Productie en export van tuinbouw verminderd Kerstshow..ho..ho_ bij Keuken Kampioen 'Uitzendbureaus moeten transferbonus betalen' Economie Fiscus claimt 55 miljoen bij verdachte Europool Flexibel werken tegen file Kerstshow tot 9 januari! Keuken Kampioen edrijven lokken jeugd lortijdig van school' 1CD wil vaker aangifte ij faillissementsfraude Roer kwijt na koersval IDERDAG 6 JANUARI 2000 7 Vooral vanwege minder afname Duitse supermarkten Voor het eerst in jaren is de productie- en exportwaarde van de Nederlandse tuinbouw verminderd, in plaats van toegenomen. De kwekers van tomaten, bloemen, appe len en andere tuinbouwproducten produceerden in 1999 voor een kleine vijftien miljard gulden, vier procent minder dan een jaar eerder. viel terug met drie procent tot 22 miljard gulden. Reden is vooral dat Duitsland minder kocht. De supermarkten bij on ze oosterburen zijn verreweg onze grootste klant. „We hebben de eeuw afgeslo ten met een jaar van magere prijzen",zei voorzitter J. van der Veen van het Productschap Tuinbouw vandaag in zijn De opmerkelijke daling komt vooral door de groentekwekers. Die kweekten minder groente, die ook nog eens flink minder geld opbracht. De productie waarde van bloemen bleef met zeven miljard gulden stabiel, na jaren van groeirecords. Ook de export van tuinbouwproducten nieuwjaarstoespraak. De prij zen van groente en bloemen wisselen voortdurend door de vrije markt van vraag en aan bod. Van der Veen stelde niette min dat de tuinbouwproducen- ten en -handelaren de nieuwe eeuw beginnen als een gezonde en sterke sector. De tuinders hebben een schone teelt waar bij op een kleine ruimte veel werk wordt verricht. Door de grote teeltkennis kunnen de tuinders topkwali teit leveren. „Toch gaat de kwa liteit er bij de consument niet op vooruit en hier en daar zelfs op achteruit. Oorzaken zijn de Man zou Polen illegaal aan werk in agrarische sector hebben geholpen De Belastingdienst heeft voor 55 miljoen gulden beslag ge legd op onroerend goed van een verdachte in de Europool- zaak, een 53-jarige man uit Zwaagdijk. De man zit vast in afwachting van een rechtszaak waarbij hij terecht moet staan omdat hij Polen illegaal aan werk zou hebben geholpen in de agrarische sector. Of de beslaglegging het geld voor de fiscus veilig stelt is de vraag, want een boerderij van de man bij Wieringerwerf staat inmiddels op naam van een firma op Malta. Andere pan den zijn verkocht aan zijn kin deren. De man zit vast in het huis van bewaring in Zwaag. Ook zijn dochter en schoon zoon zitten vast. Zij hadden de leiding van de firma Europool die vanuit een kantoor bij de veiling WFO in Zwaagdijk-Oost een soort uitzendbureau ex ploiteerde. Via Europool huurden groentetelers en bollenbedrij- ven Poolse arbeidskrachten in voor werk waarvoor Nederlan ders moeilijk te strikken zijn. Volgens het GAK en de Belas tingdienst hebben de man en zijn familie hierbij forse bedra gen in hun zak gestoken omdat ze geen of nauwelijks sociale premies en belastingen betaal den. De hoofdverdachte hield steeds vol dat de Polen als zelf standig ondernemers aan het werk waren en dat er dus geen werknemerspremies verschul digd waren. Bij elkaar heeft de man via het niet betalen van die premies volgens Justitie tientallen miljoenen guldens opgestreken. De zitting bij de Alkmaarse rechtbank begint op 6 maart en zal naar verwachting zeker enkele dagen duren. Tip Kamer van Koophandel Gelderland versnippering in de afzet en de harde concurrentie op prijs in plaats van op kwaliteit", aldus Van der Veen. De tuinbouwvoorman pleit daarom voor