ft den Regio 'Leiden is slecht voor ondernemer' 'Het gaat allemaal over liefde en vriendschap' iet leren vechten, maar leren om niet te vechten Eerst het Rembrandthuis dan het Rembrandtkwartier Weer brand in Chinees restaurant Vijf Meiplein PAG 10 JANUARI 2000 iuw ramt gevel Een 40-jarige vrouw uit Leiden heeft zaterdagnacht ge- erd met haar auto de voorgevel van een horecagelegen- an de Lange Mare te rammen. Zij had ruzie met haar H die eigenaar is van de zaak. De Leidse kreeg een bon we- fijden onder invloed. ee bejaarden slachtoffer babbeltruc (t Twee bejaarde vrouwen zijn zaterdagavond in een wo- jTan de Van Heussenstraat in de Kooi slachtoffer geworden ten babbeltruc. Eén van de vrouwen was op bezoek bij de je. Zij verliet even de woning en liet de voordeur open- j. In die tijd kwamen ineens twee jongens binnen die een [al afstaken over Jantje Beton. Toen het duo even later de hg verliet, bleken de portemonnees van beide dames ook j verdwenen. auffeur onder invloed Door nog onbekende oorzaak belandde een auto zater- fand rond middernacht in de middenberm van de Willem jrijgerlaan. De politie trof op de plek van het ongeluk twee (naars van 50 en 53 aan die niet wilden zeggen wie de auto lestuurd. Toen het tweetal werd aangehouden, reageerde [dste agressief en begon hij de agenten te schoppen en te Uit onderzoek bleek dat hij de bestuurder was geweest, kn was onder invloed en kreeg een bon en een rijverbod negen uur. (reker gebruikt brandtrap Een woning aan het Noordeinde is zaterdagavond be door een inbreker. Via een brandtrap kwam de dief bij akraam aan de achterkant van het huis en kon toen naar n. Er is een aanzienlijk geldbedrag meegenomen. Ook in aan de Boommarkt, Lange Mare en de Mooi Japik- tussen Langebrug en Breestraat werd op dezelfde manier beerd in te breken. Chakra 's en aura 's in Pieterskerk ,,Ik wil u waarschuwen. Ga hier niet naar binnen." Voor de in gang van de Pieterskerk praat mevrouw T. de Bruine, lid van de Leidse Baptisten, in op be zoekers van de negende Leidse Para Normaal Beurs. „Hier wordt het werk van Satan ver kondigd. Ik zou de mensen vandaag dan ook wel uit de kerk willen sleuren. Dit is de weg naar de dood in plaats van de weg naar het leven." In de Pieterskerk werd dit weekeinde voor de negende maal de Leidse Para Normaal Beurs gehouden. Bezoekers konden er gebruik maken van de diensten van onder meer kaartlezers, klankhealers en au ralezers. Ook waren producten met spirituele raakvlakken te koop en werd informatie gege ven over alternatieve genees wijzen. Meer dan honderd standhouders gaven een dwars doorsnede van wat in Neder land gebeurt op het gebied van paranormale activiteiten. Moni que (32) uit Leiden is ook ge waarschuwd door een van de Leidse Baptisten, maar ze is er niet van onder de indruk. „Ik begrijp niet veel van die be zorgdheid", zegt ze. „Ik vind zelf ook veel in het christelijk geloof. Maar ik ben gewoon be nieuwd wat er nog meer bestaat op spiritueel gebeid en daarom ben ik hier." De activiteiten van de aanwezige standhouders ziet zij dan ook helemaal niet als het werk van Satan. „Ben je gek. Het gaat hier allemaal over lief de en vriendschap, helemaal niet over het kwaad. Is die me vrouw wel binnen geweest?" Even verderop heeft een da me zojuist een foto van haar ei gen aura laten maken. Ze ont vangt een plaatje met roze en blauwe vlekken en krijgt uitleg van Mario Everse, namens de firma Lavina verantwoordelijk voor de aurafotografie op de beurs. „Het vele roze in uw au ra toont dat u onvoorwaardelij ke liefde geeft en dat u beschikt over tederheid en sentiment. Het blauwe staat voor rust en verdieping." Als de dame, na betaling van dertig gulden, te vreden is vertrokken, vertelt Everse wat meer over zijn acti viteit. „Ieder mens heeft zeven chakra's, dat zijn belangrijke plekken in het lichaam. Zij zen den energie uit en die energie vormt het aura. De klant legt de handen op twee vlakken, waar na electriciteit de handen raakt. Op