Charme van een onbekende wereld Landelijke gedichtendag moet boekenweek van de poëzie worden ïScHONE Schijn Bart, Beatrix en het Big Brother Museum erkoop countrymuziek ertoont een flinke dip Cultuur Kunst Ierdag 8 januari 2000 Rectificatie concert Nieuw Sinfonietta -CENIn de Uitkrant van afgelopen donderdag staat dat Nieuw ahfonietta Amsterdam vandaag een concert geeft in de Leidse adsgehoorzaal. Dat is onjuist. Het concert is morgenavond, in (Stadsgehoorzaal om 19.30 uur. flan voor landelijk jazzconcours Jsterdam Er komt een groots opgezet landelijk jazzconcours ■Nederland. Het initiatief is genomen door de Nederlandse ïonkunstenaarsbond (NTB), in samenwerking met een groot tital andere organisaties. Er komen drie voorrondes, de finale Jidt op 13 juli plaats in Den Haag. De NTB heeft samenwer- 4g gezocht met het North Sea Jazz Festival, de Grote Prijs van iderland, de NPS, Conamus, het Muziek- en Theaternetwerk I de platenindustrie. De bedoeling van het jaarlijkse concours tarrièrebevordering voor Nederlandse jazzmusici en publici- jt voor jazz in het algemeen, aldus Anita Verheggen van de TB in Amsterdam. Het nieuwe concours staat open voor alle forten stijlen in de jazz. Groepen en musici kunnen zich de jmende twee maanden opgeven, waarna de jury in maart een hze maakt uit het ingezonden materiaal. In mei wordt be- ridgemaakt wie de finalisten zijn en daarna volgen de voor- hdes. De winnaar krijgt een optreden op het North Sea jazz fctival. [ieuwe directeur theater Diligentia L haag A. Overhoff wordt per 1 februari de nieuwe directeur Ji theater Diligentia in Den Haag. Het voormalig gemeente- Idslid en voorzitter van de Haagse D66-fractie volgt H. Boe- Jidonk op die vanaf maart bij de Stichting Promotie Den Haag Jrkzaam is. Overhoff was naast haar politieke werkzaamheden lc voorzitter van Axis, bureau voor de kunsten v/m, een cen- |m voor vrouwen en kunst. jieuwste Bond al goed voor 10 miljoen erdam De jongste James Bond film, The world is not en- ;h', heeft in de eerste vijf weken dat hij in Nederland draait, 110 miljoen gulden opgeleverd. Sinds de première op 2 de- ber in 103 bioscopen zagen 760.000 mensen de nieuwste nturen van de Britse geheim agent. In de Verenigde Staten 1 Acht de film tot nu toe 117 miljoen dollar (ruim 234 miljoen jden) op. Het bezoekersrecord voor Nederland is in handen Turks Fruit', de Nederlandse film die door 3,3 miljoen insen in de bioscoop werd gezien. De filmhit 'Titanic' trok in 18 in de eerste twee maanden 1,6 miljoen kijkers, goed voor opbrengst van 25 miljoen gulden. "lek t ensi lopulariteit van de country- brokkelt af. De verkoop countryalbums daalde in met 4,5 procent, terwijl de e muziekbranche met zo'n Dcent aandikte. Dat meldt Amerikaans bedrijf dat de jopcijfers van cd's en an- geluidsdragers in de VS ludt, aldus CNN. Vorig jaar n er 69,3 miljoen coun- mms over de toonbank, ootste ster was Shania n wier cd Come on Over' miljoen liefhebbers trok. behoort overigens tot de ien van best verkopende sten in 1999. In totaal wist Vnerikaanse muziekbran- /orig'jaar 754,8 miljoen al- te slijten. duidelijk afgenomen inte- ku voor countrymuziek heeft tns kenners een aantal oor zaken. Veel liefhebbers herken nen de 'oorspronkelijke' coun try niet meer door de groeiende invloed van de popmuziek op de countrybranche. Bovendien zouden radiostations uit com merciële overwegingen steeds minder ruimte willen bieden aan alle vormen van country. Een ander probleem is dat de countrywereld nog erg afhan kelijk is van een select groepje 'sterren' als Shania Twain, Garth Brooks, Dixie Chicks en Faith Hill. De Country Music Association, het promotieor gaan van de country, wil in 2000 dan ook vooral werken- aan de introductie van nieuwe artiesten. Nederland lijkt juist aan countryliefhebbers te win nen. De Nederlandse zangeres Ilse deLange is bijzonder popu lair en ook het country- en wes- temdansen trekt steeds meer beoefenaars. Expositie over Praag rond 1900 in Van Gogh Museum De Tsjechische hoofdstad Praag trekt het hele jaar door dichte drommen toe risten die er de zorgvuldig behoede kunstschatten uit vele eeuwen bewonderen. In het Van Gogh Museum is een tentoonstelling met 300 