Explosieve groei verkeersboetes lastingplan één grote paarse campagne Binnenland In de prijzen Hoekse lijn behoort al jarenlang tot de risicotrajecten Suriname wil weer praten VERHUIZINGSUITVERKOOP Negen maanden geëist tegen officier van justitie Ikez FNV: Belastingplan stap in goede richting 1G 11 JANUARI 2000 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ontvoerd bij overval op station Een automobilist heeft vanochtend onder bedreiging i mes enige tijd door Gouda moeten rondrijden met de der van een winkel op het Goudse NS-station. De over- t et z'ch uiteindelijk weer afeetten bij het station. Vanaf itbreekt ieder spoor van hem. Omstreeks half zeven ver- de man met een mes voor de 47-jarige medewerker van e menkiosk. Na een onbekend bedrag te hebben ontvan- hij de openbare weg op. Daar drong hij de auto binnen man die voor het rode stoplicht stond te wachten. jschef wil kinderen thuisbrengen 'jd' en_ï De Eindhovense korpschef H. Raeven vindt dat kin- Dnger dan twaalf jaar 's avonds niet thuishoren op risico- ekken in de stad. Hij wil ze door de politie naar huis la- n Se ngen. Raeven zei dit gisteren op de nieuwjaarsbijeen- 9e 8 /an de politie Brabant-Zuidoost. Hij stelt dat jonge kin- lie „bewust" rondhangen bij coffeeshops en horecabe- w „een grote kans hebben om af te glijden". Raeven wil niet de verantwoordelijkheid voor opvoeding afnemen, en „juist dwingen die op te pakken". Politie zou daarom irs ook moeten aanspreken. In het Schotse Glasgow be et thuisbrengen van kinderen tot het normale takenpak- de politie, aldus Raeven. lajierzoek Ombudsman dood man' De Aktiegroep Burgerbelangen uit Breda heeft de Na- Lr,di Ombudsman gevraagd onafhankelijk onderzoek te doen i omstandigheden waaronder een Arnhemse zwerver op mber om het leven is gekomen. De rijksrecherche begon veek al met een onderzoek. De dakloze stierf aan onder- Automobilist krijgt gemiddeld één bekeuring per jaar Het aantal verkeersboetes is het afgelopen jaar fors toegenomen, van 5,3 miljoen tot 6,4 miljoen. Dit jaar zal dat verder toenemen tot 7,3 miljoen, zo verwacht Justitie. De explosieve groei is vooral het gevolg van de uitbreiding van het aantal controles. leeuwarden gpd-anp Officier van justitie J. Spee van het Bureau Verkeershandha ving bestrijdt de suggestie van een heksenjacht op autobe stuurders. „Dit aantal verbalen betekent dat iedere rijbewijsbe zitter in Nederland gemiddeld een bekeuring per jaar krijgt. Ik denk dat heel veel automobilis ten van zichzelf weten dat ze dagelijks meer dan één overtre ding maken. In dat licht bezien valt het wel mee." Er zouden bovendien minder grove overtredingen worden geconstateerd. „Het totale ver keersbeeld is rustiger gewor den." Snelheidsovertredingen komen veruit het meest voor: 4,38 miljoen. Het boetekantoor registreerde verder onder ande- re 942.000 parkeerovertredin- gen en 243.000 rijders door rood ücht. In 89 procent van de gevallen werd de overtreding vastgesteld met radarappara- tuur. Het afgelopen jaar is extra aandacht gegeven aan de ver keershandhaving op de lokale en regionale wegen. De contro les op die kleinere wegen be treffen niet alleen de snelheid maar ook het dragen van helm en gordel, het rijden onder in vloed en het negeren van rood licht. Volgens justitie is dit soort projecten succesvol. Zo bleek bij een project in Flevoland dat het aantal slachtoffers in twee jaar tijcl met een kwart was ge daald. Dit jaar wordt de aanpak uit gebreid