CYCLETOURS Fietsen met kinderen: de vakantiehit van Onbekommerd genieten is er die eerste dag nog niet bij. Maar al snel raken de spieren gewend aan het gestage gepeddel. En blijkt fietsen met kinderen een ware vakantiehit. Waarom? Omdat je met z'n allen - zegt begeleidend mecanicien Niels - 'tot van die hartstikke leuke dingen komt'. Het asfalt van de berghelling zindert in de hitte. In de struiken tsjirpen de krekels. Verder wordt de stilte alleen onderbroken door het geluid van hijgende mensen, die zich fietsend of lopend omhoog werken. „Mamma, ik wil niet meer", roept de ne genjarige Casper. Mijn idee, denkt mam ma, die de helling, de warmte en het ge zeur even zat is. Verderop staat Jurriaan (12) te huilen langs de kant. „De zonne brandolie prikt in mijn ogen. Ik zie niks meer. Ik ga niet verder, hoor!" Het is de eerste dag van de vakantie 'Fiet sen met kinderen in de Dordogne' en on ze groep heeft het zwaar. In de reisgids klonk het zo eenvoudig. Ge zellig samen met andere gezinnen (één of twee-ouder, maakt niet uit) fietsen door de Dordogne. Tentje mee. Verder geen beslommeringen, want de organisatie zorgt voor vermaak, eten en drinken. Heerlijk toch? Vooralsnog is er die eerste dag weinig sprake van onbekommerd genieten. Er wordt vooral geleden en gezweet. Een aantal kinderen houdt het voor gezien en stapt in de bezemwagen. Menig ouder is blij als we in de loop van de middag arri veren op onze verblijfplaats. Even zitten, tent opzetten, drankje erbij en dan lekker douchen. Hoewel: twee douches op 40 mensen, dat schiet niet echt op. Kampe ren blijft improviseren. Een dag later: rust- en dus wasdag. De lucht is zwanger van de zoete geur van zeeppoeder. Het is warm. Sommigen han gen in de schaduw met een boek. Ande ren praten geanimeerd onder de grote keukenluifel met koffie en thee bij de hand. De kinderen liggen in het zwembad onder leiding van jeugdleider Jeroen. Vrij, heerlijk vrij. Tijd voor jezelf. Een enkeling stapt op de fiets voor sight seeing. De keukenploeg - twee vrouwen sterk - heeft boodschappen gedaan en is druk bezig met het eten. Het grote aan kondigingenbord meldt: 'Menu du jour: soup des tomates, pasta du chef, fruits'. „Ik heb honger", verzucht Tim (14), die samen met een aantal leeftijdgenoten ligt te luieren op een luchtbed. Het gesprek gaat over van alles en niks. School, spaar rekeningen, gescheiden ouders, en eten. „Ik heb echt, hartstikke honger." Een groepje kinderen stuift gillend en druipend uit het zwembad de camping op. „We moeten ons aankleden, want we gaan een speurtocht in het bos doen. Hartstikke gaaf, mam." Oh, denkt mam, gelukkig maar. Komt het toch nog goed deze vakantie. Vrijheid Al jaren organiseert Cycletours fietsvakan ties voor ouders met kinderen in verschil lende Europese landen. Twee weken trekt de groep met elkaar op, fietsend van plek naar plek door een fraai landschap, on derweg kamperend of vertoevend in een vakantiehuisje. De formule is een succes. De tochten (va riërend van licht tot zwaar) zijn vaak ruim van tevoren volgeboekt. Sommige gezin nen fietsen al voor de derde of vierde keer mee. „Onze kinderen vinden dit fantas tisch", vertelt Agaath, moeder van twee meisjes. „Ze hebben aanspraak aan de groep. Er is voortdurend afleiding. Boven dien is het heerlijk dat alles voor je wordt geregeld. Je kunt lekker eten en drinken, wat zitten en praten. Niks moet, alles mag. Het is echt ontspannen. Nou ja, je moet wel houden van fietsen, natuurlijk." Een grote mate van vrijheid, dat is het ge heim van 'Fietsen met kinderen'. De orga nisatie neemt een flink deel van de prakti sche beslommeringen op zich. Geen ge sleep met bagage. Op de fietsdagen is het: tent afbreken, bagage inpakken en in de bus zetten, 's Middags ligt alles op de vol gende camping voor je klaar. Geen ge sleep met boodschappen: de keukenploeg doet inkopen en verzorgt de maaltijden. En op de rustdagen worden de kinderen vermaakt door de jeugdbegeleider, terwijl jij lui op een stoel hangt. Agaath: „We doen