Het fitness-evangelie volgens Billy Blanks Het Gesprek van de Dag Nieuwe omroep, nieuw bestel Hek van de dam bij ruzie over afrastering MAANDAG 10 JANUARI 2000 COMMENTAAR Aan de vooravond Van een mogelijk vertrek van de VARA uit het publieke bestel heeft zich een nieuwe omroepvereniging gemeld: DNO (De Nie uwe Omroep). De KRO-programmamaker Aad van den Heuvel blijkt niet van plan met pensioen te gaan. Hij wil sa men met de voorzitter van de Consumentenbond Walter Etty en met steun var» Boudewijn Poelman van de Postcodeloterij een om roep oprichten die zich toelegt op programma's over de Derde Wereld, natuur en milieu en mensenrechten. Die zouden nu op de drie publieke netten te weinig aan bod komen. Het verwijt dat de bestaande omroepen weinig oog hebben voor de door DNO aangedragen thema's snijdt maar zeer ten dele hout. Niettemin bestaat voor DNO zeker toekomst als een kleine zend gemachtigde. Met het potentieel van verenigingen als Natuurmo numenten zal het vast wel lukken om nog voor het einde van het jaar op de zender te komen. Wie zich afvraagt hoe een toekomstig publiek bestel er uit zal gaan zien, wordt door het actuele omroepnieuws op zijn wenken be diend. De tijd dat tie publieke omroep drie zenders in de lucht kan houden, die alledrie grote publieksgroepen moeten trekken, is voorbij. In feite is dat voor niet meer dan twee zenders een haalba re zaak en als de s trijd om de rechten van belangrijke sportevene menten in het voordeel van de commerciële wordt beslecht, dan ligt er hooguit nog voor één zender een groot bereik in het ver schiet. Dat is overigens zeker niet alleen de 'schuld' van de markt en van de ontzuiling. Het is niet in de laatste plaats het gevolg van de ver lammende greep van de politiek op de omroep. Die zit door ver gaande bemoeizuch t de ambitie van de VARA in de weg om groot en herkenbaar te blijven. Enige reflectie op de eigen rol is de poli tiek echter vreemd, zo is de laatste weken gebleken uit de Haagse reacties op het onderzoek van de VARA op een toekomst buiten het bestel. Het vertrek van de V/VRA maakt van Nederland 3 een reservaat voor progressieve en geëngageerde programmamakers die niet meer dan een paar procent van de kijkersmarkt zullen weten te be reiken. Daar kunnen DNO en in de toekomst ongetwijfeld nog vele andere kleine doelgroepomroepen rustig bij aanschuiven. Bolwerk vol drammers Of de nieuwe VARA-serie 'De geheime dienst' spannend is? Tja. Als je louter op de muziek af gaat wel. Componist Hennie Vrienten heeft duidelijk zijn best gedaan. Iets te enthousiast zelfs misschien. De hoofdpersonen hoeven maar een lamp aan te knippen, of een deur te openen, en de muziek zwelt aan tot hartkloppingenbezor- gende hoogte. Terwijl ze daarna toch alleen maar wat gaan lezen, of verder onbekommerd naar binnen stappen. Ook de verwikkelingen op de achtergrond kunnen er nog wel mee door. Terroristische groepen die aanslagen plegen met gestolen bio logische wapens en rech ts~extremisten die op zoek zijn naar wa pens, dat is toch wel het minste wat je in een serie over een geheime dienst venvacht. Maar verder... Het enige dat halverwege de aflevering nog echt spannend is, is de vraag of hierna nog meer ergerniswekkends komt. De makers van De geheime dienst huldigen duidelijk het motto 'Van dik hout zaagt men planken'. Ze rammen'hun thema's er met bruut geweld in. Het verhaal gaat onder meer over de belevenissen van een zekere Anne Warmond die als interim-manager een reorganisatie moet leiden in het gesloten mannenbolwerk BVD. Dat dat een lastige klus is, snappen we zo ook wel. Mcuir omdat de kijker van De geheime dienst kennelijk het IQ van een dementerende wandelende tak hoort te hebben, leggen de makers het er nog eens extra dik boven op. De BVD is gesloten, en dus keert de ene na de andere medewer ker de nieuwe interim-manager zwijgend de rug toe. Het is bovendien een