3PORT Jeroen Straathof wil nog een kans hebben alles lm me pootje te gedaan lichten' En de nieuwe nummer 1 isFabrice Santoro 'De koning is dood, leve Co' Ftige' Nike-shirts PSV franje in onderzoek dt Ravmond van Barneveld verliest in eerste ronde 8' podium hield Van Bar- sich nog goed. Nam als )ot kampioen afscheid Embassy, het toernooi voorgaande twee jaren mooi was geweest en roem, respect en for- gebracht. Hij omhels- cwelgeest Chris Mason, naar 1500 mensen in 'olie Lakeside Country- verdween uit het zicht, olgens in de coulissen lopen'. Aan de voor- 1" a< 'an de 22ste editie van :hte assy zei 'Bamey' dat hij •s zichzelf soms niet in heeft. Dat dan een bezit van hem neemt. -n 81 wat dat betreft probeert 'aan deren. in® ?erproces is nog volop want eenmaal van het veegde hij voor het de camera de vloer aan tanfs en iedereen. Inclusief Hij zag zichzelf als een /ac( ant als je al verliest van rde Ier als Mason... De offi- i de British Darts Orga- (BDO) hadden hem 'gengewerkt, hij had het lat de hele wereld tegen is. En hij zou terugko- g gend jaar. verbeten dan ooit. stief kwartiertje later, ergste emoties waren 3d, kwam hij naar Ma son toe heel wat genuanceer der uit de hoek. Zijn verlies, zo zei de onttroonde kampioen, was een logisch gevolg van een aantal zaken. Z'n eigen vorm, hoewel hij het ronduit goede gemiddelde van 96.17 over drie darts realiseerde, was niet goed genoeg om tegen de ontketen de Mason (100.02) kans van slagen te hebben. „Chris Ma son heeft terecht gewonnen, niets op af te dingen.' Maar de BDO kon nog steeds geen goed doen. „Die mensen hebben alles gedaan om me pootje te lichten. Je weet dat die nederlaag eens moet ko men, maar het meest zure is dat door dit verlies die engerds van de BDO nog hun zin hij gen ook. Ik zag ze lachen hoor, toen ik dat podium afstapte." De ergernis van de Hagenaar in de richting van de BDO-offi- cials vindt eerst en vooral z'n oorsprong in de weken die voorcif gingen aan z'n (verlo- ren) partij tegen PDC-kampi- oen Phil Taylor, in november van het afgelopen jaar. De BDO, die in Engeland zo'n beetje op voet van oorlog leeft met de concurrerende Profes sional Dart Council, had Van Barneveld maar wat graag een speelverbod opgelegd, maar ontbeerde de reglementaire mogelijkheden daartoe. En ver laagde zich daarna, volgens Van Barneveld, tot dubieuze praktijken die alle tot doel had den om die lastige Nederlander te frustreren. „Een verbod om het logo van de NBT op m'n shirt te dragen, pas afgelopen dinsdag kregen we een bevesti ging dat we een hotelkamer in de Lakeside zelf konden hij gen, veel minder kaarten dan in voorgaande jaren voor mijn sponsors en of genodigden. Ik weet wel, dat geldt voor alle spelers en niet alleen voor mij, maar het was wel weer iets om je over op te winden", aldus de 'giftige' Van Barneveld, wiens traditionele voorbereiding op een belangrijke partij in het water viel. Toby van Laarhoven, z'n vriend en mental-coach, schit terde door afwezigheid. Een peesontstehng hield Van Laar hoven in Den Bosch. Normali ter trekt Van Barneveld zich kort voor een duel terug om met Van Laarhoven een praat- en luister^essie op te starten. Van Laarhoven in de rol van causeur, 'Barney' in die van toehoorder. „Hij praat m'n koppie leeg", zei Van Barne veld eens. Dat koppie zat nu kennelijk nog vol. Vol met ge dachten aan gebeurtenissen en zaken die op dat podium, in een concentratiesport die darts toch vooral is, slechts een rem mende werking kunnen heb ben. „Deze nederlaag heeft niets met de afwezigheid van Raymond van Barneveld krijgt nog een tik op de buik van zijn tegen stander Chris Mason voordat hij het podium verlaat. foto anp Toby te maken. Dat