Knap voordelig, 'Nederlanders actief op Molukken' IOPJESJAGEN BIJ C&A Illegalen wagen hun 'laatste kans' in België Buitenland 'Frituurvet komt via Nederland in Belgisch veevoer' VN: Aids bedreigt vrede in Afrika Gewilde banen ting op een groot deel van de collectie Tsjetsjenen overrompelen Russisch leger 11 JANUARI 2000 155 5 irmers Iran buiten verkiezingen De Raad van Toezicht op de Iraanse grondwet heeft negentig van de 290 kandidaten uitgesloten van de par- erkiezingen. Volgens critici van het bewind gaat het j jrmingsgezinden. De Raad staat bekend als zeer con- De meeste van de negentig gepasseerde kandidaten it de hoofdstad Teheran, een bolwerk van hervormers, februari wordt een definitieve kieslijst gepubliceerd, igen later hebben de verkiezingen plaats. In Iran woedt en politiek conflict tussen de hervormingsgezinden, or president Khatami, en conservatieve geestelijken ding van ayatollah Ali Khamenei. i wisselt vice-premiers De Russische interim-president Poetin, tevens pre- •ft gisteren diverse wijzigingen in zijn kabinet doorge- inister van financiën Kasjanov is nu de tweede man gering. Poetin promoveerde de westers georiënteerde nan tot eerste vice-premier, ten koste van Viktor Khris- voortaan 'gewoon' vice-premier is. Ook de andere e-premier Aksjonenko raakte zijn titel kwijt. De suc- ninister van rampenbestrijding Sergei Sjoigoe is gepro- tot vice-premier. Sjoigoe leidt de partij Eenheid, de naar van de recente verkiezingen. De promotie van heeft direct tot speculaties geleid dat hij Poetin als noet opvolgen. Deze hoopt in maart tot president te ekozen. in magnetron: drie maanden cel mEen Britse rechtbank heeft gisteren een tiener ver tot drie maanden cel omdat de jongen een katje in de bn had gestopt en het apparaat vervolgens had inge- -De negentienjarige Scott Taylor kookte het vier maan- beestje gedurende vijf minuten op volle kracht. Daar- 10 U| ij de kat aan de voorpoten op aan een brandalarm, g a je, dat luistert naar de naam Tilly, overleefde het voor den van de dierenbeul belden vijf dagen na de actie ir een dierenarts. De arts moest wel de staart en één hterpoten van het katje amputeren. Naast de celstraf tiener door de rechter een levenslang verbod op het an huisdieren 7 IQl n? >r rntunnel weer open voor verkeer )e Oostenrijkse Tauemtunnel is weer open voor ver eren werd de 6,4 kilometer lange verbinding afgeslo- ns een brand in een vrachtwagen. Reddingswerkers dat iedereen de tunnel ongedeerd had verlaten. De er wist te voorkomen dat de vlammen van de vracht- rersloegen. In mei vorig jaar werd de Tauemtunnel ook en door brand. Toen vonden twaalf mensen de dood. ening van de één buis tellende tunnel in september veiligheidsvoorzieningen aanmerkelijk aangescherpt, ramp aangekondigde bouw van een tweede tunnel- jg niet begonnen. De Tauemtunnel is onderdeel van en van de belangrijkste noord-zuid verbindingen door sten in 1942 van de Holocaust s± Het Internationale Rode Kruis heeft de Amerikaan- :id in 1942 in het geheim gezegd dat Hitier schriftelijk had gegeven om de Duitse joden uit te roeien. Dat locumenten die recentelijk zijn ontdektin de Nationa- yen van Amerika. De stukken beantwoorden de vraag de VS en het Rode Kruis voor het eerst beseften dat de t was begonnen. Er is veel kritiek geweest op de VS en janisatie omdat ze zich niet uitspraken tegen het leid. Het Rode Kruis verontschuldigde zich eerder 'morele falen' tijdens de oorlog. De Amerikaanse con- iève kreeg in november 1942 van de vice-voorzitter ide Kruis te horen dat Hitier Duitsland rond die tijd i' wilde hebben. De consul concludeerde daaruit dat tot uitroeiing van de joden hadden besloten. atje Elian blijft voorlopig in VS (et zesjarige Cubaantje Elian Gonzalez blijft