Geen mobiele politiepost Rijn en Braassem Overactief, maar ook overbescheiden Doek valt voor Leiderdorpse woningbouwvereniging oetbalclub UDO verwijt Oegstgeest laksheid Regio Iieenten willen meepraten r defensienota Valkenburg istitie in beroep tegen ij spraak Balfoort-zaak r DERDAG 6 JANUARI 2000 raak in huis Woelwijklaan «1 choten Een huis aan de Woelwijklaan in Voorschoten Sstermiddag het doelwit van inbrekers. De daders kwamen 'Vi door het openwrikken van een raam. Hetis niet bekend r uit de woning is verdwenen.w irunelmarkt in Sjelter poRP» Gebruikte spullen zijn zondag 9 januari van 10.00 1.00 uur te koop op een rommelmarkt in Sjelter aan de iraadlaan in Leiderdorp. De toegang is gratis. De volgende ielmarkt is op 13 februari. Wie belangstelling heeft voor |iren van een kraam kan bellen met Sjelter: 071 - 589 31 35. Geschikte bus is niet voorhanden De mobiele politiepost in district Rijn en Braassem komt er niet. De politie ziet ervan af, omdat er geen geschikte bus is te vinden. De districtsleiding heeft een alternatief in petto om het publiek op een meer directe manier van dienst te zijn. In april komt daar meer duidelijkheid over, aldus een woordvoerder van de politie. regio afke van der toolenbiele post afgelopen najaar in gebruik te hebben. De lance- De politie Rijn- en Braassem ring werd echter in augustus al hoopte oorspronkelijk de mo- uitgesteld. Het probleem was dat men een bus wilde die aan alle eisen - ook volgens de Ar- bowet - voldeed, én waarvoor geen groot rijbewijs nodig was. Zo'n wagen blijkt er nu volgens de districtspolitie niet te zijn. De disctrictsleiding wilde een bus die geen groot rijbewijs vergt, omdat men hem flexibel in de verschillende gemeenten wilde inzetten. Dat betekent dat meerdere politieagenten de wa gen moeten kunnen besturen. De combinatie van de eigen ei sen voor het gebruik en de Ar- bo-eisen vereiste echter een groter, zwaarder soort wagen, waarvoor wel een C-bewijs no dig is. Het speciale politiebureau voor de gemeenten Leiderdorp, Alkemade, Jacobswoude, Rijn- woude en Zoeterwoude was be doeld om spreekuur te houden in die dorpskernen en wijken waar geen bureau is. Zo konden dicht bij huis klachten en aan giften worden afgehandeld. Ook moest de wagen worden ingezet bij grote evenementen. Andere korpsen hebben wel al een mobiele politiepost in gebruik. In Sliedrecht en Gorin- chem bijvoorbeeld rijdt al ruim een jaar een voormalige winkel wagen. Ook deze is - naar tevre denheid - in gebruik als steun punt in wijken zonder bureau, en staat bij evenementen. „Hij is bijvoorbeeld ingezet bij die actie Héb 't lef. wapens weg", vertelt een woordvoerder van politiekorps Zuid-Holland- Zuid. Voor dit bureau op wielen is een groot rijbewijs nodig. En ook deze bus wordt flexibel in gezet. „We hebben meerdere politiemensen dit rijbewijs la ten halen. Dat was voor ons geen punt", zegt de woordvoer der. ig/wassenaar hans jacobs Wassenaar en Valken- Do^illen hun mening over ele sluiting van marine- mp Valkenburg nog eens luidelijk maken aan de e Kamer. De Wassenaar- •houder Vriesenkoop-Du- Vfeft daarom namens de kmeenten spreektijd ge- w J tijdens de hoorzitting VKamer eind deze maand over de Defensienota /riesenkoop rekent erop )r >t trio, verenigd in de ei%>ep 'Valkenburg 2010', '"?a<tnodiging krijgt van de ^Commissie voor Defensie Taal ^et '3e'an8 voor de be" ellü] trokken gemeenten. Katwijk, Wassenaar en Valkenburg wil len het vliegkamp het liefst groen houden. Als er toch ge bouwd moet worden, willen de drie gemeenten daarbij een grote vinger in de pap hebben. Defensie voelt niet veel voor sluiting van het vliegkamp, maar een meerderheid van de Tweede Kamer is voorstander. Valkenburg zou goed kunnen dienen als woningbouwlocatie. Minister Pronk (ruimtelijke or dening) heeft overigens ook een belangrijke stem. Hij maakt la ter dit jaar bekend hoe Neder land zich de komende jaren ruimtelijk verder moet ontwik kelen. aka ik/voorschoten* I-jarige Katwijker, die on- ni door de Haagse recht- 'is vrijgesproken