is te kort door de bocht. Ik voelde me goed, ik was goed, maar niet goed genoeg. Zo simpel is het. Maar ik had wel steeds het on zalige gevoel dat ik heel Enge land tegen me had. Ik heb al eerder gezegd: toen ik twee jaar geleden van Richie Burnett won, vond men dat prachtig. Het was goed dat de titel eens niet op het eiland bleef, boven dien is Burnett een Welshman en een winnaar uit Wales zien ze in Engeland uit oogpunt van rivaliteit niet graag. Maar vorig jaar won ik voor de tweede keer en dat vond men een beetje te veel van het goede. En was Ronnie Baxter, een Engelsman, m'n tegenstander in de finale. Deed pijn, hoor. Dat moest en zou nu anders gaan. Nou, het is ze gelukt. Gefeliciteerd." m „S ostman always wins |ei Raymond van Barne- jaar tijdens het diner tweede opeenvolgende The Embassy World onal Darts Champion - Sn woordje maakt een van verschil, want na is het (voorlopig) 'The only wins twice', ning van de Embassy ittroond. Chris Mason haalde op hardhandige wijze Raymond van Barneveld van zijn voetstuk. De titelverdedi ger, nummer één van de wereld en ook eerste geplaatst voor deze 22ste editie van de Em bassy, werd met 1-3 (3-2, 0-3, 1-3 en 1-3) verslagen. De uitschakeling van Van Barneveld is vooral ook een schok voor de programmama kers van Net5 en SBS6, die na het eclatante succes van vorig jaar (ruim vier miljoen keken naar de finale) weer flink heb ben uitgepakt. Een eigen came raploeg van vier man werd overgevlogen. Mason, die nog niet eerder van Van Barneveld had gewonnen, beroofde de commerciële zender zaterdag van z'n grootste trekpleister. Ook hun koning is dood, dus leve Co Stompé. De Amster damse trambestuurder is nu plots de enige Nederlander in het toernooi. Hij komt van avond voor het eerst in actie te gen de Engelsman Andy Smith. De verslaggever van SBS6: „De eliminatie van Raymond is, het mag duidelijk zijn, ook voor ons een behoorlijke tegen slag. Je mag ervan uitgaan dat het aantal kijkers drastisch zal dalen. We gaan dus nu probe ren om van Stompé een held te maken. Als ook hij al in de eer ste ronde wordt uitgeschakeld tja, dan is het rampscenario compleet." AG 10 JANUARI 2000 He beste atleet van 1999 EiDEN De Koninklijke Nederlandse Atletiekunie heeft [atieprijs voor de beste Nederlandse atleet zaterdag toe- aan Kamiel Maase. De loper van Leiden Atletiek ont- iHerman van Leeuwen Beker uit handen van KNAU- |er Piet van der Molen voor zijn Nederlands record ieter (27.34,02) en zijn olympische kwalificatie op deze en de marathon. Met zijn achtste plaats was de pupil Wassenaar in augustus ook de hoogst geklasseerde idse atleet bij het WK in het Spaanse Sevilla. Bij de ging de prijs, met de KNAU-beker, naar kogelstootster leman. :ndijk nieuwe trainer Lugdunum oop Molendijk wordt de nieuwe trainer van Lugdu- j volgt Rob Beunder op die aan het einde van het sei- de tweedeklasser vertrekt. Molendijk (47) heeft mo- Montfoort onder zijn hoede, daarvoor was hij trainer Hekelingen, Quick Boys, DCV, Devjo en SW/SMC. dammer speelde betaald voetbal bij Go Ahead, AZ, ;en, Veendam en Excelsior. Molendijk tekende een con- r één jaar. '"island - Nederland in trek IHet tennisduel tussen Duitsland en Nederland, 4 tot en ibruari in Leipzig, is een publiekstrekker. Voor de wed de eerste ronde van de wereldgroep in de Davis Cup Ie voorverkoop al 12.000 kaarten verkocht. De capaciteit •uitse tennisaccommodatie bedraagt 8000 toeschou- dag. De prijzen van de tickets liggen tussen 45 en 250 'oor 25 januari moeten beide teamcaptains hun defini- ieg bekendmaken. ?n nhirts van het Ameri- heiherk Nike kunnen een ratiej hoeveelheid giftige sliswatten. Dat hebben maferders van Nike Euro- dejtigd. De