vlinder huizen nodig' k Die Warmonders houden onwijs van feesten Naschoolse opvang in wijk Poelgeest begint Eén bezwaar tegen bouw langs A4 in Zoeterwoude \G 8 JANUARI 2000 973 15 ipertjes Winterfeest in Warmond JU Met de Schippertjesdagen van afgelopen zomer nog et geheugen wordt op zaterdag 15 januari het Schipper- jerfeest gevierd. Het feest is bedoeld als een 'gezellige rking van de wintermaanden'. De band Whetstone en nondse Schippertjeskoor verzorgen de muziek in boer- taurant Meerrust. Het feest begint om 20.30 uur. 4jei t ig over vogels in deltagebied (pDe Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude en van en houdt dinsdag 11 januari in Leiderdorp een lezing notls, die overwinteren in het deltagebied in Zuid-Hol- vooÊeeland. De lezing - met dia's - begint om 20.00 uur in )u tjpingskerk aan de Van Poelgeestlaan. ut df dooL ;ehe klare^R. Slachtofferhulp Haaglanden zoekt vrijwilligers in de es v^e Wassenaar en Leidschendam. Deze medewerkers 5 ecWp aan slachtoffers van misdrijven en (verkeers)onge- statltij misdrijven valt te denken aan inbraken, mishandelin- zouigdendelicten. Alle medewerkers krijgen een opleiding jden. Voor meer informatie: R. Rosenboom, 079- aa4/ 06-51706530. Ie pr] nen. stantL Tweeëntwintig jaar carnaval met De Billenprikkers VARA WARMOND» JUDY NIHOF Ze heten De Billenprikkers, maar met de bips heeft de naam van de Warmondse car navalsvereniging gek genoeg niks te maken. Het woord 'bil len' is niet meer dan een ver bastering van 'beuling'. „Vroe ger aten de arme mensen bloe dworst. En bloedworst werd ook wel beuling genoemd", leg gen Gemma Versluys en Piet de Winter van de jublilerende Bil lenprikkers uit. De vereniging bestaat dit jaar tweeëntwintig jaar. Twee keer elf jaar: in car- navalsland is dat een jubilieum. Piet de Winter is een Billen- prikker van het eerste uur. Hij heeft de club nog helpen op richten. Het leek De Winter en consorten destijds een goed idee om een vereniging van de grond te tillen voor heel War mond. Ie had weliswaar de car navalsvereniging De Soppers, maar deze organiseerde alleen festiviteiten voor de bewoners van het tehuis Mariënhaven. In het begin kregen De Bil lenprikkers niet overal in het dorp een warm onthaal, herin nert De Winter zich. „Bij de eerste optocht zag je in de Dorpsstraat bij sommige pro testantse bewoners de gordijn tjes dichtgaan." Dat de Raad van Elf tollend van de drank op de wagens stond, droeg niet bij aan een vlotte acceptatie. „Dat was inderdaad geen reclame", zegt De Winter. „Daarna heb ben we ook afgesproken dat er op de wagens geen alcohol wordt geschonken. Daar houdt iedereen zich aan." In de loop der jaren werd de vereniging een begrip. Met 270 Carnaval met De Billenprikkers in Huize Liduina, februari vorig jaar. leden en circa vierhonderd be zoekers per feestavond mogen De Billenprikkers niet klagen. „Die Warmonders houden on wijs van feesten", verklaart Gemma Versluys, secretaresse van de jubileumcommissie, de belangstelling. Het zit Versluys wel dwars dat een enkeling de vereniging nog steeds met argusogen bekijkt. „Dat is zoiets belachelijks. Je hebt mensen die bij voorbaat al zeggen: carnaval in Warmond, dat kan niks zijn. Carnaval kun- foto henk bouwman nen ze alleen in Brabant en Limburg vieren. Ik zeg dan: kom eerst maar eens kijken en oordeel dén." Een van de hoogtepunten voor De Billenprikkers is de jaarlijkse verkiezing van het prinsenpaar. Niet iedereen komt in aanmerking