De tien plagen van Egypte; voer voor ketter H lüê Geloof Samenleving 'Onderhoudskosten kerken moeten drastisch omlaag' Kerken strijden r ouderenbonden tg dure kerktelefooi[ rij ZATERDAG 8 JANUARI 2000 979 VANDAAG De heilige van acht januari, Gudula (650-712), patrones van Brussel, komt uit een machtige Frankische familie, waar onder meer Karei de Grote uit voortkwam. Om hun macht te besten digen kregen dergelijke familieleden na hun dood meestal een heiligenstatus. Gudula, ook wel Gudrun of Goedele genoemd, is de dochter van de heilige Amelberga, een nicht van de zalige Pepijn van Landen en de zalige Itta, zus van de heilige Reinhilde (haar man was de zalige Grimwald) en ook haar tante en opvoedster Getrudis was een officiële heilige. Het kan bijna niet anders of kerk en machthebbers hebben meer politieke dan spirituele redenen gehad bij dergelijke uitverkie zingen. Neemt niet weg dat van Gudula wordt gezegd dat ze on danks haar hoge afkomst altijd tijd vond om zieken en armen te verzorgen. Ze leefde een poosje in een klooster, maar stierf als kluizenares ergens in de buurt van het Belgische plaatsje Mort- sel. Ildefons van Toledo schreef in de zevende eeuw vurig over de onbevlekte ontvangenis van Ma ria. Iedereen die beweerde dat de moeder van God 'geen maagd was, omdat ze bevallen was van Jezus, kon rekenen op felle tegenstand van Ildefons. Net als andere ketters overigens die van de leer van Rome afweken. De katholieke kerk ziet hem als één van de kerkvaders, maar verhief zijn standpunt over de maagdelijkheid van Maria pas in 1854 tot dogma. Een voor beeld van hoe de kerk denkt in eeuwen. Ildefons kreeg tijdens zijn leven ook al de nodige erkenning. Hij was van Gotische afkomst maar werd in Toledo, Spanje, gebo ren. Nadat hij van monnik tot abt was benoemd van een bene dictijner klooster in Toledo, werd hij in 657 aartsbisschop van zijn geboortestad. Tien jaar later overleed hij. Zijn heiligenfeest dag valt op 9 januari. Orgelbespeling Dorpskerk voorschoten Henk Walvaart is veertig jaar cantor-organist van de Dorpskerkgemeente in Voorschoten. Ter gelegenheid van dit jubileum is de maand januari uitgeroepen tot 'kerkmuziek- maand'. In dit kader vindt vrijdag de tweede van een serie the matische orgelbespelingen plaats tijdens de openingsuren van 'Open Kerk' (van 10.00 tot 14.00 uur). Walvaart bespeelt vanaf 11.00 uur het historische orgel van de Dorpskerk. Het thema is 'Psalmen'. Er zullen enkele werken te horen zijn van J.S. Bach en psalmbewerkingen van Sweelinck, Van Twillert en Hagen. De toegang is vrij. Open huis van Zen Centrum leiden De Stichting Zen Centrum Suiren Ji houdt morgen een open huis. Als introductie op de komende meditatietraining voor beginners kunnen belangstellenden vrijblijvend kennis maken met het Zen-Boeddhisme zoals dat in Japan wordt gedo ceerd. De dag wort gehouden in het centrum aan de Hoge- woerd 162 in Leiden en begint om 10.00 met een open les medi tatie. Van 12.00 tot 13.00 uur is er een tempeldienst, om 14.00 uur begint een lezing met als thema 'Zen-Boeddhisme in het dagelijks leven'. Om 20.00 uur is er opnieuw een open les medi tatie. Gospelkoor Dabar zoekt leden leiden Het interkerkelijk Gospelkoor Dabar zoekt nieuwe le den. Het koort begint dinsdag weer met repeteren, nu voor een concert in april. Belangstellenden zijn welkom in de Maria Mid- delareskerk in de Leidse Stevenshof. Er wordt gerepeteerd tus sen 19.30 en 21.30 uur. Duitse kerken moeten meedoen aan gesprek over werkgelegenheid De kerken moeten meedoen aan de gesprekken over werk gelegenheid in Duitsland. Daar toe heeft de werknemersafde ling van de CDU opgeroepen. Met hun 'keuze voor de zwak ken' moeten de kerken nieuwe wegen in de strijd tegen de werkloosheid openen, zei Rai- ner Eppelmann in Berlijn. Eppelmann, voorzitter van de werknemers in de CDU, ver wees naar de vastgelopen ge sprekken tussen de regering en de sociale partners over het Verbond voor arbeid. De ker ken staan in de traditie van de derde weg tussen kapitalisme en socialisme, zei Eppelmann, zelf theoloog. Hij riep de gesprekspartners