k Israël: VS mogen Syrië helpen Het rock roll-Kroatië van premier Racan n Buitenland Bill en Hillary overgeleverd aan lat-relatie Protest tegen uitzetten kind naar Cuba ERDAG 6 JANUARI 2000 jaanse familie vermoord voor land In het afgelegen dorp Queropata in de Peruaanse Andes leden van dezelfde familie vermoord. Een acht-jarige heeft de massamoord als enige overleefd. Volgens de iale radiozender is hij met ernstige kogelwonden in zijn voet opgenomen in een ziekenhuis. Hij is de enige ge- an de moordpartij en is daarom onder politiebescher- ;eplaatst. Veertien van de 22 slachtoffers waren minderja- achtergrond van het bloedbad ligt in de strijd om grond irovincie Chavin de Pariarca. erijns heilsleger AIS ontbindt zich Het Algerijnse Islamitische Heilsleger (AIS), de gewa- tak van het fundamentalitische Islamitisch Heilsfront zal zichzelf ontbinden. Dat heeft de Algerijnse staatsradio n bekendgemaakt. De stap volgt op een akkoord tussen gerijnse leger en de AIS. Het AIS maakte juist eerder deze 'J^S bekend opnieuw zijn strijders te zullen mobiliseren. Het om eger verweet de Algerijnse autoriteiten zich niet aan een ird te houden dat ze vorig jaar sloten. De aangekondigde ïzing van die overeenkomst was een reactie op de beslis- (an de Algerijnse overheid om de burgerrechten te ontne- fan enkele honderden AIS-leden. DieTiadden zich sinds 15 iber onder een amnestieregeling overgegeven. ochet medisch onderzocht De Chileense oud-dictator Augustp Pinochet is giste- l Londen aan een onafhankelijk medisch onderzoek on- crpen om te bepalen of hij gezond genoeg is om in Spanje nt te staan voor schendingen van de mënsenrechten. Sinds ftien maanden geleden op verzoek van een Spaanse rech- I Londen werd aangehouden, roepen zijnl aanhangers dat -j-jarige Pinochet te zwak is om te wordein uitgewezen. Pi kt voert een verwoede campagne om zijn uitlevering aan Je tegen te houden. Een gerechtelijke uijspraak van 8 okto- at zijn uitlevering mag doorgaan, wordt door zijn advoca- =jingevochten en op 20 maart komt de zaak opnieuw voor. und geneest voortaan zonder litteken aQin» Britse wetenschappers hebben een spray ontwikkeld ^anee wonden op het menselijk lichaam beier genezen en JJelijks littekens achterlaten. Het wetenschappelijk tijd- ft New Scientist schreef gisteren dat de spray een mix van ïol en door het lichaam afbreekbare polymere stoffen be- (ie een laagje op de wond achterlaten. Het polymeer helpt chaam om een bepaald soort proteïne te maken, waardoor ëuwe cellen die de wond moeten herstellen in een beter en 0|irlijker patroon groeien. De huid die op de wond komt is pooier dan de huid die het lichaam zelf snel als herstelme- isme aanmaakt. jaar cel voor diefstal knaak (mala In Guatamala is een dief tot zes jaar onvoorwaarde- evangenisstraf veroordeeld voor een oveK'al waarbij hij [eldbedrag ter waarde van een rijksdaalder heeft buitge- :t. Verder moet hij een boete betalen van ongeveer tiendui- gulden. De veroordeelde ontkende dat hij de overval heeft egd. De rechter achtte evenwel bewezen dat de 20-jarige tan Haroldo Lopez gewapend met een mes de overval had (egd op een arbeider. De openbare aanklager verklaarde je hoogte van het buitgemaakte bedrag van weinig invloed ;de strafbepaling. „Had het slachtoffer meer geld op zak j| Jd. dan had Lopez dit zeker meegenomen." "lissen achter bomaanslagen Moskou' nu* De Russische geheime dienst is verantwoordelijk voor leks bomaanslagen die in de zomer aan bijna driehonderd sen in Moskou het leven kostte. Dit meldt de Britse krant vendent vandaag. De aanslagen waren de aanleiding voor >ortdurende en nietsontziende oorlog in Tsjetsjenië. De In- ident baseert zich op een videoband waarop zij beslag weten te leggen. Daarop bekent een doorTsjetsjenen ge- mgenomen Russische officier dat de FSB, de opvolger van iruchte KGB, de bomaanslagen heeft gepleegd. Een Turkse jalist heeft de bekentenis