Leidsch r Dagblad WW-premie gü3t 0ml33g in Rijnsaterwoude Blokkade bij Franse grenzen r __T__T Doden bij ongeval Britse douane onderschept raket-onderdelen voor Libië r* 2 JK gri'pt net naast Volkenkunde koopt voor half miljoen Japans kunstwerk Gedenksteen Van der Lubbe tegen wil Berlijn geplaatst 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD t)AG 10 JANUARI 2000 üsekte zet abriek op 'AAG 26 PAGINA'S k-Ofin Samenleving ^e]van de Dag leid/Strips OPGERICHT 1 MAART 1860 pet andthuis shet randtkwartier len Heuvel - euwe omroep imamaker Aad van ivel en organisatiead- (alter Etty vvillen een ideële publieke om- etten. De Nieuwe Om- SJO) moet zich vooral hten op zaken als na- oud, ontwikkelingssa- king en mensenrech- et tJesdgde Etty afgelopen - de. en 3 s1, -loon toch Jpensioen ■>0Ü i spaarloon gebruikt n lijfrentepolis, mag vel zeker ook in het belastingstelsel blijven let kabinet wilde die kheid schrappen, maar lar onder druk van de Kamer vandaag waar op terug. |ndheid van phet slecht |ndheid van de Chi c-dictator Pinochet is ^lopen maanden sterk gegaan. Volgens de Sie hem vorige week rht hebben, zou Pino- 1 proces in Spanje mo- let overleven. De oud- heeft een virusinfec- ferziekte, ernstige hart- I en lijdt onder de ge- i twee kleine beroer- sjenen maken tik van pauze )aQde Russische troepen Ber het mom van een lze hergroepeerden, de Tsjetsjeense rebel- ilopen weekeinde hun folgens eigen zeggen ie de Russen op diverse l terug te dringen. De in van de rebellen wa- Elfde rally van Monte Carlo in Noordwijk van start N R. 42204 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 V-ffei Helen van Goozen t—podiumplaatsen - 41 op NK afstanden 20 21 Manchester United Volleyballers gooit bij WK voor moeten gaan clubteams naam lobbyen voor te grabbel laatste kans Middeninkomens in nieuw belastingstelsel er meer op vooruit De WW-premie gaat volgend jaar omlaag, zodat de men sen met een middeninkomen er meer op vooruit gaan dan tot nu toe is voorzien in het nieuwe belastingstelsel. Ook 65-plussers en mensen met een kleine deeltijdbaan krijgen een extraatje. Het kabinet vergadert vandaag over deze voorstellen van minister Zalm en staatssecretaris Vermeend van financiën. volgend jaar. Vermeend wil dan de premie met in totaal een miljard gulden verlagen, zodat werkenden er extra op vooruit gaan. Aangezien de schatkist indirect meebetaalt aan de WW-premies (omdat die aftrek baar zijn voor de belasting), le vert die verlaging Vermeend ongeveer 400 miljoen op om te DEN HAAG GPD-ANP De WW-premie kan omlaag, omdat de werkloosheid de af gelopen jaren flink is afgeno men. Het CTSV, de toezicht houder op de sociale zekerheid, berekende afgelopen najaar al dat de WW-premie flink omlaag kon. Dat gebeurt echter pas besteden aan koopkrachtrepa raties elders. In het belastingplan gaan ou deren met een flink aanvullend pensioen er in koopkracht op achteruit. Die achteruitgang gaat Vermeend nu repareren. De tweede belangrijke verande ring die eraan zit te komen is dat iedere werkende de volledi ge arbeidskorting van ruim 1500 gulden per jaar krijgt. In het oude plan is de hoogte van die korting afhankelijke van het aantal gewerkte uren. Mensen met een kleine deeltijdbaan zouden geen aanspraak kunnen maken op de volledige arbeids korting. De Kamer had daar al moeite mee, omdat daardoor de stimulans om te gaan wer ken in elk geval minder groot wordt dan de politiek graag zou willen. Met deze nieuwe plannen hoopt het kabinet zich nu al verzekerd te hebben van vol doende steun in de Tweede Ka mer voor zijn belastingherzie ning, die in 2001 moet ingaan. Maar er blijven mogelijke twist punten, zoals het hoogste tarief in de inkomstenbelasting. Het kabinet wil dit vaststellen op 52 procent. PvdA-woordvoerder Bos vindt dat dit omhoog kan naar 53 procent. De VVD is mordicus tegen. RUNSATERWOUDE TIM BROUWER DE KONING Bij een ongeval op de provinci ale weg N207 zijn