objecten ingericht over een tijdvak waar het over grote deel van de toeristen door gebrek aan kennis ter plaatse niet naar op zoek zal gaan. Dat geeft de ex positie 'Praag 1900: poëzie en extase' de charme van de verrassing mee: de be zoeker dwaalt langs nooit eerder aanschouwde schil derijen, tekeningen, beel den, sieraden, boekillu straties, textiel, glas en ke ramiek en leert een cultuur kennen die door de ge schiedenis van de stad zeer veelzijdig was. AMSTERDAM FRANCHISE LEDEBOER Het overzicht begint rond 1860 en eindigt in 1914 bij de aan vang van de Eerste Wereldoor log. Als belangrijkste stad van Bohemen maakte Praag toen nog deel uit van de Oostenrijks- Hongaarse monarchie die door de oorlog 1914-1918 voorgoed uiteen zou vallen. De belang rijkste culturele centra van het rijk waren Wenen en Boeda pest. In Praag bloeide tegelij kertijd een cultuur die in de schaduw stond, maar kwalita tief even hoogstaand was. De stad kende een aanzienlij ke Duitstalige populatie en bracht in deze periode grote 'Duitse' schrijvers als Rilke, Werfel en Kafka voort. Ter gele genheid van de expositie ver scheen bij Meulenhoff een bloemlezing waarin werk van bekende Tsjechische Duitstali- gen wordt afgewisseld met dat van Tsjechische collega's dat voor het grootste deel nog nooit eerder in het Nederlands was vertaald. In samenhang met drie films over Praag uit het eerste kwart van de vorige eeuw die dagelijks gratis in het audi torium van het museum wor den vertoond eg een Tsjechisch concert in het Concertgebouw door het Radio Filharmonisch Orkest op 16 januari, geeft deze bundel de expositie de meer waarde van een cultureel mini- festival. 'Allegorie Pastorale' van Karei Vitezslav Masek (1865-1927), te zien in het Van Gogh Museum. De expositie begint in de nieuwe promenade van het museum. Beeldschoon aange kleed met doorzichtige groene gordijnen en muren in dezelfde kleur wordt daar onder de noe mer 'Tussen salon en secessie' een indruk gegeven van de kunstzinnige inspiratie door het nieuwe nationalisme en de aca demische 'traditionele' schil derkunst. Blikvanger is een van de grote historische doeken waarin Vaclav Brozik zich had gespecialiseerd. Zijn verbeel ding van de verlening van privi leges aan Tsjechische kunste naars door keizer Ferdinand I, gemaakt rond 1900, straalt met zijn kleurrijke romantiek dezelf de charme uit als oude histori sche schoolplaten: de heerser is hier de nobele held die louter goeds in de zin heeft. Om zijn nationalistische tijdgenoten te plezieren voegde hij wel eigen tijdse elementen toe, zoals het meubilair op de voorgrond, maar het werk was in de eerste plaats bedoeld als bevestiging van de status quo in de beel dende kunst. De revolte (secessie) van jon ge kunstenaars tegen de geves tigde academiekunst was echter al begonnen en viel niet meer te keren. In 1896 beproefden de modernisten een nieuw land schapsgenre. Een belangrijk kunstenaar was Antonin Slavi- cek, specialist in de verbeelding van landschappen die niet lou ter de zintuigen moesten ple zieren, maar vooral stemmin gen wilden weergeven. Een ty perend voorbeeld van zijn aan pak is het fraaie berkenbos dat hij in 1897 schilderde: het werk heet niet voor niets 'Zielenroer selen, berkenbos'. ■Jan Preisier imponeert op de ze expositie met zijn drieluik 'Lente' uit 1900. Het contrast met het werk dat Brozik in de zelfde periode maakte, kon niet groter zijn. Een melancholieke adolescent zit te tobben naast een boom, gekweld door de vi sioenen van drie aantrekkelijke, maar onbereikbare dames om hem heen. Hier is geen sprake van oppervlakkige romantiek zoals bij Brozik: Preisiers poëti sche personage wekt vooral emoties op omdat liefdesperi kelen nu eenmaal van alle tij den en van alle mensen zijn. Na 1900 zou ook Preisier in de ban raken van het streven van vooruitstrevende Tsjechi sche kunstenaars om in hun werk een samensmelting tussen beeldende en inhoudelijke ele menten te realiseren. Als voor beeld is zijn werk 'Het zwarte meer' uit 1904 present. Met contrasten tussen de kleuren van het witte paard, de roze tors van de halfnaakte dichter en het gitzwarte oppervlak van het meer, probeerde Preisier de 1905 in Praag een spraakma