Leidsch Dagblad Tsjetsjenen doorbreken omsingeling Skiën en abseilen met winnaar Big Brother In de rij voor poliodruppeltjes Meer controle op perrons en in treinen Vader die kinderen ombracht, doodt zichzelf Meer onbetaalde rekeningen bij LUMC en Rijnland Ziekenhuis SUPERSALE 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IRDAG 6 JANUARI 2000 3.320L iland land en Samenleving k van de Dag OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 Directeur Koenes vecht boetes flitspaal voor rechter aan 12 EO wil marktplein op om 'verlorenen' te redden 13 Jan van Diemen vrijwilliger van het jaar in Zoeterwoude van euro 95 daalt met vijf cent. Diesel !t 3,6 cent omlaag, al- ktleider Shell gisteren ^-•niileiding van de huidi- 20Wikkelingen op de olie- liter euro wordt liter, super plus 2,39, iet loodvervanger 2,45 1,75. ^tocht tegen invullers Journalistieke Pro- in Den Helder houdt istocht tegen plaatse- landelijke politici, die agen als 'zakkenvul- iteund door de Wet ftrheid van bestuur nnen jiij declaraties, bonnen ichterteningafschriften van Bel O^rds op. 'bijenstalling NS >rnein met chipper il Nedf rr ieel p| van plan een groot g gewaakte fietsenstallin- automatiseren. De fiet- p dan alleen nog met me t)pknip of chipper beta- 'soneel verdwijnt en de 3 Hig gebeurt via een vi- jp je gebruikers van de stal- ^j^eren zeer kritisch. iaar jcr -40.4C :iek drijft Hill Infill uit elkaar lete v Rodham Clinton leeft i en npsteravond gescheiden 3.10 jar man Bill Clinton. wordt hiertoe gedwon- ne, 9%r haar wens tot sena- lk °P de staat New York ge- te worden. Zij moet '|r in de staat New York Bill moet tot het einde ambstermijn in Was- blijven. De gedwon- ieiding is voor de pers im het huwelijk van de ;en het licht te houden. Big Bart gaat in de buitensportactiviteiten roelofarendsveen janneke de jonge Big Brother is koud voorbij, of er is al een nieuwe BB opgestaan: Big Bart. De firma Big Bart is op gericht door Barts ouders en wordt mede be heerd door Barts manager Gabriël. Onder deze 'naam gaat de winnaar van Big Brother op ter mijn buitensportactiviteiten organiseren in de Belgische Ardennen en allerlei skigebieden. Op de naam 'Big Bart' is al patent aangevraagd door de ouders van Bart Spring in 't Veld uit Roelof- arendsveen. Manager Gabriël (die alleen met zijn voornaam in de krant wil omdat dit 'in de stijl van Bart' zou zijn) is overtuigd van een grote toekomst van Big Bart. De winnaar van Big Brother moet met zijn eigen bedrijf kennis en ervaring opdoen in dit sportieve vakgebied. „Hij sport graag, en straks kan hij het ook nog organiseren", zegt zijn mana ger. „Je moet je voorstellen dat je straks skiles krijgt van Bart of met hem gaat abseilen." De manager ziet nog meer mogelijkheden voor Big Bart, maar moet daarover nog met de Big Brother-winnaar spreken. Het is in elk geval ze ker dat Bart, zodra hij aan alle verplichtingen van Veronica heeft voldaan, zich laat begeleiden door Gabriël. Zijn manager is een vroegere leraar van hem, van wie hij managementlessen kreeg tij dens zijn opleiding bij de landmacht. Het eerste product van Big Bart is een website. Die is sinds een paar dagen te bekijken, www- .big-bart.nl pretendeert het laatste nieuws rond om de winnaar van Big Brother te hebben. „Wij zetten erop wat ook werkelijk waar is", aldus Ga briël, die zich afzet tegen andere sites die hun nieuwtjes baseren op anonieme bronnen. Via de site kunnen fans ook met Bart e-mailen. lilie wil Elian laten uitzetten [lilie van het Cubaanse e Elian Gonzalez verzet een het besluit van de taanse immigratie-en Üsatiedienst (INS) dat agetje terug naar Cuba Het zes-jarige jongetje jen paar weken gelden zee gered, na een mis- vluchtpoging naar de gde Staten. Sindsdien h familie in Cuba en ia om de jongen. er vervolging aillissement Iconomische Controle (ECD) denkt in de toe- meer faillissements- i op te lossen. De recht- n Roermond heeft ge lat de curator onder- isten bij veroordeling verdachte mag verhalen, n curatoren vaak geen :e omdat dit veel kosten oeite met zich mee- terwijl