Offensief Tsjetsjenen tijdens gevechtspauze ll9 1 ma mi 4 4 GOED KOOP Buitenland 'IRA vernietigt nog deze maand deel van wapens' Top Israël en Syrië levert niet veel op In memoriam Gezondheidstoestand Pinochet sterk verslechterd Ook Gore struikelt over homo's in leger UNOX STEVIGE SOEPEN AC 10 JANUARI 2000 kOO annen rust op de Molukken Na ruim twee weken van bloedig geweld tussen chris- moslims lijkt de rust op de Molukken enigszins te zijn eerd. Het leger is in de provinciehoofdstad Ambon aanwezig. Duizenden moslims vierden gisteren het i de vastenmaand Ramadan. In de moskeeën riepen is- jie geestelijke leiders christenen en moslims op tot te- endheid. De Indonesische president Wahid viel giste- rwacht hard uit naar de moslims. In een verklaring ter leid van het islamitische Suikerfeest zei hij dat 'bepaal- ms' bij de ongeregeldheden uit politieke motieven ge- eders hadden laten doden. Ook de president riep beide op hun conflict bij te leggen. piekert niet over afscheid politiek Ondanks de toenemende kritiek op zijn rol in illegale ^ftnciering, denkt de Duitse oud-bondskanselier Helmut elijl r niet aan de politiek vaarwel te zeggen. In de krant ïr o Sonntagzegt hij dat hij zijn CDU binnen de grenzen of t( mogelijk is wil blijven dienen. Zaterdag werd voor het naam van een anonieme geldverstrekker van de chris- jcratische CDU bekend. De in 1995 overleden bouwon- ;r Schörghuber zou zijn vriend Kohl uit zijn privé-ver- s) en bedrag van zes cijfers hebben gegeven, aldus het d Focus. Het kantoor van Kohl wilde niet reageren op cht. De weigering van Kohl om namen te noemen heeft >t een gerechtelijk vooronderzoek. aaj Zwitserse banken naar Angola' Diverse Zwitserse banken financieren de burgeroorlog a door het uitschrijven van leningen aan de Angolese leinlDie schaft met het geld nieuw wapentuig aan. De An- lie dient als garantie voor de leningen. Dat schrijft de ;tiegroep Global Witness. Drie banken worden met Tl toenaam genoemd in het rapport: Union Bank of Swit- ;UBS), de Banque Cantonale Vaudoise (BCV), Credit smede de financieringsmaatschappij Standard Charte- ing sen 1996 en 1998 ging alleen al via de UBS 1,2 miljard :-=i in dergelijke leningen richting Luanda, aldus de rappor- Internationaal Monetaire Fonds (IMF) en de Wereld- t «lakten in 1999 de multilaterale steun aan Angola wegens >tische financiële beleid. iov wint weer in Oezbekistan Het zittende staatshoofd van de voormalige sovjetre- pezbekistan, Islam Karimov, kan zeker zijn van herver- Dat meldde het hoofd van de Oezbeekse verkiezings- jie gisteren kort na sluiting van de stembussen. Kari- ;ert het land al met strenge hand sinds de onafhanke- ran de Sovjetunie in 1991. De herverkiezing is overigens enbarend. Zijn kandidatuur wordt ondersteund door de vijf toegestane partijen in Oezbekistan. Zijn enige ri- Ddulhafiz Djalalov van de communistische Volksdemo- partij. Karimov wordt gezien als symbool voor stabili- 'zbekistan, dat etnisch en religieus sterk verdeeld is. jotha wil lid worden van ANC iurc De Zuid-Afrikaanse ex-minister van buitenland- i, Pik Botha, wil lid worden van het ANC van president n oud-president Mandela. Botha, een van de gezichten blanke apartsheidsregime, zegt dat in een ifiterview met ^Afrikaanse krant Sunday's City Press. .Botha, die als mi- jventien jaar een van de gezichten van de apartheid was, jen lans voor 'een gezonde politieke hergroepering'. Hij lat vooral de blanke Afrikaners 'van hun voetstuk moe ien' en samen met de zwarte meerderheid moeten wer- een nieuw Zuid-Afrika. „Als zaken aan het ANC je niet l, dan moet je die binnen het ANC aan de kaak stellen", Dtha. Het ANC staat open voor het lidmaatschap van Jn de geest van het proces van verzoening kan hij een y belang spelen", vindt een zegsman. rse machinist reed door rood sein le treinbotsing van vorige week in Noorwegen is waar- veroorzaakt doordat de machinist van één van de trei- a9i rood sein miste. Dat concludeert een onderzoekscom- iij het