kende expositie was gewijd. Emil Falla schilderde in 1907 het schilderij 'De lezer van Dostojevski', waarop een man in trance is geraakt na lezing van diens lectuur. Zijn werk kan model staan voor dc toegeno men belangstelling voor geëxal teerde en extreme psychische gemoedstoestanden in die tijd. De Eerste Wereldoorlog stond op uitbreken: het lijkt alsof de Praagse kunstenaars bij voor baat voelden dat Europa spoe dig in een bloederig, waanzin nig conflict zou losbarsten. De expositie 'Praag 1900: poë zie en extase' in het Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7, Amsterdam), t/m 26 maart, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. De catalogus kost 65 gul den. De bundel 'Praag en het fin de siècle' kost 34,90 gul den. bedoeling van zijn werk over te brengen: de representatie van de mens als middelpunt van de macrokosmos van natuur krachten. Eind negentiende en begin twintigste eeuw lieten ook Praagse kunstenaars zich inspi reren door de revolutionaire vernieuwingen van het Franse impressionisme en afgeleide stromingen, maar onderscheid den zich van hun Franse colle ga's door een behoefte aan meer emotionele diepgang en sensualiteit. De Franse beeldhouwer Au- guste Rodin werd begin vorige eeuw inspiratiebron voor onder meer Josef Maratka en bracht een golf van intense dramatiek in de Praagse beeldhouwkunst op gang. In 1907 was de ge boorte van een nieuwe stro ming die zich voedde met de getourmenteerde expressiviteit van Edvard Munch, aan wie in org au is zijn eigen zaakje begon- iets in de trant van 'Big lde' Outdooractivities'. En het cht gaat dat hij 29 april geprikt als beginpunt voor jrootscheepse promotie- )agne. Bye bye Beatrix. Ko- raa' innedag kan het wel rin dden als Big Brother Barts "Hi issgn zich met vereende - it aan het werk zetten om te promoten. Of zoals een 3vel t familielid van Bart het nog ukt: ,,We gaan Bart op de I zetten." I is het Bart-promotieteam aan het flyeren. Tien da twee zussen, Barts moeder jende keep, doet eigenlijk n maar administratie) een stri met een mar'ceting<;l'" ia, twee buurmeisjes, het je van de Hendo en nog Dp strenge selectiegronden >rven professionals (Bren- labette en Bianca). Vol bru- :in, gestoken in witte body- iwefriers posten ze bij de Hema :eelers en maken reclame [gratis introductielessen art. Skiën met Bart. bal- trappen met Bart, lekker 'hoeren over het leven met pf abseilen met Bart. ilen, majesteit, dat is met ig touw en veel doodsver- ng jezelf langs een berg- uis!|iet van zo'n 50 meter te gooien. Met permissie, kan geen zakloopwedstrijd Fstunt van uw echtgenoot nop. Trek uw koninklijke ms 'us'es- anders komt er nie- 1 meer op uw verjaardag Drdt koninginnedag omge- l in B-day. wenen die feodale vrolijk- vol windmolentjes en terende vlaggetjes. Geen lus meer van het volk. En eten ook wel dat de konin- ieel goed zelf haar drop en te kaas kan kopen. Maar IC 2000 wekkers schoonhoven Een medewerker van het Goud-, Zilver- en Klok kenmuseum in Schoonhoven zoekt nog een mooi plekje voor een wekker. In het museum wor den momenteel 2000 wekkers tentoongesteld. Er zijn onder meer houten wekkers te zien, braillewekkers en een Engelse wekker die automatisch thee zet. Het wekkende klokje werd popu lair in de 19e eeuw toen op tijd komen belangrijk werd door de industriële revolutie en de op komst van de trein. Om eindelijk eens af te rekenen'met het idee dat poëzie er slechts is voor een kleine groep mensen is donderdag 27 januari uit geroepen tot Landelijke Gedichtendag. Die dag, zo voorspelt directeur Tatjana Daan van Poetry International, zal het moeilijk zijn een Nederlander te vinden 'die geen gedicht krijgt aangeboden'. Voor de meest onzichtbare aller kunsten moet de laatste donderdag van deze maand 'een soort co ming out van de. poëzie' worden, een 'boe kenweek van de poëzie, maar dan op één dag'. Net zoals tijdens de echte Boekenweek verschijnt die dag ook een 'bijna-geschenk' de Gedichtendagbundel 'Kruis en Munt' met dertien gedichten van Toon Tellegen - dat twee maanden voor 2,50 gulden in ruim tweehonderd boekhandels te koop is. Op veertig plaatsen in Nederland wojden dan poëzie-activiteiten ontplooid: zoals in Den Haag, waar