fabrikant be ien nat het om een te ver- icutai dosis gaat, die abso- e ges schadelijk is voor de k ineid. Onafhankelijke ex- len.festigen dat. In Neder- en d|en PSV en de nationa- ït da van de KNVB in een traaLe. weipuits tv-programma aldm een onderzoek naar fee stoffen op 'verdach- lalshirts van Borussia Txjd. Die Nike-shirts ble- Tiemische stof tributyl- fvatten. De substantie, Tuclbekend als TBT, wordt i delop de bodem van zee- v wojen ook om bacteriën te :o efjn om de stank van ld me zweten tegen te IVF) d ent reactie op de resulta- it stade inspectie in Duits- rdeift Nike een eigen on- engjop touw gezet. „Daar- Jnhrien dezelfde kleine hoeveelheden als bij het tv-pro gramma in Duitsland", stelde Yvonne Iwaniuk, woordvoerder van Nike in Groot-Brittannië. „De stof behoort niet tot het productieproces van het onze kledinglijn. We zoeken nog naar het antwoord op de vraag hoe de substantie dan toch in onze shirts kan worden aangetrof fen." PSV-woordvoerder Pedro Sa- lazar, momenteel met de club op trainingskamp in Gran Ca- naria, werd zaterdag door een functionaris van Nike Neder land van de zaak op de hoogte gebracht. „De shirts van PSV en Oranje zijn ook onderzocht. De resultaten kwamen overeen met de andere bevindingen. Er is geen enkele reden tot onge rustheid. We zijn heel tevreden over de snelle en professionele manier waarop Nike heeft ge- Salazar wees op een verkla ring van een Duitse professor van de milieubescherming. „Hij heeft aangegeven dat die stof veelvuldig in allerlei eetbare zeevissen wordt aangetroffen in een veel hogere dosis. Er is dus niets aan de hand." ATP publiceert morgen veranderde wereldranglijst Het schaatsseizoen bevindt zich amper op de helft en opnieuw dreigt voor Jeroen Straathof het licht vroegtij dig uit te vallen. De 27-jarige specialist op de 1500 meter uit Leiden reageerde ditmaal niet met trillende stem en betraande ogen. Straathof, gehard door veel tegenwind, relativeerde afgelopen weekeinde na het NK afstanden in Deventer heldhaftig zijn weinig benijdenswaardige si tuatie. ,,Ik kan mezelf niets verwijten. Ik heb een goede race gereden." DEVENTER GUS VAN OOSTEN Straathof streed zaterdag voor zijn laatste kans om zijn inter nationale optreden op de 1500 meter met twee maanden te verlengen. De strijd om een startplaats in de wereldbeker wedstrijd in Calgary verloor hij van Martin Hersman. De mogelijkheid zich via de World Cup in Calgary te kwalifi ceren voor de 1500 meter op het WK afstanden in maart is hem daardoor ontnomen. An dere kansen doen zich niet meer voor. Straathof: „Ik vind dat ik toch nog een kans moet krijgen. Waar en hoe? Daar heb ik nog niet over nagedacht." Het is bewonderenswaardig dat Straathof nog met veel ple zier de schaatsen onderbindt, want in de laatste jaren heeft hij veel tegenslagen moeten over winnen. De prestaties van de 27-jarige schaatser vertonen sinds 1996, toen hij wereldkam pioen werd op de 1500 meter, een neergaande lijn. Het olympische jaar 1998 werd voor hem een traumati sche ervaring nadat hij zich als specialist op de 1500 meter niet had kunnen kwalificeren voor de Spelen in Nagano. En vorig seizoen ontbrak Straathof voor het eerst op het WK afstanden, het beoogde hoogtepunt van zijn seizoen. Het WK afstanden is ook dit jaar voor Straathof een onhaal baar doel geworden, hoewel in gewikkelde maar onzekere ont snappingsroutes nog wel te be denken zijn. De verstrekkende consequentie is dat hij halver wege het seizoen niets anders meer heeft om naar uit te kijken dan de zomertrainingen voor het volgende jaar. Maar Straat hof laat zich niet zomaar uit het veld slaan. „Ik heb te veel kwa liteit om te stoppen met schaat sen", zegt hij