Vier banen wellicht in spits open Unieke uitspraak in grote zwendel Rijn Veenstreek en gaver, hoe duurde 'Hoe groter, zeldzamer Miniconferentie over jongerenwerk MAANDAG 10 JANUARI 2000 Een verzamelaar neemt op de vijftiende Alphense mineralenbeurs de netjes uitgestalde stenen onder de loep. paarse kwarts. Evenals de ande re verkopers zit zij hier voor de gezelligheid en om haar hobby te promoten. „Voor mij is het de tweede keer dat ik in Alphen op de beurs sta", vertelt Laar man, die ook mineralen foto grafeert. „Eerst verkocht ik al leen foto's en kaarten, maar nu ook echte mineralen." Laarman koopt haar stenen onder meer bij de groothandel, maar ook oude verzamelingen van der den helpen haar de collectie te vergroten. "Daarnaast zoek ik ze de laatste jaren in Frankrijk, Duitsland en Polen. Ik probeer dan altijd iets speciaals te vin den." Er staan mooie stukken tus sen. Laarman laat een holle steen zien waarin gekleurd kwarts zit. „Deze stenen komen door de beweging van de aard- foto dick hogewoning lagen naar de oppervlakte, waar zij afkoelen. Als er nu een holte in het gesteente ontstaat, dan kunnen aanwezige mineralen zich uitkristalliseren." Exempla ren die de tafel sieren zijn een enorme brok ametyst in een 'moedersteen', een groot stuk alphen aan den run saskia buitelaar Het kostte hem dagenlang speurwerk en enkele spannen de weken. Maar toen wist de Al phense curator en advocaat Rob Müller dat hij de zaak waarop hij zich op had gestort, faillissementsfraude met een uit Lisse afkomstig transportbe drijf, kon bewijzen. Nu, drie jaar later, zijn de criminelen veroordeeld en heeft een straf rechter Müllers schadeclaim namens de schuldeisers goed gekeurd. Een unieke gebeurte nis in de wereld van justitie, waarmee de Alphenaar plotse ling landelijk in de schijnwer pers staat. Het begon in september 1996, toen het Internationale Transportbedrijf Eigenbrood BV uit Lisse failliet werd ver klaard. Kort ervoor hadden cri minelen uit Venlo die zich voordeden als zakenmannen het bedrijf overgenomen. De opbrengst van de transport- klussen staken ze in eigen zak. De rekeningen stuurden ze naar het nieuwe nepbedrijf in Venlo. „Salarissen van chauffeurs werden niet betaald, rekenin gen voor brandstof en onder houd van de vrachtwagens ver dwenen op de grote hoop", somt Müller op. „Dat ging maandenlang onopgemerkt goed, want in deze wereld kijkt niemand ervan op dat rekenin gen pas na maanden worden betaald." Uiteindelijk eisten de chauf feurs hun loon op en vroegen het faillissement aan. De Al phense advocaat werd aange wezen als curator, een onaf hankelijke deskundige om de zaak af te handelen. De belangrijkste taak is dan om de achterstallige rekeningen te betalen aan de schuldeisers. In dit geval leek dat onmogelijk: het bedrijf was volledig uitge kleed, de boedel was leeg. Vaak kunnen de gedupeer den naar hun centen fluiten, want er zijn maar weinig cura toren die het faillissement dan grondig kunnen onderzoeken. Uit een lege boedel kan immers ook de curator niet worden be taald. „Het was dus nogal een risico. Maar al vrij snel ont moette ik de zogenaamde inte rim-manager. Door zijn vreem de gedrag wist ik meteen: dit stinkt, hier wordt de boel op grote schaal besodemieterd." Müller belde stad en land af om informatie te krijgen over de misdadiger en zijn zwendel. „De eerste weken, toen we da gen achtereen met deze zaak bezig waren, was het best span nend of we iets boven tafel kon den krijgen." Langzamerhand werd duidelijk dat de manager en zijn handlangers („minstens vijf, die ook weer hun on derknuppels hadden") meer dan drie miljoen gulden had den verduisterd. De curator wilde bij de politie in Alphen aangifte doen van fraude, maar die vond het niet