kerken de Palestij- nen niet willen steunen, bena drukt de predikant. Voorzitter ds. D. Pruiksma van het Overlegorgaan Joden en Christenen noemde de schuld belijdenis tegenover joden vorig jaar een „gepasseerd station" in de joods-christelijke samenwer king. Pruiksma vindt dat de ker ken niet moeten blijven steken in het belijden van hun schuld, maar lering moeten trekken uit de geschiedenis en op een ge lijkwaardig niveau met joden moeten samenwerken. mist of laaghangende bewolking. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Italië: Hier en daar zon, maar ook wol kenvelden of mist en vooral in het zuiden kans op een bui. Toene mende wind. Maxima van 6 gra den in het noordoosten tot 15 lo kaal in het zuiden. Corsica en Sardinië: In het westen zonnige perioden. In het oosten meer bewolking en kans op een enkele bui. Maxima rond 13 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, op het oostelij ke vasteland en de eilanden in de zuidelijke Egeische Zee wolken velden en kans op een (winterse) bui. Op de Egeische Zee waait een koude noordenwind. Maxima tussen 5 en 13 graden. Malta: Woensdag af en toe zon en moge lijk een bui. Donderdag bewolkt, veel wind en in de loop van de dag flink wat regen. Maxima on geveer 14 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkus ten en op Cyprus droog en in het algemeen zonnig. Plaatselijk veel wind. Maxima van 7 graden bij de Dardanellen tot 15 in het zuid oosten. DONDERDAG 13 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.44 Zon onder 16.52 Maan op 11.56 Maan onder23.08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03.26 15.56 02.59 15.29 Laag 07.48 20.06 07.29 19.47 Weerrapporten 12 januari 07 u Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck half bew N 4 licht bew. ZO 2 zwaar bew NI ZO 2 half bew Z 4 half bew. N1 Motregen ZW 2 zwaar bew ZO 2 Molukkers willen betrokken zijn bij Nederlandse hulp aan Ambon HOUTEN ANP De Molukkers in Nederland willen betrokken worden bij de diplomatieke acties en humani taire hulp van de regering inza ke het geweld op de Molukken. Die betrokkenheid zal hen hel pen bij het zoeken van een nieuwe relatie met het moeder land, schrijft het samenwer kingsverband Help Ambon in Nood (HAIN) in een open brief aan premier Kok. „De bijdrage van de Neder landse regering zal aan kwaliteit en effectiviteit winnen als zij de Molukse Nederlanders inscha kelt bij haar (diplomatieke) ac ties en humanitaire hulp", al dus R. Metekohy, ds. J. Rutu- malessy en N. Tuharea namens het samenwerkingsverband van Molukse christenen en mos lims. „Hun bijdrage aan het op lossen van de conflicten op Maluku zal hen helpen bij de definiëring van hun positie in Nederland." HAIN roept Kok op om de in ternationale aandacht voor de Molukse kwestie levend te hou den en de Indonesische rege ring te steunen bij haar pogin gen om stabiliteit te bevorde ren. Door de eeuwenlange er varing met het oplossen van „maatschappelijke tegenstellin gen met religieuze invalshoe ken" en de historische banden met Indonesië en de Molukken is Nederland volgens de brief schrijvers bij uitstek in staat om een waardevolle bijdrage te le veren. Volgens HAIN is de strijd op de Molukken geen religieus conflict maar wordt godsdienst voor politieke doeleinden ge bruikt. „In heel Indonesië en ook op de Molukken blijkt hoe vroomheid en missionair elan een dodelijk effect sorteren op de samenleving wanneer zij voor de kar gespannen worden van krachten die een eigen duistere (politieke) agenda han teren." Door de onlusten op de Mo lukken heeft de geschiedenis van de Molukkers ter plekke een heel andere wending geno men dan die van de Molukkers in Nederland. „Desondanks voelen wij ons meer dan ooit verbonden met onze broeders en zusters daar en willen wij al het mogelijke doen om hen na bij te zijn." regen opklaringen mist zonnig windrichting 19 temperatuur W warmtefront J koufront lagedruk H hogedruk luchtdruk in 1000 hecto pascal ZO 2 24 12 0.0 W5 11 6 0.0 ZO 2 15 5 00 N2 11 3 0.0 W3 5 0 0.0 NW2 13 5 60 w.s.4 3 0 50

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12