Doorbraak in Duits werkoverleg UJ isitekaartje kan goud waard zijn 0 Éi Economie Onderzoek naar Nederlandse bevoordeling Shell-dochter Accountants bij PwC massaal in overtreding OR Philips Terneuzen geeft strijd nog niet op Autofabriek Moonsekte in straatarm Noord-Korea Godin van de dageraad Knuffel voor sollicitanten AG 10 JANUARI 2000 VEI ie c ,0' t industrie stijgt voorspoedig De omzet van de industrie is in november fiks geste- imzet kwam veertien procent hoger uit dan in novem- Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bu- ir de Statistiek (CBS). De gestegen afzetprijzen en een 0 irkdag gaven de omzet een extra duwtje. Vooral de aard- J de chemische industrie deden het goed. Het CBS heeft d dat de industriële omzet vorig jaar twee procent hoger in 1998. De omzet is met drie procent toegenomen eri 2 striële export is met een procent gestegen. êistische organisaties gaan samen [dam De drie toeristische organisaties NBT (Neder- ireau voor Toerisme), AVN ('Lekker weg in eigen land') s gemene Vereniging van VW's (ANW) gaan per 1 juli c aar samen. De nieuwe fusieorganisatie heeft voorlopig J i Toeristisch Huis. AVN uit Voorschoten en ANW uit io ort gaan over naar het pand van NBT in Leidschendam. leidt niet tot gedwongen ontslagen. In de nieuwe orga- 2 aan ongeveer tweehonderd mensen werken. Staatsse- Vbema van economische zaken, die gaat over het toeris- Ft aangedrongen op een bundeling van krachten, omdat :iënter gewerkt kan worden. Bonden beloven beperkte looseis in ruil voor extra banen Hogere rente baart bouw geen zorgen Duitse werkgevers, werknemers en overheid hebben gis teren een doorbraak bereikt in een overleg over de werk gelegenheid. Dat heeft bondskanselier Schroder tegen de Duitse pers gezegd. De afspraken zijn gemaakt in de zogenoemde Alliantie voor Banen. De partijen hebben afgespro ken dat de looneisen beschei den zullen zijn. In ruil daarvoor komen er extra banen. De over legpartners zijn het eens gewor den om samen de werkloosheid te bestrijden en een brug te slaan tussen jong en oud. Een van de mogelijkheden om jongeren aan werk te hel pen, is de pensioenleeftijd ver lagen. Met zo'n maatregel ko men er enkele honderdduizen den banen bij. De pensioenleeftijd is in Duitsland een gevoelig punt. De vakbonden willen dat de pensioenleeftijd zakt van 65 naar 60 jaar. De werkgevers willen daar echter niets van weten. Nu hebben de partijen afgesproken dat bedrijfstakken zelf kunnen bepalen om de pensioenleeftijd te laten zak ken. Volgens een woordvoerder van de werkgevers is er geen sprake van dat de pensioen leeftijd zakt naar 60. Er is vol gens hem afgesproken dat 'er verschillende regels voor ver schillende sectoren komen'. Ook de werknemers zijn voorzichtig in hun uitiatingen tegenover de pers. Volgens een zegsman van de Duitse vak bond DGB geldt de bescheiden looneis alleen voor dit jaar. „Het zal niet leiden tot lagere loonafspraken in de komende jaren". Bondskanselier Schroder toonde zich ten aanzien van de Duitse variant van het Neder landse 'poldermodel' een tevre den man. „Ik denk dat dit een goed signaal is voor de econo mie, de bedrijven en het ge vecht tegen de werkloosheid. We hebben veel gedaan om ruimte te creëren in de loons- onderhandelingen." Duitsland kent een hoge werkloosheid. Ongeveer 10,3 procent van de Duitsers zit_ zonder werk. Bondskanselier Schroder heeft bij zijn aantre den gezegd dat hij de werkloos heid in zijn land fors zou verla gen. De recente stijging van de hypo theekrente baart de Nederland se bouwbedrijven geen zorgen Als de rente klimt, treden er dui delijke effecten op in de koop woningmarkt, maar die worden weer gecompenseerd door stij gende inkomens, zegt de Neder landse Vereniging van Bouwon dernemers (NVB) in een artikel in het bouwblad Cobouw. Vol gens de vereniging zal de krapte op de arbeidsmarkt zich verta len in hogere lonen. De ING- bank verhoogde