op het ritueel van de huidige gesprekken over het Verbond te beëindigen en te beginnen met een 'actie gemeenschapsbe lang'. Als noodzakelijk noemde hij een ingrijpende belasting herziening, langdurende af spraken over lonen, vormings- en onderzoeksinitiatieven door het bedrijfsleven en modelpro jecten van de integratie van langdurig werklozen door de kerken. utrecht anp De kerken moeten een veel te groot deel van hun inkomsten besteden aan het onderhoud van hun vaak monumentale ge bouwen. Volgens mr. J. Klok, secretaris van de interkerkelijke commissie geldwerving, is de tijd nabij dat de kerken het on derhoud moeten staken als de overheid niet bijspringt. Veel kerken voelen zich vol gens Klok op den duur ge dwongen tegen de overheid te zeggen: ,,Je kunt ons gebouw voor 1 gulden kopen en je be kijkt het verder maar". Het hoofd financiën en bouwzaken van het aartsbisdom Utrecht zei dat bij het begin van de kerke lijke geldwervingsactie Kerkba lans 2000. ,,De uitgaven voor het in standhouden van de gebouwen hebben hun grens bereikt", al dus Klok. De Rooms-Katholieke Kerk besteedt daar al 37 pro cent van haar inkomsten aan. Om het pastoraat, de 'core-bu- siness' van de kerken, bij op den duur wellicht dalende in komsten te kunnen blijven fi nancieren, moeten de onder houdskosten volgens hem dras-, tisch omlaag. Ondanks dalende ledentallen zagen de zeven in Kerkbalans deelnemende kerken hun in komsten uit vrijwillige ledenbij dragen in 1998 opnieuw stijgen. De RK-Kerk noteerde een stij ging van 2 miljoen gulden, maar door een daling van de bijdragen voor het opdragen van missen namen de totale in komsten aan 'levend geld' (gif ten en collecten) af van 229 naar 228 miljoen. De Nederlandse Hervormde Kerk zag haar inkomsten met 8 miljoen stijgen tot 297 miljoen gulden. De Gereformeerde Ker ken kwamen uit op 200 mil joen, een toename van 6 mil joen gulden. De inkpmsten van de vier kleine deelnemende kerken (oud-katholieken, doopsgezinden, remonstranten en lutheranen) bleven met in totaal 12 miljoen gulden gelijk. In totaal gaven de bijna 8 mil joen leden van de zeven kerken 930 miljoen gulden voor het werk van de 4100 parochies en plaatselijke gemeenten. Dat be tekent een stijging van 11 mil joen ten opzichte van 1997. Daarbij zijn de bijdragen voor diaconie, zending en missie (in totaal circa 170 miljoen) niet in begrepen. Door de afnemende ledental len steeg de gemiddelde bijdra ge per kerklid opnieuw. De toe name was bij de gereformeer den het grootst (4,6 procent). Een gemiddelde gereformeerde betaalt 289,69 gulden aan de utrecht anp De Hervormde kerk in Rijnsburg. kerk, een hervormde 142,83 en een rooms-katholiek 44,17. Ds. R. Radstake, voorzitter van de hervormde commissie geldwerving, nuanceerde de landelijke stijging van de vrij willige bijdragen. Die loopt al FOTO HENK BOUWMAN enkele jaren achter op de infla tie. Bovendien verschilt de in komstenontwikkeling plaatse lijk sterk. Hoeveel hervormde gemeenten blijvend in de min zitten, kon hij echter niet zeg gen. De kerken gaan met de christe lijke ouderenbonden een front vormen tegen verhoging van de tarieven voor kerktelefonie. KPN Telecom mag kerktelefo nie op last van toezichthouder Opta niet langer onder de kost prijs aanbieden en moet de prijs per 1 april drastisch verho gen. De kerken willen samen met de ouderenbonden proberen de tariefsverhoging ongedaan te maken. Mr. J. Klok, secretaris van de interkerkelijke commis sie geldwerving, zei dat bij het begin van de kerkelijke geld wervingsactie Kerkbalans 2000. Vooral ouderen maken gebruik van de voorziening die hen in staat stelt via een speciale aan sluiting thuis kerkdiensten te volgen. Na een klacht van concurrent Kabelfoon in Naaldwijk bij de Opta wordt de prijs van kabel- telefonie (nu 6,75 per maand) minstens drie keer zo hoog. Volgens Klok kunnen veel van de 80.000, vooral oudere abon nementshouders dat niet op brengen. „We moeten voorko men dat een bedreigde groep van de ene op de andere dag in de problemen raakt." De diaco nieën van plaatselijke kerken zullen moeten bijspringen, ver wacht