Manchester maakt geen indruk in Rio Co Adriaanse zoekt uitdaging liefst in Nederland 'PSV is klaar voor toekomst' Amanda Hopmans reikt tot halve finales in Auckland Succesvolle rentree Boers Sport Gastel scheurt kruisband Droomdebuut Seedorf *G 7 JANUARI 2000 en ïdballers verliezen van Polen pNiowDe handballers zijn de kwalificatie voor de WK een kleine nederlaag begonnen. Nederland was in zijn jduel in groep 5 tegen het sterker geachte Polen dicht bij ■Jrrassing, maar verloor uiteindelijk met 22-20. Halverwege ■Hede helft stond het nog 15-15. In december droogden de Oranje nog af (36-20) tijdens de laatste dag van de Haar- Handbalweek. In het Poolse Dzierzoniow, net over de met Duitsland, bleek het krachtsverschil echter gering, ebben een goede wedstrijd gespeeld. We zijn dicht bij een ie geweest. Ik ben blij met de prestatie, maar we hebben rlorenconstateerde Malag. Nederland speelt in de WK- n P'icatie nog eenmaal tegen Polen en tweemaal tegen Turkije leemburg. n ze 1 zo« iie ik e^ Ritsma niet op NK afstanden er» Rintje Ritsma heeft gisteren afgezegd voor de NK af- n. De Fries uit de Sanex-ploeg is verkouden en wil geen nemen in de voorbereiding op de EK allround volgende n Hamar. Ritsma zou in Deventer alleen starten op de eer neter. Eerder meldde Gianni Romme, Nederlands kampi- Jround, zich al af. De stayer uit de SpaarSelect-ploeg is .llende van een griep. Ook Ids Postma, Marieke Wijsman kf%iamarie Thomas, andere deelnemers aan de EK, zijn er 11 lsHoewel sommige rijders de NK afstanden mijden of is als training voor de EK beschouwen, zijn er tijdens het defcoi wel startplaatsen te verdienen voor de eerstvolgende °P ^bekerwedstrijden allround en sprint. pis Aston Villa breekt nek ïnt kham Aston Villa-spits Dion Dublin heeft zijn nek ge- eeft h. Op18 december vorig jaar kwam hij tijdens de wed- hijjt egen Sheffield Wednesday in botsing met Gerald Sibon. e; Hs blijkt dat Dublin daardoor zijn nek heeft gebroken. Na ésing kreeg hij wel een nekbrace, maar de pijn werd niette- exteeds erger. Dublin klaagde ook over een doof gevoel in lemdg Volgens de clubarts is net op tijd vastgesteld dat de ve.riT zijn nek heeft gebroken, omdat de kans op invaliditeit al- blijfgroter was geworden. Aston Villa gaat er vanuit dat Dublin Tfeoen niet meer in actie komt. htstj der je 3er fopt» Adri van der Poel is gisteren op de tweede plaats ge- aakjd in de internationale veldrit van Magstadt in Zuid-Duits- kVoroyinnaar was (je Beig Mario Declercq. De heersende we- }e Impioen had na een uur en een ronde meer dan een mi- ïimeboorsprong wim de Vos finishte op het zware, doorweek- ik elcours op de derde plaats. 1 der Poel tweede in Magstadt j'"t pise jong Oranje tegen Marokko en ft>A» Jong Oranje heeft een vriendschappelijke wedstrijd n er Marokko met 0-0 gelijkgespeeld. De ploeg van bonds- moei Han Berger is in voorbereiding op het EK in mei in Slo- e, dat geldt als kwalificatie voor de Olympische Spelen in §eiy. Bij het EK zijn vier tickets voor Sydney te verdienen. Bij :n zihranje kreeg Humphry Rudge een rode kaart na een over- PoJg- igh f ,°edadebroucke blijft bij Cofidis naait Frank Vandenbroucke blijft wielrennen voor Cofidis. De e sponsor heeft dat gisteren bekendgemaakt. Het contract e rebelse renner is wel aangepast, namelijk verkort met lar. 