mannenclub, en dus putten de kerels zich uit in flauwe toespelingen op leidinggevende vrouwen. En ze zijn niet blij met de reorganisatie, dus doen de collega-leidinggevenden bij voortduring heel erg boos tegen Anne. Gek genoeg beginnen door dat stompzinnige gedram idiote details ook opeens te irriteren. Een kleine greep uit het rijke aanbod: Anne Warmond is zogenaamd een menselijke manager. Maar dal haar bloedeigen broer pas zijn eerste kind heeft gekregen, valt haar kennelijk pas op als hij de zuigeling na een minuutje of wat terloops laat zien. Tijdens een aanslag in een bioscoop blijft een rij bezoekers na een ontploffing doodgemoedereerd zitten, en raakt pas in paniek als achter hen ook een bommetje afgaat. En de illegale-wapenhande- laar vindt het helemaal niet vreemd als pa! voor hem een busje met BVD-aflüisteraars twee meter verder rijdt, om de geluidsoverlast van een paar skaters te vermijden. Zinloze details die nodeloos vragen oproepen. Maargoed, wat maakt dat verder uit in een serie die zelf ook betrek kelijk zinloos lijkt. Winterweer houdt enige dagen aan Sneller dan zich medio vorige week liet aanzien lijkt de ge middelde temperatuur deze winter toch nog onder nul te geraken. Vanochtend heeft het vooral in het midden van het land enkele graden gevroren. In De Bilt daalde het kwik tot -3,8 en in de Peel rapporteerde Vol- kel -5,5 graden. In onze regio was de vorst bescheidener van aard. Bloemendaal mat -3,0 (duinstation -1,7) en. Valken burg -2,1 graden. Het licht winterse weer hangt samen met een krachtig hoge- drukgebied bij Bretagne. Onder een uitloper van dit systeem kwam de atmosfeer tot rust en kon de temperatuur bij weinig bewolking sterk dalen. Wel ont stond plaatselijk mist en was het plaatselijk glad. Het koude weer houdt nog en kele dagen aan. De komende nacht vriest het in onze regio circa 3 graden, in het zuidoos ten kan het -6 worden. Mor genmiddag stijgt het kwik tot 2-3 graden boven nul. Voor het gevoel doet het echter kouder aan. Dat komt omdat de zuid tot zuidwestenwind aantrekt (aan zee later op de dag tot krachtig) en vooral over het noorden van het land wolken velden trekken. Afgezien van mist tijdens de ochtend schijnt in onze regio nog geregeld de zon. Woensdag nadert een oceaan front onze omgeving. Of het front enige neerslag zal ver oorzaken is onzeker: dat zou ook pas donderdag het geval kunnen zijn. Daarna gaat een zeer sterk lucht drukmaximum ten wes ten van de Britse eilan den (de druk stijgt daar tot mogelijk 1045 hPa) het weer beeld bepalen. Om 1 het hogedrukgebied heen worden afwisse lend zachte en minder zachte luchtmassa's naar het Noordzeege bied getransporteerd. Vooral bij aanvoer van zachte lucht (tegen het einde van de week) drukken wolkenvelden een stempel op het weerbeeld. Veel neer slag valt er waarschijn lijk niet. Zelfdenkende jukebox op Horecava Een zelfdenkende juke-box die zich met een druk op de knop aanpast aan de sfeer in het café of restaurant. Vijfentwintig jaar dacht radiomaker Roland er over na, vandaag presenteerde hij zijn MaxMusic op de Hore cava in de RAI in Amsterdam. De vakbeurs voor horeca-on- dememers duurt tot en met donderdag. Roland noemt de presentatie een wereldprimeur. De Max Music levert achtergrondmu ziek voor elk bedrijf. Het appa raat speelt eindeloos muziek in de gekozen muzieksfeer. Veran dert de stemming in de zaak dan kan met een druk op de knop de muziek worden aange past. Het apparaat is te koop voor 2500 gulden. De muziek moet daarnaast per pakket wor den aangeschaft. Zo is er bij voorbeeld een Gold-pakket met rustige 'golden oldies' tot swin gende disco uit vroeger jaren. Vooruitlopend op het Europees kampioenschap voetbal in juni is er voetbalmix te krijgen met alle oude en nieuwe voetbalkra kers. ,,Een pakket staat onge veer gelijk aan drie radiosta tions die 24 uur per dag uitzen den". zegt Roland. Voor een pakket betaalt