vorige week voor de vijfde keer sinds juni 1999 de hypotheekrente, dit keer met 0,2 of 0,3 procent al naar gelang de hypotheekvorm. De Eindhovense producent van zonnepanelen Free Energy Eu- rope.heeft een klacht ingediend bij de Europese Commissie over het Nederlandse steunre gime ten aanzien van zonnepa nelen. Het bedrijf vindt dat de regering de enige producent van zonnepanelen in Neder land, Shell-dochter Shell Solar Energy, bevoordeelt met steun. De Europese Commissie neemt de zaak in onderzoek, al dus een woordvoerder van Free Energy Europe zaterdag in een toelichting. Het belangrijkste onderdeel van de klacht is dat de Nederlandse overheid de ondernemingen die hun pro ductie in Nederland hebben ge vestigd, systematisch bevooi deelt ten opzichte van bedrijven die dat in het buitenland doen. Free Energy Europe produceert in Noord-Frankrijk. Directeur P. van der Vleuten van Free Energy Europe wil graag dat de overheid het stimu leringsbeleid onderbrengt bij het ministerie van VROM. „Hel ministerie van economische za ken kijkt alleen hoe het de ecu nomie draaiende kan houden.' Volgens de directeur loopt zijn bedrijf in Nederland jaarlijks on geveer 5 tot 10 miljoen gulden aan omzet mis omdat het geen subsidies krijgt toegewezen „We worden ernstig benadeeld bij onze pogingen om voet aan de grond te krijgen op de Nedei landse markt." rlanders drinken meer frisdrank Nederlanders drinken steeds meer frisdrank. Tussen 2 er 1998 en november 1999 verkochten supermarkten 5 miljard gulden aan onder meer cola en sinas. Dat is S ing van ongeveer 13,5 procent, zo blijkt uit cijfers van 3 iderzoeksbureau ACNielsen. De mooie zomer zorgde 11 recordomzet. Toppers in het supermarktassortiment 2 Doral de sport- en energydrinks en het 'nieuwe' fris voor 2 enen, zoals frisdrank met kruiden. Ook watertjes ver- 3 goed. De Nederlandse supermarkten verkochten tus- 2 >mber 1998 en november 1999 voor ongeveer 122 mil- 11 mineraalwater, een stijging van bijna twintig procent S chte van een jaar eerder. 1 oom ECB: Goede jaren EU 3 t? De landen in de euro-zone hebben twee goede jaren 0 boeg. Dat heeft chef-econoom O! Issing van de Europe- c ale bank gezegd in de Duitse zondagskrant Frankfurter 2 ine. De economische vooruitzichten zijn volgens hem 5 ïar niet zo goed geweest. Issing denkt ook dat de euro 11 zal herstellen. jis aansluiting Fords op internet Autofabrikant Ford gaat binnen twee tot drie jaar vrij- 3 jn modellen uitrusten met internettoegang. Dat heeft 2 it-directeur J. Nasser gisteren bekendgemaakt tijdens de oonstelling in Detroit. De eerste modellen die ook de 7 ische snelweg op kunnen, moeten in september al van - rollen. Ook de modellen van Jaguar en Volvo, die beide 1 )rd vallen, zullen uitgerust worden met intemettoe- 2 halve een mogelijkheid om het World Wide Web op te 8 worden alle modellen ook uitgerust met onder meer llietnavigatiesysteem. 3 onderwerp van twee referenda 2 nernarken en Zweden overwegen een referendum over ing bij de euro. Wanneer dat referendum er komt, is 5 bekend. De premiers van beide landen zeiden dat tij- 21 congres in het Duitse Kiel. Volgens de Zweedse pre- o sson is zijn land klaar om mee te doen. Naast Zweden 3 marken heeft ook Groot-Brittannië niet ingestemd met J. ring van de eenheidsmunt euro. Beurswaakhond SEC ook naar andere firma 's De accountants van Pricewater- houseCoopers (PwC) in de VS nemen het niet zo nauw met de regels voor een onafhankelijke toetsing. Dat heeft de Ameri kaanse beurswaakhond SEC ontdekt tijdens onderzoek naar de beroepsgroep. Een groot aantal accountants van PwC, de grootste accountantsfirma ter wereld, bezit aandelen in be drijven waarvan ze ook de boeken controleren. Dat is verboden van wege mogelijke voorkennis. De collega's van de Neder landse STE bij de Amerikaanse SEC kwamen tijdens onderzoek tot de ontdekking dat de boe- kencontroleurs van PwC mas saal