Tibetaans Boeddhisme kent zeer vele gezichten Moslims vieren einde van ramadan Geloof Samenleving MAANDAG 10 JANUARI 2000 979 Auteursrechten voorbehi 1 Dagbladuitgeverij Daiej VANDAAG Op deze tiende januari, maar dan in het jaar 1209, stierf de heilige Willem van Bourges. Een arme ridder, zoon van de graaf van N evers, die zijn zwaard verruilde voor een kruis. H ij trad in bij de orde der Cisterciënzers en kwam snel aan het hoofd te staan van twee abdijen. De paus beloonde de vrome Willem in 1200 voor zijn ijver met een benoeming tot aartsbis schop van Bourges in Midden Frankrijk. Daar verrichtte hij alle deugden die een mens tot heilige maken: armen- en ziekzorg, verdediging van kerk en vorst en zelf een eenvoudig leven lei den. Willem vertrok later ook nog naar Zuid-Frankrijk, voor een weinig succesvolle poging de ketterse katharen te bekeren. Kij stierf vlak voordat zijn kerkgenoten in een bloedige campagne hun afgedwaalde christelijke geloofsbroeders uitroeiden. Doopplechtigheid masterdam Op initiatief van een oecomenisch woongroep uit de Bijlmermeer wordt iedere tweede zondag van de maand een wake gehouden bij het grenshospitium, opvang voor asielzoe kers, in Amsterdam Zuid-Oost. De deelnemers zingen en bid den voor de vluchtelingen en verplaatsen zich naar de achter kant van het gebouw om naar de vluchtelingen te zwaaien, fo to anp Vaticaanstad Paus Johannes Paulus 11 tijdens een doopplech tigheid die gisteren in de in de Sixtijnse Kapel werd gehouden. De paus doopte achttien kinderen. foto epa Jordanië opent doopplaats van Jezus amman Duizenden pelgrims zijn in Jordanië bijeengekomen op de plaats waar Jezus zou zijn gedoopt. De symbolische bede vaart markeerde de officiële opening van de bijbelse locatie voor toeristen. Geestelijken uit de belangrijkste orthodoxe en la- tijnse kerken hielden een preek. Ook zongen de pelgrims liede ren terwijl veel Jordaniërs een tweede doop ondergingen. Het ritueel bootste de onderdompeling van Jezus door Johannes de Doper na, zoals dat in het Nieuwe Testament staa t beschreven. Jordaanse archeologen vonden eind 1998 resten v an kerken en kloosters in de buurt van de belangrijkste christelijke doop plaats. De opgravingen uit de zesde eeuw toonden volgens de archeologen aan dat ook de oostelijke oever van de Jordaan in de begintijd van het christendom een bedevaartsoord was. Wake voor asielzoekers 'Onderdruk zal toenemel vlucht Kar PEKING DPA/EFE/RTR De vlucht van de de van het Tibetaansi001 dhisme, de 17de boeddha' Karmapa, golf van onderdruk! het Chinese regime ontketenen. Daarvol het Tibetan InfcTe® Network (TIN) in Lo s", terdag gewaarschuw De Tibetaanse reg dat ze zich vooral maakt om de gez van de jongen. Hij uitgeput door zijn la Volgens de regering reis een traumatisc ring voor de 17de K Volgens de krant So na Morning Post h king al strenge vei maatregelen opgeli het hele gebied. Chii1 in het bijzonder het dat de Karmapa zou hebben en de Indiase grenszone monnik overstak, ij ten. De vlucht van Karmapa komt op gevoelig moment vi na. In het laatste ja Peking haar greep verstevigd. Ook de van segregatie wort verder doorgevoerd, het Tibetaanse cent l mensenrechten en d P®! tie gebeurden in 199 lopende band abort rF sterilisaties bij Ti* 1 wouwen, executies telingen. De Centrale Raad van Joden in Duitsland heeft de 62-jarige vi- ce-voorzitter Paul Spiegel tot voorzitter gekozen. Spiegel, die met zes tegen drie stemmen door de raad werd gekozen, is de opvolger van de in augustus