De Kooi klaagt over sluipverkeer Programma 'Japan in Leiden 2000' 'Gewoon' met baby stoer op strooptocht Leiden Regio GERECHT 11 JANUARI 2000 Eenrichtingsverkeer Lage Rijndijk leidt tot omzetverlies winkeliers io l DDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, ■ew juurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt '0 tadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden ird naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. i| c 071-5321921; e mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl RG In buurthuis Matilo beginnen deze week diverse cur ie kinderclub staat vanaf morgen in het teken van mu- Pe' umenten. Deze cursus, die van 14 tot 15.30 uur wordt ge- voor kinderen van 5 t/m 8 jaar. Voor jonge kinderen van 3 1 1 r begint diezelfde middag om 14.15 uur een muziekbewe- et 1 jviteit. Voor kinderen vanaf 8 jaar die het leuk vinden om Jvo iit hout te maken is van 14 tot 15.30 uur de Crea Doe *u.? deze cursussen kosten acht gulden voor vier keer. Verder morgen ook weer een kinderkookclub voor kinderen 1aar. Deze club, die van 16 tot 18 uur wordt gehouden, kost n voor vier keer. Na afloop wordt het zelfgemaakte eten illen opgegeten. Donderdag begint om 19 uur de cursus i, een vorm van yoga vooral gericht om de energiehuis- te beïnvloeden en te beheersen. De cursus, die uit 12 les- /5 minuten bestaat, kost 75 gulden en wordt ook op e' i om 11 uur gegeven. Bovendien kunnen kinderen van 9 3ej ar donderdag van 15.45 tot 17.15 uur gaan oefenen voor ^oe| eluitvoering op 15 april. Voor 12 keer zijn de kosten 54 ^jl let buurthuis staat aan de Zaanstraat 126 (5412515). n d iat /UK Elke donderdagavond van 19.30 tot 21 uur is er in het ov e', Charlotte de Bourbonhof 1 (ingang Willem de Zwijger- ;™f i gespreksgroep voor mannen. Het doel van deze praat- dat deelnemers de Nederlandse taal beter leren spreken pen. Per maand bedragen de kosten vijf gulden, inclusief thee. Anja van Denzen (5210418) of Wil Tollenaar (tele- 3756 van buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad meer informatie geven. he 5 in het wandelcafé wordt vrijdag een dialezing gegeven ze tochten in Kroatië over de Premuziceva Staza, een wan- at al voor de Tweede Wereldoorlog is aangelegd. Het Leiden is vanaf 20 uur open in buurthuis De Pancrat, jracht 85. Toegangsprijs voor leden is vier gulden, niet- or talen vijf gulden, nt: Kv /EST De filmgroep van de Lesbische Vrouwen vertoont /en g om 21 uur in het gebouw van het COC aan de Lange- entde film 'Left Luggage'. De toegang bedraagt vijf gulden, vel talen de helft. Aansluitend tot 2 uur disco. Donderdag is 1 tot 1 uur café-avond, zowel voor mannen als vrouwen. P e t Het eenrichtingverkeer op de Lage Rijndijk blijft tot klachten leiden in deze straat en de erachter lig gende wijk de Kooi. Bewo ners klagen over auto's die kriskras door de kleine straatjes scheuren en win keliers zijn bezorgd over hun omzetverliezen nu de winkels slechter bereikbaar zijn. Sinds de herinrichting kan het autoverkeer tussen de Zijlsingel en de Suma- trastraat alleen nog maar richting Leiderdorp rijden. leiden gerry van bakel De gemeente heeft de Drift- straat afgesloten bij de Java- straat en de Atjehstraat om sluipverkeer te voorkomen. Vol gens Kooi-bewoners heeft deze maatregel onvoldoende effect. Vanavond praat de gemeente met bewoners in buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat. Die maken zich grote zorgen. Cor Groen bijvoorbeeld, bestuurslid van speeltuin het Oosterkwar tier, ziet de vele auto's die nu door de Ambonstraat rijden met lede ogen aan. „De maxi mumsnelheid is dertig kilome ter per uur, maar ze rijden hier wel zeventig. En vanwege de speeltuin lopen er hier altijd veel kinderen." Ze pleit voor het openstellen van die straten in de Kooi en in de hele wijk een