Met dank aan de patiënt TV WEER Keerskespringen op Driekoningen Meegesleurde duiker spoelt aan op onbewoond eiland VRIJDAG 7 JANUARI 2000 COMMENTAAR Democratisch Kroatië Iets meer dan een maand geleden nam Kroatië afscheid van de overleden 'vader des vaderlands' Franjo Tudjman. Deze week hebben de Kroaten de politieke erfenis van hun 'vader' aan de kant geschoven. De Kroaten stemden afgelopen maandag bij de parlementsverkiezingen massaal op de verenigde oppositie. De nationalistische HDZ van Tudjman heeft voor het eerst sinds de onafhankelijkheid van Kroatië in 1991 geen meerderheid in het parlement. Het zijn vooral de jongeren die op de oppositie hebben gestemd. Zij hopen op verandering in Kroatië. Verandering die dringend nodig is. Het gaat economisch slecht met het land, er is veel cor ruptie en Kroatië verkeert al jaren in een internationaal isole ment. Europa heeft zich van Kroatië afgekeerd omdat de vorige machthebbers de Kroatische seperatisten in Bosnië bleven steu nen en weigerden oorlogsmisdadigers aan het Joegoslavië-tribu- naal uit te leveren. Het Westen heeft verheugd gereageerd op de verkiezingswinst van de oppositie. De leider van de sociaal-democratische SPD, de grootste oppositiepartij, Racan, heeft gezegd zich helemaal op Europa te willen richten. Hij wil de grenzen van Bosnië erkennen en hij wil aan het Joegoslavië-tribunaal meewerken. Dat is een positief bericht uit een regio die zo vaak negatief in het nieuws is. Maar er moet nog wel een slag om de arm gehouden worden. Racan erkende zelf na zijn overwinning dat het makkelij ker is om over democratie te praten als je in de oppositie zit dan wanneer je aan de macht bent. Daar heeft hij in het geval van Kroatië zeker gelijk in. De SPD deelt de macht met de liberale socialisten van Budisa. Deze sa menwerking is duidelijk meer op het verstand gebaseerd dan op gevoel. Racan was voor de onafhankelijkheid van Kroatië in 1991 lid van de regerende communistische partij. Budisa woonde als dissident in het buitenland. De twee zijn het eens over hun afkeer van de HDZ. Beiden willen Kroatië moderniseren en een markt economie doorvoeren. Beiden willen bovendien lid worden van de Europese Unie, maar over hoe ze dat allemaal willen bereiken, verschillen de twee van mening. De grote vraag voor de toekomst van Kroatië is dan ook of de nieuwe leiders de eenheid kunnen bewaren. Pas afs dat lukt, kan Kroatië definitief in Europa worden opgenomen. Lollige viespeuk Wie naar zijn jeugd terugverlangt, heefteen slecht geheugen. Die is niet helemaal wijs. Vroeger was het echt niet zo leuk. Kinderen mochten echt niet zoveel. Lezen in bed was zo'n beetje het enige leuke. Stiekem lezen, want het mocht natuurlijk niet van pa en ma. Daar lag je dan onder de dekens met een of ander medisch boekje van vader. Met plaatjes van blote vrouwen en tirannen. Van ingewanden en botten. Op die manier leerde je je eigen li chaam heel aardig kennen. Sinds de uitvinding van de boek drukkunst, heeft menig mens tot in de diepste achterkamertjes van het lichaam getuurd. Zei Midas gisteravond. De populaire bioloog heeft nu een eigen boekenprogramma, 'Eerste druk'. En ook dat is weer totaal an ders dan alle programma's in dat genre. Dat zijn we natuurlijk wel gewend. Midas houdt ervan om vieze praatjes op te hangen. Een voorbeeld: andere biologen hebben het op televisie netjes over faeces of ontlasting. Midas zegt gewoon poep. En hij praat er niet alleen over. Hij prikt in een drol. Om te laten zien hoe die er van binnen uitziet. Dat is lekker vies. Zo is het ook met Eerste druk. Gisteren nam Midas de medische boeken onder de loep. En dan niet de teksten. Nee, Midas besprak de tekeningen, de anatomi sche plaatjes. Want de mens is een bezienswaardigheid. Van bui ten en van binnen. Alleen zie je doorgaans zo weinig van de bin nenkant. Je kunt van buiten niet zien of iemand melancholische niertjes heeft, of leuke longen, klepperde Midas op zijn zo'n type rende wijze. Daarom zijn die medische boeken zo handig. Alleen geven de plaatjes de