de eigenaar per maand 125 gulden aan Stemra- rechten. Twee jaar geleden ging Roland op zoek naar mensen die zijn idee konden omzetten in een werkbaar apparaat. Hij kwam uit bij twee Duitse ingenieurs. Zij ontwikkelden de MaxMusic die eruit ziet als een geavan ceerde cd-speler. Woensdag promoveerde drs. Pauws aan de Technische Uni versiteit Eindhoven op een ver gelijkbaar idee, maar dan voor huiskamergebruik. Voor zijn PATS (Personalised Automatic Track Selection) bestaat be langstelling uit het bedrijfsle ven, maar het is nog niet be kend wanneer het apparaat in de handel komt. Roland is niet bang voor concurrentie van Pauws. ..Ik kreeg-alleen een li centie voor achtergrondmuziek. Een dergelijk apparaat voor particulier gebruik is volgens mij onmogelijk", aldus Roland. Vonk van tv-haardvuur slaat over Abonnees van een lokaal kabel- tv-netwerk in het Canadese Vic toria willen hun tv-haafdvuur terug. Zij voeren daarvoor actie en hebben een demonstratie gehouden voor de kantoren van kabelexploitant Shaw Commu nications. Dat bedrijf zond tus sen afgelopen kerst en jaarwis seling op een van de kanalen al leen maar een beeld uit van een open haard, compleet met de geluiden van knappende hout blokken, sissende vlammen en opspattende vonken. Het betrof de continue uitzending van een twee uur durende opname van een open haard. Toen die begin dit jaar weer werd vervangen door een normaal tv-program- ma, reageerden de kijkers te leurgesteld. Eerst belden ze naar het tv-station en afgelopen vrijdag trokken ze in een de monstratieve tocht naar het Shaw-gebouw, omdat ze 'het gevoel van rust en warmte' te rugwillen. De regionale tv-station-mana- ger zegt te overwegen aan de wensen van het publiek tege moet te komen. Inmiddels is al een video van de haardvuur uitzending te koop. Tae-bo ook in Nederland een rage Billy Blanks kan tevreden zijn. Behalve dat hij zaterdag in een paar uur tijd ruwweg een ton verdiende, verliet deze nieuwste fitness-evangelist ons land in de wetenschap dat ook hier zijn boodschap massaal gehoor heeft gevon den. Vijftienhonderd volgelingen hadden er 95 gulden voor over om zich twee uur aan de voeten van de meester in het zweet te mogen werken. Tae-bo heet de leer, en miljoe nen in de wereld gingen de vijf tienhonderd al voor. En na een uurtje kijken naar de workout die Blanks in het Amsterdamse sportcentrum Amstelpark gaf, begrijp je waarom. Tae-bo is een aanstekelijke vorm van be wegen. 'Energiek, explosief, krachtig, opzwepend' schreeuwden de posters, en zo is het ook. Er zat een hoop energie in de lucht, zoals de goeroe zelf zei. Vele fitnessrages zijn Tae-bo voorgegaan. Zij kwamen even snel op als zij weer verdwenen. „Maar dit is een blijvertje", ge looft een deelnemer. „Het en thousiasme bewijst het. Het is toegankelijk, iedereen kan het doen." Maar de meeste deelne mers zijn deze zaterdag jong, geoefend en hebben 'strakke' lijven. Twee van de drie aanwe zigen zijn vrouw. Tea-bo is een combinatie van karate, boksen, ballet en allerlei andere bewegingsvormen. Die oorsprong verbaast niet. Billy Blanks (44) was zevenvoudig wereldkampioen karate, heeft de zwarte band in Tae Kwon Billy Blanks verkondigt zijn Tae-bo-evangelie dat er ook in Nederland in gaat als koek „Maar het gaat mij niet om het geld." foto cpd Do en vijf andere vechtsporten, won internationaal 36 gouden medailles, deed mee aan de Olympische Spelen en speelde rollen in vele Hollywood vecht films en tv-series. Hij ontwikkelde Tae-bo (tae be tekent been, en bo staat voor boksen) twaalf jaar geleden als oefenstof voor de cursus zelf verdediging voor vrouwen op zijn sportschool in Los Angeles. Maar hij merkte dat ook zijn conditie er met sprongen door verbeterde. Hij werkte Tae-bo verder uit en het werd prompt een doorslaand succes in de VS. Nu reist hij de wereld over om zijn boodschap te verkondigen. Want zo ziet Blanks - zoon uit