'Poolwind tegen liberalisering' Milieubewuste burger krijgt geld terug Economie '»d- Vaasaborg kiest het ruime sop nane heeft handen vol i elektronische namaak Hoe ver wil je gaan? Europese autohandel via internet krijgt vorm Horeca wil eigen sector aantrekkelijker maken Gejojo met ziektekosten -fc£ 8 JANUARI 2000 ENte polscamera een an- i camera i4,5Óbrden ^"forteerd 1.50 Igens worden geprint. Het cameraatje, dat 32 gram weegt 0 ^°(ee uitvoeringen op de markt komt, kost omgerekend tussen olfopn 510 gulden. foto ap itsuo inouye 1>75| "Ie winststijging voor BNG 9.75Um» De winst van Bouwfonds Nederlandse Gemeenten |'J° 9 gestegen tot 200 miljoen gulden, een stijging van 7 30 rocent ten opzichte van 1998. Dit meldde bestuursvoor- 3.io Hakstege gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. Het net- 8 2oPat van Bouwfonds in 1998 bedroeg 180 miljoen. Het o!2o|totaal van 1999 komt vermoedelijk uit op 33 miljard. q'|qP is vorig jaar overgenomen door ABN Amro. 235 iApool neemt Horn Electro over tsniRN» Winkelketen in consumenten-electronica Mega- 2.7ojran plan om branchegenoot Horn Electro over te ne- 725Pm Electro telt 66 winkels in Nederland en België, waar- Lsolvee in Leiden. Door de overname komt het totaal aantal c cQ»en van Megapool op 171. De omzet stijgt naar 800 mil- 0;15[den. Megapool was in Nederland al de grootste winkel- o.7Ób het gebied van consumenten-electronica. 0,45| j |gaties Wereldbank via internet 1 "3ok^ De Wereldbank gaat voor het eerst in haar geschie- 43opn obligatielening via internet uitschrijven. Het gaat om 3.30|rag van 3 miljard dollar. De uitgifte wordt begeleid door 0 55Schwab, Lehman Brothers, Goldman Sachs en Fidelity 330ient. De Wereldbank hoopt via internet ook de interesse particuliere belegger te wekken. 230 £|»n per vliegtuig plus acht procent De organisatie van Europese luchtvaartmaatschappij - waarin 27 vliegmaatschappijen deelnemen, verwacht i'ggpassagiersverkeer in 1999 met zo'n acht procent is ge- 830 De AEA baseert dat op cijfers tot en met november vorig H°pral naar en in de Noord- en Zuid-Amerikaanse mark- 3;50d meer gevlogen. Binnen Europa blijft de groei beperkt 5.00 pr de vijf procent, aldus de organisatie. •igitale Stad gaat commercieel 10 2Q r"' ideële internetprovider De Digitale Stad (DDS) ïohimercieel. Bestuur en management nemen het bedrijf 2.40|ari over van de stichting die nu De Stad beheert. DDS 2i!o5|Pgedeeld in drie vennootschappen. Volgens DDS kan 3,oofrijf niet meer op de oude manier funcioneren. „De wijzi- 2'90eijn ingegeven door de snelle ontwikkelingen op inter- aldus DDS. Volgens DDS zullen de 100.000 klanten ig merken doordat er meer diensten komen en prij- 'n. De Digitale Stad is zes jaar geleden opgezet door een ie gratis toegang tot internet als doel stelde. >tste mappenproducent na fusie Stadtman in Medemblik en Avoplast in Hoorn zijn rd en vormen nu samen de grootste producent van i en ringbanden in Nederland. De verkooporganisaties inder de oude namen actief, maar de productie wordt reerd. De directie voorziet geen gedwongen ontslagen. ie op Schiphol heeft in iden tijd zo'n 260.000 ins en andere elektro- lamaakspelletjes opge- "et openbaar ministe- it dat ze in beslag ge bonden worden en het sd zal binnenkort op iendelijke wijze worden I ïvolg van een nieuwe kan de douane op de nwissefe luchthaven sinds vo- 2.ii8jen betere controle uit- 4629|P doorvoer van goede- i,427l 25 oktober werd de 29.ojegd op een eerste partij 3^84|tronisch speelgoed dat 7,Ob3| aandeed als tussen- ^Daarna werd nog eeris Europees commissaris Bolkestein haalt uit naar PvdA Europees commissaris Bolkestein (interne markt) is on aangenaam verrast door de 'poolwind' tegen de liberali sering, die volgens hem zowel in Nederland als elders in Europa de kop opsteekt. „Het proces vaft liberalisering moet niet haperen, maar doorgaan", zei hij gisteren in een voordracht voor het Electriciteitsbedrijf Zuid-Hol land. Hij