Postmoderne devotie in de paroehiej M Geloof Samenleving Kerststal trekt 140.000 bezoekers Duitse kunstenaar herbouwt de r van Noach in weiland nabij Berlf 'Levende boeddha heeft Tibet verlaten' C, VRIJDAG 7 JANUARI 2000 VANDAAG De heilige die vandaag haar feestdag viert vol gens de kerkelijke agenda heet Angela van Folig- no en zij leefde van 1248 tot 1309. Angela trouw de, kreeg kinderen en begon op een dag visioe nen van Jezus te ontvangen. Later zou ze een boek dicteren waarin ze haar levensgeschiedenis en spirituele ervaringen zou beschrijven. Maar .Angela kon van het meest ultieme spirituele moment dat zij beleefde - de keer dat ze 'God zag' - niet meer vertellen dan dat ze 'een volheid en hel derheid zag die haar vervulden'. Zo radicaal als dit moment geweest moet zijn, was ook haar wens om het mee te maken. Om de weg vrij te maken voor een leven in dienst van God, smeekte ze bij de Allerhoogste de dood af van haar moeder, man en al haar zonen. Haar wens werd gehonoreerd. Orthodoxe christenen (oude stijl) vieren vandaag en morgen kerstmis. Zij gebruiken de Juliaanse kalender die op de Gre goriaanse, die wij gebruiken, dertien dagen achterloopt. Tot het orthodoxe geloof behoren de kerken van Jeruzalem, Rus land, Servië en de kloosters op de berg Athos. Voor moslims is het de eerste dag van sjawwaal, de tiende vastenmaand. Ze vieren op het zogeheten 'Suikerfeest' dat ze een goede vastenmaand hebben beleefd. Het feest duurt doorgaans een paar dagen en iedereen die langskomt mag 'Russische leiders vervolgen' utrecht De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi wil dat de Russische regerings- en legerleiding wordt vervolgd we gens oorlogsmisdaden in Tsjetsjenië. Wie geen onderscheid maakt tussen burger- en militaire doelen, begaat een oorlogs misdaad, aldus Pax Christi. Rusland heeft de Geneefse Conven ties van 1949 geratificeerd. Daarin wordt onderscheid gemaakt tussen doelen van militaire en van burger aard. De waarnemin gen van onafhankelijke journalisten, de rapporten van Human Rights Watch, van Amnesty International en de berichten van partners van Pax Christi in Tsjetsjenië wijzen alle in dezelfde richting: de massale Russische artillerie- en luchtaanvallen zijn ook tegen burgerdoelen gericht. Orthodox kerstfeest moskou Ook in Moskou wordt orthodox kerstfeest gevierd. Gisteren was presi4ent Poetin onder de aanwezigen in de Ge boortekerk. FOTO AP WEERT ANP peking afp De derde man van het Tibe taanse boeddhisme, de 17de 'levende boeddha' Karmapa, heeft Tibet op aandringen van Peking verlaten. Dit heeft de Chinese regering vrijdag ver klaard. nadat de monniken van Tsurphu de monnik Ugyen Trinley Dorje als vermist had den opgegeven. De zogeheten 17de Gyalwa Karmapa zou het klooster Tsurphu bij de hoofdstad Lhasa vorige week met drie metgezel len hebben verlaten. De Chine se krant Hong Kong Standard meldde dat de monnik woens dag is aangekomen in het Noord-Indiase Dharamsala, waar de Tibetaanse regering in ballingschap zetelt. De 17de Gyalwa Karmapa is een van de uitzonderlijkste fi guren van het Tibetaanse boed dhisme. Hij wordt door zowel Peking als de Daila Lama, de spirituele leider van Tibet, er kend. Het is bovendien de eer ste keer dat de Chinese regering de reïncarnatie van een boed dha erkent. De nu 16-jarige jon gen werd in 1992 gewijd tot de 17de Gyalwa Karmapa in het klooster van Tsurphu, waar hij sindsdien verbleef. Zijn voor ganger, de 16de Gyalwa Karma pa, vertrok in 1959 met de Dalai Lama naar Dharamsala. De reusachtige en gedeeltelijk levende kerststal in de dekenale stadskerk in Weert heeft dit jaar