-r Kilometers trends in Keulen Trends Keurmerk internet Flinterdunne jurkjes en kussentjes op de billen DINSDAG 11 JANUARI 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGU Het is voor het eerst dat de Consumentenbond zelf met een keurmerk komt, het Web Trader logo. Internet-winkels kunnen het bij wijze van spre ken op hun voordeur plakken, om de klanten duidelijk te ma ken dat ze fatsoenlijke leveran ciers zijn. Ze voldoen aan be paalde voorwaarden, die de Consumentenbond stelt. Keurmerken dwarrelen op het ogenblik rond als de blaadjes van de herfstbomen. Er zijn se rieuze keurmerken, zoals bij voorbeeld het Milieukeur, dat wordt uitgegeven door het on afhankelijke Keurmerkinstituut. Maar er zijn ook allerlei bedrij ven en branches, die zichzelf van een keurmerk voorzien. Die zijn uiteraard niet onafhanke lijk. Het is reclame in de trant van: wij zijn Piet, en niet Klaas. Het gebruik van een keurmerk van het Keurmerkinstituut is niet gratis. Er moet voor wor den betaald, want controleren of alles klopt wat de fabrikant of winkel beweert, kost geld. Het Web Trader-keurmerk van de Consumentenbond daaren tegen is gratis. Maar het contro leren van internetbedrijven is natuurlijk een kostbare, tijdro vende zaak. Wie betaalt dat dan? ,,Onze leden in feite", ver klaart Felix Cohen, directeur van de Consumentenbond. En er komt van die leden veel geld binnen, want tien procent van de Nederlandse bevolking is lid van de Consumentenbond. Wat zo'n controle kost, wil Co- hen niet vertellen. Het is veel, geeft hij toe. En ook dat deze stap niet zonder risico is. ,,We begeven ons op glad ijs. Als er iets niet klopt, dan staat men bij ons op de stoep." Het is niet de bedoeling dat de bond nu vaker met een keur merk komt. Het Web Trader- keurmerk is een uitzondering. De Consumentenbond begint er aan om greep te krijgen op deze vorm van consumenten- koop. Anders ontrekt alles wat zich aan 'digitale' bestellingen afspeelt, zich aan het zicht. Ko pen via de computer is nog maar één ding. Telefoon met een scherm, en de televisie ko men er nog bij. „We doen dit op deze manier om het in orde te krijgen. En we willen mee doen, om het tot een succes te maken", zegt Cohen. Nadat de komst van het keur merk bekend werd, meldden zich 150 internet-aanbieders, die wel mee wilden doen. Slechts 20 voldeden aan de ei sen die de bond stelt. Die eisen gaan over de transac tie. Niet over het product, dat wordt besteld. Of een kabeltje bij een bestelde computer ont breekt, en hoe lang het duurt voordat je dat hebt, is een heel ander verhaal. De transactie, dat is het sluiten van de koop overeenkomst, het koopproces. De Consumentenbond eist dat er drie keer met de muis moet worden 'geklikt' voordat de koop een feit is. Nu is het vaak één keer, en weet de klant niet eens of hij nu wel of niet iets heeft besteld. De tweede klik moet een 'orderbevestiging' van het bedrijf zijn, de derde klik een 'ja, ik wil inderdaad' van de klant. Gebruikers van het Web Tra der-keurmerk gaan er verder mee akkoord (net als postor derbedrijven) dat het product binnen een week kan worden teruggestuurd. Ze gaan er ook mee akkoord dat, als er onenig heid ontstaat, de wetgeving van het land waar de consument woont van toepassing is. 