ranje moet gaan lobbyen voor laatste kans Olympische lot van volleybalsters in handen routiniers el tussenstation )r Groenendaal -e Sport Handballers dicht bij sensatie tegen Polen Trilogie Daphny van den Brand Achtste titel voor judoka's Kenamju Juffermans genekt door valpartij en uitsluiting ,C 10 JANUARI 2000 <baltearn legt zich nog niet neer bij missen Sydney ie jschouwd kunnen de Nederlandse volleyballers ie aan de Spelen van Sydney uit hun hoofd zet- niet het kwalificatietoernooi in het Poolse Ka- t winnen heeft Oranje zijn enige kans verspeeld, id wil nu voor de wereldvolleybalbond (FIVB) o t stof kruipen om nog een plaatsingsmogelijk- ■fijgen. eerder nog door Nederland werd beschimpt omdat hij Oranje geen wildcard gaf voor het eerste olympische kwalifi catietoernooi. ging Oranje op voor te officiële kans op ie voor de Olympische Sydney. Tegen Polen ederland zich vrijdag lesten, nadat het een Farei r volgens verwachting Bei;emept door Joegosla- 'J' Vj Ie hulp van datzelfde të, dat in de hel van tegen het thuisland nd bleef, kreeg Oran- Bojig later net voor de tie met Bulgarije de het slot terug in eigen m zich te plaatsen nale tegen Joegoslavië Nur ederlandse ploeg met tand jg Bulgaren moeten 2°n de tweede set van Dor Oranje gewonnen (3-1) liep dat scenario en eigende niet de Celt ie kampioen maar zich nog het recht toe bleek gisteren, onge- - Wkamp (3-0) met de on- ode^e Joegoslaven. Ne- dJ;3oor wat het waard is, zich als derde. Joe- d 2 nag naar de Spelen. 4" t. umie Nederlandse rol is (Mf>ndscoach Toon Ger- g niet uitgespeeld. In Jmtejgangen ving hij vorig it er wel eens landen kunnen zien van hun n de laatste kwalifica- "tiog een gooi te doen ticket voor Sydney, vooral de armlastige een ïtreffen die zich bij cansloos achten. Nie- £ft overigens het be- zo'n achterdeurtje of- m estigd. Als die er over of vijf maanden wel zijn, wil Nederland rn?' de rij van vervangers daar te komen moet in de slag met de FI- almachtige president Dsta, de Mexicaan die peti Hu 1 ook lv>r De Nederlandse troepen moeten snel worden gemobili seerd, omdat de FIVB in de week voor en op 20 januari in Lausanne vergadert over het olympische voortraject. Inmid dels hebben Gerbrands en TVN-voorzitter André Henge- veld al aangekondigd audiëntie aan te vragen bij Acosta. „Ik moet in die week toch in Lau sanne zijn. Ik verwacht dan wel een keer tussen de middag bij hem te mogen komen. Dan zit er verder niemand anders bij en hoeft er ook niemand te win nen", ziet Gerbrands wel heil in een onderhoud met de FIVB- president. Hengeveld wil met Herman van Zwieten, voorzitter van de Nederlandse Volleybal Bond en vice-voorzitter van de FIVB snel afspraken maken over de ge meenschappelijke lobby. Pikant detail is dat Van Zwieten on langs aftrad als bestuurslid van TVN, omdat hij wegens tegen strijdige belangen niet altijd het beste met TVN voorhad. Hen- geveld: „Het heeft geen zin om daar op terug te kijken. We moeten nu alles en iedereen in schakelen om Nederland nog aan een kans te helpen." International Bas van de Goor opperde in Katowice dat een oprechte brief van zijn hand, waarin met 'duidelijke argumenten en zonder te slij men' staat waarom Nederland nog een kans verdient, ook zou kunnen helpen. Tweede wor den achter het oppermachtige Joegoslavië was een argument geweest. Derde eindigen achter Bulgarije is dat niet. Peter Blangé houdt zich verre van de lobby. „Als Bas vindt dat-ie dat moet doen, moet-ie dat doen. Hij heeft toch het meeste aanzien in de ploeg? Mijn tijd is geweest. Ook voor dit werk zijn andere mensen naar voren geschoven." Meer dan eens verweet Ger brands ('Ik vind het zo erg als politiek het van de sport wint') de FIVB politieke spelletjes. Nu Nederland in last is, zijn derge lijke praktijken volgens hem ook geoorloofd. „Natuurlijk