VAKANTIE -TOTAAL De toekomst is aan Skiën onder de zeespiegel /akan tie bij lage 2000 Alles onder een dak. Een safaripark, een achtbaan, concerten, een borduurcursus en - het is slechts een kleine greep - uiteraard een luxueuze accommodatie. Koffers neer zetten en veertien dagen nergens meer aan hoeven denken. Volgens exprerts wordt het dé vakantie-hit van het nieuwe millennium. Disney is al zover. Bij Disney hebben ze het zien aankomen. Give them all, geef de toerist alles wat hij vraagt. En liever nog een beetje meer. Of het nu een luxueuze hotelka mer is, een discotheek, een gi gantisch winkelcentrum, een stuk of zeven golfbanen, elke avond vuurwerk, restaurants in alle prijsklassen of een voorstel ling van het Cirque du Soleil. Alle attracties moeten (eventu eel per pendelbus) binnen een kwartier bereikbaar zijn en de gast dient zodanig bezig te wor den gehouden, dat hij er een hele week lang geen seconde over peinst het terrein te verla ten. Doet hij dat toch, laat hem dan voor een door de eigen re derij uitgevoerde cruise kiezen. Die - vanzelfsprekend - óók in het park kan worden geboekt (inclusief vervoer naar Fort Lauderdale, vanwaar het schip vertrrekt). Vakantie-totaal. Je rijdt de poort binnen, parkeert je auto, pakt je koffers uit en je ver maakt je vervolgens met het he le gezin veertien dagen lang zonder dat iemand zich ook maar een minuut hoeft af te In het permanente theater van Cirque du Soleil in Downtown Disney worden twee voorstellingen per dag gegeven. vragen wat hij nu weer eens moet doen. Neem het ruim 70 vierkante kilometer grote Disney World in Orlando (Flori da). Pa gaat er met een 4wheel drive jeep op safari in Animal Kingdom, ma heeft een schil dercursus bij het Disney Insti tute, de twee meisjes wonen een hip-hop concert bij in de BET SoundStage Club in Down town Disney en de zoon ver trekt meteen na het ontbijt pijl snel naar Disney Quest om in een simulator een virtuele rit te maken over een door hem zelf op de computer samengestelde rollercoaster. Ze zullen elkaar - zo is de afspraak - 's avonds weer zien in een restaurantje aan de boardwalk in Epcot waarna in het openluchttheater een voorstelling wordt bijge woond van Lord of the Dance. Het dagelijkse vuurwerk (Illu- miNations 2000) vormt vervol gens de finale van die dag. Avontuur Voor Amerikanen de ideale va kantie anno 2000: zeven of veertien dagen lang nergens aan hoeven denken. Alles bin nen loopafstand: gecontroleerd avontuur, kermisattracties, zwembaden met een hele waai er aan glijbanen, entertainment van de beste artiesten ter we reld, sport, winkelen en ga zo nog maar een tijdje door. Ge sjouw over afgeladen vliegvel den en verstopte highways is niet meer nodig en je mag je best afvragen of het in Europa wellicht ook die kant op zal gaan. Jeff Bertus (Club van Elf) is er van overtuigd. Zes jaar ge leden al, tijdens een seminar van het Gilde van Toeristisch Journalisten in Wassenaar voorspelde de goeroe van de Nederlandse pretparken-bran che dat attractie- en bungalow parken steeds meer naar elkaar zouden toe groeien. 'Ze zullen in de verre toekomst nog nau welijks van elkaar te onder scheiden zijn. Accommodaties, restaurants, attracties; alles on- In Epcot - één van de vier Disneyparken in Florida - wordt tot aan het einde van dit jaar elke avond een millennium-vuurwerk afgeschoten dat volgens insiders per keer meer dan tweehonderdduizend dollar zou kosten. der één dak. Lekker handig.' Zelfs Bertus kon toen onmoge lijk hebben vermoed dat hij zo snel gelijk zou krijgen. Een paar voorbeelden: Center Pares in vesteerde de afgelopen vier jaar ettelijke