opgenomen, eentmaand voordat ÏWussische leger de Tsjetsjeense hoofdstad omsingelden. nes: IRA mag deel wapens houden én Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft jroot-Brittannië en Ierland de stilzwijgende toestemming •gen een deel van haar strijders niet te ontwapenen. De leden zouden hun wapens mogen houden om zichzelf te hermen tegen aanslagen van tegenstanders van de vrede, fieldt de Britse krant The Times vandaag op basis van niet :r genoemde republikeinse bronnen. De autoriteiten wei- •n commentaar op het bericht. Volgens het Noord-Ierse •sakkoord van Goede Vrijdag 1998 moeten de Noord-Ierse (militaire groepen hun wapenarsenaal ontmantelen. spon met hartklachten in ziekenhuis De Franse oorlogsmisdadiger Maurice Papon is vanuit *5fevangenis met spoed overbracht naar een ziekenhuis in Pa- Ü^ijn advocaat Varaut maakte op de Franse radiozender RTL :nd dat de 89-jarige Papon is opgenomen wegens hartpro- (ïen. De voormalige Franse minister van binnenlandse en inlandse zaken werd in 1998 tot tien jaar cel veroordeeld :ns zijn aandeel in de deportatie van 1.500 joden uit Frank- iijdens de Tweede Wereldoorlog. Papon vluchtte naar Zwit- [nd om zijn gevangenisstraf te ontlopen. Een week later hij weer opgepakt en vastgezet. v neusgat 'ruikt' anders en Elk neusgat 'ruikt' anders. Met het linkerneusgat rui- mensen beter en preciezer, maar de geur die via het rech- n eusgat wordt opgesnoven, vinden de meesten eerder pret- at )at melden Amerikaanse onderzoekers in de jongste editie /e New Scientist. Wetenschappers van de Universiteit van Cali- ia vroegen 32 vrijwilligers voor een test met acht verschil- e geuren, waaronder pepermunt en citroen. Steeds werd van de neusgaten dichtgehouden. Met het linkerneusgat u len de ruikende proefkonijnen eerder aangeven wat ze ro- Met een rechter was het eerder mogelijk aan te-geven of bepaalde geur prettig was of juist niet. Volgens de onder- ;ers hangt de werking van de neusgaten samen met het deel le hersenen dat de functie regelt. Israël zal accepteren dat de Verenigde Staten in het kader van een vredesverdrag mili taire steun verschaffen aan Syrië. De redenatie is dat Syrië beter afhankelijk kan zijn van de VS dan van Rusland of Europa, zo bevestigde een Israëlisch delegatielid giste ren in Shepherdstown. shepherd.stown afp De Syrische en Israëlische on derhandelingsdelegaties probe ren in dit afgelegen plaatsje in West-Virginia een principeak koord voor vrede te bereiken. In de Israëlische krant Ha'aretz sprak een anonieme regerings functionaris gisteren de hoop uit dat met Amerikaanse mili taire hulp aan Syrië, invloed kan worden uitgeoefend op Da mascus. De Verenigde Staten hebben gisteren geëist dat de Israëli sche premier Barak en de Syri sche minister van buitenlandse zaken Al-Shara het tempo van de vredesonderhandelingen opvoeren. Dit heeft een woord voerder van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Madeleine Albright aange geven. Albright zou tegelijkertijd de aanbeveling hebben gedaan dat president Clinton vandaag op nieuw afreist naar Shepherds town. Het overleg tussen de Is raëlisch en de Syriërs wordt ge voerd in werkgroepen. Gister morgen kwamen twee werk groepen bij elkaar, die respec tievelijk de problemen rond de veiligheid en de normalisatie van de betrekkingen tussen de twee landen moeten bespreken. Er zijn nog twee andere werk groepen maar volgens woord voerder Rubin van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zullen deze groe pen pas aan het einde van de week bijeenkomen. Eén van de ze groepen praat over de verde ling van de waterbronnen. In de vierde werkgroep zal worden geprobeerd de toekomstige grens tussen Israël en Syrië vast te stellen. Amerikaanse onder handelaars in de bijeengeko men werkgroepen waren vol gens woordvoerder Rubin on der de indruk van het 'zakelijke, constructieve en positieve' ka rakter van de