is het corruptie. Maar dat maakt me niets uit. Als we nog maar aan een kans komen." Bas van de Goor verbergt zijn teleurstelling. BREMEN ANP Het olympische lot van de volleybal sters ligt in handen van de routiniers. Het mislukte kwalificatietoernooi in Bremen heeft aangetoond dat de hui dige selectie te weinig kwaliteit her bergt om constant op topniveau te presteren. Oranje krijgt in juni in Japan de laatste mogelijkheid om zich voor de Spelen- te plaatsen. Zonder ervaren krachten als Erna Brinkman, Cintha Boersma en Henriëtte Weersing lijkt Nederland kansloos. Pierre Mathieu realiseert zich na Bremen des te meer dat hij de routiniers hard nodig heeft om the Road to Sydney toch nog tot een goed einde te brengen. Hoewel de bereidheid van de oud-internationals de afgelopen periode niet groot was, rekent de bondscoach op het drietal. „Ik heb met alle drie gesprekken ge had en de wil is er. Ik wil in maart of april naar Italië gaan om definitieve afspraken te maken. Als we de ervaren krachten er straks bij hebben, staat er een wereldteam. Al zijn ze er alleen maar bij als goede invallers langs de kant. Dat zou al genoeg zijn." Mathieu, die op 1 mei met zijn voorbereiding op Japan wil beginnen, heeft nu nauwelijks mogelijkheden om in te grijpen als zijn team niet draait. Meisjes als de 15-jarige Caroli ne Wensink en de paar jaar oudere Maureen Staal zijn nog veel te licht voor topniveau. „Wat ik nu achter de hand heb, is huilen met de pet op. Natuurlijk mag je bij een wissel nooit een terugval hebben van dertig of veertig procent. Maar ik heb niet an ders. Hopelijk zal dit in Japan anders zijn", aldus Mathieu. Binnen het huidige team ontbreekt ook te vaak de juiste instelling om op topniveau te presteren. Speelsters als Riëtte Fledderus, Elles Leferink en In- grid Visser missen pit en uitstraling. Tegen Duitsland, toen Nederland nog meedeed om het olympische ticket, liet het team het voiledig afweten. De bezieling ontbrak. „Volgens oud- bondscoach Peter Murphy beschik ken wij over het meest geschoolde team. Op zich is dat een compliment, maar met alleen de basisprincipes red je het aan de top niet. Zeker niet als het er in juni echt om gaat spannen", aldus Mathieu. Met de overwinningen op Roeme nië (3-1) en Kroatië (3-2) wist Oranje het toernooi met een positief gevoel op een vierde plaats af te sluiten. „Vooral Chaïne Staelens en Francien Huurman zijn gegroeid", vond Mathieu. „Ik ben ervan overtuigd dat het hier anders was gelopen als we de zieke Staelens in de eerste twee partij en niet hadden hoeven missen. Zeker de overwinning op Kroatië kan in Ja pan een voordeel zijn". Nederland stuit in juni opnieuw op de vice-Europees kampioen. Duits land eiste na de 3-2 winst op Kroatië verrassend het olympische toegang- bewijs voor zich op. Ook zal Neder land Italië weer tegenkomen. In Bre men waren de Zuid-Europese vrou wen met 3-1 te sterk in de openings wedstrijd. Bovendien zal er tegen stand zijn van het gastland, China en Zuid-Korea. De Aziatische landen strijden binnen het toernooi om een extra ticket. Een plaats bij de eerste vier zal naar verwachting voldoende zijn voor deelname aan de Spelen. Mathieu: „Als we tenminste één van de Aziaten achter ons laten, moet het lukken." l-ai s gemak behaalde Ri- ;;^(>enendaal gisteren in ,er„( Nederlandse titel bij den. Mooi meegeno1 veel meer emotie irabander niet bevan- drie weken wordt in iplaats Sint Michiels- ,em regenboogtrui verge- u(fe dedingstuk dat hij tot alleen als junior Iaafëen- 2 pa °P een nationaal schap moet welhaast leming zijn voor Ri- oenendaal. Eindelijk sen zonder Sven Nijs >uurt. Zijn Belgische >ot is de laatste maan- 1 een kwelgeest geble- ider s' °P ^et za^ ^et Ts zijn. „We hebben al ïld met elkaar. Bin- noeten we nog maar lftat de tafel gaan