gisteravond ter hoogte van Rijnsaterwoude een man en vrouw uit Uitgeest verongelukt. Door nog onbekende oorzaak raakte de auto met de twee in zittenden, een 41-jarige be stuurder en een 26-jarige vrouw, in een flauwe bocht van de weg, botste tegen een boom en vloog in brand. Een passant zag nog kans om de vrouw uit de brandende au to te halen, maar het slachtoffer overleed ter plekke. De bestuur- Watanabe Kakushu. Volken kunde heeft het in de Verenigde Staten gekocht voor een half miljoen gulden, waarvan 425.000 gulden is bijeenge bracht door de Vereniging Rembrandt, de Mondriaan Stichting en de Stichting Vol kenkundige Collectie Neder land. Dit jaar worden de 400-jarige betrekkingen tussen Nederland en Japan uitgebreid gevierd, onder meer in Leiden. Het nieuwe kunstwerk is vanaf 20 maart te zien in de nieuwe Ja panzaal van Volkenkunde, aan de Steenstraat in Leiden. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft een belang rijke Japanse schildering aange kocht die de bijzondere relatie tussen Holland en Japan in de 19de eeuw illustreert. Op het kunstwerk is een afbeelding te zien uit 1813: een jong Indisch olifantje en zijn begeleiders, met op dc achtergrond twee schepen die de Nederlandse vlag voeren. Het olifantje is net met één van de schepen vanuit Ceylon in de Baai van Nagasaki aangekomen. Het werk is van de hand van Leidse stichting negeert besluit insekte zet samen met ttrd-Koreaanse partner Tofabriek op poten in latarme Noord-Korea. K)1 moeten de eerste gebaseerd op de Fiat van de band rollen. ird-Koreaanse partner bng krijgt dertig pro- de aandelen in de fabriek. luntants PwC reden regels lants van de grootste ijantsfirma ter wereld, 'iterhouseCoopers lebben tegen de regels tl in bezit gehad van 'n bij wie ze contro- Dat is tegen de regels, Amerikaanse beurs- d SEC. De leiding van loor de affaire in verle- gebracht. Het gaat _js alleen om PwC VS; Jfc Nederland zijn geen "dingen bekend. jië wil boetes draagkracht {Ische minister van jus- fwilghen wil de hoogte fkeersboetes laten af- van het inkomen van treder. Ook wil hij na- 1het innen van de boe- net transport van ge- èn kunnen worden ge werd. De maatregelen peel uit van een veilig- van 140 actiepun- LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidse stichting 'Een graf voor Marinus van der Lubbe' trekt zich niets aan van het be sluit van het stadsbestuur van Berlijn om de gedenksteen voor de Leidse metselaar te weige ren. De stichting plaatst de steen toch op 27 februari, op een nog onbekende plek in de Duitse stad. Die dag is het 67 jaar geleden dat Van der Lubbe de Rijksdag in brand stak uit protest tegen de nazi's. De gedenksteen maakt deel uit van een kunstwerk van drie stenen waarvan er één inmid dels in Leipzig ligt, de plek waar Van der Lubbe werd berecht en onthoofd, en één in zijn ge boortestad Leiden. De derde steen wil de stichting tegen de Rijksdag plaatsen, maar het stadsbestuur van Berlijn wil daar niets van weten. „Wij wil len die steen op geen enkele plek in onze openbare ruimte, want hij betekent waardering voor een twijfelachtige daad", reageerde een ambtenaar van het stadsbestuur. B. Walenkamp, Leids be stuurslid van de Stichting 'Een graf voor Marinus van der Lub be', is echter vastberaden. „Het is jammer daf ze in Berlijn an ders tegen de geschiedenis aan kijken dan wij. Zij stellen vast dat de brand van de Rijksdag door Hiüer is aangegrepen om een dictatuur te vestigen, terwijl wij Marinus' daad als verzets daad beschouwen. Van der Lubbe wilde het nazisme tegen gaan." Walenkamp noemt dat ver schil van inzicht geen reden om van plaatsing van de steen af te zien. „Vaststaat dat wij op 26 februari naar Berlijn gaan en een dag later de gedenksteen plaatsen. Hoe en waar laten we nog even in het midden. Maar dat wij zónder steen terugkeren naar Leiden, staat vast." Franse vrachtwagenondernemers blokkeren sinds gisteravond en vanmorgen ongeveer