voorlopig lenigde Staten. Een rechter in Miami heeft dat maandag lZe blokkeert daarmee een besluit van de Amerikaanse jÉedienst INS dat de jongen naar Cuba terug moet. De j; is een gedeeltelijke overwinning voor de Cubaanse fa in van Elian in de VS, die zich tot de rechter hadden ge- 1 hebben om de voogdij over het kind gevraagd, omdat nmmunistisch Cuba kwaad zou geschieden. Elian blijft kiste in de VS tot en met de eerste hoorzitting in deze I maart. Afgelopen week bepaalde de INS dat de vader pgen de voogdij heeft, en dat die daarom moet bepa- r met Elian gebeurt. Anderhalve maand geleden zag I moeder verdrinken, nadat hun bootje verging tijdens Tocht in een bootje van Cuba naar Florida. ptjumbo landt met gat in romp -Een vrachtvliegtuig van de Zuid-Koreaanse naatschappij Korean Air heeft gisteren met een ga- lin de romp heeft een landing gemaakt in Maleisië. De B7 staat er voorlopig aan de grond en mag niet weg. lewerker van het vliegveld van Kuala Lumpur kon het let blote oog zien toen het toestel nog in de lucht was. jleem had op grotere hoogte tot het uiteenspatten van fcl kunnen leiden. De schade is vermoedelijk tijdens de ltstaan door een vallend voorwerp. Korean Air is de af- laren met verschillende ongevallen geconfronteerd. Ite gebeurde in Londen, waar vorige maand een vracht- [van het type Boeing 747-200 neerstortte. pche oppositie bundelt krachten De Servische oppositie gaat de krachten bundelen in legen president Milosevic. Op één na alle belangrijke •partijen zijn het gisteren in Belgrado eens geworden jgezamenlijk strijdplan, dat moet leiden tot het vertrek jsevic via dit voorjaar te houden vervroegde verkiezin- bartijen eisten dat die in april of mei worden gehouden, •positie er de komende maanden inderdaad in slaagt pont te vormen, zal dat de druk op Milosevic flink ver- pet gros van de Serviërs is Milosevic meer dan beu, tot voor kort nauwelijks een alternatief omdat de op- "p afgelopen jaren hopeloos verdeeld was en de belang- •positieleiders meer bezig leken met het bestrijden van Ti met de strijd tegen de gezamenlijke vijand. Een Nederlandse stichting wordt beschuldigd van deelname aan het religieus geweld dat onlangs het Molukse eiland Halmahera teisterde. Volgens het Indonesisch persbu reau Antara zijn leden van de particuliere organisatie betrokken geweest bij het doden van moslims in de plaats Tobelo. De stichting, die niet direct met naam door Antara werd ge noemd, droef bovendien een communicatiecentrum dat tij dens de onlusten werd gebruikt om contact met het buitenland te onderhouden. Het centrum zou al zijn ingericht voordat» de onlusten begonnen. Het stond volgens Antara in een woning van een uit Nederland afkom stige Molukker. Het persbureau meldt verder dat de leden van de organisatie na de onlusten ook moslims hebben opgejaagd die via de zee Tobelo probeerden te ont vluchten. De naam van de stichting Babullah uit Neder land, die al twee jaar actief is in Tobelo, kwam ook naar voren in het stuk. Daarnaast worden enkele Nederlanders die een watersportcentrum wilden star ten in Noord-Halmahera met de beschuldigingen in verband gebracht. Bij onlusten in Tobelo von den eind december honderden moslims de dood. Volgens sommigen Indonesische media hebben de christenen in Noord-Halmahera zelfs twee duizend islamitische Molukkers omgebracht. Deze berichten leidden vrijdag in Jakarta tot een massademonstratie van ze ker 100.000 woedende Indone sische moslims, die opriepen tot een heilige oorlog tegen christenen op de Molukken. Al vaker zijn Molukkers uit Nederland beschuldigd van be trokkenheid bij de onlusten in de eilandengroep. Vorige week verklaarde een bevelhebber van de Indonesische marine dat een onderschepte wapenzen ding voor