Ambulancepost wellicht naar Schans Rijn Veenstreek an der Wereld bewandelt 'derde weg' 'F/GPV Alphen vreest voor stijging van waterprijs Het is dan wachten op de eerste verkrachtingen 'Van de zomer ga ik gewoon weer lekker fietsen k Parola wordt nenkort hersteld '[Volgens WZHO misplaatst 'Rijnland' houdt inloopochtend MS- en borstkankerpatiënten skkfLAAR ila; nse fractie van RPF/GPV is de waterprijs omhoog gaat 'eplande samenwerking van paatschappij WZHO met an- Ïprleveranciers. Toen de WZ- :amenwerking begin decem- idmaakte, spitte de politieke archieven door en ontdekte jjkernames in de jaren '80 en ieven van het water stegen, heeft de WZHO schriftelijk j lijkheid gewaagd. Het water- 'gt dat een prijsstijging dit niet de bedoeling is. HO levert water aan inwoners lere 3f en bedrijven in 36 gemeenten in het oosten van Zuid-Holland. Het gebied loopt grofweg van Zoeterwoude tot Vi- anen. Toen het Alphense energie- en waterbedrijf in de jaren "80 van ge meentelijke handen overging naar de EWR, werd de afkoopsom aan de ge meente doorberekend in de tarieven. Daardoor gingen de prijzen omhoog, schrijft RPF/GPV. In 1996 gebeurde hetzelfde toen de EWR de Alphense watergebruikers overdeed aan de WZ HO. Dat bezorgde de Alphense water verbruikers een prijsstijging van ne gentien cent per kuub, die nog steeds wordt betaald. Komt er weer een afkoopsom, waagt de fractie zich af, nu de WZHO een strategische samenwerking heeft aan gekondigd met FDM (Flevoland) en WMN (Midden-Nederland)? „Wij zijn bang dat de eerdere gang van zaken zich zal herhalen. En dat terwijl de WZHO-prijzen al behoren tot de hoog ste van Nederland." Een woordvoerster van de WZHO laat in een eerste reactie weten dat een tariefstijging niet de bedoeling is. „We gaan alleen maar samenwerken, het is geen overname", verklaart ze. „En het mooie van deze organisatie is dat de aandeelhouders, de 36 gemeenten, de tarieven bepalen." De RPF/GPV wil echter precies we ten wat de samenwerking inhoudt en wat de toekomstplannen zijn. De frac tieleden hebben vernomen dat straks niet meer de aandeelhouders de tarie ven bepalen, maar de raad van com missarissen die toezicht houdt op het dagelijks bestuur van de WZHO. Dat gaat dan niet meer in het openbaar, maar in beslotenheid. Uit den boze, vindt de partij. „Dat past niet bij uw functie van openbaar nutsbedrijf." Verder wil RPF /GPV weten waarom de WZHO zo'n 25 miljoen gulden wil uitgeven aan productiecapaciteit, waar uiteindelijk de burger voor betaalt, ter wijl aangrenzende waterbedrijven te veel capaciteit hebben. Burgemeester Schoof die namens Alphen in de raad van aandeelhouders zit, wil niet inhoudelijk reageren op de brief met wagen. Hij laat weten dat in een aandeelhoudersvergadering in no vember de tarieven voor 2000 met een procent zijn vehoogd. Een voorstel van Alphen, gesteund door onder andere Rijnwoude, Jacobswoude en Nieuw koop om de waterprijs niet te laten stijgen, haalde het niet. Volgens Schoof heeft de WZHO genoeg finan ciële ruimte om de prijs te laten zoals die is. De verhoging, die neerkomt op enkele guldens per jaar, is de helft minder dan de inflatiecorrectie die de afgelopen jaren werd doorberekend. Wegens vakantie kan het waterbe drijf pas maandag nadere uitleg geven. Het Alphense Rijnlandzieken huis houdt in een speciale ont moetingsruimte regelmatig in loopochtenden voor patiënten. Voor wouwen die borstkanker hebben (gehad) is er op don derdag 13 januari een bijeen komst van 9.30 tot 11.30 uur en vervolgens elke tweede donder