tussen de 130.000 en 140.000 bezoekers getrokken. Volgens deken W. van der Valk is dat opnieuw een record. Maar hij weet het niet helemaal zeker, omdat de parochie door de enorme toeloop gestopt is met het tellen van de bezoekers. De St. Martinuskerk probeert elk jaar de grootste kerststal van Nederland op te bouwen. Dit jaar stond de uitbeelding van de geboorte van Jezus in het te ken van het thema Langs de stroom van leven. Een volgens Van der Valk onafzienbare stroom mensen schuifelde GERMENDORF «ANP De levende kerststal trekt de Stadskerk van Weert binnen. FOTO ANP sinds de opening op kerstavond de afbraak van de kerststal in. langs de kerststal van 55 meter. Een stoet van kamelen en her- Soms was er een wachttijd van ders met hun schaapskudde ruim een uur. Het feest van trok door de straten van Weert Driekoningen luidde gisteren naar de Stadskerk. Duitsers gaan de ark van Noach herbouwen. De kiel wordt komende lente in een weiland bij Berlijn gelegd. Initiatiefnemer is de kunstenaar Andreas Uckert. Hij kwam al met een minia tuurversie van een Duits schilderij in het Guin ness Book of Records. De schilder en beeldhou wer beschouwt zijn project als „positief signaal aan de mensheid in het symbolische jaar 2000." Angst voor een zondvloed wil de excentrieke ling niet verspreiden. Voor de reconstructie van de ark baseert de Duitser zich op de maten uit de bijbel. Hij re kende de Hebreeuwse el om in meters. „De nieuwe boot krijgt dezelfde afmetingen als de oude ark, verzekert Uckert. Hij gaat uit van een lengte van 165 meter, een breedte van 27,5 en een hoogte van 16,5 meter. I b Door het formaat, vergelijkbaar mepe derne veerboot, is niet te verwachtëë houten vaartuig naar een rivier kan vfn: transporteerd. Uckert wil op een val1^ dekken in ieder geval een eigen galei ten. Daarin krijgt mogelijk ook het nifl beeld een plek, dat hij afgelopen jaaiTI ningin Beatrix maakte. De Duitser krr- geen gelegenheid het kunstwerk tijder. zoek van de vorstin aan het nabijgelr nienburg te overhandigen. .f Op een ander dek komt een restaur1 in bezoekers kunnen eten „zoals in d de eerste ark 6000 jaar geleden. Voor ll de boot is al gezorgd. Als eerste sponst project meldde zich een producent j-r voer, die er een eigen dierentuintje op' De droom van KRO/RKK-joumalist Leo Fijen Zijn rubriek 'Kruispunt' op de zondagavond is het best bekeken religieuze televisieprogramma van Nederland. Ook persoonlijk is Leo Fijen, in dienst bij de Ka tholieke Radio Omroep, kerkelijk en gelovig zeer geëngageerd. Vooral het wel en wee van de pa rochies gaat hem ter harte. Maar die parochies worden te veel aan hun lot overgelaten, vindt hij. Pleidooi van een televisiejourna list voor een postmoderne devo tie in de parochies. HILVERSUM THEO KRABBE In café 'Het hemeltje' in het KRO-ge- bouw in Hilversum roert Leo Fijen lichtelijk nerveus in zijn kopje cappuc cino. Die dag heeft hij een camera ploeg weggestuurd naar Spanje. Om een item te filmen over de Spaanse vrouw in coma die toch haar kind ge boren wilde laten worden en zelf over leden is. Spannend. Lukt het om de geschikte beelden voor zondag binnen te krijgen? 