tot woonbuurten. Daartoe is een groot aantal draagbare snelheidsmeters (la- serguns) aangeschaft om in wij ken waar niet sneller mag wor den gereden dan dertig kilome ter per uur te kunnen controle- Dfvi nadat hij een groot deel van de dag half ontkleed tegen PPe van het tijdelijk gesloten Arnhemse politiebureau had 'en< Twee dagen eerder was hij door twee agenten en een ee n pngsmedewerker uit het ziekenhuis gezet. Zij zouden avei de brandslang hebben gebruikt. Het is nog onduidelijk nee iod van de man hiermee verband houdt, tin ep° inmachinist op werk overleden Een 55-jarige kraanmachinist is maandag in Vught op 'e^( »r hoogte 'in het harnas' overleden. De man uit Hooge- ?Fa vermoedelijk kort nadat hij in zijn kraan was geklommen !,ve jeworden. Omdat de kraan niet in beweging kwam, *ml en twee collega's naar boven om poolshoogte te nemen, uurcabine probeerden ze de machinist nog te reanime- ïbulancepersoneel heeft die poging even later overgeno- /enwel zonder succes. Er moest later een mobiele bouw- 'et' an te pas komen om het slachtoffer naar beneden te ha- ecl« H ,ke, Imonoxidevergiftiging bij uitvaart wdi Twee bezoekers van een uitvaartcentrum in Pur- c 1 zijn gisteren met koolmonoxidevergiftiging opgenomen itensive care van het Waterlandziekenhuis in Purmer- ven andere bezoekers liggen aan de beademing. De ver is vermoedelijk veroorzaakt door een defecte verwar rel. Vier van de slachtoffers woonden een begrafenis bij e n land van de Associatie Uitvaartverzorging Zaanstreek- en! and. De anderen zijn een chauffeur, drie medewerkers rt' centrum en een verwarmingsreparateur. Die laatste was ketel te repareren, nadat medewerkers Zich beroerd ;aan voelen. ie vindt tientallen gifslangen De politie heeft maandag in een appartement in enberg meer dan tachtig slangen in beslag genomen, IC n een paar zqer giftige. Sommige hebben een lengte van meters. De politie kwam in actie na verontruste verhalen iirtbewoners. Volgens de politie hield de man de slangen by. Tegen de 39-jarige eigenaar is proces-verbaal opge- wegens overtreding van de Milieuwet. De slangen zijn nomen naar een opvangadres van de Reptielen Zoo. elenepidemie treft Staphorst >E rst Onder de schoolgaande jeugd van Staphorst is een mepidemie uitgebroken. Volgens de GGD heeft de ziekte Dverijsselse dorp toegeslagen omdat veel ouders uit ge- envegingen hun kinderen niet hebben laten inenten. :1 kinderen er inmiddels zijn getroffen is niet precies be- iïaar voorzichtige schattingen spreken van enkele hon- gevallen per maand. De ziekte kan sporadisch leiden tot raarlijke ontsteking in de hersenen. dl! derij uit Late Ijzertijd gevonden Archeologen hebben op de Arnhemse nieuwbouwlo- :huytgraaf de resten van een boerderij uit de Late IJzer- otgelegd. In de gegraven sleuven zijn de funderingsgrep- de middenstaanders van de boerderij door verkleuringen jj :ond goed herkenbaar, aldus de gemeentelijk archeo- - g*p de locatie Schuytgraaf in Arnhem-Zuid moeten 6.500 i verrijzen. Een team van 19 archeologen is anderhalf jaar et terrein te onderzoeken voordat de bouwwerkzaamhe- „„jherstelbare schade toebrengen. Rotterdam Fotograaf Marcel Molle van de Volkskrant heeft de Zilveren Camera 1999 gewonnen. De winnende foto laat schietende agenten zien tijdens de rellen na het kampioensfeest van Feyen- oord op 25 april 1999. Molle werd ook gekozen tot fotojourna list van het jaar. FOTO ANP MARCEL MOLLE vlaardingen gpd De treinverbinding tussen