maximumsnelheid van der tig kilometer per uur te hand haven. „Het verkeer is in de Ambonstraat met honderd pro cent toegenomen. Sommige ouders durven hun kinderen haast niet meer hier te laten spelen. Ik zeg niet dat ze mijn straat moeten afsluiten. Dan verschuif je het probleem. Maar de gemeente moet er wel wat aan doen." keer en Vervoer kent de klach ten. „De afsluiting van de Drift- straat is nog niet definitief. We hebben nog geen gegevens over het verkeer in de wijk dat voor overlast zorgt. Is het bestem mingsverkeer of doorgaand ver keer? Dat zouden we eerst moe ten onderzoeken. Zeker bij de speeltuin in de Ambonstraat zal er een oplossing moeten ko men. We gaan vanavond praten met de bewoners over diverse mogelijkheden als drempels, eenrichtingsverkeer en een der tig-kilometerzone voor de hele wijk. Voor de winkeliers kan onze afdeling niets doen, dat is meer iets voor Economische Zaken." Bij de afdeling Economische Zaken meldtW. van der Poel dat zij op dit moment geen plannen hebben klaarliggen om de ondernemers te helpen. „Bewoners en ondernemers hebben kunnen meepraten over de herinrichting in de spe ciale werkgroep: de zogeheten denk en doe-groep. Uiteinde lijk is er voor deze oplossing ge kozen om de Lage Rijndijk veili ger te maken. Nu is het af. De Lage Rijndijk is klaar." Ondernemer Frank Kluivers op industrieterrein De Waard was lid van de denk en doe- -groep. Hij heeft er een onte vreden gevoel aan overgehou den. „Het was een soort proef van de gemeente. Volgens mij lag de uitkomst al vast. De Lage Rijndijk moest eenrichtingsver keer worden. We zijn nog wel bereikbaar, maar het is wel slechter geworden. Ie staat 's avonds een half uur in de file om het terrein af te komen." Bewoners maken zich zorgen over het sluipverkeer door de Kooi sinds de op de Lage Rijndijk. Wijkbewoonster Lies Hooger- vorst is een handtekeningenac tie begonnen. „Het is een puin hoop geworden. Voor de win keliers is het ook rampzalig, die dreigen nu te verdwijnen. Dat is toch de toe komst van je wijk." Siga renhande laar P. van der Nat heeft al vijf jaar sa men met zijn broer een zaak op de Lage Rijn dijk. Zij kijken het dit jaar nog aan, maar lijden al maanden een omzetverlies van twintig procent. „Als dat zo doorgaat, ben ik genoodzaakt te stoppen. 'Het is een puinhoop geworden Ik ben 26 jaar, nu kan ik nog wat anders gaan doen. Wij heb ben meteen gezegd dat een richtingsverkeer voor ons om zetverlies zou betekenen. Maar al onze bezwaren zijn door de gemeente opzij geschoven." Ook vishan del Van Nim- wegen ziet steeds minder klanten komen. „Wij hebben veel klanten uit Leiderdorp. Onze omzet is met twintig tot dertig procent gedaald. Misschien dat het deze zomer beter wordt, als meer mensen op de fiets komen." Bij slagerij De Roode heeft F. Nag- p kj end jaar staat in het teken van vier eeuwen «trekkingen tussen Nederland en Japan. Leiden speelt naai niveau een belangrijke rol in deze viering. Dit de figuur van Philipp von Siebold, de >nschapper die in het begin van de 19e eeuw lange tijd verbleef. :ke verzameling kunst- en gebruiksvoorwerpen, zijn collectie flora en fauna is ondergebracht in het voor Volkenkunde, in Naturalis en in de Hortus i is. En straks ook voor een gedeelte in het SieboldHuis, rnalige woonhuis op het Rapenburg dat de officiële in museum krijgt, t jaar heen vindt een groot aantal evenementen in de lts. Het jaarprogramma, getiteld 'Japan in Leiden 2000' ouwd rond drie hooïdprojecten. ichjAR -0 enstelling Siebold- Tentoonstelling 'Holland, Liefde' in Volkenkunde Japan-week VOORJAAR l)g SieboldHuis wordt het SieboldHuis offi- n voormalige woonhuis aan )urg 19 is de tentoonstel- DO years Exhibition' te be- anicus workshops Ikebana, Raku Drigami en Kimono. 