vijftig grensovergangen. Vooral truckers zijn de dupe. De vrachtwagenondernemers denken dat de Franse maatregel om de nationale werkweek van 39 uur met vier uur te verkorten schadelijk is voor hun branche. foto afp Snelle kostenstijging in gezondheidszorg VOORBURG ANP De kosten van de gezondheidszorg zijn de afgelopen twee jaar har der gestegen dan de jaren daarvoor. In 1999 kostte de gezond heidszorg 67,1 miljard gulden, 5,4 procent meer dan in 1998, zo blijkt uit een eerste raming van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In het begin van de jaren negentig namen de kosten jaarlijks met 7 a 8 procent toe. Van 1993 tot en met 1997 schommelde de stijging rond de 4 procent. Vanaf 1998 vertoont de kostenstijging een opgaande lijn: in 1998 was de groei 5 procent en in 1999 5,4. BAYONNE-BRUSSEL AFP-BELGA-Rtr Franse vrachtwagenonderne mers blokkeren sinds gister avond en vanmorgen ongeveer vijftig grensovergangen met Spanje, Italië, Duitsland, Zwit serland, België en Luxemburg. Vooral truckers moeten wach ten. Automobilisten mogen meestal door. De expediteurs protesteren' tegen regerings plannen om de arbeidsduur in de sector te verminderen. Van morgen stonden ongeveer vier honderd vrachtwagens, waar onder veel Nederlandse, vast aan de Belgisch-Franse grens. De vrachtwagenonderne mers denken dat de Franse maatregel om de nationale werkweek van 39 uur met vier uur te verkorten schadelijk is voor hun branche. Door deze wetgeving, die volgende maand van kracht wordt, verslechtert hun positie ten opzichte van de Europese concurrentie. Ook protesteren zij tegen de hogere dieselprijs. Aan de Belgische grenzen dreigt nog extra vertraging nu de Belgische rijkswacht en poli tie vanmorgen zijn begonnen met scherpe controles. Die moeten voorkomen dat illega len massaal het land binnenko men. Vanaf vandaag krijgen mensen die zonder papieren in België verblijven de gelegen heid hun verblijf legaal te ma ken, mits ze aan bepaalde voorwaarden voldoen. Er ver blijven in België naar schatting 50.000 tot 70.000 illegalen. Vanmorgen hadden zich in steden als Brussel, Gent en Antwerpen al enige honderden illegalen aangemeld bij het ge meentehuis. De gemeentebe sturen zeggen goed voorbereid te zijn op de regularisatie. Het gaat om een eenmalige actie, die drie weken duurt. De 9,11,12,13,14 ;ramma's17 19 t/m 25 10 Maradona lijdt aan ernstige hartaandoening PUNTA DEL ESTE AP Bij Diego Maradona, de voor malige Argentijnse stervoetbal ler die deze week in Uruguay met hoge bloeddruk en hartrit mestoornissen werd opgeno men, is een ernstige hartaan doening geconstateerd. Dr. Al fredo Cae, de lijfarts van Mara dona, noemde zijn toestand 'delicaat', maar niet levensbe dreigend. Na de ziekenhuisop name van Maradona werden in diens bloed en urine sporen van cocaïne gevonden. Maradona is nog niet door de Uruguayaanse politie verhoord. Ook is huiszoeking verricht in het zomerhuis waai' Maradona logeerde. Maradona is tijdens zijn voet balloopbaan twee keer wegens cocainegebruik geschorst. LONDEN AFP-ANP De Britse douane heeft eind vorig jaar een zen ding onderdelen voor Scud-raketten voor Libië onderschept. De partij werd op 24 november op het Londense vliegveld Gatwick gevonden en zou met een toestel van British Airways via Malta naar het Afrikaanse land worden overgevlogen. Volgens The Sunday Times waren de spullen verpakt in 32 kisten. Er zat onder meer een aan- drijvingssyteem in dat de raket een bereik geeft van duizend kilometer. Volgens de krant kwamen de onderdelen uit Taiwan en waren de papieren afgegeven op naam van textiel-afbrikant Hontex. Toen de krant het bedrijf belde, bleek het num mer niet meer in gebruik. De Scud werd tijdens de Golfoorlog door Irak gebruikt en kan een chemische of biologische la ding vervoeren. De vondst komt voor Groot-Brit- tannië op een ongelukkig moment. Nog maar kortgeleden had dit land zijn diplomatieke be trekkingen