Tijd valt niet te begrijpen Rijp en Groen Net zoals gisteren Drie maanden klonen Tuinier op goede grond VRIJDAG 7 JANUARI 2000 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Precies een seconde na twaalf uur is het nieuwe jaar, de nieuwe eeuw, het nieuwe millennium begon nen, althans voor ons in het westen. Met veel bom barie, met slechte, soms goede voorspellingen heb ben we ernaar toegeleefd en uiteraard heb ben we de gebrui kelijke goede voornemens ge maakt. Nu is het dan zover en wat zien we? Het ziet er allemaal net zo uit als gisteren, in de vorige eeuw. Daarom ga ik hier dus ook gewoon door op de oude weg, maar niet zonder eerst de trouwe lezers van deze rubriek al het goede te hebben toegewenst en eveneens veel ple zier met bloem en groen, het gebruik van weinig gif, veel levend groen in huis en tuin en weinig steen, hout en prullaria. Verder hoop ik dat tuinbe- zitters ook een beetje tijd zullen willen besteden om groen en bloem te verzor gen, eventueel ten koste van joggen, golfen of wat dan ook, want alleen dan beleef je ook oprecht ple zier van het kostbare stukje grónd dat in ons overbe volkte land tijdelijk aan on ze zorg is toevertrouwd en dat we in zo goed mogelijke staat en niet volgeplempt met steen en gif, bij een eventuele verhuizing over zullen moeten dragen aan de volgende tuinbezitter. Waarmee beginnen we nu dit nieuwe jaar? Gewoon met het kopen van een mooie grote selderijknol, liefst met nog wat wortel tjes eraan en zeker met groen aan de top. We pot ten de knol tot halverwege zijn dikte in aarde, eventu eel in grind en zorgen er voor dat hij redelijk warm en in voldoende licht komt te staan. We zorgen ervoor dat alles vochtig maar niet te nat blijft. Resultaat? Kersvers, heerlijk geu rend groen waar van we naar harr GREET BUCHNER telust kunnen knippen en dat is mooi meegenomen in deze tijd van het jaar. Knip vooral ook de vrij dik ke stengels mee en maak ze fijn voor in soep, sla of saus. Ze zijn nog pittiger dan het blad. Met verse sel derij voegen we wat vitami ne A, C, en D toe aan de voeding. Bovendien werkt selderij vochtont- trekkend en heeft dit overbekende toverkruid een goede uitwerking op de spijsverte ringsorganen en lever en gal. Als na een tijdje de oogst tegenvalt, gaat de knol de soep in en probe ren we een nieu we. Vorige winter had ik met drie ach tereenvolgend aangeschafte selderijknol len de hele winter vers groen, zomaar voor het knippen. Degenen die de knol in de aarde zetten, kunnen het randje aarde nog benutten om er sterre- kers te zaaien. Een van de meest gemakkelijke en al tijd pittige kruiden om zelf te kweken. Gewoon op het randje aarde redelijk dik de sterrekers zaadjes zaaien. Men kan de zaadjes afdek ken met iets aarde, maar desgewenst kan men deze zaadjes, die heel snel kie men ook afdekken met een vochtig doekje of wat pa pier. In elk geval moeten ze goed vochtig blijven, dan zullen we binnen de kortste keren kiemen, sneller naar mate de pot warmer staat. Zodra de plantjes de goede hoogte hebben, knippen we ze af en als alles geoogst is kunnen we eventueel op nieuw zaaien want van sterrekers heb je midwinter nooit genoeg, al is het maar om er schotels mee te ver sieren. Sterrekers is ook rijk aan vitamines A, C en D en werkt net als selderij goed op de spijsverteringsorga nen. Kortom op een een voudige manier kunnen we 2000 goed met groen beginnen. Amerikaanse en Japanse onder zoekers melden in een komend nummer van de Proceedings of the National Academy of Scien ces de geboorte van zes ge kloonde kalveren. Op zich is dat geen primeur. Opmerkelijk is echter, dat deze klonen zijn ontstaan uit volwassen donor cellen die gedurende drie maanden met succes in het la boratorium in kweek waren ge