zelfbewust. „Ik heb genoeg energie om nog ja ren door te gaan." De zelfverzekerdheid en het geduld heeft Straathof overge nomen van Gerard Kemkers, sinds een half jaar zijn coach nadat er voor hem geen plaats meer was in de nieuwe com merciële ploeg van Peter Muel ler. Straathof beweert door de andere aanpak van Kemkers een technisch betere schaatser te zijn geworden. En kennelijk ook een evenwichtiger mens. Straathof: „Gerard gaat meer dan Peter van het gevoel van de schaatser uit. Ik weet dat ik een goede schaatser ben en het zou dramatisch zijn als ik dat later in het seizoen niet meer zou kunnen laten zien." Na de mislukte 1500 meter in Deventer had Straathof gisteren nog een ijzer in het vuur op de 1000 meter. Op die afstand wa ren nog twee startplaatsen voor de wereldbekerwedstrijd in Butte (VSt), over twee weken, te vergeven. Maar tot overmaat van ramp kwam Straathof ten val nadat hij bij het uitkomen van de tweede bocht op een blokje was gaan staan. Het ligt voor de hand om de uitglijder als een bevestiging van zijn status als 'loser' te zien. „Wat andere mensen daarvan denken is bij ons niet aan de orde", verklaart Kemkers. „Al leen hoop ik niet dat de com missie topsport daar ook zo over denkt want op die manier maak je een topsporter kapot. Jeroen stond met veel vertrou wen aan de start. Ik durf te be weren dat hij op de 1000 meter op weg was naar een goede tijd." Het lot van Straathof voor de rest van de winter ligt in han den van de commissie topsport die vandaag de selecties voor Butte bekendmaakt. Mogelijk mag hij toch starten op de 1000 meter. En zelfs de deur naar de 1500 meter een week later in Calgary staat nog op een kier. Spaar Select-coach Peter Muel ler laat Gianni Romme liever niet op de 1500 meter starten. Al doofde hij meteen het licht puntje voor Straathof. Mueller: „Die plaats is voor Romme of Leeuwangh. Niet voor Straat hof." LEIDEN/DOHA GERTJAN VAN GEEN Niet Andre Agassi, Pete Samp ras of Richard Krajicek is vol gens de nieuwe wereldranglijst de beste speler ter wereld, maar een gemiddelde tennisser. De nieuwe nummer 1 is Fabrice Santoro. De Fransman is offici eel de beste speler op de Tour. Hij dankt die status aan zijn toernooizege in Doha waar hij de finale won van Rainer Schüttler. Ook Sjeng Schalken zal vandaag opkijken als hij de ranking in zijn handen krijgt gedrukt. Hij staat een week lang dertiende, zijn beste prestatie ooit. De ATP ontwikkelde een nieuw systeem om de wereld ranglijst te bepalen. Niet langer wordt gekeken naar de beste veertien resultaten van de afge lopen 52 weken. Op 1 januari is iedereen op nul begonnen. Vandaar dat Santoro zijn naam terugvindt op de eerste plaats. Doha was het hoogstgedoteer- de toernooi van de afgelopen week en zo verdiende de Frans man dus de meeste punten. De ATP wil de wereldranglijst wat begrijpelijker maken voor de gemiddelde tennisvolger, maar voorlopig zal niemand er iets van snappen. Bij het aan schouwen van de namen in de top tien zal bij menigeen de mond open vallen van verba zing. Bijvoorbeeld de vijfde plaats van Markus Hantschk. De 22- jarige Duitser, gisteren verlie zend in India, sloot het afgelo pen tennisjaar na een bepaald niet imponerend seizoen af op de 128ste plaats en het lijdt geen twijfel dat alleen wat fami lieleden in een eerder stadium iets van hem gehoord hebben. De tenniswereld moest af van het ingewikkelde systeem, dat de ATP jarenlang hanteerde. Daar was wat voor te zeggen. Hoe was het immers te verkla- Fabrice Santoro foto epa ren, dat Pete Sampras na het prolongeren van zijn Wimble- don-titel de dag erna naar de tweede plaats was gezakt? Zo iets kwam voort uit het feit dat de beste veertien resultaten