TOERIST raadsel voor reisbranche I Internet als reisbureau Causes chip, tie World Discover, tifsstvi het ijs van de Zuidpool. Cruises worden volgens de rmbiandw?. de komende jaren steeds populairder nu de pitteen sterk jakken Vakantie b ij l a g e 2000 Q6 - Niets is zo voorspelbaar als de loderne toerist. De keer wil hij luieren «ïidorm, de andere keer geeft hij de rkeur aan winkelen "lew York, maar ook ïn het gebeuren dat hij plotseling een lountainbike-safari wil maken door Botswana. Geen probleem. De Nederlandse reisorganisaties oen moeiteloos aan rerzoek. Zoals blijkt uit de zojuist verschenen omerprogramma's. Nog nooit gingen er zoveel Neder landers op vakantie als in het afge lopen jaar (zeven op de tien). En nog nooit ook gingen ze zo vaak (1,65 keer). Alle hens aan dek daar om voor de Nederlandse reisbran che, die - lijkt het wel - zich door al die drukte slechts op één taak heeft kunnen concentreren: het zo keurig mogelijk de deur uit helpen van de circa vijf miljoen klanten. Veel tijd om op zoek te gaan naar nog onontdekte bestemmingen bleef er niet over, dus zal de Ne derlandse toerist het de komende zomer voornamelijk moeten doen met het van ouds bekende werk. Waarvoor hij door de bank geno men overigens wel meer moet be talen. Zo n vier procent ongeveer. Alleen vakanties in Turkije worden de komende zomer aanmerkelijk goedkoper (tot ruim tien procent). Om misverstanden te voorkomen: er zijn plannen zat. De Braziliaan se kust staat hoog op het verlang lijstje van diverse touroperators (waaronder uiteraar d het aan de weg timmerende Oad) en het mo ment waarop de eerste charter vluchten vanaf Schiphol naar res pectievelijk Vietnam en Guatemala vertrekken, naakt. Maar de hausse van de voorbije maanden en de onthutsende ervaringen van sep tember 1999 (toen zowel De Jong Intra als Oad precies gelijk op gro te schaal vakanties-naar het toch bepaald niet als buikbestemming bekend staande Maleisië begon nen aan te bieden) brachten de reisorganisaties er waarschijnlijk toe dit keer niet al te overhaast te werk te gaan. Temeer natuurlijk daar geen mens weet wat de toerist nu precies wil. Sterker nog: volgens door de wol geverfde reisorganisatoren als Hans Bakker (Travel Unie), Joop ter Haar (Oad) en Hans de Jong (De Jong Intra) weet hij het zélf niet eens. De moderne vakantie ganger is een zapper die zich Iaat sturen door impulsen. De ene keer wenst hij zich uitgebreid in de watten te laten leggen in een luxu eus vier sterren hotel op Korfu; de andere keer zoekt hij het 'gecon troleerde avontuur' (zoals dat in het jargon heet) en boekt hij een weekje bungalowtent in de Arden nen, inclusief gratis gebruik van wild waterkano en mountainbike. Die verregaande onvoorspelbaar heid had uiteraard grote invloed op de samenstelling van de zojuist uitgekomen zomerprogramma's. De onderhand tot wolkenkrab bers-hoogte wassende stapel reis brochures (alleen Oad al liet 24 verschillende gidsen drukken) heeft nog het meest weg van een grabbelton. Pas na flink zoeken, duiken een paar nouveautés op uit het zaagsel: Als René Klawer van Travel Unie beweert dat 2000 'het jaar van de cruises' wordt, dan zou hij daar best eens gelijk in kunnen hebben. Niet alleen het aanbod is enorm; ook de prijzen worden door de overcapaciteit eindelijk betaalbaar. Voor tochten door de Caribische wateren (waar Carnival, Disney, de Holland Amerika Lijn en talloze andere rederijen het ene na het ander schip in de strijd gooien) gold dat al enige tijd maar wie de 'cruise der cruises' wil maken (vanuit Vancouver via de Inside Passage naar Alaska) kan dat te genwoordig ook al voor een kleine 2500 gulden, inclusief vliegreis (laagseizoen). Opvallend is tevens de enorme toename van het aantal havens van waaruit kan worden vertrokken. Niet alleen in Amerika, maar ook in Europa waar Amster dam een steeds belangrijke uitval basis vormt voor tochten naar on der meer de Noorse fjorden en de Oostzee. Wie met jonge kinderen op va kantie ging en aan niets zo'n hekel had als zelf een tent of caravan mee te sjouwen, had nauwelijks keus. Niet voor niets waren (en zijn) de 'verzorgde kampeervakan- ties' van onder meer Eurocamp geweldig populair. Reden waar schijnlijk waarom twee touropera tors zich de komende zomer met veel tam-tam op deze 'vergeten markt' storten. De grootste van het duo - Vrij Uit - heeft de samen