UIT [ersman wil skate-off voor WK met Romme Miscalculatie kost De Jong titel op 10 kilometer Judith Straathof kijkt lijdzaam toe ost Juffermans ijjkt nu al schuin ar A-giganten Sport GESPROKEN ER PETER VAN DER HULST Jochem Uytdehaage verrast vooral zichzelf i seconden voorsprong tien kilometer. Dat moest I irel voldoende zijn om de Bhale schaatstitel op deze d veilig te stellen. De re nt die Bob de Jong in De- maakte bleek niet mil- mproof. Jochem Uytde- I profiteerde van het feit b Leimuidenaar op zijn itor vertrouwde in plaats zich de longen uit het lijf Ik kon me niet meer op- b ii om de laatste ronden vol te rijden", gaf De Jong zijn fout eerlijk toe. Uiteindelijk kwam hij ruim drie seconden tekort. De Jong reed 14.04.42, terwijl de winnaar in 14.00.97 over de streep kwam. De stayer van Spaar Select baalde flink. Het kampioen schap, waarin hij met succes de door hem zo begeerde gou den medaille op de vijf kilome ter nastreefde, sloot hij uitein delijk met een kater af. „Ik had er graag een vierde titel op de tien kilometer bij gehad. Nou 'heb ik er wel vier in totaal maar dan dankzij de vijf kilometer." En dat puur omdat hij er met de handrem op reed. „Ik zat er aan het slot zeker nog niet doorheen, maar ik lag op dat moment 15 seconden voor op de nummer twee van het klas sement. Ik dacht: dit moet 'm zijn. Ik heb me voor dit toer nooi veel meer op de vijf kilo meter gericht. Ik wilde die titel pakken, omdat ik 'm nog nooit had gewonnen. Dan kan je dat kleine beetje motivatie wel op brengen om de race te winnen. Ik hoop dat Jochem in Nagano mag schaatsen, dan zal ik hem eens laten zien wat een WK rij den is. Maar, in ieder geval ga ik als eerste kampioen van het millennium de boeken in", doelde De Jong toch nog opti - mistisch op zijn zege van afge lopen vrijdag. De kans dat de Leimuidenaar tijdens de WK afstanden in Na gano zijn revanche krijgt, is zeer klein. Uytdehaage was zeer verguld met zijn titel op de tien kilometer, maar zou zijn medaille zo weer inleveren als hij daarvoor een startbewijs voor de World Cup (vijf kilome ter) krijgt. Vrijdag liep de Utrechtenaar door slechte ijs- en weersomstandigheden plaatsing mis. En om de WK te halen is deelname aan de we reldbekerwedstrijden welhaast onontbeerlijk. „Het seizoen is nu voor mij voorbij, al kan ik dit weekeinde natuurlijk niet beter afsluiten. Ik wist niet dat ik zo hard kon rijden. Ik ver baas mezelf ook. nemars is Bos op twee afstanden te snel af Hersman heeft het llround nog aller- uit zijn gedachten -ei^nen. Als winnaar 1500 meter op de tanden meent Hers- echt te hebben op dan alleen maar me aan de resteren- wereldbekerwedstrij- PETER VAN DER HULST r van de Sanex-formatie ^}t zich erover dat Gianni die afzegde voor het und, in Calgary aan een ra vijf kilometer genoeg n zeker te zijn van WK- 11 ie. Hersman meent dat ^staties in Deventer en van Romme een ander de zaken werpen. „Ik ik ook moet meetel- 1 )e Sassenheimer lot dat de World Cup in gebruikt wordt als extra .wedstrijd voor de WK. _Jn Hersman kon enkele ■n terug de hele wereld het voorseizoen stak de Ier in zo'n blakende it hij zich zelfs waagde |ljn voor hem riskante fening. Tot het mis n verrekking in de rug ld hem er van serieus dingen naar een start- ^or de EK en WK all- De plaatsingswedstrijd toernooien, de NK all- 'orige maand in Den ield hij al na een dag zien. Pas laat hersteld kwetsuur was de voor- gstijd op het sporteve- te kort. venter voorkwam Hers- zijn seizoen al bij voor- verloren moest worden iwd. Zijn zege was :elijk om op de 1500 ne enige nog resterende c voor het wereldbeker- linnen te halen. Vrijdag e Sanex-rijder zich ook 1 