er vaak niets e halen valt. >e stijging van iet in bouw lerlandse bouw heeft de vorig jaar met negen it zien stijgen. In de af- n tien jaar is dé groei o groot geweest, meldt BS. De bouwonderne- n behaalden in 1999 ge- Jijk een omzet van 117 ti. Een jaar eerder be de omzet 108 miljard, aantal bouwbedrijven iet zeven procent toe. JDAAG 22 PAGINA'S new delhi Zelf zullen ze er weinig van hebben gemerkt, maar deze Indiase kinderen kregen gisteren hun poliovaccinatie van Gro Harlem Brundtland zelf. De Noorse voorzitter van de Wereld Gezondheidsor ganisatie (WHO) gaf daarmee het startsein voor een campagne om de epidemische ziekte polio definitief uit te roeien. De landen waar kinderverlamming nog voorkomt zijn India - met naar schatting 70 procent van de ziektegevallen - en Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara, zoals Angola, Congo en Sierra Leone. Brundtland zei in New Delhi dat de ziekte eind 2000 voor een flink deel moet zijn be streden. Het aantal poliogevallen is wereldwijd al gedaald van 35.000 in 1988 tot 5.200 in 1999. Veel gevallen worden echter niet gemeld. Polio is hoogst besmettelijk. Het tast de ruggengraat en de hersenen aan, en veroorzaakt verlamming en soms de dood. Gewoonlijk treft de ziekte kinderen onder de vijf jaar. foto ap john mcCönnico Stamgasten vechten zich naar binneh bij ispérancê Russische opmars in Grozny gestuit De probleemloze Russische opmars in Tsjetsjenië lijkt definitief voorbij te zijn. Tsjetsjeense strijders lijken een tegenoffensief te hebben ingezet en hebben gisteren in noordelijke buitenwijken van hoofdstad Grozny een grootschalige aanval ondernomen op Russische troepen. moskou anp-ap Een vertegenwoordiger van de Tsjetsjeense president Mascha- dov verklaarde dat 'Grozny een keerpunt in de strijd zal zijn'. Ook de staf-chef van het Russi sche leger verklaarde gisteren dat 'de situatie rond Grozny ge compliceerd is'. De Tsjetsjenen melden dat zij op een plek door de Russische omsingeling van de stad zijn gebroken en ook enkele dorpen in de buurt van Grozny hebben heroverd. Het bericht werd bevestigd door en kele Russische officieren, maar de legerleiding sprak de Tsje tsjeense doorbraak tegen. De Tsjetsjenen heroverden het zuidelijke gedeelte van de voorstad Chankala, die volgens de Russische legerleiding enke le dagen geleden door de Rus sen was ingenomen. Ook in an dere gedeelten van Grozny, met Voorzitter bond cabinepersoneel Oskam stapt op na conflict laties. Ze vond dat ze minder goed kon functioneren in het team." De vakbond heeft een interne reorganisatie achter de rug, waarbij de beleidsvrijheid van de verschillende secties is be perkt. Daarnaast heeft de VNC vanwege de bijna-fusie tussen KLM en Alitalia onlangs een sa menwerkingsverband opgezet met enkele Italiaanse bonden. Oskam is vier jaar voorzitter geweest van de Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel. Popelier zegt haar vertrek te be treuren. „Het is vervelend dat dit gebeurt." Oskam was van ochtend niet bereikbaar voor commentaar. schiphol richard mooyman Voorzitter Gerda Oskam van de Vakbond voor Nederlands Ca binepersoneel (VNC) is na een conflict opgestapt. Volgens de achtduizend leden tellende bond van stewardessen en ste wards heeft zij 'na een periode van interne spanningen' beslo ten haar functie neer te leggen. De VNC houdt zich op de vlakte over de exacte redenen van het vertrek van Oskam, die als purser werkt bij de KLM. „Het gaat om een interne situa tie", aldus vice-voorzitter Henri Popelier. „Het heeft niet zozeer te maken met het beleid. Het gaat meer om de personele re- ove 11,13,14,15 rogramma's9 /Strips18 utrecht anp De NS zetten vaker controle posten in bij de toegangen naar de perrons en meer mobiele controleploegen in de treinen. Op zogenoemde 'risicotreinen' gaat voortaan een tweede hoofdconducteur mee, en op een groot gedeelte van de per rons komt meer toezicht door middel van camera's. Volgens onderhandelaar L.Vlek van FNV Bondgenoten is over deze extra veiligheidsmaatregelen over eenstemming bereikt met de