hij. Klok, hoofd financiën en t Ipj bouwzaken van dom Utrecht, noL. tie te gênant vootre overheid zou l^p eenvoudig uit dt nen helpen doot^ tot een zogehetp' dienst te verklare^ taris De Vries vae Waterstaat is ecl{u beschermde statuj; lefonie. Die zouL concurrentie in (d( ren, te duur aan/ houden en de pn vatie wegnemen, j— De Protestant^ Ouderen Bond (L strijd tegen de 'I en onaanvaardbL hoging graag si kerken aangaan, van der Spek. H kwestie „te gek pen". Het kabine de Kamer kunni PCOB wel degeli dering maken. Dt dit geval „rooi paus", aldus Van Ook de Unie i Bonden van Ou de kerken een frt gen de tariefsv woordvoerder met de steun v; „We geven de op", zei hij. De al renbond ANBO 1 met de kwestie v, fonie bezig. Voer voor ketters, oordeelden de joodse religieu ze geleerden zo'n vijftienhonderd jaar geleden over Exodus 4:21 tot en met Exodus 11:10, waar van deze week 6:2 tot en met 9:35 wordt gelezen. Hot stuff. Gevaarlijke kost. Teksten die de gelovi gen in moeilijkheden brengen als ongelovigen er venijnige vragen over stellen. Vragen waarop geen antwoord mogelijk is, hoezeer de geleerden zich ook in allerlei bochten hebben gewrongen om een verklaring te vinden <voor het feit dat God zich van Zijn hardvochtige, onbegrijpe- ïijke kant laat zien, en dat ter meerdere glorie van Zichzelf. Het zijn de hoofdstukken waar- n in God tien plagen ontketent in ■Hp Egypte, het land waar de tot volk gegroeide nakomelingen van aartsvader Jakob eerst grote gastvrijheid hebben ondervon den, maar daarna tot slaaf zijn gemaakt. Met de plagen wil God de Farao dwingen de He breeërs te laten gaan. Ze moe ten niet zomaar de vrijheid krij gen: vrijheid als zodanig is niet waar het om gaat. Buiten Egyp te moeten ze deze God dienen. Maar Farao laat zich niet dwin- ;gen. En zo roept hij verschrik- king na verschrikking af over zijn volk. Plaag een: al het water verandert in bloed, de vissen sterven, het land is vergeven van stank en het water is on- drinkbaar. Plaag twee: kikvor- sen. In het oude Egypte werden kikvorsen gezien als dieren die leven brachten. Maai- als echt LU GG OÉ alles en alles onder de kikkers zit, heb je geen plekje meer voor jezelf. De privacy wordt vernie tigd: daar zijn de cameras van Big Brother niks bij. Plaag drie: Al het stof verandert in luizen. Plaag vier: insecten. Steekvliegen zeggen de oude vertalingen. Plaag vijf: de pest voor al het vee. Plaag zes: builenpest, voor vee en mens. Plaag zeven: hagel die de gerst en het vlas vernielt en elk dier en elk mens doodt die zich buiten be vindt. Plaag acht: sprinkhanen. Zij eten al het overblijvende^voedsel op, inclusief de bomen. Plaag negen: drie dagen duisternis. Plaag tien: de dood van de eerstgeborenen. Na de tweede plaag belooft de Farao de Hebreeërs te laten gaan, maar steeds breekt hij zijn belofte. Pas na de tiende plaag geeft hij gehoor aan Gods eis. Waarom niet eerder? Omdat God het hart van de Farao hard maakt. In 4:21 ver telt God voor het eerst aan Mozes, die moet onderhande len met de Farao, dat hij Fara- os hart zal verstarren. De Fa rao van Egypte kan er niets aan doen dat hij koppig is; God Zelf zorgt ervoor dat hij koppig is. En dat slechts omdat God de Egyptenaren met teke nen en straffen wil dwingen te onderkennen dat Hij de Aller grootste is. De magiërs van Egypte kunnen ook water in bloed veranderen, ze kunnen ook de kikvorsen in enorme aantallen tot leven brengen. Maai' al snel zien zij de vinger van God en de hand vanGod in de plagen. De Farao doet er veel langer over, je zou kunnen zeggen ondanks zichzelf. En dat is waar de ket ters hun kritische pijlen in stelling kunnen bren gen: als God het hart van de Farao, verhardt, kan deze niet vrij kiezen voor het goed e. God Zelf wordt volledig verantwoordelijk voor de ellende die Hij in Egypte aanricht. Wat is dat voor God? Waarom bewerkstelligt Hij de bevrijding van het joodse volk niet op een andere manier? Waarom laat hij het hele Egyptische volk lijden voor de koppigheid van één man, die Hij Zelf koppig houdt? De geleerden hebben geprobeerd antwoorden te vinden en zijn niet