'Zo'n ploeg uitsturen is een dure grap en niet zonder risico. Krij gen we de geschikte mensen te spre ken? Er zijn over dit onderwerp allerlei ethische vragen te stellen. Hoever kun je gaan bij de kwaliteit van het leven?' Hij is er zelf nog niet uit. Elf jaar werkt Leo Fijen bij de KRO-televisie. Hij is eindredacteur van 'Kruispunt', 'Studio RKK' en van de vorig jaar uitgezonden serie 'Katholieken in de twintigste eeuw'. Fijen was ook verantwoordelijk voor het KRO/RKK-onderzoek 'Dicht bij en Veraf, dat vorige maand gepu bliceerd werd over de geloofsbeleving van priesters, pastorale werkers, vrij willigers en bestuurders van katholieke organisaties. Een representatief en we tenschappelijk verantwoord onder zoek met een harde conclusie: er gaapt een diepe kloof tussen het actieve ka der en de leiding van de rooms-katho- lieke Kerk in Nederland. Vrijwilligers, maar ook priesters en pastoraal werkers wijken in meerder heid af van de officiële leer van de rooms-katholieke Kerk. Of het nu gaat om het verplichte priestercelibaat, de toelating van de vrouw tot het priester schap, abortus, het gebruik van voor behoedmiddelen en homoseksualiteit - het katholieke kader neemt een an der standpunt in dan Rome. Bijna de helft van alle priesters gelooft niet Leo Fijen, presentator van het best bekeken televisieprogramma van Nederland, 'Kruispunt'. meer dat tijdens de Eucharistie brood en wijn verandert in het lichaam en bloed van Christus. Onder de priesters heerst een tweedeling: een minderheid van jonge (pas gewijde) priesters denkt en handelt traditioneel, terwijl een meerderheid ruimdenkend is. Voor Leo Fijen is dat onderzoek het zoveelste signaal dat er iets moet ge- Beuren. Zelf spreekt hij geregeld op parochieavonden over verbetering van de communicatie. 'Als geloven ergens relevant is, dan gebeurt dat in de paro chies. In de parochies komen ze elkaar allemaal tegen: zoekers, gelovigen, sleutelfiguren, randkerkelijken, en het actieve vrijwilligerskader. Dat is ook de plek waar het geloof aan een volgende generatie moet worden doorgegeven.' De KRO/RKK-joumalist schudt mee warig zijn hoofd. 'Ik begrijp de Neder landse bisschoppen niet', verzucht hij. 'De Nederlandse bisschoppen houden consultaties over van alles en nog wat, over de vrede en het onderwijs, en ze komen met allerlei documenten over kerkstructuren en over de ambten. Maar niet over de toekomst van de pa- rochiës. In de parochies zouden ze hun oor te luister moeten leggen. Daar zouden ze moeten vragen wat de pa rochianen bezighoudt. Wat zijn de no den en behoeften van de parochie? Eerst een jaar luisteren, en riiet meteen met antwoorden komen, die de deur dicht doen. Niet van boven naar bene den, maar van onder naar boven. Met als centrale vraag hoe de lokale ge meenschap meer zichtbaar kan wor den als geloofsgemeenschap en als ge meenschap van de buurt.' Zoektocht De Nederlandse bisschoppen zouden die consultatie gezamenlijk ter hand moeten nemen. 'Dan zouden ze ook moeten erkennen dat er in een paro chie zeer verschillend gedacht wordt, dat geloven een zoektocht is en dat ka tholieken onzeker zijn over wat ze ge loven. Want waarom is het in paro chies zo moeilijk om over de binnen kant van geloven te praten? Waarom is het zo moeilijk over Godsbeelden, over de betekenis van de Eucharistie te pra ten?' Leo Fijen voegt er aan toe, dat enkele bisschoppen in hun bisdom al wel eni ge actie ondernemen. Zo heeft in het bisdom Roermond bisschop Wiertz voor meer aandacht voor de parochies gezorgd door wekelijks een pagina in de huis-aan-huisbladen te laten ver schijnen. Het aartsbisdom Utrecht hecht veel belang aan goede overleg structuren. En de Rotterdamse bis schop Van Luyn hield zijn gelovigen in een boekje het geloofsmodel van de Emmaüsgangers voor: zoekend, op weg, eerst luisterend. 