Beperkt deel van Ypma kan blijven na doorstart q Economie ntillen verwachten ipuls voor toerisme sney-baas loopt bonus mis Kantorenmarkt rond Schiphol overspannen De een zijn dood. Omzet Ahold-concern breekt alle records Duitsers te hoop tegen duurdere benzine Winkelstraten gaan nog meer op elkaar lijken Ga eens bij de kapper langs IAC 7 JANUARI 2000 ER| koopt 'groene' stroom voor trein ÖPïic ;ht« Vijf procent van de stroom die de Nederlandse Spoor- jn koopt is dit jaar 'groen'. Daarmee is het spoorbedrijf Vigen zeggen de grootste afnemer in Nederland van m uit duurzame energiebronnen als zon, water, wind en De NS koopt per jaar circa 1550 kiloWattuur (kWh) aan wi t iciteit in. Vanaf 1 januari 2000 is daarin een aandeel van 75 Sen kWh groene stroom opgenomen. Hiervoor zijn contrac- 0 6qfgesloten met ener8iebedrijven NUON en Eneco. ijs linens bouwt Duitse windmolens i'g^AG^ Siemens Nederland start binnenkort net over de 9.i<5e grens bij Coevorden met de bouw van het windmolen- 2'yqEmlichheim. Hiermee is circa 100 miljoen gulden ge ijsd, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. Siemens werkt in 0-^cht van het Duitse bedrijf BYT uit München. Het Duitse 5 33em handelt in duurzame energie met windmolenparken 3]oïjomassacentrales. Emlichheim gaat met 21 windmolens ?7 ocpS OOO huishoudens van energie voorzien. 13',0C JsSiapen en lammeren rukken op o1'3qle De veemarkten hebben een fraai 1999 achter de rug, zo °,23dë de Groep Nederlandse Veemarkten. De aanvoer is met 0;0jocent toegenomen tot een totaal van 1,5 miljoen dieren. 2l9(j toename komt volledig voor rekening van schapen en E^fieren. Daarvan zijn 670.000 stuks naar de markten ge- ojqit, tien procent meer dan een jaar eerder. Een deel van de 2,4Ehenhouders is afgestapt van directe levering aan slachterij- gjpgens de ^a8e prijzen. Zij verkopen hun dieren nu aan han den op de veemarkt. De verwachte sterke afname van de 7'3Cmaanvoer is achterwege gebleven. In 1999 werden ruim o!i|00 runderen via de veemarkten verhandeld (een daling van olecïocent). ï.icj 3 jjF valt over valutaplan Poetin jnljiNGTON Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) valt over ilutaplannen die de Russische interim-president Poetin in 'and wil introduceren. Onderdirecteur S. Fischer van het verzette zich gisteren tegen het voorstel om exportbedrij- e verplichten al hun exportinkomsten in te wisselen tegen [fels. Een dergelijke maatregel is in strijd met de denktrand cjet IMF. Eerder stemde het fonds met tegenzin in met de sjsche regeling om 75 procent van de exportinkomsten ver hit tegen roebels om te wisselen. 1 mbinet kiest nieuwe kassengebieden 5.3q i.85(aag Glastuinders die snel moeten verkassen kunnen naar aangewezen gebieden in het noorden en oosten van het 2^6 Op de middellange termijn komen ook felbegeerde loca- o.30n het westen beschikbaar. In totaal zijn tien gebieden in j-®|rland aangewezen voor de tuinders voor wie geen ruimte 2*60t is in het Westland en andere volle tuinbouwgebieden. Mi- i.iojr Brinkhorst (Landbouw) en voorzitter F. Hoogervorst (LTO ^jjuinbouw) hebben hiertoe gisteren een overeenkomst on- 2iidkend. Voor de korte termijn worden nu gebieden ontwik- E^öjn Gelderland, Drenthe, Limburg, Flevoland, Friesland en 0;45Ïjssel. 