ontmoetingen. bogota Een dochterje van een Colombiaanse vluchte ling staat voor het hoofdkwartier van het Internationale Rode Kruis in Bogota. Slachtoffers van de burgeroorlog in Colombia houden het hoofdkwartier van de hulporgani satie bezet. De betogers zeiden het niet op het Rode Kruis te hebben gemunt, maar met de gijzeling de regering on der druk te willen zetten om meer oog te hebben voor de erbarmelijke omstandigheden waarin ze moeten leven. Naar schatting anderhalf miljoen Colombianen hebben de afgelopen tien jaar wegens de aanhoudende burgeroor log hun huizen in de provincie moeten ontvluchten. foto epa luis acosta TotalFina schat schade olieramp op 200 miljoen WASHINGTON JOHN WANDERS PARUS Rtr-DPA Het olieconcern TotalFina schat de bedrijfsschade van de olieramp aan de Franse west kust op zeker tweehonderd mil joen gulden. Door het breken en zinken van de tanker Erika werden grote stukken strand onder een dikke laag olie bedol ven. De olie was eigendom van TotalFina. President-directeur Desmarets sluit niet uit dat het schadebedrag zal oplopen. TotalFina stortte eerder al ruim tien fniljoen gulden in een noodfonds voor schoonmaak van besmeurde stranden. Er komt ook een ander fonds, waarmee het herstel van de flo ra en fauna kan worden be spoedigd. Volgens het Wereld Natuur Fonds kan de Franse olieramp ook gevolgen hebben voor de vogelstand het Waddengebied. Grote aantallen vogels uit het Waddengebied overwinteren namelijk momenteel in het ge troffen Franse regio's. CORRESPONDENT Bill en Hillary Clinton hebben vanaf van daag een lat-relatie. De First Lady verhuis de gisteravond naar haar nieuwe huis in Chappaqua in de staat New York. Hillary Rodham Clintons voortijdige vertrek uit het Witte Huis wordt ingegeven door haar am bitie om senator te worden voor de staat New York. De kieswet in New York schrijft voor dat kandidaat-senatoren op de verkie zingsdag woonachtig zijn in de staat. Bill moet tot het einde van zijn presidentster mijn (januari 2001) in het Witte Huis in Washington blijven wonen. De verkiezings dag, 7 november 2000, is nog ver weg, maar Hillary is gretig. Ze heeft in haar campagne al genoeg last van het feit dat ze geen gebo ren Newyorker is. De komst van de ver huiswagens was een evenement van de eerste orde. gadegeslagen door een stuk of tien televisieploegen en dertig verslagge vers. Het is dan ook ongekend dat een First Lady het Witte Huis verlaat, terwijl haar man nog volop in functie is als president van de VS. Hillary's verhuizing naar Chap paqua levert daarom niet alleen voor de roddelbladen een hoop gespreksstof op. Ook de meer serieuze media buigen zich deze week voor de zoveelste keer over de vraag wat er na de vernederende Lewinsky- affaire nog over is van de liefde tussen Bill en Hill. De vaak wilde speculaties over de staat van het huwelijk van dit veelbespro ken koppel zullen nog wel geruime tijd rond de aardbol gonzen. Want wat gaat Clinton doen als de verhuiswagens over een klein jaar ook voor hem op de stoep van het Witte Huis staan? De president zin speelde meermaals op de mogelijkheid dat zijn nabije toekomst in zijn geboortestaat Arkansas ligt, in het diepe zuiden van de VS, ver weg van New York. Maar Clinton klinkt ook zeer enthousiast over de 'Dutch Colonial', zoals het huis in Chappaqua wordt omschreven, dat hij samen met Hil lary voor 3,5 miljoen gulden op de kop wist te tikken. Naaste adviseurs van de presi dent zeggen dat gezelligheidsdier Clinton in zijn Witte Huis niet eerder zo eenzaam en verlaten oogde als de laatste weken. Met Hillary in New York en dochter Chelsea in Californië is zijn enige metgezel Buddy, de chocoladekleurige labrador. Volgens sommige roddelbladen gaat de president echter als een beest te keer, nu hij het rijk alleen heeft. Hij zou een gewel dige seksorgie op poten hebben gezet. De pers vraagt zich ook af of Bill zijn voormali ge liefje Monica Lewinsky weer zal durven op te bellen. Bill probeerde gisteravond de roddels te ontkrachten. Clinton zou eigenlijk niet ko men, maar verscheen gisteren toch in het nieuwe huis van zijn vrouw. 