erkenning van be drijven die gegarandeerde kwa liteit leveren. Ook zijn in Neder land betere verbindingen nodig om producten vers op de plaats van bestemming te krijgen. „Het verplaatsen van de kassen uit de bestaande concentraties in het westen helpt de logistiek ook niet vooruit", voegde Van der Veen daar aan toe. De Kamer van Koophandel wil dat het personeel van grote bedrij ven en instellingen enkele uren later met werken begint dan nu. Voorzitter G. Keulen van de Kamer van Koophandel voor Centraal Gelderland pleitte gisteren voor een proef met latere begintijden voor werknemers. Keulen waarschuwde in zijn nieuwjaarstoespraak voor de steeds moelijker wordende bereikbaarheid van bedrijven. Als gevolg van files en drukte op de wegen komen bedrijven steeds meer in de problemen. Daarom zouden instanties als Rijkswaterstaat, provin cie, gemeenten, universiteiten en andere grote concerns afspraken moeten maken om later op het werk te komen. Volgens Keulen zou zo'n experiment heel goed op maandag en dinsdag kunnen worden uitgevoerd omdat dat de drukste dagen van de week zijn op de snelwegen. Door enkele uren later te beginnen kan de spits veel rustiger worden met als gevolg dat er minder files op de snelwegen staan, aldus de gedachte van Keulen. Hij wil snel met de overheden en enkele grote bedrijven de haalbaarheid van een experiment met latere werktijden onderzoeken. LAATSTE De goedkoopste ter wereld eiWT r KANS! RKlerkloosheid Amsterdam neemt af •frdamDe werkloosheid in Amsterdam is vorig jaar met procent afgenomen. Dat is meer dan het landelijk gemid- |e van twee procent. De daling in Amsterdam liep jaren lang :er op het landelijke gemiddelde. In 1999 nam de werkloos- lPT|l in de hoofdstad voor het eerst sinds tijden af van acht naar jrocent, schrijft de dienst Economische Zaken van de ge- :nte Amsterdam in haar jaarverslag over 1999. Ook de werk- I genheid in de hoofdstad groeide meer dan het landelijk ge- idelde. Landelijk was dit 2,3 procent, in Amsterdam 2,5 pro- Ondanks alles zijn er nog steeds meer dan 60.000 mensen j oek naar werk. Volgens de gemeente komen zij veelal niet de bak omdat hun opleiding onvoldoende is. ;ntekenplan branche fikse besparing ;uk* De Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit (AVc) gaat >ord met een plan om erkende dealers en garages vanuit 1 bedrijf de overschrijving van een kenteken op de naam van utokoper te laten regelen. Nu moet daarvoor nog de gang het postkantoor worden gemaakt. Dat kost tijd en geld. j 'plan is ontwikkeld door de autobranche, die denkt daarmee j ig miljoen gulden per jaar te besparen. De dubbele check J rijbewijs en betaalpas in het plan spreekt de AVc, waarin £ieid én branche-organisaties zijn vertegenwoordigd, aan »ogpunt van fraudebestrijding, aldus AVc-directeur G. Wes- \k. Volgens hem is de kans dat het plan wordt ingevoerd )t, nu ook de banken hun fiat eraan hebben gegeven. I i.F Trucks schrapt 125 banen 3 tovENDAF Trucks in Eindhoven schrapt het komende jaar verkoop- en marketingafdeling 125 functies om de over- d ikosten te verlagen. Hoewel het bedrijf gedwongen ontsla- wil voorkomen, is het niet uitgesloten dat die in enkele ge- 3 In onvermijdelijk zijn. Een woordvoerder heeft dit desge- 3 gd meegedeeld. In Nederland gaat het om 95 functies. DAF :ks denkt dat ongeveer vijftig werknemers gebruik kunnen 3 en van de mogelijkheid om vervroegd uit te treden. Voor 5 »ren hoopt men in het bedrijf een passende baan te vinden. menwerking Kamerbeek en Meeus l erdam Assurantiebemiddelaars Kamerbeek en Meeus 5 i samenwerken onder de naam Kamerbeek Meeus Groep. ,e nieuwe onderneming, die honderd kantoren in Neder- 3 heeft, werken meer dan tweeduizend mensen. De provisie- 5 et zal ongeveer op driehonderd miljoen gulden uitkomen. 