houden. Die lange kweekperio- de biedt de mogelijkheid het er felijke materiaal van de donor cellen vóór het feitelijke klonen ook genetisch te veranderen. Voor deze runderklonen wer den bindweefselcellen uit de huid van een 17-jarige stier ge bruikt. Na een kweekperiode van maximaal drie maanden werd de celkern met het erfelijk u DNA-materiaal uit de volwas sen bindweefselcellen gehaald en in rundereicellen gebracht, waaruit de eigen kem van te vo ren was verwijderd. Uit deze 'vernieuwde' eicellen werden zes kalveren geboren, die dus de erfelijke eigenschappen van de 17-jarige stier dragen. Deze dieren zijn nu tussen de zeven en negen maanden oud en ont wikkelen zich normaal. Voor de veefokkerij wellicht een interessante optie. Of voor de farmaceutische industrie om genetisch identieke koeien te verkrijgen die een bepaald eiwit in haar melk produceren. Bij toepassing op varkens zouden genetisch veranderde dieren kunnen worden gefokt voor xe- notransplantatie. HENK HELLEMA E Voor het eerst zijn allerlei as pecten van het begrip tijd, vooral onze beleving daarvan, in één boek bij elkaar gebracht. Dat betekent dat er ufo's en helderziendheid opduiken naast tijdreizen, het uitdijend heelal en de kwantummechani ca. Ir. J. Korbee (76) uit het Zeeuw se Axel is al een eeuwigheid ge fascineerd door het begrip tijd. Hij werkte vele jaren in de aan- nemerij en was elf jaar consul van Nederland in het Belgische Gent, maar zijn specifieke inte resse ging uit naar parapsycho logie, tijdproblemen in de fysi ca en menskunde. Hij hield graag voordrachten over het begrip tijd. Ruim drie jaar geleden vond hij tijd voor het schrijven van het boek dat hij altijd had gemist. Het moest zoveel mogelijk as pecten van de tijd op voor leken begrijpelijke wijze behandelen. Dat heeft een leesbaar werk op geleverd, zij het saai ogend door het ontbreken van illustra ties en op onderdelen merk waardig aandoend, zoals wan neer ufo's (niet geïdentificeerde vliegende objecten) worden op gevoerd als 'bewijs' voor het tijdreizen van andere bescha vingen. De titel 'Wat is Tijd?' verandert al snel in 'Wat vinden wij dat tijd is?' Daaraan dragen geci teerde uitspraken van bekende geleerden en personages uit verleden en heden bij. De meest opmerkelijke daarvan lijkt die van de filosoof Imma- nuel Kant, die vond dat tijd 'een innerlijke vorm van het gevoel is'. Anders wel die van de Ame rikaanse fysicus John Wheeler: „Tijd is de manier waarop de natuur voorkomt dat alles tege lijk gebeurt." Vier achtereenvolgende hoofd stukken zijn gewijd aan tijdsbe paling (kalenders, jaartelling, uurwerken), 'soorten' tijd, de 'innerlijke' tijd en de 'gewone' tijd. Bij de innerlijke tijd komt ook de biologische klok ter sprake, zowel die van de mens (dag- en nachtritme: veroude ringsprocessen) als die in het planten- en dierenrijk. Die klok gebiedt veel bomen- en strui- kensoorteri in de herfst zich van hun bladeren te ontdoen of die ren om aan hun winterslaap te beginnen. Sommige soorten flora bloeien maar eens in de zoveel jaar; een bamboesoort zelfs maar eens in de 120 jaar! Je vraagt je af of de natuur zelf niet juist een tijd heeft geïntro duceerd in plaats van de mens met zijn zonnewijzers en uur werken. En zou de tijd mis schien in ons erfelijkheidsmate- riaal zijn ingebakken en zou zo onze biologische klok zijn ont staan? Korbee behandelt ook de vra gen of de tijd ooit halt houdt en of zij er altijd is geweest. Zijn terloopse behandeling van de quantummechanica (de wissel werking tussen materiedeeltjes) komt tot de conclusie dat er nog steeds geen inzicht bestaat in het tijdgebeuren binnen het atoom. Nog abstracter is de vraag of er al 'tijd' bestond vóór de big bang, de oerknal. Kos- mologen nemen immers alge