.eiden Regio Asbest-alarm in Stadsgehoorzaal De prijswinnaar heeft een luxeprobleem Centrum asielzoekers sluit op 1 april Eerherstel tekenleraar Barning 'Rookverboden in LUMC genegeerd' Brandweer bevrijdt gewonde bouwvakker uit benarde positie De foyer van de Stadsgehoorzaal moet mogelijk direct worden afgesloten in verband met asbest. Uit onderzoek naar asbest in gemeentelijke gebouwen is naar voren ge komen dat het asbest dat zich boven het plafond van de foyer bevindt, mogelijk gevaar oplevert. Het materiaal, waarvan de aanwezigheid bekend was, zou zich door be paalde luchtstromen kunnen verspreiden. Morgenoch tend verwacht de gemeente de resultaten van het labo ratorium te ontvangen waaruit moet blijken of er inder daad maatregelen moeten worden genomen. Bij het speurwerk is de afgelo pen dagen in de Stadsgehoor zaal op verschillende plekken asbest gevonden. In een werk ruimte werd een asbesthou dend werkblad aangetroffen en ook in het plafond van een gang bleek asbest te zijn ver werkt. Deze vondsten leveren echter geen problemen op. In de ruimten komt geen publiek, er is geen gevaar van versprei ding, en het spul is gemakkelijk te verwijderen - wat ook zo snel mogelijk zal gebeuren. Het asbest boven het plafond van de foyer is een ander ver haal. Omdat hier wel gevaar van verspreiding lijkt te zijn en het hier wel om een publieks ruimte gaat, is er direct alarm geslagen. Gisteravond zijn er in de ruimte luchtmonsters geno men, die definitief moeten uit wijzen of er hier een probleem is. „Tot die tijd is het specule ren", aldus cultuur- en milieu- wethouder Alexander Pechtold. „Maar als de experts besluiten dat er monsters moeten wor den genomen, dan kun je ervan uitgaan dat ze grote twijfel heb ben of de boel wel in orde is." Wanneer de luchtmonsters inderdaad uitwijzen dat het as best zich door de foyer ver spreidt, dan moet de ruimte di rect worden gesloten. Hoewel dat voor de bedrijfsvoering van de Stadsgehoorzaal een groot probleem oplevert, betekent het niet dat voorstellingen moeten worden afgezegd. De grote zaal blijft hoe dan ook be schikbaar. Het asbest boven het plafond kan worden verwij derd, maar zou ook zo goed in gepakt kunnen worden dat het gevaar van verspreiding op die manier wordt bezworen. Pechtold verbaast zich erover dat er na de renovatie van 1995 nog altijd asbest aanwezig is in de Stadsgehoorzaal. „Ik laat in tern uitzoeken of het nu gevon den spul toen al dan niet is aangetroffen, en waarom het toen niet is verwijderd. Ook op die vraag hoop ik donderdag antwoord te hebben." leiden Zelfs na 1 april wordt er nog enige tijd gewerkt aan het complex aan de Rijnsburgerweg. Het groot onderhoud aan de installaties en aan de buitenkant van het pand neemt nog enige tijd in beslag. Daarnaast wordt het centrum tijdelijk uitge breid met een grote tent, vergelijkbaar met het tijdelijk asielzoekerscentrum dat ruim een jaar in het Cronesteijn-park heeft gestaan. De tent, die binnenkort wordt opgezet op de tennisbaan ach ter Nieuweroord, biedt plaats aan een crèche en een recreatieruimte. De tent is nodig omdat de asielzoekers pas in augustus de beschikking krij gen over de begane grond van Nieuweroord. Tot die tijd wordt dit deel van het complex gehuurd door de onderwijsgroep Haaglanden. Het opvangcentrum voor asielzoekers (OC) aan de Willem van der Madeweg wordt op 1 april de finitief buiten gebruik gesteld. Half februari kun nen de eerste asielzoekers hun intrek nemen in het nieuwe centrum in de voormalige zusterflat Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg. Het duurt dan nog maximaal zes weken voordat het oude asielzoekerscentrum leeg kan worden opgele verd. Oorspronkelijk zou het centrum aan de Willem van der Madeweg al op 1 november vorig jaar worden gesloten, maar dat bleek onhaalbaar door de slechte staat waarin Nieuweroord bij de oplevering in augustus bleek te verkeren. De memier waarop de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) in oktober 1998 de toen 88-jarige tekenleraar Cor Barning aan de kant schoof verdient 'geen schoonheidsprijs'. Dat de wel zijnsorganisatie geen gebruik