haalde bij die gelegenheid uit naar de PvdA, die hij koudwatervrees verweet inzake liberalisering. ring geen dogma is, maar een concept van gezond verstand. Meestal weet de markt beter wat de consument wil dan de minister die de overheidsbe drijven beheert." Maar de PvdA-fractie in de Tweede Kamer lijkt volgens Bolkestein over te schakelen LEIDEN ANP Volgens Bolkestein is het vrij maken van allerlei markten de afgelopen decennia een belang rijke aanjager van de economi sche groei en de werkgelegen heid geweest. „Een waarom was dat zo? Omdat liberalise- van een 'ja, mits' naar een 'nee, tenzij' als het om liberalisering gaat. Het voorstel van PvdA-ka- merlid Crone om de verkoop van gemeentelijke energiedis tributiebedrijven stop te zetten via een noodwet, noemde hij een 'verouderde reflex van eta- tisme (Van Dale: voorkeur voor staatsinmenging op velerlei ge bied), ingegeven door de angst voor de boze buitenwereld'. Nog vreemder vindt Bolke stein het dat D66 en het CDA 'meehuilen met de wolven in het bos'. D66 is van origine een partij met een libertaire grond slag en de christen-democraten hebben in de jaren tachtig me de het fundament voor de libe ralisering gelegd, aldus de euro commissaris. Hij bespeurt in de Kamer een groeiend sentiment dat alleen Vadertje Staat kan optreden als beheerder van be drijven die publieke belangen behartigen. Volgens Bolkestein snijden de argumenten tegen privatisering geen hout. Het angstargument - een Brits spoorongeval werd geweten aan de privatisering van de spoorwegen - is volgens hem onzinnig. „De meeste treinongevallen gebeuren met treinen in staatshanden. Maar dan hoor je dit argument niet." Ook het afpakarugment, de angst dat buitenlandse bedrij ven op de nationale markt de DEN HAAG GPD Burgers zijn dit jaar 1,2 miljard gulden meer kwijt aan het mi lieu en bedrijven 0,6 miljard. Particulieren merken dit aan de energie-, gas en waterrekening. Maar minister Zalm sluist al het geld terug via lastenverlichting en ook via 'positieve milieup rikkels'. Zo geeft de bewindsman mi nimaal 100 gulden korting bij de aanschaf van een aantal energiezuinige apparaten. De apparaten moeten bewezen zuinig zijn in het gebruik en hebben volgens Europese richt lijnen een zogeheten A-label. Ze zijn over het algemeen wat duurder, maar die hogere aan schafprijs kan de gebruiker te rugverdienen via een lager energie- of/en watergebruik. De regering geeft honderd gulden terug aan de koper van een de hand gelegd op onder meer vier partijen van achtereenvol gens 7.000, 6.400, 8.000 en 13.000 playstations. De zendin gen waren afkomstig uit Thai land en bestemd voor Latijns- Amerika. Als klap op de vuurpijl volgde op oudjaarsavond een partij van 23.000 playstations. De douane licht bij het aan treffen van deze spullen de op sporingsdienst Buma Stemra en de stichting Brein in, die zich inzet tegen benadeling van de industrie door illegale namaak. Volgens een woordvoerder van stichting Brein zijn inmiddels de autoriteiten in andere lan den op de hoogte gebracht van de vondsten op Schiphol, maar hem zijn geen gevallen bekend van aanhouding van personen. LONDENANP De Europese autohandel via in ternet krijgt serieus vorm. Het bedrijf Autobytel.com, een van de grootste webdealers in de Verenigde Staten, wil een plaatsje veroveren op de Euro pese markt. Het Nasdaq-fonds vestigt zich in Amsterdam. Het internetbedrijf concur reert in eigen land hevig met de traditionele verkoopkanalen Als u nu wilt weten hoe, waar en wanneer u het beste op vakantie kunt gaan belt u gewoon VoiceMail Actueel. U vindt er handige vakantietips en altijd leuke aanbiedingen, nieuws en nieuwtjes. Neem nou het dagelijks weerbericht, het sportnieuws en filmtips. En wat dacht u van heerlijke recepten voor exotische gerechten? Kunt u alvast een beetje in de vakantie stemming komen. VoiceMail Actueel hoort u na uw eigen VoiceMail berichten. Bel gratis: 0842-333. Actueel, op