Opschudding over aftreden paus teken aan de \v; Geloof Samenleving DINSDAG 11 JANUARI 2000 VANDAAG Van het jaar 423 tot 529 leefde één van de weinige heiligen die zowel in de Westerse als Oosterse kerk op dezelfde dag wordt vereerd. Zijn naam is Theodosius, hij komt uit Turkije, maar trok in 445 al naar Jeruzalem. Want hij zocht stilte, eenvoud en geloof. Theodosius meldde zich bij een kluizenaar om het vak van hem te leren. Eenmaal een grot voor zichzelf gevonden (nabij Bethlehem), bleek het toch niet mee te vallen om zich de bewonderaars van het lijf te houden. Hij maakte dan ook maar van de nood een deugd en vormde een kloostergemeenschap. Op twee dingen legde Theodosius de nadruk, namelijk: de dood voor ogen houden (onder meer door letterlijk al vroeg je eigen graf te graven), en regelmatig werken. Ongerichte meditatie was in zijn ogen zoiets als des duivels oorkussen. Een monnik die bijvoorbeeld maai' wat zat te lummelen onder het bidden, werd direct aan het werk gezet. Deze stelregel had de oprichting van drie ziekenhuizen en een pelgrimshuis tot gevolg. Honderden vijf oud stierf Theodosius als een gevierd man die veel voor de charitatieve cultuur had betekend. Hij werd in zijn zelf gegraven graf begraven. Jubileumconcert in Voorschoten voorschoten In de Dorpskerk in Voorschoten wordt vrijdag een concert gehouden in het kader van het 40-jarig jubileum van Henk Wedvaart als cantor-organist van de Dorpskerkge meente. Aan dit concert, dat om 20.15 uur begint, wordt meege werkt door een kwintet van studenten van het Koninklijk Con servatorium en het Leids Vocaal Ensemble. Het orgel zal wor den bespeeld door Gerrie Meijers. Emeritaat ds. L.H. Voschezang lisse Aan ds. L.H. Voschezang, predikant te Lisse, is per 26 juni 2000 emeritaat verleend. Hij wordt op die datum 62 jaar. Ds. Voschezang werd op 5 april 1987 predikant te Nieuwendijk, ver trok op 30 juni 1991 naar Breukelen en staat vanaf 7 juli 1996 in Lisse. Viering Jubeljaar in Lisse lisse De raad van Kerken Lisse houdt vrijdag een speciale vie ring in het teken van het Jubeljaar 2000. Voor die gelegenheid is het Christelijk Residentie Mannenkoor uit Den Haag uitgeno digd. Dit koor kent een bezetting van zo'n 150 mannen. De dienst in de Grote Kerk op het Vierkant begint om 19.30 uur. Pastor Straathof en ds. Van Midden gaan deze avond voor. Evangelisatiediensten runsburg In de Rijnsburgse Grote Kerk wordt zondag de eerste Evangelisatiedienst gehouden in de nieuwe eeuw. Het motto van de dienst, die om 17.00 uur begint: 'Geld alleen maakt niet gelukkig'. In de Leidse Kooikapel in de Drifststraat staat diezelf de dag de vijfde evangelisatiedienst onder het thema 'Een nieuw begin' op het programma. De avond begint hier om half acht. Gemeenteavond 'Rehoboth' katwuk In het Katwijkse Kerkelijk Centrum Maranatha aan de Poolster wordt donderdag de eerste Rehoboth-gemeenteavond van het nieuwe jaar gehouden. Dedde de Jong van de Generale Diaconale Raad van de Nederlands Hervormde Kerk is als spe ciale gast aanwezig. Hij spreekt over hulpverlening aan slachtof fers van de orkaan Mitch die in het najaar van 1998 in Midden- en Latijns Amerika. Aanvang: 20.00 uur. BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Alkmaar-West (Vrijheidsgemeente SoW), D.P. Jans te Brunssum. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Enkhuizen, mw. A.H. Tamminga te Schar - negoutum-Oosterwierum (SoW); naar Geesteren Gelselaar Bor- culo, H. Koolhaas, kandidaat te Dalfsen. Beroepen: te Alblasserdam, R.H. Veldman te Twijzel, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Maastricht (wijkgemeente Brunssum-Treebeek), C.J. Harryvan te Lelystad. GEREFORMEERDE. GEMEENTEN Bedankt: voor Berkenwoude: A. Bac te Bodegraven; voor Grand-Rapids (Mich. USA), A.M. den Boer te Dirksland; voor 's- Gravenzande, G.J. van Aalst te Ridderkerk; voor Rotterdam-IJs- selmonde, F. Mulder te Scherpenzeel. vaticaanstad hans geleunse vervolg van voorpagina De ergernis droop gisteren van de pilaren van de Sint Pieter. Dat de media speculeren over de gezondheidstoestand van de paus is één ding, maar dat een (Duitse) aartsbisschop 'theore tiseert' over een mogelijk aftre den van de kerkvorst wegens wankele gezondheid, gaat alle perken te buiten. .Natuurlijk, de pers blaast zoiets op. Maar bisschoppen zouden geen aan leiding moeten geven, doen er beter aan te zwijgen", zegt pa ter Peter Gumpel, ook Duitser en kerkhistoricus in het Vati- caan. En dat is precies wat Karl Lehmann, voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, niet deed. 'Duitse bisschop vraagt om aftreden paus', rap porteerde het Italiaanse staats- persbureau Ansa. Het niet van sensatiezucht gespeende dag blad La Repubblica kopte giste ren in vette letters: 'De paus is moe, moet aftreden' en schreef over een 'schokkend voorstel' van Duitse zijde. Lehman blies geschrokken de terugtocht. Natuurlijk had hij zondag in een interview met de Südwest Rundfunk niet ge vraagd om het aftreden van de paus. Hij was juist zeer onder de indruk van de 'buitengewo ne geestelijke alertheid en grote energie' van de kerkvorst, ver klaarde Lehmann een dag later. De (Italiaanse) pers had uitla tingen als 'de kerk heeft een krachtige leider nodig' en 'de paus heeft de moed om zelf te rug te treden als hij het gevoel heeft niet langer capabel te zijn om de kerk te leiden' uit het verband van het interview ge rukt. Maar alleen al door te theoreti seren over een paus die wegens wankele gezondheid de mijter aan de wilgen zou kunnen han gen, doorbrak Lehmann een ta boe. Over zulke zaken spreekt het Vaticaan niet. Gumpels re actie was nog gematigd in ver gelijking met de boze kreten van afschuw uit de kring van Italiaanse bisschoppen. ,,Een agressief voorstel, het getuigt niet van goede smaak", oor deelde de zeer uitgesproken bisschop van Como, Ales- sandro Maggiolini. ,,Tja, die Lehmann, hij laat zich wel eens dingen ontval len", zegt monseigneur Karei Kasteel, secretaris van de paus elijke raad Unum, een instantie die de persoonlijke liefdadig heidsinstellingen van de kerk vorst runt. „Maar ik begrijp niet waarom mensen zo speculeren. Het is toch duidelijk dat de paus alles doet en kan doen wat hem wordt gevraagd". Toch zou een vrijwillig aftre den van een paus geen prece dent zijn. Celestine V, een voor malige kluizenaar, gaf er in 1294 na vier maanden paus schap de brui aan omdat hij zich niet tegen de taak opge wassen voelde. Volgens Kasteel is dat nu ech ter totaal niet aan de orde. Dat de wereld een paus ziet die ver zwakt door de ziekte van Par kinson zich nauwelijks kan voortbewegen, is voor Kasteel geen overweging. „Er wordt veel te veel aandacht aan zijn fysieke gesteldheid gegeven. Waar het om gaat is dat de paus geestelijk zeer alert is en zijn ta ken aankan", meent de~ Neder landse priester. Toch gaan er al weken ge ruchten dat binnen het Vati caan juist met het oog op de pauselijke gezondheid intensief wordt nagedacht over de toe komst. Volgens sommige Itali aanse en Britse kranten zelfs zo openlijk dat de paus via zijn ad viseurs aan in de coulissen trappelende opvolgers heeft la ten weten dat hij niet aan aftre den denkt. In verkapte taal was er gisteren die boodschap ook tijdens een ontmoeting met ambassadeurs bij