'Brus sel' (Europa) moet daar nog een beslissing over nemen. Onder nemers lobbyen voor toepas sing van het recht van het land waar het bedrijf is gevestigd. Maar consumenten hebben na tuurlijk totaal geen zicht op wat er in verre vreemde landen wel en niet mag. En tenslotte mogen de klanten van de winkel-met-keurmerk ook zelf uitmaken of ze e-mail- reclame willen ontvangen. Tweederde van een groep door de Consumentenbond onder vraagde consumenten die via internet bestellen, krijgt nu on gevraagde e-mails. Omdat de klanten hun aanko pen bepaald niet alleen in eigen land doen, is het natuurlijk ook van het grootste belang dat zo'n keurmerk wereldwijd ingang vindt. Daar is ook de Consu mentenbond van overtuigd. Het hanteren van een keurmerk wordt niet alleen in Nederland ingezet. Op internationaal ni veau zijn consumentenorgani saties met elkaar en internet handel in gesprek. België, Frankrijk, Italië en Spanje zijn van plan om het keurmerk ko mend voorjaar in te voeren. Met Scandinavische landen en met Duitsland zijn gesprekken gaande. In Duitsland met de koepel van alle consumenten clubs, die daar in deelstaten ac tief is. Ook de Amerikaanse Consumers Union met drie en een half miljoen leden is van plan om zich aan te sluiten. Brazilië en Hongkong zijn geïn teresseerd. De Verenigde Staten zijn voor internetkopers een soort Mek ka. Van de Nederlandse klanten koopt 50 procent voornamelijk in Nederland en 32 procent in de VS. Handig voor kleinbehuisden: het bed is tevens te gebruiken als compacte fitness-studio, foto cpd Alleen een marathonloper kan op één dag de hele Internatio nale Meubelbeurs 2000 in Keu len aan met z'n 15 uitgestrekte hallen en etages. Gelukkig kent deze megameubelbeurs een slimme indeling, zodat het niet al te moeilijk is om de krenten uit de pap te halen. Voor het publiek is de beurs open in het weekeinde van 22 en 23 januari. In de expositie 'Interior On Top', op de bovenste etage van hal 13, tonen fabrikanten hun lifestyieconcepten als ware woonkunstwerken. De stijlen variëren van minimalistisch tot uitbundig en weelderig. Het Avantgarde Design Centre heeft z'n vertrouwde plekje behou den op de verdieping van hal 1, 2 en 3. Meer dan twintig Neder landse fabrikanten van design meubelen nemen daar al jaren een prominente plaats in. Gestoffeerde meubelen zijn nu dicht bij elkaar ondergebracht op de begane grond van hal 9 en de verdieping van hal 9,13 en 14. Door uitbreiding en ver bouwing is een praktische 'rondlooproute' ontstaan. Al die zitlandschappen, banken en fauteuils noden uit tot even achteroverleunen. Het opstaan uit de nieuwe zitmeubelen valt niet mee. Na jaren van stijgen is de zithoogte weer aan het zak ken. Rug- en armleuningen zijn eveneens lager geworden, maar wel veel breder, zodat men er tevens op kan zitten. Of men benut een leuning als tafeltje. Banken en fauteuils hebben veel verborgen capaciteiten. Verstelbare rug- en armleunin gen, in verschillende standen op en neer te knikken kussens, uitklapmogelijkheden in de lengte of de breedte tot een sofa dan wel een royaal tweeper soons bed. Slimme snufjes dringen ook door tot kast- en wandsyste- men. Dat is wel zoeken gebla zen, want de fabrikanten vindt men in vele hallen. Het meest nog in 4, 6, 7,8, 10, 11 en 12. De nieuwe systemen benutten de achterwand vaak als construc tiedrager, waaraan men diverse onderdelen met een simpele klikbeweging kan bevestigen. Het is daardoor gemakkelijk de indeling te veranderen en het systeem uit te breiden. Behalve allerlei kiene inbouwmogelijk- heden voor de pc zijn er bergin gen voor fitnessapparatuur, de zonnebank, de wasmand en de wasmachine. In dressoirs treft men ondiepe laden aan voor bestek en ser vetten die tevens als dienblad De multimedia zittafel is een van de noviteiten in Keulen. foto cpd gebruikt kunnen worden. Nieuw zijn ook de brede uit- trek-elementen met een gerib belde aluminium bodem waar in wel honderd cd's passen. Glas en licht spelen bij meubel systemen een steeds belangrij ker