zitten. J:(j[ nij doen verliezen, ik n0( is natuurlijk niet de Will Ijjj} Nijs en andere bui- m concurrentie moest u aal gisteren alleen jjJa der Poel in de gaten jVim de Vos kwam in :r van Gieten, niet zijn pndergrond, tekort op duo dat al snel een met de rest. Dat had >enendaal even wat de aarde, nadat hij in ifi'Jng meteen na de start' ntel d verloren. „De Knegt yjoj )r me stoppen. Ik kon op." et halfweg koers be- (an der Poel achter te laten. Het was een les, geleerd eind november in Gieten. Tij dens een superprestigewed- strijd werd een lekke band in de slotronde hem fataal. „Ik heb de hele wedstrijd aan die lekke band gedacht. Daarom ben ik ook zo snel van Adri weggere den. Ik wilde zekerheid opbou wen. Voor het publiek is het misschien jammer dat het daar door niet zo spannend was." In twee ronden om een recre atiepias in het Drentse bos maakte hij het verschil, vooral op de hellingen. Van der Poel bleef daarna, in zijn laatste NK, op zo'n twintig seconden han gen. „Het verschil was niet groot, maar Richard heeft ver diend gewonnen. Ik heb even een minder momentje gehad waarvan hij heeft kunnen profi teren. Ik hoef mezelf niets te verwijten." De 40-jarige grand old man' van het veldrijden is bezig aan zijn afscheidstournee, maar is nog steeds niet op sentimenten te betrappen. „Mijn laatste NK? Tja, het is voor mij een koers als alle andere. Misschien ga ik in mijn laatste wedstrijd eens be seffen dat het voorbij tè. Mis schien pas volgend jaar." Achter Groenendaal en Van der Poel fietste Wim de Vos, naar eigen zeggen zonder veel problemen, naar het brons. Maarten Nij land en Gerben de Knegt waren de vooraf ver wachte nummers vier en vijf en werden daarvoor beloond door bondscoach Snoeijink met een WK-selectie. In Sint Michielsgestel liggen de hoofdprijzen van het sei- WK-kwalificatieduel eindigt in 26-26 CELEEN ANP Een besmeurde maar blije Groenendaal. zoen, weten Groenendaal en Ik ben in goeden doen en heb Van der Poel. Groenendaal le- bovendien al een titel op zak. vert zijn vier nationale titels Dat geeft rust." Van der Poel is graag in voor een wereldtitel, al net zo vastberaden: „Als ik „Ik ben vandaag gerustgesteld, deze lijn doortrek, kan ik een sterk WK rijden." In Gieten was hij nog tevreden met zilver. Voor het WK heeft hij maar één doel. „De titel, het is voor mij die dag alles of niets." Ryszard Malag kon een vloek nog net binnensmonds hou den. De veelgeplaagde bonds coach van de nationale hand- balploeg had zijn mannen net gelijk zien spelen (26-26) tegen het veel hoger ingeschaalde Po len en vond dat er meer in had gezeten. Hij had zijn ploeg graag in één klap wat duidelij ker op de Europese kaart willen zetten. Afgelopen donderdag bleven de Polen in eigen huis met 22-20 nog net een neus lengte voor, in de goed gevulde Geleense sporthal bewees Oranje dat daar geen sprake was van een incident. Zestig minuten toonde Ne derland zich een gelijkwaardige opponent van de ploeg die en kele weken terug, tijdens de Haarlemse Handbal Week, 20- 36 nog veel te sterk bleek. „De ze ploeg heeft in twee wedstrij den krediet opgebouwd. Zon der euforistisch te worden mag je toch stellen dat we hier be gonnen zijn aan iets dat ook de aandacht verdiend", meende Malag. Hij duidde daarmee op de eenzijdige belangstelling die de vrouwenploeg de laatste jaren heeft gekregen. Bondsbestuur- der Henk Kruse, die enkele ja ren geleden kwalificatiemoge lijkheden voor de mannenploe- gen afsneed door simpelweg niet in te schrijven, toonde zich enthousiast over het gepres teerde. „Het maakt mijn praten in het bondsbestuur in ieder geval gemakkelijker en dat zal ook het geval zijn in gesprekken met potentiële sponsors." Na tien minuten keek Oranje tegen een 1-4 achterstand aan, maar die tegenvaller kon de on gekende bezieling