voor de op de Voorschotense Jaar J. Balfoort, moet jongeveer een half jaar e bijvoor de rechter verschij- 11 De officier van justitie, n jaar cel had geëist te- Ie Katwijkse garagehou- in hoger beroep gegaan de vrijspraak, officier is ervan over- dat de verdachte de otenaar vorig jaar ja- doodschoot na een ru- l'er de verkoop van een ada vtho Hn, Mercedes. In de garage van de Katwijker trof de politie een vuurwapen en schoenen aan, beide besmeurd met Balfoorts bloed. Diens lijk werd later ge vonden in een bestelbusje op de Douw van der Kraplaan in Voorschoten. In het busje vond de politie geursporen van de Katwijker. De recht bank sprak 23 december van 'zeer veel belastend materiaal ten nadele van de verdachte', maar was toch niet overtuigd van diens betrokkenheid bij de dood van Balfoort. De Katwijker heeft van meet af aan ontkend dat hij iets met de dood van de Voorschote naar te maken heeft. AWL neemt 59 ouderenwoningen over leiderdorp gewoon de regeltjes van het rijk judynihof volgen, tegenwoordig moet je op allerlei vlakken een eigen beleid formuleren. Dat hoort niet thuis in de woonkamer." Verdoes verwacht dat de overname gunstig uitpakt voor de bewoners van Brittenstein en Huis ter Does II. Zij hebben nu nog relatief hoge kosten ver geleken met de huurders van de AWL. „We willen kijken of de servicekosten en de huren om laag kunnen", zegt AWL-direc- teur Verdoes. „We hebben lie ver dat ze meer in verhouding zijn met ons huidige woningbe- zit." Volgens de directeur staan de huizen van de VABL er 'goed bij'. „Ze zijn prima onderhou den. Wel is het zo dat de galerij en hoge opstappen hebben. We moeten zien of we daar iets aan kunnen doen." Ter voorbereiding op de overname gaan de VABL en de AWL intensief samenwerken. De overname is pas een feit als de de VABL is geliquideerd en de bevoegdheden, schulden en baten zijn overgedragen aan de AWL. Over die schulden maakt Verdoes zich geen zorgen. „Schulden zijn er natuurlijk al tijd. Op elk complex lopen le ningen. Wat natuurlijk kan, is dat de financierder de leningen overzet naar de AWL. Een an dere mogelijkheid is de lenin gen in zijn totaliteit door de VA BL te laten aflossen, en dat we dan zelf een nieuwe lening af sluiten. Wellicht is dat goedko per." De Vereniging Algemene Be jaardenzorg Leiderdorp (VABL) houdt na dertig jaar op te be staan. Per 1 juli 2000 neemt de Algemene Woningbouw Ver eniging Leiderdorp (AWL) alle taken en het woningbezit van de VABL over. Het gaat om 59 seniorenwoningen in de com plexen Brittenstein en Huis ter Does II. Wie Huis ter Does I gaat beheren, is nog niet be kend. De 119 woningen in dit complex zijn eigendom van Woonzorg Nederland, maar de VABL voert het beheer. Reden voor de overname is het feit dat het voor een kleine verhuurder als de VABL steeds moeilijker wordt om de exploi tatie voort te zetten en de kwa liteit van het bezit op peil te houden. „Het ministerie van VROM wil dat kleine woning bouwverenigingen aansluiten bij grotere. Dan heeft VROM er minder omkijken naar", zegt VABL-voorzitter J. van Steijn. Op subsidies van het ministerie hoefde de VABL de laatste tijd niet meer te rekenen. Boven dien worden aan woningbouw corporaties steeds meer eisen gesteld. „En wij zijn maar ama teurs", zegt Van Steijn. „We vergaderen nog steeds ouder wets bij elkaar thuis. Met een kopje koffie en een gevulde koek." Van Steijn betreurt het dat er een einde komt aan de VABL. Het Leiderdorpse seniorencomplex Brittenstein is nu nog eigendom van de VABL. In juli komen de 26 woningen in handen van de AWL. foto hielco kuipers „Het gaat me enorm aan het dacht heeft voor ouderenhuis- hart. Het is zonde. Maar wij vesting. Het betekent ook dat er hebben geen doel meer. We waarschijnlijk een huurverla- zijn wel heel erg blij met de ging komt en dat de servicekos- AWL, omdat deze veel aan- ten omlaag gaan. Bovendien zit de AWL met haar kantoor vlak bij onze flats. Dat is prettig voor de bewoners." Volgens AWL-directeur A. Verdoes is de overname een lo gisch uitvloeisel van het beleid van het ministerie van VROM. „In de volkshuisvesting veran deren de zaken in rap tempo. Moest je vroeger als corporatie nstv Dngi an Diemen vrijwilliger van het jaar in Zoeterwoude !8 bijna als een veront- rabfging- ..We hebben geen j en. Dan heb je vanzelf en eer tijd om wa,t te doen. rnsJ in te zetten voor ande- m mensen te helpen. Dat nkr»zelf ook goed. Het geeft ^il-jarige Jan van Diemen eie| h0t eigenlijk helemaal ee Jrestatie dat hij zo lang zo "beft gedaan. 