NS-directie. Het overleg tussen de NS en de vakbonden werd afgelopen nachtdom half vier na ruim vijf tien uur onderhandelen opge schort. Hoewel er nog geen ak koord is over het terugdringen van de agressie in de trein, zijn de partijen elkaar dicht gena derd en verwachten ze er op al le punten uit te komen. Onenigheid is er nog over de omvang van de mobiele con troleploegen. Volgens FNV Bondgenoten bestaan deze ploegen uit vier mensen. Dat was de inzet gisteren. Directeur R.Lantin van NS reizigers be strijdt die aantallen. „Wij heb ben nog geen concrete afspra ken gemaakt. We nemen de tijd om alle getallen in te vullen." Vanmiddag om vier uur wor den de besprekingen hervat. Lantin zegde wel toe enkele tientallen miljoenen guldens extra te investeren in veiligheid. Dat is naast de zestig miljoen die de NS al jaarlijks uitgeeft. Hoofddorps paar kon verlies van kind niet verwerken hoofddorp anp De tandarts uit Hoofddorp die in januari 1997 samen met zijn vrouw hun drie kinde ren ombracht, heeft zichzelf vlak voor de kerstdagen van het leven beroofd. Dat heeft de Van der Hoeven-kliniek in Utrecht, waar de man werd behandeld, gisteren beves tigd. De Hoofddorper is 39 jaar oud géwor dén. Het echtpaar bracht de drie kinderen van negen, acht en zeven jaar destijds om het leven door hen eerst een grote hoeveelheid kalmeringsmiddelen toe te dienen en daar na een kussen op hun gezicht te drukken. Vervolgens probeerden ze zichzelf van het leven te beroven, maar dat mislukte. Het paar wilde dat het hele gezin uit het leven zou stappen, omdat ze de dood van een vierde kind niet konden verwerken. Dit kind stierfin 1994 aan leukemie. Na de mislukte poging tot zelfdoding vluchtte het Hoofddorpse paar in paniek het huis uit. Zij meldden zich naderhand met verwondingen bij een ziekenhuis in Amsterdam. De man en vrouw werden in de zomer van 1997 door de rechtbank in Haarlem wegens drievoudige moord veroordeeld tot ieder drie jaar celstraf en tbs met dwang verpleging. Tijdens het proces gaf het echt paar aan nog altijd een sterke doodswens te hebben. De woordvoerder van de Van der Hoe ven-kliniek wil niet ingaan op vragen over hoe het slachtoffer aan zijn einde is geko men. Evenmin wil hij zeggen of de man werd bewaakt. De vrouw van de tandarts is volgens de zegsman nog wel in leven. robbert minkhorst Bij het LUMC in Leiden wordt een groeiende stroom onverze kerde vluchtelingen, drugsver slaafden en daldozen behan deld. Het ziekenhuis kijkt in middels vaker of de onverze kerde die aanklopt voor hulp kan worden doorverwezen naar de huisarts. Ook het Rijn land Ziekenhuis in Leiderdorp en ih Alphen ziet de stapel oninbare rekeningen groeien. De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) meldt een forse stijging van de kos tenpost. De toename bij grote ziekenhuizen in de Randstad was in 1999 wel dertig tot veer tig procent. „Zo dramatisch zal het bij ons niet zijn", laat een woordvoerder van het LUMC weten. Exacte cijfers heeft het ziekenhuis niet. In 1998 was de post van oninbare rekeningen ruim 700.000 gulden. Dat was overigens een (toevallige) da ling ten opzichte van het jaar ervoor. „Er is altijd een stijging geweest." Volgens een zegsman van het Rijnland Ziekenhuis is in 1999 'absoluut sprake van een toename', zo'n vijftien procent. De groep pnverzekerden is groeiende. Bovendien mogen illegalen zich sinds de invoe ring van de Koppelingswet niet meer verzekeren. De ziekenhuizen en zorgver zekeraars zijn overeengeko men dat de verzekeringsmaat schappijen elk jaar een bedrag betalen om daarmee de kos tenpost te dekken. „Het is al leen een budget vooraf zegt de woordvoerder van het Rijn land Ziekenhuis. „Daar moet je het mee doen." Hij verwacht dat het Rijnland Ziekenhuis er dit keer op moet toeleggen. Het LUMC zou graag zien dat het ministerie van volksge zondheid de ziekenhuizen meer geld geeft. Minister Borst zei vorig jaar dat artsen illega len nooit noodzakelijke medi sche hulp mogen onthouden. Ook het Leidse ziekenhuis doet dat dus niet. „Het hangt ervan af in welke