t Fiat Ecobasic zuinig en goedkoop boï-RIALTO B.V. Weg en wiel ieuwe band van Kléber «at ma i oede uitlaat verbetert lemhaling' van de auto Kleine Mercedes A-roadster in Detroit HUISMAN Warm blijven op de fiets IG 7 JANUARI 2000 REDACTIE PETER LODEWIJKS lederland vrij onbekende bandenmerk Kléber introduceert iwe band voor kleine tot middelgrote auto's. De band heet a is speciaal afgestemd op het rijden op natte wegen. Zo iand een korte remweg hebben onder natte omstandighe- extra aandacht besteed aan de afvoer van water om het m aquaplaning te verkleinen. De Kléber Viaxer is lever- 3, 14 en 15 inch maten, waarbij de laatste twee maten een jtrisch profiel hebben. In totaal komen er straks 33 maten iaar die afhankelijk van de uitvoering geschikt zijn voor n van 190 tot 210 kilometer per uur. lieuwe Mitsubishi Pajero we Pajero was voor het eerst in oktober vorig jaar te zien Lkyo Motor Show in Japan. De Pajero, die pas in april naar I komt, is groter dan zijn voorganger. De lengte is zo'n 5,5 Iter gegroeid, de breedte zelfs tien centimeter. De in een I korte uitvoering leverbare auto zal beschikbaar komen J 175 pk sterke 3.2 liter direct ingespoten dieselmotor of liter V6-motor met directe benzine-injectie en 220 pk. Jw regio dealer voor Leiden, Alphen a/d Rijn e.o. Veversbaan 12 Leiderdorp.Tel.: 071-5.898.900 ^/nolenweq 2-4 Alphen a/d Rijn. Tel.: 0172-44.16.89 f va/Ti én van terreinwagens, .ïjrs, snelle GTi's, racewa- jöi&ckcars uit de hele Be- ^W/eten de weg te vinden piepklein plaatsje aan Jts-Groningse grens. Het Exhaust Power Supply I Nieuwe Compagnie, kenKielwindeweer, voorziet tan zo'n 1.000 tot 1.500 Inde automobilisten van aat naar wens. Tegen an lef dat varieert van enke- - ;n, erden guldens tot een joelizend gulden. Ze wor- h reels met gebruikmaking et aidaardcomponenten - mell voor hen vervaardigd aals hydraulische buigma- imnioor eigenaar Gerard El- emi en zijn medewerkers, vonrkoopt de onderneming ïgeiite aantallen uitlaten - dklaenst met aanpassingen - naq plank', die onder meer aaPS worden gemaakt door neeronderneming Phoenix ïn. iland. Veelal van uiterst Dg pm roestvast staal en gijenschappen (vermo- armst, extra trekkracht, etea geluid of dito uiterlijk), anèmaal zijn toegesneden ïlerterlangens van de klan- f doe iets unieks. Het de bedrijf dat speciale yAp maakt voor een zo bre- Igroep zit in Zuid-Frank- egt Ellen. Ook uit bij- eld Frankrijk en Zwitser- (ijgt hij daardoor op en. Instverlening van Ellen, it begon met het slopen lerikanen en de verkoop Issieke automobielen uit tst fes (USA Cars Hooge- pcwordt gewaardeerd. EPS i b^olgens hem al tijden 'e. Pe wachttijden voor de iaan die een uitlaat naar rberillen, lag daardoor enige lui leden op enkele maan- tadé ondernemer heeft er ir iivoor gezorgd dat die pe- :el iu is bekort tot twee e fcken. -uvbok leverancier van voor- •syijindermotoren voor Ame- >pi$e auto's, weet van zich- in® hij een antwoord heeft en laatproblemen, die door l geen ander bedrijf kun- ;r oorden opgelost. Hij is ?enn blij met kwaliteitsbe- diddanten, maar stelt vol- in <gen zeggen zelf ook ei- urah de mensen die zich bij juijielden. fijn hier het liefst mensen die precies aangeven wat ze willen. Die allereerst geïnteres seerd zijn in techniek en dan pas praten over de prijs. Daar om sta ik ook niet in de Gou den Gids. Sommige mensen bellen het hele rijtje uitlaatleve- ranciers in de gids met de vraag 'wat kost een uitloat bie joe'. Ze lopen het risico dat ik dan in formeer of ze dat een intelli gente vraag vinden. Mijn be drijf levert immers iets moois en niet wat de goedkoopste