7 Water bollengebieden verbetert Vindingrijkheid verkopen was vaak Capaciteit hotel Flora uitgebreid Grote tehuizen verdwijn Duin Bollenstreek Distributiecentrum Dirk van Broek mag in Sassenheim kor Omzet bollenveiling CNB stijgt naar recordhoogte Neem een proefabonnement BEL 071^5128030 WEKEN VOOR 41,00 VRIJDAG 7 JANUARI 2000 Extra verkeerslichten in Rijnsburg runsburg De verkeerslichteninstallatie bij de kruising van de Brouwerstraat met dePoststraat/Van der Koddestraat in Rijnnsburg wordt uitgebreid. Dat doet de gemeente naar aanlei ding van Wachten van weggebruikers en omwonenden. De krui sing zou onveilig zijn omdat er te hard wordt gereden. Er ko men behalve extra verkeerslichten ook roodlicht- en snelheids camera's. De gemeente gaat ook twee verkeerslichten en een snelheidscamera plaatsen bij de kruising tussen de Noordwij - kerweg en het Noordeinde. De kosten van beide projecten wor den op 90.000 gulden geraamd. Dronken chauffeur van de weg gehaald noord wijk Op de Gooweg in Noordwijk haalde de politie van nacht een 26-jarige Noordwijkerhouter van de weg die bij de blaastest een alcoholpromillage van 1,65 bleek te hebben. Dat is meer dan drie keer de toegestane hoeveelheid. De man is zijn rijbewijs kwijt. Vrouw gewond na bijna-botsing katwuk Een 43-jarige Katwijkse bromfietsster wist gistermid dag met hard remmen te voorkomen dat ze op de rotonde van Rijnmond, Binnensluis en Sluisweg door een auto werd aange reden. Ze ging daarbij wel onderuit en liep een lichte hersen schudding, een gekneusde heup en elleboog en een geschaafde hand op. Ook de brommer raakte beschadigd. De automobilist, die met hoge snelheid vanaf de Sluisweg kwam en geen voor rang verleende, reed door. Parkeerbonnenregen in Sassenheim sassenheim De politie blijft het instellen van de parkeerschijf in de 'blauwe zone' van het centrum van Sassenheim controleren. Gisteravond kregen weer 33 mensen een bon. Bromfietsers botsen in Oegstgeest oegstgeesïTwee bromfietsers, een 18-jarige Sassenheimer en een 17-jarige Katwijker, botsten gisterochtend op het fietspad van de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest door onbekende oorzaak op elkaar. De Sassenheimer moest met verwondingen aan een hand naar het ziekenhuis. Nieuwe kotter voor broers Haasnoot nieuwpoort/katwuk De van oorsprong Katwijkse vissersbroers Piet en Johan Haasnoot hebben een nieuwe kotter besteld voor hun Belgische onderneming in Nieuwpoort. De gebroedes wil len in november met de N738 de eerste vissen vangen. KPN haalt telefooncellen weg runsburg» KPN haalt in maart vier telefooncellen in Rijnsburg weg. Het gaat om telefooncellen bij het sportpark aan de Noordwijkerweg, in de Nassaulaan, Siegenlaan en aan het Noordeinde. Het dorp houdt nog drie groene hokjes over. De te verwijderen cellen zijn volgens de telefoonmaatschappij niet meer rendabel. Verspreid over het hele land haalt KPN 3500 te lefooncellen weg. ,,De kosten van het onderhoud van de toe stellen én de hokjes, zijn veel hoger dan de opbrensten. De tele fooncellen hebben de concurrentieslag met de mobiele telefoon verloren", aldus een KPN-woordvoerder. Meer 30-kilometerzones in Rijnsburg runsburg Rijnsburg wil nog voor 2002 de 30-kilometergebie- den in het dorp uitbreiden. De gemeente is van plan om de we gen, waar niet harder dan 30 kilometer per uur gereden mag worden, aan te leggen in combinatie met groot onderhoud van de wegen en rioolconstructies. Fredriksoord wordt nog dit jaar als eerste aangepakt. Daarna volgt Kleipetten. Volgend jaar zijn De Hoek, Plan West en Rijnsburg Oost aan de beurt. In het cen trum vindt over twee jaar de aanleg van de zones mogelijk bij de stadvernieuwing plaats. Rijnsburg krijgt voor de aanleg 