meer wenste te maken van zijn diensten was gezien het terug lopend aantal cursisten en de hoge leeftijd van de docent wel begrijpelijk, maar 'dat had op een andere wijze afgehandeld kunnen en moeten worden'. Dat oordeelt de interne klach tencommissie van de LWO. De commissie adviseert de direc teur van de welzijnsorganisatie zijn verontschuldigingen aan te bieden voor de ongelukkige gang van zaken. Barning werd indertijd met een koel briefje van stadsdeel manager Leontien de Regt met pensioen gestuurd. Nadat de LWO de prijzen van de cursus sen had verhoogd, haakten veel deelnemers af. Om de kosten te drukken, besloot Barning ver der te gaan als vrijwilliger, maar hij draaide zijn besluit na een aanvaring met zijn leerlingen weer terug, en wisselde daarna nog verschillende malen van standpunt. De Regt verklaarde dat het werken met de bejaarde tekenleraar hierdoor wel erg moeilijk werd. Tijdens de zitting van de klachtencommissie was ook de stadsdeelmanager van mening dat de brief waarin Barning be dankt werd voor bewezen dien sten niet helemaal gelukkig was. Maar De Regt zou daar zelf niet de hand in hebben gehad: de brief zou op haar naam, maai' zonder dat zij hem had gezien zijn verstuurd. Klacht tegen ziekenhuis leiden herman joustra De niet-rokersvereniging Clean Air Now, oftewel Scho ne Lucht Nu, heeft bij de In spectie Gezondheidsbescher ming een klacht ingediend te gen het LUMC. Volgens de vereniging is er van de nale ving van het rookverbod in het ziekenhuis, zoals dat is voor geschreven in de tabakswet geen sprake. CAN vindt zelfs dat er sprake is van 'wantoe standen' in het ziekenhuis. De vereniging heeft de Raad van Bestuur inmiddels per brief verzocht meteen actie te over nemen. In diezelfde brief schrijft CAN dat het roken in de open bare ruimten van de gebou wen van het ziekenhuis nog steeds wordt toegestaan. Ook zou het verplegend personeel patiënten die willen roken helpen 'om in het geheim er gens in het gebouw een siga ret te roken'. Tot slot schrijven de niet-rokers dat 'rookverbo den binnen het LUMC wor den genegeerd door patiënten en hun bezoek'. P. Zonderop, die de brief namens CAN heeft onderte kend, zegt in een toelichting op de brief, een aantal over tredingen zelf te hebben waar genomen. „Op verschillende plekken staan asbakken die vol zitten met peuken. Bij de roltrap wordt gerookt. En ik weet uit betrouwbare bron dat het verplegend personeel pati ënten af en toe stiekem een si garetje laat roken. Begrijp me goed, ik heb niets tegen ro kers, maar niet-rokers hebben hier enorm last van. Ik vind ook dat een ziekenhuis in de ze een voorbeeldfunctie heeft. En daar komt nog bij dat er in openbare ruimten van ge zondheidsinstellingen en overheidsorganen niet mag worden gerookt. Ik vind het jammer dat we dat nu op deze manier moeten zien af te dwingen." Vijf jaar geleden kreeg het ziekenhuis - toen nog AZL- een prijs van CAN uitgereikt wegens de inspanningen van de Raad van Bestuur het niet- rokenbeleid te laten aanslui ten bij de wettelijke regels. CAN constateert nu teleurge steld dat van de goede voor nemens van de Raad van Be stuur 'niets meer over is'. Het LUMC bestrijdt echter dat er sprake is van wantoe standen. „Het rookverbod ko men we in principe na", zegt een woordvoerder. „Dat er wel eens ergens stiekem wordt gerookt in de openbare ruimte is niet te voorkomen. Het is lastig daar de hele tijd op toe te zien. Je kunt natuurlijk niet als een politieagent de hele tijd door het gebouw rennen." De zogenoemde gedoogplek- ken in de openbare ruimten van het ziekenhuis, waar pati ënten, bezoekers en personeel wel mochten roken, zijn al ge ruime tijd geleden opgedoekt. Bovendien staan daar ook geen asbakken meer, zegt de woordvoerder. De Inspectie Gezondheids bescherming heeft Zonderop inmiddels gevraagd de klach ten nader toe te lichten. remt te laat en 48-jarige vrouw uit Lisse is gisterochtend gewond- - ij een aanrijding op de Doctor Lelylaan. Een 36-jarige :J ilist uit Rijnsburg reed over die weg in de richting van hilllaan. Hij remde echter te laat voor het verkeer dat ff rising Haagweg/Churchilllaan voor het stoplicht stond •n en reed de auto van de vrouw uit Lisse van achteren laagde over pijn in haar nek en is voor onderzoek naar nhuis gebracht. 