werkelijkheid niet geheel weer. De plaatjes zijn net iets te bruin en decent. In het echt is het alle maal wat bloederiger en roder, zei Midas en hij keek er heel on heilspellend bij. En ja hoor, een paar seconden na deze opmer king stond Midas op een snijzaal tussen knippende en plakkende medici. Hij liet ook nog beelden zien van een bevroren lijk dat in flinterdunne plakjes werd geschaafd ten behoeve van de medi- 'sche wetenschap. Dat is Midas. Hij houdt van de glibberige, bloederige, zwetende, lillende en stinkende zaken des levens. Waar de meeste mensen van gruwen, maar die natuurlijk wel bestaan. Midas is niet al leen een lollige viespeuk maar ook een heel informatieve. Ook als hij een boekenprogramma presenteert. Eerst regen, dan kans op vorst Het verschil tussen wat er op het KNMI in De Bilt werkelijk aan neerslag wordt afgetapt en de elektronische regenmeter blijft te groot. In 1999 werd, op grond van elektronische waar nemingen, 902 mm geregi streerd; in werkelijkheid viel er echter tenminste 972 mm. Een verschil van 70 mm (8%) dat best nog iets groter zou kunnen zijn. De handmatige aftappin- gen van december zijn namelijk nog niet verwerkt. In 1998, het natste jaar van de eeuw, be droeg het verschil 5%: er werd toen 1307 mm afgetapt, de elektronische regenmeter kwam niet verder dan 1240 mm. Met dat laatste cijfer is eind 1998 ook de hele vader landse pers aan de haal gegaan. Nu de verschillen zo groot blij ven kan men zich afvragen of het niet tijd wordt om tot het gewone handwerk over te gaan. Soms moet men erkennen dat de techniek faalt. Na een droge vrijdag krijgen we morgen weer te maken met re gen. Het frontensysteem van een zeer diepe depressie bij IJs land rukt dan op naar deze om geving. Dat gebeurt sneller dan zich aanvankelijk liet aanzien. Rotterdamse huisarts bedenkt nieuw gezelschapsspel 'Mindpower' Op vakantie in Amerika had de Rotterdamse huisarts Arthur van Schaik het ineens te pakken. Zomaar, terwijl hij rustig lag te luieren. Hij zou een spel maken waarbij het geheugen centraal stond, waarbij alles draaide om het onthouden en teruggeven van informatie. Echte concentratie-oefeningen dus. Jumbo zag er wel wat in en nu ligt 'Mindpower' in de winkel. Het idee voor het spel kwam niet zomaar uit de lucht vallen. Geregeld had Van Schaik pati ënten op z'n spreekuur die zich niet konden concentreren en niets konden onthouden. „Het waren vaak jonge mensen, die als student bij mij in de praktijk waren gekomen en net met hun eerste baan bezig waren. Ze moesten keihard werken en lie pen echt op hun tenen. Daar door konden ze niks onthou den." Zodra ouderen met deze pro blemen op het spreekuur ko men, heeft de huisarts allerlei cursussen in de aanbieding. Die richten zich ook op concentra tie, omdat niet het geheugen af takelt (een wijdverbreid misver stand) maar de concentratie vermindert. Voor jongeren zijn die trainingen er niet. Van Schaik kon hen alleen wat boektitels geven waarin oefe ningen staan om het geheugen te trainen. „Maar die leest nie mand. Vooral niet als je een drukke baan hebt." In zijn praktijk aan de Bergweg in Rotterdam ligt z'n geestes kind Mindpower midden op zijn bureau. Achter de tafel de dokter, aan de andere kant zijn vriend en achterneef Paul van der Zande, zelfstandig uitgever en net als Van Schaik een ver woed spelletjesspeler. De twee begonnen met het le zen van literatuur waarin ze steeds dezelfde tips om beter te onthouden tegenkwamen. Die tips gaan over visualiseren, overdrijven en 'kettingdenken'. „Neem het rijtje kip, shampoo, vliegtuig, basketbal en emmer. Dat onthoud je door het beeld van een kip in gedachten te ne men met shampoo op zijn kop, die met een bal in de emmer in het vliegtuig stapt. Dat vergeet je nooit meer, ook al zou je dat willen", verzekert Van der Zan de. Van Schaik ging met Van der Zande aan de slag. Ze ontwier pen een speelbord en met de viltstiften van de kinderen maakten ze kaartjes. Geel was de informatiekaart, rood de concentratiekaart en groen de antwoordkaart. Daarna begon