kerd te hebben van een oor de vijf kilometer. >r zijn echter ook Ids haar teleurstellende prestatie op de 1500 meter. Druk maakte Timmer zich er niet om, omdat ze wist waar de oorzaak lag. Bij het testen van nieuwe schaat sen had ze iets te veel met haar krachten gesmeten. „Je moet luisteren naar je lichaam en dat doe ik niet altijd", aldus Tim mer, die na de eerste 500 meter weer haar oude schaatsen aan trok. Barbara de Loor sloot met haar overwinning op de 5000 meter een kommervolle perio de af. De Heerenveense begon door een hartoperatie met grote achterstand aan het seizoen, maar merkt dat ze langzaam maar zeker weer in vorm raakt. „In Calgary hoop ik de puntjes op de i te kunnen zetten." Ze krijgt daar dan gezelschap van Marja Vis die met het winnen van de 3000 meter een startplek voor de World Cup afdwopg. Vis had het geluk dat Renate Groenewold zich vlak voor de start ziek afmeldde voor deze afstand. Haar deelname aan het EK lijkt vooralsnog niet in ge vaar te komen. „Ze heeft de af gelopen nacht goed geslapen", zei haar coach Gerard Kemkers gisteren. Bij gebrek aan concur rentie eiste de A-juniore Wiete- ke Cramer de nationale titel op de 1500 meter voor zich op. ZOETERWOUDE PETER VAN DER HULST De winnaars van de 1500 meter, Wieteke Cramer en Martin Hersman poseren lachend. Postma en Carl Verheijen nog in de markt. Maar Hersman rekent op meer dan alleen maar de we reldbekerwedstrijden. Hij wil in Calgary op de 1500 en 5000 me ter alsnog een skate-off met Romme voor een WK-plek. „Nu Gianni ziek is, opent dat nieu we mogelijkheden. Een selec tiewedstrijd over twee afstan den in Calgary lijkt mij het eer lijkst", reageerde Hersman. Hij vindt het raar dat Romme van de KNSB in Canada alleen maar vormbehoud hoeft te tonen. „Ik wil ook wel zo'n aanwijsoptie." De EK allround heeft Hersman al uit zijn hoofd gezet, al meent hij wel dat de reserves voor dat toernooi te snel zijn aangewe zen. Op steun van de keuzeheren van de KNSB hoeft hij niet te rekenen. „Er komt geen skate- off', aldus Jan Augustinus van de commissie topsport. Alleen als Romme niet tijdig herstelt en een van de EK-deelnemers teleurstelt, komt Hersman weer in beeld. Romme's coach Peter Muel ler begrijpt Hersman wel, maar vindt diens verzoek om een ex tra selectiewedstrijd niet reëel. „Als'ik niet voor het WK was ge kwalificeerd, zou ik ook naar el ke mogelijkheid zoeken." Na tionaal allroundkampioen Romme heeft het afgelopen jaar volgens hem meer dan eens be wezen beter te zijn dan Hers man. „Je kan geen appels met peren vergelijken", zei Mueller. Hersman, ook derde op de 1000 meter, was op het belab berde ijs van De Scheg een van de weinige toppers voor wie er echt wat op het spel stond. Ve len haakten om uiteenlopende redenen al voortijdig af en van de rijders die wel op het ijs ver schenen was lang niet iedereen even gemotiveerd. Sprinter Jan Bos was daar wel het beste voorbeeld van. „Het is toch een beetje een veredelde training. Voor de Utrecht City Bokaal kan ik me nog meer motiveren dan voor deze wedstrijd." Dat gold niet voor zijn ploeggenoot Erben Wennemars. Hij was er op gebrand om Bos nu eens achter zich te houden. „Op dit toernooi heb ik de bevestiging gekregen dat het mogelijk is." Met zijn zeges op de 500 en 1000 meter bracht Wennemars zijn totaal aantal nationale titels op vier. Bij de vrouwen verdeelden Andrea Nuyt (500 meter) en Marianne Timmer (1000 meter) de hoofdprijzen op de sprintaf standen. De olympisch kampi oene revancheerde zich voor Judith Straathof heeft zich het afgelopen weekeinde stilletjes zit ten verbijten in haar woning. Na de afmelding van verschillende toppers was de