Leidsch Dagblad i NS: Akkoord over banen tegen geweld JL SBBtè HONDERDEN ARTIKELEN Gewonde bij schietpartij in flatgebouw in Hoofddorp Borsato verkopen Bus stopt alleen voor reizigers met zaklamp 'Niet minder sterfte aan borstkanker door foto's' Massaal naar 'Suikerfeest' Moslims willen 'heilige oorlog' op Molukken 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 7 JANUARI 2000 fers aan het bij politie «chef van Utrecht wil en een bijbaantje bij Ie aanbieden. Ze kun- ïinistratief werk doen, tok bekeuringen uit- n. De politievakorga- ICP is verbijsterd over rstel, maar de Neder- talitiebond is enthou- oorruimte niet iden in regio Regio's Amsterdam en imermeer is bijna ntoorruimte te vinden, in schreeuwend tekort korte termijn beschik- nte. Het percentage ^ïde kantoorruimte is naar een historisch nt van 0,6 procent. ere krijgt na er universiteit vversiteit en Hogeschool rnsterdam krijgen een s ance in Almere. Ze ho- -* meer studenten uit Fle- J binnen te halen. Het fte eerste opleiding voor bnderwijs in de polder, iet aanbod blijft beperkt i studiejaar. Voor hun e studie moeten de stu- i naar Amsterdam. Op iiding, die in september kan een propedeuse- lenleving en gedrag' gevolgd. \fm' lt»ge DAAG 22 PAGINA'S land and en Kunst17 jinie_6,7 en Samenleving12 k van de Dag2 rogramma's Groen/Strips verzicht, n Wiel 20,21 12 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42202 LOSSE NUMMERS/1,85 ZATERDAG 2,40 11 Niet iedereen even blij met verbranden kerstbomen 12 Leo Fijen droomt van postmoderne devotie in de parochies 13 Verkeersprojecten vallen door foute berekening veel duurder uit 15 Ambulancepost Rijn- en Venen wellicht naar De Schans Cyro Baptista met Beat the Donkey op slagwerkfestival The Big Bang' 21 Co Adriaanse zoekt nieuwe uitdaging het liefst in Nederland IMÉMWA. Spoorwegen zetten ruim 400 man extra in Na vier gespreksronden en 45 uur onderhandelen heb ben de Nederlandse Spoorwegen en de vakbonden over eenstemming bereikt over maatregelen tegen agressie in de trein. De spoorwegen zetten 410 extra mensen in. Dat maakten beide partijen vanmorgen bekend. bestuurder L. Vlek van FNV r uit De Schans 1 he Big Bang lierst in Nederland HAZERSWOUDE RUNDUK I toerisme itillen pnd jaar april een eind i het monopolie van 3 op de vliegroute naar Jerlandse Antillen, zul- 4r toeristen het gebied vinden. Dat wordt al- Jirwacht op deze eilan- Gisteren tekenden Netelenbos (verkeer) Antilliaanse collega s een verdag waardoor \dere maatschappijen ntillen mogen vliegen. jirisch moment: ntingsoverschot et eerst in een kwart- S in 1999 het begro- cort van de overheid ferkt. Minister Zalm iciën deelde vandaag weliswaar op grond :r voorlopige cijfers - is afgesloten met een ngsoverschot van 0,25 l van het bruto binnen-* roduct. UTRECHT ANP Het extra personeel wordt inge zet in de vliegende brigades en voor extra controles bij de in- en uitgangen. Ook ondersteu nen zij het huidige personeel. Daarnaast komen er meer ca mera's op de perrons. Met de 410 nieuwe krachten komt het totaal aantal mensen dat zich inzet tegen geweld in en rond de treinen op achthon derd. De extra mensen kosten veertig miljoen gulden. Die ko men bovenop de zestig miljoen die de NS nu jaarlijks uitgeven aan de preventie van agressie. De NS denken de extra kos ten te betalen uit het gewone bedrijfsresultaat. Volgens de di recteur van NS-Reizigers gaat de prijs van een kaartje niet omhoog. De NS zullen financi ële steun vragen bij minister Netelenbos van Verkeer. „Want het gaat om een probleem van de gehele samenleving", aldus Bondgenoten. Netelenbos zei gisteren al met de NS te willen praten. De Nederlandse Spoor wegen willen in samenwerking met justitie en politie de vervol ging van daders intensiveren en uitbreiden. Zelf zal de NS pre ventiever optreden. Het aantal vliegende controleploegen wordt uitgebreid van 30 naar 140. Zeventig ploegen zullen bestaan uit vier man, en zeven tig ploegen uit twee man. Bestuurder Vlek ziet de maat regelen het liefst al volgende week ingaan. Dat is sneller dan de totale onderhandelingen duurden. „Het was een bijzon der lastig onderwerp, want je weet. niet waar en wanneer agressie zich voordoet. Dan mag het overleg wat langer du ren. Met deze maatregelen ho pen we enig effect te creëren." Pagina 3: Rover en FSV bang voor vertraging Vijfenveertig minuten wachten op de bus: daar wordt een mens al niet vrolijk van in een beschut bushokje in het stads centrum. Maar bij een tochtige halte aan een provinciale weg in polder is het regelrecht