het brainstor men. De twee stelden elkaar ie dere keer een 'deadline' waarop twintig concentratie- en twintig De Rotterdamse huisarts Arthur van Schaik en Paul van der Zande met hun nieuwe spel 'Mindpower'. herinneringsopdrachten klaar moesten zijn. Leuke teksten uit de krant werden uitgeknipt voor een opdracht. Ook pinco des of kentekens leenden zich voor het spel. Maar het noemen van vaste combinaties op de kaartjes zou te makkelijk wor den voor de geoefende speler en dus bedacht ze dat een van de medespelers iedere keer eefn cijfer- en/of lettercombinatie mag verzinnen. Keer op keer werd het spel ge- - speeld om het te ontdoen van z'n zwakke punten. Er werden vrienden en vriendinnen opge trommeld om mee te spelen. Daarvoor werden ruim hon derd vragenkaartjes gemaakt op een oude computer. Nu het echte spel glimmend voor hen ligt, kunnen Van Schaik en Van der Zande smakelijk lachen om hun geknutsel in die beginpe riode. Uiteindelijk waagden de twee de stap en belden naar spelle tjesgigant Jumbo met het ver zoek hun spel te mogen presen teren. „Ze waren direct geïnte resseerd. Ze dachten dat ik een soort 'Dokter Bibber' voor vol wassenen had bedacht", zegt Van Schaik. Spellenbedenker Ben Leijten van Jumbo hoorde hun verhaal aan en beloofde het te zullen spelen. „Leuk, maar een beetje moeilijk," was de reactie na een paar weken. Een tijdlang hoorden ze niets. „Totdat ik tijdens het spreekuur door Jumbo werd gebeld en te horen kreeg dat die het spel op de markt wilde brengen. In eer ste instantie bleef ik heel rustig, ik was immers aan het werk, maar zodra ik de kans had, ben ik de spreekkamer uitgelopen en heb ik hiernaast staan jui chen", zegt Van Schaik la chend. Kort daarna werd het spel op de speelgoedbeurs in het Duitse Neurenberg gepre senteerd. Het spel, dat van de twee Rot terdammers de naam Reminder kreeg, ligt onder de naam Mindpower sinds september in de schappen van de winkels. En niet alleen in Nederland, maar ook in een Frans- en Neder landstalige versie in België en tevens in Duitsland, waar het onder de naam 'Superhirn' een groot succes is. Na het jawoord van Jumbo was nog niet direct alles in kannen en kruiken. Het duurde lange tijd voordat de contractonder handelingen waren afgerond. Hoe de zaak uiteindelijk is gere geld, mogen de twee niet zeg gen. Dat is een voorwaarde die in het contract is opgenomen. „We dachten aanvankelijk dat het grote schip met geld nu binnen zou lopen, maar rijk worden we er niet van", verze kert Van der Zande. „En eigen lijk vinden we dit het belang rijkste", vervolgt Van Schaik, wijzend op de achterkant van de doos. 'Mindpower is spel uit te delen. „Datse kick, als jouw spel zo ^ai langstelling staat." N Een avondje Mindpof11 len, laat je hersens krP^ kost even voordat je er brug bent, maar als hf1? te pakken heeft, ga jel wilt alle vragen kunnt woorden en weten offC formatie die een medl voor jou verzint over j tier nog kunt reprodue^ Terwijl de rest van hef doorgaat. 5; Na een paar uur spel^ staat al snel de gedacfr Mindpower bij uitstel^ letje is voor de televisi meedenken, meer we*^1 twee vrienden mogen over zeggen, maar Bef§' bevestigt dat er al conPc zijn geweest met Endt je bij een vraag zes an! moet geven en je weejC ker vier, dan denk je d rest ook wel kunt. De kenheid is groot", voc01 Leijten. r?- Hoewel Van Schaik en Zande vooral bescheid1 blijven over hun 'geesf1 straalt de trots van hife ten. „We hebben een P opgericht onder de nö01 ex. Een samenvoeging Sparta, Feyenoord enjl We zijn niet voor nieti terdammers en voetbf^ ten." er De meeste patiënten v Schaik weten niets var? letjes-hobby van hunr1! „Het 'dokter Arthur-vf1! voor Jumbo natuurlijk11 prachtige invalshoek. a£ weet het gros van miji ten yan niets, terwijl e|I van hen de aanleiding weest voor dit spel-id£ kostte mij wel moeite thur van Schaik en Paul van c Zande' staat er. Het spel zoals het nu in de win- ff1 spreekuur kei ligt. bevat grotendeels het Van Scha* w.eet d.at A, idee van de twee heren. Spel- P°wer met als medrf lenbedenker Ben