het Vaticaan. „God vraagt niets wat onze klachten te boven gaat. Hij is het die ons de kracht geeft om te doen wat van ons verwacht wordt", zei de paus. Gumpel noch K dan ook dat de pai g treden denkt, zoal se auteur Vittorio 1 Dl schrijver die meew bi pauselijke boek '0 :ai pel van de hoop' de krant La Stamjk de. Messori sprak persoonlijk dram, paus zich het liefs trekken in een klo Poolse platteland. Anderen menen ge pausschappet Paulus is aan zijn v jaar bezig) niet „Misschien is het limiet, van bijvo jaar, aan het pausi^ len. Het is duidelij ste tien jaar van Jc lus' leiderschap' krachtiger waren die erop volgde", derlandse priester een vertrouwelijk deze correspondei Volgens Kasteel 'a ologisch onmoge.e' is wat minder steil gens mij niets in d het aan termijn bi pausschap verbied nooit concreet aar bracht, er bestaat; documentatie paus tot zijn stervi een traditie die d( wen volgt". In de vorige aflevering van God op het Web werden christenen orn de oren geslagen met tegenspraken in de bijbel. Op internet circuleren lange lijsten met deze tegenstrij digheden. Die lijsten worden opgesteld om aan te tonen dat de bijbel niet het onfeilbare Woord van God kan zijn omdat God zichzelf niet tegenspreekt. Deze week slaan de christenen hard terug. En dat doen ze door op hun beurt de koran kritisch tegen het licht te houden. Want zo als gezegd waren het naast atheïsten vooral moslims die moeite doen om de bijbel op te genspraken en fouten te betrappen. Moslims zien de bijbel als een boek dat oorspronke lijk het Woord van God was, maar waarvan de inhoud later door mensenhanden veran derd en gecorrumpeerd is. Een boek vol contradicties en absurditeiten is volgens hen het resultaat. Natuurlijk doen christenen op internet veel moeite om de beschuldigingen tegen hun eigen heilige boek te-weerleggen. Veel van de tegenspraken zijn alleen maar schijn, zeggen ze. Maar de aanval is de beste verde diging. Ook de koran, zo stellen ze, krioelt van de dingen die niet kloppen of die met el kaar in tegenspraak zijn. Onder andere de christelijke site answe- ring-islam publiceert een lijst met tegen spraken in het heilige boek van de islam. Ze zijn wel zo aardig geweest om de tegenstan der kans op een weerwoord te geven. Over sommige vermeende tegenspraken hebben zich hele debatten per e-mail ontsponnen. De koran is minder oud dan de bijbel en zit heel anders in elkaar. De bijbel bestaat uit een oud en een nieuw testament, met ver schillende boeken geschreven door verschil lende auteurs vanuit verschillende gezichts punten. In de koran daarentegen is God zelf aan het woord, in de directe rede. De tekst is in korte tijd geopenbaard aan één persoon. Na Mohammed's dood hebben zijn toehoor ders de teksten van de preken opgeschreven 'God' is een van de meest voorkomende woorden op het in- j XI ternet. Het zoekprogramma Altavista geeft zes en een haJf miljoen verwijzingen naar pagina's waar je je licht kan op steken over religieuze zaken. Zowei kerkelijke organisaties als obscure religieuze groeperingen hebben pagina's waar ze zich presenteren. Deze week slaan christenen terug en lichten ze de koran door op tegenspraken. en het resultaat is een lange monoloog van God. Juist die snelle vastlegging is voor mos lims een garantie dat er met de inhoud niet geknoeid kan zijn. Van God naar Moham med en hup, gelijk op schrift gesteld, niets meer aan doen. Niks mondelinge traditie en talloze kansei} om naar eigen goeddunken iets te schrappen, te veranderen of toe te voegen. Zoals de christelijke kerk dat klaar blijkelijk heeft gedaan. De inhoud van de koran heeft veel raak vlakken