3 amenvoeging heeft naar verwachting geen gevolgen voor d rerkgelegenheid. 3 incurrentie voor KLM op Antillen 3 ïaag Het monopolie van KLM/ALM op vluchten tussen 3 erland en de Antillen is uiterlijk 1 april 2001 van tafel. Mi- 3 }r Netelenbos van verkeer en haar Antilliaanse ambtgenoot 5 aens tekenen vandaag een nieuw luchtvaartprotocol dat 5 ïre (charter)maatschappijen de mogelijkheid biedt verbin- 3 |en tussen beide landen te onderhouden. De Antillen en 3 »a hebben lang aangedrongen op meer concurrentie voor 3 LM omdat ze van mening waren dat die maatschappij te 3 t tarieven hanteert. ?uwe gasvondst op Noordzee 3 iaag Een gezamenlijke onderneming van Clyde Petroleum 3 tanscanada heeft gas aangeboord op de Noordzee en gt nu vergunning om het kleine gasveld, zo'n zestig kilome- 5 ?n noorden van Terschelling, begin 2002 te gaan expoite- (Het gasveld in blok G17-4 bleek bij proefboringen goed 3 1,1 miljoen kubieke meter gas1 idernemers: Zes-min voor grote stad lovENOndernemers honoreren het beleid van de 25 groot- q jteden van ons land gemiddeld met het rapportcijfer zes- o blijkt uit een onderzoek in opdracht van het ministerie van s iomische zaken. Staatssecretaris Ybema maakte dit gisteren 5 jnd in Eindhoven en voegde eraan toe, dat de regio Oost o jant geen uitzondering vormt. Er is onder meer gekeken 0 de ontwikkeling van bedrijventerreinen en de snelheid jfmee steden vergunningsaanvragen behandelen. ote HBG-klus op Gibraltar 'uk De Britse HBG-dochter Edmund Nuttall ontmantelt overbodige wateropvangvoorziening in Gibraltar. Met de ir, een opdracht van het Britse ministerie van defensie, is 45 )en gulden gemoeid. Het project gaat twee jaar duren. gen Kamer van Koophandel tDAMrichard MOOYMAN beter gaan samenwerken zodat de leerlingen eerst hun oplei- (amer van Koophandel ding kunnen afmaken. Ook t zich grote zorgen over moeten docenten veel meer febrek aan geschikt perso- wijzen op de mogelijkheden in de regio's Amsterdam, van het zelfstandige onderne- Kennemerland, IJmond mersschap. „Een betaalde baan laarlemmermeer. Steeds is goed, een eigen onderneming bedrijven proberen om is beter." ;den leerlingen voortijdig De krapte op de arbeidsmarkt school te lokken en in kan volgens de Kamer van 1 te nemen. Koophandel ook de economi- tijn nieuwjaarsrede waar- sche groei gaan remmen en lei- vde voorzitter T. Woltman den tot een ongewenste loonex- iddag voor de gevaren van plosies in bepaalde sectoren. toenemende praktijk. De Woltman toonde zich tevreden iwisseiliplomeerde schoolverla- over de omzetgroei van het be- i035jperi het risico om bij een drijfsleven in de regio. Deze lag i629oSang i11 de economie snel met vier procent boven het lan- .4270DOS te worden, aldus delijk gemiddelde van 3,3 pro- P^nan. cent. Met narpe de groothandel A550Ê>ens Woltman moeten be- en dienstverlening blijven fors ,0637onderwijs en bedrijfsleven groeien. 