Rotterdam en Hoek van Holland staat bij de Neder landse Spoorwegen te boek als risicolijn. Het gaat hier niet meer om incidenten maar om regelmatig terugkerende be dreigingen en geweld. In de treinen maar ook op de stations. Veelvuldig kwam het de afgelopen maanden voor dat er een klap werd uitgedeeld of dat iemand met woorden werd bedreigd. De fatale klap die Daniël van Cotthem afge lopen vrijdag kreeg op station Vlaardin- gen-Oost is dan ook een nieuwe zwarte bladzijde in een boek dat in rap tempo aan hoofdstukken wint. Cijfers wijzen uit dat op deze lijn tus sen Rotterdam en Hoek van Holland meer meldingen binnenkomen van ver baal en fysiek geweld dan in de rest van Nederland. Bij vijftien procent van alle meldingen gaat het om fysiek geweld en een tiende van alle meldingen heeft te maken met vandalisme. Maar het over grote deel betreft verbaal geweld. In driekwart van alle gevallen waar sprake is van fysiek of verbaal geweld is zwart rijden de oorzaak. Voor de NS staat de Hoekse Lijn dan ook op diezelfde 'zwarte lijst' waar ook de Zoetermeerlijn en de Flevolijn op voorkomen, twee trajecten die vaak ne gatief in het nieuws zijn. In de eerste helft van vorig jaar kwamen er gemid deld per maand zes meldingen van agressie binnen op de Hoekse Lijn. In de laatste helft van dat jaar steeg dat aantal tot acht meldingen per maand. De meeste problemen doen zich voor in de avonduren. Soms gaat het dan om een duw", legt NS-woordvoerder Kraaijeveld uit, „en soms om extreem geweld als een vecht partij". In december werden op station Schiedam, dat ook langs de Hoekse Lijn ligt, twee NS-medewerkers in elkaar ge slagen. Daarop staakte het personeel van de spoorwegen medio december tij dens de ochtendspits. Meestal ontstaan de problemen als de conducteur een kaartje wil controleren van een passagier die niet of onvoldoen de heeft betaald voor een rit. Dat geldt overigens niet alleen voor de Hoekse Lijn, maar voor alle lijnen van de NS. e IISJ •maurice wilbrink Europese regels bedreiging voor huidig zorgstelsel DEN HAAG GPD De discussie over een nieuw stelsel voor de ziektekostenver zekeringen moet nog voor het eind van de huidige kabinets periode (dus binnen twee jaar) zijn afgerond. Vitale delen van het huidige stelsel worden te zeer bedreigd door Europese regelgeving om nog langer te kunnen wachten. Dit schrijft de Raad voor Volksgezondheid en Zorg (RVZ) in een advies aan minister Borst van volksgezondheid. Volgens de raad zullen de Europese voorwaarden voor 'vrij verkeer van goederen en diensten' een einde maken aan afspraken tussen overheid, verzekeraars en zorgverleners. Hierdoor zal zeker de markt voor medicijnen en hulpmiddelen worden opengebroken. Bovendien zul len verzekeraars en zorgverle ners dan niet langer onderling uitmaken hoeveel verrichtingen er tegen welk tarief worden ge daan. Beide (typisch Nederlandse) regelingen kunnen door 'Euro pa' worden gezien als kartelvor ming. Ze zouden een obstakel zijn voor buitenlandse bedrij ven die de Nederlandse markt op willen. PARAMARIBO GPD De Surinaamse regering wil weer rond de tafel gaan zitten met Nederland. Minister Errol Snijders van buitenlandse za ken heeft hiertoe gisteren een diplomatieke nota aan de Ne derlandse ambassadeur in Pa ramaribo overhandigd. Presi dent Wijdenbosch bevroor de relatie eind 1997 eenzijdig uit protest tegen het, op verzoek van Nederland, door Interpol uitgevaardigde opsporingsbevel tegen ex-dictator Desi