Postmen viert winnen Popprijs in stijl Jieuw Sinfonietta verdient in alle opzichten een volle zaal ur Cultuur Kunst nderhoudend griezelen et Filmorkest Max Tak Nachtelijk bezoek van Marco Borsato 'Rembrandt Zelf trekt bijna 200.000 bezoekers 'Roodhapje' is een sprookje van alle tijden kNDAG 10 JANUARI 2000 hrijver Patrick O'Brian overleden jenDe Britse schrijver Patrick O'Brian is op 85-jarige leef- overleden. O'Brian woonde sinds 1949 in Parijs, maar over- begin deze week in Dublin, waar hij aan een boek werkte, rians belangrijkste werk is een 20 delen omvattende reeks ans die zich afspelen binnen de-Bfrtse marine ten tijde van lapoleontische oorlogen. Het eerste deel, 'Master and Com- ïder', verscheen in 1969. Hoewel de boeken direct een groot rspubliek hadden, duurde het tot in de jaren '90 voor ze rde literatuurkritiek werden ontdekt. In 1991 noemde een •nsent van de New York Times O'Brian 'de beste roman- r da 'iver waarvan u no8 no°it heeft gehoord'. O'Brian, die ei- nek "jk Patrick Russ heette, schreef ook biografieën van W0( isso en Sir Joseph Banks en vertaalde werk van Simope de uvoir en Colette. ie! hrijver Nigel Tranter overleden jen De Schotse schrijver en historicus Nigel Tranter is zon- op 90-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van griep. Jol iter schreef meer dan 130 boeken, waaronder romans, kin- a joeken en historische verhalen over met name Schotse on verpen. De schrijver werd geboren in Glasgow. Aanvankelijk '^2S| het erop alsof hij door het leven zou gaan als accountant, «ar in 1937 publiceerde hij zijn eerste boek, 'Trespass', en ne- jaar later werd hij full-time schrijver. Tranter schreef ook er het pseudoniem Nye Tredgold. isis cd minst gewild in 1999 'ix jen Het album 'Be Here Now' (1997) van de Britse band is is door het muziekblad Melody Maker uitgeroepen tot de st gewilde cd van 1999. Uit een enquête van Melody Maker :k dat deze cd het meest werd aangeboden bij tweedehands- enwinkels. Het album werd grif verkocht in 1997, maar veel CIC i zouden teleurgesteld zijn in de derde Oasis-cd. Andere cd's e toptien van meest aangeboden platen in de tweedehands kei zijn Kula Shaker, The Verve en zangeres Cher. oyd Webber koopt theaters Londen 'EN Musicalcomponist Andrew Lloyd Webber heeft voor slordige 140 miljoen gulden tien theaters in de Londense niet iterwijk West End gekocht, waaronder het Palladium, Gar- Her Majesty's en het Theater Royal. ,,Ik zal me niet teveel de leiding bemoeien. Mijn werk is componeren", zei Lloyd jber op een persconferentie in het Palladium. Hij zei dat hij h peelzalen niet vol zal plannen met zijn eigen kaskrakers als intom of the Opera', 'Cats' en 'Evita', maar ook riskanter O ducties een kans zal geven. Lloyd Webbers Really Useful lica up bezat al drie Londense theaters geheel of gedeeltelijk, nie nieuwe groep, Really Useful Theaters, wordt een van de jkst )tste theaterketens van Europa. jdei'osby vader kinderen Etheridge angeles In de wereld van de rock 'n roll is lange tijd gespe- ;bre >eid over wie de vader is van de kinderen van de Amerikaan- nde angeres Melissa Etheridge, die een lesbische relatie heeft, blad Rolling Stone heeft een einde gemaakt aan de geruch- De vader blijkt niemand minder te zijn dan de veteraan Da- isch Crosby (58). Etheridge heeft twee kinderen (drie en één jaar e met haar vriendin Julie Cypher, die de biologische moeder da )e bevruchting kwam tot stand met behulp van kunstmatige minatie. Rolling Stone