met het oude testament. Bekende bijbelse figuren komen erin voor. Lot, Abra ham, Noach, Jona, Mozes, Elia: ze zijn er al lemaal. Ook Jezus komt voor in t Maar de stelling dat we te maken he s een nieuwe, gezuiverde en foutloze te het Woord van God wordt door c aangevochten. Want, zo merken zfa de koran is niet vrij van tegensprake e, Een voorbeeld. Het is in de kora ta waar al het goede vandaan komt: van God. Maar waar komt het K\t daan? In de koran staan drie verug verklaringen, die elkaar strikt genc(6 sluiten. Sura 4:78 zegt dat zowel kwaad van God komen. Het vers weert dat iedereen het kwaad e danken heeft en 38:41 noemt Sataif" van alle ellende. Ook het koranische schepping» niet vrij van moeilijkheden. Verschil ra's verschillen met elkaar van n God een bloedklomp gebruikte als voor de mens of alleen maar watei i een ander vers gebruikte hij stof weer een ander vers noemt droge kl Sura 3:47 tenslotte suggereert dat maal geen ingrediënten nodig ha mens te scheppen. Hij hoefde allee zeggen: 'er is' en het was er. Ook is de koran tweeslachtig ove c„' Zoals bekend is het gebruik ervan s boden in de Islam. Wijn is een gru Satan doorwrocht (5:91). Maar de ri door het paradijs stromen zijn ju rand toe gevuld met wijn, die n smaakt ook (47:15). r De lijst is nog veel langer. En op e! spraak is een verweer te lezen. Heai moeilijkheid, zowel met bijbelse a sche tegenspraken, dat schriftgeleeu teksten wonderen kunnen verrichl neer is iets onomstotelijk een 1 Wie niet wil dat er fouten zitten in e tekst, kan elke tegenstrijdigheid veil silvan schoonhoven WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Denemarken: Veel wind en wolken en vooral woensdag nu en dan regen. Mid- dagtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Veel bewolking en perioden met regen, maar in Zuid-Engeland tot woensdagmiddag droog. In Schotland en woensdag ook in Ierland enkele opklaringen afge wisseld met een bui, mogelijk met hagel en sneeuw. Maxima dalend naar circa 7 graden. België en Luxemburg: Droog en flink wat zon, maar vooral in de nacht en ochtend ook kans op mist. Woensdag vanuit het westen wat meer bewolking en wind. Maxima rond 4 graden, in de Ardennen enkele graden la ger. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en veel zon, maar in het oosten ook hier en daar hardnek kige mist of laaghangende bewol king. Langs de Kanaalkust toene mende wind. Maxima tussen 3 en 7 graden, in mist lager. Zuid-Frankrijk: Droog en veel zon. In de nacht en ochtend kans op enkele mistban ken. Maxima tussen 2 en 6 gra den, aan de Middellandse Zee kust middagtemperatuur rond 10 graden. Spanje: Droog'en veel zon, maar langs de kusten in het zuidoosten veel be wolking en nu en dan regen. Bij Gibraltar veel wind. Maxima tus sen 5 en 10, aan zee tussen 10 en 15 graden. Portugal: Zonnig. Maxima landinwaarts tussen 4 tot 9 graden, aan zee tussen 11 tot 15. Mallorca, Ibiza, Menorca: In het algemeen veel bewolking en nu en dan regen. Plaatselijk veel wind. Maxima rond 12 gra den. Marokko: Westkust: eerst nog een kleine kans op een bui. Verder droog en geleidelijk meer zon en minder wind. Maxima rond 15 graden. Madeira: Zonnige perioden en een kleine kans op een bui. Maxima rond 17 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Aan de noordzijde ook nu en dan bewolking en een klei ne kans op een bui. Middagtem peratuur rond 20 graden. Duitsland: Hier en daar zon, maar ook plaat selijk mist of laaghangende be- wolkng. Vrijwel overal droog. Maxima op veel plaatsen iets bo ven het vriespunt. Oostenrijk: Droog en rustig weer met wolken velden, maar geleidelijk ook op