'VDB' heeft te kennen gegeven alle verplichtingen in pntract te zullen nakomen. Het loopt nu tot het einde van Het zou aanvankelijk pas eind 2001 worden beëindigd. In gelopen jaar zegde VDB het contract op omdat Cofidis onbehoorlijk had behandeld ofwel van doping had ver- omdat hij betrokken was in de affaire Sainz-Lavelot. Hij tijdens het seizoen een startverbod opgelegd. Nadat zijn luid was gebleken, besloot de renner een andere ploeg te ribis11- het) dhölzl wint vierschansentoernooi lerla Beckham uit het veld gestuurd na charge EINDHOVEN anp De nationale competitie van Nederland in de huidige vorm is achterhaald. Niets meer en niets minder zei PSV's voorzit ter Harry van Raaij gisteren op de Millenniumparty van PSV ter introductie van het jaar 2000. Hij zei het net iets harder dan bij voorgaande bijeenkomsten. „Als we zo doorgaan spelen Ne derlandse clubs straks nog slechts de kwalificatie van het toernooi om de UEFA-beker. Niet meer en niet minder. Als we mee willen doen met de in ternationale top moeten we de wetten van de economie laten prefereren boven die van de verenigingsstructuur, Die zijn verouderd. Het PSV van tegen woordig is een moderne onder neming." Van Raaij gaf een schot voor de boeg. Met ingang van 2002 staat de Champions League op de eerste plaats. „Daaronder komt dan een regionale Euro pese competitie. In de huidige vorm zijn Italië, Spanje, Enge land en Duitsland sterk genoeg voor een eigen regio. Een apar te regio wordt gevormd door de kleinere landen. Zoals Neder land, Schotland, Portugal, Grie kenland, Belgie." Daaronder, op de derde plaats, komt de Nederlandse competitie. „Drie, vier Neder landse clubs, met internationa le ambities, moeten daaraan niet deelnemen. Die spelen, sa men met de besten van wat is overgebleven van de eredivisie, een soort van play-off om de nationale competitie. Een alter natief is hooguit dat deze top clubs met een soort van satel lietelftal in de eredivisie spelen. In samenwerking met een an dere club. Daarin zie ik wel wat." Niet meer dagelijks tegen Sparta en MW. „Ook al zit het stadion vol. Het gaat in de toe komst om andere inkomsten. De economische afhankelijk heid ten opzichte van het be drijfsleven en de televisie. Stop pen met de traditionele compe titie is daarom onontkoombaar. Natuurlijk blijven de supporters zeer belangrijk. Maar die gaan wel mee in de ontwikkeling." PSV is er, tot op zekere hoog te, klaar voor. Van Raaij: ..In de cember versloegen we Ajax. De gemiddelde leeftijd van onze spelers was 23,4 jaar en er ston den acht Nederlanders in het veld. Ik heb daarover niemand gehoord. Het is wel een goed teken voor de club." ■oDfshofen De Oostenrijkse schansspringer Andreas Wid- vel Jheeft het 48e vierschansentoernooi gewonnen. De 23-jari- En joler won drie van de vier wedstrijden. Donderdag heerste Ltiorfölzl eveneens in Bischofshofen. In het eindklassement ein- naa? de Fin Janne Ahonen op de tweede plaats. Derde was de $er Martin Schmitt, die leider bleef in het klassement om de istiijdbeker. In Bischofshofen maakte Widhölzl sprongen van !iesden 129 meter. Zijn puntentotaal van 271,9 was iets beter ?njslhonen met 270,3. Schmitt lag met 259,0 aanzienlijk meer gr Jr. foto rtr 'p zi rnardus - Katwijk vervroegd ?Zlg[ J zoÊWOupLt Het Amstelcup-duel tussen Bernardus en Katwijk 'OorJt morgen een half uur eerder dan werd aangekondigd. De •en lag-derdeklasser en de zaterdaghoofdklasser trappen af om evojuur, op het veld van Bernardus in Hazerswoude. In novembe'r was hij er eigenlijk al uit. Co Adri aanse zag in dat hij met Willem II het maximale had bereikt. De tweede plaats van afgelopen sei zoen is volgens de Amsterdammer niet te verbe teren. Adriaanse trok zijn conclusies en liet don derdag weten op zoek te gaan naar een nieuwe Directeur voetbalzaken Martin van Geel was al enige weken op de hoogte van het besluit van de in Tilburg zo