'Voor een uitje gaan we naar de Lange Voort' pambtenaar eculeert met meentepand Regio 3 Een echte burgervader inrell behoudt alternatieve -htwacht voor Nederland Jeugdcircus Atleta als pauze-act Voetballers UDO kunnen weer douchen SPAAR MEE VOOR GRATIS dp)©) EXTRA Z2ïsöeQ ^OMH! (90ÏES3HZ1 SEE a (gn.vn.w.i ISUPER DE BÓÏR hAG 10 JANUARI 2000 AAR ANP tematieve Nachtwacht 8° ;t Haagse kunstenaars- e I is Jossip is behouden a8|lederland. De naboot- Rembrandts meester- ware grootte zou voor worden verkocht aan lanse elektronicagigant, Je verkoop is op het al- lstefete moment afgeketst. er Jrk Duinrell in Wasse- inJnu de nieuwe eigenaar. Idoek lijkt op het eerste als twee druppels wa de echte Rembrandt. 1 kijkt, ziet dat ifden zijn vervangen ilfportretten van Rem- Nog voordat het kunstwerk vorig jaar klaar was, had het Japanse bedrijf het gekocht. Het bedrijf wilde er de entree van zijn nieuwe hoofdkantoor mee opsieren. Duinrell wil het schilderij gebruiken als middelpunt van een 'edutaintmentshow' in het komend seizoen, die met laser en proza ingaat op de ge heimen en wetenswaardighe den van de Nachtwacht. De alternatieve Nachtwacht hing de afgelopen maanden op de expositie Rembrandt 2000 in het Contemporary Museum in Den Haag. In Duinrell is het te bewonderen van 15 april tot en met 29 ok tober. Wat er daarna mee ge beurt, is nog niet bekend. c"btenaar R. den Ouden gemeente Oegstgeest jn villa aan het Wilhel- rk 25, die hij bijna vier eden voor 290.000 gul- aP i de gemeente kocht, bij irdij Van Soest te koop Dor bijna twee miljoen Daarmee zou het hoofd zi)'re werken bij verkoop efi n herenhuis, waar hij k nnen aan heeft verspij- lim één miljoen gulden innen worden, ns wethouder grondza- Smitsloo zit er aan de v erkoop van Wilhelmina- - een deel van het voor gemeentehuis - door luden 'absoluut geen „Iedereen die zegt dat je stinkt, is waarschijn- ers. Het is gewoon het van de overspannen iarkt. Het is wat de gek ■eeft. En dat is blijkbaar int een buurman heeft huis ook voor zo'n twee gulden kunnen verko- ;n Ouden heeft, als hij >r die prijs kwijt raakt, geluk. Maar ik moet )mi of hij het krijgt." loo stelt dat de gemeen- zelf de verkoopregels igesteld. „De raad heeft beslist dat ook ambte- conden meebieden. Ie- egstgeestenaar kon en zich inschrijven. Den en voormalig gemeente- is Keman waren de bieders." r op de huizen geen an- latiebeding zit, waarbij binnen een bepaalde periode niet uit winstbejag ver kocht mogen worden, be vreemdt Smitsloo niet. „Op het moment dat Den Ouden en Ke man de huizen kochten, ston den er alleen nog een paar mu ren. Zij hebben hun huizen voor minimaal vijf a zes ton moeten verbouwen." Ook volgens M. Noort, raads lid voor Progresssief Oegstgeest (PrO), is er geen vuiltje aan de lucht. De ambtenaren hebben december 1996 nu eenmaal het hoogste bedrag geboden. En volgens Noort kun je alleen achteraf zeggen dat dit heel slim geweest. „Ik had het ook kunnen kopen. U ook. Aan de openbare inschrijving is volop publiciteit gegeven. De ge meente had er immers belang bij om. zoveel mogelijk geld voor de panden te krijgen." De panden in kwestie waren uitgewoond, aldus Noort. Vol gens hem verklaarde 'iedereeen in Oegstgeest' de twee ambte naren voor gek dat ze de pan den wilden kopen. „De essentie van het verhaal is dat de huizen meer waard zijn geworden", zegt Noort. „Het oude gemeen tehuis dat