voor die ti tel, aldus Versluys. „De prins moet van onbesproken gedrag zijn en hij moet kunnen babbe len." En niet onbelangrijk: het beoogde echtpaar moet wel prinsenpaar willen zijn. „Het kost best een paar centen. Je moet kleding aanschaffen, je gaat uit eten, geeft rondjes", weet De Winter, die ooit zelf prins was. Prins zijn kost ook veel tijd, maar De Winter had de ervaring niet willen missen. „Het sociale gebeuren is zo leuk. Je gaat bijvoorbeeld op ziekenbezoek. Die mensen zijn helemaal verguld als je komt, zitten daar echt op te wach ten." In dit jubileumjaar organi seert De Billenprikkers allerlei extra festiviteiten. Deze worden onder meer bekostigd uit een loterij en de verkoop van jubi- lieumwijn. Een deel van de op brengst gaat naar de Dansma riekes, die toe zijn aan een nieuwe outfit. En de Raad van Elf krijgt nieuwe steken. De hoofddeksels zijn hard aan ver vanging toe. „Het lijkt wel alsof sommigen zoutzuur zweten", zegt De Winter. „Een aantal ste ken is helemaal groen uitgesla gen." Verder hoopt De Billen prikkers op de jubileumreceptie veel geld in te zamelen voor de De Haven, een complex in de Warmondse Dorpsstraat waar geestelijk gehandicapten zelf standig wonen. De Billenprikkers viert haar jubileum op 22 januari met een receptie en een feestavond bij Dekker Warmond. De toegang is gratis. ns onderzoeksbureau tot 2010 behoefte aan slechts7000 huizen in Leidse regio n f 1y Prenten in de Leidse regio hoeven volgens het bu- rao d Lijn de komende jaren veel minder huizen te firni dan tot nu toe is aangenomen. De Amsterdam- isscltzoekers op het gebied van ruimtelijke ontwikke- ^d8volkshuisvesting concluderen dat tot 2010 niet e pin ongeveer 7.000 nieuwe woningen nodig zijn. lemse adviesgroep Companen ging in de 'Be- Wonen' vorig jaar nog uit van 13 tot 14.000 ex- in Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, loten en Zoeterwoude. laten uitvoeren", aldus wethou der Stuijt. „Pin me niet vast op een exact aantal", vervolgt hij. „Misschien zijn maar 5.000 nieuwe woningen nodig, het kunnen er ook negenduizend zijn, maar in elk geval veel min der dan eerst is gezegd. De boodschap is heel duidelijk dat we niet alles maar moeten vol bouwen." Companen baseerde zich op berekeningen van de provincie. De Lijn is uitgegaan van natio- g wqjDE/REGIO JAN PREENEN dhi' 'riekloeterwoude, dat het de jvoor 13.000 gulden :hte«i opstellen, is blij met en fusies. „Wij hebben de ceen extra argument in jekregen om de Grote iet te bebouwen. De >r peaan extra woningen is donder groot dan werd ïdeifcteld. Wij zetten met- kkeaagtekens bij de studie :rhapanen. Daarom heb- ren deze contra- expertise rheL nale prognoses op basis van cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS ver wacht dat er in de Leidse regio over tien jaar 211.400 mensen zullen wonen. Uitgaande van een gemiddelde van 2,35 per soon per huis komt dat neer op bijna 90.000 woningen, 9.000 meer dan er op 1 januari 1997 waren. Aangezien er daarvan de afgelopen jaren al 2.000 zijn neergezet, hoeven er nog maar 7.000 bij. De Lijn gaat uit van meer mensen per woning dan Companen en verwijst naar uit spraken van prof.dr. P. Hooij- meijer, die als hoogleraar de mografie en volkshuisvesting is verbonden aan de universeit van Utrecht. Onderzoeker L. de Rooij van het bureau De Lijn wijst er ove rigens op dat de cijfers in het rapport niet voorop staan. „Die moeten ook geen eigen leven gaan leiden. Maandag wil ik