meen aan dat toen niet alleen materie en ruimte uit pure energie ontstonden, maar ook het begrip tijd. Wie kan zich dat voorstellen? Lichtsnelheid Het roept in elk geval de vraag op of de richting van de tijd, naar ons begrip van verleden via heden naar toekomst, ook altijd dezelfde was en zo zal blijven. Ook hier passeren on der anderen de mens en quan tummechanica de revue, als mede het heelal met zijn im mense afstanden die in lichtja ren uitgedrukt moeten worden, omdat het aantal kilometers anders te veel nullen zou bevat ten. In het begrip 'lichtjaren' schuilt iets heel griezeligs: er wordt afstand mee uitgedrukt, maar we kijken bij onze waar neming even zovele jaren terug in de tijd. De tijd reist als het ware mee met het licht. Zou de tijd der halve stilstaan voor voorwerpen die zich met de lichtsnelheid voortbewegen? Trouwens, geldt dat ook voor het licht zelf? Maar... waarom kijken wij, kij kend naar datzelfde licht van verre objecten, dan juist terug in de tijd? Vragen, vragen, vragen. Korbee laat ze opkomen, maar hij kan ze natuurlijk niet afdoende be antwoorden. Wat zijn verhan- "deling in feite leert is, dat ieder van ons zijn eigen tijd heeft. Korbee legt het verband met de (para)psychologie, die door de wetenschap niet serieus wordt genomen, omdat er niets van te bewijzen valt. Een antwoord op de vraag die de titel stelt, wordt natuurlijk niet gevonden. Niemand heeft ook maar een flauw idee van wat tijd nu in feite is, net zomin als wat zwaartekracht is en hoe dat werkt. Het is zelfs maar de vraag of tijdens de big bang naast materie en ruimte ook de tijd, als apart fundamenteel verschijnsel, ontstond! Hoe het ook zij, in de beleving van de mens is de tijd er. Elke seconde telt. Misschien is dat wel typerend voor ons mens zijn: de meest fundamentele verschijnselen waarmee ons le ven intens is verweven, kunnen we met geen mogelijkheid ver klaren. Ir. Jaap Korbee: Wat is tijd? Een verkenning van de tijd en van ons bestaan; uitgever AJ.G. Strengholt, Naarden; ISBN 90 6010992 9; 35 gulden. BEN APELDOORN Ongetwijfeld strekken goede voornemens waarmee het nieu we jaar is begonnen zich ook tot de tuin uit. Er zullen zeker dingen zijn die u al sinds lange tijd hebt willen veranderen. De losse tegels in het tuinpad of op het terras. De aanschaf van een vroegbloeiende heester, of een tje die mooie bessen krijgt. Het ingraven van een kunststof vij ver. Schrijf die ideeën op en neem voor te beginnen met ja, met wat? Misschien beslui ten om het gras dat nooit naar de zin is geweest te vervangen door groentebedden, want het eten van zelf verbouwde, onbe spoten gewassen zou het begin van iets moois kunnen zijn. Verstandig is dan om te laten onderzoeken of de grond waar op gaat worden gezaaid en ge plant wel voldoende voedings elementen bevatten. Er zijn en kele instituten die op basis van in uw tuin genomen grond monsters een advies kunnen uitbrengen over bemesting bij voorbeeld. Laat u van te voren inlichten over de mogelijkhe den, wie de monsters moet ne men, welke wensen er zijn en wat het kost. Dit zijn de adres sen: Het Alg. Verbond van Volkstuinderverenigingen, Kemphaanweg 1,1358 AA in Al- mere; Koch Bodemtechniek, Kamille 18, 7422 SR Deventer; BBB, Bedrijfslaboratorium voor Grondonderzoek, Postbus 10084, 7301 GA Apeldoorn. Louis Bolk Instituut, Postbus 250, 3970 AG Driebergen. Be drijfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek Postbus 115, 6860 AC Oosterbeek. In België: Bodemkundige Dienst van België v.z.w., De Croylaan 48, B 3030 Leuven-Heverlee. De tarieven zullen nogal uiteenlo pen. De wintermaanden zijn geschikt voor het nemen van grondmonsters, tenzij het vriest natuurlijk. Een flink pak sneeuw is voor veel planten een welkome win