'est Baroque Academy con- - 53Iiet solisten Nobuko Imai (alt- 323-ft Walter van Hauwe (blok- fcarokspecialist). Wandelroute Stichting TEGEN-BEELD hangt ba nieren aan de gevels versierd met Ja panse poëzie. Lezingen Studium Generale organiseert lezingen en symposia. Het Leids Instituut voor Cultuurstudies en reisbureau LITO ver tellen over reizen naar Japan-. Gemeentearchief Fototentoonstelling van de stichting 'Ex-krijgsgevangenen en nabestaan den Japan'. LAK-theater/Kijkhuis LAK-cinema en het Kijkhuis staan stil bij de ontwikkelingen van de Japanse filmgeschiedenis. Japandag De Leidse vereniging van studenten in de Japanologie en Koreamstiek 'Ta- nuki' organiseert een dag over de Ja panse cultuur, eten en drinken, reizen etc. EJF Cooperation Week The European Japan Foundation orga niseert een congres en internationaal studentenvoetbaltoernooi. Basisscholen Basisscholen participeren met een les kist met theaterprogramma, workshop papier, een vertelkast met Japanse kunst, Japanse straatversieringen, een Internetuitwisseling met Tsuyama en een tentoonstelling Japans blikken ZOMER Museum voor Volkenkunde Vanaf 15 juni: Tentoonstelling Hol land, Japan de Liefde. Met meer dan honderd topstukken uit Japanse col lecties. De Lakenhal Voices from Japan bestaat uit verschil lende tentoonstellingen op vijf loca ties. Rapenburg Concert Op een drijvend podium in het Rapen burg wordt de Porgy Bess Suite uit gevoerd door onder andere jazzorkest The Houdini's aangevuld met klassie ke strijkers en de zangeressen uit pop groep Lois Lane. Openingen afsluiting van het concert geschiedt door Circle Ensemble (Japanse trommelaars) en Norman Perryman (Kinetic Painting). LVC Popmuziek uit Japan. In het LVC tre den moderne Japanse popmuziekacts (Pizzicato Five, Melt Banana) en DJ's (Ken Ishii) op. Stadsaankleding De binnenstad van Leiden wordt in de zomer van 2000 Japans 'aangekleed' met karpers, lampionnen, kersenbloe sems e.d. Hortus Botanicus Beeldententoonstelling Mr Harada, Ja panse kunstenaars, Morning Glory show, Haiku's en diverse workshops en demonstraties. Japanse markt De weekmarkt van Leiden krijgt als thema Japan. Met onder andere proe ven jen voor Japanse toeristen. Sidac-studio Expositie Japans papier. Toneel Toneelgroep Het Arsenaal voert een to neelstuk op over Von Siebold. Martial Arts spektakel Nippon Express organiseert een spek takel met van oorsprong Japanse ver- dedigingssporten. Sport Spelactiviteiten Wereldkampioenschappen Shogi, Ja pans boogschieten, aikido, budogala Ekiden Hardloopestafette De Ekiden is een estafettevorm uit Ja pan. In de Leidse binnenstad lopen ploegen van 6 personen de marathon. NAJAAR International Japan Week 2000 The International Friendship Founda tion plaatst jaarlijks in een Europees land een weekprogramma Japan met diverse culturele, culinaire en sport spelactiviteiten op het podium, dit maal in Leiden. Een week lang worden er activiteiten in de stad georganiseerd stap", verklaarde het 45-jarige zusje met de baby op schoot. „Je hoort dat het makkelijk gaat en ja... dan ga je het óók eens .proberen. Maarre... mooi niet dat het zo makkelijk ging." Stoerheid was het. Haar zus uit Amsterdam moest even naden ken waarom ze had gestolen, maar kwam niet verder dan: „Gewoon..." Het was voor haar dan ook niet de eerste keer. „Maar u weet toch dat het niet mag?", wierp de politierechter tegen. Waarop de kleine begon te blèren. „Jij moet even je mond houden", sprak Van den Berg het grut vervolgens toe. Waarna de baby prompt in een dubbele houdgreep van de Nieuw-Vennepse belandde. De officier van justitie vond het geen fraai voorbeeld voor de kinderen en eiste voor de vrouw uit Nieuw-Vennep 500 gulden boete en twee weken voorwaardelijk. Zij was één keer eerder voor diefstal veroor deeld. De Amsterdamse echter had volgens de officier eerf 'enorm' strafblad en zou daar om drie weken