de Molukken afkom stig was uit een opslagplaats van de onafhankelijkheidsbe weging RMS. Het is nu echter de eerste keer dat Molukkers af komstig uit Nederland verdacht worden van deelname aan het geweld ^elf. De Indonesische president Wahid heeft zich vanmorgen kritisch uitgesproken over de oproep tot een 'heilige oorlog' op de Molukken. Wahid, zelf is lamiet, zei dat de reden voor de oproep hem koud liet, en dat hij 'zeker maatregelen zal ne men' als omdat de mensen die de oproep doen 'de veiligheid van de staat bedreigen'. brussel anp-belga Oud frituurvet wordt mogelijk in België nog steeds verwerkt in veevoerder, terwijl dat na het uitbreken van de dioxinecrisis sinds juli vorig jaar is verboden. Het vet zou on der het mom van dierlijk vet vooral via Ne derland worden binnengesmokkeld. Frituurvet is jarenlang gebruikt voor die- renmeel. De dioxinecrisis en de vondst van kankerverwekkende pcb's in vaten vet op opslagterreinen maakten een einde aan de ze praktijken. Het vet zou alleen nog in de chemische industrie belanden. Maar Johan Lefevere, consultant van het vetverwerkende bedrijf Van Pollaert uit het Belgische Dendermonde, betwijfelt dat. Hij getuigde gisteren voor de parlementaire commissie in Brussel die onderzoek doet naar de achtergronden van de dioxinecri sis. Volgens Lefevere is er sprake van een grote uitwisseling van vetten tussen België en zijn buurlanden, met name Nederland: Hij heeft sterke vermoedens dat het meeste frituurvet dat vanuit België richting Neder land gaat, enige tijd later als dierlijk vet op nieuw in België belandt. new york ap De oorlogen in Afrika staan al jarenlang op de agenda van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Nooit eerder echter werd een ziekte door de raad beschouwd als een bedreiging voor de vrede op het continent. Gisteren vergaderde het vijftien leden tel lende bestuurslichaam van de VN voor het eerst in zijn bestaan over een gezondheids kwestie: de snelle verspreiding van aids over Afrika. De statistieken rechtvaardigen de aan- dacht-van de raad: alleen al in 1998 kostten oorlogen aan 200.000 mensen in Afrika het leven, terwijl aids twee miljoen dodelijke slachtoffers maakte. Het hoge aantal slachtoffers dat aids maakt onder Afrika's elite, waaronder bij voorbeeld de ambtenaren, vormt in ver scheidene landen een bedreiging voor de stabiliteit van het bestuur, hield VN-secre- taris-generaal JCofi Annan de Veiligheids raad voor. Daarnaast is de hoge infectie graad in het leger en het politieapparaat er debet aan dat landen niet meer op een ef fectieve manier het hoofd kunnen bieden aan veiligheidsrisico's, aldus de VN-chef. Een van de sprekers op de bijeenkomst, de Amerikaanse vice-president Al Gore, sloot zich hierbij aan. De Democratische presidentskandidaat zei dat de aids-epide- mie een hoge plaats moet krijgen op de vei ligheidsagenda van de wereld. athene Het is alsof er geld werd weggegeven, zó druk was het gisteren bij een aanmeldingskantoor voor overheidsbanen in de Griekse hoofdstad Athene. In een zekere zin was dat overigens ook zo. Een Griekse ambtenaar verdient weliswaar iets minder dan ie mand in het bedrijfsleven, maar de zekerheid van een baan en de extra's die bij het ambenarenbestaan horen maken veel goed. Er zijn jaarlijks hooguit een paar honderd overheidsbanen te vergeven, maar aan de procedure doen duizenden mensen mee. foto ap correspondent Niang Medonne uit Senegal zit met een pak formulieren op een kunststof stoeltje te wach ten, loket-volgnummer in de hand. „Ik ben hier al sinds 1993 illegaal, ik zou dus toege laten moeten worden", zegt hij. Uit zijn map diept hij brie ven op die zijn familie vanuit Senegal verstuurde; de data waarop de brieven zijn afge stempeld gaan