interessant of belangrijk genoeg om er menskracht in te steken. Ook in Lisse wezen ze hem de deur. De politie in Venlo stelde ten slotte een rechercheteam samen. Met Müller en de Eco nomische Controle Dienst zochten de speurders de zaak tot op de bodem uit en konden een jaar na het faillissement twee van de vijf criminelen voor de rechter worden gedaagd. Die veroordeelde de hoofdverdach te twee jaar later tot een celstraf en zijn handlanger tot een taak straf. De curator was echter nog niet klaar met de twee. Met het verzamelde bewijsmateriaal in handen eiste hij bij de straf rechter dat het duo 100.000 gul den betaalde aan de schuldei sers. Een unieke zet in de Neder landse justitiële wereld, want normaal gesproken worden zulke schadeclaims bij de civie le rechter ingediend. „Maar dat is een proces van jaren en kan de tegenpartij tot vervelens toe vertragen." Minstens even uniek was dat de rechter Müller in het gelijk stelde en de fraudeurs ver plichtte de helft van de claim te betalen. Van de resterende 50.000 gulden is lastiger aan te tonen dat ermee gefraudeerd is. Dat is een zaak voor de civiele rechter. Müller denkt niet dat hij daarmee verder gaat. Zijn suc ces is geboekt: er is een uit spraak gedaan waarmee cura toren in het vervolg gemakkelij ker schadeclaims bij fraudeza ken kunnen indienen. Wellicht leidt het er zelfs toe dat zij fail lissementen beter onderzoeken als ze onraad ruiken. Het enige dat Müller nog gaat doen is de kosten van het pro ces en zijn reis naar Roermond incasseren bij de twee veroor deelden. „En een vlaai", lacht hij. „Want die heeft één van de twee Limburgse boeven me in de rechtzaal beloofd." Alphense advocaat pakt faillissementsfraude aan Woensdag 10 Januari TER AAR - De commissie voor het schoolfonds al hier tot stichting eener christelijke school, heeft Maandag-avond bij een gehouden vergadering haar mandaat nedergelegd; staande de vergadering werd een nieuwe commissie benoemd tot oprichting en instandhouding eener Christelijke school en dan aan te sluiten bij het Christelijk Nationaal schoolonder wijs. De heeren, die hun benoeming aanvaardden, zijn Joh. Van Vliet, D. Turkenburg, J. Rodenburg, C. Schraverus en P. Esveldt, zoodat men in deze een belangrijken stap verder is gekomen en na< verneemt zal getracht worden met de comi de Hervormde Kerk in overleg te komen. KOUDEKERK - De alhier bestaande dame eeniging 'Oefening kweekt kennis' heeft df week een metamorphose ondergaan. Zij he toetreding van een 12-tal mannelijke leder gemaakt voor een gemengd koor, waarvan: dat de toekomst aan groote verwachtingen antwoorden. ANNO 1975 Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheqi oversehrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op le sturen naar Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Fietsster zwaargewond bij aanrijding alphen aan den run Een 55-jarige Alphense fietsster is vrijdag avond zwaargewond geraakt nadat een dronken automobilist haar op de kruising van de Edelsteensingel en de President Ken- nedylaan had aangereden. Hij verleende de fietsster geen voor rang. Met een zware hersenschudding, een schedelbasisfrac- tuur en breuken in haar benen is zij afgevoerd naar het LUMC in Leiden. Minister Netelenbos onderzoekt of de twee nog niet opengestelde rijstroken op rijksweg 11 tussen Alphen en Zoeterwoude kunnen dienen als spitsstroken. Toelating van auto's alleen tijdens de spits zou volgens de be windsvrouw al op korte termijn kunnen. Intussen begint haar ministerie met de anderhalf tot twee jaar durende procedure om alle vier de rijbanen definitief voor het verkeer open te stellen. hazerswoude marieta kroft Volgens een woordvoerder wil minister Netelenbos zo snel mogelijk een einde maken