werking met Sunsites verbroken en introduceert 'Happy Camp' (voorlopig alleen aan de boorden van de Italiaanse meren) waarbij gezinnen met jonge kinderen vol gens de Eurocamp-formule wor den ondergebracht in luxueuze bungalowtenten. KidsWorld (op gericht door de reisveteranen Ma rio Drommel en Dirk Braam) gooi de het over een iets andere boeg en reserveerde op het Griekse ei land Lesbos een geheel op jonge kinderen, peuters en baby's toege sneden appartementencomplex. Alles aanwezig daar. Van box tot babyfoon; van flessenwarmer tot aankleedkussen; van oppasservice tot buggy. Er kan rechtstreeks wor den geboekt (020.612.88.44) maar ook (exclusief) bij de reisbureaus van Arke en Holland International. Zowel bij Kras Stervakanties als De Jong Intra kan de vakantietrip voor de komende zomer via het Internet worden geboekt. Bij De Jong gebeurt dat met enige om trekkende bewegingen nog altijd via de oude vertrouwde reisagent; bij directseller Kras daarentegen wordt dat tussenstation rücksicht- los uitgeschakeld. De nog nooit op enig pessimisme betrapte Louis Frankenhuis, directeur van laatst genoemde touroperator: 'Honderd boekingen per week is toch wel het minste wat ik verwacht.' Een touroparator mag zich in Nederland geen touroperator noe men als hij niet iets speciaal in de aanbieding heeft, iets aardigs, iets geks, iets super-goedkoops, een gimmick kortom. Een kleine greep: Vijftien procent korting op bunga lowvakanties in zowel Spanje als Duitsland gedurende Euro-2000 en bij elk Oranje-doelpunt een rondje van de zaak (Vrij Uit). Met de kinderen fietsend van Gronin gen naar Limburg (Cycletours). Met satellietontvangers uitgevoer de huurauto's die door Amerika toerende vakantiegangers feilloos de weg wijzen (Jan Doets). Een meerdaagse rit per Harley David son op Kreta alsmede een safari per mountainbike in Botswana. (Holland International). Een rond reis per bus van bijna drie weken door Vietnam (Arke). Vliegvakan ties per Transavia-charter naar Knock Airport in het nog nauwe lijks ontdekte noord-westen van Ierland en tien dagen naar de Cos ta Brava voor 149 gulden inclusief busreis plus logies. (De Jong Intra). Compleet nieuw en daarom nogal opmerkelijk tenslotte is de zomer- brochure van de Zaanse tourope rator Isropa. Bij elk hotel wordt aangegeven hoe zuinig er met wa ter en energie en dergelijke wordt omgesprongen. Het ligt in de be doeling deze informatie op den duur op te nemen in alle gidsen van onder Travel Unie vallende reisorganisaties. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De aanbiedingen zijn er al. En de belangstelling ook. In 2003 - zo is de onlangs in het Nederlandse reis vakblad DIT uitgesproken verwachting - wordt de eerste toerist de ruimte ingeschoten. Touroperator Space Adventures in Amerika vraagt voor de onge veer anderhalf uur durende pioniers-reis twee ton, maar om absoluut zeker te zijn van een stoel in de Space Cruiser moet nu al twaalfduizend gulden wor den overgemaakt op de rekening van de Amerikaan se onderneming, alsmede twintig mille in elk van de daarop volgende jaren. Meer mag ook. Sterker nog: twaalf maanden voor vertrek dient sowieso de volle dige reissom te zijn voldaan. Ter geruststelling van achterdochtige amateur-astronauten: een annule ringsverzekering is bij de reissom inbegrepen. Voor die bijna kwart miljoen krijgen de klanten van Space Adventures - zo is de bedoeling - een trip van anderhalf uur op een hoogte van om en nabij de ne gentig kilometer. Daarvoor al maken ze trainings vluchtjes waarbij snelheden van 2,5 keer het geluid worden gehaald en nemen ze deel aan een complete astronautentraining. Ook maken ze kennis met het wegvallen van de zwaartekracht. Neerlands enige ruimtevaarder Wubbo Ockels bekent in een inter view met DIT dat - als hij over voldoende geld had beschikt-'onmiddellijk een 'stoel richting ruimte' zou reserveren. 'De ervaring is dermate indrukwek kend dat er nauwelijks woorden bestaan om deze te beschrijven.' Overigens is Space Adventures niet de enige die toe ristische ruimtereizen aanbiedt. Een Japanse hotel keten hoopt nog voor 2015 de eerste toeristen op de maan te kunnen herbergen en in hetzelfde land zijn twee bedrijven hard bezig met de ontwikkeling van de zogenoemde 'Kankoh Maru' een ruimtehotel. 