die toelichten in een commissie vergadering in Zoeterwoude. Ik heb vooral de nodige vraagte kens gezet achter allerlei aan namen in het andere rapport." Zo wijst De Rooij er onder meer ook op dat op korte afstand van de Leidse regio veel woningen worden gebouwd, zoals in Haaglanden. „Voor dit gebied worden al leegstandproblemen voorzien en die zullen alleen maar groter worden als daar geen inwoners van de Leidse regio meer hoeven te worden opgevangen." De Leidse wethouder Van Rij, die het nieuwste rapport overi gens nog niet heeft ontvangen, zet grote vraagtekens bij de conclusies van De Rooij: „In de Leidse regio zitten relatief ge zien nog veel mensen in een huis. Dat aantal zal de komen de jaren teruglopen. Het klopt dat ouderen die veel geld heb ben wegtrekken, maar op latere leeftijd keren ze juist weer terug naar hun kinderen." De Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest begint 1 februari met naschoolse opvang voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar in de nieuwbouwwijk Poelgeest. De kinderop vang komt in een noodgebouw naast de dependance van basisschool Oudenhof- Bokkesprong, aan de Jac. P. Thijsselaan 84c De naschoolse opvang is ook bedoeld voor alle kinderen die op de nevenvestiging van basisschool Oudenhof-Bokkesprong zitten. De Stichting Kinderspeelzalen Oegstgeest houdt op dinsdagavond 18 januari een voorlichtingsavond over de naschoolse op vang. De informatiebijeenkomst wordt in de basisschool in Poelgeest aan de Jac. P. Thijsselaan 84 gehouden. De voorlichtings avond is bedoeld voor de ouders van kin deren van de dependance van basisschool Oudenhof-Bokkesprong in Poelgeest en voor de huidige en toekomstige bewoners van de nieuwbouwwijk. Tijdens de informatieavond kunnen ou ders hun kinderen voor de naschoolse op vang opgeven. ^Ernst Rob "dt, f He Rt Jaar lijke staat: gehuwd, Ideren Voorzitter Lei- ,J>se Ondernemers %»g (I OV) laats: Leiderdorp voornemens >v& zo gezond mogelijk te '3,weer te bewegen. Het vemI5 afgeschaftVorig fk ziek geweest en daar iro) eselijk van geschrok- tgiro^it eerder had ik in een ^lis of in een ambulance ijven ntvaiiA: zo bang voor de mil- mAbug? e pe(ieb me geen zorgen ge- dteeiet enige dat ik heb ge- trsches een zaklamp. Dat joegeven. Nu roepen .iüjjfat het weggegooid 0fe|weest, al die miljarden isilanpak van het millen- uwsjbleem. Daar ben ik het 1861 n'et mee eens> Moet )ke[|stellen wat er was ge- 5 het mis was gegaan... jevejt; grote voorbeeld? Ier. Ik zie precies wat en wat hij fout heeft fouten die hij heeft hoop ik niet te ma- t mijn vader kon ik schieten: wij begrepen favoriete plek in Lei- iienlnt In den Houtkamp, m ik vaak. Ze zeggen ;n Bourgondiër ben... Waaraan bent u verslingerd? Aan de luchWaart. In alles wat de lucht ingaat, heb ik gezeten. Een zweefvliegtuig, een lucht ballon, een ultra-light, noem maar op. Ik zou alleen nog wel eens door de geluidsbarrière willen gaan, met de Concorde. Die liefde voor de luchtvaart heb ik van mijn vader, die in de vliegtuigindustrie heeft ge werkt. Zelf had ik graag piloot willen worden, maar dat kon niet. Daar was destijds het fi nanciële plaatje niet naar. Toen ben ik de handel ingegaan. Heb in de koffie gezeten, de thee, de cacao, de ruwe rubber. Toen de ruwe rubbermarkt inzakte, ben ik in de papierindustrie gegaan. Dat was eind '58. Wat is uw grootste ergernis in Leiderdorp? Dat er overal zo gauw bezwaar tegen wordt gemaakt. Hier ver derop in de straat