3,201 3 sdrijfsleven vreest Franse blokkades i.35jjkj» in Frankrijk dreigen met ingang van volgend week o'l^övergangen en havens met vrachtwagéns te worden ge lieerd. Nederlandse bedrijven vrezen voor een miljoenen- 3 3o,. De Nederlandse verladersorganisatie EVO heeft gisteren 2;3^ringend beroep gedaan op de Franse wegtransportorgani- 4^50^ om van de acties af te zien. Die zijn van plan vanaf maan- g gptoor onbepaalde tijd blokkades op te werpen bij alle grens- 3|5op en in havens uit protest tegen de alsmaar stijgende die- 5 oofjs en werktijdenregeling. Hp Bank verhoogt hypotheekrente n Verdam De ING Bank heeft met onmiddellijke ingang de 6jo theekrente verhoogd. De verhoging voor woonhypotheken '^Ligt voor de rentevast periode van een, zeven, tien en ilioflf jaar 0,2 procent. Hypotheken voor twee, drie en vijfjaar 3.25j 0,3 procent omhoog. Voor een annuïteitenlening met een 2,80fevast periode van tien jaar komt de rente uit op 6,8 procent, 1|t ING Bank. 2.451 te overbruggen. Minister Adriaens verwacht dat de overeenkomst de toeris tenindustrie op de noodlijden de eilanden een flinke impuls geeft. De Antillen hebben altijd geklaagd over het monopolie dat de KLM op deze route be zat. „De prijzen voor de tickets waren veel te hoog. Daar kan nu door concurrentie een einde aan komen", aldus de bewinds man. Vorige week nog protesteerde de Antilliaanse vereniging 'De Vrije Vogel' bij de Tweede Ka mer tegen de in haar ogen exor bitante prijzen en de machts positie van de KLM. Bij de Ne derlandse Mededingingsautori teit loopt een klacht tegen de maatschappij. Vorig jaar heeft Martinair vooruitlopend op de nieuwe re geling al toestemming gekregen voor het uitvoeren van charter vluchten. Adriaens hoopt dat zich snel meer maatschappijen melden. De Portugese TAP zou belangstelling hebben deze route weer op te pakken. Dat het protocol pas volgend jaar in werking treedt ligt aan de belabberde financiële situa tie van de ALM. Die raakt een lucratief contract kwijt met de KLM, waarbij de Antilliaanse maatschappij tegen een riante vergoeding van 15 miljoen gul den'zestig man personeel le vert. ,427 1, ag hans jacobs d mooyman ederlandse Antillen ver en een impuls voor de enindustrie als volgend pril een einde komt aan onopolie van de KLM op ?groute. Het gisteren door :er Netelenbos (verkeer) aar Antilliaanse collega ;ns ondertekende verdrag de markt open. Ook an- maatschappijen kunnen route gaan vliegen, waar- Ie prijzen zullen zakken, pvereenkomst biedt nieu- ogelijkheden voor de ho milie Van der Valk, die bezit op Curacao en Bo- Na een conflict met de over de hoge vliegprijzen de meeste Nederlandse Ier Valk-vakantiegangers le Belgische luchtvaart- ichappij Sobelair via Brus- [gObelair kan straks gewoon Schiphol vertrekken, luidelijk is nog of Van dei- zelf op de Antillen gaat n. De familie is een van de iefnemers van een door- /an de noodlijdende char- atschappij Air Holland, r gesloten deuren wordt e andere nieuwe aandeel- ts overleg gevoerd over rstart. Air Holland wil be- met één Boeing 737. Dit is overigens niet in staat afstand naar de Antillen gnnf>rk» anp amsterdam richard mooyman De kantorenmarkt in Amster dam en Haarlemmermeer is overspannen. Er is een schreeuwend tekort aan op kor te termijn beschikbare ruimte. Dat stelt het makelaarskantoor Van Gooi en Partners in de jaar lijkse rapportage over de kanto renmarkt in de regio Amster dam. Het percentage leegstaande kantoorruimte is gedaald naar een historisch dieptepunt van 0,6 procent. De huurprijzen zijn vorig jaar met gemiddeld tien procent gestegen en de vraag houdt onverminderd aan. Be drijven stellen wegens het krap pe aanbod noodgedwongen hun verhuizing of uitbreiding uit, aldus het rapport. De leegstand in de regio is binnen enkele jaren