'Natuurlijk' ttei j met oor'conc'e en ewe ^'oemen die hij gister- et als 'Vrijwilliger van het gl Zoeterwoude' kreeg van 9 lider Stuijt. Maar als zijn I Louise hem niet met een J had meegelokt npar het Jntehuis, dan was het nog r\Pe vraa8 geweest of Van O in wel was verschenen, (j het van tevoren had ge- dan had hij het niet eens js gesteld. Hij is overac- aar ook overbescheiden." echtgenoot beaamt die niet rechtstreeks. „Of heiden ben? Dat doet jrzake. Ik kan alleen zeg- 8 30l van bescheiden men- pud." Indirect geeft hij RTEigens aan hoe zijn instel- 8.301 Bijvoorbeeld als hij op- 'dat hij zich nooit heeft lannen om voorop te lo- fiet is vaak andersom. Je Jan en Louise van Diemen tijdens de huldiging. „We hebben elkaar wel gevonden als vrijwilligers." foto taco van der eb !1 jch 315 fjrzc doet wat en voor je het weet heb je een functie." Dat gold onder meer voor zijn werk voor de EHBO, waar hij 'automatisch naar toe groei de'. Daarvoor gaat hij ruim vijf tig jaar terug in de tijd. Naar 'die strenge winter van 46/47' toen hij aan het schaatsen was op de Noord Aa. „Plotseling kwam iemand heel ongelukkig te vallen. Zo ongelukkig dat die een hersenschudding had. We hebben het slachtoffer naar de dichtstbijzijnde boerderij ge bracht en hem daar verzorgd. Er moest immers wat gebeu ren." Als 'vanzelfsprekend' is hij voorzitter geworden (en dertig jaar gebleven) van de EHBO, vijftien jaar secretaris van het bestuur van de kerk Sint Jan's Onthoofding, dertig jaar coör dinator van de reumacollecte, vijftien jaar secretaris van de Katholieke Bond van Ouderen, vijftien jaar bezorger van de maaltijden van Tafeltje Dekje. Bovendien maakt hij al 26 jaar deel uit van het Comité Tuinbe- oordeling. Tussen die bedrijven door was hij ook nog raadslid voor de KVP. „Maai- dat was in een tijd dat je nog vrijwel geen discussie had in de raad, omdat die raad vrijwel geheel bestond uit KVP'ers", zo relativeert hij zijn werkzaamheden. Desondanks lijkt er met al die activiteiten geen ruimte meer voor een huwelijk. Toch is Van Diemen al 47 jaar getrouwd. „Geen enkel probleem hoor", maakt zijn echtgenote duidelijk. „Ik heb zelf ook niet stilgeze ten." Pro deo volgt een nieuw lijstje: Wit Gele Kruis, Vrouwen gilde, bestuur Huize Emmaus. Dat alles voorzien van een on derscheiding in zilver in de Or de van Oranje Nassau. „Ja, we hebben elkaar wel gevonden als vrijwilliger." Van Diemen, die in het kader van het 'afbouwen' nog tweede secretaris is van de ouderen bond en nog steeds maaltijden bezorgt, kreeg gisteravond zijn onderscheiding in de orde van de Zoeterwoudse vrijwilligers. En een muzikale hulde van de Zoeterwoudse groep Blue Mon day. „Meneer Van Diemen ge feliciteerd. We hebben een spe ciaal lied voor u gemaakt." Van Diemen: „Kan dat iets uit La Traviata zijn? Ik ben niet zo muzikaal, maar daar houd ik van." Blue Monday: „Nee, we gaan het Lied over de Weipoort zingen." Van Diemen: „O, dat is mooi. Daar woon ik." iginkpak legione-lla neemt lachwekkende vormen aan postl itoesf ieest erna straatsma vereniging UDO heeft geen goed woord over trage en gebrekkige manier waarop Oegstgeest 'lla-besmetting in haar clubgebouw aanpakt, •gint lachwekkende vormen aan te nemen", zegt :ter C. van der Star. „Is het nou zo moeilijk om tetje legionella aan te pakken?" De leden van unnen al zeven weken geen gebruik maken van i| Da| douches in hun onderkomen in sportpark De f\. De gemeente is er tot op heden niet in ge- het gebouw volledig te ontsmetten, der Star zat afgelopen maandag vergeefs op een •ritje van de