rol. Beide bevorderen de 'luchtigheid' en het ruimtelijk effect. Achter translucente glas deuren wordt vrijwel altijd ver lichting aangebracht, terwijl de zijkanten van vrij hangende glasplaten soms lichtgevende lijnen zijn. Mooi én praktisch zijn de nieuwe lichtgevende deurgrepen. Het is licht wat de klok slaat. In Zwitserland heeft men voor de Haute Couture in middels stoffen ontwikkeld waarin lichtgevende vezels zijn verwerkt. Op het ogenblik expe rimenteert men hiermee ook voor meubelbekleding. Keukens zijn te vinden op de begane grond van hal 14. Hoe wel er door de beursorganisatie wordt gesproken over het 'Keu ken en Bad Centrum' leert de ervaring dat keukens hier toch de dienst uitmaken. Meer en meer wordt de keuken tegen woordig afgestemd op het pro fiel van de gebruiker. Voor wie het begrip koken zich beperkt tot 'uit de diepvries in de mag netron' is er een opwarmkeu- ken, waarin vooral de vriezer een prominente plaats in neemt. In de keuken voor hob bykoks staat het voorberei- dings- en kookcentrum cen traal, terwijl in de gezinskeuken de eethoek - die vaak ook als speel- en huiswerkplek wordt gebruikt - een belangrijke func tie heeft. De vrije keukenmodule loopt langzaam maar zeker in op de traditionele inbouwkeuken. Voor elke keukenfunctie (bewa ren, voorbereiden, koken, af wassen, afval bergen) zijn er ge scheiden werkcentra. Modules zijn uitgevoerd als (stalen) tafel modellen dan wel als compac te, gesloten kasten. Ze moeten passen bij het wooninterieur want daarin worden ze vaak ge- integreerd. Dus is het zaak dat er morsvrij gewerkt kan wor den. Vandaar de komst van een extra diepe spoelbak waarin men grote pannen en bakblik ken zonder gespetter kan af spoelen (met een uittrekbaar douchearmatuur) (Internationale Meubelbeurs Keulen, publieksdagen: za 22 en zo 23 januari 2000, 9-18 uur; toegangsprijs f 23,50 bij boeken bij Ned. Duitse Kamer van Koophandel, Den Haag, tel. 070 3114111, fax: 070 3632218. Aan de kassa in Keulen: DM 25) THEA WAMELINK Thee met design Ontwerper Rob Lagrouw vindt zijn inspiratie meestal in oervormen, culturele vormen en natuurlijke ma terialen. Lagrouw is de huisontwerper van DAD (Dutch Art Design) in Rot terdam. Voor zijn nieuwste ontwerp, de loodkast, heeft hij de Chinese cultuur met Hollandse invloeden als uitgangspunt genomen. Als materiaal heeft hij MDF ge bruikt en dit vervolgens met bladlood afgewerkt. De loodkast is met een afme ting van 112 x 166 cm een jneubel van formaat en kost 14.000 gulden. In de winkel van DAD aan de Binnenrotte staat hij te pronken. Als attractie is aan deze winkel een theesalon aa verbonden waar me ea meest uitgebreide a noon tea van de MaJInt serveert. Kabelklem Ondanks het oprukken van draadloze systemen komen er steeds meer kabels en snoeren in huis. Voor rond opstellingen van compu ters, tt/s en geluidsappara tuur kan het een wirwar NO! zijn. De kunststof b^let klem 'CableGear' is dacht om enige ordi en scheppen. De klem een aantal snoeren P$ met dubbelzijdig pl er en enkele schroefjes e een bureau, plank o 'I vast te maken. Won rij hard aan een kabel i getrokken, dan schi et klem los. Dat kan vapor komen, wanneer iei lit bijvoorbeeld op een gaat staan. De Cable et aan beide kanten te en verkrijgbaar in di c kleuren. In een set z vier stuks, waarvoor o kleine vijftien guldei 'ij worden betaald. Inf ei Innovation, Pijnack cl 3611941. ra Ie ni Beveiliging stolpdeur h; Een kwetsbaar punt bij inbraakbeveiliging is een d 31 deur of stolpdeur. Met een koevoet is de plek waar p' twee deuren elkaar raken doorgaans eenvoudig te i1 ren. Om dat te voorkomen is de zogenoemde P-dei bedacht, een