voorzitter Jeltje van Nieu- wenhoven de vergadering van de Tweede Kamer opent met het lezen van een gedicht en in Groningen, waar een 24-uurs poëzie- marathon wordt gehouden. Bovendien wordt de avond tevoren, tijdens de recht streeks door de NPS-televisie uit te zenden 'Avond van de Nederlandse Poëzie', in het Maastheater in Rotterdam bekendgemaakt welke dichter zich de komende vijf jaar 'Dichter des Vaderlands' mag noemen. Aan wie deze eretitel - enigszins verge lijkbaar met de poet laureate, zoals Enge land, de Verenigde Staten en Nieuw-Zee- land kennen - wordt verleend, werd be paald door ruim drieduizend poëzielief hebbers, die na een oproep in NRC Han delsblad lieten weten wie hun favoriete dichter is. Dit hoeft, verduidelijkt Tatjana Daan, niet iemand te zijn die 'Neerlands bloed door d'adren stroomt' of die 'voor God en Vaderland op de bres staat'', maar simpel weg een dichter die zich uitdrukt in de Ne derlandse taal. Van de uitverkorene wordt overigens niet verwacht dat hij of zij alle 'nationale' gebeurtenissen poëtisch van commentaar voorziet, maar slechts een viertal evenementen op cultureel, politiek, sportief of maatschappelijk gebied. De eerste Landelijke Gedichtendag wordt donderdagochtend 27 januari om 09.30 uur geopend door staatssecretaris van Cultuur Rick van der Ploeg, die bij boekhandel Donner in Rotterdam het eerste exemplaar van Toon Tellegens bundel presenteert en die ook de prijzen uitreikt voor de drie bes te gedichten van 1999. Een jury maakte daarvoor een keuze uit meer dan vijftig bundels. Die dag zal bij Donner een groot aantal Nederlandse dichters voordragen uit eigen werk. Ook wordt de nieuwe bundel gepresenteerd van HansTentije. Op scholen in het basis- en voortgezet onderwijs wordt op 27 januari uitvoerig aandacht besteed aan poëzie met een door journaliste Marjoleinde de Vos samenge stelde poëziebloemlezinkje, aan de hand waarvan gedichten van Willem Wilmink, Eva Gerlach, Jan Hanlo, Ted van Lieshout, T. van Deel, K. Michel, Chr.J. van Geel, Wil fred Smit, Herman Gorter, Rutger Kopland en Judith Herzberg kunnen worden gele zen en geanalyseerd. Inlichtingen over alle andere activiteiten zijn te krijgen bij Poetry International via telefoon (010)2822777 of via Internet op www.poetry.nl/gedichtendag! Steven Engelsman: helft van hip 'Big Bart Outdooractivities'. Trek uw koninklijke conclusies, directiekoppel. foto gpd foto wfa burgers geven graag. Gouden kruiwagens vol vertederends onnuttigs waar het lieve volk traditioneel zijn waardering mee uitdrukt jegens zijn staats hoofd, de sinterklaas voor de grote mensen. Geflankeerd door haar hooggeplaatste hel pers schrijdt ze nooit meer plichtmatig opgewekt langs de drommen terwijl ze erop toe ziet dat haar hulpjes haar pre sentjes goed hanteren. „Bent u voorzichtig met dat bordje, me neer van Wouwe. Me dunkt dat het nogal breekbaar is." Een eind aan dat alles. Barts populariteit is namelijk schier oneindig. En als je Bart voor je karretje kunt spannen heb je de wereld. Er zijn zelfs onderhandelingen gaande tussen de familie van Bart en directeur Steven En gelsman van het Leidse Rijks museum voor Volkenkunde, valt uit betrouwbare bron te vernemen. Na het bekend wor den van de bezoekersaantallen aan het volkenkundemuseum (die liepen vorig jaar drastisch terug) zouden koortsachtige onderhandelingen zijn gevoerd met het nieuwe mediawonder. Voorlopig resultaat: een hip di rectiekoppel. Zoiets als Fuchs en Van Heusden in het Stede lijk, maar dan anders. Bart en Steven. Zonder achternamen. Bart zegt dat dat niet meer van deze tijd is. Bart en Steven gaan samen voor een heel nieuw, minima listisch concept voor het muse umwezen dat succes garan deert: het Big Brother Museum. Want wat krijg je als je pakweg driehonderd mensen 365 dagen lang opsluit in Volkenkunde? Geen hoge kijkcijfers, geen ge knuffel of gekissebis, geen haat, nijd of zelfgebakken brood. Niets van dat alles. Maar wel el ke d'ag driehonderd bezoekers. Dat zijn in 365 dagen 109.500 bezoekers. Kijk aan. Volgend jaar is weer een topjaar voor het Volkenkundemuseum. Bart gaat ons redden. En hij kan nog heel goed skiën ook.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 29