spectacu lair gedaald van 448.000 naar 30.000 vierkante meter. Het huidige geringe aanbod is vol gens Van Gooi echter te klein voor een goed functionerende kantorenmarkt. Alleen in Am sterdam-Zuidoost en op Schip- hol-Rijk zijn nog flinke opper vlaktes kantoorruimte direct beschikbaar. In andere delen van Amsterdam en in Hoofd dorp, Amstelveen en Diemen staan maar weinig kantoren leeg. Van Gooi verwacht niet dat dit jaar veel verandering komt in de situatie. De vraag houdt aan, terwijl het aanbod van direct beschikbare kantoor ruimte slechts mondjesmaat toeneemt. Er zijn weliswaar en kele grote projecten in aan bouw, maar het leeuwendeel daarvan is al verhuurd. Voorzitter T. Woltman van de Kamer van Koophandel Am sterdam maakt zich geen al te grote zorgen over de snelle eco nomische groei van de hoofd stad. De Amsterdamse dienst economische zaken signaleerde onlangs een aantal 'succes-pro blemen'. Behalve een tekort aan kanto ren en bedrijfsruimte is bij voorbeeld ook sprake van een gebrek aan hotelruimte. „Het is tegenwoordig moeilijk om in Amsterdam nog een plaatsje te krijgen", aldus Woltman. „De hotels en theaters zitten vol." In restaurants moet de klant twee of drie weken van te voren een plaatsje reserveren, zegt hij. „Maar Amsterdam is al honder den jaren een stad van nuchte re kooplieden en gezond ver stand. Als dat zegeviert, gaat Amsterdam niet kapot aan het eigen succes." bergambacht Het klinkt wrang maar natuurrampen zijn voor sommige bedrijven een zegen. Het omwaaien van duizenden hoogspanningsmas ten in Frankrijk bijna twee weken geleden heeft ervoor gezorgd dat duizenden gezinnen zonder stroom zitten. Laat de firma Pols Aggregaten in het Zuid-Hollandse Bergambacht nu magazijnen vol hebben met noodaggregaten. Pols heeft een 'enorme' order in de wacht gesleept, meldt het bedrijf zonder cijfers te noemen. Gisteren vertrokken enkele vrachtwagens vol met aggregaten richting het rampgebied. Overigens heeft de Fran se president Chirac gisteren de Nederlandse premier Kok schriftelijk bedankt voor de hulp bij de stormschade in Frankrijk, foto anp robert vos Unie-Groep Nieuwkoop neemt 25 van 85 personeelsleden over zwanenburg piet arp Het failliete Ypma International (kunstoffen) in Zwanen burg en Medemblik maakt een doorstart. Van de onge veer 85 personeelsleden zullen zo'n zestig mensen de nieuwe fase niet meer meemaken. Voor hen is ontslag aangevraagd. wersen in contact met de Unie- Groep uit Nieuwkoop, die marktleider Ypma als bedrijf wil behouden. „Niet alleen de ma chines en de matrijzen zijn be langrijk, ook de kennis bij de mensen die daar werken. Er zal bij het nieuwe Ypma plaats zijn voor zo'n 25 personeelsleden", aldus verkoopdirecteur F. Ver- meeren van Unie. Volgens hem is een belangrij ke reden voor de ondergang van Ypma, dat te weinig werd geïnvesteerd in automatisering van de productie in Medem- Ypma, dat vooral kunststof pro ducten zoals gedecoreerde (buiten-) bloempotten produ ceert en verkoopt, raakte de af gelopen tijd in onoverkomelijke financiële problemen. Een fail lissement bleek uiteindelijk on afwendbaar. Enige tijd zag het er naar uit dat een koper slechts de be drijfsnaam en de matrijzen voor het gieten van de produc ten wilde overnemen. Op de valreep kwam curator P. Ing- blik. Daar gebeurt nog heel veel handmatig; in de hevige con currentiestrijd verlies je daar door terrein. Het is de vraag of de fabriek in Medemblik blijft bestaan. In Zwanenburg zit de inter nationale verkooporganisatie. Opzet is dat Unie