80.000 gulden subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat. De totale kosten van het project worden geschat op ruim drie ton. Voordat begonnen wordt met de werkzaamheden, krijgen de bewoners eerst nog de kans om hun mening te geven over de plannen. hillegom arnold aarts Het Hillegomse hotel-restau rant Flora wordt uitgebreid. Het befaamde horecabedrijf in de Hoofdstraat krijgt zes extra ka mers. Een aannemer begint binnen enkele weken met bou wen. Eigenaar Van Dril hoopt dat de hotelkamers eind maait, vlak voor het toeristisch sei zoen, worden opgeleverd. Het is de zoveelste verbou wing van Flora, dat in 1903 be gon als een klein café. Vanaf de opening is de zaak in handen van de familie Van Dril. Mo menteel heeft de derde genera tie de touwtjes in handen. De huidige eigenaren William van Dril (50) en zijn zus Margöt (53) namen in 1982 het bedrijf over van hun vader Gerard en oom Wim, een tweeling. Die volgden op hun beurt in 1944 hun vader op. Van Dril is trots op de ge schiedenis van het bedrijf, maar hecht veel meer waarde aan het heden en de toekomst. ,,We zijn uitgegroeid tot een modern be drijf met achttien personeelsle den." Hij en zijn zus speelden een belangrijke rol in de profes- nd Hoeveelheid gebruikte bestrijdingsmiddelen wel nog altijd hoger dan afgesproken Voor het eerst is de waterkwaliteit in bollengebieden meetbaar verbeterd. In de zomermaanden zijn vorig jaar gemiddeld minder hoge concentraties bestrijdingsmid delen in hét slootwater aangetroffen. Dat blijkt uit de voortgangsrapportage 1998-1999 van het Doelgroep- overleg Bloembollensector. middelen of van nitraat aange troffen, terwijl het gebruik van stikstof en fosfaat daalde. De daling is te danken aan een an dere werkwijze van veel bollen- bollenstreek In het ondiepe grondwater is geen overschrijding van deze kwekers. Ze spuiten vaak niet meer bij harde wind of langs sloten. De bollenkwekers moeten echter nog forse inspanningen leveren om alle doelstellingen te halen, zo blijkt uit de rappor tage. Als bloembollen worden ontsmet en gespoeld - dat ge beurt met name in het najaar en de wintermaanden - komen nog veel bestrijdingsmiddelen in het oppervlaktewater. De in druk bij bollenkwekers en wa terschappen is dat een kleine groep telers hiervoor verant woordelijk is. Eén teler kan al een groot gebied vervuilen. Zorgelijk noemt men het ook dat nog steeds te veel bestrij dingsmiddelen worden ge bruikt. De telers gebruiken nu 40 procent minder dan in 1986, terwijl 60 procent was afgespro ken. Het Doelgroepoverleg heeft daarom besloten om de meest problematische bestrijdings middelen versneld aan te pak ken. Bij controles wordt voort aan extra gelet op activiteiten op het erf en op de kleine groep achterblijvers die de maatrege len niet serieus neemt. Ook zoekt men naar maatregelen waardoor minder bestrijdings middelen en meststoffen wor den uitgestoten. Katwijkse si",", genomineerd katwuk- i!„" eo.. Drie Katwijkse visrX' zijn genomineerd \pe prijzen van het Ptlr^i Vis. De prijzen gap schepen die de befc. 1 vis aan land brachtejjd De Katwijkse scha ee genomineerd zijn [raa ('Marijke') en KW li m; mina') in de klass&olg pen met een mothtir tot en met 1500 PK." gorie boven 1500 t 0 KW 45 (Anna Henc mineerd. p de Boek over mechanisatie in de bollen ziet het licht voorhout/lisse hanan nhass Het begon allemaal vijftig jaar geleden met de Voorhoutse uit vinder Lakeman. Hij maakte een rooimachine die de bloem bollen niet beschadigde en zet te daarmee één van de eerste stappen in het moderniserings proces van het bollenvak. Ter gelegenheid van het gouden ju bileum van de Stichting Mecha- nisatietentoonstelling Bollen streek, schreef Herman van Amsterdam het