'NAVO-video's bombardement gemanipuleerd' FRANKFURT DPA De NAVO heeft het publiek tij dens de oorlog in Kosovo mis leid met gemanipuleerde video beelden. Dat beweert de Duitse krant Frankfurter Rundschau vandaag. Door bepaalde beelden ver sneld af te spelen wilde de alli antie de indruk wekken dat een bombardement op een perso nentrein niet te voorkomen was geweest. De werkelijke reden was een computerfout die voorkwam dat afgevuurde ra ketten nog bijgestuurd konden worden. Volgens de krant draait de kwestie om het bombardement van een spoorbrug nabij Grde- licka in april 1999. Een trein die volgens de NAVO plotseling op de brug verscheen, werd twee maal getroffen. Zeker veertien mensen vonden de dood. Het bondgenootschap ver klaarde later tijdens een pers conferentie dat de trein te hard had gereden. Daardoor was een voltreffer niet te voorkomen ge weest. Volgens de Duitse krant toonde de NAVO de beelden van de aanval, gemaakt vanuit een bommenwerper, echter op driemaal de gewone snelheid. Daardoor lijkt de trein harder te rijden dan in de werkelijkheid. De krant citeert een bron bij de Amerikaanse luchtmacht die meldt dat de Amerikanen geen aanleiding zagen de computer- fout wereldkundig te maken. washington dpa-gpd De familie in de Verenigde Sta ten van het zesjarige Cubaanse jongetje Elian Gonzalez probe ren zijn terugkeer naar zijn va der op Cuba te verhinderen. Hun advocaat eiste gisteren van de Amerikaanse minister van justitie janet Reno dat zij het uitzettingsbesluit van de Ameri kaanse immigratie- en naturali satiedienst (INS) terugdraait. In Miami demonstreerden Cubaanse bannelingen tegen de op handen zijnde uitzetting van Elian. De Cubaanse vluch telingen zien de jongen als symbool van hun strijd tegen het communistische regime op Cuba. De INS besloot gisteren dat het intussen beroemde Cu- baantje beter kan terugkeren naar zijn vader op Cuba. De jongen werd in november door de Amerikaanse kustwacht op zee gered van een gekapseisde boot vol Cubaanse vluchtelin gen. Ziin moeder behoorde tot de elf doden. Volgens de INS is de unieke relatie tussen ouder en kind van groter belang dan de vraag of Elian opgroeit in een vrije democratie of in een commu nistische dictatuur. „Deze klei ne jongen, die al zo veel ellende heeft moeten doorstaan, be hoort bij zijn vader", zei INS- bestuurder Doris Meissner. Het jongetje wordt nu opgevangen door familie in Miami. De va der, die tien jaar geleden van Elians moeder scheidde, en de Cubaanse autoriteiten eisen daarentegen dat de jongen te rugkomt. Elian is al weken geregeld op de Amerikaanse tv te zien. De affaire leidde in de Cubaanse hoofdstad Havana tot mas saprotesten voor de Ameri kaanse diplomatieke missie. ZAGREB HARALD DOORNBOS Met VoordeelNummers Nederland belt u Nederland voortaan met 10% korting (nu Bel gratis 0800-0429 en volg de simpele i: kosten (f 10,-) worden op uw telefoonnota U hebt al 3 voordeelnummers? Dan kunt u v 10 favoriete telefoonnummers binnen 1 mobiel nummer)., structies. De eenmalige administratie- n rekening gebracht. :e nu gratis uitbreiden naar 10. U betaalt dus niet opnieuw de eenmalige administratiekosten. CORRESPONDENT „Ik heb nog een joint gerookt in Amster dam toen ik jong was", zegt Ivica Racan (55), de leider van de Sociaal-Democra tische Partij (SDP), die 16 januari de nieuwe premier van Kroatië wordt. „Nou en...? Ik ben een oude rocker." Tij dens de parlementsverkiezingen van af gelopen maandag behaalden zijn SDP en een liberale coalitiegenoot ruim 52 procent van de stemmen. Een groep van vier andere politieke partijen, die Racan steunen, kreeg nog eens twaalf procent. Met een mime meerderheid in het nieu we Kroatische parlement rekent hij af met