üiden Regio Overlast grondwater aangepakt Leids torentje siert Schiedams parkje 'Hoera, leve onze Lorentzschool derhalf jaar celstraf ist wegens dealen fan der Werfpark Wethouder wil snel verbetering Leidse ondernemingsklimaat Brand Chinese restaurant vermoedelijk aangestoken C 11 JANUARI 2000 uffelen n 43-jarigë verslaafde is gistermiddag 18 cel geëist wegens cocaine en heroïne n der Werfpark tussen js en 12 oktober. Bij op 11 en 12 oktober zou de politie hebben at de Hagenaar drugs inderen. Bij zijn aan- zou de verdachte snel jn mond hebben ge- 500 gulden 'opbrengst' tbben. Volgens andere >n zou de man bijna heroïne verkopen in ook dealen voor de de dagopvang voor thuislozen. Zijn broer twee keer per week an hem te kopen. De an justitie eiste daar- ïaanden onvoorwaar- ilstraf met aftrek van voorarrest en ver- daring van de 'op- it laatste was voor de de man, M. iden om de vloer aan met het optreden van justitie in deze zaak. e raadsman zou men ïdse politiebureau met in zijn maag hebben anwege de doorgeslik- drugs. Omdat het ziekenhuis 's dicht was, zou de po- erleg met justitie heb- 3ten de man te laten »ens de raadsman om men dat de Hagenaar ien van de bolletjes ïen overlijden in de De man zou zijn 600 gulden pas de volgende dag kunnen ophalen, omdat de aanwezige agenten de kluis niet konden openen. De man werd volgens zijn raadsman voor een gewoon ziekenhuis afgezet met daarbij de keus of hij naar bin nen liep of niet. De man ging echter naar huis. Toen hij de volgende dag op het politiebu reau kwam, kreeg hij zijn geld niet, maar werd hij opnieuw in verzekering gesteld. Volgens Mantz was deze tweede inver zekeringstelling onrechtmatig en gaf de rechter-commissaris hem daarin gelijk. De rechter commissaris heeft echter wel de bevoegdheid om de ver dachte opnieuw vast te laten zetten. Juist omdat de officier nu eis te dat het geld van de man ver beurd zou worden verklaard, was er volgens de advocaat sprake van leugens. Politie en justitie zouden immers niet van plan zijn geweest de man zijn geld terug te geven. Mantz zich af waar de grens lag. Hij vond dat het openbaar ministerie dan ook niet-ontvankelijk was. Indien de rechtbank het daar niet mee eens was, vroeg hij vrijspraak omdat er nooit bolle tjes zijn gevonden. Desnoods kon een kortere straf volstaan. De officier verklaarde echter dat de man nooit iets over zijn geld is beloofd en dat het ook ging om andere spullen. De man zou wel een schadever goeding kunnen eisen voor de gang van zaken. De Hagenaar zelf ontkende te hebben gede ald of bolletjes te hebben door geslikt. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Extra drainage Rijnsburgerweg De problemen voor de bewoners van de Rijnsburgerweg in Leiden door het hoge grondwater zijn binnenkort voorbij, hoopt de gemeente Leiden. Ze heeft gisteren sa men met de uitvoerder van de werkzaamheden aan de weg een oplossing bedacht: een extra drainagesysteem. De werkzaamheden beginnen in de loop van volgende week. Leiden betaalt de kosten. De vrolijke klanken van het straatorgel 'Dubbeldik' klinken al van verre. Terwijl achter de bomen de eerste strepen daglicht zich laten zien, stroomt het schoolplein van de Lorentzschool langzaam vol met kinde ren en ouders. Het is iets over achten en de kinderen wrijven de slaap uit de ogen. Wanneer directeur E. Filemon het podium beklimt, is iedereen plotseling vol aan dacht. ,,Wat zijn we met velen, hè", klinkt het uit de luidsprekers. Na zijn begroeting, is het de beurt aan burgemeester Postma: „De Lorentzschool bestaat vandaag vijftig jaar!" Applaus, geklap, gejoel. Het start schot voor het feestjaar is gegeven. Plotse ling trekt een fel licht midden voor de school de aandacht van het publiek. '50 jaar' staat in grote letters te lezen, aan weerszijde opgesierd door een 'waterval' van vlammen. 