succesvolle trainer. „We hebben in middels al een gesprek gehad met een kandidaat opvolger." Een naam wilde Van Geel donderdag tijdens de nieuwjaarsreceptie in het Willem II- stadion nog niet noemen. Adriaanse gaat de komende maanden trachten met Willem II Europees voetbal veilig te stellen. Bij het begin van het seizoen had hij de lat hoger gelegd. „Ik had echt de stille hoop dat we kampi oen konden worden. In november, na nederla gen bij FC Twente en Feyenoord, heb ik gecon cludeerd dat we daar als ploeg niet stabiel ge noeg voor zijn. Ik blijf erbij dat ook een club bui- Nieuwe jaar begint goed voor Hopmans en Schalken jpaul van Gastel heeft toch jize schade overgehouden pijn valpartij tijdens de isdagtraining. De midden rif' van Feyenoord heeft een raapand in zijn linkerknie in- P (Jeurd. Hij moet voorlopig }e houden en vreest de trai- n, frip naar Turkije, waar heide ploeg op 17, januari af- laldlaan zich voorbij te moe ten laten gaan. Van Gastel, gisteren een wei nig mobiele gast op de bruiloft van Giovanni van Bronckhorst, baalt enorm van de zoveelste tegenslag in zijn carrière. „Dat dit mij weer moet gebeuren, 'ongelooflijk! Ik dacht dat ik m'n portie wel had gehad." Vorig jaar mei scheurde de Brabander een bovenbeenspier en vervol gens kreeg hij last van een ham stringblessure. Amanda Hopmans is er niet in geslaagd de finale te bereiken van het tennistoernooi van Auckland. De Brabantse verloor vrijdag in de halve finales van de Zimbabwaanse Ca ra Black in twee sets: 6-3 6-3. Sjeng Schalken drong in Doha door tot de kwartfinale van het met 1 miljoen dollar gedoteerde Qatar Open. Amanda Hopmans verdiende met haar halvefinaleplaats in Auckland ongeveer de helft van haar totale prijzengeld in 1999. Gisteren was de 23-jarige dochter van een marktkoopman uit Riel nog te sterk voor de import-Zwitserse Miroslava Vavrinec. In twee sets was zij klaar. Black is een gevaarlijke tegenstandster. In de eerste ronde stond zij de vinnige Haagse Seda Noorlander slechts één game toe (6-0 6-1) en in de kwartfinale won zij van de eer ste geplaatste Russin Jelena Likhovtsjeva: 6- 3 7-5. Black treft in de finale van de ASB Bank Classic Anne Kremer. De als tweede geplaatste Luxemburgse was in de andere halve finale te sterk voor de Amerikaanse Shaughnessy. Sjeng Schalken nam zijn goede vorm van de Nationale Masters in Warmond, die hij in december won, mee naar het Midden-Oos ten. Gisteren sloeg hij zich naar de kwartfinale in Qatar. De als achtste geplaatste Limbur ger verloor de eerste set van de Argentijn Franco Squillari met 4-6. Deze miskleun in spireerde Schalken tot een strafexpeditie in de volgende twee. Setwinsten in 6-1 en 6-1 waren niet mis te verstaan. In de kwarteindstrijd ontmoet Schalken de Duitser Nicolas Kiefer, die zich in twee sets simpel ontdeed (6-1 6-1) van de Italiaan Cristiano Caratti. Het kwartfinale-duel tus sen de Nederlander en de Duitser is een mo gelijk voorproefje van de Davis Cup, begin februari in Leipzig. Maar dan moet Kiefer wel weer beschik baar zijn als Duits international. De beslis sing neemt hij pas na Doha. Kiefer stelde zich vorig jaar niet langer beschikbaar na heibel met teamchef Boris Becker. De oud- Wimbledonkampioen is inmiddels uit het begeleidingsteam verdwenen. V?