voortaan gaat produceren in de eigen be drijfsruimten in Nieuwkoop. „Ypma in Zwanenburg handha ven we. Het bedrijf krijgt van ons een stevige financiële injec tie. Ypma is nog steeds de mar kleider voor decoratieve buiten- bakken, dat doen we niet zo maar weg. In wezen herrijst het bedrijf uit de as van de vorige, failliete onderneming." Pas de afgelopen dagen werd de doorstart bezegeld tussen de betrokkenen, curator Ingwer- sen en het GAK. Vermeeren wil niet zeggen voor hoeveel de Unie-groep Yp ma heeft overgenomen. „We zijn een groter, kapitaalkrachtig bedrijf, met een goed gevulde orderportefeille voor metalen en kunststof zaken. Unie is de afgelopen tijd sterk gegroeid tot zo'n honderd man, daar komt Ypma dan nog eens bij. We hebben een aantal grote, vaste klanten, zoals de Post en het ministerie van defensie. De be kende rode brievenbussen wor den door ons gemaakt. Ja, door de afgelopen jaarwisseling heb ben we er weer aardig wat werk bij, er zijn in heel Nederland 430 brievenbussen opgeblazen. Zoveel had PTT natuurlijk niet op voorraad." Ook speciaalzaken van Zaanse keten boeren goed zaandam anp De omzet van supermarktcon cern Ahold is vorig jaar fors ge stegen. „Vooral in de laatste weken van het jaar zijn over de hele linie alle records gebro ken", aldus topman C. van der Hoeven. De omzet van het Ahold-concern groeide in 1999 met ruim een kwart tot bijna 74 miljard gulden. In Nederland nam de omzet van de Ahold-bedrijven met 7,1 procent toe tot bijna 18 miljard. De winkels van Albert Fleijn boekten een omzetstijging van 3,5. procent. De supermarkten van doch ter Schuitema deden het met een omzetgroei van acht pro cent nog beter. Ook de overige ondernemingen als de speciaal zaken en Grootverbruik Ahold deden het goed. In de rest van Europa steeg de omzet van het concern met meer dan eenderde tot ruim 5 miljard gulden. Ahold is verte genwoordigd in Portugal, Span je, Tsjechië en Polen. In de Verenigde Staten klom de omzet van de megakruide- dusseldorf «judith stalpers ^Ay-baas M. Eisner krijgt geen miljoenenbonus. Het amuse concern heeft in 1999 niet goed genoeg gepresteerd om 3or in aanmerking te komen. Vorig jaar kreeg hij nog een 'urtje van 5 miljoen dollar (10,2 miljoen gulden), ig jaar was een tegenvallend jaar voor Walt Disney. De omzet [slechts met twee procent, terwijl de winst daalde met 21 pro- |De zwakke prestaties zijn vooral te wijten aan lagere vi- prkopen. Disney bleek minder grote kaskrakers in bezit te ~Tjn dan verwacht. e %er. al zestien jaar Disney-baas, is nu aangewezen op een ïlaris van 'slechts' 750.000 dollar. Het is de eerste keer sinds dat de man die het concern een plaatsje gaf in de Dow-Jones- ïet. zich niet extra kan verrijken. Om voor salarisverhoging in In aanmerking te komen, heeft Eisner een eerste daad al ver- 32!Er gaat fors bezuinigd worden. correspondent „Rampzalig, echt rampzalig", valt uit de monden van de ge middelde Duitse autorijders te horen. Zij hebben het niet over de afgesloten wegen na orkaan Lothar of de corruptie schandalen rond Kohl maar over de 'astronomische stij ging' van de benzineprijzen. Sinds 1 januari kost een liter diesel of benzine zeven pfennig (acht cent) meer, als gevolg van de invoering van de tweede fase van de milieubelasting. En dat maakt emoties los bij de Duit ser. Met 1,53 mark (1,75 gul den) per liter diesel en 1,93 mark (2,21 gulden) per liter su per loodvrij liggen de prijzen echter nog altijd lager dan in Nederland en andere EU-lan- den. Maar zo ziet het Duitse