destijds voor 2,1 mil joen is verkocht, is inmiddels ook aanzienlijk meer waard." Aan een anti-speculatiebe- ding heeft destijds niemand in de gemeenteraad gedacht, al dus Noort. „Ja, toen de inschrij ving al was geweest heeft Leef baar Oegstgeest daar om ge vraagd. Maar dat was achteraf. Dat hadden ze vooraf moeten zeggen." Den Ouden zelf was vanmor gen niet bereikbaar voor com mentaar. OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA Er komt nog een boulevard langs de Haarlemmertrekvaart. En het Jan David Zocherpark is ook nog niet af. Maar voor de rest is de Oegstgeestse nieuw bouwwijk Morsebel klaar. Een 'schitterende woonwijk' zeggen de bewoners. Het zou alleen wel leuk zijn als er een buurt- winkel komt. Brede waterpartijen, fraaie la nen en uitgestrekte groenstro ken. De nieuwe wijk, aan de noordkant van Oegstgeest, is ruim opgezet. Toen de eerste paal in 1993 de grond in ging zei de gemeente dat de Morse bel de charmes van het oude dorp moest krijgen. Maar dan moderner. Het laatste huis is begin no vember opgeleverd aan de H.P. Berlagelaan. In het gedeelte van de wijk langs de Haarlemmer trekvaart. Daar waar de boule vard komt en een beeld van de Haarlemse kunstenaar Gerard Hali een plaats krijgt in de ge luidswal aan de overkant. „Dat wordt een stalen boot", zegt een woordvoerder van de ge meente. „Hij ligt al in de ge- meentewerf." Het laatst opgeleverde stukje Morsebel ligt pal achter het Jan David Zocherpark, dat als een groen lint door de wijk loopt. Nog niet zo'n fraai park als het midden in de wijk gelegen Mien Ruyspark. Er liggen alleen wat schelpenpaden door een hoop modder. Ergens staat een waar schuwingsbordje: 'pas op, drijf zand'. In het najaar gaan de eerste planten en struiken hier de grond in. Hoogspanningsmasten mar keren het park dat 1200 meter lang is en zo'n dertig meter breed. Ooit had Oegstgeest het Het Jan Wilspark, op de grens van het Jan nog aan te leggen Jan David Zocherpark. idee om de torens te verwijde ren en de kabels ondergronds aan te leggen. Want pal onder masten mag er niet gebouwd worden en dat leverde Oegst geest veel grondverlies op. Maar de miljoenen die voor on dergrondse aanleg nodig zijn, had de gemeente niet in kas. Een verplaatsing van de masten bleek ook te duur. Dus zijn de masten blijven staan. De omwonenden zitten er niét mee dat er naast hun huis tientallen meters hoge elektrici- teitsmasten staan. Want die masten staan in een gebied dat straks schiterend groen is. Waar alle wijkbewoners hun hond kunnen uitlaten en kinderen kunnen spelen. Achter de H.P. Berlagelaan komt een grote speelplaats voor de kleintjes en een basketbal- en voetbalveld voor de wat groteren. G. Verhaar (48) was een van de eerste bewoners in de Mor sebel, dat een onderdeel is van Haaswijk. Een alleenstaande vader met twee, niet meer zo jonge, kinderen die begin jaren negentig een huis kocht aan de Cornelis van Eesterenlaan. Hij woonde in een huurhuis aan de Rijnzichtweg en wilde 'nou eens echt iets voor zichzelf.' „In het begin was het wel even wennen. De Rijnzichtweg is een drukke weg, met veel verkeer. En hier woon ik in een hofje, een autovrije straat. Maar ik heb het nu reuze naar mijn zin. foto hielco kuipers Elk jaar organiseer ik een bar becue voor de hele straat, hart stikke gezellig. We hebben veel onderling contact. En wat ook heel leuk is: straks gaat mijn dochter