dat moment maak ik de fo to, die het aura toont." Everse, die er met zijn lange haar en ouderwetse kleding uit ziet als een hippie, geeft toe dat hij ooit heel sceptisch was over paranormale activiteiten. „Ik moest er niets van hebben. Toevallig kwam ik in aanraking met Lavina, de eigenaar van dit bedrijf. Zij kan zelf aura's lezen en toonde mij dat ook. Ik wist niet wat ik meemaakte en was verkocht." Een andere standhouder, Huub Kooiman, baalt een beet je van de Leidse beurs. De boeddhist, die in zijn stand tientallen soorten beeldjes ver koopt, vindt het veel te rustig in Een kaartlezer, één van de vele standhouders op de Para Normaal Beurs, geeft advies, foto henk bouwman de Pieterskerk. „Vorig jaar was ik hier voor het eerst en ik dacht dat ik pech had. Maar dit weekend is het weer zo stil." Kooiman weet nog niet of hij volgend jaar terugkeert op de beurs. „Ik doe dit in heel Ne derland en ik kan zeggen dat Leiden gewoon niet warm loopt voor spirituele zaken. Mijn col lega's bevestigen dat. Ik weet niet wat het is, misschien komt het doordat het een studenten stad is. Het is hier voor mij in ieder geval geen vetpot." Maar volgens Michiel Loeber, eigenaar van bureau View dat de Para Normaal Beurs organi seert, zijn die uitspraken 'on zin'. „Het is nu inderdaad niet zo vreselijk druk. Maar dat heeft met heel veel omstandigheden te maken: wat voor weer is het, wat is er in de omgeving te doen. Leiden loopt best wel warm voor spirituele zaken. Dat dat niet zo zou zijn in een stu dentenstad noem ik onzin. Ik zie geen enkele reden om dat te geloven." Leiden is slecht voor zijn ondernemers. Dat blijkt uit een vergelijkend onderzoek naar het ondernemingsklimaat in de 25 grote steden dat het Leidse bureau Research voor Beleid heeft uitgevoerd in opdracht van het minis terie van economische zaken. Op 22 van de 34 gemeten aspecten hoort Leiden tot de laagst gewaardeerde ste den. Tilburjg, Helmond en Venlo komen als beste uit de bus. niet al te groot. Hiervoor geven de Leidse ondernemers de ge meente een rapportcijfer van 5,5. Slechts Den Haag scoort slechter. Bovendien laat de informa tievoorziening van Leiden veel te wensen over. Voor de infor matie over beleid en regels krijgt de stad een cijfer van 5,4, en voor de duidelijkheid van dat beleid en de regels een cij fer van 5,2. Alleen Den Haag en Schiedam doen het hier wat slechter. Overigens doet Leiden het niet op alle onderdelen even slecht. De ondernemers geven de stad voor de bereikbaarheid een rapportcijfer van 6,1, voor de mogelijkheden een vergun ning aan te vragen en de snel heid waarmee die aanvragen worden behandeld een 5,8. Hiermee bekleedt Leiden een middenmootpositie. LEIDEN HERMAN JOUSTRA Op flink wat terreinen komt Leiden zelfs als slechtste uit de bus. De aandacht van de ge meente voor het verbeteren van het ondernemingsklimaat is volgens het bedrijfsleven ver beneden peil. Hiervoor krijgt Leiden het allerlaagste rapport cijfer: 4,8. De gemeente krijgt ook de laagste score voor het inlevingsvermogen van de be stuurders (4,3), de kwaliteit van de dienstverlening (5,3), het na komen van afspraken (5,6), de snelheid waarmee verzoeken van ondernemers worden afge handeld (4,2), het kennisniveau van de ambtenaren (5,4), de mogelijkheden om een klacht in te dienen (4,9), de mogelijk heden voor contact met de wet houders (4,2) en de hoogte van de lokale lasten in verhouding tot de geleverde tegenprestatie (4,8), de herinrichting van be drijventerreinen (5,2), de ont sluiting van die terreinen (5,7), de bereikbaarheid per auto (5,8) en de parkeermogelijkhe- den (5,0). Op een aeintal andere aspec ten hoort Leiden tot de slecht ste gemeenten. Zo scoort de ge meente een rapportcijfer van 5,1 waar het de telefonische be reikbaarheid betreft en zijn de mogelijkheden om in contact te treden met ambtenaren ook Resarch voor Beleid verza melde de gegevens op verschil lende manieren. Het bureau hield interviews met betrokke nen uit de