VoiceMail Actueel. Nasdaq-fonds vestigt zich in Amsterdam van de autofabrikanten. Door de toenemende e-commerce zijn die ook al te vinden op in ternet. Zo sloot Ford zich vorig jaar aan bij Carpoint.com, ei gendom van softwarefabrikant Microsoft. Op het wereldwijde web is •het aanbod gevarieerder, om dat de virtuele showroom gro ter is. Ook is prijsvergelijking mogelijk, waardoor het gewen ste exemplaar goedkoper wordt dan bij het oude verkoopka naal. Vooralsnog verworden in Eu ropa de webdealers nog niet tot prijskraker; ze mogen slechts optreden als bemiddelaar tus sen autodealers en potentiële klanten. Goedkoop een auto aanschaffen bij een Duitse ver koper is er daarom voor de Ne derlander nog niet bij. Het wachten is op Europese regelgeving die bestaande dis tributieovereenkomsten tussen fabrikant en verkoper door breekt. Waarschijnlijk zal dat in 2002 het geval zijn. Naast Auto- bytel heeft de Britse waaghals Richard Branson volgens de Britse zakenkrant Financial Ti mes ook plannen om auto's via internet te slijten. Naar eigen zeggen heeft Au- tobytel 45 procent van de Ame rikaanse automarkt op internet in handen. Beleggers op Wall Street zijn minder enthousiast. Na een succesvolle beursgang eind maart vorig jaar, is het aandeel gezakt van 41 naar 16 dollar. koelkast/vriezer, vaatwasser of wasmachine. Wie een wasdro ger koopt krijgt 350 gulden te rug en wie een wasdrogercom- binatie koopt krijgt 450 piek. Wie tegelijkertijd twee of meer van de hierboven genoemde apparaten koopt, krijgt nog eens 50 gulden extra subsidie. De consument moet er wel wat voor doen. Bij het apparaat met A-label krijgt de koper een formulier dat hij moet invullen en samen met de aankoopbon en het energielabel moet opstu ren naar zijn energiebedrijf. Binnen twee maanden krijgt de koper dan zijn geld terug. De consument krijgt vanaf dit jaar ook subsidies voor allerlei energiebesparende maatrege len op en aan het huis. Elke vierkante meter vloerisolatie wordt beloond met 10 gulden subsidie. Wie een hoogrende- Landelijke actie moet uitkomst bieden WOERDEN ANP De horeca moet bij werkne mers meer aanspreken. Het tekort aan personeel is der mate nijpend dat de sector nog vóór het zomerseizoen een landelijke campagne van start wil laten gaan. De werk gevers en vakbonden praten volgende week over de invul ling van de wervingsactie. „We moeten vooral jonge ren zien te interesseren voor een baan in de horeca. Daar naast moeten de bedrijven hun personeel langer zien vast te houden", verklaarde directeur J. Claes van werkge versorganisatie Koninklijke Horeca Nederland gisteren. Volgens hem lijdt de branche extra hard onder de krapte van de arbeidsmarkt, omdat de horeca betrekkelijk snel uitbreidt. Wat precies de inhoud van de campagne wordt, is on derwerp van overleg dat de bonden en werkgevers ko mende week voeren. De Ho- recabond FNV heeft al geld vrijgemaakt, maar bekijkt nu hoe ze dat op de beste ma nier kan investeren. Een woordvoerster stelde dat de bond dit inderdaad voor ima goverbetering kan inzetten, maar ze onderstreept dat eerst duidelijk moet worden waar de grootste knelpunten zitten. Het derde kwartaal zaten de ondernemingen met bijna 10.000 openstaande vacatu res. Horeca Nederland hoopt alle bedrijven te kunnen hel pen. Ook is de ondernemers gesuggereerd over de grens te kijken. „Duitse toeristen zoe ken veelal onze kustgebieden op. Zaken daar kunnen mis schien in Duitsland personeel gaan werven en een Frans restaurant kan overwegen een Franse kok in dienst te nemen." Directeur Claes onder streept overigens dat deze suggestie niet in de campag ne wordt meegenomen. krenten uit de pap komen pik ken, is een drogreden, vindt Bolkestein. Op de Europese markt bestaan volgens hem geen strikt nationale nutsbe drijven meer. Een derde argument tegen li beralisering is het bescher mingsargument: alleen liberali seren in de mate waarin andere lidstaten daartoe ook bereid zijn. Dat