meldt verder dat Crosby's vrouw Jan inn reinig moeite mee had en had hem zelfs heeft aanbevolen. theater recensie sabine van den berg riling 'Griezelen' door Filmorkest ak met Beppe Costa. Dirigent: Leo- I Mn Goudoever Regie. Margrith twl' ;oor. Gezien- 8/1, Leidse schouw- "Jog te zien: 23/1, Diligentia, Den 9/3, 14.00 en 19 00 uur in Van chi -n Bergh Stichting, Noordwijk' wei q Li s de bedoeling dat het or- cjje de ouverture van Mozarts ïozze di Figaro' uitvoert, een normaal gegeven, als je over de "locatie een leeg kasteel op een en te weten komt dat het ek slechts uit één man be- die ook nog eens Ludwig aanzinnige heet, wordt het is spannend. V0 norkest Max Tak maakt I va :n met Beppe Costa de fa- rhai voorstelling 'Griezelen', g seerd op een sprookje van ,rge ïbroeders Grimm. Het or- ber zit op het toneel, het ach- ;pr( lek bestaat uit een film- ui waarop zwart-witte len worden geprojecteerd, daa galoppeert Ludwig met loe wapperende cape. Daarop rïoo ook een grote trap die tot tax nir» het kasteel leidt en je Costa gejaagd door de ne gangen lopen; opna- gemaakt in de Amster- >e schouwburg. filmbeelden voegen iets tan de voorstelling. Al du- •ommige delen wat lang. het geeft een pakkend ef- üs je Costa van het podium verdwijnen en vervolgens ivo jpduiken in het filmpje, zo- weet wat hij nog meer be en n andere originele scène is a net het geprojecteerde ver- waarin instrumenten zijn eend. Uit deze moet Beppe in om erachter te komen geluid toegang geeft tot de jime gangen. Vanachter het nm loek worden hem de echte ;eg Limenten aangereikt. En de kei neske Costa blijkt deze al- Noorderslag biedt weinig verrassingen De leukste eigenschap van de Popprijs is wel dat die meestal net niet gaat naar de meest voor de hand lig gende kandidaat. Menig een had van te voren zijn geld gezet op Anouk, maar toch was het niet de Haag se zangeres die met de geldprijs en het beeldje naar huis ging, maar de Rotterdamse Postmen. Die groep vierde het heuglijke feit met een aanstekelijk en dynamisch optreden, waarmee ze zich revan cheerden voor hun ietwat matte show op de vorige editie van Noorderslag. groningen «jacob haagsma Heel veel meer verrassingen le verde het Noorderslag-festival eigenlijk niet op. Het festival biedt zoals elk jaar een redelijke doorsnede van wat er aan de hand is in de Nederlandse pop muziek, en dan vooral in het 'alternatieve' circuit. Dat is we derom een nogal blanke aange legenheid; r&b en immigran tenpop waren ver te zoeken. Wel was er een blokje hiphop, wat ook logisch is gezien de successen op dat gebied voor acts als E-life, Spookrijders en Postmen, 'wier voortrekkersrol in deze scene met de Popprijs passend beloond is'. Het gebodene in de grote zaal van de uitpuilende Oosterpoort liet zien dat er in de veertien jaar dat Noorderslag nu bestaat wel wat veranderd is. De mees te optredenden op dit meest prestigieuze van de acht podia komen immers uit de dansmu- Postmen-zanger Mis mocht tijdens Noorderslag de Popprijs 1999 in ontvangst nemen. ziek, de hoek die zich het meest stormachtig heeft ontwikkeld. Al liet Def P., voorman van de Osdorp Posse, zich deze keer bijstaan door een heuse band - skagroep The Beatbusters - wat een gelukkige combinatie ople verde. Junkie XL daarentegen manifesteerde zich deze keer zonder begeleiders: de zilver kleurig opgeverfde Tom Hol- kenborg kreeg alleen assistentie van rapper Rude Boy. Het maakte het overdonderende ef fect van zijn optreden niet min der. De