§y Boers heeft een succes rentree in het A-toernooi- 'cuit gemaakt. De Hazers- Ise tennisspeelster, die io vorig jaar een zware deroperatie onderging aanden moest revalide- Irong in het toernooi van ?njede Veld in Alkmaar door tweede ronde. Boers ver- fdaarin van de als tweede patste Natasja Galouza, de Hazerswoudse bereikt tweede ronde nationaal jeugdkampioene van 1997, die inmiddels tot plaats 400 van de wereld is doorge drongen. Boers, die als voorbe reiding een aantal weken train de met de selectie van De Me- renwijk, was door haar lange afwezigheid haar 'ranking' kwijtgeraakt. Ze doorstond in Alkmaar drie rondes kwalifica tie tegen achtereenvolgens An- negien Willems, Brechtje Hoeks en Myra van Woerkom. Boers overleefde ook de eerste ronde tegen de Chinese Li met 6-3 en 7-6. Bart van Delft evenaarde bij de mannen de prestatie van Boers. Die Rijnsburgse junior, die onder leiding van coach Er ic Reuijl een jaar lang de ten niswereld verkent, bracht eveneens drie kwalificatieron des en de eerste ronde van het hoofdschema op zijn naam. In de tweede ronde was de ge plaatste Bart Beks te sterk voor de 16-jarige yan Delft, die eind vorig jaar met twee kwartfina les bij ITF-jeugdtoernooien en kele internationale succesjes boekte. Femke de Boer werd bij 't Goede Veld in de tweede ronde van de kwalificaties uit geschakeld. ten de top drie kampioen kan worden. Misschien dat mijn opvolger het hier wel voor elkaar krijgt." Adriaanse staat in de belangstelling van FC Utrecht. Hij wil graag naar een topclub, liefst in Nederland, maar weet dat er (nog) geen vacatu res zijn. „Ik verkies Nederland boven het buiten land omdat ik in alle vrijheid wil kunnen werken. Daarbij streef ik naar een Nederlandse stijl van voetballen en vind ik communicatie met spelers heel belangrijk." De interesse van FC Utrecht streelt hem. De club waarvoor hij lang voetbalde heeft een speci aal plekje in zijn hart. „Maar sentimenten tellen niet bij mijn keuze. Daar ben ik van afgestapt toen ik bij FC Den Haag ontslagen werd. Dat heeft zeer gedaan. Het vertrek van Adriaanse - na dit seizoen heeft hij drie jaar gewerkt bij Willem II - wordt be treurd in Tilburg. „Co heeft ons naar de Cham pions League geleid", zei voorzitter Jan Vullings donderdag. „We hebben hem een voor Willem Il-begrippen goede aanbieding gedaan. Hij zoekt een nieuwe uitdaging. Dat hebben we te respec teren." Manchester United is in zijn eerste wedstrijd tijdens het WK voor clubteams niet verder gekomen dan een gelijk spel (1-1) tegen het Mexicaanse Necaxa. Daarover mocht de Engelse kampioen niet klagen. Manchester stond het eerste uur in Rio de Janeiro zwaar onder druk en raakte vlak voor rust David Beckham kwijt. De middenvelder werd van het veld gestuurd, nadat hij de Mexicaan Milian vol boven de knie trapte. Montecinos had Necaxa daarvoor al op voor sprong gebracht. Hij schoot na een kwartier raak uit een fraai ingeschoten vrije trap. Die vrije trap werd toegekend na een vermeende overtreding van Jaap Stam even buiten het strafschopgebied. Necaxa ver zuimde na rust uit te lopen. De Chileen Aguinaga miste een strafschop. De spits tuimelde even daarvoor over zijn eigen benen in het strafschopgebied maar de Argentijnse arbiter vond dat desondanks een straf schop waard. Het zwakke Manchester ging in de slotfase met tien man op jacht naar de gelijkmaker. De Trinidadiaan Dwighf Yorke miste een strafschop, maar maakte in de 82e minuut toch 1-1, na een mislukt schot van invaller Ole Gunnar Solskjaer. Trainer Sir Alex Ferguson werd in de slotfase nog uit de dug out gestuurd en moest het res tant van het duel volgen vanuit de ingang van de spelerstunnel. David Beckham kreeg een rode kaart voor deze overtreding tegen Jose Milian van Necaxa. foto ap Naam: Ewoud van der Kooy Leeftijd: 18 jaar De Verandering: Wielrenner Ewoud van der Kooy besloot na een aanbieding van een bekende amateurploeg voor lopig met zijn