'Maar die lijn moet doorgetrokken worden. De bis schoppen moeten het gezamenlijk doen.' Met zijn pleidooi staat Leo Fijen niet alleen. De KRO/RKK-joumalist sluit zich aan bij de spirituele 'nestor' van de Nederlandse geestelijk leven- jour nalisten Rex Brico. Die droomde on langs in zijn wekelijkse column in het Algemeen Dagblad van parochieker ken als 'oefenplaatsen van spirituali teit, want dan zouden er nie mensen uit weglopen.' De g- bende aartsbisschop van ML dinaal Martini, pleitte vorig f bisschoppensynode over Eu de parochie als een plaats vP meenschap en hoop voor di als alternatief voor de hedeif, fragmenteerde samenlevingr En de partijideoloog van he?c van Gennip, droomde vorigr dens de Schaepmanlezing ir gen over de parochie als de f schap van de toekomst vooiL samenleving. Leo Fijen: 'Al deze drie denkc kansen voor de lokale geloof schap. Maar de parochies ziu woordig te veel naar binnen^. Gericht op overleven.' Fijen zou graag zijn droom ijn van Brico, Martini en Van GL len leggen: een postmodern^ in de parochies. Oftewel pari herkenbare plaatsen van gel^ tualiteit en maatschappelijk^ ment, waar God in alle open echtheid wordt gezocht. De ;y journalist grijpt daarbij teru^ moderne devotie van Geert r dens de Middeleeuwen. 'In zijn tijd veranderde de sak wezenlijk. Door de opkomst^ handel werd de maatschapp listisch. Er bestond een groti' sen de gelovigen en de kerklf theologen, die een moeilijke ken. Rond de persoon van GP^ ontstonden kleine leefgemete pen van mannen en vrouwef kerd in het leven van de par(c meenschappen, speelden ze' concrete stedelijke noden er hoefte aan vorming en schol boden een spiritualiteit, waa- nieuwing van het innerlijk s^, met de vernieuwing van de v Dat model van de moderne I van Geert Grote zouden de lr pen voor ogen moeten houcr Leo Fijen. 'Zou het niet moo" zoals Geert Grote en zijn mo voten, een verankering te zck parochies en van daaruit te I- naar de noden in de wijk en reld? Zou het niet mooi zijn f schoppen van daaruit met el* raai plan zouden komen, wa^ postmoderne devotie wordt keld voor de parochies?' Dichtbij en Veraf, het kathd^ der, de katholieken en hun*1: de drempel van de 21e eeuir KRO/RKK, 1999. Te besteld' KRO Vereniging, Postbus 2r EA Hilversum. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Finland: Veel wolken en perioden met re gen of sneeuw, mogelijk ook ijzel. Maxima van rond of net boven het vriespunt. Denemarken: Wolkenvelden en mogelijk wat re gen of motregen.-Middagtempe- ratuur ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Vooral in Schotland en Ierland veel wind. Verder flink wat neer slag, maar zaterdag ook af en toe zon. Maxima tussen 6 en 10 gra den. België en Luxemburg: Vrijdag droog en geregeld zon, maar ook kans op mist. Zaterdag toenemende bewolking gevolgd door wat regen. Maxima ongeveer 7 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Rustig weer met soms wat zon, maar ook kans op flinke mistvel- den. Maxima van 5 graden in het noordoosten tot 11 in Bretagne. Zuid-Frankrijk: Droog en perioden met zon. maar zeker in de dalen ook kans op mist. Maxima tussen 7 en 14 gra den, bij hardnekkige mist lager. Spanje: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog. Lokaal ook hard nekkige. mist. Maxima rond 10 graden, in mist rond het vries punt. Maxima aan de kusten tus sen 11 en 16 graden, in het bin nenland soms iets kouder. Portugal: Zonnige perioden en alleen vrij dag in het zuiden nog kans op een bui. Maxima tussen 7 en 10, aan zee tussen 12 en 16 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Rustig, droog en vrij zonnig weer. Maxima rond 15 graden. Marokko: Westkust: overwegend bewolkt en nu en dan regen. Maxima rond 15 graden. Tunesië: Rustig, droog en vrij zonnig weer bij maxima van ongeveer 15 gra den. Madeira: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of buien, mogelijk