in de ploeg van Malag niet temperen. Het werd gelijk (6-6), maar de ma nier waarop de Polen vervol gens in zeventig seconden weer drie doelpunten wegliepen, be loofde weinig goeds. Nederland werkte ook dat 'vlekje' weg en ging met een gelijke stand (12- 12) rusten. De sfeer op de tribunes groei de toen Martijn Rietbroek en Patrick Kersten Nederland bru taalweg op voorsprong brach ten en Besirevic vervolgens een strafworp stopte. Op tien minu ten van het einde kwam Neder land zelfs twee treffers los, maar de Polen gaven zich zeker niet gewonnen. Bij 23-24, 24-25 en 25-26 hadden zij de iets be tere papieren, maar Kersten bracht zijn ploeg twee keer te rug, waarna Maik Onink, ruim een minuut voor het einde, met een boogbal de verdiende en luid bejubelde gelijkmaker pro duceerde: 26-26. Nederland speelde in dit, door twee Italiaanse scheids rechters bijzonder slecht gelei de duel, in de volgende opstel- ling: Besirevic en Groeneveld, Kersten (6), Rietbroek (5), Schuurs (3), Onink (3) ,Schmetz (3), Gielen (2), Nusser (2), De Pijper (1), Klemann (1) en Coo- ïitzending van Studio d ze het zelf al aange- Daphny van den ou zaterdag in Gieten derde opeenvolgende izz° lationaal kampioene ru8 !n worden. Het was org' uf van de blonde ren- etet Den Dungen; Van den esei eekt er dit jaar gewoon en schouders boven op door de regen lastig te nsi i parcours langs de re en i las van Gieten was Van eg nd inderdaad veruit de 'age Waar de rest glibberde p. bleef zij in het zadel f het juiste spoor. Ze had aan de eindstreep ruim een minuut voorsprong op Co- rine Dorland, die het haar in het verleden altijd wel lastig kon maken. Nu Dorland de voorkeur heeft gegeven aan het mountainbiken, en daardoor een andere opbouw van haar seizoen kent, is Van den Brand - in Gieten aangemoedigd door een 'eigen' dweilorkest - echter nagenoeg onklopbaar. De Bra bantse mag dat over een kleine drie weken in Sint-Michielsge stel opnieuw bewijzen. Op am per vijf kilometer van haar woonplaats wordt op zaterdag 29 januari het eerste wereld kampioenschap voor dames gehouden. Regende het in Gie ten („lekker die modder, dan komt het aan op techniek"), voor Sint-Michielsgestel hoopt Van den Brand wederom op neerslag.- ,,Als het sneeuwt of vriest komt het ook aan op stuurkunst en technisch fiet sen. Dat ligt me wel". De Ne derlandse geldt als een zekere medaillekandidaat, maar heeft met name in de Duitse Hanka Kupfernagel een geduchte con currente. Achter Van den Brand en Dorland werd Da nielle Jansen derde in Gieten. Inge Velthuis, die lang op de tweede plaats reed, zakte door een valpartij terug naar de vier de stek. Bij de neo-amateurs, die op het WK als espoirs door het le ven zullen gaan, ging de titel naar Wilant van Gils. Freek de Jong en Thijs Volker comple teerden het erepodium. •De bondscoaches Herman Snoeijink en Kees van de We reld hebben gisteren na afloop van het NK veldrijden in Gieten hun WK-selecties bekendge maakt. Bij de eliterenners kwam de keuze van Snoeijink overeen met de uitslag van de nationale titelstrijd. De eerste vijf van het NK vertegenwoor digen Nederland over drie we ken op het WK in Sint Mi chielsgestel. Selecties WK: Elite: Richard Groenendaal. Adri van der Poel, Wim de Vos, Maarten Nij- land en Gerben de Knegt. Neo-ama- teurs: Camiel van den Bergh, Wilant van Gils, Roel van Houtum, Freek de Jong en Thijs Volker. Reserves: Thijs Verhagen. Dennis Kools en Roel Egel- meers. Junioren: Jehan de Bont. Hid- de Bos, Kenny van Hummel. Gerben de Vries en Koen de Kort. Reserves: Marco Wesseling. Bart Dirkx en Thijs Magielse. Vrouwen: Daphny van den Brand. Corine Dorland. Danielle Jan sen. Inge Velthuis en Nicolle Leijten. Reserves: Elly van Boxmeer en Ilona Primeur voor Zuid-Afrika Zuid-Affika heeft voor de eer ste keer in de tennishistoriê