ongeluk kwamen 19 mensen om. De commissie lat de verkeersleiders geen kans hadden gehad om de iten via hun mobiele telefoon te waarschuwen, omdat t pas 35 seconden voor de botsing ontdekten. De ver- Iers probeerden nog wel te bellen, maar kregen geen ng. Waarschijnlijk had de botsing toen al plaatsgevon- informatie in de computer van de verkeersleiding blijkt :einen al vier minuten voor de botsing op hetzelfde :hikfcten. De verkeersleiders merkten dat echter niet direct lat ze met een ander deel van het baanvak bezig waren. iuter geeft geen geluidsalarm. gers negeren demonstratieverbod Ongeveer tweeduizend mensen hebben gisteren in Ber- demonstratieverbod genegeerd en de moord op de so- 3 Mlche leiders Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg (1919) >ENbt. De politie hield 219 mensen aan wegens openlijke ge- ig. De politie had de officiële herdenkingsparade ver iadat een man had gedreigd de bezoekers te zullen do- handgranaten en machinegeweren. Liebknecht en •urg, mede-oprichters van de Communistische Partij itsland, werden op 15 januari 1919 vermoord door sol- 'e officiële herdenking, doorgaans bezocht door tien- len mensen, is nu verschoven naar 15 januari, aldus de rende PDS, de opvolger van de communistische partij werDormalige DDR. eenl slo| zelfmoorden in Britse cellen In de Britse gevangenissen heeft vorig jaar een record- iensen zelfmoord gepleegd. Volgens een beweging die t voor strafrechthervorming beroofden 91 gedetineer- van het leven. In 1998 waren het er 82. De beweging hoge aantal zelfmoordgevallen aan de beroerde leefom- heden in de gevangenissen. Er is onvoldoende aandacht ft welzijn van de gedetineerden, en ze kunnen hun tijd vol besteden, aldus de beweging. De Britse gevangenis- ïben beterschap beloofd. Een woordvoerder zegt dat de eerden zo goed mogelijk in de gaten worden gehouden. £0 Ier probleem is dat veel gevangenen alcohol en drugs en of geestelijk in de knoop zitten. De Tsjetsjeense moslimrebellen hebben de door Rus land aangekondigde gevechtspauze aangegrepen om verrassingsaanvallen uit te voeren op Russische stellin gen in de buurt van de hoofdstad Grozny. Naar eigen zeggen hebben de rebellen sinds gisteravond de plaat sen Argoen, Sjali alsmede twee dorpen weer onder con trole. De aanvallen van de rebellen waren de hevigste in drie maanden. grozny afp-dpa-Rtr De vermeende successen zijn niet door Moskou bevestigd. De gevechtspauze was bedoeld om het Russische leger de kans te geven voor een hergroepering, na de vervanging eind vorige week van twee hoge militaire commandanten en het vastlo- washington john wanders correspondent Het vredesoverleg tussen Syrië en Isrqël heeft weinig concreets opgeleverd. Na een week van moeizaam overleg in de Ver enigde Staten zullen de Israëli sche premier Barak en de Syri sche minister van buitenlandse zaken Al-Shara vandaag naar huis terugkeren. Ze laten hun onderhandelaars achter in de VS. Syrië en Israël trachten in Shepherdstown overeenstem ming te bereiken over een reeks netelige kwesties die beide buurstaten al decennia lang verdeeld houdt. De onderhandelingsdelega ties zijn opgesplitst in commis sies, die de thema's van de be sprekingen afzonderlijk behan delen. Na dagen van spannin gen en oponthoud wordt er sinds dit weekeinde gesproken op basis van een tekst die de Amerikanen hebben opgesteld. Het belangrijkste geschilpunt tussen beide landen is de Go- lanhoogte, die Israël in 1967 op Syrië veroverde. Syrië wil de Golan terug. Israël wil daar dui delijke veiligheidsgaranties in ruil voor terugkrijgen. Israëlische Mossad onderzocht urine president Assad' jeruzalem anp De Israëlische veiligheidsdienst Mossad heeft de urine van de Syrische leider Assad onder zocht om meer te weten te ko men over diens gezondheids toestand. Het Britse krant The Sunday Times schrijft dat bronnen in Israël melden dat Mossad- agenten het lichaamsvocht van Assad te pakken konden krijgen tijdens diens aanwezigheid op de begrafenis van de