climax 'Synasthesia' deed het cynisme over deze 'uitgeklede' opzet met gemak verstommen. Waarna Miss Djax met een hamerende DJ-set en de Acid Junkies met hallucinerende 'klankbubbels' de allengs leger lopende zaal verder bedienden. Ook de onhandig geïsoleerd ge legen Binnenzaal bood dans muziek, maar dan van de min dere goden. Niet dat er geen va riatie was. De gezellige easy-lis- tening-pop van Arling Came ron, met Fay Lovsky in een glansrol op de theremin, con trasteerde mooi met de heftige lemaal goed te kunnen bespe len. De Italiaanse artiest speelt voor een deel zichzelf: een Itali aanse muzikant die uitgeno digd is als solist om met het vervloekte orkest te spelen. Ver vloekt, omdat de dirigent ooit de partituur liet vallen tijdens de bewuste ouverture, waar door de musici stuurloos raak ten en van alles door elkaar be gonnen te spelen. Ludwig werd zo woest dat hij de leden in zombies veranderde. Maar wel licht kan de solist hen verlos sen. Als hij de partituur vindt en ordent zal alles goed komen. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Griezelig, of eerder mysterieus, zijn de knokige schaduw die alle muziekinstru menten in een grote zak gooit, en de 'voice over' die de ge schiedenis uit de doeken doet. Maar de doodshoofden (hand poppen) die de Italiaan tips ge ven om bij de partituur te ko men, zijn vooral komisch. En ook Costa is grappig in zijn gebarenspel. Zijn tekst is echter niet altijd hoorbaar. Maar dat is gek genoeg niet sto rend, want de nadruk ligt op mime. Dus je krijgt onmiddel lijk door wat hij bedoelt. Wat is nu het boeiende aan dit stuk? Het kleine maar professionele orkest dat verschillende genres laat horen: van rap, tot klassiek, tot modern, en dit overtuigend doet. Het creatieve gebruik van film dat nergens het theater wegdrukt. En de beweeglijke Beppe Costa natuurlijk, die in het Italiaans en Nederlands zingt, al is hij geen zanger. Een curieus figuurtje met vlinder das, dat goed bij het orkest past. Een onderhoudende voor stelling dus, die gelukkig niet voor een krankzinnig een- manspubliek hoeft te worden opgevoerd. Want de schouw burg zit stampvol met ouders en kinderen. Amsterdam In badjas en op pantoffels deden sommige fans niets vermoedend open toen ver na middernacht de bel ging. Marco Borsa to voor de deur. De populaire zanger bezorgde in de nacht van vrijdag op zaterdag persoonlijk de eerste exemplaren van zijn nieuwe album 'Luid en Duidelijk' thuis bij een aantal fans, die het plaatje via Inter net hadden besteld. Na de eerste schok wilden ze best wel even een kopje koffie zetten of zelfs een glaasje champagne schenken om sa men met hun idool de cd te beluisteren. Borsato had echter geen tijd om al te lang te blijven plakken, hij wilde zoveel mogelijk plaatjes be zorgen. „Het is gewoon een ludieke actie," zei de zingende heids-koerier. „En voor mij is het extra spannend. Het is mijn vijlde album, maar ik heb toch het gevoel dat ik iedere keer weer auditie doe." Erg veel zorgen hoeft Borsato zich overigens niet te maken over zijn nieuwste cd. Drogisterijketens, huishoudspeciaalzaken en platen winkels vechten een prijsoorlog uit en inmiddels zijn er al 250 dui zend exemplaren verkocht. De single 'Binnen' belandde in noodtem- po op nummer een van de hitparades. foto anp den haag anp Bijna 200.000 mensen hebben de tentoon stelling Rembrandt Zelf in het Mauritshuis in Den Haag bezocht. Daarmee is 'Rem brandt Zelf, dat gisteren voor het laatst was te