dit al voor de derde keer en het is nog steeds een succes. Al leen de begeleiding valt soms tegen. Vorig jaar hadden we iemand die er niet veel van maakte. Dit keer hebben we een beter team. Zelfs de mechanicien vind het leuk om de hele dag met de kinderen in de weer te zijn." „Vind ik ook", vult Rob, va der van twee kleine kinderen, aan. „Deze vakanties zijn niet goedkoop, maar wel ontzettend goed georganiseerd. De hele dag staan vier mensen van Cycletours voor je klaar." der meer door Denemarken, Engeland, Frankrijk, Oostenrijk en Griekenland. De opzet verschilt van reis tot reis. De tochten zijn wisselend van zwaarte: sommige zijn zo te fietsen, voor andere is enige conditie een aanbeveling. Het verblijf is in tent, vakantiehuis je, appartement of hotel. Deelnemers kunnen individueel of met een bus/vliegtuig naar de plek van bestemming reizen. De kosten verschillen van reis tot reis, afhankelijk van vervoer, ac- comodatie en het zelf meenemen van fietsen. Twee weken fietsen in de Dordogne bijvoorbeeld kost 1.055 gulden (vohVassenen), 200 gul den (kinderen van 0-1-jaar), 695 gulden (kinderen van 1-12 jaar) of 745 gulden (12 - 18 jaar). In die prijs zitten inbegrepen: vervoer met fiets-slaapbus (eigen fiets mee) en het verblijf op de campings. Wie op eigen gelegenheid naar het vertrekpunt reist betaalt 715 gulden (volwassene) en rond de 450 gulden voor kinderen. Fietsen huren kost 230 gulden (volwassene) en 150 gulden (kinderfiets). Kinderen vanaf 9 jaar fietsen zelf mee. Jongere kinderen kunnen op een speciale aanhangtrailer die aan de eigen fiets wordt vastge maakt (huur: 150 gulden) of op een fietszitje. Meer informatie: Cy cletours: telefoon 020 - 626.26.01. Één van de prettigste momenten van de dag: de picknick onderweg. In de veldkeuken schilt chef de cuisine Annemarie de aardappelen en plonst ze in een gigantische pan. „Ik doe dit al voor het vijfde jaar. En met plezier. Dat moet ook wel, want veel verdienen we niet. De reis en het eten zijn gratis. Verder krijgen we een paar tientjes vergoeding per dag. That's it. En daar moet je hard voor wer ken. Ach, het is niet erg wanneer je een leuk team hebt. Maar als het niet klikt en deelnemers gaan zeuren is de lol er snel af. Het is jammer dat Cycletours niet meer geld steekt in de vergoeding. Dan is er minder verloop en zijn mensen beter ge motiveerd. Het succes van dit soort va kanties staat of valt toch met de samen werking van het team. Het moet klikken met elkaar en gelukkig is dat met ons vie ren het geval. Anders heb je een pro bleem." Niet alleen voor het team is. samenwer king van belang. Ook de deelnemers van de groep moeten elkaar liggen. Anders fiets je veertien dagen in je eentje. Maar dat zit deze reis wel goed. De solidariteit in de Dordogne-groep is opvallend groot. Volwassenen ontfermen zich over ander mans kinderen. Snoep en drinken worden broederlijk gedeeld. Men wacht op elkaar bij lastige plaatsen waar je gemakkelijk verkeerd kunt rijden. Lekke banden wor den voor je geplakt. Uitslovers Bij de maaltijden schuift iedereen aan bij iedereen. Gezinnen hokken niet bij elkaar, maar verspreiden zich over de tafels. Al leenstaande ouders voelen zich geheel in de groep opgenomen. „Je moet het tref fen", zegt Karei, een trouwe Cylcetours- ganger. „Dit is een hele hechte groep. Mensen letten op elkaar en helpen waar nodig een handje. Niemand ligt erbuiten. Dat is belangrijk. Vorig jaar hadden we een groep met van die macho's en uitslo vers. Vreselijk. Iedereen ging z'n eigen gang." Voor veel deelnemers is het pure vrijheid dat er veertien dagen lang niet hoeft te worden nagedacht over 'het eten' en 'wat doen we met de kinderen'. Ontbijt, lunch, advondeten, entertainment: alles wordt voor ons bedacht en gedaan, 's Ochtends is er een overvloedig ontbijt met koffie, thee, melk, yoghurt, muesli, cornflakes, brood en allerlei soorten beleg. Onweer staanbaar veel voor sommigen. „Alles is zo lekker dat ik mijn lunchpakket ook al óp heb opgegeten", constateert Rob de tweede dag aan het ontbijt tot zijn eigen verbazing.