Jordaanse koning Hussein. De Mossad werkte toen samen met haar Jordaanse collega's. Voor Assad was een speciaal toilet gebouwd, waar hij naar toe werd geleid door zijn lijf wachten. Maar het urinoir dat daar stond was niet aangeslo ten op de riolering, maar op een bewaarpotje van de Mos sad. De conclusie van de Israë lische onderzoekers zou vol gens The Sunday Times weinig gunstig voor Assad zijn. Zijn ge zondheid zou van dien aard zijn, dat hij slechts enkele uren per dag kan werken. Daarnaast moet hij iedere paar maanden in het ziekenhuis worden opge nomen om een bloedtransfiisie te ondergaan. pen van het Russische offensief. Waarnemend president Poetin noemde ook de vieringen rond het orthodoxe kerstfeest en het einde van de vastenmaand ra madan als reden voor de pauze. In verscheidene plaatsen rond de hoofdstad braken za terdag en gisteren gevechten uit. Ongeveer 300 rebellen be- Bellen buiten uw regio vanaf ct/min. laagden in Argoen het militaire hoofdkwartier en het station. Enkele kilometers verder vielen de opstandelingen een konvooi aan. Russische pantervoertui- gen die te hulp wilden schieten, kwamen ook onder vuur te lig gen. Later meldde het persbureau Interfax dat de rebellen het mi litaire hoofdkwartier in Goeder mes hadden aangevallen. Ook bij Sjali waren de rebellen ac tief. Het Russische opperbevel moest extra tanks naar de stad sturen om de verdedigers bij te staan. De opstandelingen bra ken echter door de Russische li nies en namen een regeringsge bouw in. Russische gevechtshelikop ters schoten te hulp toen de fe derale troepen onder zwaar vuur kwamen te liggen in het noordelijke deel van Grozny. In het centrum van de stad bleef het dit weekeinde rustig. Vol gens de Russen was dat om de ongeveer 20.000 burgers die zich daar schuilhouden niet in gevaar te brengen. Moskou heeft de Europese Unie gisteren laten weten dat onderhandelingen met de se paratisten uit den boze blijven. Er kan alleen een politieke op lossing komen als Tsjetsjenië in de Russische federatie blijft, al dus Poetin. Hij hééft de EU wel toegezegd dat er veilige corri dors kunnen komen voor hu manitaire hulp in Tsjetsjenië. londen harm harkema correspondent Het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA) is bereid bin nenkort symbolisch een klein deel van zijn wapenarsenaal voor het oog van de ontwape ningscommissie voor Noord- Ierland te vernietigen. De IRA zou verder bereid zijn de bulk van zijn wapenarsenaal, verze geld in bunkers in Ierland, on der controle van de commissie te brengen. Dat meldden enke le Britse zondagskranten giste ren. Volgens de berichten beoogt het IRA tegemoet te komen aan de unionistische eis dat in fe bruari daadwerkelijk begonnen dient te zijn met ontwapening. Zo niet, dan dreigen de unio nisten de in december gevorm de Noord-Ierse regering op te blazen. Het vredesproces, dat al een jaar vertraging had opgelo pen als gevolg van de ontwape- i f 1 I 1 f IS II Sarajevo Met het Suikerfeest kwam dit weekeinde een einde aan de ramadan, de islamitische vastenmaand. Deze moslim op een besneeuw de begraafplaats in de Bosnische hoofdstad Sarajevo was een van de velen die ook even stilstonden bij de vele geloofsgenoten die tijdens de Bosnische oorlog (1992-1995) het leven lieten. foto reuters danilo krstanovic londen anp De gezondheid van de Chileen se ex-dictator Pinochet is de af gelopen maanden sterk ver slechterd. Dat is de conclusie van de artsen die afgelopen week Pinochet op verzoek van de Britse minister van binnen landse zaken Straw en de Chi leense regering uitgebreid heb ben onderzocht. De gezondheidstoestand van de ex-dictator is zodanig, dat hij mogelijk nog zal overlijden voordat hij voor een rechter komt, meldt de Britse krant The Sunday Times. Volgens de onafhankelijke artsen, een neuroloog en twee gerontologen, heeft Pinochet een virusinfectie, suikerziekte, ernstige hartklachten en lijdt hij onder de gevolgen van twee kleine beroertes. Door de diabetes heeft hij