zien, de best bezochte tentoonstel ling van 1999. Van de 199.539 bezoekers kwam 75 procent uit Nederland. De waar dering voor de expositie van de zelfportret ten - 28 schilderijen, 31 etsen en zeven te keningen - is hoog, zo blijkt uit onderzoek door het bureau Interview-NSS. Het bezoekersaantal is lager dan het Mauritshuis aanvankelijk verwachtte. Van af de opening op 25 september waren 340.000 kaarten beschikbaar. Dat was de maximale capaciteit. De organisatie reken de op 200.000 tot 225.000 bezoekers. Toen bleek dat half december nog maar 135.000 mensen naar Rembrandt waren komen kij ken, is het verwachte totaalaantal bezoe kers bijgesteld naar 180.000 tot 200.000. De gemiddelde waardering voor de ten toonstelling is 8.3. De bezoekers waren vol lof over de ruime inrichting en de intieme sfeer van het Mauritshuis, en zij waren on der de indruk van de zelfportretten. Ruim 75 procent van de Nederlanders en meer dan 30 procent van de buitenlanders gaf aan speciaal voor de tentoonstelling naar Den Haag te zijn gekomen. Na een moeiza me start liep het aantal bezoekers in de cember op tot 3000 op sommige dagen. Het Mauritshuis i£ nu gesloten tot 1 fe bruari. Het museum heeft vanaf 9 decem ber een overzichtstentoonstelling over Ger- rit Dou (1613-1675). Hij was fijnschilder en eerste leerling van Rembrandt. muziek recensie lidy van der spek irt Nieuw Sinfonietta Amsterdam, o.l.v. Pe- Ujjndjian, m m v llya Grubert, viool Gehoord jisteravond. Stadsgehoorzaal, Leiden I d ?t ro 9 Wf in ble; parant, met een gloeiend coloriet en een onovertroffen exact samenspel. Bovendien zorgt NSA steeds weer voor een verrassend programma, met enke le weinig bekende of zelfs helemaal onbekende maar interessante werken. Zo zijn deze keer Martinu's Concert voor twee strijkorkesten, piano en pauken (1938) en de 'Fantasia op een thema van Thomas Tallis' voor dubbel strijkorkest (1910) van Ralph Vaughan Williams intrigerende composities die je niet vaak hoort. En is het vioolcon cert van de Armeniër Alexander Aruti- unian (1920-) een complete verrassing. Zelfs Haydn, met wie NSA het con cert opent, klinkt als nieuw. Meteen in het adagio staét de stoere toon van de strijkers als een held die met hoekige passen de luisteraar tegemoet treedt. De romance en het menuetto hebben een levenslustig tempo, volle klank kleur en markante dynamiek. Elke noot is waardevol aanwezig. Arutiunians vioolconcert is door drenkt van Armeense volks- en' kerk muziek, omgezet in een zeer persoon lijke taal. Hij schreef dit concert naar aanleiding van de aardbeving in Spitak in 1988. Maar hij maakt van dit con cert géén programmamuziek bol van barre natuurverschijnselen. De muziek is ingetogen en smartelijk. In het an dante zingen de violen in één donker klagende lange adem. Het allegretto heeft een uitdagend, bijna provoce rend ritme, door NSA intens en punc tueel gespeeld. Het orkest bij Vaughan Williams is ongeveer verdubbeld maar niet als een dubbelorkest opgesteld. Toch spelen ze wel degelijk twee verschillende par tijen. Zo kunnen uitgebreidere, won derlijke akkoorden worden gevormd. Bovendien kunnen bepaalde zinnen elkaar overlappen. Als de ene strijkers- partij het laatste akkoord laat uitzin gen is de andere groep al aan een nieuwe zin begonnen, wat een betove rend effect geeft. In de dialoog tussen alt en eerste viool blijken de orkestle den ook voortreffelijke solisten. Tot slot Bohuslav Martinu's concert voor twee tegenover elkaar geplaatste