quickfitter verkoopt." Ellen vindt kortom dat deze prijsko- pers appels met peren probe ren te vergelijken. Automotoren zijn voor hem een levend organisme. Om goede prestaties te kunnen le veren heeft zo'n grommende krachtbron een gezonde adem haling nodig. Via injectiesys teem of carburateurs worden brandstof en lucht naar binnen gezogen en de uitlaat zorgt er voor dat de motor de verbran de gassen en overtollige warm te vlot kwijt kan. Tegelijkertijd moet dan nog de herrie af doende worden gedempt. Dat betekent dat een goede uit laat van grote invloed kan zijn op de prestaties van een auto. Een doordachte sportuitlaat bijvoorbeeld kan een normale benzineauto (of een wagen op lpg) helpen aan 5 tot 15 pro cent vermogenswinst. Bij turbomotoren - ook diesels - zit de winst vooral in een gro ter koppel (trekkracht). Daar naast kan-op termijn nog fi nancieel voordeel worden be haald, doordat een goed ge construeerde uitlaat van roest vast staal (die doorgaans 1,5 tot 2 keer zoveel kost) in principe een autoleven meegaat. Dat laatste spreekt vooral oldti- merfans aan. Die willen vol gens Ellen degelijkheid en heb ben bovendien soms het pro bleem, dat er voor hun wagen niet zomaar een uitlaat te be stellen is. EPS kan de eigenaren van oude voertuigen zonder dat dit veel extra moeite kost vaak meteen ook helpen aan meer vermogen. Sinds de stan- daarduitlaat voor hun wagen werd ontworpen, heeft de ont wikkeling namelijk niet stilge staan in de techniek. Bezitters van terreinwagens en jeeps zoeken bij EPS met name extra trekkracht, meer vermogen en een lekker geluid. Opvallende eindstukken voor uitlaten, die het geluid kleuren, zijn favoriet bij de GTi-brigade. rJmtewagen ïvicia Z 'ei 2.0 16V ijftl 'vei heeft het motorenaan- 1 Tfcn de Z (Zèta), de ruimte- lie in samenwerking met 'n li Peugeot wordt ge- aatl, uitgebreid met een og^e 2.0 liter motor met 16 Qn. De nieuwe motor ft "uit door souplesse, want in thts 2.500 toeren is er al at taximale trekkracht van uqfrn voorhanden. De motor scltnaast goed voor een dehum vermogen van 133 »to|een top van 186 kilometer veijr. Ie hcia Z 2.0 16V wordt als mjeverd en is standaard on- il'feer voorzien van ABS, air- >teJoor de bestuurder en de -n%ier en airconditioning en •4.950 gulden. Verder is de a MPV ook te koop met .0 liter JTD-motor. Onder de naam Vision SLA heeft Mercedes een studiemo del ontwikkeld dat in januari op de Detroit Motor Show vooral de jonge Amerikanen moet aanspreken. Zoals de naam aangeeft is de nog experimente le roadster gebaseerd op de 'Baby-Benz' A-klasse maar is zijn vormgeving afgeleid van de Vision SLR, die op de vorige Detroit-show voor het eerst was te zien. In die bijna buitenaardse Vision SLR probeerde Mercedes de stijl van de nog altijd tot de ver beelding sprekende klassieker 300 SL Gullwing te verenigen met die van de hypermoderne Mercedes Formule 1-auto uit 1998. Naar verluidt zitten veel SLR-stijlelementen ook ver werkt in de nieuwe Mercedes SL, die aan het begin van de morgen beginnende nieuwe eeuw op de markt moet komen. Het is duidelijk dat Mercedes- Benz de toekomstige roadsters meer op elkaar wil afstemmen qua uiterlijk. Met een lengte van slechts 3,77 meter heeft de Vision SLA alles in zich, zoals het genot van open rijden, een fascinerend design, een uniek interieur en innovatieve techniek, zegt de fabrikant. Zijn SLR-afkomst is duidelijk zichtbaar op bijgaan de ontwerptekening. De pijlvor mige spatborden, scherp ge sneden V-vormige vouw in de motorkap, vlak liggende voor ruit en grote deuren vormen bepalende elementen in het onmiskenbare uiterlijk