de regels schenden, zo blijkt uit een rapport. Zelfs top managers van de accountants- firma omzeilden de regels. Het onderzoek begon in Florida. Na een jaar concludeerde de SEC dat van de 36.000 werknemers er tweeduizend fout zaten. Zij zijn goed voor achtduizend Van 36.000 werknemers gingen er 2.000 in de fout overtredingen. Omdat de beurswaakhond zo geschrokken is van de affaire moeten ook andere Amerikaan se accountants zoals KPMG, Ernst Young en Arthur An dersen hun boeken openen. Bij de Nederlandse vestiging van PwC is overigens geen sprake van belangenverstren geling. Daar wor den de regels wel opgevolgd. Ook hier mogen werk nemers geen aan delen hebben van een PwC-klant. Volgens de SEC, die overigens niet de buitenlandse vestigingen van de accountants on derzoekt, zijn de gevonden feiten niet alleen te wijten aan een ge brek aan controle. Veeleer zijn ze het gevolg van 'het systema tisch ontduiken door professio nals van de eigen, interne re- gels'. De top van PwC noemde het onderzoek 'beschamend voor onze firma en al onze partners'. De leiding van de firma gaat maatregelen nemen om aan de overtredingen een eind te ma ken. De ondernemingsraad van Phi lips Lighting in Terneuzen geeft de strijd tegen reorganisatie plannen van de Philips-directie niet op. De OR stapt naar de Ondernemingskamer als de Philips-directie blijft bij het be sluit de spaarlampenproductie van die fabriek naar Polen te verplaatsen. De OR sommeert de directie begin volgende week af te zien van het besluit. Bij een negatief antwoord wordt de Onderne mingskamer ingeschakeld. Dat is een rechtsorgaan voor ge schillen tussen ondernemings raden en directies. Het besluit van de Philips-directie wijkt volgens de OR te veel af van het advies van de OR van de Ter- neuzense fabriek. De Philips-directie kondigde enkele maanden geleden aan de productie van spaarlampen in Terneuzen te willen verplaat sen naar het Poolse Pila. Dat zou 280 van de 500 arbeids plaatsen in de Terneuzense fa briek kosten. De directie wees een alterna tief plan van de OR om de werkgelegenheid te behouden van de hand. Na een staking besloten directie, vakbonden en OR het alternatief door hun vertegenwoordigers inhoudelijk te laten bestuderen. De uitkomst van dat onder zoek werd door de partijen ech ter verschillend geïnterpre teerd. De Moonsekte gaat samen met een Noord-Koreaanse partner in het straatarme Noord-Korea een autofabriek bouwen. Eind volgend jaar moeten de eerste auto's, gebaseerd op de Fiat Tempra, van de band rollen. De Zuid-Koreaanse regering keurde vrijdag het project goed. De bouwer van de fabriek is de Firma Pyonghwa, onderdeel van het Moon-imperium dat sinds 1954 geleid wordt door de 80- jarige Zuid-Koreaanse leider Sun Mjung Moon. Hij komt overigens oorspronkelijk uit Noord-Korea. De Noord-Koreaanse partner Ryongbong krijgt dertig procent van de aandelen in handen. De bouwkosten worden geraamd op 300 miljoen dollar. Terwijl de bevolking in Noord-Korea ondervoed is, wil de nieuwbakken autogigant maandelijks 100.000 vierwielers produceren. Wie ze moet gaan kopen, is onduidelijk. In Noord-Korea zijn sinds 1995 volgens schattingen 3,5 miljoen Noord-Koreanen van de hongei omgekomen. papenburg Nog een kleine vier maanden en de godin van de dageraad Aurora maakt haar eerste reis. Het 76.000 ton zware schip van P&O Cruises wordt op dit moment afgebouwd op de Meyer-werf in het Noord-Duitse Papenburg. Het schip, dat zo'n 700 miljoen gulden kost, telt vijf dekken met slaapkabines plus balcon en kan 1.860 passagiers vervoeren. Deze worden straks in de watten gelegd door 815 personeelsle den. Het schip is genoemd naar de godin van de dageraad, omdat het schip volgens de bedrijfsleiding ook voor P&O een nieuwe fase is aan het begin van het derde millennium.De thuishaven wordt Southampton. foto epa stefan rousseau trhaald statussymbool of een le manier om je sporen achter