met Libië hersteld. Die waren in 1984 verbroken toen bij een medewerker van de Libi- 071-5128030 der kwam om in de vlammen zee. Volgens een politiewoord voerder was de weg op het mo ment van het ongeluk niet glad. Op de provincialeweg N207 gebeuren met een zekere regel matig ernstige ongelukken. Af gelopen vrijdagavond nog kwam de auto van een 30-jarige Alphense in een flauwe bocht ter hoogte van Rijnsaterwoude op zijn kop in een greppel te recht. Zij verklaarde later te zijn geschrokken van een tegenlig ger. De vrouw, die met haar wa gen ook nog een boom ramde, is met een hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht. HET WOORD IS AAN Philip Roth Het is heel uitputtend om je voor te bereiden op dingen die je niet doet. zorfnige r perioden r 20% 30% 60% 10% 30% 30% Belgische regering wil voorko men dat in deze periode grote groepen nieuwe illegalen het land binnenkomen. Daarom zal zowel bij de grensposten langs de autowegen als in trei nen en op luchthavens scherp worden gecontroleerd. Perso nen die geen identiteitsbewijs kunnen tonen, worden terug gestuurd. Auto's uit Oost-Euro pa worden extra in de gaten ge houden. De Belgische rijks wacht verwacht dat de contro les tot lange files zullen leiden. In Nederland was daarvan van morgen vooralsnog geen spra ke. Jongen overlijdt na kïap op hoofd VLAARDINGEN ANP Een 17-jarige jongen uit Vlaar- dingen is gisteren overleden, nadat hij vrijdagavond op het NS-stafdon Vlaardingen-Oost een klap op het hoofd had ge kregen. De jongen liep met zijn vriendin op het perron, toen hij woorden kreeg met tien joh- gens. De Vlaardinger kreeg vol gens een politiewoordvoerder één klap op het hoofd. De jon gen is toen naar huis gegaan en heeft het incident op advies van zijn vader bij de politie gemeld. De volgende dag werd de jongen bewusteloos in zijn bed gevonden. In het Academisch Ziekenhuis Rotterdam consta teerden artsen dat de jongen hersenletsel had. Gistermiddag overleed hij aan de gevolgen. De politie probeert getuigen te vinden die het incident heb ben gezien. De tien jongeren zijn nog niet gevonden. Station Vlaardingen-Oost ligt aan de Hoekse NS-lijn, waar al ver scheidene keren incidenten zijn geweest. In december welden twee NS-medewerkers op die lijn in elkaar geslagen, waarna acties ontstonden tegen agres sie in en rond de trein. De politie heeft samen met de spoorwegpolitie tien man op de zaak gezet. Inmiddels is een aantal gesprekken gevoerd met mensen, die mogelijk iets meer weten. Met de vriendin is nog niet gepraat. 1 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad, j Naam: I Voortetters: m/v I I I Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening I sche ambassade in Londen een Britse politie vrouw had doodgeschoten. Ook de Britse minister van buitenlandse zaken Cook wordt door de kwestie in verlegenheid ge bracht. Hij hief onlangs de handelssancties tegen Libië op en stond commerciële vluchten toe, na dat de Libische leider Gaddafi terrorisme en mili taire agressie had veroordeeld. De relatie werd ook beter door de uitlevering door Libië van de vermoedelijke daders van de aanslag op de Pan- am-boeing boven Lockerbie. Cook zei gisteren dat het wapenembargo tegen Libië niet is opgeheven en dat Londen zich ern stige zorgen maakt over de smokkel. Libië be schikt over raketten die een bereik hebben van ruim 300 kilometer. De Britse inlichtingendienst beschikt over informatie die erop wijst dat Tlripoli nieuwe raketten met een langer bereik probeert te ontwikkelen. De poging maakt deel uit van een programma met de naam Al-Fatha, wat 'Over winning door een heilige oorlog' betekent, meldt de Sunday Times. Het exporteren van rakettech nologie is internationaal verboden. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I I I een 1/5 staatslot met 1 I jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: indag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1