boek 'Mechani satie in de Bollen, een histo risch overzicht'. Het boek verschijnt precies vijftig jaar nadat in Lisse de eer ste mechanisatiebeurs werd ge houden. Kwekers en exporteurs konden er destijds kennisma ken met de nieuwste machines, verpakkingen en gereedschap. Jaren is Sassenheimer Van Amsterdam bezig geweest met het verzamelen van informatie over dit onderwerp. Het boek schreef hij in een jaar tijd. Al vanaf zijn jeugd is de schrijver geïnteresseerd in de bloembol lenteelt en alles eromheen. De schrijver komt uit een echt bol- lengezin en kreeg de liefde voor het land met de paplepel inge goten. ,,Ik heb als bijbaantje op het land en in de schuur gewerkt. Tijdens dat werk rook en proef ik de bollen. Mijn vader en broers werken nog steeds op het land." De bloembollen zijn belangrijk in zijn leven. ,,Als de bollenvelden in bloei staan, ga ik op de Ruïne van Teijlingen staan, waar ik een prachtig uit zicht heb op de geurende vel den. Met foto's leg ik de schoonheid van deze 'industrie' vast, zoals ik dat ook in mijn boeken doe." Van Amsterdam heeft zeven i-' be Een van de foto's uit het boek 'Mechanisatie in de bollen'. Een kijkje op dé eerste Mechanisatietentoonstelling in de Bloemlusthal in Lisse. De stand van het bedrijf F. van Rooijen heeft van alles in de aanbieding: van rietberries en schoffels tot kruiwagens en troffels. foto privé-archief boeken geschreven over zijn grote passie, de bollen. Meer publicaties van zijn hand zijn op komst. ,,Ik heb me voorge nomen elk jaar een publicatie over dit onderwerp te maken. Waarom? De bollenteelt is de kleurrijkste industrie van Ne derland, een industrie met een enorme variëteit aan onderwer pen." Voor de Sassenheimer zijn de boeken een soort wapen tegen de dreigende teloorgang van de nostalgie rondom de bollen. ,,Ik probeer mijn steentje bij te dra gen aan het behoud van de bol- lencultuur." Vier jaar geleden schreef hij een boek over de Bollenschuren, dat een ketting aan reacties ontketende. Zo gingen bijvóorbeelde gemeen tes zich druk maken over het behoud van de schuren. Van Amsterdam zette dus een vol gens hem belangrijk probleem op de agenda. Al in de jaren dertig van de vorige eeuw probeerde men het werk op het land en in de schuur te vergemakkelijken. „Maar daar werd geen vaart achter gezet, omdat er goedko pe arbeidskrachten waren." Twee uitvindingen zijn volgens de schrijver van cruciaal belang geweest voor de technische ontwikkeling van de bollenteelt. „De plant- en de rooimachine zijn door hun effciëntie van groot belang geweest. Met de uitvinding van de plantmachi- ne werd het planten van bollen stukken minder arbeidsinten sief. Kun je nagaan, aanvanke lijk werd er om deze doorbraak gelachen." Vooral in 'de Zuid' - de Bollenstreek - was men vol- V< gens Van Amsterdai gin sceptisch. „De tie werd aanvankelij11 stand gehouden. Ve d° den dat de plantma(rov de mens kunnen De omdat de bollen te was men bang dat structuur van de gr| verpesten." Het werd dus ee| voor de uitvinders nes te maken die d het planten én het beschadigde. Volge senheimse schrijver talloze uitvindingei veel aandacht, tijd het vak. „Ik heb met nazaten gesproken, het menselijke verl de uitvindingen te feei jongens hebben éoesl; ploeteren om hun jn heid aan de man te d< In het boek 'Medjnt de bollen, een histrom zicht' passeren tal ruir nes de revue, ook dj haalden en die ailai toneel zijn verdwenalie ke machines behoreyoc nostalgie van de blaro teelt. jaar Van Amsterdams werk, dat is geschrei dereen die is geïntep c de geschiedenis van wordt op het Zesdft 1 sche Bollenstree door hem gepresentj en 16 januari is er o positie van schilder! VC de bloembollenteelt werp hebben. Verdf dia-presentatie ovei