te i03ft visitekaartje wint in elk geval aan 1(]J dieid, want in de.24-uursecono- i2 en zakenmensen altijd en overal i zijn. Bovendien wint de infor- ïomie terrein; alles draait om re- ïïèjius worden de visitekaartjes kwis- istrooid. Het liefst in een opval- ïte uitdossing. Maar weten be- iê genlijk wel wat ze er op moeten n zakenlieden maar ook vertegen- rs en bestuurders maken tegen- ten vast ritueel van het uitwisselen ïoejjes aan het begin van elk gesprek. verschaf je niet alleen informatie os prekspartner, je draagt ermee ook tt uitstralen van je 'corporate aan het verbeteren van je bereik en aan het uitbreiden van je rela- 1 k. van marketing-manager J. terd van BW Industrial uit Win- emieldt keurig telefoon-, fax- en mer, maar ook zijn voornaam functie. „Een paar jaar geleden re de functiebenaming afgeschaft, en dat bepaalde titels blokkerend n een vergadering", zegt Van de 2 mi Weerd. „Maar na verloop van tijd gingen mensen er toch weer hun functie met de hand bijschrijven omdat het dan duidelijk was wat je precies deed. Nu staat er dus weer keurig 'marketing manager' onder mijn naam." Advocaten, bankiers en notarisseh werken doorgaans met sobere kaartjes, maar ma ken royaal gebruik van titulatuur. Reclame- en IT-bedrijven meten zich meestal een wat flitsender imago aan en wie internatio nale ambities heeft strooit kwistig met kre ten als general manager, PO Box en met buitenlandse toegangsnummers. Maar vreemde tegenstellingen kom je evengoed tegen. Marketing managers die hun eigen foto op het kaartje laten afdruk ken, maar hun voornaam zorgvuldig ver bergen achter initialen maar ook directeu ren die zich wél als Jan, Piet of Klaas voor stellen, maar weer karig zijn in het verstrek ken van privé- of mobiele nummers. Ook de vormgeving verschilt hemelsbreed. De meerderheid volstaat altijd nog met een eenvoudige rechthoek van mat wit papier, eenzijdig bedrukt en voorzien van een be- drijfslogootje in steunkleur. Steeds meer echter verschijnen afwijkende vormen, glanspapier, kleurrijke opdrukken, al dan niet met reliëf, uitsnedes en vouwhoekjes. Een grote variëteit aan ontwerp en gebruik kortom, waaruit blijkt dat het bedrijfsleven worstelt met het visitekaartje. Woordvoer der E. Rozema van het Deldense commu nicatiebureau Morskieft Rozema heeft de afgelopen jaren heel wat visitekaartjes ontworpen. Ook hij merkt dat er steeds meer computerprogramma's op de markt komen waarmee je je eigen visitekaartje kunt ontwerpen. Op grotere NS-stations kun je ze zelfs uit de automaat trekken. Rozema vindt echter dat het kaartje een onderdeel van de totale huisstijl moet zijn. „Daar moet je niet van afwijken, want als bedrijf moet je een consistent beeld uitdra gen", zegt Rozema. „De huisstijl is een ma nier om je te onderscheiden van de con current en om te laten zien wat voor soort bedrijf of instelling je bent." Zo zegt het vermelden van voornamen, ti tels, telefoon-, gsm- en e-mailnummers volgens Rozema veel over de bedrijfscul tuur. „Hoe meer contactmogelijkheden, hoe opener je overkomt. Je geeft dan het signaal af: ons kun je gerust altijd bellen." Daarnaast is het visitekaartje uiteraard een informatieverschaffer. Rozema; „In ons werk, het reclamevak is het echt nodig om je privénummer, -adres en mobiele num mer erop te zetten. Want de klant of druk ker moet je ook 's avonds kunnen berei ken. Het vermelden van die gegevens heeft echter alleen zin als men je ook kan berei ken." j "eiding Ben 450 miljoen o,! telecomaanbieder Ben ,j\ netwerk voor 450 mil- •reiden. De Finse tele.