meer plaatsen zon. In de dalen kans op mist. Maxima dichtbij het vriespunt. Zwitserland: Droog en rustig weer wolkenvel den, maar vooral aan de zuidflank van het Alpenmassief ook zon. In de dalen kans op mist. Maxima tussen 0 en 5 graden. Polen: Hier en daar opklaringen. Verder wolkenvelden of mist, maar vrij wel overal droog. Maxima meest iets boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Rustig en droog weer met hier en daar opklaringen. Verder wolken velden en kans op mist. Middag- temperatuur dichtbij nul. Hongarije: Rustig en droog weer met hier en daar zon, maar ook op veel plaat sen mist of laaghangende bewol king. Middagtemperatuur rond het vriespunt. Italië: Hier en daar zon, maar ook wol kenvelden of mist en vooral woensdag mogelijk een bui. Maxima tussen 10 en 15 graden, in mist of laaghangende bewol king lager. Corsica en Sardinië: Nu en dan zon en vooral woens dag mogelijk een bui. Maxima rond 13 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon, op het oostelij ke vasteland en de eilanden in de zuidelijke Egeische Zee wolken velden en kans op een (winterse) bui. Op de Egeische Zee waait een koude noordenwind. Maxima tussen 5 en 13 graden. Malta: Zowel zon als wolkenvelden en een toenemende kans op een bui. Maxima ongeveer 14 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse west- en zuidkus ten zonnig, op Cyprus ook enkele wolkenvelden maar droog. Plaat selijk veel wind. Maxima van 6 graden bij de Dardanellen tot 14 in het zuidoosten. WOENSDAG 12 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.44 Zon onder 16.51 Maan op 11.34 Maan onder23.08 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.46 15.16 02.19 14.49 Laag 07.06 19.17 06.47 18.58 Weerrapporten 11 januari 07 uur: wind temp neersl Amsterdam De Bilt Deelen Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest 8ordeaux Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta zwaar bew Z3 zwaar bew. Z2 zwaar bew. Z2 zwaar bew Z 4 zwaar bew. Z 2 half bew. ZW5 Z3 O L O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) half bew. NO 3 half bew. NW3 Motregen NO 4 licht bew. w.s. 0 zwaar bew. ZW1 half bew. 0 2 half bew. NW 4 licht bew. N 1 -3 0.0 1 0.0 7 6.0 «8% bewolkt 3^, onweer V warmtefront Sü* regen Sf* sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in --IOOO- hect0 pasca| KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAWf Advertenties: 071 - 53ïge Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 92 rj Hoofdredactie: 071-5 te ADVERTEIÉgi Maandag t/m vrijdag van ai 071- 5356 230 RUBRIEKSADVIf Maandag t/m vrijdag vi 071-5143 545 ABONNEMf bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgirc/j per half jaar (acceptgiro)l per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons het automatisch afschrijvenfe abonnements-geld, o betaling. VERZENDINGfS Voor abonnementen die peip worden verzonden geldt eer" aan portokosten per verschS LEIDSCH DAGBLAD Off1' Voor mensen die moeilijk* hebben of blind zijn (of eET leeshandicap hebben), isel van het regionale nieuwst Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor GesprokenjC K N H U I Warschau Wenen half bc NO 2 half be ZO 2 ZW2 NO 3 15 3 0.0 Bangkok zwaar bew W 2 Buenos Aires onbewolkt 0 2 Casablanca half bew. Z1 Johannesburg licht bew 02 Los Angeles licht bew W3 34 25 0.0 Tokyo licht bew. NW4 25 19 18.0 Toronto zwaar bew W5 16 3 01 Tunis zwaar bew. ZO 2 25 18 0.0 Vancouver half bew ZO 3 16 8 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgez|e feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendiercjg INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12