omstandigheden iemand verkeert", aldus de woordvoerder. „We kijken of we iemand bijvoorbeeld kun nen doorverwijzen naar een huisarts, die minder rekent dan wij." De PARA NORMAAL BEURS 8 9 jan., Pieterskerk Kloksteeg, Leiden Za.: 12-18/zo. 12-19 uur 135 stands! KORTINGEN TOT 70% - BANKSTELLEN -EETHOEKEN - KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS ROTTERDAM-ALEkAND Neergestoken conducteur eist treinverbod harderwijk «anp De treinconducteur uit Har derwijk die vorig jaar door een passagier werd neergestoken, wil dat de dader een treinver bod krijgt opgelegd. De con ducteur hoopt dat af te dwin gen in een kort geding. Volgens het slachtoffer moet er een hardere strafmaat komen te gen agressief gedrag in treinen. De reden van zijn actie is de uitspraak die de rechter in de cember in de zaak tegen de messentrekker deed. De 20-ja- rige man uit Almere die de Harderwijker had gestoken, kreeg een jaar cel en ruim achthonderd gulden schade vergoeding opgelegd, maar die straf is volgens de conducteur te mild. Omdat een hoger beroep niet meer mogelijk is -zowel de dader als de officier van justitie hebben hiervan afgezien en een slachtoffer kan dat niet- tracht de NS'er via een civiele procedure een perron- en spoorverbod af te dwingen. Daarnaast hoopt hij op een vergoeding voor alle materiële en immateriële schade die hij en de Nederlandse Spoorwe gen hebben geleden. De steek partij waarvan de Harderwijker het slachtoffer werd, vond plaats op het station Almere Centraal. De conducteur hoopt dat het geding als proefproces kan dienen, zodat alle NS-me- dewerkers er op den duur pro fijt van hebben. HET WOORD IS AAN Erica Jong Wacht je voor iedereeen die per uur wordt betaald; bij zulke mensen loopt de klok haast altijd voor. name in wijken aan de rand van de stad die eerder door de Rus sen zouden zijn veroverd, wer den hevige gevechten gemeld. De Russische minister van defensie Sergejev zei gisteren dat de operatie in Tsjetsjenië nog steeds volgens plan ver loopt. Duidelijk is echter dat de Tsjetsjeense rebellen bij de ver overing van Grozny hevige te genstand bieden, en in bepaal de wijken de Russische opmars keren. Daarnaast kunnen de re bellen veel Russische militairen doden, omdat zij goed bekend zijn met het gebied waar de strijd wordt geleverd. De Tsjetsjenen zeggen dat bij de gevechten zo'n duizend Rus sische militairen zijn gedood. Het Russische ministerie van defensie becijferde dat er de af gelopen 24 uur slechts acht Russische doden en 25 gewon den te betreuren zijn. Treinongeluk in Noorwegen was te voorkomen OSLO Rtr-DPA Het treinongeluk in Noorwegen had kunnen worden voorko men als de spoorweg-beveili ging de machinisten op tijd te lefonisch had kunnen bereiken. Maar de lijsten met de num mers van de mobiele telefoons die machinisten bij zich heb ben, klopten niet. Dit meldde de Noorse televisie gisteren. Reddingswerkers hebben in middels de stoffelijke resten van twaalf mensen geborgen. Zo'n twintig passagiers worden nog vermist. Het ongeluk ge beurde vlak bij het station van de plaats Asta, ongeveer 160 ki lometer ten noorden van de hoofdstad Oslo. Twee passa- gierstreinen reden op een en- kelspoor frontaal op elkaar en vlogen in brand. Beide treinen reden op diesel. Behalve door seinen kunnen de machinisten dan alleen worden gewaar schuwd door middel van een mobiele telefoon of radiocon tact. Op een elektrisch spoor hoeft in geval van nood alleen de stroomtoevoer te worden af gesloten om de trein tot stop pen te brengen. Een modern waarschuwingssysteem zou de ze zomer worden geïnstalleerd op het traject, een van de wei nige in Noorwegen waar met diesels wordt gereden. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: Postcode: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging! Na de eerste twee weken betaal Ik Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad OE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In eon envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 100SO, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1