Zoeterwoudse tijdens de NK afstanden in De venter zeker een medaillekandidate geweest. Een knieblessure weerhield haar echter van deelname. Ruim een week geleden kwam ze tijdens een krachttraining verkeerd terecht. „Na een sprong ben ik niet goed neergekomen. De meniscus schoot van zijn plek", aldus de onfortuinlijke schaatsster. In het ziekenhuis schoot de meniscus alsnog terug in zijn normale positie. „De dokter zei dat ik een dag later al weer alles zou mogen doen. Maar de knie werd dik. Ik kon 'm niet goed buigen. Pas de laatste dagen heb ik weer op de fiets kunnen trainen." Vandaag wil de Zoeterwoudse haar schaatstrainingen hervatten. Niet alleen vanwege het misgelopen NK komt de blessure Straathof ongelegen. De rijdster van de kernploeg Opleiding Sprint is ook als eerste reserve aangewezen voor het EK all round dat komend weekeinde in Hamar wordt gehouden. Er bestaat een kleine kans dat zij daarvoor wordt opgeroepen, om dat Renate Groenewold afgelopen weekeinde met buikgriep het NK in Deventer verliet. „Als dat het geval is, zal ik er alles aan doen om toch te kunnen rijden. Ik weet niet in hoeverre het mogelijk is om in een week terug te komen, maar het voordeel is dat ik niet ziek ben geweest. De conditie is nog goed." Rijdt Groenewold het EK dan zal Straathof zich volledig rich ten op de World Cup van Calgary die op 29 en 30 januari wordt verreden. Ze mag in ieder geval starten op de 1500 meter. De 3000 meter is nog een vraagteken. Omdat zij zich op die afstand het afgelopen weekeinde niet kon bewijzen, hoopt ze op cle mentie van de commissie topsport, die de uiteindelijke ploeg aanwijst. „Ik hoop dat ze er in ieder geval over praten", aldus Straathof. "fhosch dolgelukkig met zege lidi i Lai tdere goden onder de inschaatsers rijden hun anoniem in de schaduw hoofdmacht. Voor me- der een moeilijk te ver- gevoel. Afgelopen za- werd in Amsterdam ns pijnlijk duidelijk hoe m nder belangstelling er v n verrichtingen bestaat. Jeepmer laatst van het A- was nog niet over de fi- klfeleden, toen de eerste Uwers alweer richting spoorten liepen. Ruim na de knappe ovprwin- grii fi Erik Huizebosch, eiste hifijker Joost Juffermans fraaie wijze de zilveren de plaats voor zich op. andelijk schaatsmara- str nement kent doorgaans edstrijden. Ofwel de ille ijni 1 (eerst) en het B-pelo- 10) randen het hoofdnum- wel de vrouwen (eerst) ph ïteranen, ofwel de B-rij- ds rst) en de veteranen. Al- eff let laatste geval worden int nemers van de 'lagere' ne tie getrakteerd op de ive 't van vroegkomers. Zij, een goed plekje willen itie nen voor het spektakel, A-giganten even later geacht te brengen. „Ik %t mee. Ik houd me toch het publiek bezig. Mis- ly is hun houding1 ook wel e Ple logisch", zo stelt Juf- d( iee J immer druk bezochte uS hg verlichte Jaap Eden- et de 24-jarige oud- cker zien, waarom hij voor het marathonschaatsen gekozen heeft. „Bij het short track was altijd al duidelijk dat ik het van de lange afstanden moest hebben. Omdat ik een nieuwe uitdaging wel zag zit ten, heb ik vorig jaar gepro beerd om me tijdens gewestelij ke wedstrijden te bewijzen." Juffermans slaagde cum laude door als beste van de vier pro movendi te eindigen. En nu, in zijn eerste jaar als B-rijder, heeft hij zelfs al zicht op een ticket voor het A-veld. Afgelopen zaterdag dubbelde een groep van zestien, waaron der Juffermans, het peloton. In de slotfase sprong de Stomp- wijker samen Piet Hylkema achter twee (reeds geklopte) vluchters aan. Lijstaanvoerder Andres Landman, die eveneens eerder een ronde voorsprong pakte, voegde zich nog bij de leiders. De sterke schaatser uit Diemen klopte Juffermans ver volgens