hier ook wonen, in een huis pal tegenover mij." Dat de Morsebel nagenoeg geen eigen voorzieningen heeft - er is alleen een kinderdagver blijf - deert Verhaar niet. „Voor ouderen kan het wel lastig zijn, denk ik, want de C1000 in Haaswijk is de dichtstbijzijnde winkel. Maar voor ons is het geen probleem dat er geen buurtwinkel is. We doen bood schappen in Haaswijk en als we écht een uitje willen gaan we naar de Lange Voort. Het enige wat ik wel jammer vind is dat er geen buurtvereniging is. Maar voor de rest vind ik het een schitterende wijk. Vroeger zei ik altijd: ik ga nooit in Haaswijk wonen, dat lijkt me vreselijk, zo'n nieuwbouwwijk waar je ook nog eens niemand kent. En nu woon ik er! Kan je nagaan." M. Straver verhuisde van een huurwoning uit de Oegstgeest se Bloemenbuurt naar een een gezinswoning in de Morsebel. Vanwege de kinderen. „De Bloemenbuurt is zó vergrijsd dat onze kinderen heel moeilijk aan vriendjes en vriendinntjes konden komen. Hier wonen veel jonge gezinnen. En ons huis is een stuk mooier dan on ze oude woning. Veel beter ge- isoleerd bijvoorbeeld." De Oegstgeestse is enthousiast over de nieuwe woonomgeving. „De ligging van de wijk is ide aal. De kinderen kunnen in de zomer, met een zwembroekje aan, zo over de brug naar het recreatiegebied Klinkenberger pias fietsen. Heerlijk toch?" Ook Straver vindt het ontbre ken van voorzieningen een minpunt. „Als je slecht ter been bent zit je hier op een eiland. Want het is slecht gesteld met het aantal voorzieningen in de wijk. Er zou bijvoorbeeld een medisch centrum komen in een hoekje achter De Tweeling (aan het Mien Ruyspark, red.). Maar het duurt zo ontzettend lang voordat daar iets gebeurt. En er is geen enkel winkel. Er rijdt wel een SRV-wagen door de wijk. Maar als je die een keer tegen komt, heb je mazzel." OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA DEN HAAG MAARTEN DESSING Ook in de pauze van het Groot Russisch Staatscircus is er acro batiek. Van de 11-jarige Victori- ne Gouverneur bijvoorbeeld, die met vier andere meisjes van jeugdcircus Atleta uit Warmond zelfverzekerd op haar rol schaatsen door een kleine piste zwiert. Als de wind zo snel draait ze om haar as. „Eigenlijk vind ik trapeze het leukst", had Victorine eerder bekend, maar haar plezier in de bij tent op het Haagse Malieveld is er niet minder om. De rolschaats-act besluit de laatste van zes mini-voorstellingen die Atleta in het laatste weekeinde van de kerstvakantie geeft. Oorspron kelijk zou het jeugdcircus het voorprogramma van het ver maarde circus uit Moskou ver zorgen. „Ma^r op zo'n moment blijven mensen niet .staan. Ze zoeken liever alvast hun plekje in de tent op", verklaart Bonnie van Dijk, verantwoordelijk voor de optredens van Atleta, de ver plaatsing naar de pauze. De tijd blijft daardoor be perkt. Meer dan statige trapeze kunsten, sierlijke stunts met diabolo's en rolschaatstoeren kan Atleta niet vertonen: drie nummers uit een voorstelling die gewoonlijk anderhalf uur duurt. Van Dijk: „We wisselen steeds het programma van onze optredens, zodat alle 36 leden die Atleta momenteel heeft een paar keer aan de beurt komen. De act met de rolbalans bij voorbeeld voeren we vanmid dag niet uit." Niettemin is de club hartstik ke trots op de uitnodiging van het Groot Russisch Staatscircus. De faam van het gezelschap is niet gering - al vindt Roel Ben- nink (16), vanmiddag actief op diabolo's, het niet zo bijzonder. „Ik dacht dat hun optreden mooier zou zijn. Hun trapeze is Leiderdorp en Voorschoten maken zich op voor het nieuwe millennium. Problemen die nog stammen uit het vorige moeten nu maar eens de wereld uit. Alles en iedereen krijgt voortaan z'n eigen plaats. Hokjesgeest. In Leiderdorp kunnen ze er wat van. Alle jongeren hop naar de JOP. Is wel zo rustig. Alle ouderen op een kluitje in het toe komstige dorpshart. Is wel zo knus. Alle winkels naar het nieuwe, en alle horeca juist weer naar het oude dorp. Is wel zo overzichtelijk. De maakbare samenleving a la Leider dorp. Nog even en alle blauwe auto's moeten rechts en alle rode links van de straat parkeren. Staat wel zo netjes. Raadslid Anton Roeberding van de AOV/Unie55+ heeft een ideetje dat naadloos in dit aangeharkte Leider dorp past. Nou ja, ideetje. „Het is maar een gedachte hoor, die zomaar bij me opkomt." Wat is het geval? Roeberding deed njee met het vuur- werkvegen op nieuwjaarsdag. En het viel hem daarbij op dat er zoveel van die rommel zomaar op straat lag. Op straat Ja, op die manier heeft het geen zin natuurlijk, de rode auto's aan de ene kant en de blauwe aan de andere. Nu pleit Roeberding er-niet voor dat de Leiderdorpers hun vuurwerkbom- men voortaan binnenshuis afsteken. Dat zou alleen nog maar meer rom mel geven. Nee, zijn ideetje is als volgt: perk voortaan speciale plekjes af waarbinnen de mensen hun Madame Butterfly's en Tolle Lola's de lucht in kunnen sturen. Een Vuurwerk Afsteek Plek (VAP), zeg maar. Voorwaar een schone gedachte. (Met als bijkomend voordeel dat Roeber ding zelf op nieuwjaarsdag niet vroeg op hoeft om de straat te bezemen.) Niet alle Leiderdorpers zullen nu met een op hem gaan stemmen. In ieder geval eentje niet: die ene collega van ons die onlangs in Leiderdorp is gaan wonen. En er nu alweer over denkt om zijn huis te koop te zettten. Omdat in het dorp dertig minuten na het begin van het nieuwe millennium helemaal niets te beleven was. Elke regel heeft z'n uitzondering. Zo ook het tractorverbod op de provinciale weg langs de Leiderdorpse nieuwbouwwijk Leyhof. Want wie geeft er nota bene het 'goede voorbeeld'? Inderdaad: het 'boertje van buut'n' dat van overheidswege mid den op de rotonde is neergezet. Zelf lijkt hij er niet veel van te snappen, gezien de onbewegelijke blik die hij op het verkeersbord heeft gericht. „Ben ik noe gek? of nie?" foto hielco kuipers Maar ja. Dat soort ongeleide projec tielen kan modeldorp Leiderdorp toch missen als kiespijn. Schuttingtaai Model, modelier, modelst. Je hebt al tijd van die beste leerlingetjes in de klas die onvermoeibaar de overtref fende trap beklimmen. Neem Voorschoten. Dat dorp wil speciale schuttingen gaan neerzetten waar de jongelui hun graffiti-opwellingen op kwijt mogen. Zodat die kleurrijke vuiligheid niet te pas en te onpas öp kerk-, winkel- en andere muren opduikt. Over hokjesgeest gesproken. Hoogste tijd dat Voorschoten en Lei derdorp bij elkaar op werkbezoek gaan. Want dat idee van die schuttin gen, dat opent natuurlijk ongekende mogelijkheden. Als je ze in het vier kant zet, tenminste. Want die Jonge ren Ontmoetings Plaatsen, Vuurwerk Afsteek Plekken, Ouderen Opberg Centra en andere mini-getto's kunnen er mooi mee aan het oog worden ont trokken. Maar dan moet wel op een van die houten muurwerken een plaatsje voor