studie te stop pen en zich definitief op zijn sport toe te leggen. Mijn vader en ik hebben er eigenlijk best lang over ge- praat, voordat we uiteindelijk beslo ten op het aanbod in te gaan. Als een ploeg als Van VlietlWebalGazelle het in je ziet zitten en verwachtingen van je heeft, terwijl ik nog niet eens zo veel trainde, dan voel je je toch gestreeld. Het is een top- ploeg bij de amateurs. Ik volg de een MBO-opleiding voor verzorger - met als doel om in een ziekenhuis te gaan werken - maar daar ben ik tijde lijk mee gestopt. Ik heb mezelf nu vijf jaar gege- aven om te zien of ik prof kan worden. Dat is voor ^P iedere wielrenner toch de ultieme wens, maar Kals dat niet mocht luk ken, dan ga ik gewoon UI weer met mijn oude stu- Gdie verder. Ook als ik tussentijds al merk dat P ik onvoldoende progres- sie maak of blessurege- voelig blijk te zijn, dan ^2 stop ik met fietsen op dit HÉ niveau. Voorlopig is er UI een periode van ervaring opdoen aangebroken. Trainingen verlopen nu qj volgens schema's, er is Qeen goede medische be geleiding en van iemand als Wilco Zuydenvijk, iemand die al jaren in de amateurtop meerijdt, kan ik nog veel leren. Momen teel zit ik op zo'n vijf uur fiet sen per dag. Dan maakt het niet uit dat je in Leiderdorp woont, in een sterk verstedelijkt gebied. Dan maak je rondjes tot ver voorbij Rotterdam en kan je mooie gebieden uitkie zen al zou het wat dat betreft natuurlijk idealer zijn om in Limburg te wonen*' ,,De Van der Kooys zijn ei genlijk helemaal geen fietsers. Het is een echte korfbalfamilie en ik ben zelfs verschillende ke ren Nederlands kampioen ge weest in verschillende jeugdca- tegoriën met Pernix. Uiteinde lijk is het mijn broer Vincent geweest die op een wielrenfiets van mijn oom de smaak te pakken kreeg en lid werd van Swift. Doordat ik vaak naar hem ging kijken en de interesse voor korfbal afnam, besloot ook ik om over te stappen. Vin cent is in de Rabo-ploeg be land. Toch zegt hij, net als mijn vader, dat ik over meer talent beschik. Dat vind ik heel moeilijk om te bepalen en het is sowieso iets waar ik me tot voor kort helemaal niet mee bezig hield. Pas de laatste tijd bedenk ik me dat hij op mijn leeftijd weliswaar al iets meer had bereikt, maar daar ook veel en veel meer voor trainde. Voor mij zitten er span- nende maanden aan te komen. TEKST LOMAN LEEFMANS FOTOHIELCO KUIPERS milaan Met een prachtige stiftbal over de keeper heeft Clarence Seedorf zijn debuut bij Internazionale voor 56.000 tifosi in de thuiswedstrijd te gen Perugia (5-0) van glans voorzien. De duurste Neder landse voetballer speelde op zijn favoriete positie, als num mer 10, achter diepste spits Vieri een goede wedstrijd. Trainer Marcello Lippi was zó tevreden over zijn aankoop, dat hij hem vijf minuten voor tijd een publiekswissel gunde. Teamgenoot Roberto Baggio ving hem (zie foto) op. Inter stond toen al voor met 5-0. Naast Seedorf waren de doel puntenmakers Georgatos, Vie ri, Jugovic en een eigen goal van Hilario. Bij de start van de tweede competitiehelft deed Inter goede zaken. De miljoe nenploeg klom naar de zesde plaats met nog maar zes pun ten achterstand op Juventus, dat Lazio Roma afloste als koploper in de Serie A. Juve won zelf met 1 -0 van Verona (dankzij Inzaghi), terwijl Lazio woensdag verrassend onderuit ging bij Venezia, 2-0. AC Mi lan staat vijfde door de nipte zege bij degradatiekandidaat Piacenza. Oliver Bierhoff was de matchwinnaar. Nummer drie Parma versloeg Udinese met 1-0, terwijl AS Roma thuis met 3-1 te sterk was voor Bari. foto ap

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21