van de typische Mercedes-roadster. Logischerwijs is de techniek van de compacte open tweezit- ter gebaseerd op de A-klasse. Naast de wielophanging en vei ligheidsvoorzieningen van de Baby-Benz heeft de Vision SLA de bekende 1.9 liter motor van 125 pk. Echt zuinige auto's zijn niet langer toekomstmuziek. Sinds enkele we ken levert Volkswagen de Lupo 3L, die gemiddeld 1 op 33 kan halen, en volgend jaar komen Seat en Audi eveneens met extra zuinige modellen. Ook Fiat werkt intensief aan ultrazuinige auto's. Met als eerste tastbare resultaat een con ceptauto, die de naam Ecobasic draagt. Het is een realistisch mo del dat gemiddeld 1 op 34,5 ver bruikt en heel betaalbaar aange boden kan worden: 5.000 euro. Dat is iets meer dan 11.000 gul den, maar daar moet nog wel de Nederlandse fiscus even over heen. AMSTERDAM GPD Fiat ziet een goede toekomst voor de zo genaamde '3-liter auto's', modellen die per 100 kilometer niet meer dan drie li ter brandstof verbruiken. Maar de Italia nen benadrukken wel dat zo'n auto be taalbaar dient te zijn. De toepassing van licht, exotische en daardoor kostbare materialen verhoogt de kostprijs van een 3-liter auto volgens Fiat zodanig, dat de consument er niets wijzer van wordt. En dat onderstrepen de voorzichtige schat tingen van de productieaantallen van de Volkswagen Lupo 3L en de Audi A2 TDi eigenlijk ook. Daarom pakt Fiat die 3-liter auto heel anders aan. Eenvoud in constructie en materiaal is één van de kenmerken van de Ecobasic. Als basis dient een sterk stalen frame, dat goedkoop te produce ren is en boven op een traditionele bo- demgroep wordt geplaatst. De carrosse rie is verder vrijwel geheel vervaardigd van kunststof. De meeste panelen zijn van thermoplastische plastics. Het gaat daarbij om onderdelen als de motorkap, het dak en de deuren. Deze delen zijn door en door gekleurd en hoeven dus geen kostbare lakbehandeling te onder gaan. Polycarbonaat (het materiaal waar val helmen van zijn gemaakt) wordt in een doorzichtige vorm gebruikt voor de ach terruit en de zijruiten. Het heeft dan eerst een speciale anti-kras behandeling gehad. Verder wordt polypropyleen ge bruikt voor de vóór- en achterbumper. Dit materiaal is namelijk goed bestand tegen lichte aanrijdingen. Opvallend is dat Fiat de motorkap vast op de auto schroeft. Moderne motoren hebben volgens het Italiaanse merk nog maar weinig onderhoud nodig. Het bij vullen van vloeistoffen, zoals olie en het ruitensproeierreservoir kan via een spe ciaal klepje in de grille van de Ecobasic. Fiat gaf de Ecobasic een zeer opvallende vorm. De auto doet van voren een beetje denken aan modellen uit de jaren vijftig. Maar die indruk wordt snel weer teniet gedaan door de wat vreemde, hoge voorruit. De voorportieren zien er nor maal uit, maar de achterdeuren lijken helemaal niet bij de auto te horen. De Of de Ecobasic in deze vorm op de weg komt, is nog niet zeker. Gezien de ervaring met de gedurfde Multipla is het echter best mogelijk dat het 'moderne lelijke eendje' van Fiat in productie gaat. Mooi is anders, maar praktisch en grappig is hij zeker. fotos fiat De Ecobasic is een 4-persoons gezinsau to. Royaal 4-persoons zelfs. En dat bij een lengte van slechts 3,49 meter en een hoogte van 1,47 meter. Het gewicht van het geheel bedraagt 750 kilo. Voor de aandrijving van de Ecobasic heeft Fiat een 1.2 liter turbodieselmotor in gedachten. Het gaat om een 4-cilin- der krachtbron die zijn brandstof via het zogenaamde Multijet-injectiesysteem binnenkrijgt. Multijet verdeelt de totale hoeveelheid in te spuiten dieselolie in vijf 'partjes' van