dag van de maand. De organi satie is in handen van het Lan delijk Contactorgaan Begelei ding Borstkankerpatiënten. De wouwen en mensen uit hun omgeving kunnen er praten met wijwilligers die uit eigen ervaring spreken. Voor MS-patiënten is er op vrijdag 14 januari een inloopo chtend van 10 tot 12 uur en voortaan iedere tweede vrijdag van de maand. De regionale af deling van de Multiple Sclerose Vereniging Nederland organi seert de bijeenkomsten. Patiën ten en hun begeleiders kunnen ervaringen uitwisselen en infor matie krijgen. Wie alvast meer informatie wil over de inloopo chtend of de MS-contactgroe- pen kan bellen met G. Stemmer 071-3413140 of J. Hulsbos 0172- 417535. Voor meer informatie over deze en andere inloopochten den is het Rijnlandziekenhuis bereikbaar via 071 -5454668. Beheerder fel gekant tegen plan voor onbemande fietsenstalling alphen aan den run/leiden hanneke van bochove De NS willen binnen vier jaar ongeveer tachtig procent van de bewaakte fietsenstallingen automatiseren. Eric Oldenbur- ger, die met zijn broer eige naar is van de NS-fietsenstal- lingen in Leiden, Alphen aan den Rijn en Weesp, verzet zich fel tegen dat plan. Volgens 01- denburger is het wachten op de eerste berichten in de krant over verkrachte wouwen in onbemande fietsenstallingen. De overdonderde beheerder betwijfelt of zijn kritiek over komt. „Aan mensen die er ver stand van hebben, de mensen op de werkvloer, wagen ze niets", zegt Oldenburger. „Ik ben slechts twintig jaar in dienst, dus ik zou zeker niet weten hoe het er aan toe gaat", Oldenburger is vooral bang voor problemen in de Alphen se fietsenstalling. Met 1500 klanten per dag wordt die stal ling als de plannen doorgaan straks 's avonds onbemand. „Stel je voor: een vrouw alleen in een geautomatiseerde stal ling. Als er iets gebeurt dan helpt een camera of een alarmknop niet, want het is maar de waag of er snel ge noeg hulp is." In Leiden daar entegen verandert er niets. De stalling daar is met 7000 klan ten per dag één van de groot ste van Nederland en blijft vol ledig bemand. Het gevoel van sociale veilig heid gaat volgens Oldenburger door de automatisering ach teruit. „Mensen die op het sta tion van Alphen staan te wach ten doen dat voor de fietsen stalling, want dat geeft een vei lig gevoel omdat er personeel staat. Als je dan het personeel vervangt door camera's en alarmknoppen, neem je dat veiligheidsgevoel bij de klan ten weg. Dat kan toch niet de bedoeling zijn." Met de automatisering wor den de openingstijden ruimer. Oldenburger juicht ruimere openingstijden toe, maar niet door middel van automatise ring. „Stel dat het bewakings systeem een miljoen gulden kost, dan moet je na vijf jaar opnieuw een miljoen uitgeven, want dan is het systeem verou derd. Voor dat geld kan ik ex tra mensen in dienst nemen. Dat is goedkoper, meer servi- cegericht en het verhoogt de veiligheid." Om toegang te krijgen tot de stalling moet de klant in de toekomst betalen met de chip knip. Ook daarmee slaan de NS de plank mis, denkt Olden burger. „Pas heeft nog in de krant gestaan dat dat betaal middel gedoemd is te misluk ken. Veel mensen gebruiken de chipknip niet of weten zelfs hun code niet meer. Een slecht plan dus, waarbij niet wordt nagedacht over de uitvoering." Oldenburger denkt niet dat de automatisering snel een feit is. „Ik ben al zeventien jaar se cretaris van de Vereniging van Stations Rijwielshop Exploi tanten (VSRE) en overleg al zo lang met de NS over hoe de fietsenstallingen. Ik denk niet dat ze er