- iijjkant Nokia voert de uit, zo hebben beide 16 laten weten, j! en joint venture van o.ooi 1 en Tele Danmark, is begonnen op de Ne- i markt en heeft klanten. Het bedrijf Jrste instantie ruim een utabikrd in het netwerk. In- 1*J tunnen Ben-abonnee's et hele land bellen. Al- 2,25 en deel van Friesland >urg zijn nog blinde „We zijn niet tevreden voortgang", aldus een erder. „Het bouwen sten geeft problemen ie overal vergunningen I aanvragen. De ver- "j is dat we over twee «•"•p wél landelijke dek- »be ieuwl nieuwe uitbreidings- 940 lis mimte voor onder 540 ten speciaal systeem .)r °ok snelle dataver- 3 00Bn n?.et de mobiele tele- Ogelijk worden. Verder jj capaciteit uitgebreid. PETER PAUL DE VRIES Leeftijd: 32 Beroep: directeur Vereniging van Effectenbezitters (VEB) Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: geen Auto: geen Hobby: tennis ('fanatiek, inclu sief competitie, toernooien en training') Peter Paul de Vries is de luis in de pels van Nederlandse beurs genoteerde bedrijven. Waar de aandeelhoudersvergaderingen over het algemeen lijken op bij eenkomsten van de Russische communistische partij van voor 1990 (ja-knikken, applaus ge ven, vragen of de letters in het jaarverslag in het vervolg wat groter mogen en een cadeautje ontvangen), weet De Vries de heren van het bestuur altijd nog even wakker te schrikken met wat prikkelende vragen. Altijd het beste voor de aandeelhou ders. De beste aankopen van De Vries zijn aandelen. „Dat had u zeker al een beetje verwacht", zegt De Vries. „Toch is het zo. Ik ben zo'n zestien jaar geleden begonnen met beleggen en dat is per saldo goed verlopen. Maar, hoewel ik erg enthousiast kan zijn over een goede onder neming of een kansrijk aandeel (tegenwoordig meestal buiten lands), zijn het vaker de niet-fi- nanciële aankopen die je bij blijven. Zoals twee jaar geleden de kaartjes die ik voor circa 500 gulden -op de zwarte markt- kocht in Marseille voor de (he laas verloren) halve finale van het WK voetbal (Nederland- Brazilië). Uniek." Miskopen heeft De Vries naar eigen zeggen nog niet gedaan. Soms moet hij kiezen tussen een goed product dat iets duur der is en een product dat goed koper is maar waarvan hij niet helemaal is overtuigd van de kwaliteit. De ervaring leert dan volgens De Vries dan bijna al tijd dat goedkoop uiteindelijk Peter Paul de Vries. foto opd duurkoop is. De laatste aankoop die de di recteur deed was een kaartje voor de nieuwe James Bond film 'The world is not enough' „Een echte Bond met veel actie, tempo, droge humor en weinig verhaal", aldus De Vries. ,;Toch heb ik me erg vermaakt. Het hardst heb ik misschien wel ge lachen om het reclamefilmpje vooraf, waarin een jongen de autosleutels van zijn ouders pakt en prompt op een kruis punt tegen de auto voor hem botst. Hij stapt uit, constateert dat de schade zeer beperkt is en ziet dan de bekende advocaten Max en Abram Moscovicz uit deze auto stappen, waarbij Ma\ naar zijn nek grijpt. Whiplash. Even Apeldoorn bellen, blijkt dan." Als financieel advies wil De Vries eigenlijk twee dingen meegeven. Mensen met over tollig vermogen moeten vol gens hem beleggen op de lange termijn in goede ondernemin gen in groeisectoren. „Het ad vies klinkt als een open deur", zegt De Vries, „maar bevat drie aanwijzingen voor de belegger Denk verder dan de waan van de dag en kijk of je beleggingen voldoen aan de criteria kwaliteit en groei." Voor de meeste be leggers geldt volgens de direc teur: „Vergeet niet dat geld een middel is en niet een doel op zich. Gebruik het vermogen als je daarmee het leven van jezelf of degenen die je dierbaar zijn. kunt vergemakkelijken of ver aangenamen." den haag alex bogers almere IT-bedrijf TAS-Groep had uiteraard ook een gewone zaal af kunnen huren voor de perio dieke sollicitatietest. De kans om het Big Brother- huis in Almere af te huren, wilden ze echter niet la ten liggen. Zaterdag was het zover. Een flinke club HBO- en WO-kandidaten mochten zich profileren in de TAS-carrièretest. Net als bij de tv-feuilleton Big Brother waren er veel (op)geroepen maar wei nig uitverkoren. Slechts twaalf procent rondde de test succesvol af en krijgt een salarisvoorstel. foto anp ed oudenaarden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7