verschillende ge meenten, schriftelijke en telefo nische enquêtes, groepsge sprekken met ondernemers en telefonische interviews met sleutelpersonen uit de onder nemerswereld. Zo benaderde het bureau per gemeenten zo'n 400 tot 450 bedrijven. Voor de tweede keer in korte tijd heeft er brand gewoed in een Chinees restaurant aan het Vijf Meiplein. Vanochtend kort voor zeven uur moest de brandweer uitrukken om de vlammen te doven. Het vuur ging gepaard met een forse rookontwikkeling waardoor bewoners van vijf boven de zaak gelegen flats hun wonin gen tijdelijk moesten verlaten. Zij konden in het verderop ge legen wooncentrum voor ou deren Rosenburch en later in de naastgelegen brandweerka zerne op verhaal komen. Bij de brand raakte nie mand gewond. De schade is groot, ook aan winkels in de buurt. Het restaurant is tot nader orde:r buiten bedrijf. De brand is vermoedelijk halver wege de winkel bij de afhaal- gelegenheid ontstaan. De oor zaak is nog niet bekend. De technische recherche stelt een onderzoek in. In de nacht van dinsdag 28 op woensdag 29 december vo rig jaar woedde er ook al brand in de zaak. Het restau rant brandde toen gedeeltelijk uit. Sinds die brand is het res taurant gesloten en konden er slechts maaltijden worden af gehaald. Ook toen moesten de bovenburen hun woning tij delijk uit. De brand ontstond in de keuken door een warm- gedraaide koelmotor in een ijskast. Die koelkast was inge bouwd in houten panelen en door de stralingswarmte vat ten de spaanplaten toen vlam. ERIC-JAN BERENDSEN als een vlinder en ste- een bij. Dat was het smerk van de grootste aller tijden Mohammed s Cassius Clay. De Ame- was jarenlang de beste in rt die wordt omschreven noble art of self defense, Dne kunst van de zelfver- ig- :iden zijn ook sportmen- e zich van dergelijke omschrijvingen bedie- (o sterk als diamant, zo f als een wilg, zo vloei- Is water, zo ongrijpbaar ht. Het zijn de 65 leden kidovereniging Shi Zen e graag in dergelijke ter ver hun sport praten. Om engenoemde vergelijkin- n het publiek te tonen, de club gistermiddag in lag een demonstratie. De l, genaamd de kagami het openen van de spie- ind óók in het teken van euwe jaar, de speciale lie Nederland en Japan al uwen hebben en het 10- ;staan van Shi Zen Ryu. ;ekondigd door een apanse trommelaars was st aikido ook tai chi te :en Chinese bewegings- Dok wel meditatie in be- genoemd. Vervolgens de speciaal in de Waag le mat bevolkt door idoka's die hun kunsten vertoonden. Aikido is een Ja panse vorm van budo (krijgs kunst), gebaseerd op een filoso fie van geweldloosheid en har monie. Ontstaan uit de oude tradities en vaardigheden van de samurai, de Japanse ridders, kenmerkt., de sport zich ook door de geweldloze manier van oefenen. Fysieke kracht wordt tot een minimum beperkt ter wijl soepelheid, dynamiek, flexibiliteit en innerlijke kracht worden gestimuleerd. Het merendeel van de tech nieken wordt met een partner beoefend. De aikidoka leert om geen weerstand te bieden maar zich flexibel op te stellen en zich voortdurend aan te passen. De grepen en worpen worden daarom vloeiend uitgevoerd waardoor tussen beide aikido- ka's een eenheid ontstaat in plaats van een 'gevecht.' Het hoogste dat de samurai in de beoefening van de krijgskunst kon bereiken was 'aiki'; het vol komen in eenheid zijn met de tegenstander zodat men al diens bewegingen en bedoelin gen al kon voorvoelen. Dat hield in dat men op verrassen de wijze een opponent kon overwinnen zonder hem te do den. „Maar om dat te bereiken is jarenlange training nodig", al dus voorzitter Maaike Mentink. „Belangrijk is ook de innerlijke rust. Daarom beginnen de trai ningen ook met ademhalings oefeningen. Het is niet zo dat je aikido zo maar even kunt leren. Het is geen automaat waar je geld ingooit en vervolgens komt er iets uit. Aikido moet vooral uit jezelf komen." Zo sterk als dia mant, zo flexi bel als een wilg, zo vloeibaar als water, zo on grijpbaar als lucht. Leden van aikidovereni