nu opeens vaart ach ter zetten." Oldenburg denkt niet dat automatisering tot ontslagen leidt. „Er werken in Alphen al leen parttimers. Er volgt hoog uit een verschuiving van werk zaamheden." ndabele busritten geschrapt [ude-runduk Busvervoersmaatschappij Connexxion oi ritten van lijn 189 tussen Hazerswoude-Rijndijk (Fas- E Slet Centraal Station in Leiden geschrapt. Vanaf maan- 4pJekt de bus vanaf Fasson naar Leiden niet meer om [31 en om 22.31. Vanaf de andere kant vertrekt de bus p naar Hazerswoude-Rijndijk niet meer om 07.15, 23.13 uur. Deze ritten trekken zo weinig passagiers dat je vervoersmaatschappij niet rendabel zijn. Reizigers ^iebruik maken van buslijnen als 169, 185 en 187. Lomt tot stilstand tegen huis bei. Een zestigjarige bestuurder van een bestelbus is gis- chte^cl omstreeks negen uur via drie voortuinen tegen de scha een huis aan de Langeraarseweg tot stilstand geko- i)n [raakte daarbij niet gewond. Door onbekende oorzaak W ll man uit Langeraar eerst tegen een geparkeerde bestel- assa0lgens kwam hij in de tuinen terecht. Enkele hekken ^othting werden vernield. i op zaterdagochtend open n den run Paspoorten en rijbewijzen halen kan in Al- den Rijn de komende maanden ook op zaterdagoch- irgen zijn de publieksbalies van de afdeling Burgerza- 0 tot 12 uur open. Het experiment met de ruimere itijden wordt halverwege dit jaar geëvalueerd. Wethou- heet morgenochtend de eerste bezoekers welkom. Zij ferecht voor paspoort, rijbewijs, identiteitsbewijs, uit- ■boorteregister, Pas 65, verhuizing en afhalen van parkeervergunning. Veenderveld niet door de lucht ]3e endsveen De ontsluitingsweg die de A4 met het bedrij- celij[n Veenderveld in Roelofarendsveen moet verbinden, Vejdoor de lucht, maar gewoon over de grond. Het be- maJrover in de krant van donderdag was onjuist. De weg IPn De Lasso zuid en over een dam in de sloot naar Veen- ie d het )lge jver» ïger ijd i:aamheden aan het metartycentrum Parola in en. beginnen over enke- veriZe nemen afhankelijk te eer twee tot drie we- i édeslag. Vanavond, tij- un n nieuwjaarsbijeen- te h de Vrienden van Pa- 4ec|nt het bestuur met ïistrnm het benodigde be- tal juim een ton bij elkaar k dj alia 'vrienden' behoren 'entflie obligaties hebben lorö'oor de verbouwing blftrochiehuis die het af- aar plaatshad. In to ns [en ze voor twee ton hre^aties. „We doen nu intep op de vrienden om varktie te kopen voor het esdjt bestuurslid J. Har- reel „Bovendien vragen enti we elke vriend om een nieuwe vriend aan te dragen." Het lekkende dak kwam vorig jaar tot grote schrik van het be stuur tijdens de verbouwing van anderhalf miljoen gulden aan het licht. Het was niet mo gelijk om de herstelwerkzaam heden uit te stellen. Het be stuur heeft inmiddels vijftig speciale dakpannen laten aan rukken voor de zeldzame gier zwaluwen die zich er jaarlijks nestelen. Hardenberg: „De pas toor wees óns op de aanwezig heid van deze vogels. Nu be staat er in Nederland een hele fanatieke gierzwaluwwerkgroep die ons vriendelijk verzocht maatregelen te treffen zodat de ze dieren weer op hun oude stek kunnen terugkeren. Daar aan geven we gehoor. De werk groep probeert voor ons subsi die te krijgen." hazerswoude suzanne barbier vervolg van voorpagina Vreemd vindt de Afrikaan het wel dat de reiziger het gebruik van het open baar vervoer 's avonds wel kan verge ten op de Gemeneweg, tenzij hij voor verlichting zorgt. „Ik ben inmiddels voorbereid, maar iemand die hier voor het eerst verzeild raakt, weet toch van niets? Ze hebben hier een halte