is volgens Bolkestein een 'zeer gevaarlijke redene ring', omdat zij onvermijdelijk leidt tot een vorm van samen werking tussen staten en hun eigen buurstaten waardoor de eenheid van de interne markt in de EU geweld kan worden Renovatie van Bloemenveiling financieel rond naaldwijk anp Bloemenveiling Holland heeft de financiering rond voor de vernieuwingen in het bedrijf. De veiling gaat naast het eigen complex in Naaldwijk een be drijventerrein van 35 hectare bouwen, waarin exporteurs zich kunnen vestigen. De tota le kosten van de vernieuwing bedragen 375 miljoen gulden. Bloemenveiling Holland breidt uit om de bedrijfsgroei op te vangen. Exporteurs staan in de rij voor nieuwe hallen in de nabijheid van 'de klok'. De veiling boekte vorig jaar een omzet van 2,6 miljard gulden, twee procent meer dan in 1998. Meer passagiers Rotterdam Airport Rotterdam anpte en Malaga te vliegen. Ondanks de toename ver minderde het aantal klachten van omwonenden. De DCMR (Milieudienst Rijnmond) regi streerde een daling van 21 pro- •cent van het aantal klachten in vergelijking met 1998. Het we ren van luidruchtige vliegtuigen is volgens Wondolleck een van de oorzaken van die daling. De directeur verwacht dat ook dit jaar het aantal passa giers zal stijgen. Wondolleck denkt vooral door het EK voet bal veel meer luchtreizigers te verwerken te krijgen. Het aantal passagiers dat het af gelopen jaar reisde via Rotter dam Airport is gestegen met elf procent. Directeur R. Wondol leck heeft bekendgemaakt dat in 1999 ruim 671.000 mensen gebruik maakten van het vlieg veld. De stijging wordt volgens de directeur mede veroorzaakt door de toename van het aantal lijndienstvluchten. In het afge lopen jaar werd het met nieuwe diensten mogelijk vanaf Rotter dam naar Kopenhagen, Alican- ECONOMIE WIJZER HOOGEZAND-SAPPEMEERHet blijft elke keer spectaculair, de tewaterlating van een groot schip. Gisteren was de ms Vaasaborg aan de beurt bij scheepswerf De Volharding in het Gronings Hoogezand-Sappemeer. Het schip, gemaakt in opdracht van de Koninklijke Rederij Wagenborg, meet 132 meter, is bijna zestien meter breed en heeft een diepgang van iets meer dan zeven meter. Het vrachtschip wordt gebruikt voor de wilde vaart. foto wfa dennis beek ments cv-ketel neemt, krijgt 100 gulden subsidie en wie zijn bal kon of galerij afdicht krijgt 200 gulden. In totaal is voor 23 maatregelen subsidie te krijgen. Om nog meer geld te bespa ren, kan de bewoner eerst een zogenaamde energie-adviseur laten komen. Die kijkt rond in huis en geeft daarna een 'Ener gie Prestatie Advies'. Als de huiseigenaar het advies opvolgt en de aanbevolen maatregelen neemt, is het advies gratis. Doet de eigenaar dat niet, dan moet hij 200 gulden betalen. De adviezen opvolgen, geeft extra financiële voordelen. Bo venop de subsidie voor de 23 maatregelen krijgt de huiseige naar 'een bonus' van 25 pro cent als hij een of meerdere ad viezen van het 'Energie Presta tie Advies' laat uitvoeren. De tijd tussen Kerstmis en nieuwjaar rusten wij meestal uit. Een sereenheid dieper dan het kerstgevoel maakt zich van ons meester, hoog uit vergelijkbaar met de vrede die in de sterfelijke ziel neer daalt na het posten van het Aangiftebiljet. De gelukkige biokalkoen is op, de wensen zijn verzon den, het tafellinnen ligt ge streken in de kast, de enge lenkoren zijn verstomd. Slechts het zachte ruisen der dennennaalden onderbreekt de weldadige rust. Tevreden laten wij het afgebeulde lijf in het voorvaderlijke velours zakken. Uitgerekend dit moment meende 's Rijks belastingen te moeten uitkiezen om zo'n vaalblauwe envelop te sturen. Daarin staat de mededeling dat alle zelfstandige beroeps beoefenaars met een inko men beneden de loongrens (zoals ik) hun ziektekosten verzekering moesten opzeg,- gen en verplicht in het zie kenfonds worden opgeno men. Dat ze daarvoor zouden worden aangeslagen met 8,1 procent van hun belastbare inko men, plus nog een