terjas. Maak het pad sneeuw vrij, maar gooi die witte wade niet op een hoop, die dooit maar langzaam weg. Werk met zand tejgen de gladheid, niet met pekel want daar kunnen de randplanten langs het pad niet tegen. Takken van coniferen kunnen ver doorbuigen onder een laag sneeuw, die maar be ter kan worden verwijderd. Want de meeste naaldbomen zullen niet uit zichzelf de oude vorm aannemen. Door de zuil vormige coniferen met bind draad te omwikkelen kunt u vervorming voorkomen. De activiteiten van de tuiniers die over een groenten- en fruit- tuin beschikken zullen zich de ze maand voornamelijk bin nenshuis afspelen. Bij de war me kachel dus. Zij zijn bezig met de indeling van hun tuin aan de hand van de wisselteel ten die noodzakelijk zijn. Vaak spreekt de wet een woordje mee, zoals bij aardappels, die pas na drie jaar weer op een zelfde plek mogen worden ge- nieuw beginnen, starten bij 0 dat belooft een goed jaar te worden gardic-rs-ictenrtrc! bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar poot. Vlinderbloemigen(waar- onder lathyrus) mogen pas na zes jaar terugkomen, tenzij de oude grond door nieuwe wordt vervangen. Die voorschriften moeten het uitbreken van plan tenziekten voorkomen. Anders is het met bladgroenten en koolsoorten. Die kunnen jaar-in jaar-uit op dezelfde plek worden verbouwd als die maar goed van organische mest wordt voorzien. Toch doet u er verstandig aan zelf een marge van drie jaar te nemen. Een leuk buitenkarweitje is het ophangen van een of meer nestkastjes voor mezen. Dat zijn onze bondgenoten tegen niet gewenste insecten. Overi gens voeden mussen hun jon gen ook met rupsjes. Aan de andere kant vernielen die mus sen onze lenteboden, de gele crocusjes. Bovendien vinden ze de bloemknoppen van diverse runus-soorten erg lekker. Ook willen ze nog al eens beslag op een nestkastje leggen. Nieuwe nestkastjes dienen minstens tweeënhalve meter boven de grond te zijn bevestigd. Ze mo gen niet door de wind worden bewogen, noch langdurig door de zon worden beschenen. Me zen prefereren oud hout, boven nieuw. Zo tegen februari kunt u de eerste witlof uit de platte bak (met glas) oogsten. Iets eerder die in de donkere kamerkast zijn gekweekt. Dit is het begin van een nieuw tuinseizoen. FRANS WEGMAN Alternatieve gouden gids ■)eh S-Joi Net. Waar zijn milieuvriendelijk gemaakte tortillachips te kogiorr Waar kan men terecht voor auralezen. Of voor numero! wan toekomst voorspellen aan de hand van getallen, wie voefpire een bepaald keurmerk. De recent verschenen 'Groene vnsei zer', een soort alternatieve Gouden Gids, pretendeert al!g woorden te geven. es K Rijp en groen, nogal wat New Agepraktijken en kwakzal'var'e de driehonderd pagina's tellende gids biedt een bont all met tje. Volgens de samenstellers zijn liefhebbers van dit soc-14 ken ook vaak geïnteresseerd in ontwikkelingssamenwerpom: sociale misstanden en spiritualiteit. Vandaar dat de gegf van wereldwinkels, mensenrechtenorganisaties, alternal r°c geneeswijzen, macrobiotische instituten, antroposofenferik incamatiespecialisten zijn opgenomen. Een hoofdstuk i- Sal wijd aan allerlei milieukeurmerken zoals Max Havelaar.d ve Keurmerk en Demeter (biologisch-dynamische landboifeen Buitensport (reisorganisaties die de natuur willen spareP v0' Ethibel (voor ethisch beleggen), Vee-keurmerk (garandéar a getariërs producten zonder dierlijke ingrediënten) en Pi)on v neen (cosmetica zonder dierproeven). ank! •'De Groene Wegwijzer, praktische gids voor milieubewuste <jbbl£ menten in Nederland en Vlaanderen'; Kosmos-Z&K Uitgeveröf. dl Utrecht; ISBN 90 2153 229 8; 27,50 gulden. jna jmrr op B in bi Wat kruipt daar? Eigenlijk is het een kruiper, maar bekend is de wintergr<t the heester hedera vooral door het