af zien. Toch kan het zo lang du ren voordat de busreiziger die 's avonds op de Gemeneweg in Hazerswoude-Rijndijk wil in stappen, wordt verlost van de kou. Niet dat er geen bussen rij den. De lijnen 186 en 187 pas seren hier met ijzeren regel maat. Maar dat is nou juist het probleem: ze rijden de halte, die niet verlicht is, met hoge snelheid voorbij. Kwami Fiawoo kan erover meepraten. He's been there, ver telt de uit Togo afkomstige Lei- denaar in het Engels. En niet één keer, maar ontelbare avon den zag hij de bus, die hem na zijn werk bij kweker Griethui zen huiswaarts moet brengen, aan zijn neus voorbijgaan. „Toen ik hier begon te werken, had ik geen probleem. In de zo mer steek je je hand op en je^ wordt opgepikt. Pas in de herfst merkte ik hoe moeilijk het was om de bus te laten stoppen. De buschauffeur zag me niet staan omdat het pikkedonker is. Hoe kan het ook anders: er staat geen hokje of lantaarnpaal. Stond ik hier te zwaaien en te schreeuwen met mijn buskaart, w/>. jS"lW J 1 Jan Ceuleers Er zijn geen gevaarlijker dwazen dan mensen die al tijd ernstig zijn. Kwami Fiawoo vindt het vreemd dat hij als busreiziger zijn eigen verlichting moet meenemen. foto taco van der eb maar niets hielp." Als Fiawoo het geluk aan zijn kant had, zat er een Afrikaanse kennis van hem in de bus die de chauffeur attendeerde op zijn aanwezigheid bij de buspaal. Op andere avonden moest de Afrikaan er heel wat voor over hebben om met het openbaar vervoer thuis te ko men. „Ik ben vaker vlak bij de weg gaan staan om op te vallen, als ik zag dat de bus geen snel heid minderde. Maar dat is ge vaarlijk. Ze rijden hier zo hard. De keren dat de bus een eind verderop alsnog stopte, ben ik een stuk over de autoweg ge rend. Je wilt toch naar huis." De oplossing voor de on zichtbare reiziger was uiteinde lijk even simpel als doeltref fend. Fiawoo: „De buschauf feur stelde voor dat ik een licht je ging gebruiken. Eerst heb ik een aansteker geprobeerd, maar dat was niet altijd een succes op dit open, winderige stuk. Daarna heb ik maar een zaklamp gekocht, en dat werkt perfect. De buschauffeur van 17.18 uur weet nu dat ik er sta. Dankzij mijn lichtje." Pagina 15: 'Van de zomer ga ik weer lekker fietsen' Lucas Hoving in VS overleden SAN FRANCISCO De Nederlandse danser en cho-, reograaf Lucas Hoving is woensdag in zijn woonplaats San Francisco overleden. Hij werd 87 jaar. Dat meldt de Los Angeles Times. Hoving, geboren in Groningen, was onder meer directeur van de Rotterdamse Dansacademie. Hij was jaren lang de enige moderne danser in Nederland. londen Rtr wijs dat de screening de sterfte cijfers doet afnemen", schrijven Peter Gotzsche en Ole Olsen van het Nordic Cochrane Cen tre in Kopenhagen. Aanleiding om de screening grondig onder de loep te nemen, was een Zweeds onderzoek waaruit bleek dat de sterfte door borst kanker sinds de start van het screeningsprogramma in 1985 niet was De mammografie of borstfoto, één van de meest gebruikte op- sporingstesten voor borstkan ker, levert vrijwel geen bijdrage aan het omlaag brengen van de sterftecijfers voor de ziekte. Dat melden Deense onderzoekers vandaag in het medische tijd schrift The Lancet. „Er is geen betrouwbaar be- HOOFDDORP PIET ARP Tijdens een schietpartij in Hoofddorp is gister avond een 23-jarige Hoofddoiper gewond ge raakt. Het incident vond plaats in een flatgebouw aan de Opaallaan, naast het Nederlands Lucht vaart College. Het slachtoffer verkeert niet in le vensgevaar. De man woont in de flat, maar is geen leerling van de school. In een gemeenschappelijke ruimte van de tweede flat vanaf de Van Heuven Goedhartlaan ontstond rond acht uur een vechtpartij tussen het slachtoffer en een aantal mannen. Volgens politiewoordvoerder H. Vos zijn daarbij over en weer klappen gevallen. Vervolgens schoot een van de betrokkenen met Vuurwerkbom kost Hillegomse jongen zijn hand Een 13-jarige jongen uit Hille- gom is gistermiddag zijn linker hand kwijtgeraakt toen een vuurwerkbom ontplofte. Dat gebeurde in een overdekte fiet senstalling aan de Marconi straat. Een 12-jarige vriend van de jongen, ook een Hillegom- mer, liep verwondingen aan zijn knieën, brandwonden aan zijn handen en een geperfo reerd trommelvlies op. De politie vermoedt dat de vuurwerkbom, waarin alumini um was verwerkt, door anderen in de stalling is achtergelaten en dat de jongens hem hebben aangestoken. De jongens waren gisteren nog niet in staat om een duide lijke verklaring af te leggen. Ge tuigen hebben echter gezien .dat al sinds zondag een