verschillende grootte, die kort na elkaar worden ingespoten. Daarvoor is wel meer inspuitdruk nodig dan op dit moment wordt gehaald en de injectoren zelf die dit kunnen verwerken zijn ook nog in ontwikkeling. Fiat heeft Multijet-proefmotoren draaien die 61 pk halen bij 4.500 toeren. Maar voordat de ze in serieproductie kunnen, praten we volgens Fiat toch al wel over de tweede helft van 2003. Multijet-injectie heeft grote voordelen voor zowel de geluidsproductie als voor de kwaliteit van de uitlaatgassen. Boven dien levert het een flinke besparing aan brandstof op. In combinatie met een elektronisch bestuurde handgeschakel- de versnellingsbak (afgeleid van de Se- lespeed) komt Fiat tot een gemiddeld verbruik van 2,9 liter per 100 kilometer (bijna 1 op 34,5). En daarvoor hoeft de bestuurder nauwelijks aan prestaties in te leveren, want de Ecobasic zou in 13 seconden van 0 naar 100 kilometer per uur moeten kunnen accelereren en haalt een topsnelheid van 160 km/uur. De instrumenten zijn bij de Ecobasic centraal ondergebracht in een eenvoudig, maar fraai vormgegeven dashboard. wielen staan helemaal op de hoeken van de carrosserie, die met een Cw-waarde van slechts 0.28 weinig luchtweerstand ondervindt. Het interieur is heel bijzonder vormge geven met gebruikmaking van nieuwe materialen. Bij de stoelframes is de me talen constructie gewoon zichtbaar. Er is een soort doorzichtige, ijzersterke stof overheen gespannen, met op de belang rijkste plaatsen wat extra ondersteuning met kunststofkussens. De stoelen ach terin zijn op een handige manier weg te vouwen naar de zijkant, zodat de koffer ruimte wordt vergroot. De instrumenten zijn centraal in het eenvoudige, maar fraai vormgegeven dashboard onderge bracht. Oldtimemotoren nemen het op tegen de trein HAMBURG DPA Duitse motorvrienden willen het in een ongewone wedstrijd opnemen tegen de trein. Op 13 mei van dit jaar gaan twee Kreidlerfans op klassieke moto- .ren kijken of zij sneller zijn dan de intercity van Hamburg naar Wenen. De afstand tussen bei de steden is 1.235 kilometer. De wedstrijd zal in vier etappes worden afgelegd. De gemiddel de snelheid van de 'oldtimemo toren' ligt rond de 80 kilometer per uur. Bij een eerdere soort gelijke wedstrijd hebben twee motorrijders over dezelfde af stand een dieseltrein verslagen. Die rit duurde 14 uur en 23 mi nuten. VW Kevers in het Autotron Het Autotron staat dit weekein de in het teken van de Kever. De organisatoren van het Kever Winterfestijn hebben het Ros- malense themapark gekozen als locatie voor de zevende editie van dit evenement. Morgen is de belangrijkste acti viteit een grote onderdelen- en automarkt. Deze m^rkt omvat talloze kramen, grondplaatsen en uiteraard Kevers in alle vari ëteiten. De liefhebber kan er onderdelen vinden waarmee hij zijn trots in conditie kan hou den. Ook kan hij daar zomaar oog in oog komen te staan met de Kever van zijn dromen. Zondag is er een grote auto show waarop zeer speciale en tot in het kleinste detail geres taureerde auto's te bewonderen zijn. De deelnemers aan deze show laten zich er niets aan ge legen zich op een zo origineel mogelijke wijze te presenteren. Alle denkbare modellen zijn aanwezig, van de eerste Bril-Ke- ver tot de laatste Mexico-Kever. Daarnaast zijn er presentaties van bijna alle Nederlandse clubs van luchtgekoelde auto's waaronder uiteraard de Kever Club Nederland. Ook komt er dit keer voor het eerst een aan tal Belgische clubs naar Rosma len. Het aanbod omvat dan ook niet alleen Kevers, maar even eens andere luchtgekoelde Volkswagens, zoals cabrio's, Karmann Ghia's, buggy's, 