Bouterse. Wijdenbosch zinspeelde vori ge week in zijn nieuwjaarstoe spraak al op het herstel van de wederzijdse betrekkingen. In de afgelopen weken heeft de Suri naamse ambassadeur in Neder land overleg gevoerd met het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag. Suriname heeft momenteel ernstig te lij den onder de vertroebelde rela tie, die er toe leidde dat Neder land de geldkraan dichtdraaide. De mooiste Oosterse Tapijten nü voordeliger dan ooit arnhem* anp Medio februari 2000 opent Perez recht tegenover de huidige lokatie een veel grotere, prachtige nieuwe winkel. De bestaande voorraad wordt nu verkocht met veel verhuizingsvoordeel. Kom nu profiteren van hoge kortingen, van 10% tot wel 50%. Kom gauw genieten. Tegen de Bredase officier van justitie C. van Spierenburg is gisteren voor de rechtbank in Arnhem negen maanden cel straf geëist, waarvan drie voor1 waardelijk, wegens meineed. Tegen recherchechef B. van Zon werd voor hetzelfde ver grijp acht maanden geëist, waarvan de helft voorwaarde lijk. Van Spierenburg en Van Zon worden ervan beschuldigd dat ze in 1997 en 1998 zowel bij de rechtbank in Breda als het hof in Den Bosch onder ede heb ben gelogen over een overeen komst met een Britse verdachte en kroongetuige in de gerucht makende Juliet-zaak. Tientallen leden van deze bende hielden zich in Brabant bezig met zaken als drugs- en wapenhandel, ontvoeringen en uiterst geweld dadige ripdeals. Uit heimelijk gemaakte opna men van een telefoongesprek bleek dat de officier een af spraak had gemaakt met de kroongetuige over een (lage) strafeis van twee jaar. De offi cier en de rechercheur ontken nen dit. „Er is over gesproken, maar het is niet afgesproken aldus Van Spierenburg. Uit spraak volgt op 24 januari. PERZISCHE TAPIJTEN Bronsteeweg 2, Heemstede, Telefoon: 023-5292509. inet heeft werkelijk al om in 2001 zijn mega- goperatie uit te voe- aanhoudende econo- groei levert miljarden- 1 ers op, er is een groei- {rotingsoverschot en de Btenverlichting die het n van een nieuw fiscaal vergemakkelijkt kan r probleem nog wat wor- hoogd. lgend jaar het over- het WW-fonds af te ro- n(3 t een miljard, hebben pdslieden op Financiën aantal grote pijnpun- jjjun wetsvoorstel wegge- n| Ie middeninkomens en fSkunnen met dat geld evenredig profiteren iez *?ieuwe stelsel. Boven- iedere werkende vanaf jaar, ook al gaat het om klein baantje, recht op de arbeidstoeslag - rt extra fiscale beloning ii,eici- T e zijn staatssecretaris nd en minister Zalm te- gekomen aan grote en imerbrede bezwaren te- i in september gepre- de wetsvoorstel. Teza- ït hun wijzigingen be- le het spaarloon en de aftrek (waarmee men- pensioentekort kun- Vi prullen), ligt er nu een lat moeiteloos door het ïnt zal kunnen worden it. Ie debatten in de Twee- er, later deze maand, lan ook weinig vuurwerk opleveren. Het kabinet heeft zich al informeel verzekerd van de steun van de regeringspartij en en zo zijn bij voorbaat po tentiële conflicten in paarse kring weggewerkt. Voor de oppositie is er geen en kele eer meer te behalen. Het CDA moet zich erbij neerleggen dat Paars in het nieuwe belas tingstelsel het accent vooral legt op het verder activeren van de arbeidsmarkt. Dat gaat gepaard met allerlei maatregelen waar juist werkenden van profiteren. GroenLinks ziet met lede ogen aan hoe Paars de bestaande in komstenverdeling vrijwel on aangetast laat. Met die nadruk op het verho gen van het arbeidsaanbod bor duurt het