een arm gezin van vijftien kin deren uit Philiadelphia - het. Tae-bo is niet alleen een zaak van het lichaam, maai- ook van de geest. ,,De geest controleert het lichaam", houdt hij zijn adepten voor. Aan het begin van de workout dankt hij God, die dit alles mogelijk heeft ge maakt. „God spreekt door Bil ly", zegt ook dochter Shelley, die hem op het podium terzijde staat. Het Tae-bo evangelie gaat er in als koek. Het is ook een indruk wekkend gezicht om vijftien honderd man tegelijk in hoog tempo boksende en trappende bewegingen te zien maken op opzwepende muziek. Maar de vijf kwartier van de eerste wor kout zijn toch wat lang. Het was veel herhaling, geeft Blanks la ter toe, omdat de meesten on ervaren waren en het risico van blessures te groot was. Tae-bo kun je hier immers bij na nergens leren. Althans niet volgens Blanks. Tientallen sportscholen geven Tae-bo- cursussen, maar slechts een handvol instructeurs is door Blanks opgeleid. En alleen dan is het goed. „Je kunt iets wel Tae-bo noemen, maar daarom is het dat nog niet." Een in structeur die zegt dat hij Tae-bo onderricht, wordt door Blanks gecorrigeerd. „Jij leert ze geen Tae-bo, maar iets wat jij Tae-bo noemt." Alleen het echte Tae-bo kan zorgen dat dit geen snel over waaiende rage wordt. Er komt wel een cursus voor instruc teurs, maar eigenlijk is er vol gens Blanks maar één manier om Tae-bo te leren. En dat is niet in een sportschool, maar via zijn video's, zo komt de aap uit de mouw. De infomercial waarin die banden ook op de Nederlandse commerciële tv worden aangeprezen, heeft vooral gezorgd voor de immen se populariteit van Tae-bo. De video's zijn per vier te koop, voor 159,95 gulden. Kassa voor Blanks! Geen wonder dat hij weinig op heeft met sportscho len die pseudo Tae-bo-cursus- sen geven. In Amerika zijn al zestien miljoen video's ver kocht en is de infomercial de meest succesvolle reclamespot uit de geschiedenis. Ook in Ne derland vliegen de video's in middels de deur uit. Blanks vaart er wel bij. „Maar het gaat mij niet om het geld. HANSDEBRUUN» Een burenruzie over een roes tende afrastering heeft in Duitsland tot een enorme op hef in de media geleid. Com merciële televisiestations be schuldigen elkaar van sabota ge in de strijd om de exclu siefste beelden en een lied over de omstreden omhei ning is de bestverkochte cd sinds tijden. De Duitse kran ten berichten over groteske uitwassen. Alles begon onschuldig met een optreden van Regina Zindler bij de tv-rech ter van de zender SAT1. De 52-jarige huisvrouw klaagde erover dat struiken van de buurman haar omheining van ijzergaas beschadigden. De rechter gaf haar geen gelijk, maar het hek was van de dam. De struiken zijn gisteren door de buur man uiteindelijk toch wegge haald, terwijl duizend nieuwsgierigen toekeken. De spraakmakende entertai ner Stefan Raab schreef een lied over de ruzie. 'Maschen- drahtzaun' ging inmiddels achthonderdduizend keer over de toonbank. Zindler kreeg van elke verkochte cd tien pfennig, waf naar verluidt haar bijstandsuitkering in ge vaar bracht. Het commerciële station SAT1 zag zich op het laatste moment gedwongen een volksfeest in de straat van Zindler af te blazen. De zen der wilde de huisvrouw met haar buurman verzoenen. De live-uitzending stond voor zondagavond gepland. Maar de situatie rond de omheining dreigde te escaleren, aldus een woordvoerder. Regina Zindler en haar man bleken te zijn gevlucht. SAT1 beschuldigde de concurrent RTL ervan, het echtpaar te hebben geholpen om zelf aan beelden te komen. RTL ont kende. Een verslaggever van de Duitse krant Bild ontdekte het angstige paar in Parijs. Zindler verklaarde op eigen kosten te zijn ontsnapt aan de drukte: „Een normale vrouw als ik heeft recht op een privé- sfeer." Zanger Raab, die als veroorzaker van de hysterie wordt bestempeld, toonde zich gechoqueerd over alle ophef. Hij gelastte de uitrei king van de