De Leidse link is Von Siebold ZATERDAG 8 JANUARI 2000 Zo zag ooit de handelspost van de Hollanders eruit op het eilandje Dejima. ILLUSTRATIE ARCHIEF Het jaar 2000 in het teken van vier eeuwen Nederland - Japan Het is op 19 april uan dit jaar precies 400jaar geleden dat een Nederlands schip afmeerde voor de kusten van Japan. Waar andere pottenkijkers als de Spanjaarden, de Portugezen of de Engelsen niet werden geduld, daar mochten de Hollanders blijven. Tot in de 19e eeuw hadden zij het alleenrecht op de handel. Die bijzondere relatie van vier eeuwen (handels)betrekkingen wordt dit jaar aan twee kan ten van de aardbol op gepaste wijze gevierd, in Japan en in Nederland. De stad Leiden speelt in die viering een belangrijke rol, vooral vanwege de wetenschapper Philipp von Siebold. Zijn Japanse collecties - ondergebracht in het Museum voor Volkenkunde en in Naturalis - zijn uniek in de wereld. Op 19 april 1600 gooide het VOC-schip De Liefde zijn an kers uit voor de kust van het toen nog volkomen onbekende Japan. Voor het eerst in de geschiedenis maakten de be woners van het verre eilandenrijk contact met westerlingen. Na tien jaar van moei zaam onderhandelen mochten de Hollandse koopvaarders uiteindelijk ook dat doen waarvoor ze gekomen waren, namelijk han del drijven met de bevolking. Dat ging overi gens niet zo maar. Het gebeurde aan de hand van strikte regels en volgens strenge af spraken. Maar het was wel een privilége dat in de daaropvolgende 200 jaar louter aan de Hollanders was voorbehouden. Als handelspost kregen de koopvaarders het eilandje Dejima aangewezen, in de buurt van Nagasaki. Eeuwenlang fungeerde Neder land daar als venster op Japan voor de rest 'van de wereld, die op afstand moest toekij ken. Met dien verstande dat ook de Hollan ders de deur niet verder open kregen dan het minuscule Dejima. Het echte Japan, het gro te en geheimzinnige keizerrijk, bleef nog heel lang verboden gebied. Pas in de 19e eeuw lichtte het Land van de Rijzende Zon méér op dan die spreekwoordelijke tip van de slui er. Wetenschapper De in Duitsland geboren, maar aan het Leid se Rapenburg woonachtige en werkzame Philipp von Siebold, landde in 1823 met een Hollands schip op Dejima. Deze arts/weten schapper legde in de daaropvolgende zes jaar contacten met Jèpanse vakgenoten, stel de zijn huis voor hen open en verzorgde als arts ook de Nederlandse kolonie op het ei land. Tevens legde hij in het inmiddels ont sloten Japan huisbezoekjes af in de wijde omgeving. Daarvoor kreeg hij van de plaat selijke bevolking niet uitbetaald in geld, maar in natura. Deze- geschenken vormden de basis van wat later zou uitgroeien tot zijn omvangrijke collectie Japanse kunst- en ge bruiksvoorwerpen. In opdracht van Koning Willem I, van wie hij ook lijfarts was, legde Von Siebold zich bij zijn tweede bezoek (1859 - 1863) tevens toe op het verzamelen van flora en fauna. Hij 'deed dit zo nauwgezet dat er buiten Japan geen grotere collectie te vinden is dan in Ne derland. Sommige stukken zijn zelfs uniek te noemen. Het meeste ervan belandde in het Museum voor Volkenkunde, in de Hortus Botanicus en in Naturalis. Omdat Japan zelf relatief laat is begonnen met het opbouwen van museumcollecties, kan een bioloog of historicus op het gebied van natuurlijke- en volkenkundige geschiedenis - al komt hij uit Tokyo, Hirosjima of Osaka - niet om deze Leidse musea heen. Dat is, zo gezegd, een verplicht nummer. Brede viering Overleg op het hoogste regeringsniveau tus sen beide landen heeft er toe geleid dat er irt het jaar 2000 een brede viering zal plaatsvin den van deze 400-jarige relatie tussen Neder land en Japan. Het woord 'feestelijk' blijft in dat verband bewust achterwege. Dit, omdat de verhoudingen gedurende bepaalde perio den - met name tijdens de Tweede Wereld oorlog en in de nasleep daarvan - danig wa ren bekoeld. Een halve eeuw na dato zijn er nog altijd Nederlanders die slecht slapen bij de herinnering aan de verschrikkingen van de oorlog met Japan in Indonesië en Birma. Daarbij wordt aan de hand van tentoonstel lingen en symposia overigens ook stilge staan. Dat neemt niet weg dat op 19 april in Na gasaki een plechtigheid zal plaatsvinden om de eeuwenoude bindingen tussen de twee landen te herdenken en te verstevigen. Rege ringsleiders van beide landen zullen daar ac te de presence geven. Een sterke Leidse dele Honderdduizenden Japanners bezoeken jaarlijks het Hollandse openluchtmuseum. ARCHIEFFOTO ANP gatie, met vertegenwoordigers van de ge meente, de musea en het bedrijfsleven, is eveneens aanwezig. Op die dag ook zal in het gemeentelijk museum van Nagasaki de ten toonstelling 'Dejima' worden geopend. Die draait momenteel in Naturalis en is opge bouwd uit de verzameling van Von Siebold. Na Nagasaki is de expositie vervolgens nog te zien in het Edo Tokyo Museum. Naar ver wachting zal de belangstelling in Japan daar voor groot zijn. Ieder kind daar leert op school hoe belangrijk Von Siebold is geweest met betrekking tot Japans' visie op het wes ten. Hij wordt daar gezien als de Hollandse Marco Polo. Manifestaties In Nederland heeft de viering een breed ka rakter. In 35 verschillende gemeenten komt Japan op de