411/412's, bussen, VW-Por- sche's 914, Regina's en drag- cars. Het Autotron is zaterdag 8 en zondag 9 januari geopend van tien tot vijf uur, de toegang kost 17,50 gulden vanaf 12 jaar. Jeugd van 4 tot 12 jaar betaalt een tientje. Voor meer informa- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Gazelle Yamaha-oas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. Veel wielren ners zien in de winter hun fiets niet staan en ook toerfietsers beslui ten vaak tot een winter stop. Waarom zou je voor je plezier gaan fiet sen in kou, bij regen en wind? Toch valt er afge zien van natte en storm achtige dagen best lol te beleven aan fietsen in de Nederlandse winter. Als het lijf maar warm blijft. Dikke truien en dons jacks zijn niet de meest geschikte kledingstuk ken voor de fietser. Bij korte ritten houden ze de fietser weliswaar aan genaam warm, maar bij flinke inspanning plof je haast van de hitte uit el kaar. Niet al te dikke kle ding in laagjes over el kaar is al beter. Bij te veel warmte kan er ge woon iets worden uitge trokken. Voor wie het snel koud heeft is isolerende on- derkleding een uitkomst. Fiet sers, skiërs, rolschaatsers en mensen met een beroep in de buitenlucht kunnen met deze thermokleding hun voordeel Thermo-ondergoed kan heel geschikt zijn voor fietsers. foto profile doen. De lichaamswarmte wordt vastgehouden, terwijl transpiratie kan ontsnappen. Zo verkoopt Profile 'De Fiets- specialist' betaalbare ther mokleding van het merk Rogel- li. De stof 'thermastat' is van elastisch, zacht en kreukvrij po lyester. De kleding is los te koop vanaf 19,95 gulden voor een hemd. Een complete set bestaat uit een hemd met korte of lange mouw, een lange broek en een paar sokken. De kleuren zijn wit of marine. Profile heeft nog meer soorten thermokleding in de aanbieding. Voor informatie over verkooppunten: tel. 076 5785 769. Fietsbeurs De IJsselhallen in Zwolle staan zaterdag 22 en zondag 23 janu ari bol van het evenement Twee wieier Outdoor 2000. Naast de gebruikelijke stands met talloze typen fietsen zijn er accessoires te bekijken, kleding, voeding en aanbiedingen van fietsreizen. Voor de kampeer- liefhebber zijn er tenten, kle ding, schoenen, rugzakken^ slaapzakken, kleine attributen en reisboeken. In een activitei tenpaviljoen kunnen bezoekers fietsen testen, klimmen, kano varen, abseilen en nog veel meer. Adres: Rieteweg 4, Zwol le; beide dagen van 10 tot 16 uur; toegang 12,50 gulden, kin deren t/m 12 jaar gratis. De Phantom van Rolls-Royce was tot het begin van de jaren negentig dé staatsiekoets waarin alleen de rijken en machtigen der aarde zich lieten vervoe ren. De klantenkring was dus beperkt en dat blijkt wel uit de productiecijfers: rond de 300 vanaf 1968. In ons land is er nooit een verkocht. Op de foto een Phantom VI, een met de hand gebouwd sprookje op wielen, dat ooit aan de Britse zanger Tom Jones toebehoorde. Deze hagelwitte Rolls is helemaal gebouwd op het rijden met chauffeur. Vanuit zijn niet al te royale compartiment, direct achter de imposante motorkap, heeft hij goed zicht op het zilverkleurige 'boegbeeldje', beter bekend als de 'flying lady'. De eigenaar heeft een comfor tabeler onderkomen, achter de elektrisch bedien- bare scheidingsruit in de riante 'zitkamer*. Niet be paald een handig stadsautootje die Phantom. De ruim zes meter lange en twee meter brede kolos weegt 2.750 kilo en heeft een draaidrkel van 16 meter. Het 6,23 liter V8-blok vraagt elke vier kilo meter om een liter brandstof (bij rustig rijden). foto hans van weel

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19