aanvullende premie recht streeks aan het ziekenfonds. Alles met ingang van de eerste januari, dus je moest met een de mast in. Wat een timing. Wie zit op zoiets te wachten? Ik belde de belastingdienst om te zeggen dat het niet hoefde. Want eerstens zag het er naar uit dat 8,1 procent in komen fors meer zou zijn dan de particuliere polis. Zelfs als het goedkoper was, leek het me beter alles bij het oude te laten. Want als het verleden iets zegt over de toekomst, zou ik met mijn jo-jo-inko- men herhaaldelijk in-en-uit het ziekenfonds moeten. En tegen welke voorwaar den kreeg je je particuliere polis dan terug? Een mens wordt er niet jonger op, het gezondheidsrisico stijgt met de jaren. Stel je voor dat je straks een 'brandend huis' moet verzekeren. Daar hebt u èen punt, zei de dame van de Belasting dienst. Onder ons gezegd en gezwegen; ze werd vierkant platgebeld met die vraag. En niet om te citeren: Het was zeldzaam onzorgvuldig van de minister, en onverklaar baar naïef van de Tweede Ka mer, dat ze daar niet aan ge dacht hadden. Zij had gehoord dat som mige verzekeraars tegen een vergoeding van 15 of 25 pro cent premie je particuliere verzekering lieten doorslui meren naast het ziekenfonds. Dat moest ik maar eens na gaan. Belangrijk was ook, dat ik bezwaarschriften schreef aan de Kamercommissie en aan de Belastingen. O ja, en voor tussendoor nog een fijne jaarwisseling. Onverklaarbaar naïef? Ik A DRS. PAULINE VAN DE VEN - Econome en publiciste vroeg het me af. Voor de ver zekeraars is het een buiten kans. Voor de overheid ook De solidariteitsbasis van het ziekenfonds wordt verbreed. Het bestand wordt groter en de gemiddelde kosten gaan omlaag, want particulier ver zekerden vormen statistisch een lager risico. Tegelijkertijd krijgen de verzekeraars de mogelijkheid een deel van hun klantenbe stand met enge regelmaat te screenen en de premie aan te passen aan het individueel gestegen risico. Met klanten in loondienst kan dat niet, die hebben meestal een vast in komen dat stijgt met de jaren. Daar zitten ze aan vast. Een ontoelaatbare discri minatie van zelfstandigen. Zij moeten voortaan maar af wachten op welke voorwaar den en met welke toetre- dingskosten een particuliere verzekeraar hen straks zal willen terugnemen. Uitgeslo ten word je nooit, er is een vangnet. Maar tegen welke prijs? Daar komt bij dat wie dicht tegen de loongrens zit, met een al aanzienlijk meer gaat betalen voor het ziekenfonds, dan voorheen voor de particuliere polis. Het Parool drukte afgelopen week een stuk van af van een zelfstan dig werkende vrouw met kinde ren, die voorre kende dat het nu aantrekkelijker was haar beroep op te geven. Kon ik mijn particuliere po lis laten sluimeren? Nee, bij Zilveren Kruis kon dat niet. Ie kon wel binnen het jaar kos teloos terug naar je oude po lis. En daarna? Daarna moest je opnieuw door de molen. Wat! Bij je eigen verzekeraar, waar je al twintig jaar lang verzekerd was?! Jawel. Con current Zorg en Zekerheid bood wel een sluimerpolis, voor vijftien procent van de premie. Daarvoor moest je eerst geaccepteerd worden. Kon dat nog? Dat kon. Liep die sluimerpolis voorgoed? Nee, die liep één jaar. Daar werd je ook niet wijzer van. Van de andere kant, zei de tussenpersoon, zij hebben een goede reputatie en hun premie is lager. Dus toch maar overstap pen? Wat deden zij met de brillen? Wat met de tanden? Met ziekenvervoer? Met se cond opinion? Met erfelijk heid? Hoe was hun buiten landdekking? Vragen, vragen. De oudejaarsrust ging heen met het vergelijken van ver zekeringspakketten. Ziedaar het einde van een eeuw in een overgereguleerd land waar de burger machteloos is overgeleverd aan zijn zelfge kozen overheid. Zeldzaam. Het risico van hart- en vaat ziektes voor vijftien procent van de werkzame beroepsbe volking in één klap opgejaagd met minstens 8,1 procent. Ik wens u alsnog een kern gezond nieuwjaar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9