tweede kabinet-Kok voort op zijn succesverhaal. Paars heeft, geholpen door het al eerder ingezette beleid van loonmatiging in ruil voor las tenverlichting, de banenmotor de afgelopen jaren flink laten draaien. De steeds gunstigere verhou- amsterdam anp FNV en CNV reageren positief op het bijstellen van het belas tingplan door het kabinet. Zij vinden het een goede zaak dat het kabinet iets extra's doet voor de middeninkomens, de 65- plussers en voor mensen met een deeltijdbaan. De FNV be treurt het dat het kabinet de aftrek voor kinderopvang niet heeft omgezet in een heffingskorting, die naar verhouding voordeliger uitpakt voor mensen met een laag inkomen. Be zwaar heeft de FNV tegen het afschaffen van het niet-actieven- forfait, waardoor uitkeringsgerechtigden onder wie vutters en vervroegd gepensioneerden in inkomen fors achterblijven bij het gemiddelde. Ook noemt de FNV de nieuwste plannen rond lijfrente een verbetering, maar de vakcentrale vindt dat het ka binet verder moet gaan. Het CNV vindt dat mensen die niet werken nog steeds te wei nig profijt hebben van het nieuwe belastingstelsel en mensen die meer dan een ton verdienen te veel. De christelijke vakcen trale pleit ervoor de arbeidskorting te verlagen, en de opbrengst daarvan te bestemmen voor een verhoging van de algemene heffingskorting, waarvan ook niet-werkenden profiteren. Ook is het CNV tevreden over de bereidheid om voorstellen uit te wer ken om het werknemerssparen te gebruiken voor de oudedags voorziening. ding tussen de aantallen wer kenden en niet-werkenden heeft de sociale zekerheid stuk ken goedkoper gemaakt en de belastinginkomsten voor het Rijk flink opgeschroefd. En om dat minister Zalm daarnaast sinds 1995 de rijksuitgaven wist te beheersen, zijn er enorme fi nanciële meevallers gecreëerd. Daarmee is een zichzelf verster kend effect bereikt. Het finan cieringstekort is sneller dan ver wacht weggewerkt, wat steeds rente-meevallers oplevert. De meevallers zorgen ook voor ex tra lastenverlichting, waardoor de koopkracht is gestimuleerd en de arbeidskosten relatief laag zijn gehouden. Daardoor is de werkloosheid verder afgeno men en werd dé economische groei gestimuleerd. Bovendien blijkt de conjunctu rele opgang langer te duren dan gedacht, en breekt nu de echte oogsttijd voor Paars aan. Zalm heeft al een overschot op de rijksbegroting kunnen aankon digen en het nieuwe belasting stelsel wordt helemaal een re- clameverhaal voor Paars. Zo krijgen de belastingbetalers zes miljard gulden aan lastenver lichting, wat al op de eerste loonstrook van 2001 zichtbaar zal zijn. Het nieuwe belastingstelsel biedt een structuur, waarop nog een hele tijd kan worden voortgeborduurd. Ook na 2001 zal het nodig zijn arbeid langs fiscale weg goedkoper te ma ken. Daarmee kan de veel te grote arbeidsreserve worden verkleind, die algemeen als een zwakte van de Nederlandse economie wordt gezien. Goed uitgerust op reis. Met de Postbank Blue Travel Polis een heel jaar lang doorlopend verzekerd op reis vanaf f 55,-. Als u op vakantie gaat, wilt u met een gerust hart kunnen vertrekken. Daarom behoort een reisverzekering tot uw standaardbagage. Bij de Postbank regelt u dit snel en eenvoudig. U belt 0900 - 8805 (22 ct per minuut) of u loopt even langs bij het postkantoor. Dus of u nu gaat skiën of de zon opzoekt, met de Postbank Blue Travel Polis gaat u goed uit gerust op reis. POSTBANK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3