overleden Ignatz Bubis. Spiegel beloofde bij zijn ver kiezing zich in te zetten voor de integratie van de grote stroom joodse immigranten in Duits land vanuit de voormalige Sov jet-Unie. De voorzitter van de Centrale Raad is de laatste jaren steeds meer tot een autoriteit op het gebied van de politieke moraal geworden in Duitsland. Bubis mengde zich onder andere in discussies over het toenemende neonazisme na de Duitse her eniging en over een schade loosstelling voor mensen die in nazi-Duitsland dwangarbeid moesten verrichten. „Het werk van Ignatz Bubis zal worden vervolgd", zei Spiegel, die ook leider is van de joodse gemeen schap in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Spiegel werd op 31 december 1937 geboren in het West-Duit se stadje Werendorf. In 1939 vluchtte zijn moeder met hem naar België. Samen met zijn moeder overleefde hij de oorlog door onder te duiken bij Belgi sche boeren. Spiegels vader overleefde de concentratiekam pen Buchenwald, Auschwitz en Dachau. Het lot vai oudere zus is onbeki aangenomen wordt d storven in handen v, stapo. Na de oorlog keerdi terug naar Werend Spiegel de lagere en n school doorliep. Daai hij als journalist voor pende joodse tijdsei was hij ook assistent i cretaris-generaal van trale Raad. Van 1974 was hij hoofd van d )rt communicatie van na Rheinische Sparkass1 1986 leidde hij een ei huntersbureau. hij vice-voorzitter vai trale Raad. Spiegel werd direct ni kiezing gefeliciteei bondskanselier Schroeder. Hij noei van de voorzitter vi trale Raad „noodz; de democratische innerlijke vrede van oj De joodse gemeei Duitsland te 80.000 geregistreerde! wie er 50.000 immi Voor de Tweede W( telde ze 500.000 leder toestroom van joor granten is deels het een wet waarvoor Bi ganger Heinz Galinski n beijverd en die voor/ speciale status voor j| migranten uit de vri jet-Unie. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX I Advertenties. 071 - 532 3 50® Familieberichten: 023- 5311 023- 5320 216 WIÉ Redactie: 071-5321 921 Jsa Hoofdredactie 071-5315»pr ADVERTENTIESr,.!. Maandag t/m vrijdag van 8.30W' 071- 5356 230 fd RUBRIEKSADVERTElfog Maandag t/m vrijdag van 8.30| i 071-5143 545 ABONNEMENTEN' bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtigingr3! het automatisch afschrijven v: abonnements- geld, ontvangen jjev betaling. VERZENDING PER POC Voor abonnementen die per post Ir worden verzonden geldt et aan portokosten per verschijndaghtii LEIDSCH DAGBLAD OP CASit Voor mensen die moeilijk lezeS hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is een «01 van het regionale mei Dagblad op geluidscassette bes] informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lec ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. ^nj Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond» feestdagen). .&1 Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. I r Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst er INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De Himalaya-staat Tibet ont wikkelde vanaf de achtste eeuw een eigen variant van het Boed dhisme, een van de wereldreli gies met honderden miljoenen aanhangers. Het Tibetaans Boeddhisme, ingevoerd door de uit India afkomstige monnik Padmasambhave, kent een hiërachische organisatie met de Dalai Lama (Oceaan der Wijs heid) als hoogste vertegen woordiger. Met hun geloof in levende Boeddha's, eenzelfde individu die steeds wordt her boren, onderscheidt dit boed dhisme zich van andere boed dhisten. De Dalai