ging Shi Zen Ryu gaven gis termiddag in de Waag een de monstratie. foto henk bouwman In het kader van het de activi- den, verzorgt Shi Zen Ryu na de teiten rond het 'Japanjaar' dat zomervakantie een aantal dit jaar in Leiden wordt gehou- workshops in Leiden. kan zo'n Rembrandtkwartier er altijd nog komen in een tweede fase." Filosofisch café De uitkomst van een jaar proef draaien laat niets te raden over: veel belangstelling en enthousi aste reacties. De behoefte om in informele sfeer filosofische on derwerpen te bespreken, is overduidelijk méér dan aanwe zig. Daarom is er ook dit jaar een filosofisch café in Leiden. Op elke laatste dinsdag van de maand (behalve juli, augustus en december) is er om 20.00 uur een bijeenkomst in de bo venzaal van café-restaurant Einstein aan de Nieuwe Rijn. Verschillende filosofen zullen ieder op hun eigen wijze een avond verzorgen, het publiek moet voor de discussie zorgen. Er wordt begonnen met het thema tijd. Jeannette Mons- houwer praat dinsdag 25 janua ri over een van de meest intri gerende filosofen van deze eeuw: Ludwig Wittgenstein. Zijn idee van het eeuwige he den doorbreekt radicaal de van zelfsprekendheid van een jach tig bestaan. Over onthaasten gesproken! Dit jaar, het Nietzsche-jaar is er speciale aAndacht voor deze Duitse filosoof 100 jaar na zijn dood. Maar ook voor Marx is er in Einstein vanzelfsprekend al een plekje gereserveerd. Rits die één broek voor twee billen verkoopt, wil het geboor tehuis aan de Weddesteeg na melijk opnieuw laten neerzet ten. De bouwtekeningen bevin den zich immers nog in het Ge meentearchief. Wiggers liep onlangs ex-raads lid Wim van der Pluijm tegen het lijf die vroeger bij de Roto gravure werkte. In 1963 presen teerde de Rotogravure een boekje met daarop de originele gevel van het Rembrandthuis. Wiggers vond dat plaatje zo leuk dat hij besloot er kerst- en nieuwjaarskaarten van te ma ken. Hij loopt daarmee vooruit op de plannen voor een eventu eel Rembrandtkwartier in de buurt rond het Noordeinde en Galgewater. „Ik wil me nu sterk maken voor de bouw van het Rembrandthuis. Aan de achter kant van de Zeevaartschool aan de Weddesteeg tegenover de plaats waar het originele huis heeft gestaan, is nog een plek- kie vrij." Wiggers wil beginnen met het benaderen van een aantal Leid se aannemers. „Burgy, Jobo, Duprie, Bey, De Bolster en Be- kooy", somt hij moeiteloos op. „Het moet toch raar lopen als die aannemers of een combina tie daarvan niet iets zouden wil len doen. Daarnaast moet het bedrijfsleven worden aange schreven en reken ik op een stukje subsidie van de gemeen te. Kijk, we kunnen wel blijven praten over de bestemming van de voormalige Zeevaartschool maar het lijkt me beter eerst dat huis weer neer te zetten. Dan De kerst- en nieuwjaarskaart van Henny Wiggers. foto pr f notaris M.G. Bon te Lei- verschenen op woensdag 9 rt 1927 enkele heren van kerij de Nederlandsche Ro- tvure Maatschappij N.V. Zij n gekomen om met hun Itekeningen de koop van anden Weddesteeg 3, 5, 7, 9 1 te bekrachtigen. De huis- raren bestemd voor de uit- lingen van de 'Roto'. 163 bij het 50-jarig bestaan de Rotogravure werd aan feddesteeg een replica van torgevel onthuld van het nele geboortehuis van brandt. Het personeel had rende anderhalf jaar'een van het weekloon ingele- om de bouw te bekostigen. Het was de bedoeling dat er ook nog een echt huis achter zou worden geplaatst. Zo ver is het nooit gekomen. Sterker nog, in 1980 maakte de gevel plaats voor nieuwbouw. De Rotogra vure was namelijk in 1968 gefu seerd met drukkerij Spaarne- stad in Haarlem en verdween in 1972 definitief uit Leiden. Tot zo ver een stukje Leidse ge schiedenis. Over de sloop van het geboortehuis van Rem brandt is al genoeg gezegd en geschreven. Inderdaad, het was een schandaal. Een stukje poli tieke kortzichtigheid dat zijn weerga niet kent. Maar er is hoop. Zakenman Henny Wig gers, beter bekend als Henny's

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9