'O, wat mooi!', klinkt het. Directeur Filemon beklimt opnieuw het podium en vraag Lisanne uit groep regen boog naar voren te komen. Gisteren was het nog maar haar eerste schooldag, en nu staat ze al in het middelpunt van de be langstelling. Zij mag de burgemeester zijn cadeau overhandigen, een handdoek, zo dat hij, in de woorden van directeur File mon, 'bij het opstaan al aan de Lorentz school kan denken'. Met veel verve zet File mon daarna het jubileumlied in. De kinde ren hebben de afgelopen weken hard geoe fend. Luidkeels zingen zij: „Hoera, leve on ze Lorentzschool!" Na al deze inspanningen op de vroege ochtend is iedereen wel toe aan een ontbij tje. Vol ongeduld stromen de kinderen de school binnen, op weg naar de goed gedek te tafels. leiden robbert minkhorst Het drainagesysteem komt aan de noordkant van de Rijnsbur gerweg, tussen de Boerhaa- velaan en de Mariënpoelstraat, over een lengte van ongeveer 150 meter. Het syfcteem wordt onder de stoep gelegd. Dat be tekent dat die weer 'open' moet. Volgens een voorlichtster van de dienst milieu en beheer van de gemeente duren de ex tra werkzaamheden ongeveer twee weken. Het autoverkeer ondervindt er geen hinder van. Het drainagesysteem moet ervoor zorgen dat overtollig grondwater op een fatsoenlijke manier wordt afgevoerd. Vol gens de voorlichtster is dat straks ook bij de Rijnsburger weg het geval. Daarmee komt een eind aan de wateroverlast voor de bewoners van de Rijns burgerweg. Het drainagesys teem kost zo'n 10.000 gulden. De bewoners kampen met problemen sinds de hoofdlei ding van de riolering in de weg is vervangen. In de oude hoofd buis zaten gaten, waardoor de ze onbedoeld als een extra drai nagesysteem werkte. De buurt en de gemeente kwamen daar achter toen eenmaal de nieuwe buis in de grond lag. Het over tollig water spoelde niet weg, maar liep onder de huizen aan de noordkant van de Rijnsbur gerweg. Aan de zuidkant van de Rijnsburgerweg ligt wel draina ge onder de stoep. Door de wateroverlast heb ben de bewoners schade gele den. Een iemand heeft zijn kel der vol laten spuiten met schel pen. Verschillende omwonen den hebben hun kelders moe ten leegpompen. Het is niet be kend of de bewoners de schade willen verhalen op de gemeen te. De woordvoerster van de dienst milieu en beheer zei vo rige week dat 'dit echt niet was te voorzien'. ard Bakker verlaat na entien jaar gemeenteraad net de SP'er Cor Ver- s hij jarenlang het ittende raadslid en de duo-nestor van e raad. Maar na ze- :n een half jaar in de eraad, houdt de WD- xd Bakker het per 1 r gezien. (52) was al voor de erkiezingen van plan terug te trekken uit de gemeentepolitiek, sloot op verzoek van nog even aan te blij- ee jaar geleden werd* >t deel van de WD- fractie vernieuwd. Om vol doende ervaring binnenboord te houden, bleef Bakker nog zitten. Binnen de fractie was echter bekend dat hij niet de hele periode wilde uitzitten. „Ik voel mij niet bezwaard dat ik er te vroeg uit stap", aldus Bakker. Hij wordt opgevolgd door de 37-jarige Jean Her mans, die sinds een half jaar met de fractie meeloopt. Na het vertrek van Bakker blijft Vergeer als enige nestor over. De nestor kan bij afwe zigheid van het volledige col lege van burgemeester en wet houders optreden als loco burgemeester. leiden herman joustra Het slechte ondernemingsklimaat in Leiden is de komende tijd regelmatig onderwerp van gesprek bij vergaderingen van het college en de gemeen telijke diensten. Ook wil de gemeente dat gebrek kige klimaat aan de orde stellen in gesprekken met de Kamer van Koophandel, het midden- en