05.30 C--F ,3245" 30295 •3120 24.82(ond anppersonen die daarachter zitten niet bekend." Economische Controle Net als de normale schuldei- it (ECD) denkt door een sers, is ook de curator in derge- K. Bij lak van de rechtbank in lijke gevallen één van de bena- ■entvj1'°nd meer faillissements- deelden, aldus de Roermondse i. Bij vés te kunnen oplossen. De rechter. Als de verdachte in een 'K 's ber oordeelde dat een cura- fraudezaak daadwerkelijk straf- 1 e "e kosten voor onderzoek rechtelijk wordt veroordeeld, de fraude kan verhalen op kan hij tegelijk worden veroor- ïrdachte in zo'n fraude- deeld om een schadevergoe ding te betalen aan de slachtof- doen curatoren vaak geen fers, zegt de rechter. Vaak gaat fte als zij vermoeden dat het om één van de leidingge- gefraudeerd bij een faillis- venden. nt. Zo'n aangifte brengt Hoeveel er wordt gefraudeerd ge bcu->osten en moeite met zich bij faillissementen, durft de terwijl er vaak niets meer ECD niet te zeggen. In 1994, re- 'halen valt. „Dat is het ge- centere cijfers zijn niet beschik- 18 janneer de boedel leeg is baar, schatte de dienst het jaar fraude", zegt een woord- lijkse schadebedrag op circa 33|er van de ECD. „Maar 500 miljoen gulden, loor worden dus ook de Gebruik nikkel in sieraden beperkt DEN HAAG GPD Als nikkel in contact komt met de huid kan het op den duur eczeem-symptomen geven als rode vlekken, blaasjes, zwellin gen en schilfering. Galbulten komen ook voor. Het meest vervelende verschijnsel is jeuk. Om die reden komt op 20 ja nuari een wet in werking, die gebruik van nikkel in sieraden, knopen en in de onderkant van horloges aan banden legt. De beperking wordt opgelegd van wege het groeiend aantal men sen dat allergisch op nikkel rea geert. Het blijft niet alleen bij aller gische reacties. Door krabben ontstaan ook nogal eens ontste kingen. Artsen hebben de in druk dat het aantal gevallen van nikkel-allergie de laatste jaren is toegenomen. Vooral bij vrou wen komt de gevoeligheid va ker voor. De oorzaak zou zijn dat steeds meer vrouwen van jongsafaan oorbelletjes dragen en dus langduriger blootstaan aan nikkel. Het gebruik van nikkel wordt niet volledig verboden. Volgens G. Hoeben van het ministerie van volksgezondheid bleek dat niet uitvoerbaar. „Nikkel komt zo veel voor. Het predikaat nik- kelvrij dat je nu in de winkel ziet, is eigenlijk een misleiding van de consument." In plaats van een verbod zijn nu regels gesteld voor de hoe veelheid nikkel die uit de ge bruikte metaal-legeringen mo gen vrijkomen. De normen zijn proefondervindelijk vastgesteld. De handel krijgt tot 20 juli 2001 de tijd om oude voorraden te slijten. Grote bedrijven als de Bijen korf en Wehkamp zeggen al lang nikkelvrije sieraden in te kopen. Zij wijzen er op dat de markt al enige tijd rekening houdt met de nieuwe regels. Topambtenaar bepleit Europees technologiebeleid DEN HAAG ANP Het gaat goed met ons land, maar het kan nog beter. Zeker als er een goed Europees tech nologiebeleid komt. Dat schrijft de hoogste ambtenaar van het ministerie van economische za ken in het traditonele nieuw jaarsartikel in het economen- vakblad ESB. Waarnemend secretaris-ge neraal Bruinsma denkt dat de grenzen van de welvaart kun nen worden verlegd door beter onderwijs aan minderheden. Daarnaast pleit hij voor grotere deelname van ouderen aan het arbeidsproces en een Europees programma om de bedrijven beter bij de tijd te houden. De topambtenaar stelt dat het klimaat om producten en diensten te vernieuwen in ons land verslechtert, maar dat is eigenlijk een probleem voor heel Europa. De EU zou moe ten streven naar een internatio nale markt van kennis. Seoul In Seoul werd het sommige aandeelhouders vanmorgen iets te veel. Waar Amsterdam vanmorgen in wat rustiger vaarwater kwam, kregen de Zuid-Koreanen vandaag na een verlies van gemiddeld 6,9 procent gisteren vandaag opnieuw een koersverlies van zo'n 2,6 procent voor hun kiezen. Zo'n kleine tweehonderd aandeelhouders raakten enigszins hun roer kwijt en trokken in optocht naar het regeringscomplex in de Zuid-Koreaansxe