het gevoel in zijn handen en voeten verloren. Daarnaast dreigt hij in een rolstoel terecht te komen, doordat bloedvatvemauwing de circulatie in zijn benen bemoei lijkt. De ex-dictator wordt al ruim een jaar in Groot-Brittannië on der huisarrest vastgehouden in afwachting van een beslissing van de Britse regering en justi tie om hem aan Spanje uit te le veren. Daar wil een onder zoeksrechter hem vervolgen wegens de misdaden die onder het militaire bewind van Pino chet zijn begaan. In oktober vorig jaar bepaal de een Britse rechter dat de uit levering van Pinochet wat hem betreft door kon gaan. Tegen de beslissing zijn de advocaten van de voormalige dictator in beroep gegaan. Chili heeft herhaaldelijk om humanitaire redenen om vrijla ting van Pinochet gevraagd. Zijn zwakke gezondheid zou de belangrijkste aanleiding zijn voor het verzoek. De Britse mi nister van binnenlandse zaken Straw kan beslissen om Pino chet terug naar huis te laten gaan. washington john wanders Na 20.00 uur en in het weekend belt u buiten uw r 6 cent per minuut. Starttarief: 10 cent per correspondent Vice-president Al Gore is dit weekeinde ernstig verstrikt geraakt in een vraagstuk dat zijn baas Bill Clinton in diens beginpe riode als president ook al aanzienlijke poli tieke schade berokkende. Namelijk: mogen homoseksuele militairen openlijk uitko men voor hun seksuele voorkeur? Het huidige beleid in de Amerikaanse strijdkrachten, waarbij openlijke homosek sualiteit een reden is voor ontslag, deugt volgens Gore van geen kanten. Het is niets minder dan discriminatie, een duidelijke vorm van ongelijke behandeling. Zijn par tijgenoot en opponent in de strijd om de Democratische nominatie voor presidents kandidaat, Bill Bradley, vindt dat ook. De VS hanteren voor hun militairen een beleid dat neerkomt op het beginsel dat je slapende honden niet wakker moet maken. Ben je militair en homo of lesbienne, loop dan niet te koop met je seksuele voorkeur, zo schrijft de wet voor. Je superieuren mo gen op hun beurt niet vragen naar jouw seksuele voorkeur. Deze halfslachtige aan pak blijkt in de praktijk niet of nauwelijks bescherming te bieden aan homoseksuele militairen. Tijdens een debat in New Hampshire ging Gore eind vorige week een stap verder dan zijn vertrouwde pleidooi voor de onvoor waardelijke acceptatie van homo's in alle geledingen van de samenleving, dus ook in het leger. Hij voegde er aan toe dat dit the ma voor hem van doorslaggevend belang zal zijn, mocht hij in de nabije toekomst als president van de VS voor de vraag komen te staan wie hij moet kiezen als zijn militai re adviseurs. De wellicht belangrijkste raadgevers die een president tot zijn beschikking heeft staan in tijden van oorlog of grote interna tionale crises, zijn de gezamenlijke chefs van staven, de 'Joint Chiefs of Staff. Deze hoogste commandanten van de verschil lende onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten hebben een cruciale stem in vraagstukken van oorlog en vrede. Ze zijn weliswaar ondergeschikt aan de president, die opperbevelhebber is van de strijdkrach ten, maar als collectief hebben ze grote in vloed op de besluitvorming. Gore zei in New Hampshire dat hij als pre sident alleen generaals en admiraals zal be vorderen tot fid van zijn 'Joint Chiefs of Staff die zijn opvatting over homo's in het leger expliciet onderschrijven. Met het ge ven van hun persoonlijke visie op homo's in het leger kunnen deze militairen onder president Gore dus hun carrière maken of breken. In de top van de Amerikaanse strijdkrach ten bestaat evenwel hoegenaamd geen steun voor het idee dat homoseksuele mili tairen openlijk zouden moeten kunnen uit komen voor hun seksuele voorkeur. Er klonk dit weekeinde vanuit die hoek dan ook een hoop gemor door over Gore. De uitspraak van Gore was natuurlijk aller eerst bedoeld om de homo's in de Demo cratische achterban te paaien. De invloed die deze activistische beweging heeft in Gore's partij is krachtig. Met de voorverkie