de Hopman Cup gewonnen. Het mixed-team won zaterdag in Perth in de finale met 3-0 van Thailand. De primeur in het officieuze wereldkampioen schap voor gemengde landen teams leverde het Zuid-Afri kaanse duo een winstpremie op van 275.000 gulden. Amanda Coetzer kreeg in de eerste partij nog zware tegen stand van Tamarine Tanasu- gam. De nummer 72 van de wereldranglijst capituleerde in drie sets: 3-6 6-4 6-4. Voor de verrassende Tanasugarn was het in Perth de eerste neder laag in het enkelspel. In het mannenduel was Wayne Ferreira in twee sets te sterk voor Paradom Sricha- phan: 7-6 6-3. De eerste set kende een lange tiebreak die pas op 14-12 was afgerond. Door de beslissende voor sprong van 2-0 was het afslui tende gemengddubbelspel niet meer van belang. Ook dat (verkorte) duel eindigde in een Afrikaanse zege: 8-1 DEN BOSCH ANP De mannen van judovereni ging Kenamju hebben in Den Bosch voor de achtste maal de Nederlandse titel voor clubteams gewonnen. Ze versloegen in de finale Rotterdam Olympic Judo met 4-2. Beide ploegen plaatsten zich voor de Euro pacup. Kenamju trad in de finale aan met Winfried Holthuy- zen, Vincent van Kalken, Dennis Meijer, Danny Kings ton, Maarten Arens en de broers Elco en Dennis van der Geest. De laatste verloor van de Irakees Mahmoud, maar Kenamju had op dat moment de finale al beslist. Verrassend was dat Arens en Elco van der Geest goed presteerden in een andere gewichtsklasse dan waar ze normaal in uitkomen. Arens hield in de klasse tot 90 kg Mark Huizinga op on beslist, Van der Geest in -100 kg won glansrijk van Martin van der Berg, de nummer ze ven van het afgelopen WK. Ryu Nijmegen pakte de der de plaats, na winst op plaats genoot Bushi dat verrassend de kruisfinales had bereikt. STOMPWUK/WOUBRUGGE PETER VAN DER HULST Cees Juffermans is op het WK shorttrack voor junioren niet verder gekomen dan een 22ste plaats. De Stompwijker, net hersteld van een schouderbles sure, heeft de echte vorm nog niet te pakken. Een val en een diskwalificatie voorkwamen daarnaast een toppositie. „Dat geeft het eigenlijk al aan, want normaal gesproken overkomt hem dat niet snel", aldus Jan Herman Mogendorff, de trainer van Jong Oranje. Woubrugge- naar Robbert-Kees Boer maakte in het Hongaarse Székesfehér- var zijn debuut op het wereld toneel met een dertigste plaats. De titel ging naar de Koreaan Ryoung Min. Bij de vrouwen tot en met 18 jaar reikte Mariëlle (Menaldum) wel tot de toptien. Zij werd ne gende achter de Canadese kam pioene Marie-Eve Drolet. Me daillekandidate Daniëlle Mo lendijk zegde af wegens een knieblessure. Voor haar in de plaats mocht de 17-jarige Wou- brugse Liesbeth Mau Asam rij den. Zij werd 42ste. Kleinschmidt wint vierde Dakar-etappe BOBO DIOULASSO ANP De Duitse Jutta Kleinschmidt heeft gisteren in een Mitsu bishi Pajero de vierde etappe in de Dakar-rally gewonnen. De 37-jarige coureur klom met haar eerste grote succes dit jaar naar de negende plaats in het algemeen klas sement. De rit over 286 kilo meter ging van Bamako naar Bobo Dioulasso (Burkina Fa- so). Kleinschmidt eindigde in de vorige editie van de Dakar-rally als derde. Zaterdag was de Spanjaard Perez de sterkste in de derde etappe, van Kayes naar Ba mako (245 km). Bij de motoren leidt de Spanjaard Joan Roma (KTM) Hij won zowel de derde als vierde woestijnetappe. De Fransman Richard Sainct (BMW) staat tweede, de Oos tenrijker Heinz Kinigadner (KTM) derde in het klasse ment. De Nederlandse motorrij ders doen het tot nu toe re delijk tot goed. Henk Knui- man was zondag de opval lendste coureur. Hij werd tiende op 24.56 minuten van winnaar Roma. Jyrki Kars- makers werd dertiende op 26.33. In het algemeen klas sement is Karsmakers met een vijftiende plek de beste Nederlander.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21