speciaal gefreesde aluminium beveili strip die in het midden van de twee stolpdeuren mj schroeven wordt vastgezet. De strip heeft een politj merk verworven, omdat hij drie minuten inbraakvvj is. Onderzoek en ervaring hebben geleerd dat de n inbrekers zich zo veel tijd niet gunnen. De P-deun heeft een lengte van ruim 2.11 meter en is in de ijzd renzaak voor rond 630 gulden te koop. Info: Alprolj minium Development, Barendrecht, 0180 - 6130- De dunne jurkjes rond de negentiende eeuw waren fraai, maar niet erg geschikt voor een kil klimaat. foto cpd In wat voor kleding wij over de drempel van het jaar 2000 stappen staat inmiddels wel zo'n beetje vast. Maar hoe za gen onze voorouders eruit bij de vorige millenniumwisse ling? En wat droegen ze in de tussenliggende tien eeuwen? Een overzicht van de 1000 jaar kostuumgeschiedenis. Van braies tot spijkerbroek, van cotte tot minirok. Vandaag deel 6, kleding na 1750. Jean Jacques Rousseau predikt de terugkeer naar de natuur en Goethe laat zijn jonge Werther op het platteland wegkwijnen van liefdesverdriet. Als de acht tiende eeuw halverwege is, zwijmelt West-Europa bij het beeld van een eerlijk en een voudig landleven, waar nog plaats is voor oprechte gevoe lens. De romantiek steekt de kop op, maar voorlopig blijft het bij een illusie. In de kleding is namelijk geen spoor van een voud te bekennen. De overdaad kent juist geen grenzen. De pa nier, de derde hoepelrok uit de geschiedenis, bereikt zelfs zo'n omvang, dat vrouwen alleen nog zijdelings door de deur kunnen. Ze moeten trouwens ook bukken, want de pruiken zijn inmiddels torenhoog en versierd met de vreemdste attri buten: van kleine schilderijtjes tot hele schaalmodellen van HM p u E Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1 het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Grote drinkbeker - mond - toorts; 2. koorhemd - rechtbank - wankel; 3. pluim - theatervorm - al het werk v.e. componist; 4. bedehuis - bouwland - belhamel; 5. teken - stad in Frankrijk - onmetelijk; 6. brievensnoer - plant - zoutmijn; 7. wapen - ontvangkamer - Amerikaans café; 8. weg met bomen - sierplant - hoeveelheid; 9. vogelverblijf - gezondheid - medemens; 10. plezier - geestelijke - schenker. schepen. Marie Antoinette, de vrouw van koning Lodewijk XVI, brengt hoogstpersoonlijk verandering in de mode, als ook zij zich rond 1780 'bekeert! tot het simpele landleven en zich hult in een 'robe en chemi se', een soepel afhangende ja pon met pofmouwtjes. De ko ning is geschokt, zijn onderda nen roepen 'schande', maar de trend is gezet en de bevolking, die zo langzamerhand schoon genoeg heeft van de monstru euze uitdossingen, omarmt de eenvoudige dracht. Marie An toinette zal echter niet lang meer genieten van haar rol als Europees trendsetter: als de Franse revolutie uitbreekt sterft ook zij onder de guillotine. Tijdens de revolutiejaren blijft de kleding eenvoudig: wie wil zich in die tijd immers van de 'gewone burgers' onderschei den? Pas als Napoleon met zijn bewondering van de Griekse en Romeinse oudheid aan de macht komt, komt daarin ver andering. Onder aanvoering van Josephine de Beauharnais kleden de vrouwen zich 'a la Grecque' of a la Romaine' in flinterdunne japonnen van gaas, tule of mousseline met een kokermodel. Deze empire- jurken, die mouwloos zijn of slechts korte mouwtjes hebben, worden met een koordje onder de borsten ingeregen. De over Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Kor; 5. aks; 7. daver; 8. keu; 9. zes; 11. wikke; 14. te; 16. al; 17. ere; 18. del; 19. ar; 20. si; 22. onder; 25. arm; 27. oot; 29. anjer; 30. ski; 31. sap. Verticaal: 