neer gezet omdat er mensen wonen en wer ken, dan moeten ze ook zorgen dat je er gebruik van kunt maken." Buschauffeur Marianne, die regelma tig achter het stuur zit van lijn 187, kijkt niet meer op van de man met de zaklamp. „Het is slim om een lamp mee te nemen, anders rijd ik hier zo voorbij. Dat komt niet doordat hij zwart is. Als je donkere kleding draagt, zie ik je ook niet. Zeker als je stokstijf blijft staan." Volgens de buschauffeur is Fiawoo niet de enige die problemen heeft om gezien te worden. „Op de Hoogeveenseweg staat ook altijd ie mand te wachten bij een onverlichte halte en in Zevenhuizen eveneens. Wij waarschuwen die passagiers die er al tijd in hun eentje staan, om een lamp je bij zich te hebben." Een verlichte bushalte zou uitkomst bieden, denkt de chauffeur, „Maar ja, daar gaat Connexxion niet over, dat is een zaak van de gemeente Rijnwou de." Dat klopt niet, zegt de gemeente lijke woordvoerder. Aangezien de halte op de provinciale weg staat, zijn pro blemen met de verlichting, een zorg van de provincie. Een belletje naar het provinciehuis in Den Haag schept meer duidelijk heid. „De bushalte op de Gemeneweg is vrij smal, het is maar de vraag of daar een verlichte abri kan komen. De busmaatschappij moet daartoe een verzoek indienen. Aan de andere kant is het de vraag of [e tienduizenden gul dens moet uitgeven voor een 'ver dwaalde opstapper'. Voor heel Zuid- Holland zou dat dan in de tonnen gaan lopen", aldus een woordvoerder. Is er nog een alternatief voor de eenza me reiziger? „Misschien kunnen we de openbare verlichting verbeteren, maar dat kan alleen als er al een kabelnet ligt. We zullen kijken of er een creatie ve oplossing kan worden bedacht. Tot die tijd is een zaklamp geen slecht al ternatief. Die batterijen gaan best lang mee." Kwami Fiawoo begrijpt dat er geen verlichte bushalte kan komen omdat daarvoor de ruimte ontbreekt. „Dat is sowieso een probleem in Ne derland", voegt hij daar met een lach aan toe. Hoe het nu verder moet? „Ik red me wel for the time being. En ach, de dagen worden weer langer. Voor je het weet is weer zomer, dan ga ik lek ker fietsen." ed^ 'aaude begint het derde m met drie histori- ichriften over de ge- Je Alphense historicus der Wereld brengt de- 1 het eerste nummer iswoude Vroeger in ei- ter uit. Als zijn kwar- aanslaat, richt hij de 'Oud Jacobswoude op. op samenwerking met 1' de twee andere histo- welschappen in de ge- ïeeft Van der Wereld b<n- lenaar was in het ver- iwfirst voorzitter van dé ,rsjse historische vereni- Cornelis van Hemes- en£ ater van de Stichting n [luiden/Rijnsaterwou- en de gevallen ging hij na 'an tijd zijn eigen weg. n van Van der Wereld, historische vereniging Jacobswoude, kwam niet uit. Ireven speurder heeft ïeentebestuur op de be esteld van zijn voorne subsidieverzoek dient I naar voorlopig niet in. dat ik me eerst maar larf61 bewijzen", zegt Van jsjeld. „Daarom ben ik ^o^niet naar de notaris ge- m de stichting oficieel bten." Intesecretaris Meester fcobswoude verkeerde blijk in de veronder- stelling dat de stichting al een feit was. „Dan heeft Van der Wereld ons verkeerd ingelicht", aldus Meester. Desondanks geeft hij hem het voordeel van de twijfel. „De tijd zal leren of er in Jacobswoude plaats is voor drie historische clubs. Ik hoop niet dat tot versnippering leidt, want de andere groepen hebben ook waardevol werk verricht. Onze gemeente is in elk geval uniek met zo veel oud heidkundige stromingen." Van der Wereld betaalt zijn nieuwe kwartaalblad uit eigen