hoofdstad. Op hoge toon eiste men dat de regering hen gedeeltelijk schadeloos zou stellen. Rege ringsfunctionarissen die zich bedreigd voelden, reageerden door de politie om bescherming te vragen. De gemoederen lieten zich echter niet licht kalmeren. In het treffen tussen ver hitte aandeelhouders en oproerpolitie viel menig harde klap. foto ap ahn young FNV eist drie procent plus extra toeslagen voor uitzendkracht Uitzendkrachten die een vaste baan vinden bij de werkgever bij wie ze via een bureau zijn ingehuurd, moeten een 'transferbonus' krijgen. Dit zegt onderhandelaar H. Westerhof van FNV Bondgenoten aan de vooravond van de onderhandelingen voor een nieuwe uitzend-CAO. Door de krapte op de ar beidsmarkt komen steeds meer uit zendkrachten in aanmerking voor een vaste baan. Volgens Westerhof is de uitzendkracht in de ogen van de uit zendbureaus 'handelswaar' waar ze aan kunnen verdienen. De onderhandelaar zegt dat bedrijven die een uitzendkracht in vaste dienst ne men vaak een bepaald bedrag of 'trans fersom' moeten betalen aan het uit zendbureau. „In dat geval verdient het uitzendbureau aan iets wat niet van hem is, namelijk de arbeidsuren", legt Westerhof uit. „De uitzendkracht heeft recht op twintig procent van dit be drag." In de praktijk kan dit oplopen tot vele duizenden guldens per 'transfer'. Als voorbeeld komt Westerhof met een bedrijf dat op zoek was naar een mede werker voor het magazijn. Via het uit zendbureau kregen ze een geschikt per soon toegewezen, die ze eigenlijk met een in vaste dienst wilden nemen. „Dat is goed, zei het uitzendbureau, maar dat kost dan twaalfduizend gulden", vertelt Westerhof. „Dat was voor een bemidde ling van tien minuten. Die uitzendkracht heeft daar dus geen vaste baan aan overgehouden. Het bedrijf wilde dat niet betalen." Volgens Westerhof is twaalfduizend gul den nog aan de lage kant. Westerhof zegt dat uitzendbureaus in de toekomst steeds meer zullen bemiddelen. „En daar verdienen ze flinke bedragen aan." Naast de transfer wil de bond voor de komende CAO een loonstijging van drie procent. „Dat lijkt heel bescheiden, maar dat is het niet", aldus Westerhof. „We willen naast die procenten een kwartje per uur extra voor elke uitzend kracht." Door deze uitbetaling in 'cen ten' gaan de laagste inkomens er gemid deld meer op vooruit. En dat is nodig vindt de FNV-onderhandelaar. In de nieuwe CAO wil de bond ook bo nussen in centen afspreken als uitzend krachten langere tijd bij een uitzendbu reau werken. Omgerekend kunnen de looneis en de toeslagen neerkomen op een loonsverhoging van zo'n zeven pro cent voor uitzendkrachten, die al langer in dienst zijn. Er is de laatste jaren veel veranderd op de arbeidsmarkt. „Onze positie is een stuk gunstiger dan twee jaar geleden", beaamt Westerhof. „De uitzendbranche is al lang niet meer alleen 'uurtje, fac tuurtje', waarbij elk gewerkt uur geld op leverde. Uitzendbureaus moeten andere keuzes maken. Vaste werknemers bij het uitzendbureau zullen 'sterk toenemen', denkt Westerhof. „Randstad voorspelt dat die groep binnen korte tijd zo'n tien tot vijftien procent zal zijn." Hierdoor zullen er steeds meer voorzie ningen voor werknemers komen. Verder wil de bond dat werknemers drie dagen de tijd krijgen om over hun contract na te denken. En het uitzendbureau moet vermelden wat iemand in vaste dienst met hetzelfde werk verdient. Onderhandelaar H. Westerhof van FNV Bondgenoten: „We willen naast drie pro cent een kwartje per uur extra voor elke uitzendkracht.foto gpd cees zorn

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7