kleinbedrijf en de vereniging voor ondernemin gen LVI. Doel is zo snel mogelijk plannen op te stellen om betere randvoorwaarden in de stad te scheppen voor het bedrijfsleven. Wethouder eco nomische zaken, Schultz van Haagen, zegt de re sultaten van het onderzoek naar het onderne mingsklimaat in de 25 grote steden 'zeer serieus' te nemen. Uit dat onderzoek dat in opdracht van het mi nisterie van economische zaken is uitgevoerd, blijkt dat het ondernemersklimaat in Leiden op tal van punten, als allerslechtste werd beoor deeld. „Je kunt je natuurlijk afvragen of dat geba seerd is op feitelijkheden of op het gevoel dat bij ondernemers leeft", zegt Schultz. „En het valt ook op dat de gemeenten bijna overal matig wor den beoordeeld. Maar dat neemt niet weg dat Leiden daadwerkelijk iets moet doen om het on dernemingsklimaat klimaat te verbeteren." De wethouder denkt dat een deel van de ge breken die in het onderzoek aan de oppervlakte komen, relatief snel kunnen worden opgelost. Het Leidse bedrijfsleven noemt onder meer de slechte telefonische bereikbaarheid van de ge meente inclusief de wethouders als groot min punt. Ook klagen de ondernemers over het niet nakomen van afspraken, het niet vlot afhandelen van verzoeken en het tekort aan aandacht van de gemeente voor het ondernemingsklimaat. Schultz: „Dat zijn zaken die heel voortvarend zijn aan te pakken. Dat is onder meer een kwestie van duidelijk afspreken wie waarvoor verantwoorde lijk is." Het gros van de klachten is echter niet op korte termijn te verhelpen, vindt de wethouder. Duide lijk is in elk geval dat er een actieplan moet ko men waarin de organisatorische vormgeving van de dienst economische zaken goed is uitgewerkt. Bovendien is het de bedoeling dat veel van de plannen tot verbetering die gemeente zo snel mogelijk wil gaan uitwerken, deel zullen uitma ken van het definitieve 'meerjarenontwikkelings- programma', dat Leiden voor 1 mei moet indie nen. Overigens merken ook de onderzoekers op dat een aantal zwakke punten van Leiden betrekking heeft op factoren die moeilijk zijn aan te pakken. Ze noemen onder meer het tekort aan bedrijven terreinen en de matige bereikbaarheid van de binnenstad, hoewel het stadsparkeerplan het leed wel iets verzacht. Ook merken zij op dat de dienst economische zaken van de gemeente in het algemeen wel gunstig wordt beoordeeld door het lokale bedrijfsleven. Juist van andere afdelin gen hebben de ondernemers het beeld 'dat zij sterk intern zijn gericht of zich eenzijdig bezig houden met een beperkt aantal maatschappelij ke vragen'. Dat de gemeente voor een groot deel debet is aan een slecht ondernemingsklimaat in de stad, bete kent niet dat het bedrijfsleven rustig moet af wachten welke maatregelen van hogerhand wor den genomen, zegt C. Broeksma van de Kamer van Koophandel in een eerste reactie op de on derzoeksresultaten. De ondernemers, die immers zelf de zwakke punten naar voren hebben gebracht, moeten vol gens hem nu zelf met suggesties komen om het klimaat te verbeteren. „De belangrijkste conse quentie van dit onderzoek is dat we vanaf mor gen allemaal de mouwen moeten opstropen. Het is een uitdaging en tegelijkertijd een hele klus voor het college. Maar ook voor de ondernemers. Ook zij moeten aangeven waar de belangrijkste verbeteringen mogelijk zijn." Broeksma had overigens niet verwacht dat Lei den in het onderzoek van Economische Zaken zo slecht uit de bus zou komen. „Ik heb het onder zoeksrapport nog niet onder ogen gehad, maar wat ik er tot nu toe van heb begrepen, is dat Lei den heel negatief scoort. Over de hele linie nega tiever dan ik had verwacht. Maai' dat doet niets af aan het feit dat de genoemde punten voor ons, Kamer