van de voorbije 52 weken bepalend waren voor het puntentotaal. Om het tennis flitsender te maken, besloot de ATP de 'race to Hannover' tot standaard te maken. Naast de gebruikelijke wereldranglijst hanteerde de vakbond een aparte lijst, die pas aan het eind van het jaar - als de toegangsbewijzen voor het wereldkampioenschap wor den uitgedeeld - met elkaar sa menvielen. Ook nu blijven bei de rankingsystemen bestaan, zij het dat de 'race to Lisbon' - eind dit jaar wordt het WK in de Portugese hoofdstad gehouden - de enige lijst is die wekelijks gepubliceerd wordt. Voor de topspelers is het nieuwe systeem wel strenger geworden. Niet alleen tellen vanaf dit jaar de achttien beste resultaten, vier meer dan tot voor kort, alle spelers uit de top 50 zijn verplicht de vier Grand- slam-toernooien en de negen Super9-evenementen in het programma op te nemen. De ATP vergelijkt dit met de For mule 1. Wie niet start in een van de dertien toernooien kan ook geen punten verdienen en krijgt een '0' op zijn scoreformulier. Blessures tellen vanaf nu dus zwaarder voor de toppers, al blijft het systeem van de be schermde ranking gehandhaafd als iemand langdurig uitge schakeld is. Daarnaast is het systeem van bonuspunten afge schaft. Het maakt niet meer uit of iemand van de nummer 1 van de wereld wint of van ie mand met ranking 847. Slechts de plaatsen tellen. Maar hoe de ATP ook rekent, ze kan niet zonder de oude we reldranglijst. Die is omgedoopt in de zogenaamde 'entry- ranking'. Deze bepaalt of een speler wel of niet direct wordt toegelaten tot een bepaald hoofdtoernooi of dat hij eerst kwalificatie moet spelen. De entry-ranking wordt vanzelf sprekend ook geraadpleegd als het gaat om de plaatsingen. „Voor de spelers is die nieuwe ranglijst dan ook helemaal niet interessant", zei Sjeng Schal ken, een week voordat hij naar Qatar vertrok, waar hij in de kwartfinale verloor van Kiefer. „Het enige wat voor ons telt is het oude systeem." De ATP is niet van plan de schaduwranking te publiceren. Het wil 'The Race' promoten en zal dus slechts de onbegrijpelij ke variant openbaar maken. Die lijst mag dan aangeven wie 'the hottest player on the tour' is en de veranderingen zullen weke lijks duidelijk op te merken zijn; of het er begrijpelijker op wordt, valt te betwijfelen. Want Markus Hantschk is dan op dit moment wel de nummer vijf van de wereld, hij mag volgen de week niet deelnemen aan de Australian Open. En dat is op zich ook weer moeilijk te ver klaren. Helen van Goozen uit Hoogmade haalde net geen podiumplaats bij het NK in Deventer. foto vincent jannink Van Goozen grijpt net naast podiumplaats DEVENTER PETER VAN DER HULST Het heeft weinig gescheeld of A-juniore Helen van Goozen was met een bronzen medaille thuisgekomen van de in De venter gehouden NK afstan den. In de slotronde werd de Hoogmadese op de 3000 me ter voorbijgestreefd door Wie- teke Cramer. Ze bleef uitein delijk 0,31 seconde van het brons verwijderd. In het seni- orenveld behaalde de wereld kampioene bij de junioren voorts een vierde plaats op de 1500 en een vijfde plaats op de 5000 meter. Van Goozen was tevreden met die resultaten. „Het gaat steeds beter. Mede omdat ik de afgelopen weken in Inzeil rustig aan mijn techniek heb kunnen werken en een beroep kan doen op gewesttrainer Wim den Eisen." Van Goozen zegt op tachtig procent van haar kunnen te zitten. „Vorig jaar ging het ook pas na de jaarwisseling lopen. Ik moet alleen nog wel wat aan de conditie doen. De laatste rondjes op de vijf kilometer waren erg zwaar." Volgende maand moet Van Goozen in Seinajoki haar wereldtitel bij de junioren verdedigen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19