1 n over reïncarnatie gfciritueel Cafe Leiden houdt op zondagmiddag 16 janu- ÉBnimdiscussie met de titel 'Reïncarnatie - zin of onzin? mnn begint om half twee in Grand Café Bacchus aan de bt 49. Panelleden zijn onder anderen dominee Visser Mjtterdamse Pauluskerk en dr. JanWillem Nienhuys van ging Skepsis. Toegang kost tien gulden. ftrtelefoon zoekt vrijwilligers .;Jpe Kindertelefoon Leiden is op zoek naar vrijwilligers. n bij deze organisatie jaarlijks meer dan zevenduizend Hjes binnen van kinderen tussen de acht en achtien jaar. |fh de meest uiteenlopende wagen. Om die te kunnen Bird en zijn vrijwilligers nodig. Er is op 10 februari een Beavond waar aandacht wordt besteed aan het werk als Br en de Kindertelefoon als organisatie. Kandidaten Hich aanmelden door te bellen met telefoonnummer 2. ichting slachtoffers 'stalking' H en voorlichtingsbijeenkomst voor wouwelijke slachtof- stalking' wordt op woensdag 26 januari gehouden in gezondheidscentrum HARA. Het voortdurend lastigge- bedreigd worden door een (ex-) partner of iemand die I e wil, heeft grote gevolgen voor het leven van mensen ïee te maken krijgen. De Stichting Anti Stalking geeft et politie Hollands Midden voorlichting over de moge- om hiermee om te gaan. Daarnaast kunnen bezoekers I irijven voor een begeleide lotgenotengroep die in ij gint. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden bij gezondheidscentrum HARA aan de Bonairestraat 4 De bijeenkomst begint om acht uur. nisatie gehandicapten is op directeur Taxi Schutte Ég Gehandicaptenbe- p (OGL) is boos op di- de long van Taxi blgens de organisatie leslist niet door de Bt de taxibaas zijn schuld geeft van Set vervoer van perso- Tolgens de Wet Voor- Gehandicapten tht hebben op een ■ernemer De Jong I eerder in deze krant VG-klanten kieskeu- l/er een plek in een lezoek aan een soos lid, zouden volgens Tde klanten in taxi's te niet voor hen zijn l,Op medische gron- mensen allemaal Sen. Het liefst zou ik txi's hebben, waarbij Éorin konden", ver- p Jong een week gele- )ot het OGL in het ceelgat. „Het is rond- dat de directeur van SIJÉweert dat zijn klan- ten er de oorzaak van zijn dat ze vaak urenlang op een taxi moeten wachten, terwijl de problemen te wijten zijn aan het onvermogen van het bedrijf om er een go*ède planning op na te houden", schrijft voorzit ter Greta Moleman van het OGL in een brief over de kwes tie. Het OGL h oorde afgelopen maanden ernstige klachten over de servi ce van Taxi Schutte. Zo zouden niet alleen groepen maar ook individuele klanten vaak een uur of langer moeten wachten op een taxi. „Het komt zelfs voor dat een (rolstoel-)taxi he lemaal niet komt opdagen, ook al heeft men deze een dag van tevoren besteld. Dit overkwam ons nota bene zelf toen wij, in het kader van een ludieke actie twee wethouders per rolstoel bus wilden vervoeren." Een enkeltje per rolstoelbus naar de stad, zo stelt OGL, kost mensen met een handicap 35 gulden. „Goede service en op tijd rijden is wel het minste dat een taxibedrijf voor zo'n bedrag dient te leveren." Met het nodige pas- en meetwerk slaagde de brandweer er in de gewonde bouwvakker veilig naar beneden te krijgen. foto hielco kuipers leiden eric-jan berendsen Een 59-jarige man uit Leiden is gistermiddag rond drie uur met onbekend letsel afgevoerd naar het LUMC. Hij was samen met een collega vloeren aan het leggen op de vierde verdieping van een pand in de Vrouwensrteeg. Om onverklaarbare reden stapte hij in het trapgat, viel en belandde één ver dieping lager op de grond. Het trapgat op de bo- vengelegen etage was wegens de werkzaamhe den niet afgeschermd door een hekje of trapleu ning. Op advies van ambulancepersoneel en omdat de gewonde man vanwege de trappen in het huis moeilijk was te transporteren, werd de brand weer ingeschakeld. De ladderwagen paste maar net in de smalle Vrouwensteeg maar het ma noeuvreren met de ladder leverde geen proble men op. Vervolgens lieten brandweerlieden de gewonde op een brancard