van Koophandel, heel herkenbaar zijn." ezoek aan Leiden, nu geleden, zag ze hem at verloren tussen het loopmateriaal, stond iet terrein van het ge AZL het torentje dien het dak van Heel- jmpleteerde. Het was irv'° elijk geparkeerd, in af- ?van transport naar N ^bestemming. Yvon n, kunstenares te was op slag verliefd, mocht hebben? Ze elijk een hele andere ling in gedachten voor jke ding dan de sloop. )en was geen pro- let meenemen een er verhaal. Het torentje ie is namelijk zeven •og en dat stop je niet in je binnenzak. Om het in één stuk naar haar ■woonplaats Schiedam te ver voeren, moest er zelfs een dieplader aan te pas komen. En om het ook aan één stuk te houden, werd het torentje Ver pakt in speciaal materiaal. Het geen als vanzelf weer leidde naar het volgende probleem: wie ging dat allemaal betalen? Maar Yvon Koopman had in tussen haar huiswerk goed ge daan. Van het AZL - inmiddels LUMC geworden- kreeg ze alle medewerking, en wel om de zelfde reden als ze van de ge meente Schiedam een flink be drag aan subsidie kreeg. Ze was van plan het torentje te trans formeren in een kunstwerk en het te plaatsen in een parkje van een nieuwbouwwijk. Zowel •de plaatselijke overheid als het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Leidse ziekenhuis schaarden zich van harte achter dit sym pathieke idee. De regionale bladen schreven aardige stuk jes over haar project. Dus dat was allemaal in kannen en kruiken. Nou, niet helemaaL De af spraak met de gemeente Schie dam was dat Yvon Koopman haar boontjes verder zelf zou doppen. Dat heeft ze geweten. Ze mag dan verstand hebben van kunst - het wereldje van de bouw, bouwvergunningen en bestemmingsplannen, was het hare niet. Allerlei obstakels dienden nog overwonnen te worden. Maar uiteindelijk lukte dat en kon in april van het vo rig jaar de eerste paal voor de sokkel de grond in. Naar goed Schiedams gebruik legde wet houder Adri Reijnhout daar eerst een molenmunt onder. Dat brengt geluk. Het originele glas is inmiddels vervangen door onbreekbaar materiaal en ook de kozijnen zijn vernieuwd. Het leisteen van de dakbedekking is deels transparant gemaakt. De vier schijnwerpers in de nok veran deren met de seizoenen mee van kleur: groen in het voor jaar, geel in de zomer, oranje in de herfst en blauw in de winter. Het effect dat dat sorteert is als van een (tover)lantaam. Het to rentje heeft op die manier een sprookjesachtige uitstraling ge kregen. Het voormalige ornament van Heelkunde pronkt nu in een parkje van ae wijk Nieuwland, vlakbij de rooms-katholieke be graafplaats. Het torentje is on veranderd onbereikbaar. Stond het vroeger op dak, nu staat het Kunstenares Yvon Koopman en het torentje van Heelkunde. Het erf stuk van het AZL staat nu in een parkje in Schiedam. FOTO ROEL DIJKSTRA op een eilandje in een vijver zonder bruggen. Gelijk het graf van prinses Diana mag je er wel naar kij ken. Maar aankomen niet. Het erfstuk van het AZL is in de buurt bijzonder goed ontvan gen. Eén bewoonster was spe ciaal geroerd. Haar man werd gedurende een lange periode verpleegd in het Leidse zieken huis. Hij keek vanuit zijn raam destijds op het torentje van Heelkunde. Ze hadden het sa men vaak over de fraaie vorm ervan. Nu, weer thuis in Schie dam, kijken ze opnieuw vanuit hun woning op het torentje van Yvon, zoals het inmiddels in de wandelgangen heet. Een op merkelijke samenloop van om standigheden... Boompje weg Het pruimenboompje dat zon dag 2 januari door een groep stamgasten van café l'Espéran- ce in het Van der Werfpark was geplant, is al weer verdwenen. Dat is vermoedelijk vorige week donderdag gebeurd. Of het boompje is gestolen of in het water is gegooid, is onbekend. Het boompje