inderdaad ze ven jaar terug. In zijn dossier zit ook een foto van hemzelf voor het Centraal Station in Antwerpen. Wat schuw blikt hij in de lens. Vanwaar die fo to? „Ziet u dat niet?", reageert Niang. „Kijk eens naar die bloemen. Toen was er nog geen metro!" Op het bureau 'regularisaties' van de gemeente Antwerpen denken de ambtenaren van de vreemdelingendienst de ko mende drie weken tussen de duizend en tweeduizend van dat soort dossiers te verwerken. Sinds gisteren kunnen de naar schatting 75.000 illegalen in België gedurende drie weken een verblijfsvergunning aanvra gen. Veel zullen er niet worden toegekend, is de verwachting. In heel België zouden, zo raamt de overheid, circa zevendui zend 'sans papiers' gebruik kunnen maken van de moge lijkheid via een tijdelijke proce dure alsnog legaal te worden. In brochures, die in twaalf ver schillende talen zijn verspreid, worden de criteria netjes opge somd: al vier jaar wachten op een beslissing over een asiel aanvraag, niet terug kunnen ke ren naar het land van herkomst, ernstige gezondheidsproble men en tenslotte: aantoonbaar langdurig verblijf in België (minstens zes jaar). Van een stormloop is in België op de eerste dag van de regula- risatieprocedure echter nog geen sprake. Antwerpen vormt daarop geen uitzondering, 's Ochtends staan een kleine hon derdvijftig mensen voor de deur te blauwbekken, wach tend op het moment dat het slot ontgrendeld wordt. De pro testmars die het extreem-recht se Vlaams Blok enkele uren la ter organiseert, is eveneens een lauwe aangelegenheid. „Ge noeg is genoeg! Oost, West, Thuis Best", scanderen onge veer tweehonderd betogers. De legalisering van illegalen in België is de vrucht van een moeizaam compromis tussen de groenen, socialisten en libe ralen die sinds een klein half jaar de regering-Verhofstadt vormen. De groene ministers, belast met het vreemdelingen beleid, eisten bij de coalitievor ming een tolerante aanpak van asielzoekers zonder papieren die al jarenlang in België ver blijven. De liberalen hamerden op een streng uitwijzingsbeleid. De socialisten bepleitten op hun beurt een evenwichtige aanpak. Het resultaat was een wet waarin zowel een tijdelijke 'regularisatie' werd aangekon digd als een versnelde verwijde ring van illegalen die niet aan de eisen voldoen. Veel illegalen die het kantoor van de gemeente Antwerpen binnenstappen, weten door al die tegenstrijdige politieke sig nalen niet goed waar ze aan toe zijn. „Ik loop natuurlijk het risi co dat ik word uitgewezen als mijn aanvraag mislukt. Want ik moet mijn adres opgeven. Maar het is mijn laatste kans, ik heb geen andere keus", zegt Shah Fiaz Ahmed, afkomstig uit Kashmir, India. Bert Gabriëls, coördinator van het centrum in Antwerpen, vermoedt dat drei gende uitwijzing veel migran ten ervan weerhoudt een aan vraag in te dienen. „Van de echte illegalen zal maar een minderheid worden ten", voorspelt hij. „Mensen zijn ook slecht op de hoogte. Het blijft een doelgroep die heel moeilijk te bereiken is." Om een eventuele toestroom van migranten uit andere Euro pese landen de pas af te snij den, besloot de regering in Brussel om aan de grenzen met Nederland, Duitsland, Luxem burg en Frankrijk tijdelijk scherpe controles in te stellen. In Frankrijk leverde dat gisteren nauwelijks problemen op, om dat stakende Franse vrachtwa genchauffeurs de zaak sowieso hadden geblokkeerd. Van Ne derland, Duitsland en Luxem burg krijgt de douane de ko mende drie weken assistentie bij het aanhouden en controle ren van voertuigen. Het is een draconische maatregel die vol gens de Belgische media kolde riek aandoet, omdat al sinds juli vorig jaar bekend is dat België een tijdelijke procedure voor il legalen zou lanceren. „Je moet wel een bijzonder