ene of de andere wijze voor het voetlicht, al naar gelang de invloed zich ter plaatse deed of doet gelden. Amsterdam en Leiden trekken daarbij nadrukkelijk de kar. Amsterdam uit het oogpunt van de handels betrekkingen en omwille van zijn VOC-verle- den. Leiden vooral vanwege de wetenschap (al in 1855 kende de universiteit als eerste ter wereld een leerstoel Japans), de musea en de historische betekenis van Von Siebold. Beide steden hebben een uitgebreid programma samengesteld. Hoewel ook de naam van Ajax wordt ge noemd als een ijzer in het vuur, draait het in Amsterdam voornamelijk om manifestaties van culturele en artistieke aard. Met ondere andere een tentoonstelling in het Rijksmuse um en voorstellingen in de grote theaters. sleboldhuis De nadruk in Leiden ligt op drie bijzondere projecten, in het voorjaar, de zomer en het najaar. Allereerst is dat de officiële opening van het SieboldHuis op 1 aprij. Zijn vroegere woonhuis aan het Rapenburg 19 - waar tot voor kort het kantongerecht zetelde - wordt momenteel in de oude staat hersteld. Met voorwerpen uit zijn eigen verzameling, krijgt het de status van permanent museum. Het ligt in de bedoeling dat de Japanse keizer of wel bij de opening aanwezig zal zijn, dan wel op eerr later tijdstip een bezoek brengt aan het SieboldHuis. Het is intussen zeker dat hij dit jaar een officieel staatsbezoek brengt aan Nederland. Hij is derhalve in de buurt. De tentoonstelling Holland, Japan de Liefde in Volkenkunde opent zijn deuren op 15 juni en is het tweede grote project. Net als Nederland beleefde Japan in de 17e eeuw een gouden tijd. De theeceremonie, de op komst van shoguns en de aanwezigheid van de Hollanders op Dejima waren van grote in vloed op het creatieve en op het culturele kli maat. De expositie toont het brede spectrum van de Japanse kunst rond 1600. Van kera miek, samurai-uitrustingen, prenten en lak werk tot kamerschermen, landschapsschil deringen en kalligrafieën. In het najaar is er van 19 tot 26 oktober de Japan-week. Die wordt georganiseerd door de International Friendship Foundation. Die plaatst jaarlijks in een Europees land een weekprogramma met diverse culturele, culi naire en sportieve aktiviteiten. Ditmaal is Leiden aan de beurt. De week moet de Lei- denaar en de bezoeker van buiten een goed beeld geven van de Japanse samenleving in al haar facetten. Daarnaast vindt door het jaar heen een scala aan activiteiten plaats op allerlei ande re terreinen. Zoals een Japanse lifestyle- beurs, Japanse sportevenementen, Japanse proeverijen, lezingen, een scholenprogram ma over Japan en een toneelstuk over Von Siebold door Het Arsenaal. Ook op straat is 'Japan' herkenbaar aanwezig met banieren, lampionoptochten, geisha's, versieringen, themamarkten en een speciale wandelroute. Het station Leiden Centraal krijgt 24 uur per dag op een groot scherm een directe beeld verbinding met Nagasaki. Via internet. Publiciteit Los van de grote projecten heeft de gemeen te Leiden, onder wiens paraplu het project 'Japan in Leiden' valt, twee ton uitgetrokken voor de Shuku, voor de viering. Dat bedrag wordt voornamelijk besteed aan publiciteit, communicatie en sponsorwerving. „Op die manier proberen we twee vliegen in één klap te slaan", zegt Tjeerd Scheffer, directeur van de stichting Leiden Promotie/VW die na mens het bestuurlijk comité is belast met de werving. „En zoveel mogelijk publiciteit en reclame te maken voor de stad én zoveel mogelijk van de geplande 40 projecten op de definitieve kalender te krijgen door middel van deelsponsoring." Hoewel door omstandigheden laat begon nen met het zoeken naar sponsors, hoopt Scheffer de beoogde twee ton nog deze maand binnen te krijgen. „We zitten op de goede weg. Bijna de helft van het bedrag is inmiddels toegezegd. Er is nog wat ruimte, want we beginnen pas in het voorjaar. Maar we willen natuurlijk zo snel mogelijk het complete programma presenteren. Overi gens, en dat voor alle duidelijkheid, kost 'Ja pan in Leiden' niet alleen maar geld. De ver wachting is dat er flink wat bezoekers van buiten op de verschillende programma-on derdelen afkomen. Zo'n 3000 Japanse toeris ten bijvoorbeeld. Dat genereert weer geld." Het promotionele aspect van het Japan- verhaal spreekt ook wethouder Pechtold aan. „Deze landelijke viering is een mooie gele genheid om het irpago van Leiden verder op te vijzelen. Goed voor het toerisme, maar bo venal goed voor de inwoners zelf. Er gaat veel gebeuren het komende jaar en dan doel ik niet alleen op de komst van de koningin, misschien op die van de Japanse keizer en op de opening van een nieuw museum. Er is een programma samengesteld dat is afge stemd op de gehele Leidse bevolking. Niet een elitair gebeuren, maar voor elk wat wils. De hele stad zal vanaf april merken dat er wat aan de hand is. En hopelijk blijft dat daarbuiten niet onopgemerkt." AD VAN KAAM Zestien Japanners plantten in de cember onder leiding van de Leid se wethouder Pechtold 1200 bloembollen bij Molen De Valk. De tulpen moeten in het Japan jaar bloeien. FOTO HENK BOUWMAN Het Hollandse openluchtmuseum in het Japanse Nagasaki. ARCHIEFFOTO

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41