geslaagd. Wat ze aan verkla ringen aanvoeren, bevredigt niet. Bijvoorbeeld, God zou niet mee delen dat hij Faraos hart ver hardt, maar Mozes slechts waar schuwen dat een mens die vol hardt in het slechte op een gege ven moment het vermogen om naar zijn innerlijke stem te luiste ren vernietigt. Een andere verklaring zegt dat de mens weliswaar vrij is te kiezen tussen goed en kwaad - de lei dende gedachte in het Oude Tes tament - maar dat die vrijheid zijn grenzen heeft, namelijk bin nen het kader dat God stelt; Gods vrijheid is groter. Een derde verklaring is dat het gedrag van de Farao zo onbegrij pelijk is dat de schrijvers van de bijbel niet anders konden dan de verhardingvan Faraos hart toeschrijven aan God. Er is trouwens nog een andere vraag mogelijk? God spreekt direct met Mozes om hem te instru eren wat hij tegen de Farao moet zeggen. Als hij voor de taak wordt uitgezocht, werpt deze tegen dat zijn volk niet naar hem luistert, laat staan dat de Farao dat zal doen. Waarom spri rechtstreeks tot de Farao? Dat had m kunnen voorkomen. Iets waarop trouwens nergens meer gekomen is Mozes opvoeding aan ij Nadat hij als jongeling een EgyptenL en het land uitvluchtte, keert hij alsP terug. Gaat het om dezelfde Farao <j jonge jaren moet hebben meegeniet C een einder? Gelooft de Farao missclb Mozes Gods boodschapper is omdty vroeger kent als de geadopteerde pi woord erover. r Leerzaam is die focus op het hart vA( onze tijd wordt het gevoel hoog ge\je Emotie-televisie drijft erop. Als je j^j is dat goed. Het gaat zelfs zo ver dal nu eenmaal zo een dooddoener is g waarmee allerlei soorten gedrag wcüc vaardigd. In bijbelse tijden werd he*~ als bron van het denken, de fabriekjo dachten. God verhardt dus niet de £v Farao, maar Hij zet diens gedachtetn ontbeert de flexibiliteit om op een dli te denken en daardoor mist hij de eet het joodse volk te laten gaan. »e Ie In veel moderne trainingen voor pe a groei worden mensen geholpen dotd gedachten over zichzelf, over andeist ken, over samenleven los te wrikkeaa mensen vaststaande ideeën over hop hoe anderen moeten functioneren ld men de emoties vrij en verzacht he^ zetten zichzelf vast in hun kop - in I de bijbel zeggen - en kunnen dan gg, uit. Pas als de nood te hoog wordt, 1 anderen. Het kan eerder. Niet alle r. men over zichzelf af te roepen. jij |c WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Denemarken: Wolkenvelden en mogelijk wat re gen of motregen. Middagtempe- ratuur ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vooral in Schotland en Ierland veel wind. Verder flink wat neer slag, maar zaterdag ook af en toe zon. Maxima tussen 6 en 10 gra den. België en Luxemburg: Vrijdag droog en geregeld zon, maar ook kans op mist. Zaterdag toenemende bewolking gevolgd door wat regen. Maxima ongeveer 7 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig weer met soms wat zon, maar ook kans op flinke mistvel- den. Maxima van 5 graden in het noordoosten tot 11 in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Droog en perioden met zon, maar zeker in de dalen ook kans op mist. Maxima tussen 7 en 14 gra den, bij hardnekkige mist lager. Spanje: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog. Lokaal ook hard nekkige mist. Maxima rond 10 graden, in mist rond het vries punt. Maxima aan de kusten tus sen 11 en 16 graden, in het bin nenland soms iets kouder. Portugal: Zonnige perioden en alleen vrij dag in het zuiden nog kans op een bui. Maxima tussen 7 en 10, aan zee tussen 12 en 16 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Rustig, droog en vrij zonnig weer. Maxima rond 15 graden. Marokko: Westkust: overwegend bewolkt en nu en dan regen. Maxima rond 15 graden. Tunesië: Rustig, droog en vrij zonnig weer bij maxima van ongeveer 15 gra den. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of buien, mogelijk met onweer. Af en toe veel wind. Maxima ongeveer 15 graden. Duitsland: Vrijdag wolkenvelden en in het noorden mogelijk wat motregen. Verder meest droog en plaatselijk mist. Maxima tussen 2 en 7 gra den, zaterdag in het zuidoosten iets kouder. Oostenrijk: Rustig en droog weer met flink wat zon. In de dalen kans op mist. Maxima tussen -1 en +4 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en droog, vooral zaterdag ook zon. Maxima rond 5 graden. Polen.