met onweer. Af en toe veel wind. Maxima ongeveer 15 graden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of enkele buien, moge lijk met onweer. Plaatselijk veel wind. Middagtemperatuur rond 18 graden. Duitsland: Vrijdag wolkenvelden en in het noorden mogelijk wat motregen. Verder meest droog en plaatselijk mist. Maxima tussen 2 en 7 gra den, zaterdag in het zuidoosten iets kouder. Oostenrijk: Rustig en droog weer met flink wat zon. In de dalen kans op mist. Maxima tussen -1 en +4 graden. Zwitserland: Wolkenvelden en droog, vooral zaterdag ook zon. Maxima rond 5 graden. Polen: Vrijdag meest bewolkt en vooral in het noorden kans op regen of natte sneeuw. Zaterdag waar schijnlijk droog, af en toe zon, maar wel kans op mist. Maxima net boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Vrijwel overal droog en nu en dan zon, maar ook kans op mist. ■j6^- j -;Q;- 13 ZATERDAG 8 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16.45 Maan op 09.46 Maan onder 18.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 00.25 12.46 23.58 04.29 Laag 04.56 16.55 12.27 16.36 Innsbruck Istanbul zwaar bei Klagenfurt Kopenhagen half bew. Las Palmas Regen bewolkt onweer warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal 16 1 00 6 -2 00 14 10 1.2 Maxima rond of net boven het vriespunt. Hongarije: Rustig weer met hier en daar zon, maar ook op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. Mid dagtemperatuur rond het vries punt. Italië: Droog en in het algemeen veel zon, maar ook op enkele plaatsen hardnekkige wolkenvelden of mist. Maxima tussen 10 en 15 graden, in het noorden en in mist of bewolking lager. Corsica en Sardinië: Rustig en droog weer met zowel wolken als zon. Maxima rond 14 graden. Griekenland en Kreta: In het westen droog en perioden met zon. Elders wolkenvelden en kans op een bui, in de heuvels en bergen met sneeuw. Op de Egei- sche Zee waait een koude noor denwind. Maxima van 7 graden in het noorden tot 11 in het zuid westen. Malta: Droog en veel zon bij maxima van LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.MJ. Bouterse (adjunct) J. Kiel adjunct HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, t chef redactie Leiden It e TELEFAX -) Advertenties: 071- 5323 50f Familieberichten: 023- 5317A 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 9L ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30r 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEfê Maandag t/m vrijdag van 8.30L 071- 5143 545 L1 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: r per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) ,r per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging^ het automatisch afschrijven van h(£ abonnements- geld, ontvangen betaling. r VERZENDING PER POj Voor abonnementen die per post(r worden verzonden geldt een toesU1 aan portokosten per verschijndag je LEIDSCH DAGBLAD OPCASSP Voor mensen die moeilijk lezen,] hebben of blind zijn (of een and1 leeshandicap hebben), is een saiïl van het regionale nieuws Dagblad op geluidscassette besc informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectu ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Afwisselend zon en bewolking erf nu en dan regen, in de bergen sneeuw. Hier en daar veel wind. Maxima van 5 graden op de Dar- danellen tot 15 op Cyprus, in het Turkse binnenland net boven nul. ZIEKENHUIZ ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconesyenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondc feestdagen).-- Leids Universitair Medisch Centrum:-24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12