klimmen. Vandaar zijn Nnnis landse naam klimop. De Nederlandse plantenkwekers Ijula deze overbekende verschijning tot plant van de maand jS-Jo gekozen om nu eens de nadruk te leggen op de bodembtwei kende kwaliteiten: met zijn volle bladerdek legt de klimqtual rap tempo een deken van donkergroene kleuren over dflk op grond. Er zijn overigens ook soorten met gele en witte tirkee Om snel resultaat te boeken, moeten ongeveer vier tot vrbor; exemplaren per vierkante meter worden geplant. De eei|e is. klus is echter om een zogenoemd geweven anti-worteldogra over de bodem te leggen dat wel water, maar geen wortfoeki doorlaat. Graaf vervolgens de randen van het doek in eqrien voor iedere plant een gat in de bedekking. Eenmaal gepjjzer het slechts een kwestie van geregeld aan de randen bijktalië pen. Wie de klimop toch omhoog wil laten gaan kan de Ar ter tegen een boomstam laten groeien. Tot in de boomlq. komt de soort niet, want daar is te weinig licht. peril J 'y 'tdel 'zien Eigenlijk is klimop een kruiper. Als een muur of een t pad kruist, kruipt hij gewoon verticaal verder. Boerenwijsheid uit Andes klc H Een eeuwenoude boerenwijsheid uit de Andes is onlangtant tenschappelijk bewezen. Het juiste tijdstip van zaaien erneu ten wordt door boeren in Peru en Bolivia al zo lang menbl. 1 heugen kan afgeleid door te kijken naar de sterren. De bè zii boeren, die dicht bij de sterrenhemel wonen, denken daflev< verwachte regenval in het groeiseizoen tussen oktober ej vai af te leiden is uit de helderheid van de sterren in de Pleia is Hoe helderder de sterren in juni, hoe meer regen er lateiig t het jaar zal vallen, zo luidt de traditionele gedachte. Vooid", aardappel is gevoelig voor droogte. Als er weinig neerslafest wordt verwacht, stellen de boeren het planten vaak enka en ken uit. J mi Meteorologen van de universiteit van Davis in Californiëress den in Nature van 6 januari te hebben aangetoond dat dj he ren de juiste beslissing nemen. De zichtbaarheid van deh. I stellatie van de sterren hangt namelijk samen met de aai sti zigheid van wolkenslierten hoog in de lucht. Die wolkenhogi vooral te vinden tijdens de om de twee tot zeven jaar opèc te dende verschijnselen rond El Nino. Uit de recordhoeveefepri regen die viel tussen 1962 en 1988, konden de onderzoelpr ook afleiden dat er minder regen valt in EI Nifïo jaren, eiOf het regenseizoen in deze periode pas later in het jaar bejj Door de sterren te bestuderen kunnen de boeren in de And schatten wanneer het regenseizoen zal beginnen, foto Cryptogram Horizontaal: 1. Op die tijd in de hoedanigheid van een judoka (6); 4. Bij voorkeur verdragen van mompelen (8); 6. Zo stevig dat ik het klaarspeel! (4); 8. Vlees om uiteindelijk op een houtje te bijten (4); 9. Deze beesten zullen niet voorgaan (9). Verticaal: 1Slecht logement (3); 2. Laat 'm niet vallen van het hoofd! (5); 3. Voeren van kaarten (4); 5. Van beide zijden door vissers te gebruiken (6); 6. Behuizing van een schoen (4); 7. Zo heet een vaartuig (4); 8. Club van een militair in het schip (4) Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Steward; 7. af; 8. ard; 10. el; 11. kusje; 13. der; 15. nek; 17. voorste; 18. Mao; 19. eta; 21. neder; 25. no; 26. iet; 27. bij; 30. onnozel. VERTICAAL: 2. Te; 3. wars; 4. rij; 5. aard; 6. blik; 8. au; 9. dj; 11. kroon; 12. enter; 14. Eva; 16. eet; 18 mand; 20. afón; 22. ei; 23. demo; 24. et; 28. on; 29. de. HAUO IK KOU MUM ZOOM fUP OE füj/te&tb&h té portier m oa BURéEplJJKE STAMP WAT HEEFT htlj OAM U(t6£~ \/pomj ?"<$kapt cekxm&t ow óeepr hu fup wm- fl&rje W u)fêt 3/ va, 44- /k 6a muf w (wï 53sst fup oefuurpp. 75 meuffp. haast 'aaik 2eé>r hftmauKPTjE. bi mpcmn te -m 2a mk te f

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8