lama is van oor sprong de leider van de Gelug- pa, de Gele Sekte, de belangrijk ste van de vier hoofdstromin gen binnen het Tibetaanse boeddhisme. In feite is hij de leider van alle vier stromingen. Nummer twee op de ranglijst is de Panchen Lama, ook lid van de Gele Sekte. Zowel de Dalai Lama als de Panchen La ma geldt als de wedergeboorte van zijn voorganger. De Dalai Lama wordt gezien als de verli- chaming van de 'bodhisattva' (heilige, verlicht wezen) Avalo- kitesjvara. De Panchen Lama geldt als de reïncarnatie van de Boeddha Amtiabha. Een reeks andere hoge Lama's wordt vereerd als wedergeboorten van grote reli gieuze geleerden. De Panchen Lama kiest de nieuwe Dalai La ma. De derde man van het Tibe taans Boeddhisme, Ugyen Trin- ley Dorje, de Karmapa Lama, is de spirituele leider van een an dere van de vier stromingen, de Witte Sekte. Later werd deze groep bekend als de Zwarte Hoeden, nadat de Mongoolse heerser Kublai Khan de eerste Karmapa een zwarte hoed had gegeven, als erkenning van diens autoriteit. Deze groep was vroeger de belangrijkste in Tibet en was de eerste die in het Westen aanhangers ver wierf. Zo zijn er kloosters in het Amerikaanse Woodstock en in Schotland. De Karmapa Lama baarde vrijdag opzien door onder er barmelijke omstandigheden het door China geannexeerde Tibet te ontvluchten naar India. De 14-jarige jongen heeft daar al een gesprek gehad met de sinds 1959 in ballingschap levende Dalai Lama. De beide hoogste Lama's wa ren voor de Chinese inval van Tibet in 1950 vrijwel even machtig. De gevluchte Dalai La ma won na 1959 aan betekenis door zijn internationale optre dens, zijn oproepen tot geweld loos verzet en zijn charisma. De Dalai Lama, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede in 1989, bracht vorig jaar onder meer een bezoek aan Neder land. Rond de Panchen Lama is een schimmige strijd gaande. De huidige Dalai Lama be noemde in 1995 de toen 6-jari- ge Gendun Choekyi Nyima als elfde Panchen Lama. Peking nam daar geen genoegen mee en benoemde een ander, Gyalt- sen Norbu, tot de tweede man. De eerstgenoemde is als sinds 1995 niet meer in het openbaar gezien. Mensenrechtengroepen noemen hem de 'jongste poli tieke gevangene ter wereld'. Het plotselinge vertrek van de derde Lama, ook de zeventien de Karmapa genoemd, is opval lend. Hij geldt als een uitzon derlijk figuur omdat hij behalve door de Dalai Lama ook door Peking is erkend. De commu nistische leiding in Peking res pecteert hem zelfs als een reïn carnatie van een heilige en ziet in hem een kennelijk accepta bel alternatief voor de door vele Tibetanen nog altijd geliefde Dalai Lama. Het opduiken van de Karma pa is op zijn minst pijnlijk voor Peking. Het Britse persbureau Reuters meldt dat hij is ge vlucht wegens de repressie door China en wegens de aan houdende weigering hem een uitreisvisum te verschaffen. Dat meldt althans de officiële inter nationale website van de sekte De 17de Gyalwa Karmapa, Ugyen Trinley Dorje brengt de traditionele groet, vanuit zijn geheime verblijfplaats op vijftien kilometer van het Indiase Dharamsala. foto rtr die de jongen vertegenwoor digt. Het officiële Chinese staats- persbureau Xinhua meldt op zijn beurt dat de jongen „geen verraad" aan Peking in de zin heeft, maar aileen in het bui tenland muziekinstrumenten en zwarte hoeden wil kopen. De internationale sympathisan ten van de jongen ontkennen dat hij dit heeft geschreven. AMSTERDAM/ROTTERDAM ANP Met een feestgebed in de mos kee zijn Marokkaanse