'Third Millennium', een ander bedrijf beweert zelfs al zover te zijn dat hun 'X Van' vanaf 2003 de eerste vluchten met zowel vracht als passagiers zal gaan uitvoeren. Die vracht zal dan bestaan uit materiaal waarmee een rondom de aarde cirkelend, 27 kamers tellend hotel zal worden gebouwd, dat omstreeks 2008 de eerste gasten kan ontvangen. Prijs voor een weekje per persoon; een kwart miljoen. Vol pension, dat wel. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Al op het door touroperator Arke op 15 no vember 1984 georganiseerde symposium 'Ha len we 2000?', werd beweerd dat de reis agent z'n langste tijd heeft gehad. Maar hij is er nog steeds. Ondanks onderzoeken (van onder meer de Consumentenbond) waaruit blijkt dat de klant in 'dertig procent van de gevallen met een verkeerd advies of slechts een stapel reisgidsen' naar huis wordt ge stuurd. Ondanks ook direct-sellers, die via 06-nummers en dergelijke goedkope vakan ties verkopen. Ondanks - om nog maar een van de vele voorbeelden bij de kop te nemen - systemen als 'Look and Book' (reizen boe ken via de combinatie teletekst/telefoon), en Call Go en Click Go (waarin de KLM via respectievelijk de telefoon en internet voor zwaanzinnig lage prijzen lege last minute stoelen aanbiedt). Maar houden de reisagenten zich ook staan de nu twee grote reisorganisaties (De Jong Intra en Kras) en een middelgrote (Olympia) de digitale snelweg hebben ingeschakeld om hun vakantietrips aan de man te brengen? Het valt nauwelijks te geloven. Directeur Louis Frankenhuis van Kras drukt zich heel voorzichtig uit als hij zegt: 'Ik denk dat de reisbranche er binnen korte tijd heel anders gaat uitzien.' Had hij écht geroepen wat hij dacht, dan had hij medegedeeld dat de mees te reisagenten hun deuren maar beter met een kunnen sluiten. Media-expert prof. dr. Anne van der Meiden zag het tijdens 'Halen we 2000?' nog niet zo somber in. 'U bent de voorburcht van het va kantiegenot', zei hij in het van hem bekende taalgebruik, 'bij u begint de eerste opwin ding. U bent vertrekklooster voor de eeuwige pelgrim.' En als de reisagent hem - ging Van der Meiden verder - nou maar zou gaan in formeren in een 'gezellig zaaltje met video en beeldplaatvoorstellingen', dan wilde hij best langs blijven komen. Alleen, die 'video- en beeldplaatvoorstellin gen' kleuren inmiddels het scherm van de computer thuis. Dus waarom zou je nog je deur uitgaan. En meebetalen aan het inko men van de reisagent, die gemiddeld 10 pro cent commissie vangt. In Amerika is het feno meen reisbureau - overigens toch al nooit zo wijd en zijd verbreid - grotendeels verdwe nen. Hier zal het niet anders gaan. Tegenwer pingen dat vooral ouderen voorlopig nog naar de reisagent zullen blijven gaan, wor den te niet gedaan door een enquête van Kras waaruit blijkt dat juist vooral 55+ers hun vakantie via internet boeken. En - het is slechts één voorbeeldje - fanatiek de inter netveilingen afstropen van grote luchtvaart maatschappijen die - gedachtig de woorden van oud-president Pieter Bouw - nog liever een ticket Londen-Sydney verkopen voor 150 gulden, dan dat ze een stoel leeg laten ver trekken. Zowel Olympia als De Jong Intra behandelt de reisagent vooralsnog - bang om uit de gratie te raken - met mededogen. Hoewel hij er niets voor hoeft te doen, krijgt hij van het tweetal voor elke via internet verkochte reis toch commissie. Travel Unie is resoluter. Het lijkt Kras - en z'n vooruitstrevende directeur - vooral te hebben overgenomen om zonder de reisagenten te schofferen mee te kunnen rijden op de digitale snelweg. De grote mer ken van Travel Unie (Holland International en Arke) worden ook het komend jaar keurig via het reisbureau verkocht. Maar wat als er een reis van deze twee touroperators op de plank blijft liggen? Dan wordt-ie- kan bijna niet anders - simpel doorgeschoven naar dochter Kras die hem dan onder een andere naam op het internet plaatst en alsnog verkoopt. Een kunstje dat Oad straks via Bex ook gaat uitha len. Dat de reisbureaus geheel en al uit het straat beeld zullen verdwijnen, valt niet aan te ne men. Maar dat er onder de circa duizend reis agenten (de helft heeft nog steeds geen in ternetaansluiting) harde klappen gaan val len, staat vast. Internet wordt - al is het alleen maar door de goedko pere, makkelijkere en snellere manier van werken - het grootste reisbureau van Neder land.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 47