be drijfsleven het niet. De Vereni ging van Transporteurs voelt zich in zijn concurrentiepositie tegenover buitenlandse trans porteurs bedreigd door de be lastingverhoging. Andere lan den hebben nog geen milieube lasting en kunnen met een volle tank goedkope diesel dwars door Duitsland rijden, zo luidt het argument. Dan denkt de Vereniging vooral aan vracht wagenrijders uit Polen, Tsjechië en andere Oost-Europese lan den, waar de prijzen inderdaad minstens vijftig cent lager zijn. De Vereniging wil daarom een klacht indienen bij het Bundes- verfassungsgericht, de recht- Belastingvrij tanken bij FDP Politieke tegenstanders van de regering Schroder proberen te profiteren van de commotie over de duurdere benzine. De FDP, de kleine liberale partij die tijdens de laatste verkiezingen gigan tisch heeft verloren, hield gisteren een actie in Berlijn. Een uur lang kon men 'belastingvrij' tanken, dat wil zeggen voor 54,9 pfennig per liter. De belastingheffing is betaald uit de FDP-par- tijkas. Voorspelling DTZ Zadelhoff amsterdam gpd Het straatbeeld - zowel in de grote als middelgrote steden - zal nog meer dan nu worden bepaald door dezelfde winkels. Het percentage filialen van gro te ondernemingen (C&A, Mega pool, Dixons, Blokker, Inter- toys) is inmiddels opgelopen tot 75 procent en het einde is nog niet in zicht. Verwacht wordt dat dit percentage zal op lopen tot 85 of 90 procent. Die voorspelling doet DTZ Zadelhoff, Nederlands grootste makelaarsorganisatie in com mercieel onroerend goed, in haar vandaag gepubliceerde marktrapport 1999. Daarin meldt de organisatie de jaarlijk se ontwikkeling van de markt voor onder meer bedrijfsterrei nen en winkels. Wat dat laatste betreft signa leert de makelaar dat de zelf standige winkelier duidelijk op de terugtocht is. Typerend voor deze ontwikkeling is de recente fusie tussen Vendex en KBB waardoor in de gemiddelde hoofdwinkelstraat in Nederland nu al bijna tien procent van het vloeroppervlak van de filialen in handen is van dit ene gefu seerde concern. De huurprijzen van de win kels zijn weer gestegen. In 1998 was er nog sprake van een da ling. De prijsstijging volgt de groei van de consumentenbe stedingen. De stijging wordt met name veroorzaakt door een grote vraag binnen de branche van confectie en textiel. Steeds meer zelfstandige merken in de kledingbranche, zoals Cotton- field, Part Two, Inwear, Tommy Hillfiger en Mexx willen een ei gen vestiging openen. BELASTING BELICHT Het interieur van een Zaanse vestiging van Albert Heyn. De omzet van moeder Ahold groeide in 1999 met ruim een kwart tot bijna 74 miljard gulden. foto anp ta Isabel in Chili gedurende het jaar werden geconsolideerd. nier met bijna dertig procent In Latijns-Amerika haalde tot ruim 43 miljard. De consoli- Ahold 7,7 miljard uit de markt, datie van de keten Giant Land- een sprong van 64 procent. Dat Ahold wist uit de Aziatische over heeft de stijging volgens komt volgens het concern om- markt een omzet van iets meer Ahold positief beïnvloed. dat Disco in Argentinië en San- dan 1 miljard te halen. bank in Karlsruhe die zich spe ciaal bezig houdt met mogelijke bezwaren tegen de grondwet. Datzelfde gebeurt door de Bond van Belastingbetalers. De milieubelasting wordt niet alleen op benzine, maar ook op stroom geheven. Zo is een kilo watt elektriciteit een halve pfennig duurder geworden. Dankzij de inkomsten van deze belastingen (dit jaar geschat op 5,1 miljard mark) kunnen, vol gens de regering, in de toe komst AOW-uitkeringen gefi nancierd