strijkorkesten, met piano en pauken. Eveneens een somber geladen, vlak voor de Tweede Wereldoorlog ge schreven werk. NSA speelt zo gedreven en intens, dat de aandacht geen ogen blik verslapt. Het largo is een breed uitgesponnen dramatische klacht. Het allegro dringt zich fanatiek op, over spoelt je met snelle felle streken en bonkende akkoorden van de piano. De pauken fungeren als het kloppend hart. Enkel de geraffineerde timing van iedere frase maakt dit concert aJ tot een buitengewone belevenis. weer. De kelder, toepasselijk omge doopt tot Catacombe, bleek te klein voor de black metal, death metal en gotische klanken die hier de trommelvliezen bijna deden scheuren. Terwijl elders het venijnige bluesbandje Drippin' Honey, de frisse mei denpop van Krezip, de onver wacht akoestische Mark Ritse- ma, de prettig commerciële liedjes van Ellen ten Damme (de actrice uit de Zwitserleven- spotjes) en de samplepop van Speedboat FC het spectrum van de Nederlandse pop afbaken den. Om van minder gemakke lijk thuis te brengen eigenwijze krachten als Meindert Talma en Zoppo maar niet te spreken. De nieuwkomers, en daar moeten we het in de toekomst toch van hebben, vielen niet al tijd mee. De zware rock van Ka ne klonk erg dynamisch en men heeft in de persoon van Dinand Woesthoff een zanger met charisma in huis, maar het geschreeuw en gerag maakte na verloop van tijd een erg gefor ceerde indruk. Terwijl Abel (geen familie) frisse liedjes maakte, maar verder weinig toevoegde aan het hitgevoelige maar belegen genre van de Ne derlandstalige rock. Toch ziet het er niet echt be- foto anp roerd uit voor de Nederlandse pop, zolang je er zo'n propvol en gevarieerd festival mee kunt drum 'n' bass van Cablejuice of samenstellen. Ook met Euroso de dito breakbeats van de EC Groove Society. Wie verder kuierde langs de podia van De Oosterpoort, en zich door het gedrang een weg naar binnen probeerde te ba nen, stond versteld van de breedte in het huidige aanbod. Dat compenseerde het gebrek aan echte verrassingen wel de traditionele opmaat voor Noorderslag die een dag eerder in de Groninger binnen stad werd gehouden, gaat het de goede kant op. Het festival met overwegend onbekende bands uit alle hoeken van het Europese continent was voor het eerst van tevoren al uitver kocht. Sonnetten verhinderen vloeiende Vier Jaargetijden van Vivaldi muziek recensie lidy van der spek Concert: La Petite Bande o.l.v. Sigiswald Kuijken met werken van Corelli en Vivaldi, m.m.v Marie Kuykên, voordracht Ge hoord: 8/1, Stadsgehoorzaal, Leiden De bekendste programmamu ziek van Vivaldi is ongetwijfeld het viertal concerten 'De vier jaargetijden' uit zijn bundel 'De twist tussen Harmonie en In ventie'. Vier sonnetten, waar schijnlijk door Vivaldi zelf ge schreven toen hij de muziek al had gecomponeerd, verklaren de vier soloconcerten. Het is dus niet zo bevreemdend dat La Petite Bande o.l.v. Sigiswald Kuijken de 'Le Quattro Stagioni' in aparte concerten splijt, waar tussen een bijpassend sonnet wordt gezegd. Het zou verras send en verrijkend kunnen zijn. Welnu, verrassend is het, maar verrijkend niet. Wat blijkt: het sonnet (eerst in het Nederlands, dan in weel derig gezegd Italiaans) roept het natuurlijke verloop van de seizoenen steeds een halt toe. Bovendien kiest La Petite Ban de voor elk seizoen een andere solist (uit eigen gelederen). Ook deze wisseling draagt niet bij tot een organisch sluitend ge heel. De spanning die bij een gesloten uitvoering in golvende lijnen is opgebouwd, laat het in deze verknipte uitvoering afwe ten. Elk seizoen staat op zich zelf met z'n eigen lief en leed, stop! 