aan de verwarrende situatie op het onlangs in gebruik genomen stuk rijksweg. Van de vier ba nen die er liggen, kan het ver keer er maar twee gebruiken. Gemakkelijk verplaatsbare kunststof bakens verhinderen dat de automobilisten over vier banen kunnen rijden. Deze si tuatie leidde tot onbegrip bij de automobilisten, de gemeenten Zoeterwoude, Alphen en Rijn- woude. CDA'er Leers stelde al Kamervragen. De WD-fractie in de provinciale staten diende gisteren schriftelijke vragen in over deze 'idiote situatie die niet uit te leggen is aan wegge bruikers en de inwoners van dit gebied'. Verantwoordelijk voor deze situatie is het ministerie, ofte wel minister Netelenbos. Vol gens haar woordvoerder was het op grond van de verkeers- prognoses en door kostenbe sparing oorspronkelijk de be doeling dat er een tweebaans- weg zou komen. Uit veilig heidsoverwegingen besloot het Rijk later om de tweebaansweg door een middenberm van el kaar te scheiden. Om kosten te besparen werd de weg wel al vast zo aangelegd dat het in de toekomst bij meer verkeersaan bod gemakkelijk een vierbaans- weg kan worden. De woordvoerder van het mi nisterie geeft toe dat de proce dure al bij het besluit tot aanleg had kunnen worden gevolgd. „Maar toen was het op grond van het aantal weggebruikers nog steeds niet nodig. We heb ben toen niet voorzien dat deze inrichting van de weg zo veel commotie zou geven." Het ministerie hoopt binnen enkele weken het onderzoek naar de spitsstroken af te ron den. Een alternatief zou kun nen zijn om het verkeer ooglui kend toe te staan over vier stro ken te rijden, zolang de officiële procedure niet is afgerond. De kans op een zogenoemde ge doogvergunning is echter klei ner is omdat daaraan juridische voetangels kleven. Spitsstroken kunnen binnen enkele weken tot maanden in gebruik worden genomen. Buiten de spits om wordt de weg via signaleringen met rode kruizen afgezet. k ZOETERWOUDE - Burgemeester J. A. Detmers opende gisteren in Zoeterwoude een nieuwe drie openbare kleuterschool aan de Westeindse Weg. Op de foto burgemeester Detmers als homo lui tewel spelend mens in een van de klaslokalen. foto archief leidso harry oosterveen Dat er een levendige handel be staat in mineralen en fossielen heeft de vijftiende mineralen beurs in vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn bewezen. Daar kwamen gisteren onge veer 700 bezoekers af op de duizenden soorten fonkelende en felgekleurde stenen. De ver zamelaars lieten zich door 35 standhouders voorlichten over deze 'schatten' uit de donkere diepten van de aarde. Onder het restaurant liggen mineralen uit alle delen van de wereld keurig netjes naast el kaar op lange tafels. In de tame lijk kleine zaal vergapen hon derden bezoekers zich aan gro te uitgekristalliseerde ametys- ten, rozekwarts, agaat en fossie le vissen. „Er zitten over het al gemeen exclusieve mineralen en aparte stukken tussen", zegt organisator J. Natrop uit Gou da. „Uit Madagaskar bijvoor beeld en uit Brazilië. Mineralen zijn de grootste trekpleister op beurzen als deze. Daarnaast zijn er fossielen en edelstenen. Maar de mineralen komen het meest voor, want er zijn name lijk meer verzamelaars van deze groep stenen. Van alles wat er te zien is, vind ik de mineralen het mooist." De reden voor Natrop om met zijn compagnon J. Bokho ven een mineralenbeurs te or ganiseren, is het feit dat er niet zo veel aandacht is voor geolo gie. „In het buitenland is dat anders, maar in Nederland is de aardkunde een ondergescho ven kindje. Door middel van een beurs willen we kennis van de aarde overbrengen op de mensen, want geologie is ten slotte een onderdeel van de ge schiedenis." Verkoopster J. Laarman uit Den Haag zit achter haar tafel vol met groene, blauwe