2. Ode; 3. rauw; 4. kerk; 6. koe; 8. kit; 9. ze; 10. sul; 12. ineen; 13. kudde; 15. eer; 16. als; 19. aga; 21. iet; 22. om; 23. dank; 24. roes; 26. rok; 28. ora. heersende kleur is wit, omdat men er, overigens ten onrechte, van uitgaat dat Griekse en Ro meinse vrouwen uitsluitend wit droegen. Een erg gezonde dracht is de empirestijl niet. De kleding is te dun voor het klimaat en omdat jassen niet in het beeld passen en de vrouwen buiten alleen maar een omslagdoek dragen, lijden ze haast chronisch aan griep of longontsteking. Deze De mannenmode midden vorige eeuw was simpel. foto anp ziekten worden dan ook toe passelijk 'maladies de mousse line' genoemd. Voordeel is ech ter wel dat de vrouwen bevrijd zijn van hun korset en hoepel. Lang duurt deze trend niet. Wanneer Napoleon na de slag bij Waterloo het veld moet rui men, keert het korset terug en dank zij de uitvinding van de metalen vetergaatjes wordt de taille meer dan ooit ingesnoerd. Een middeltje van nog geen 45 centimeter wordt het streven van iedere vrouw. Extreem bre de mouwen moeten het accent nog eens extra op die smalle taille leggen. De hoepel keert eveneens terug, in zijn vierde uitvoering, de cri noline, die rond 1860 z'n groot ste omvang bereikt en een mid dellijn van wel drie meter kan hebben. Er overheen worden maar liefst drie (loodzware) rokken gedragen. Maar als de vrouw onder in vloed van de eerste emancipa- tiegolf een steeds grotere plaats in de inmiddels geïndustriali seerde maatschappij gaat opei sen, wil ze ook meer bewe gingsvrijheid. Die komt er, zij het in beperkte mate, wanneer de hoepelrok plaats maakt voor de tournure, een smalle rok met meters stof, gedrapeerd over een kussentje op het ach terwerk. In de jaren tachtig wordt de tournure opgevolgd door de 'queue de Paris', een ijzerdraad- of baleinencon structie die vanaf de taille een rechte hoek naar achteren vormt en waarover de rok wordt gedrapeerd. Een echt ge makkelijke dracht is het nog niet, zeker niet om in te zitten. Dat wordt de kleding pas tegen het einde van de 19e eeuw, als de eerste mantelpakken in het straatbeeld verschijnen. Hoe wel... ook dan belemmert het strakke korset de vrouw nog da nig in haar bewegingsvrijheid. Terwijl de dameskleding in an derhalve eeuw vele veranderin gen doormaakt, kenmerkt de herenkleding zich juist door een steeds grotere eenvoud. In de achttiende eeuw komt de frac op, een knielange jas met diagonaal weggesneden voor panden, de voorloper van ons huidige jacquet, later gevolgd door een variant met korte voorpanden, dat weer grote ge lijkenis vertoont met het huidi ge rokkostuum. Hij wordt aan vankelijk nog gedragen met een vest en op een knielange broek, maar in de vorige eeuw is de lange pantalon al een normale dracht voor de man. Met uit zondering van enkele details verandert er daarna weinig meer aan het herenkostuum. KITTY VAN GERVEN Lovej Mania In de RAI wordt voo keer de Love Man georganiseerd. Op d meer dan zeventig s ders aanwezig, zoals juweliers, bloemiste te werkbedrijven, verte e digers in bruidsmoel (r kleding, cateringbed n tiestenbureaus en li A verhuur. Drie keer p te den shows gehoude t laatste mode op geb trouwkleding. (Love Marriage Befte dag 22 en zondag 23 (i van 10 tot 18 uur. D shows zijn beide da li 11.30, 13.30 en 16 gangsprijs 20 gulderh HEINZ paak ACW7" hip pb pll/'teas. p/a d/pk 7&s0v. zbé dikk, tyeetj// éiasv moo'é b/ap/» woe ah jh zoohtjep" „mravhtje w: ff/we <#ct?" zssrchk&dh&c „oren.. fsst&ogjw i>£ eeancmt£bmi? op so/kautzeehop déd&dé öah. "never pup dé fu,\ aak d/kke d/pk héb j hoot£eht vat.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8