lang werpig rood stuk vuurwerk zqnder lont in de stalling lag. De politie is nog op zoek naar mensen die meer over de her komst van het vuurwerk kun nen vertellen. een vuurwapen. Hoeveel schoten zijn gelost, is nog niet bekend. Het slachtoffer vluchtte de flat uit en probeerde bij het volgende complex alarm te slaan, maar daar kon hij niet naar binnen. Bij een volgend woongebouw lukte dat wel en werd de politie gewaarschuwd. De gewonde man zakte daarna in elkaar. Hij werd overgebracht naar het VU-ziekenhuis in Amsterdam. Op de campus van het Luchtvaart College ont stond grote consternatie onder de bewoners. De politie zette bij drie flatblokken de weg af voor het technisch onderzoek. Voor veel studenten en bewoners was het een raadsel wat er aan de hand was. Getuigen werden voor verhoor overgebracht naar het politiebureau op een steenworp afstand. Van de daders ontbreekt elk spoor. Duizenden op de been in Jakarta 141 JAKARTA Rtr-AFP In de Indonesische hoofdstad Jakarta hebben honderddui zenden moslims vanmorgen opgeroepen tot een 'heilige oorlog' tegen christenen op de Molukken, om zo de dood van hun geloofsgenoten te wreken. Zij eisten ook het aftreden van vice-president Soekarnoputri en president Wahid, omdat zij er niet in slagen het geweld tus sen christenen en moslims een halt toe roepen. De politie schatte het aantal betogers in Jakarta op honderd duizend. De organisatoren spraken echter van drie tot vier keer zoveel demonstranten. De mensenmassa verzamelde zich op het centraal gelegen Merdeka-plein, waar veelal woedende moslimleiders de menigte toespraken. Het me rendeel van de vrouwen droeg sluiers, de mannen veelal een witte hoofdband met daarop spreuken uit de Koran over de jihad, de heilige oorlog. Moslimleider Amien Rais, voorzitter van het Raadgevende Volkscongres, weet het etnisch, religieus en economisch gemo tiveerde geweld op de Moluk ken aan een 'internationale sa menzwering', met het doel 'de moslimbevolking te verzwak ken'. Het militante deel van de menigte wil zelf naar de Moluk ken om wraak te nemen op de christenen. Duizenden betogers scandeerden 'Jihad, Jihad' en 'Verbrand de kerken'. Meer dan 85 procent van 210 miljoen In donesiërs is moslim. Op de Mo lukken hebben zij een meerder heid van ongeveer 54 procent. De Indonesische kranten melden vandaag dat de marine een blokkade heeft ingesteld in de wateren van de Molukken, in de hoop verdere verspreiding van het geweld tegen te gaan. Het leger heeft 9000 soldaten naar de Molukken overge bracht, maar weigert de staat van beleg af te kondigen. dhaka Miljoenen moslims verlieten gisteren Dhaka om bij en met hun families elders in Bangladesh de ramadan af te sluiten. Op af geladen boten vertrokken ze naar uiteenlopende plekken in het land. Het einde daarvan, komend weekeinde, wordt gevierd met het zogenoemde 'Suikerfeest'. foto ap De nieuwe CD* van Marco Borsato 'Luid en Duidelijk', alleen bij V&D gratis voor 179 Air Miles. Ook verkrijgbaar voor 44.95 Onzekerheid over studiehuis duurt voort DEN HAAG GPD Leerlingen van middelbare scholen weten nog steeds niet wat er gaat gebeuren met het studiehuis. De gesprekken tus sen de onderwijsbonden, werk geversorganisaties en staatsse cretaris Adelmund duren zeker nog tot half januari, volgens de Algemene Onderwijsbond (AOb). De onderwijsorganisaties hebben zich hevig verzet tegen het plan van Adelmund om te schrappen in de vakken Alge mene Natuurwetenschappen (ANW), Frans en Duits. Ze wil len de grondgedachte van het studiehuis handhaven en liever de leerstof voor alle vakken iets verlichten. Japanomlaag door Sony-shock TOKYO ANP Sony-directeur Nobuyuki Idei vindt dat de aandelen van zijn bedrijf overgewaardeerd zijn. Volgens hem is gezien de pres taties van zijn concern een koers van 20.000 Japanse yen redelijk. Alles wat daarboven zit is 'een luchtbel', aldus de top man. Gisteren noteerde het aandeel Sony op de Japanse beurs 25.700 yen. Prompt trok de 'Sony-shock' de hele Japan se Nikkei-index mee naar bene den. Later trok de Japanse beurs weer wat bij om licht po sitief te sluiten. Het aandeel So ny, dat gisteren al met ruim ze ven procent daalde, moest van daag nog eens bijna 7,8 procent inleveren. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Adres: Postcode: Plaats: Telefoonnummer: tl.v.m 'ging) Na de eerste twee weken betaal Ik ml]n abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro 100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad Dl WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1