platina-cd af en riep op tot bezinning: 'Laat de Zindlers eindelijk met rust'. Rij 20, stoel 5 en 6 Een uitgehongerd straatschoffie wordt door een war me bakker op straat gegooid nadat hij deze armzali ge representant van de lokale middenstand om een krentenbol durfde te vragen. De ijzige kou vreet zich een weg door de veel te ruime kleren van het kereltje, de natte sneeuw vormt een witte laag op zijn onge kamde haar. Kinderen zijn meedogenloos. Hoe valt het an ders te verklaren dat een 7-jarige soortgenoot dit tafereel met droge ogen aankijkt en haar vettige hand nog eens in de emmer met pop corn steekt? Het straatschoffie wordt, als zijn boze stief moeder een gewelddadige dood is gestorven, opgevangen door de eerste volwassene die hem met respect behandelt. Hij krijgt schone kleren, mag voor het eerst naar school en krijgt op geregelde tijden een warme maaltijd. Dan brandt op een nacht het huis waar hij de ze kleine momenten van geluk heeft mogen er- i varen, tot de grond toe af Zijn weldoener wordt, na een geslaagde reddingsactie om de hond van het kereltje te redden, met verschijnse len van rookvergiftiging opgenomen in het plaatse lijke ziekenhuis. Het straatschoffie wordt, in een tijd dat winters nog winters waren, weer DICK VAN DER PLAS teruggeworpen op een leven op straat. Kinderen zijn harteloos. Hoe valt het anders te ver klaren dat een 7-jarige soortgenoot zich opzo'n mo ment opzij buigt om haar vader te vragen wanneer het bij ons eindelijk weer eens lekker gaat sneeuwen? Het jongetje zoekt met zijn hond besclmtting in de kerk. Hij ligt te slapen op een kerkbank als hij door een hardvochtige koster wordt wakker geschud en weer de vrieskou wordt ingestuurd. Als hij een paar dagen later weer probeert om de kerstnachtdienst bij te wonen, pikt de koster hem uit de groep oprecht ge lovigen. Wegwezen jij! In een nis aan de buitenkant - van het kerkgebouw valt hij met zijn hond in slaap, verdwijnt onder een laag sneeuw en wordt uiteinde lijk door een passerende agent ternauwernood van de bevriezingsdood gered. Kinderen zijn emotieloos. Hoe valt het anders te ver klaren dat een 7-jarige soortgenoot uitgerekend deze gelegenheid aangrijpt om haar vader te herinneren aan zijn belofte straks nog even bij McDonald's langs te gaan? Het verschoppelingetje wordt ondergebracht in een gesticht met weeskinderen, waar een bullebak van een beheerder (die 'vader' genoemd wil wordenzijn rug tot bloedens toe geselt als hij zich weigert te con formeren aan de huisregels. Eén van de bescherme lingen van de 'vader' stopt later een buideltje met ge stolen geld onder het matras van het straatschoffie, dat niet helemaal toevallig door de 'vader' wordt ge vonden, waarna het inschakelen van de politie volgt. Een verblijf in het spinhuis dreigt. Kinderen hebben geen historisch besef. Hoe valt het anders te verklaren dat een 7-jarige soortgenoot met haar vriendinnetje fluisterend vaststelt dat dit alle maal niet echt gebeurd is? De chauffeur van een succesvolle pianiste rijdt op kerstavond een straatjongetje aan dat, met een gesto len bos bloemen, haar wilde feliciteren met een uiter mate geslaagde recital. Als de knaap bij haar in de woning het bed moet houden wegens een ernstige hersenschudding, herkent zij aan het amulet dat hij om zijn hals draagt, haar eniggeboren zoon die ze destijds onder kommervolle omstondigheden moest achterlaten bij een mouw die zich - tot aan haar voortijdige, gewelddadige dood - nauwelijks om het jongetje bekommerde. Kinderen zijn wreed, Hoe valt het anders te verklaren dat een 7-jarige soortgenoot na afloop van de film aan iedereen ver telt dat haar vader heeft zitten janken bij Kruimeltje? Workout met de meester: het is een indrukwekkend gezicht vijftienhonderd man tegelijk in hoog tempo boksende en trappende bewegingen te zien maken. foto cpd

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2