Leijten werkte voorschnjven, al zou t» haH-rht wilen- -Het heeft absf' met concentratieklac$( het spreekuur kwame)^ het verder uit en bedacht de naam. Plus het logo: het profiel van een gezicht met op de plaats van de hersens een ge balde vuist. Op de beurs in Neurenberg liepen studenten met levensgrote schuimrubbe ren Mindpower-koppen op hun hoofd vragenkaartjes van het De regen bereikt al in de loop van de ochtend onze streken. Zaterdagavond nemen de re genkansen weer af maar pas op zondag lijkt het front zich uit deze regio te verwijderen. De temperatuur stijgt zaterdag middag tot rond 8 graden en de zuid tot zuidwestenwind is aan de kust eerst nog af en toe krachtig, windkracht 6. Maandag en dinsdag wordt het weerbeeld bepaald door een krachtig luchtdrukmaximum dat zich met een kerndruk van omstreeks 1040 hPa over deze omgeving naar het oosten verplaatst. Op beide dagen zal het dan ook rustig en droog zijn met in de nacht en ochtend, als laaghangende bewol king en mist geen spelbreker zijn, kans op lichte vorst. In de De Germanen deden het al, over vuur heen springen om een 'goed en gezond' jaar af te dwingen. In Eenrum (Gronin gen) is het zogenaamde keerskespringen nog altijd een traditie op Driekoningen. 'Dus' sprong de plaatselijke jeugd daar gisteren over een drietandige kaars. Als de vlammen na de sprong niet doven, wacht de springer een zonnige toe komst, zo wil het bijgeloof, foto anp Een Britse toerist die tijdens het duiken aan de Australische oostkust werd weggesleurd door een enorme draaikolk, is 24 uur later veilig aangespoeld op een onbewoond eiland. Het duurde nog eens twaalf uur voordat een politieschip hem oppikte. De 37-jarige computerpro grammeur uit Leicester was be zig met een 10-weekse vakantie toen de stroming hem woens dag wegzoog bij Coffs Harbour. De man, die eerder in Thailand had leren duiken, wierp zijn loodgordel af en klampte zich aan zijn luchtflessen vast. Tijdens zijn etmaal in het water probeerde de Brit meermalen naar lichtpunten aan de wal te zwemmen, maar steeds weer trok de stroming hem terug. Uiteindelijk belandde hij gister avond op het eilandje Split Soli tary, dat ongeveer acht kilome ter uit de kust ligt. Een passerend schip zag de man vanuit de verte met zijn armen zwaaien en alarmeerde de politie. Die kon niet met de boot tot aan het rotseiland ko men, waardoor agenten door de branding naar de verdwaal de toerist moesten zwemmen. Hij werd met een helikopter naar een ziekenhuis gebracht. Daar bleek hij, volgens een woordvoerder, in verbazing wekkend goede gezondheid te verkeren. „Aanvankelijk leed hij aan onderkoeling en uitdro ging, maar nu heeft hij alleen nog last van uitslag door zijn duikpak." Catastrofe Twintig jaar geleden kocht ik mijn eerste computer. Hij was, i>ergeleken met de nu gangbare prijzen, pe perduur. Hij doet het nog steeds. Maar helaas ongelo felijk langzaam!Ik kan er niet toe komen een nieuwe te kopen. Daar ben ik te zuinig voor. Bovendien vind ik: iets watje nog nooit in de steek heeft gelaten, zetje niet aan de kant. Hier en daar heeft een goede vriend, tevens computerfreak, wal aanpassin gen verricht zodat ik zelfs Windows 3.1 kan draaien. Toch gaat m'n verlangen uit naar zo'n splin ternieuwe computer met een groot rustig beeldscherm. Mij leek, toen ik voor het eerst hoorde over de millenniumbug dat die 'i nieuwe computer onder handbereik kwam. Immers, computers zouden het op 1 januari 2000 begeven, zeker als zo'n computer het jaartal in de datum aangaf met de twee laat ste cijfers. Nu, zo'n computer bezat ik. Het he le vorige jaar heb ik tegen dag-maand-99 aan zitten kijken. Omdat ik een klein eenmansbe drijfje ben, als zodanig ook ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, kreeg ik voortdurend post van allerlei firma 's die mij aanboden om de soft- en hardware in mijn bedrijf milieu ni- umproofte maken. Tweemaal heb ik zelfs ernsti- MAARTEN T HART ge. in keurige donkere pakken gehulde kerels aan de deur gehad die een klein zwart koffertje torsten. Ze vroegen naar de bedrijfsleider. Ik liep de gang in, deed een andere jasje aan, ging terug naar de deur en zei: 'Ik ben de bedrijfsleider, wat is er van uw dienst. 