staat een ber kenboompje, dat bij een huis veel licht wegnam. Dus vroegen de bewoners een kapvergun- ning aan. Heeft er iemand die nog verder woont bezwaar ge maakt! En dus is de kap niet doorgegaan. Daar erger ik me aan. En ik erger me ook aan het feit dat de groene golf op de En- gelendaal nog steeds niet werkt. Wat is uw liefste bezit? De gouden manchetknopen met een inscriptie van Fokker, die van mijn vader zijn geweest. Ik hecht waarde aan mooie din gen, rijd graag in een mooie au to. Maar die manchetknopen zijn mijn liefste bezit, vanwege de emotionele waarde. Ze her inneren mij aan mijn vader. Waar heeft u een hekel aan? Aan burgerlijke ongehoorzaam heid, vooral in het verkeer. Hardrijders, daar heb ik zo de pest aan. Welk talent had u graag willen hebben? Muzikaal talent. Ik ben gek op piano- en vioolmuziek. Ik kan heel jaloers zijn op mensen die goed kunnen spelen. Op de pia no kan ik met één vinger het Wilhelmus spelen, ha, ha, ha. Nee, mijn muzikaliteit beperkt zich helaas tot het afspelen van een cd. Wat is uw motto? Je leeft maar één keer. Dat zeg ik tegen iedereen, vooral na mijn ziekte. Alles is zo betrekke lijk. Daarom heb ik me voorge nomen om de komende tijd veel te genieten. Veel te reizen. ZOETERWOUDE JAN PREENEN Slechts één Zoeterwoudenaar heeft bezwaar gemaakt tegen het voorkeursrecht dat Zoeter woude heeft vastgesteld op de grond langs de A4. J. van der Poel van de Stadhouderslaan is het er niet mee eens dat hij niet vrij kan onderhandelen over het verkopen van zijn land tus sen de voetbalvelden van Meer burg en de Meerburgermolen. ,Als ik het al wil verkopen, want voorlopig ben ik dat hele maal niet van plan." Zoeterwoude wil de voetbal velden van Meerburg verplaat sen in de richting van de molen en op het huidige terrein hui zen bouwen. Met de winst wordt een bijdrage geleverd aan het ondertunnelen van de nog te verbreden snelweg A4. Vier maanden geleden sloten Zoe terwoude, Leiderdorp, Leiden, de provincie en de ministeries van VROM en verkeer en water staat een monsterverbond voor het uitvoeren van de plannen. Omdat de gemeenten nog niet alle grond in bezit hebben, heb ben zij daar een voorkeursrecht op gelegd. Dat houdt in dat de grond bij verkoop eerst aan de gemeente moet worden aange boden. In Zoeterwoude vindt Meer burg het geen probleem dat de velden worden opgeschoven. De vereniging is blij dat zij niet hoeft te verhuizen naar de Wei poort, waar ëerder sprake van was. Van der Poel, die 'een beetje vleesvee' heeft lopen op zijn land, voelt er niets voor om plaats te maken: „De gemeente wil het kopen. Dat probeer ik tegen te houden, maar ik be twijfel of dat mogelijk is. Eerlijk gezegd denk ik van niet. Vol gens mij is er sprake van een overeenkomst tussen de pro vincie en de gemeente en staat alles al vast." Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat niet het geval. In Leiderdorp zijn acht be zwaarschriften ingediend tegen de plannen. Dat in Zoeterwou de maar één protest is binnen gekomen, verbaast Van der Poel niet: „Ik ben de enige die hier nog land heeft. De rest heeft Zoeterwoude al in bezit." De ontwikkelingen rond de A4 in Zoeterwoude komen vol gende week donderdag aan de orde in een extra raadsvergade ring. tdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Maandag 8 Januari LEIDEN - Uit het verslag, uitgebracht door de commissie van inspectie over het Invaliden huis te Leiden, in 1899. Het is der commissie aangenaam te