k' nisering in de bolr zijn er antiquarisc die de cultuur van bollenstreek vertelle sitie wordt gehoudéDE catenkantoor Dekk Voorhoutse Torenla. sionalisering. Zo kregen alle 21 kamers in 1990 een eigen dou che en toilet. Tot die tijd waren de gasten op gemeenschappe lijk sanitair op de gang aange wezen. Door die ingrijpende verbouwing mocht Flora zich voortaan drie-sterrenhotel noe men. Ook kreeg het bedrijf on der hun leiding aan de voorkant een grand café, dat zich vooral richt op passerende dorpsgeno ten. De zes nieuwe kamers die binnenkort worden gebouwd, komen in een oud ongebruikt gedeelte van de accommodatie. Van Dril verwacht dat de inves tering van zo'n 400.000 gulden zich dubbel en dwars terugver dient. Het hotel kent namelijk een opvallend hoge bezettings graad. De absolute topmaanden zijn april en mei, tijdens het bollen- seizoen. Flora heeft de rest van het jaar veel gasten die niet meer terecht kunnen in de ho tels in Amsterdam en Haarlem. Ook zakenreizigers uit de pro vincie blijven bij een bezoek aan de regio vaak slapen in het hotel. Volgens Van Dril dankt zijn bedrijf de populariteit voor een aanzienlijk deel aan de Verstandelijk gehandicapten naar gewone huizen de idr bollenstreek job de kruiff Grote gezinsvervangende tehuizen voor verstan delijk gehandicapten zijn niet meer van deze tijd. Bewoners hebben er nu soms maar twaalf vier kante meter voor zichzelf, zegt directeur J. Aarts van Stichting Bollenstreek, die tehuizen in Hille- gom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en -Noordwijk beheert. De stichting is bezig om haar cliënten zoveel mogelijk in normale huizen onder te bren gen, waar ze ofwel zelfstandig of met een paar anderen kunnen wonen. „Tehuizen met 25 mensen bij elkaar stammen van dertig jaar geleden. De trend in de gehandi captenzorg is nu heel sterk om de eenheden weer kleiner te maken", aldus Aarts. Naar aanleiding daarvan heeft ook zijn stichting aan alle bewo ners gevraagd hoe ze zouden willen wonen. Con clusie: het liefst in een eigen appartementje met eigen sanitair. In de praktijk blijkt dat niet altijd haalbaar, maar over een paar jaar zal iedereen in elk geval ruimer wonen en voorzieningen met minder mensen delen, belooft Aarts. 1 li^ Het tehuis aan de Speenkruidhof ii 'er waar nu zestien mensen wonen, is al! de beurt. Eind deze maand verhuizef,.^ ners tijdelijk naar Sassenheim. Hun derkomen bestaat uit drie samengei ningen. Die worden weer gescheider elk vier bewoners. Zo zullen op termijn ook de andere vangende tehuizen verdwijnen. Of verbouwd, maar daar lenen ze zich n voor. „Het patroon is vaak: een villa, aanbouw allemaal kleine kamertjes" In overleg met woningcorporaties p stichting daarom vooral aan 'normal ningen en flats te komen. Ook somm ondergaan vervolgens kleine verbouw Na Voorhout zijn de tehuizen en Sassenheim (Saksenheim en Vred de beurt. Stichting Bollenstreek is daal partementen aan de Floris Schoutenst senheim aan het huren. De Weterip wijk) en De Lijsterbes (Hillegom) sli „In een jaar of drie woont iedereen r voorspelt Aarts. William en Margöt van Dril in hun hotel restaurant Flora. foto united photos de boer jur engelchor schappelijke prijzen. Een twee persoons-kamer inclusief ont bijt kost 170 gulden, een een persoons 140 gulden. De centrale ligging tussen de steden Amsterdam, Den Haag en Haarlem is volgens de eige naar ideaal. „Van de toeristi sche attracties in Hillegom moeten we het natuurlijk niet hebben. We zijn afhankelijk van de activiteiten die om ons heen plaatsvinden, zoals internatio nale evenementen in Amster dam en de racerij in Zand- voort." Flora is niet alleen gericht op hotelgasten, maar ook op de re gio. Vooral het zalencomplex is van