- Elke avond staat er een uitgebreid drie gangen-menu op tafel, compleet met wit te en rode wijn. „Het lijkt wel of ik in een hotel zit", klinkt het meerdere keren. De keukenploeg is blij met de complimenten. Kok Gillian: „Het is hard werken. In het begin was ik kapot. Boodschappen doen, eten maken, om de dag de keuken afbre ken, alles inladen en dan weer opbouwen. Maar nu is het routine. Ik word steeds sterker. Zie je die spierballen?" Flair Voor jeugdbegeleider en afgestudeerd on derwijzer Jeroen is het zijn laatste vakan tiebaantje, voordat hij voor zijn eerste klas gaat staan. Met flair en gemak hanteert hij de kluwen kinderen die dagelijks om hem heen hangt. „Ik heb er van tevoren niet echt nagedacht over wat ik ga doen met de groep. Improviseren is een van mijn ta lenten. De leeftijden lopen dit keer be hoorlijk uiteen. Het gaat van één naar veertien jaar. Maar dat is geen punt." Het is ook geen punt. Elke rustdag amuse ren de kinderen zich zonder enige moeite. s Avonds zijn ze nauwelijks naar bed te krijgen. Er is amper tijd voor douchen en tanden poetsen. Gelukkig worden ze ook schoon in het zwembad, denkt menig ou der. Jeroen toont zich tevreden over deze reis. „De kinderen zijn leuk. Het is een sociaal gebeuren dat me wel ligt. Er wordt heel wat van je gévraagd, maar het is dankbaar werk. Soms gaat het om simpele dingen. Met een zak snoep uit het raam langs alle fietsers rijden. Even aandacht geven en vooral de kinderen moed inspreken. Gaat iedereen toch een beetje wolijker de hel ling op." Mechanicien Niels schuift aan voor een glas wijn en legt een kaartje met een aan tal kinderen. „Ik kon me eerst niet voor stellen wat mensen trekt om dit soort va kanties te gaan doen", bekent hij. „Nu wel. Het is onwijs gezellig. Totale wijheid en toch wordt er voor je gezorgd. Zo kom je samen tot hartstikke leuke dingen." MARG0T KLOMPMAKER stellen ook ranzendsnel. FOTO'S MARCOT KLOMPMAKER Vijftien jaar geleden nog moest Frankrijk de eerste plaats van de lijst 'populairste vakantiebestemmingen' delen met Duitsland. Beide landen ontvingen toen iets meer dan 1,3 mil joen Nederlandse toeristen. In 1990 al had Frankrijk een ruime voorsprong genomen op wat toen de grootste concurrenten waren (Duitsland, Bel gië en Oostenrijk): een voorsprong die aan het eind van de 20e eeuw- ondanks een dipje in 1995 en 1996 - moeiteloos werd uitgebouwd. Dat blijkt uit onderstaand overzicht, ge baseerd op cijfers van de stichting Continu Vakantie Onderzoek, een project van het Nederlands Bureau voor Toerisme en het Nederlands Re search Instituut voor Recreatie en Toerisme: Top tien buitenlandse bestemmingen (vakanties x 1000) Land 1985 1990 1995 1998 Frankrijk 1.310 2.270 2.490 2.640 Duitsland 1.310 1.880 1.360 1.560 Spanje 880 760 1.160 1.530 België 780 1.440 1.450 1.500 Oostenrijk 1.020 1.130 1.080 970 Groot-Brittannië 270 330 740 720 Italië 300 340 470 610 Griekenland 240 420 490 520 Zwitserland 240 400 350 360 Verenigde Staten - - 230 330 In 1994 ontving Frankrijk 2,9 miljoen Nederlandse vakantiegangers, een record dat tot nu toe onaantast baar is gebleken. Diezelfde stichting CVO onderzocht ook de populairste logiesvorm. Leek de camping (kamperen en caravan - nen) in 1985 nog een bedreiging te gaan vormen voor het hotel; aan het einde van de 20e eeuw is daar niets meer van over. Ruim één/derde van de Nederlandse vakantieganger kiest voor meer comfort; terwijl het aantal campingasten aanzienlijk terugliep. Overigens tekent de CVO hierbij aan dat de keuze van logiesvorm sterk af hankelijk is van de wijze waarop het gezin is samengesteld. Families met kinderen van zes jaar en ouder heb ben nog steeds een voorkeur voor de camping; de rest voor het hotel, ap partement of bungalow. Belangrijkste logiesvormen Logiesvorm 1985 1990 1995 1998 Hotel Kamperen Appartement Bungalow Overig Onbekend 37% 26% 12% 10% 38% 22% 17% 39% 21% 16% 16%

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 52