moslims in Nederland vrijdag begonnen aan het suikerfeest (id al-Fitr), dat de vastenmaand ramadan afsluit. Tijdens de heilige maand dienden ze zich van zonsopgang tot zonsondergang te onthouden van eten, drin ken, roken en seksueel verkeer, 's Avonds en 's nachts deden ze zich te goed aan feestelijke maaltijden. Voor de Turkse moslims ein digde de ramadan vrijdag toen de zon onderging. Ze begonnen zaterdag aan het driedaagse feest van het verbreken van het vasten. Surinaamse geestelijken bepaalden vrijdagavond dat de negende maand van het islami tische jaar voor hun geloofsge noten zaterdag met zonsonder gang eindigt. De Surinaamse moslims vieren vanaf zondag het suikerfeest. De opkomst van de nieuwe maan luidt het einde van de ra madan in. Over het precieze tijdstip bestaat elk jaar weer on duidelijkheid, omdat in de moslimgemeenschap verschil lende berekeningsmethoden de ronde doen. De bijna 700.000 moslims in Nederland volgen meestal het patroon van hun land van herkomst. Voor de Su rinaamse moslims geldt de waarneming van de nieuwe maan in Nederland. Pakistaanse Moslims vieren voor een moskee in Karachi het eind van de Ramadan. foto afp Veel moslims beginnen het suikerfeest in de moskee. Tij dens een feestelijke gebeds dienst danken ze Allah (God) voor de kracht die nodig was om dertig dagen lang overdag te vasten. Het suikerfeest staat vooral in het teken van lekker eten en bezoek aan familie, ou deren en zieken. Voorzitter M. Uysal van de Turks-Islamitische Culturele Federatie heeft een „hele goe de" ramadan achter de rug. Dankzij de korte winterdagen was het vasten volgens hem goed vol te houden. De Turkse raad voor religieuze zaken stuurde ongeveer twintig 'ra- madanimams' naar Nederland om hun collega's bij te staan tij dens de talrijke religieuze acti viteiten in deze periode. De hervormde Pauluskerk in Rotterdam viert morgen het suikerfeest met de islamitische bezoekers van de kerk. Ds. Hans Visser van de Pauluskerk kondigde vorig jaar aan drie christelijke feestdagen te ver vangen door een hindoeïstische en twee islamitische feestda gen. tweede kerstdag, tweede paasdag en tweede pinksterdag gelden in de kerk sinds septem ber als gewone werkdagen. De Raad van Kerken heeft een voorgedrukte kaart uitgege ven die kerkleden kunnen ge bruiken om moslims in hun omgeving te feliciteren met het suikerfeest. De drietalige kaart (Nederlands, Arabisch en Turks) bevat een citaat uit de door Moeslim gebundelde ver zameling uitspraken van de profeet Mohammed en een tekst uit het bijbelboek 2 Pe trus. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Finland: Veranderlijk bewolkt en droog, maar dinsdag op veel plaatsen wat regen of sneeuw. Middagtemperatuur van iets onder nul in het noorden tot 4 graden in het zuiden. Oenemarken: Toenemende wind en bewolking en dinsdag vooral in het noorden enige regen. Middagtemperatuur rond 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Veel bewolking en perioden met re gen, maar in Zuid-Engeland droog en eerst nog wat zon. Dinsdag in Schotland enkele opklaringen afge wisseld met een bui. Maandag nog tamelijk veel wind. Maxima tussen 6 en 10 graden. België en Luxemburg: Droog en perioden met zon, maar vooral in de nacht en ochtend ook kans op mist. Maxima rond 4 gra den, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig en droog weer met flink wat zon, maar ook hier en daar hardnek kige mist. Dinsdag langs de Kanaal- kust toenemende wind. Maxima van rond het vriespunt in