onvoorwaarde- lijke gevangenisstraf moeten krijgen. De rechter ging daar mee akkoord. De celstraf zette hij wel om in 50 uur onbetaald werken en de boete mocht in vijf termijnen worden betaald. Daarop pakten de vrouwen hun hele hebbenen houwen weer mee en zette de baby het weer op een huilen. Ander mens Bij twee andere vrouwen speel den kinderen weer een andere rol in hun strooptocht. Ook zij waren op 26 oktober 'proleta risch' gaan winkelen in Leiden, mede omdat hun kinderen bij na jarig waren. Dat kostte V&D drie dozen speelgoed en een hemd, Intertoys een zak ballon nen, een walkman en drie cas settebandjes en Bart Smit Star- Warsartikelen. Daarnaast stalen de vrouwen bij parfumerie Douglas een fles eau de toilette, bij Etos twee potten wax, een fles badolie en een drinkbeker, bij Hema een badjas, twee on derbroeken, twee pyama's en twee hemden, bij Xenos een ta fel en bij feestartikelenwinkel Paddenburg tientallen sleutel hangers. Nutteloze dingen eigenlijk, zo vonden ze zelf ook. Maar het lag aan de anti-depressiva die ze slikten. Die hadden een 'an der mens' van ze gemaakt. Een van de twee vrouwen had bo vendien schulden. De ander kreeg ook nog medicijnen om angst te onderdrukken. „Je invoering van eenrichtingverkeer FOTO HENK BOUWMAN tegaal nog niet direct met een dramatisch omzetverlies te ma ken, maar hij volgt de ontwik kelingen in de wijk met argus ogen. ,,Als er winkels gaan ver dwijnen, zal het ook voor ons moeilijker worden. En er loopt wel twintig man personeel rond. We wüden eigenlijk gaan uitbreiden, maar dat hebben we nog even uitgesteld." Zijn collega, slager Simon van Scha- ik, ziet het - net als hij - niet heel erg somber in. „Mijn om zet is wel iets teruggelopen. Hoe erg dat is, kan ik pas zien aan het eind van Het eerste kwartaal van dit jaar. Ik vind dat je niet moet doemdenken. Gemeenteambtenaar M. van den Hout van de afdeling Ver- die de Leidenaars en bezoekers een beeld moeten geven van Japan en haar samenleving in al haar facetten. De Lakenhal Kees Buurman, 1933-1996, een overzicht. 3 Oktoberfeesten Optochten minikoraal in Japanse sfe ren. Pieterkerk Lifestylebeurs met aandacht voor mo- de, muziek, literatuur en veel andere aspecten van de hedendaagse Japanse samenleving. Hooglandse Kerk Optreden van een Japans koor Universiteitsbibliotheek Tentoonstelling Japanse kaarten uit de Sieboldcollectie Symposium 'Onze relatie met Japan, oorlogsverle den, heden en toekomst' van de stich ting 'Herdenking 15 augustus 1945'. Ars Aemula Naturae Rond de Japanse Tuin - een door kun stenaars aangeklede tuin. Leidse Schouwburg Japans gezelschap treedt op. Leiden Centraal Beelduitwisseling Leiden - Nagasaki op daylight screen Op een groot daglichtscherm zal in de hal van het station Leiden Centraal een aantal weken lang gedurende 24 uur per dag een beeld te zien zijn van een drukke plek in Nagasaki In Naga saki zal een drukke locatie in Leiden te zien zijn. De beelduitwisseling wordt via Internet tot stand gebracht.Tussen de Japanse beelden kunnen reclame spots en logo's getoond worden. Omdat de sponsoring van de evene menten nog niet helemaal rond is, is het op dit moment nog niet zeker of al le onderdelen ook daadwerkelijk door gaan. Ook de precieze data van diverse onderdelen zijn nog niet bekend. wordt dan gewoon veel makke lijker. Het gebeurde niet eens met voorbedachte rade", zo verklaarde zij. Haar partner in crime vond dat huisartsen 'veel te gemakkelijk' met die medicij nen omsprongen. „Ik had op een gegeven moment niet eens meer door dat je je kinderen moet verzorgen. Zo erg was het." Nu ze in Endegeest dag therapie kreeg, was ze gestopt met de bewuste medicijnen. De officier eiste voor allebei echter een boete van 500 gul den en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken. De advocaat van een