kunnen verklaren, dat, naar haar overtuiging, het Inva lidenhuis goed wordt beheerd. Voorzeker is het te bejammeren, dat de onder veel opzichten voortreffelijke inrichting zoo schaars bevolkt blijft. De commissie zoekt de hoofdoorzaken daarvan in de navolgende feiten: Zoodra men het Invalidenhuis is binnengetreden, bevindt men zich tusschen hoog opgetrokken, ruwe en voor een deel in vervallen staat verkeerende muren, die eerder doen denken aan een straf plaats dan aan een verblijf, bestemd om de laatste levensdagen van oude, brave krijgslie den te veraangenamen. Door die muren af te bikken, met cement te bezetten en met een licht kleur te oververven, was hierin al dadelijk verbetering te brengen. In de meeste van de vele gangen, zalen en vertrekken is het pleis terwerk bepaald slecht te noemen en bestre ken met een afschuwelijk leelijk geel kleursel, blijkbaar ten gevolge van vocht, afbladderend, een somber aanzien geeft. Voorstellingen uit het krijgsmansleven moesten in geen enkel lo kaal ontbreken. Dat de oud-gedienden derge lijke versieringen op prijs stellen, wordt duide lijk, als men ziet hoe de in hun slaapvertrekken aangebrachte kastjes met plaatjes beplakt zijn. ANNO 1975 Woensdag 8 januari LEIDEN - De Leidse politie heeft gister avond een 44-jarige oplichter aangehou den. De man, die geen vaste woon- of ver blijfplaats heeft, wist eerder op de avond de kosteres van de Hooglandse Kerk een be drag van dertig gulden afhandig te maken door een zielig verhaal op te hangen. De man zou het geld nodig hebben gehad voor een treinreis naar Groningen. De kosteres, die de zaak met helemaal vertrouwde, liet de gangen van de man door een kennis na gaan. Het bleek toen dat de man niet zijn weg naar het station zocht, maar naar een café. De man is overgebracht naar het poli tiebureau, waar wordt nagegaan of hij zich aan meer oplichtingen heeft schuldig ge maakt. LEIDEN - Het winkelcentrum in de Meren- wijk begint steeds vastere vormen aan te ne men. Hoewel nog geen definitieve keuze is gemaakt uit de bedrijven, die belangstelling hebben getoond voor een vestiging in de nieuwe woonwijk, staat vrijwel vast dat er in elk geval twee supermarkten zullen komen. Wethouder Van Aken zei gisteravond in de gemeentelijke commissie voor Economische Aangelegenheden de aanwezigheid van su permarkten noodzakelijk te achten voor het succes van dit winkelcentrum. Inmiddels is gebleken dat de belangstelling van de mid denstand om zich in de Merenwijk te vesti gen bijzonder groot is. Het aantal aanvra gen, dat is ingediend, ligt ruim boven de 100. De belangstelling voor de ruimte in het winkelcentrum komt met name van de ban ken. Er hebben zich inmiddels 5 of 6 gega digden aangemeld. De begeleidingscom missie heeft de voorzichtige voorkeur uitge sproken voor twee bankfilialen. Overweging is geweest, dat bankgebouwen een dood punt zijn in een winkelcentrum. WASSENAAR - De 'geheimzinnige' koepel op de bui tenplaats Wiltzanck is begin 1968 door de gemeente Wassenaar voor een symbolische prijs van ƒ1,- ver kocht aan de Nederlandse Monumenten Stichting. De theekoepel was in zeer slechte staat en Wassenaar beschikte niet over de geldmiddelen voor een restau ratie, terwijl de Monumentenstichting zich bereid ver klaarde tot herstel. Daarvoor werden door rijk en pro vincie subsidies verstrekt. De restauratie is nu vrijwel gereed. foto archief leidsch dagblad

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15