domme mensensmokkelaar zijn om pas vandaag in actie te schieten", schreef de krant De Morgen in zijn commentaar. moskou afp-dpa-anp Tsjetsjeense strijders hebben de Russen bij de hoofdstad Grozny verrast met felle tegenaanval len. De Russische bevelhebbers hebben gisteren hun zwaarste verliezen op één dag toegege ven: 26 doden en dertig gewon den vielen er op zondag. De te genaanvallen hebben de mo raal van de Russen flink onder mijnd. Ze laten zien hoe moei lijk het is Tsjetsjenië militair te onderwerpen en hoe veer krachtig de islamitische separa tisten zijn. De Russen hadden eind vori ge week een gevechtspauze in gelast om te hergroeperen en om het orthodoxe kerstfeest te vieren. De Tsjetsjeense strijders sloegen toen met verrassende doelmatigheid toe in verschil lende plaatsen niet ver buiten Grozny. Zij vielen Argoen aan op vrijdag en Sjali op zondag. Grozny wordt door de Russen belegerd. De Russische minister van defensie Sergejev zei gisteren dat de situatie imiddels weer volledig onder controle is. Het offensief wordt volgens de ge neraal hervat. Moskou meldde dat Argoen en Sjali meteen zijn heroverd, maar verschillende bronnen spreken dit tegen. Moskou stelt officieel dat vijf honderd Russische militairen om het leven zijn gekomen, maar volgens waarnemers zijn de werkelijke verliezen veel ho ger. Er zijn sinds eind septem ber naar schatting 100.000 Rus sische militairen en leden van bijzondere gevechtseenheden in Tsjetsjenië ingezet in de eind september begonnen actie te gen separatisten en andere ge wapende groepen in Tsjetsje nië. Massaal protest in Israël tegen teruggave Golan tel aviv ad bloemendaal correspondent Tegenstanders van teruggave van de Golan-hoogte hebben gisteravond duidelijk gemaakt dat de Israëlische regering nog lang geen meerderheid heeft voor een vredesverdrag met Sy rië. Zo'n 150.000 Israëliërs hiel den in het centrum van Tel Aviv een opmerkelijk gedisciplineer de demonstratie. Zie hielden spandoeken omhoog met tek sten als 'De Golan is mijn huis'. De organisatoren van de be toging waren niet alleen blij met de grote opkomst, maar vooral ook met de afwezigheid van rechts-extremistische acti visten. Parlementsleden van zo wel oppositie als regering woonden de betoging bij, maar hielden op verzoek van de orga nisatie hun mond om te voor komen dat het Golan-protest zou worden verbonden met be paalde partijen. Op het podium zaten twee ministers van de re gering van premier Barak: Na- tahan Sharansky van de immi grantenpartij Israël b'Aliya en Jitschak Levy van de Nationaal Religieuze Partij. Premier Barak keert vandaag terug naar Israël na tien dagen van overleg met Syrië in het Amerikaanse stadje Shepherds- town. De onderhandelingen worden volgende week woens dag hervat in een nog te bepa len plaats. Bij vertrek uit de Ver enigde Staten signaleerde de Is raëlische delegatie 'enige voor uitgang'. De Syriërs waren wat minder positief. Volgens opi niepeilingen in Israël neemt de bereidheid bij de bevolking de Golan terug te geven in ruil voor een volledige vrede met Syrië, verder af. Op dit moment wil maar 41 procent de regering steunen als deze in een referen dum de ontruiming van de Go lan zou voorstellen. Een maand geleden was dat nog 45 pro cent. Pagina 2: Commentaar 1. Pantène shampoo, alle soorten, duopak 1 n >i o 2x200 mi aa^8*lU.4o 2. Oral B tandenborstels, cross action, medium of soft - - 2 stuks J&SO'll.yZ 3. Gillette scheergel, cool wave, wild raln of Pacific light 1 o rvc duopak T&?cJLo.yD 4. Fa Douche, alle soorten, 2 flacons -710 250 ml naar keuze -958" 10 5. Studio Line styling, alle soorten, 1 yi no 2 stuks naar keuze -493JT 14.yö leder 2e product halve prijs

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5