was in het park neergeze t op initiatief van het buurtcomité als eerbetoon aan het echtpaar Theo en Mieke Huynink. Het stel nam eind vo rig jaar afscheid als eigenaars van l'Esperance. De zaak is ver kocht aan Jan en Ellen van Aalst. Huynink baalt van het feit dat de boom is verdwenen en overweegt een ander exem plaar te planten. „Maar dan wel een die groter is dan de vo rige en dus een stuk moeilijker is om uit de grond te trekken." ad van kaam eric-jan berendsen leiden Bij 't Kruiderijdorp naast het restaurant is na de brand van twee weken geleden de luifel al dichtgeschuimd. „Dat heeft redding gebracht, anders' zou de schade in mijn winkel vele malen erger zijn geweest", zegt eigenaar Van Dorp. Nu is er bij hem slechts sprake van een ge barsten zijruit van de etalage en wat roet- en rookschade. Net als Edwin Beunk van de Bruna vind Van Dorp dat de ge meente nalatig is geweest. Beunk: „Laat wethouder Van Rij maar langs komen. Het win kelcentrum had al lang ver bouwd moeten worden. Er zijn al jaren plannen maar er ge beurt niets. Er zou een transpa rante luifel moeten komen zon der dubbele ruimte: als dat al was gebeurd had de rook zich nu niet zo kunnen versprei den." Zijn eigen zaak die naast 't Kruiderijdorp staat, heeft al leen te kampen met een nare rooklucht. Een bedrijf dat ge specialiseerd is in het schoon maken van brandschade is in middels begonnen met het rei nigen van de winkels. Ook de bewoners die boven de Chinees wonen hadden veel overlast van de brand. Ze wer den gisterochtend vroeg geëva cueerd vanwege de rookont wikkeling. In een nabijgelegen wooncentrum voor ouderen en later in de brandweerkazerne werden ze opgevangen. Burge meester Postma kwam hen daar een hart onder de riem steken en zijn medeleven betui gen. Tussen negen en half tien konden ze weer terug naar hun huizen. Maar echt comfortabel was dat niet: de elektriciteit was uitgevallen. De eigenaar van het restau rant zit in Hongkong voor de bruiloft van zijn dochter. Hij is telefonisch op de hoogte ge bracht. hanneke van bochove De brand gisterochtend in het Chinese restaurant aan het Vijf Meiplein is vermoedelijk aange stoken, meent de brandweer. Officier van dienst bij de brand weer, Gerard van Graas: „De zijdeur van de afhaalzaak zat niet op slot en achterin bij de keuken is een paneeltje uit de deur gehaald. Vermoedelijk zijn er inbrekers op deze manier binnengekomen. En het is wel heel erg toevallig dat er twee keer in hetzelfde restaurant brand ontstaat." De tweede brand richtte een enorme ravage aan. De bekle ding van de stoelen en de mu ren en de talloze kunststof ma-1 terialen zorgden ervoor dat het vuur voldoende brandstof had. Ook de naastgelegen winkels liepen opnieuw schade op. „De luifels boven de winkels staan in open verbinding met elkaar en daardoor ontstaat een soort schoorsteen, waardoor de rook verspreid wordt en bij.de naast gelegen winkels via bovenkant van de deuren naar binnen komt", verklaart Van Graas. Voor sommige winkeliers kon de brand niet op een slechter moment komen. Modezaak De Wit houdt nu voor de tweede keer in korte tijd uitverkoop. „We hadden net de nieuwe voorjaarscollectie hangen, die kunnen we wel weggooien. We hebben nu maar opnieuw bor den neergezet: rookschade, alles is voor de helft van de prijs." De Wit vindt het triest: net op maandag zou worden begon nen met het wegzuigen van de rook die nog in de luifels zat van de de vorige keer. De holtes zouden vervolgens worden dichtgeschuimd met pur. Of de winkel vandaag weer open is durft hij niet te zeggen. Een gezamenlijk ontbijt was vanochtend een van de activiteiten op de jarige Lorentzschool. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11