'Kunnen wij de man of vrouw in uw bedrijf spreken die uw computerbestand beheert?' vroegen ze. 'Dat is de heer Van Nes,'zei ik, 'maar die is momenteel naar een computerbeurs, kan ik misschien de boodschap overbrengen?' Wij wilden een offerte uitbrengen om het computerbestand van uw bedrijf millenniump- roof te maken,zeiden ze. Volgens de heer Van Nes, zei ik, 'zijn al onze computers reeds millenniump- roof.'Dat kan niet,zeiden beide heren, 'uw bedrijf stuurt met open ogen op een catastrofe af Nu, die catastrofe waarvoor deze heren mij tweemaal waarschuwden (zezijn namelijk nog een paar keer teruggeweest, want wilden hoe dan ook de heer Van Nes zelf spreken) en waar ik met een slecht geweten naar uitzag zou zich dus voltrekken op het moment dat ik in het jaar 2000 m'n computer zou aanzetten. Op vrijdag31 december heb ik de hele dag back-ups zitten maken van alle bestanden in mijn oudje. Het was een heidens werk, want u begrijpt dat er heel wat in zo'n computer opgeslagen staat na twintig jaar trouwe dienst. Op vrijdagavond ben ik, met oordoppen in, vroeg naar bed gegaan. Ik heb goddank door het vuurwerk- lawaai heen geslapen en was 's morgens al heel vroeg wakker. Om vijf uursloop ik vol verwachting naar mijn stokoude computer. Bevend zette ik hem aan. Nu zou het grote ogenblik komen. Wat zou er gebeu ren? Zou hij ontploffen?Zou het beeldscherm zwart blijven? Het vertrouwde rustige gezoem klonk op. Er versche nen dezelfde mededelingen als anders. Even latei- stond daar m'n menu. 'Hij doet het nog,mompelde ik, 'wat een pech, hij doet het nog.'En inderdaad, er bleek helemaal niets aan de hand te zijn. Alleen de datum bleek versprongen van 31 december 1999 naar 4 januari 1980. Dat was de datum waarop ik m'n computer indertijd kocht. Ik vraag mij toch af of al die rampspoedprofeten wel goed bij hun hoofd waren. En of al dat geld, uitgege ven om computers millenniumbestendig te maken, wel uitgegeven had hoeven worden. Ik heb niets ge daan, ik heb alle waarschuwingen in de wind gesla gen, en zit nu helaas met een oude computer die nog steeds voortreffelijk werkt. Ik moet alleen de datum bijstellen. Daar laat ik de heer Van Nes voor komen. nuttige functie. De tn£c geleerd worden helperr je niet ineens een fotope geheugen. Iedereen kc. spelen en leren, dat is J ke." JOKE WALTMANS ?C MENSELE d Een mannelijke en een^ ke fossa, of fretkat, het^ kort intrek genomen in i ne Zoogdierenhuis van' Amsterdam. Het zijn d<* fretkatten in Nederland heeft een afmeting vani delgrote hond en is hetfjj roofdier van Madagaskag de 2,5 jaar oude MANlL 1,5 jaar oude toekomstn, vrouwtje komen respect uit Engeland en Tsjech^, gens Artis zullen de twé pig nog geen kinderen L Daarvoor zijn ze nog te sa's zijn pas na twee jat, slachtsrijp. In de vrije rh] het Afrikaanse eiland IV kar jagen de poema-act ren met bolle ogen en rP tjes veel op halfapen. D* pen in het Kleine ZoogC huis van Artis worden dfc strikt gescheiden gehoifc de nieuwe bewoners. re Een 21-jarige man in 5e GO is veroordeeld tot 4i den cel, omdat hij tijdb woedeaanval de hond nj schoonmoeder van het had gegooid. De Afgha windhond is bezwekeru verwondingen na de V2_ meter. De man zou ruz gehad met zijn schoon1- haar dochter over de ai die hij wou gebruiken t en elektriciteitsrekeniri len. Prins WILLEM-ALEXAJ spreekt 25 januari 40(1 bare scholieren uit neg schillende landen toe. I dat tijdens de 'The Hag national Model Unitedk een VN-toekomstconfei* voor jongeren die jaarlii Haagse Congrescentrur gehouden. Bedoeling va nifestatie is het bijbrerr een mondiaal bewustziL deelnemers over de toe van onze planeet. OmdT Haag in maart het Were? forum wordt gehouden,, alle jongeren een flesje water mee uit hun land. liteit daarvan wordt tijdf congres onder de loep g Willem-Alexander namf in 1983 deel aan een sj ke VN-conferentie in De.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2