worden. Volgens de Bond van Belasting betalers gaat dit 'geschuif met belastinggelden' tegen de grondwet in. Belastingen moe ten voor algemeen nut worden ingezet en niet voor een be perkte groep, zeggen zij. Een nieuw millennium maar ook een nieuw jaar. En wat is een nieuwjaar zonder de no dige wijzigingen in de belas tingwetgeving? Zo ook nu. In komstenbelasting, vennoot schapsbelasting, op tal van gebieden zie je in je porte monnee dat er iets verandert. In het oog springend zijn on der meer de BTYV-verlaging voor kappers, kleermakers, schoenmakers en fietsenma kers. Allereerst de wijzi ging in het belas tingtarief voor de inkomstenbelas ting. We hebben tegenwoordig vier tariefschijven. De eerste schijf loopt tot 15.255 gulden. Daar betaal je 4,5 procent belasting over. Daar komt echter nog 29,4 procent premie volksverzekeringen bij zodat het totale tarief 33,9 bedraagt. In de tweede schijf (belastbare som tussen 15.255 en 48.994) is het totale tarief 37,95 pro cent (8,55 procent belasting en 29,4 procent premie). In de derde schijf (tussen de 48.994 en 107.756) betaalt men alleen belasting; 50 procent. De grootverdieners, die jaarlijks meer dan 107.756 verdienen, betalen over het meerdere of in de vierde schijf zestig pro cent. Ook in de vennootschapsbe lasting (VPB) gaat het belas tingtarief veranderen. Om de werkgelegenheid in het mid den en kleinbedrijf te stimule ren wordt het VPB-tarief voor BV's en NV's over de eerste 50.000 gulden teruggebracht van 35 naar 30 procent. De 'vergroening' is ook in het belastingrecht toegeslagen. Met allerlei maatregelen pro beert de overheid milieuvrien delijk gedrag van de ourger te stimuleren. Vanaf 2000 krijgen we belasting op leidingwater. Maar, niet getreurd, het alge mene BTW-tarief op de leve ring van leidingwater gaat van 17,5 naar 6 procent. DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht Een van de grootste vervuilers is de auto. De regering pro beert om bij de belastinghef fing van de auto rekening te houden met auto's die goed voor het milieu zijn. Gekeken wordt welke brandstofsoort de auto gebruikt en of hij schoon en zuinig is. In het kader hier van gaat de belasting van per sonenauto's en motorrijwie len (BPM) voor dieselperso nenauto's met ingang van 1 mei 2000 met 2.000 gulden om hoog. Voorts wordt de inbouw van zoge noemde in- -car-intrumen- ten, zoals cruise- control, econo meter en boord computer gesti muleerd. Dat ge beurt per 1 mei dit jaar via een la gere BPM. Vanaf 1 januari 2000 wordt de omroepbijdrage afgeschaft. Deze heffing verloopt vanaf dit jaar via de inkomstenbe lasting. De in 1999 reeds voor uitbetaalde omroepbijdragen over het jaar 2000, worden dit jaar door de belastingdienst teruggegeven. De kapper wordt ook goedko per in 2000. En niet alleen in Nederland, maar in de gehele EU. Op voorstel van Neder land is op Europees niveau af gesproken dat voor bepaalde sectoren de BTW-heffing om laag mag. Het betreft de kap per, de Ideermaker, de schoenmaker, de fietsenma ker en de werkzaamheden aan particuliere woningen. Het is een experiment van drie jaar. Als de verlaging van het tarief voldoende werkgelegen heid opbrengt dan wordt er mee doorgegaan. Met andere woorden; als de ondernemer het BTW-voordeel in zijn ei gen zak steekt door zijn prij zen hetzelfde te houden, dan gaat de BTW na drie jaar weer omhoog. Ik zou zeggen, ga eens bij uw kapper langs om te kijken of de prijzen dit jaar daadwerkelijk verlaagd zijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7