zingen in zicht wil Gore ten overstaan van homoseksueel Amerika graag de suggestie wegpoetsen dat hij een minder progressief presidentskandidaat is dan zijn directe op ponent Bill Bradley. Maar mocht Gore de Democratische nomi natie veroveren, dan kan ditzelfde verhaal hem in de finale slag om het Witte Huis nog flink voor de voeten lopen. Het Ameri kaanse volk - dat in meerderheid conserva tiever denkt over dit soort vraagstukken dan het Nederlandse - is doorgaans niet ge diend van radicaal ogende initiatieven. Go- re's waarschijnlijke Republikeinse tegen stander, George Bush jr. uit Texas, typeerde de opmerking van de vice-president dit weekeinde al als 'krankjorum'. De Republikeinen beschuldigen de vice- president ervan dat hij de nationale veilig heid van de VS ondergeschikt maakt aan een sociaal thema. Dit is in hun ogen hei ligschennis. Ze beklemtonen dat Amerika's leidinggevende militairen gekozen behoren te worden op grond van hun militair strate gische ervaring en inzicht en niet op basis van de vraag hoe ze denken over homo's. Het ligt voor de hand dat de Republikeinen dit standpunt in de aanloop naar de verkie zingen van november zullen uitmelken. ningskwestie, zou in dat geval terug bij af zijn. Ontwapening is in IRA-krin- gen nog steeds een heikel on derwerp. Menig radicaal repu blikein beschouwt inlevering van de wapens als een vorm van overgave aan de oude vij and, Groot-Brittannië. Ge vreesd wordt ook dat een (klein) deel van de IRA-leden uit onvrede over de vredeskoers zijn toevlucht zoekt tot dissi dente terreurgroepjes. Enkele dagen geleden kwam de IRA nog met een verklaring naar buiten waarin niet over ontwapening wordt gesproken, maar waarin de Britse geheime diensten en de Noord-Ierse po litie er van beschuldigd worden oorlog te blijven voeren tegen republikeinen. In de verklaring eiste de IRA op korte termijn een forse inkrimping van de Britse militaire aanwezigheid in Noord-Ierland. Ex-officieren in Argentinië voor babyroof gepakt buenos aires afp-dpa In Argentinië zijn negen voor malige onderofficieren van de marine gearresteerd op verden king van betrokkenheid bij de roof van twaalf baby's tijdens de militaire dictatuur van 1976 tot 1983. De kinderen werden in gevangenschap geboren uit linkse ouders die tijdens de dic tatuur 'verdwenen'. Vaak gebeurde dat nadat ze waren opgepakt en overge bracht naar het beruchte mar telcentrum van de marine. De kinderen werden daarna door militairen grootgebracht. Alle negen arrestanten hebben kin deren die in de jaren van de mi litaire dictatuur onder onopge helderde omstandigheden wer den geboren. In verband met onderzoek naar de babyroof staan al twee voormalige leden van de toen malige militaire junta onder huisarrest, generaal Videla en admiraal Massera. De roof van baby's is het enige vergrijp waar de militairen van toen nog kun nen worden beschuldigd. De 'grootmoeders van de Pla za de Mayo', de moeders van de verdwenen ouders, zijn er tot nu toe in geslaagd om de identiteit van 63 kinderen te achterhalen. Ze zijn voor het merendeel geboren in een tweetal militaire martelkampen in Buenos Aires. Officieel gaat men er vanuit dat er ongeveer 150 baby's in gevangenschap zijn geboren. De 'grootmoe ders' houden het op ongeveer 400 kinderen. Overigens betekent het speurwerk wel dat veel van de betrokken kinderen in grote geestelijke problemen zijn ge komen. Ze zijn nu allemaal tus sen de 20 en 25 jaar oud, en moeten ineens zien om te gaan met het feit dat hun adoptieve ouders de moordenaars van hun biologische ouders blijken te zijn. Bovendien zijn ze groot gebracht met het idee dat ie dereen met linkse ideeën niet deugt, terwijl hun echte ouders links waren. Veel kinderen heb ben dan ook gebroken met hun adoptie-ouders, maar willen ook geen contact meer met hun biologische familie. alle smaken, blik 800 ml. NU I HAND SINAASAPPELEN net 2 kilo SINAAS APPELSAP literpak van S8S" ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5