het autoritaire, rechtse en nationa listische bewind van de Kroatische De mocratische Unie HDZ, die bijna tien jaar lang aan de macht was in Kroatië. „Kijk. de HDZ was duidelijk geen rock &roll", zegt Racan. „Natuurlijk, drugs zijn slecht, we zullen hard optreden te gen de handelaars. Maar de HDZ zegt dat sex en rocki& roll ook verkeerd zijn. Dat lijkt me nogal uit de tijd." Meneer Racan, wat gaat er nu in Kroa tië veranderen? „We moeten ten eerste precies bekijken in welke toestand het land zich eigenlijk bevindt. Dan dienen we te bekijken wat er op de korte en lange termijn gaat ge beuren. Er moeten arbeidsplaatsen wor den gecreëerd voor de werklozen, het fiscale systeem moet worden aangepast en de overheidsuitgaven moeten wor den beperkt omdat ze de uitgavendrang van de HDZ niet aan kunnen. We zullen ook moeten laten zien dat we een rechtsstaat zijn. Belangrijk is stabiliteit, zodat er geïnvesteerd kan worden in Kroatië. Hierbij vragen we om hulp van de Europese Unie. We willen geen geld, alleen zou het goed zijn als we uitstel krijgen bij het betalen van de rente over onze buitenlandse schuld. Tevens zullen we de macht van de president direct in perken. De catastrofale HDZ-politiek heeft Kroatië in een internationaal isole ment gebracht. Dat moet veranderen. Dat isolement kwam met name omdat wijlen president Franjo Tudjman van de HDZ nauwelijks met het Joegosla- vië-tribunaal wilde samenwerken. Met dat beleid gaat u breken? .Absoluut. Wij gaan met het tribunaal samenwerken. We moeten het Balkan karakter uit dit land halen en dan doel ik op het intolerante gedrag ten opzichte van anderen. Maar daar hebben we lan ger dan zes maanden voor nodig." Dus wanneer gaat u de Kroatische oor logsmisdadiger Tuta uitleveren die in een ziekenhuis in Zagreb ligt? „Tuta is niet het probleem tussen Kroa tië en Europa. Hij zou al-in Den Haag zijn als hij niet ziek was. Ik stel daarom voor om een internationale commissie van doktoren bij hem toe te laten om te kijken hoe hij er aan toe is. Maar soms ben ik ook enigszins ongelukkig met het Ivaca Racan. foto reuters nikola solic Haagse tribunaal. De grote criminelen zijn nog altijd niet gepakt." Ook het feit dat Tudjmans HDZ gedeel ten van Bosnië probeerde te annexeren met de hulp van Bosnische Kroaten, was weinig populair in het buitenland. Respecteert u de internationale gren zen van Bosnië? „Bosnië respecteren wij binnen haar in ternationale grenzen. Een onopgedeeld Bosnië is altijd ons beleid geweest. We moeten dit op een democratische ma nier zien op te lossen. Ook wij zullen de belangen van de Kroaten in Bosnië ver dedigen. Maar ik accepteer niet - zoals vaak in de media wordt gesteld - dat al leen de Kroaten schuldig zijn aan de oorlog met de moslims in Bosnië. Beide partijen hadden bepaalde interesses. Het spijt me dat de oorlog heeft plaats gevonden. Ik ben echter niet bereid om onze verontschuldigingen aan te bieden aan de moslims. Niet een heel volk is schuldig, wel bepaalde individuen en bepaalde militaire eenheden." Kunnen de Krajina-Serviërs, die in 1995 uit Kroatië gevlucht zijn, terugke ren? „Tweehonderdduizend Kroatische vluchtelingen mogen nog altijd niet te rugkeren naar die gedeelten van Bosnië die onder controle staan van de Serviërs. Dat is erg. Maar het betekent niet dat wij hetzelfde doen. Ik garandeer de veilig heid van Serviërs die terugkeren naar Kroatië. Ze moeten dan wel de wetten van Kroatië respecteren." Wanneer denkt u dat Kroatië enig per spectief krijgt op toetreding tot de Eu ropese Unie? „Als Europa ons helpt, hebben we een goede kans. Een stabiel Kroatië is van belang voor de hele regio. We zitten in een moeilijke situatie, maar we wonen nou eenmaal hier. Ik ga ervan uit dat we voor het aflopen van onze eerste regeer periode (van vier jaar) een concrete da tum hebben voor uitzicht op toetreding.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5