in de eindsprint. „Mijn derde podiumplaats. Ik sta nu achtste en de eerste tien van het eindklassement gaan over naar de landelijke A-groep. Als er geen gekke dingen gebeuren, zoals ziek worden, dan moet ik het gewoon kunnen redden." Juffermans wil ook overstap pen: „Want ik denk dat ik het aankan. En het is gewoon een leuk wereldje. Ik train wekelijks met jongens als Martijn van Es, Jan Dirk Corts en Henk Ange- nent. Van hen kan ik veel leren. Bovendien begeleidt Theo Ver geer me. Hij leert mij vooral om de ontspanning op het ijs te houden." Juffermans, die dit seizoen Een lang gerekt lint trekt zaterdagavond langs de toeschouwers. Het ging hard op de Jaap Eden baan. voor Van der Helm Mileube- heer uitkomt, heeft reeds een aanbieding op zak. „Maar er staat nog niets op papier." De kans om volgend jaar in het A- peloton te starten, is overigens nog groter voor Lars Hoogen- "boom van de Dasia-formatie. De marathonschaatser uit Roe- lofarendsveen werd in Amster dam vierde en staat tweede in de tussenstand. Het A-peloton maakte van de twaalfde wedstrijd in het kader van de Unox-Cup een memora bele. Niet zozeer vanwege het verloop, meer door de wijze waarop individuen zich mani festeerden. Waar Henk Ange- nent opnieuw bewonderens waardig sterk oogde, ging Jan- Maarten Heideman verder om zijn imago te veranderen. 'Du veltje' stond lang te boek als de kleine man, die zich initiatief loos verschool achter anderen en vervplgens ongenadig toe sloeg op het laatste rechte eind. Maar die kwalificatie is langza merhand niet meer staande te houden. De Oldebroeker plaatste ook op de Amsterdamse kunstijs de nodige tempoversnellingen en dichtte bovendien gaten. Hij zorgde vroeg in de wedstrijd voor een serieuze vluchtpoging. Maar superknecht Piet Kleine, rijdend voor de Frisia-ploeg, voorkwam een stunt. Datzelfde deed de 'diesel' dertig ronden later toen Heideman - na twee vergeefse pogingen van Ange- nent - wederom probeerde weg te komen. Door de onrust werd de wedstrijd definitief openge broken. In eerste instantie ont stond een kopgroep van zestien rijders, waarin toppers als An- genent en Ruud Borst ontbra ken. Door de krachten te bunde len konden zij echter het gat dichten. Uiteindelijk dubbelden 22 rijders het peloton voor de eerste maal. Tijdens het laatste kwart slaagde een nog grotere groep daar opnieuw in. Slacht offer van de vele felle tempo versnellingen was Leiderdorper Borst. De 'reus' zag achttien rij ders met twee ronden voor sprong de finale ingaan. Wou- bruggenaar Angenent en Hei deman waren zo met elkaar be zig dat de kemphanen negen man liet wegrijden. Van hen toonde Huizebosch zich rapper dan Peter de Vries (tweede) en Hans Pieterse (derde). Gramsberger Huizebosch (Nefit) vindt dat hij met name op het technische vlak beter is gaan schaatsen. De lolbroek met het bijna onnavolgbare ac cent heeft ook veel meer ge traind. „Ik ben beter geworden dankzij onze trainer, Gerard Kemkers. Die man heeft oog voor hoe het moet. Hij is de beste trainer van de wereld." Het vrouwenpeloton moet het de rest van het seizoen stellen zonder de vrouw van Huize bosch. Met het ontbreken van Jenita Smit, die herstelt van een zware enkelblessure, zag Janny Zonderland (St. Nicolaasga) in Amsterdam haar kans schoon. Zij versloeg in de eindsprint van het peloton thuisrijdster Sandra de Ronde en Gretha Smit uit Rouveen. Voormalig Hoogma- dese Jolanda van Goozen fi nishte als zesde. Patrick Kluivert in Voetbal Inter- national: „Ik speel met mijn hort. Emoties spe len een belangrij ke rol in de manier waarop ik sport beleef. Soms ben ik emo ties niet de baas, terwijl ik ze wel de baas moet zijn. Op