de Voorschotense burgemeester Can- negieter worden ingeruimd. Kan die daar voortaan z'n nieuwjaarsrede kwijt. We horen de laatste tijd nogal wat schrille geluiden van opgewonden wethouders uiteen buurgemeente (Leiden): dat soort passages zijn ge zien de precaire verhoudingen in de regio toch je reinste - schuttingtaai. Was Leiden nou maar gewoon binnen z'n muren gebleven. Dan hoefden de randgemeenten niet zo ongezouten stelling te nemen tegen de hernieuw de expansiedrift van hun grote broer. Eén grote schutting om Leiden heen, tja. het is wat cru. Maar wel een héél schone gedachte. AFKE VAN DER TOOLEN saai en slecht. De acrobaten vielen een paar keer." Geef hem maar het Cirque du Soleil. „De Russen doen eigenlijk hetzelfde als anderen. Ze zijn niet zo cre atief." De invitatie heeft Atleta na tuurlijk te danken aan haar re putatie. Op het laatste Neder lands kampioenschap bleken de Warmonders de beste van vijftien jeugdcircussen. En in de jaren dat ze niet wonnen, ein digden ze meestal op het podi um. Ook het regelen van de ge middeld vijftien optredens per jaar is nooit een probleem. Be drijven en organisaties in de Randstad weten al jaren de kwaliteit van Atleta goed te waarderen. „Maar het draait in eerste in stantie om gezelligheid", bena drukt Van Dijk. .Atleta is er niet alleen voor de superlenigen, maar voor iedereen. Het moet nooit zo zijn dat kinderen den ken dat alleen de besten mogen optreden." Leden en leiding onderschrijven dat. Zowel Vic torine als Roel komen vooral 'om de gezelligheid' twee keer per week naar de trainingen. En de leiding bestaat volledig uit oud-leden, die rond hun zeven de zijn toegetreden. Stimulans om te presteren heeft Atleta toch wel genoeg. Als de kinderen nu zien hoe de mensen van het Groot Russisch Staatscircus alles geven, heeft dat hopelijk enig effect", zegt Van Dijk, zelf ook oud-lid. „Sommige acts zijn echt super. Die met de trampoline bijvoor beeld. Die man is ook een clown, en moet zich dubbel concentreren: hij moet lollig zijn én zijn sprongen in de ga ten houden. Echt geweldig." Om nog een andere reden zijn de zes voorstellingen in Den Haag bijzonder. Het vormt een prachtig begin van het jubi leumjaar, dat het jeugdcircus in april viert met een grote voor stelling voor alle, ongeveer drie honderd oud-leden. Op 5 mei is het precies veer tig jaar geleden dat Atleta haar eerste volledige voorstelling gaf. De voetballers van UDO konden dit weekeinde voor het eerst sinds lange tijd weer douchen. Het waterleidingsysteem is legionellavrij, zo bleek vrijdag uit de resultaten van een nieuw onderzoek door de gemeente Oegstgeest. De douches in het clubgebouw van UDO zijn bijna twee maanden niet gebruikt. Op 18 no vember werd de besmetting ontdekt en kreeg de vereniging van de gemeente te horen dat douchen niet langer verantwoord was. De le- gionellabacterie kan de dodelijke veteranen- ziekte veroorzaken. Om de waterleiding weer legionellavrij te ma ken heeft de gemeente, de eigenaar van het clubgebouw, de leidingen in eerste instantie doorgespoeld met heet water. Toen uit water monsters bleek dat de besmetting nog niet ver holpen was is een deel van de waterleiding ver vangen. UDO-voorzitter C. vander Star uitte vorige week nog forse kritiek op de gemeente. Hij ver wijt de gemeente een trage aanpak van de pro blemen en is niet te spreken over de manier waarop zij de