honderden miljoenen guldens in Discovery Domes, Aqua Mundo's of hoe al die Disney-achtige attracties ook mogen heten. Bij De Efteling daarentegen verscheen bij het park zowel een hotel als een prestigieuze golfbaan. Plannen voor de bouw van zeshonderd of meer bungalows bestaan er in Kaatsheuvel al geruime tijd en niemand moet vreemd op kijken als die er binnenkort ook staan. De onlangs geïntrodu ceerde 'Parkenpas' past naad loos in het rijtje. Iedereen die het komende jaar in Brabant op vakantie gaat, heeft met dit 95 gulden kostende document toegang tot zowel het Autotron, 't Land van Ooit, Beekse Bergen als De Efteling. De Sprookjes pendelbus zorgt voor vervoer. In dit licht bezien valt de voor spelling van het Algemeen Ne derlands Verbond van Reisor ganisaties (ANVR) dat duur zaam toerisme dé vakantie trend van de 21e eeuw gaat worden, niet helemaal te ver klaren. Voorzitter Ed van Thijn in de openingstoespraak van het aan het milieu gewijde AN- VR-congres (Kaapstad, septem ber 1999),: 'De kritische consu ment eist een schone en veilige vakantie-omgeving.' Maar is dat wel zo? Of beter gezegd: is die opmerking wel volledig? Eist de kritische consument nog niet veel meer dan een va kantie waarbij het milieu wordt ontzien? Vindt hij bijvoorbeeld comfort en luxe tegen een be taalbare prijs in zijn hart niet nóg belangrijker? W atertemperatuur Reispsycholoog Ton van Eg- mond, in die tijd docent op de Hogeschool voor Toerisme en Verkeer, zei het al tijdens de opening van de Vakantiebeurs Utrecht van 1989 'De mo derne vakantieganger zal steeds meer om luxe gaan vragen. Hij wil het op reis minstens net zo comfortabel hebben als thuis, maar als het even kan nog een beetje beter. Het liefst eigenlijk wil hij genieten van faciliteiten die hij thuis niet heeft.' Waarna Van Egmond de snel stijgende watertemperatuur van de Cen ter Parcs-zwemparadijzen als voorbeeld nam. 'In de jaren zestig was deze hoogstens 21 22 graden; aan het eind van de tachtig was hij opgelopen tot 30. Terecht. Hadden ze dat niet gedaan, dan was er geen hond meer gekomen.' Iets wat nergens zo goed wordt begrepen als bij Disney. Ze stonden al nooit bepaald stil daar bij het Amerikaanse enter- tainment-concem, maar vier jaar geleden sloeg in Orlando de vlam pas echt in de pan. Wie er een tijdje niet is geweest, ge looft bij een hernieuwde ken nismaking zijn ogen niet. Geen eens zozeer om alweer het vier de park (Animal Kingdom) dat daar in april 1998 werd ge opend, maar meer nog om het compleet nieuwe vermaakscen trum (Downtown Disney) en de in verschillende stijlen gebouw de hotels en bungalowdorpen die in no time uit de grond wer den gestampt. Ruim 25.000 bedden heeft Disney World nu (10.000 meer dan Amsterdam) en ze blijven geen nacht onbe- slapen. Staat bij Disney Paris hetzelfde te gebeuren? Het ziet er wel naar uit. De eerste paal voor 'The city of imagination' (met onder meer een winkelcentrum van 250 duizend vierkante me ter) is al de grond in en de plan nen voor een nieuwe thema park (gewijd aan de film) liggen gereed. Met andere woorden: vakantie-totaal komt ook naar Europa. Geen ontkomen aan. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN In Disneyworld is alles mogelijk: tot het maken van een safari in Animal Kingdom aan toe. foto's »wdc Bij het NBT (Nederlands Bureau voor Toerisme) en de AVN (samenwer kingsverband van NBT, ANWB en VW's) maken ze zich er nog steeds kwaad over. Elk jaar weer verschijnen er berichten dat Frankrijk voor Neder landers veruit de populairste toeristi sche bestemming is. Onzin natuurlijk. Volgens de jongste cijfers trokken in 1999 circa 1,3 miljoen Hollanders voor een lange en 1.2 miljoen voor een kor te vakantie naar Frankrijk en dat is aanzienlijk minder dan de 3,5 miljoen die z'n vertier binnen de grenzen zocht. Lekker weg in eigen land, mondt voor al uit in wandelen en fietsen. Zo popu lair is de actieve binnenlandse vakan tie zelfs geworden, dat de zich onder hand tot heuse touroperators ontwik kelende VW's onlangs twee dikke bro chures uitbrachten: 'Fiets- Wandel vakanties' en 'Hotel- Bungalow vakanties'. Beide programma's beper ken zich overigens lang niet tot wat de titels beweren. Wie op zoek is naar een skeelertrip kan er ook in terecht (langs de 11 Friese steden), net als water sporters die willen zeilen of kanoën (Friesland, Overijssel) en skiërs die wel eens willen ondervinden hoe het is om een afdaling te maken eindigt op drie meter onder de zeespiegel (Bidding huizen). Maar de nadruk in de gidsen ligt toch duidelijk op de wandel- en fietsvakan ties. In die laatste sector wordt 'Rondje IJsselmeer' niet onbegrijpelijk als een 'absolute topper' aangekondigd. De zes- (met de boot van Enkhuizen naar Stavoren) of zevendaagse (over de Af sluitdijk) langs de boorden van de voormalige Zuiderzee begint en ein digt in Hilversum. Er wordt geslapen in 3- of 4-sterrenhotels en wie wil kan zijn bagage tegen extra betaling laten nabrengen. Prijs op basis van half pension respectievelijk 730 of 855 gul den. Compleet nieuw is het zogenoemde 'Noordelijk halfrondje' door de mooi ste gedeeltes van Drenthe en Fries land. De rit begint en eindigt in Zuid laren en etappeplaatsen zijn Drachten, Oranjewoud en - nadat het nog nau welijks ontdekte maar feeërieke Foch- teloërveen is gepasseerd - Roden. Bij dit arrangement is de 'bagage-nabrengdienst' (zo heet dat in het jargon nu eenmaal) wel inclu sief de prijs (675 gulden op basis van volpension). De dagafstanden bedra gen om en nabij de 40 kilometer. Spannend lijkt het rondje Millingen (bij Nijmegen) - Kevelaer (Duitsland) - Arcen - Gennep - Millingen, langs de oevers van de Rijn en de Maas. Deze vijfdaagse kost 555 gulden (halfpen- sion, inclusief bagage-vervoer. Wandelaars kunnen eveneens kiezen uit een fors aanbod. Zo is het mogelijk in Overijssel en Gelderland een stuk Pieterpad te lopen (in vier dagen van Ommen via Hellendoom, Holten en Lochem naar Vorden), maar wie net als de dichter J. C. Bloem meent dat de natuur iets is voor 'tevredenen en le gen' kan een boeiende tocht maken langs het erfgoed van de oudste indu striële regio van Europa, de Zaan streek. Het arrangement daar duurt drie dagen en er wordt naar keuze ge slapen in een 3- of 4-sterrenhotel. Prijs (logies en ontbijt): 225 respectie velijk 245 gulden. Wie van alleen al van het lezen van de ze aanbiedingen begint te zweten, voelt zich wellicht meer aangesproken door het - in het bedenken van woordspelingen zijn ze bij de VW's nooit bijster goed geweest - 'cultunair arrangement' in Dokkum. Er wordt geslapen (drie nachten) in de comfor tabele juniorsuites van een voormali ge, tot 4-sterrenhotel omgebouwde abdij en gedineerd in drie verschillen R0B VAN DEN DOBBELSTEEN De twee gidsen zijn verkrijgbaar bij alle VVV- en ANWB-kantoren alsmede de ANVR-Reisbureaus de, op loopafstand gelegen etablisse menten. De laatste avond belooft de mooiste te worden, want dan wordt er gekookt door de Lady-chef of the Year, Ilonca van der Werf. Prijs: 584 gulden en - we zijn tenslotte in Nederland - twee kwartjes (halfpension). Voor fietsers zijn door de Neder landse VW's honderden speciale arrangementen samengesteld. foto rob van den dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 53