zulke momenten stel ik de ploeg ge weldig teleur. Daar baal ik na tuurlijk zelf ook van. Ik ben geen type dat zichzelf opvreet. Op bepaalde momenten moet de ergernis eruit." Ajax-trainer Jan Pruijn over de Ajax-school in Ghana: Verwacht niet dat die nieuwe Kanu volgend jaar al in de Are na speelt. Maar als het over vijf jaar sportief nog niets heeft op geleverd, zullen de mensen die de beslissingen nemen zeggen: jammer maar helaas. En zelfs als we niet de parels hebben ge kregen, waarnaar we zochten, kan het toch nog rendabel wor den door merchandising. Maar een hele wereld vol kleine Ajax- jes, nee, dan is het niet meer be heersbaar." Henk Spaan in Het Parool over de sportman van het jaar van het Franse sportblad l'Equipe: „De enige Nederlander op de lijst, Pie ter van den Hoogen- band (14), is sowieso schoon. Nederlanders gebruiken name lijk nooit doping, tenzij ze het na afloop van hun carrière toe geven. Zodoende weten we zeker dat Ria Stalman, Erik Breaking en Erik de Bruin nooit iets heb ben genomen wat ze niet aan hun kinderen zouden geven. Henk Spaan over Jaap Stam: „Het is niet alleen de hoeveel heid wedstrijden die Stam zal opbreken, ook het aantal meters dat hij per wedstrijd aflegt draagt bij aan de roofbouw. Als hij geen rugdekking geeft aan het matige broertje Neville, moet hij een fout herstellen van de Noor Berg. Intussen bewaakt hij zijn eigen spits en is hij de aangewezen man bij wie de op bouw van Manchester United begint. Het mag nu al als een wonder worden beschouwd dat Stam nog kan lopen. Gerard Verhalle, manager van het Nederlands volleybalteam in Het Parool: Voor een klein landje is het bij na ondoenlijk om aan de top te blijven. Ik had ook liever af scheid genomen met het gevoel dat er jonge mensen staan te dringen. Het is ons niet gelukt. Idem over de volleybaltalen ten Twan van Kuijk en Jochem de Gruijter: „Grote kerels, prachtige licha men, alles zat mee. Ze komen er dus niet. We hebben ze meege- had, dooie vogels waren het. De een dacht al dat hij miljonair was toen mensen tegen hem zei den dat hij een goede volleybal ler was. Die oude generatie die was was uniek hoor. Richard Krajicek in NRC Han delsblad: „Ik heb het niet spelen in de Da- vis Cup nooit als landverraad gezien. Ik vind mijn eigen carri ère inderdaad belangrijker. Bo yendien heb ik toch ook iets 'voor mijn land betekend door Wimbledon te winnen. Ik be schouw de Davis Cup als een toernooi waarin ik voor Neder land graag wil presteren, maar niet ten koste van alles. Idem over stoppen na Sydney: „Met dat idee heb ik lange tijd gespeeld. Van de 28 jaar dat ik nu leef sta ik er al 25 op een tennisbaan. Maar nu ik merk met hoeveel plezier ik het nieu we tennisjaar ben ingegaan, heb ik die gedachte van me afgezet. Ik besef nu pas hoe diep tennis in me zit. Ik wil heel graag nog een Grand Slam winnen en dan zie ik aan het eind van het jaar wel hoe ik me voel. Beschouw deze woorden maar als een lief desverklaring aan mijn sport." Johan Seedorf (vader van Cla rence) in de Volkskrant: „Als een speler een strafschop mist, doet hij datd la Seedorf. zeggen ze in Nederland. Waar om niet a la Van Basten ofd la Ronald de Bóer? Dat is zo type rend. Waarom krijgt hij (Cla rence. red.) wel waardering en in Nederland niet?" Idem: Clarence moet in Italië" of Spanje blijven. Zijn thuis begint elders te liggen, dat gevoel krijgt hij. Ben ik nou Nederlander, of Spanjaard of Italiaan, vraagt hij zich af. Hij woont liever el ders, waar hij goed wordt behandeld. We hoeven niet zo nodig weg uit Ne- derland. Maar zijn we nu welkom oif J niet?" -

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23