vanaf een hoogte van ongeveer negen meter naar beneden zakken. ry Hay meldde Fraij dat hij de twaalfdaagse reis had gewon nen. In eerste instantie geloof de de winnaar het niet. Hij dacht aan een grap. Maar toen het radiostation hem nog een keer belde, was hij overtuigd. Vorige week is de prijs uitge reikt. Naast de overbekende bos bloemen kreeg hij symbo lisch een vakantiecheque over handigd. Het is de bedoeling dat Fraij sa men met zijn vriendin in de ko mende zomervakantie per vliegtuig naar Zuid-Afrika reist. Vanaf Kaapstad aan de Atianti- sche Oceaan voert de route langs de kust oostwaarts rich ting Port Elizabeth en Durban aan de Indische Oceaan. De te rugweg voert door het binnen land via Lesotho en een aantal wildreservaten om vervolgens weer in Kaapstad terug te ko men. Onderweg wordt gesla pen in kleine villa's en landhui zen. Fraij heeft de vrijheid om te kiezen de route per auto of mo tor af te leggen. Zelfheeft hij 15 jaar motor gereden maar zijn tweewiéler een paar jaar gele den weggedaan. Een tochtje door zonnig Zuid-Afrika op een Harley Davidson trekt hem dus wel. Zijn vriendin ziet echter minder in een ritje achterop een motor. En daar heeft de prijswinnaar begrip voor. „Het alternatief is een Engelse sport wagen, een MG met open dak. Het zal dus wel de auto wor den." Vrede getekend Een parkeerbon krijgen en worden beledigd op de koop Prijswinnaar Ruud Fraij over zijn rondreis door Zuid-Afrika: „Het zal wel de auto worden." foto henk bouwman toe. Dat overkwam begin no vember Nancy Anker uit Noordwijkerhout. Zij parkeerde haar auto op de Lammermarkt, kocht geen kaartje en jawel, bingo: een prent van 67.50 gul den. Dat is niet leuk maai nog tot daar aan toe. Een paar dagen later valt echter de naheffingsaanslag op haar deurmat. Niet alle'en met de re den en de hoogte van de boete maar met nog veel meer min der fraais. NOD NOG FUCK YOU BITCH MOEST WISSELEN WAS NIEMAND BIJ A UTO- MAAT LATER AUTOMAAT DE FECT. Begrijpelijkerwijs was Anker pisnijdig. Navraag bij de gemeente leerde dat het om een 'computerfout' ging. De bewuste zin bleek een interne notitie te zijn met af kortingen en opmerkingen die eventueel kunnen worden ge bruikt als het tot een gang naar de rechter komt. NOD betekent Niets Op Dashboard, NOG staat voor Niets op Grond. Met andere woorden de verbalisant heeft in de auto geen parkeer kaartje gezien. De rest van de zin is waarschijnlijk door die vermaledijde computerfout op het verkeerde proces-verbaal terechtgekomen. De precieze toedracht is niet meer te ach terhalen. Inmiddels is de (gewapende) vrede getekend. Nancy Anker heeft van Parkeerbeheer een cadeaubon en een bos bloe men ontvangen. Maar of ze echt dikke vrienden wordt met de gemeente Leiden, moet nog maai' worden afgewacht. eric-jan berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt Van de stad. to Heaven van Led en Child in Ti me van ple zijn dé rocksongs irige eeuw. Althans, n de luisteraars van j, 4 assic Rock Radio. Op fstand in de top-vijf teen met Bohemian Golden Earring met >e en November Rain 'n Roses. Ook Leide- d Fraij deed mee aan ring van de landelijke Ier. En tot zijn niet ge- -| lazing won hij de 'erbonden hoofdprijs, I fdaagse droomreis Afrika voor twee Toch heeft de win- probleem, een luxe- Hij moet namelijk in of hij de rondreis Diet maakt of aflegt op -y Davidson. De 48-jarige leraar op de Emilie Knappert scholengemeenschap aan de Storm Buysingstraat stuurde zelf in december zijn favoriete top-10 in naar Arrow Radio. Het station lonkt naar de doelgroep tussen 20-49 jaar. „Een zender met stevige, toe gankelijke rockmuziek uit de jaren '70 en '80 maar ook met aandacht voor Anouk en Sheryl Crow", zoals Fraij het radiosta tion zelf omschrijft. Uit de dui zenden inzendingen werd een top-500 samengesteld en' nadat alle briefjes op één hoop waren gegooid, kwam zijn naam uit de berg papier tevoorschijn. „Puur geluk", aldus de win nende oudere jongere. Vlak voor de kerstdagen ging in huize Fraij de telefoon. Gast- presentator van Arrow Radio en Golden Earring-zanger Bar-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11