van de vrouwen pleitte voor een voor waardelijke straf, maar de rech ter bedacht een andere oplos sing. De vrouw zonder schul den kreeg de straf die de officier eiste, maar mocht de boete in vijf termijnen betalen. De ande re vrouw kreeg drie weken cel straf, waarvan twee voorwaar delijk. De overgebleven week mocht zij omzetten in 30 uur taakstraf. connie van uffelen Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 11 Januari BUITENLAND - Verschillende bekende Engelsche sportlui vertrekken binnenkort naar het oorlogster rein in Zuid-Afrika. Dr. Conan Doyle, de bekende schrijver en sportman, heeft zijn diensten aangebo den aan het Veldhospitaal. Verder zullen de welbe kende paardensportman Hampton en de heeren Ta bor, Easton, Hallebone en Munford deel uitmaken van de Bedfordshire lijfwacht en naar het oorlogster rein vertrekken, waar reeds zooveel bekende sportlui gesneuveld zijn. Een groote vermindering van het bezoek aan de wedrennen is in den laatsten tijd in Engeland duidelijk merkbaar door het groote aantal officieren, die in Zuid-Afrika zijn. LEIDERDORP - gij Koninklijk besluit is goedge keurd het Raadsbesluit tot heffing van begrafenis rechten binnen deze gemeente. ALGEMEEN - Deze week zou mr. P.J. Troelstra in verschillende plaatsen van Zeeland als spreker op treden en was voornemens zulks ook te Zieriksee te doen. De lezing heeft daar ter stede evenwel niet kunnen doorgaan, omdat niemand een lokaal wilde beschikbaarstellen. ANNO 1975 Zaterdag 11 januari NIEUW BEIJERLAND - De kerkeraad van de Oud- Gereformeerde Gemeente in Nieuw Beijerland heeft 22 gezinnen voor de keiharde keus gesteld: "het te levisietoestel het huis uit, of u wordt geschrapt als lidmaat van de kerk". Nu de zaak in de openbaar heid is gekomen, verschuilen de kerkeraadsleden zich achter moeders rokken en weigeren elk com mentaar. Een aantal van de 22 gezinnen komt er echter rond voor uit dat de televisie blijft. De Oud- Gereformeerde Gemeente is een 'zwartekousenkerk', en telt in heel Nederland slechts énkele duizenden leden en is in 1840 afgesplitst van de Nederlands Hervormde Kerk. Zo'n zes jaar geleden verbood de synode van de Oud-Gereformeerden de gelovigen een tv-toestei in huis te hebben. "De televisie biedt meer verderfelijke programma's dan goede", verdui delijkt ds. J. van der Poel. "Om de mens tegen zijn lusten en begeerten in bescherming te nemen en om hem niet in verzoeking te brengen, is het dus beter dat er geen toestel in huis is. Vroeger was er ook geen televisie, en toen ging het toch ook goed", meent hij. Ondanks het verbod waren er in Nieuw Beijerland toch 22 oud-gereformeerde gezinnen met televisie in de huiskamer. Ze keken vooral naar.de programma's van de Evangelische Omroep "Open en Bloot zetten wij niet aan, de VPRO komt bij ons de kamer niet in", verklaarden zij. Enkele weken ge leden werd echter van de kansel van het oud-gere formeerde kerkje een brief voorgelezen waarin de te- levisiebezitters werd gemaand het toestel binnen drie weken de deur uit te doen. De 'zondaars' die de boodschap negeerden, kregen een brief thuis. Het ultimatum, was 'binnen tien dagen het toestel eruit of u wordt geschrapt'. Enkele gezinnen hebben inmiddels het kijkkastje verbannen. De andere gezinnen zijn van plan zondag naar een gereformeerde of hervormde kerk te gaan. "Ons zal de toegang niet worden geweigerd, maar we weigeren met de nek te worden aangekeken", zeggen de uitgestotenen. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling uan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. LEIDEN - De Nederlandse Danssport Organisatie (NDO) organiseerde gisteren (weer) een danswedstrijd in de Stadsgehoorzaal. Ongeveer 900 mensen mensen waren aanwezig: 500 deelnemers en 400 bezoe kers. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13