grote waarde voor Hille gom en omliggende dorpen als De Zilk en Vogelenzang. Bijna elke dag van het jaar worden een of meer zalen verhuurd voor bruiloften, cursussen, condoleancebijeenkomsten, vergaderingen en jubilea. De capaciteit van.de grootste zaal is vierhonderd personen. den haag/sassenheim lisse arie in 't veld De omzet van de bloembollen veiling CNB in Lisse is in het af gelopen jaar met 13,5 procent (ruim 66 miljoen gulden) geste gen tot totaal 555,6 miljoen gul den. Dat is vanmorgen tijdens de algemene ledenvergadering bekendgemaakt. In het blad CNB Marktvisie meldt directeur Jan Algera dat bijna tweederde van de omzet stijging te danken is aan de toe genomen omzet in de lelies. Maar ook op de andere fronten is een toename in omzet gerea liseerd. CNB, dat ruim 1900 leden telt, is het afgelopen jaar druk bezig geweest met het vernieu wen van de automatisering. Die operatie legde veel druk op de totale organisatie. De verwach ting is dat het nieuwe systeem spoedig volledig naai- wens functioneert. Er werd 2,1 mil joen gulden in de vernieuwing van automatisering geinves- teerd. Het resultaat van het afgelo pen boekjaar voor vennoot schapsbelasting steeg van 3 miljoen tot 3,1 miljoen gulden. Het netto resultaat van de CNB Holding van 2,4 miljoen gulden was in belangrijke mate te dan ken aan de goede resultaten van Sierex bv. Wat betreft de vooruitzichten voor het nieuwe boekjaar wordt in het CNB-blad gesteld dat de voorjaarsbloeiers (vooral tul pen, hyacinten, narcissen) ach terblijven ten opzichte van de vorig seizoen gerealiseerde om zet. De omzet in najaarsbloeiers (gladiolen, dahia's en vooral le lies) zal naar verwachting op nieuw toenemen. In de boom kwekerijsector wordt er reke ning gehouden met een lichte terugval. De omzet van het koel- en preparatiebedrijf van de CNB in Bovenkarspel blijft het komend jaar waarschijnlijk op hetzelfde niveau. Het afgelopen jaar steeg de omzet met 5,5 procent tot 8 miljoen gulden. eric de jager De bouw van een distributie centrum van Dirk van den Broek op het bedrijventerrein Zuid in Sassenheim mag door gaan. Dat heeft de Raad van State bepaald naar aanleiding van bezwaren van drie bewo ners van de Rijksstraatweg. De omwonenden vrezen geluids overlast, stankoverlast en het einde van hun landelijke uit zicht. Met het argument dat het met de landelijke omgeving ge daan zou zijn, maakte staats raad J. Boll tijdens de zitting in november al korte metten. Door de aanwezigheid van het bedrijventerrein van Akzo No bel, de A44 en twee spoorlijnen kan van landelijk gebied niet meer worden gesproken, vond de rechter. Met de geluidsoverlast valt het volgens Boll ook wel mee. De gemeente Sassenheim is bij het verlenen van de milieuver gunning voor het distributie centrum terecht uitgegaan van de gebruikelijke regels en het akoestisch onderzoek. Daaruit blijkt dat de directe geluidshin der die de woningen van Dirk van den Broek ondervinden, niet verschilt van de hinder die het normale wegverkeer veroor zaakt. De klachten over uitlaatgas sen die de omwonenden - aan gevoerd door B. Commandeur - aanvoerden tijdens de zitting, werden niet in beraad genomen door de rechter, omdat ze niet in de schriftelijke be waren vermeld. "ei De Rijksstraatwfrst hadden een schorsif milieuvergunning zodat Dirk van den met de bouw kon omdat de gemeen hen de sfeer 'totaal storen' was. Door wegingen per nacht tributieterrein toe te geert de gemeente d van zijn inwoners, mandeur. Brookland, het be ontwikkeling van hl1 s' tiecentrum voor van den Broek vooij ning neemt, had aarf^f op een snelle besliss het huidige onderkof116 se veel te klein is. m bte de elc -in èot plij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14