'Tonmalerei' werkt bij Vivaldi veeleer inspirerend dan beper kend. De dramatische effecten zijn niet van de lucht mede door allerlei virtuoze technie ken van de solisten. Die drama tiek is bij La Petite Bande meer gedegen dan gedreven. Ook zijn de solisten in 'La Primavera' (voorjaar) en TEstate' (zomer) niet virtuoos genoeg om de show te stelen. Beide spelen niet altijd even zuiver en komen te kort aan duidelijkheid en dramatische spanning. Of hoort dat bij authentieke instrumen ten, vraag je je weer even af. De solist in de 'Herfst' speelt robuuster, én zuiver. En als de 'Winter' zijn intree doet be hoort de lichte malaise tot het verleden. De violist Ryo Teraka- do laat de kou bijten, het water bevriezen, de wind huilen, de sneeuwpret zegevieren (sonnet) En La Petite Bande doet mee, krijgt nét dat beetje extra waar door wangen en houtvuur blo zen. Het blijkt dus niet zo te zijn dat je oren bij moet stellen als het gaat om oude instru menten. jeugdtheater recensie paulien koopmans Voorstelling: 'Roodhapje' door Teneeter Tekst: Imme Pros. Regie Anny van Hoof Gezien: 7/1, Leidse Schouwburg Een wolf is geen pekinees of poedel. Hoewel de wolf in mu ziektheaterstuk 'Roodhapje' van Teneeter een romantische ziel heeft, blijft het oppassen. De wolf Noordenloos verlangt naar de stille nachten in het noorden waar hij met zijn spie gelbeeld Waterwolf naar toe wil. Maar dat lukt niet met een lege maag. Dus gaat hij op zoek naar kleine meisjes en groot moeders. Het sprookje van Roodkapje en de boze wolf bestaat al vanaf de middeleeuwen. Vooral po pulair waren de versies van de Franse hofdichter Charles Per- rault en de gebroeders Grimm. Uit hun verhalen kon je leren dat je moest uitkijken voor vreemde types en boze wolven. In 1991 schreef kinderboeken schrijver Imme Dros haar boek 'De wolf die tegen het water praatte', een verfrissende nieu we versie en de basis voor 'Roodhapje'. 'Roodhapje' is een brutale voorstelling met stevige mu ziek. In het stuk komen we alle vertrouwde personages tegen: Roodkapje die eigenlijk Rozalie Marie heet, haar moeder en grootmoeder, de jager en de wolf. Ook de gebeurtenissen zijn bijna hetzelfde. De ver schillen zitten vooral in de sfeer en de karakters. In de voorstel ling is Roodkapje geen echt klein meisje meer. Ze staat op het randje van volwassenheid. Ze loopt koket rond in haar moeders diepuitgesneden jurk en wil geen kinderachtig rood mutsje meer op haar hoofd. In het bos raakt ze diep onder de indruk van de wolf. Later zal ze merken dat onder zijn poëti sche charmes het instinct van een wolf schuilgaat. Typerend is dat ze uiteindelijk een list verzint om de wolf te doden. Ze verkleedt zich als de zus van Waterwolf in een bontjas van grootmoeder en lokt de wolf naar de put. De wolf springt en verdrinkt. Deze moderne versie van Roodkapje is geen moralistisch sprookje, maar een volwassen verhaal over groot worden en verlangen. Daarbij staan de drie generaties vrouwen centraal. Roodkapje verlangt naar vol wassenheid, haar moeder wil anders zijn dan ze is, en haar grootmoeder wil het liefst weer jong zijn. De tijd blijkt in 'Rood hapje' onomkeerbaar: uiteinde lijk zal iedereen het stadium van de grootmoeder bereiken. En daarmee is ook dit sprookje een verhaal van alle tijden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15