en Zaterdag 15 januari in Alphen Wat kan er beter aan het Alphense jongëren- werk? Die vraag stelt de gemeente aan jongeren tijdens een miniconferentie op zaterdag 15 ja nuari. De gemeente nodigt hen uit om mee te praten, evenals organisaties die betrokken zijn bij het jongerenwerk en raadsleden. Alle ideeën en wensen die deze zaterdag op tafel komen, worden uitgewerkt in aanbevelin gen. Daarmee gaan de ambtenaren aan de slag als zij het jongerenbeleid opstellen. De confe rentie is in buurtcentrum Elckerlyc, Havixhorst 254-256 en duurt van 14 tot 17 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de gemeente: 0172-481314. uit de Leidsch Dagblad ANNO 1900 helder bariet met 'go pen en een stukje l Bijzonder zijn de agi j tjes en groene gip r „Hoe groter, zeldzan t ver, hoe duurder", ve Laarman. Achter een tafel n len kleine gepolijste probeert J.L. Meyer zijn waar aan belang te slijten. Vooral kl aan de edelstenen ei krachtige werking komen langs. „Ik geli de werking van dii zegt hobbyist Meye stenen zelf slijpt. „I aan de mensen over. voor mij geen enkel Een Alphense bezoek met zijn naam in de dicht bergkristallen, t barnsteen wel degelij krachten toe. „Ik ga dat stenen levende w waarmee je kunt wei hij. „Zij bevatten krachten die je kunn Stenen hebben een l Ze willen met mens en kunnen daarom ii ven. In mijn spiritue die gebaseerd is op aans Shamanisme, ge in ceremonies. led heeft namelijk zijn ei teit, informatie, krad heid. Daarom trekk aan. Maar niet iede daarvoor open." E Volgens de therap al het edelgesteente schikt om mee te w beste is eentje die zi gelijk is, want die ziji getast door hakwerk ben ik dus op zoek n barnsteen." Welk exe deze beurs heeft nu aantrekkingskracht? wijst naar een lang zichtig bergkristal, v de zaal. „Die straalt uit." Vijftiende mineralenbeurs lokt 700 bezoekers naar Alphen Vrijdag 10 januari LEIDEN - De Nieuwe Leidse Courant verschijnt op zaterdag 1 februari voorde laatste maal. Dat is van middag officieel bekend gemaakt. De Leidse abon nees krijgen met ingang van maandag 3 februari de editie Groot-Den Haag van het ochtendblad 'Trouw' waarmee de Kwartet-bladen (o.a. de NLC) al gerui me tijd gelieerd waren. De afwikkeling zal nog onge veer een maand in beslag nemen en dan zal het pand aan de Steenstraat definitief gesloten worden. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het openbaar verga deren van commissies zal hoogstwaarschijnlijk in Koudekerk niet worden ingevoerd binnen afzienbare tijd. Vreugdenhil (PCP) zei gisteravond tijdens de voortzetting van de begrotingsvergadering: „Ik ver wacht dat er helemaal geen belangstelling voor die bijeenkomsten zal zijn en dat we de mensen achter heggen en struiken vandaan zullen moeten halen. En als we eens vrijuit willen praten moeten we ze wegsturen. De PCP-er kon zich echter wel voorstel len, dat er interesse zou zijn voor de besluit de diverse commissies zijn genomen. "Het een goede zaak om die te publiceren. Dan i gelijk af van al die openheid. Wonderg (PvdA): „Die openbaarheid van commissie: ringen blijft een omstreden zaak". Burgem Van der Linden: "De ambtenaren kunnen z een besloten zaak eens lekker uitleven". Er besluiten, die in het openbaar mogen wordi bracht, zullen in ieder geval bekend worder; maakt. HAZERSWOUDE - De tafeltennisvereniging heeft een record geboekt wat betreft de inz: van oud papier in de wijk Rhijnenburch em zerswoude-dorp. Liefst negen ton oud papif vorige week zaterdag door de leden van de) ging ingezameld, die zoals bekend, de opbi aanwenden voor de financiering van een eij huis. Advocaat Rob Müller: „Ik wist meteen: dit stinkt, hier wordt de boel op grote schaal besodemieterd." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12