mist tot 7 gra den bij zon in het westen. Zuid-Frankrijk: Droog en vooral in het zuidoosten veel zon. In de nacht en ochtend kans op enkele mistbanken. Maxima dalend naar 2 tot 6 graden, aan de Middellandse Zeekust middagtem peratuur rond 10 graden. Spanje: Maandag vanuit het noorden enige regen, landinwaarts sneeuw. Toene mende wind. Dinsdag aan de oost en zuidkusten regenachtig, in het noordwesten vrij zonnig. Maxima tussen 3 en 8, aan zee tussen 8 en 15 graden. Portugal: Droog en vooral aan zee veel zon. Maxima landinwaarts tussen 4 tot 9 graden, aan zee tussen 11 tot 15. Mallorca, Ibiza, Menorca: Veel bewolking en perioden met re gen. Tamelijk veel wind. Maxima rond 12 graden. Marokko: Westkust: vanuit het noorden be wolkt en enige reg;en, ook tamelijk veel wind. In de loop van dinsdag opklaringen. Maxima rond 15 gra den. Tunesië: Droog en vrij zonnig weer maar voor al aan zee plaatselijk ook hardnekki ge wolkenvelden. Maxima rond 15 graden. Madeira: Maandag wolkenvelden en wat re gen. Dinsdag zonnige perioden en nog een kleine kans op een bui. Veel wind. Maxima rond 16 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuidkant van de eilanden veel zon. Aan de noordzijde meer bewolking en kans op een bui. Veel wind. Middagtemperatuur rond 19 graden. Duitsland: Hier en daar zon, rnaar ook plaatse lijk mist of laaghangende bewolkng. Vrijwel overal droog. Maxima dalend tot dichtbij het vriespunt. Oostenrijk: Rustig weer met zowel wolkenvelden als wat zon. In de bergen mogelijk wat lichte sneeuw, in de dalen kans op mist. Maxima tussen -2 en +4 graden. Zwitserland: Rustig weer met zowel wolkenvel den, maar vooral aan de zuidflank van het Alpenmassief ook zon. In de bergen mogelijk wat lichte sneeuw, in de dalen kans op mist. Maxima dalend naar 0 tot 5 graden. Polen: Hier en daar opklaringen. Verder wolkenvelden en mogelijk wat lichte DINSDAG 11 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.45 Zon onder 16.49 Maan op 11.12 Maan onder21.57 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.06 14.36 01.39 14.09 Laag 06.29 18.39 06.10 18.20 Istanbul Klagenfurt Kopenhagen LasPalmas mogelijk een lichte bui. Maxima rond 13 graden. Griekenland en Kreta-. In het westen droog en flink wat zon. Elders wolkenvelden en kans op een bui, in de heuvels met sneeuw. Op de Egeische Zee waait vooral dindag een koude noorden wind. Maxima van 6 graden in het noorden tot 13 in het zuidwesten. Malta: Zowel zon als wolkenvelden en een toenemende kans op een bui. Maxi ma ongeveer 14 graden. Turkije en Cyprus: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Plaatselijk veel wind. Maxima van 7 graden bij de Dardanellen tot 14 in het zuidoos ten. opklaringen mist zonnig onweer W warmtefront LjB sneeuw koufront Ia hagel L lagedruk windrichting H hogedruk 19 temperatuur regen of sneeuw. Plaatselijk mist. Maxima dichtbij het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Hier en daar opklaringen. Verder wolkenvelden en mogelijk wat licn- te sneeuw. Plaatselijk mist. Mid dagtemperatuur meest iets onder nul. Hongarije: Rustig en vrijwel droog weer met hier en daar zon, maar ook op veel plaatsen mist of laaghangende be wolking. Middagtemperatuur rond - 2 graden. Italië: Hier en daar zon, maar ook op veel plaatsen wolkenvelden of mist en mogelijk een bui. Maxima tussen 9 en 15 graden, in mist of laaghan gende bewolking lager. Corsica en Sardinië: Rustig weer met wolkenvelden en

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10