zak. Door alles zelf te doen pro beert hij de kosten te drukken. De amateur-historicus moet al leen de drulckosten betalen. „Dat hoeft me geen honderden guldens te kosten. Maar het wordt wel meteen een kleuren- tijdschrift", zegt de auteur glunderend. De eerste editie is met twaalf pagina's op A4-formaat nog be scheiden van opzet. Van der Wereld besteedt in zijn eerste nummer uitgebreid aandacht aan zijn geboortedorp. Zo schrijft hij over oud-hoofdon derwijzer Theo Bosman van Hoogmade en de straatnaam- geving van de Graaf Willem II- laan. Daarnaast wijdt de Alphe- De ambulancedienst Rijn- en Venen onderzoekt of zij een nieuwe vestiging kan opzetten op het bedrijfsterrein De Schans nabij de hefbrug over de Gouwe in Alphen. De dienst verwacht dat binnen een jaar duidelijk is of dit onderkomen haalbaar is. alphen aan den run jan westerlaken De post, waar drie ziekenwa gens staan, is nu gevestigd aan de Blijenbergstraat achter het pand waarin vroeger het ar beidsbureau was. Dit onderko men voldoet echter niet meer aan de eisen van deze tijd, zegt waarnemend hoofd ambulan cedienst D. Opstelten. Niet al leen het feit dat de post in het hartje van een woonwijk is speelt een rol, maar ook inwen dig mankeert er het een en an der aan het pand. De ambulancepost heeft vol gens Opstelten te weinig facili teiten. „Neem alleen de slaap plaatsen voor de medewerkers die piketdienst draaien. Ze moeten in zulke gevallen aan de Blijenbergstraat overnach ten. Maar een fatsoenlijk inge richt slaapvertrek met een dou che vind je er niet", zegt hij. „Dat is toch wel een van de dingen die goed moeten zijn geregeld." De post kan echter niet zo maar verhuizen vanuit het cen trum naar een andere wijk in Alphen. De provincie en de ziektekostenverzekeraars moe ten het ermee eens zijn. „En je moet rekening houden met de rijtijden", aldus Opstelten. „Niet alleen in Alphen, maar we moeten ook binnen een kwar tier in Rijnwoude of Zevenho ven kunnen zijn. Wat Kerk en Zanen betreft lijkt dat niet zo'n probleem. De locatie De Schans zit vlakbij de nieuwe rijksweg naar Rijnwoude en het is maar een wip naar de hefbrug over de Gouwe om vervolgens naar Nieuwkoop en Zevenhoven te rijden. Voordat de verhuizing kan doorgaan komt er een rijtij- denonderzoek. Dat wijst uit of De Schans een geschikte plek is. De ambulancedienst, dat kan ik wel zeggen, zou blij zijn als dit de nieuwe vestigings plaats wordt." De gemeente Alphen aan den Rijn is het eens met de ambu lancedienst en juicht de verhui zing van de post toe. Wethou der Lyczak wil zelfs bekijken of het mogelijk is, dat de gemeen te het geld voor het nieuwe on derkomen voorschiet. Volgens hem kan de bouw in dat geval sneller beginnen dan wanneer de ambulancedienst de nieuw bouw uit eigen zak moet beta len. Want dan, laat hij via een woordvoerster weten, duurt het mischien wel een jaar of vijf voordat er wat van de grond komt. De post van de ambulancedienst aan de Blijenbergstraat voldoet volgens waarnemend hoofd D. Opstelten niet meer aan de eisen van deze tijd. FOTO MARK LAMERS Hans van der Wereld blijft schrijven over de geschiede nis van Ja cobswoude. ARCHIEF FOTO LOEKZUY- DERDUIN naar een artikel aan de ontgin ningsgeschiedenis van Leimui- den, Rijnsaterwoude en Wou- brugge. Verder werkt Van der Wereld aan een reeks Jacobswoudse Miniaturen. In de loop van dit jaar verschijnt een boekje over Jacobswoudse teksten en beel den uit De Nederlandsche Stad- en Dorpbeschrijver uit' 1801.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15