waterleiding heeft vervangen. „Eén stuk knoeiwerk", aldus van der Star. Bur gemeester Timmers meent dat de gemeente niets te verwijten valt. Ze heeft 'alles gedaan wat in haar vermogen lag', zei ze vorige week. Marinus van der Have (1920 - 2000) Oud-burgemeester Marinus van der Have van Leiderdorp is op vrijdag 7 januari overleden, zo werd afgelopen weekeinde bekend. Hij is 79 jaar geworden. Van der Have was zestien jaar lang burgemeester van Leiderdorp: van 1969 tot 1985. Hij was ridder in de orde van Oranje-Nas- sau. Plaatselijke politici van destijds herinneren zich de christendemocraat Van der Have als een aimabel mens. Oud-wethouder K. Reuge- brink, buurman van het echtpaar Van der Have, dat altijd in Leiderdorp is blij ven wonen: „Hij was een bur gemeester in de allerbeste be tekenis van het woord. Een echte burger vader. Geen meester voor de klas, maar een samenbindende figuur." Ook voormalig raadslid J. Tieken spreekt over de oud burgemeester in warme ter men. „Ik ben vreselijk ge schokt. Hij was een heel fijn mens, een goed bestuurder, maar ook een leuke figuur: hij was een echte bourgondiër. Hij was zeer amicaal, in de raad en ook met de burgers." De dood van Van der Have kwam volkomen onverwacht. Afgelopen maandag was hij nog op de nieuwjaarsreceptie van het Leider- dorpse gemeentebestuur. „Ik heb nog een bor reltje met hem gedronken", vertelt Tieken. De vrouw van Reugebrink - een goede vriendin van de vrouw van Van der Have - heeft hem de dag voor zijn overlijden nog gezien. „Hij was volko men goed, zette koffie, liep te redderen voor de 'meisjes'. Een paar uur later was hij dood. Een enorme schok." De tijd van Van der Haves burgemeester schap was voor Leiderdorp een tijd van groot scheepse uitbreiding. Onder zijn burgemeester schap is bijvoorbeeld de Winkelhof er gekomen, het nieuwe gemeentehuis en park De Hout kamp. Zelf noemde hij de komst van het Elisa beth Ziekenhuis naar Leiderdorp 'een van mijn succesjes'. Voordat de CHU'er naar Leiderdorp kwam, had hij al een lange bestuurlijke loop baan achter de rug. Zo is hij tien jaar lang burgemeester van Valkenburg geweest. Bij Van der Haves afscheid van Leiderdorp - hij was 65 jaar - werd hij door loco-bur gemeester I. Gehner een 'seri eus, maar lichtvoetig mens' genoemd. Gemeentesecretaris Willems vroeg zich bij die ge legenheid af 'waarom zo'n jonge rrtan nu al 65 moest worden'. Buurman Reugebrink kent nog een andere kant Van der Have: diens artistieke inslag. ,Als ik langsliep en ik keek door het zijraampje, dan zat hij altijd te tekenen of te schil deren." Marinus van der Have wordt woensdag 12 ja nuari begraven. De kerkdienst in de Dorpskerk in de Hoofdstraat begint om 14.00 uur, de be grafenis op de Algemene Begraafplaats aan de Hoogmadeseweg omstreeks 14.45 uur. AFKE VAN DER TOOLEN -*■ Liga Switch appel, bosvruchten, noten of abrikoos pak 6 stuks 2.95 Bi| 2 pakken naar keuze Pledge Dust Away 10 doekjes pakket 39^5 Bij 1 pakket 29.95 Remia fritessaus romig 3 79 of blank 3 99 Iglo pizza crossa diverse soorten per stuk 4 79 Bi| 3 pizza's naar keuze laar wekeli|ks 500 Rocks extra grotis weg In deze odvertentie staat een greep uit de Rocks aanbiedingen von deze week lef ook op onze volgende advertentie of ki|k in de VersWijzer Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 15 januari 2000 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13