- Vrijdag meest bewolkt en vooral in het noorden kans op regen of natte sneeuw. Zaterdag waar schijnlijk droog, af en toe zon, maar wel kans op mist. Maxima net boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Vrijwel overal droog en nu en dan zon, maar ook kans op mist. Maxima rond of net boven het vriespunt. Hongarije: Rustig weer met hier en daar zon, maar ook op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Mid- dagtemperatuur rond het vries punt. Italië: Droog en in het algemeen veel zon, maar ook op enkele plaatsen hardnekkige wolkenvelden of mist. Maxima tussen 10 en 15 graden, in het noorden en in mist of bewolking lager. Corsica en Sardinië: Rustig en droog weer met zowel wolken als zon. Maxima rond 14 graden. Griekenland en Kreta: In het westen droog en perioden met zon. Elders wolkenvelden en kans op eerrbui, in de heuvels en bergen met sneeuw. Op de Egei- sche Zee.'waait een koude noor denwind-Maxima van 7 graden in het noorden tot 11 in het zuid westen. Malta: Droog en veel zon bij maxipia van ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Afwisselend zon en bewolking en nu en dan regen, in de bergen sneeuw. Hier en daar veel wind. Maxima van 5 graden op de Dar- danellen tot 15 op Cyprus, in het Turkse binnenland net boven nul. ZONDAG 9 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16 46 Maan op 10,19 Maan onder 19.40 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.56 13.10 00.29 12.43 Laag 05.26 17.31 05.07 17.12 MAANDAG 10 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.46 Zon onder 16.48 Maan op 10.47 Maan onder20.47 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 01.25 13.50 00.58 13,23 Laag 05:55 18.06 05.36 17.47 Weerrapporten 07 januari 07 u Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck half bew. ZW3 licht bew.' ZW 3 half bew. Z 3 licht bew ZW 4 half bew ZW3 Regen Z 7 half bew N 3 half bew N 4 zwaar bew ZW2 Motregen Z1 Regenbui NO 1 15 7 0.0 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui 071-5128030 Klagenfurt Kopenhagen half bew. w.s.0 ZW3 -5 5 -12 0.0 0 1.8 «sa bewolkt onweer W warmtefront Las Palmas Lissabon licht bew, ZO 4 NO 2 21 15 13 6.0 7 4.0 regen aflft sneeuw J koufront Londen zwaar bew. NO 2 12 6 10 -2 0.0 3 0.4 opklaringen Jk, hagel lagedruk Luxemburg Madrid half bew. half bew. W2 N 2 10 2 2.0 -2 0.0 - mist windrichting hogedruk NW3 15 5 0.0 19 Mallorca w.s.O 15 •1 0.0 zonnig temperatuur -100°- hecto pascal DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, t. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAj Advertenties: 071- 534 Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 9T Hoofdredactie: 071 5[ ADVERTEI Maandag t/m vrijdag var) 071-5356 230 P' RUBRIEKSADVIl 2 Maandag t/m vrijdag vatyp bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) JBS per kwartaal (acceptgirojit per halfjaar (acceptgiro^ per jaar (acceptgiro) r Abonnees die ons een macht het automatisch afschrijven| abonnements- geld, ontvan)L verzending! Voor abonnementen die peil worden verzonden geldt ep'e aan portokosten per verschijas i°' LEIDSCH DAGBLAD 0Fd. Voor mensen die moeilijkr' hebben of blind zijn (of e?v leeshandicap hebben), is 4a van het regionale nieuwsjb Dagblad op geluidscassetlj informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken! Auteursrechten vo« Dagbladuitgever/; 'n' E-MAIL: Ie redactie.ld@damiate.hdc.nl ei K N H U I Warschau zwaar bew. Z 2 Wenen - ver. 1 ZOrich half bew. Z 2 Bangkok licht bew. ZW 3 Buenos Aires onbewolkt 0 3 Casablanca half bew. ZW 1 Johannesburg zwaar bew. w.s.O Los Angeles half bew. ZW 3 0 -2 0.0 New Orleans half bew 03 16 1 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgez: feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienln INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. til

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14