gemeente te wachten. Hij hoopte op 7 ericht dat alles nu eindelijk in orde was, maar niets. „Dinsdag 28 december is ons meege- l'over vijf dagen weten we het'." Omdat die dag terdag viel werd het beloofde telefoontje echter Dnd^eld tot afgelopen, maandag. Ook daar was Van fir al boos over: „Op zaterdag werken we niet, ;t een ambtenaar uit. Maar is één telefoontje naar »k al werken?" r de maatregelen die Oegstgeest in het clubge bouw heeft getroffen is de voorzitter ook allerminst te- weden. Vorige week is een deel van het besmette wa terleidingsysteem vervangen. „Eén stuk knoeiwerk", zegt Van der Star over het uitgevoerde werk. „Een er kende installateur onwaardig. De leidingen zijn onder het verlaagde plafond geplaatst, er zit zwaar zwaar be weging in en een aantal thermostaatknoppen zit in het zicht. Kent u voetballers? Over het algemeen heel aar dige jongens, maar na afloop van een wedstrijd kun nen ze wel eens uit hun dak gaan. Ik kan er echt op wachten dat ze die leidingen als rekstok gaan gebrui ken. En ik moet er ook niet aan denken dat er een of andere zot aan die thermostaatkranen gaat draaien en ze bijvoorbeeld op 70 graden zet. En dat er dan vervol gens iemand onder de douche gaat staan." UDO is huurder van het clubgebouw en kan daarom niet zelf in actie komen in de strijd tegen de legionella. De gemeente is, als eigenaar van het pand, de eerst aangewezene om de bacterie te lijf te gaan. „Dat is het hele punt. Er was toegezegd dat het leidingsysteem zouden worden aangepast, en dat is ook snel gebeurd, maar over de manier waarop dat gebeurt heb je als huurder niets te zeggen. De gemeente doet zoiets naar eigen goeddunken, en het moest blijkbaar op de goed koopste manier." De voetballers van UDO moeten, evenals de hockey ers van LOHC, tijdelijk gebruik maken van de douche ruimtes van korfbalvereniging Fiks. Van der Star: „Ik begrijp gewoon niet waarom het allemaal zo lang moet duren. Gelukkig is er nu een winterstop, maar het ko mende weekeinde zijn er weer een paar wedstrijden. Burgemeester Timmers vindt de kritiek onterecht. „UDO kan ons absoluut geen laksheid verwijten. Ster ker nog, de club kan ons helemaal niets verwijten. Toen in hun douches de legionella-bacterie werd aan getroffen, hebben we onmiddellijk actie ondernomen. We hebben het ene na het andere onderzoek laten uit voeren. Daaruit bleek telkens dat UDO nog niet voor honderd procent legionellavrij is. Dat valt ons toch niet aan te rekenen?" Volgens Timmers heeft de gemeente 'alles gedaan wat in haar vermogen lag'. „Ook in financiële zin. We hebben als gemeente duizenden guldens beschikbaar gesteld om UDO legionellavrij te maken en, om in de toekomst herhaling te voorkomen, het warmwatersys teem en de douches aan te laten passen." Leidsch Dagblad ANNO 1900 Zaterdag 6 Januari DEN HAAG - Het slechte weder maakte, dat het aantal rijtuigen, hetwelk de genoodigden, de dames in kostbare baltoiletten met lange slepende robes, de heeren in staatsierok, groot uniform of hofkos tuum - naar het galabal ten Hove bracht, nog tot een langer file dan anders was geworden. Een feestpa leis, daarvan getuigde de luister, die in alle prachtig versierde en schitterend verlichte vertrekken van het vorstelijke woonhuis den gasten omgaf. Tot verhoo ging daarvan werkten bloemen en planten, hetzij af zonderlijk, hetzij tot prachtige groepen vereenigd, in niet geringe mate mede. In sommige zalen waren nog niet geziene schilderijen aangebracht. Het geheele Paleis, van sousterrain tot in de ach terste hoeken der zolders, is thans electrisch inge richt met meer dan 4000 gloeilampen, die overal aan de statige ouderwetsche ornamenten aange bracht, niets van het deftig karakter van het Paleis doen verloren gaan. Alle geleidingen zijn onzicht baar tusschen vloeren en behangsels in stalen pij pen aangebracht, voor welk werk ongeveer het ge heele Paleis in dezen zomer door Siemens Halske is opgebroken. Vooral in de groote balzaal moet het aanbrengen der electrische geleidingen groote stu die en moeite gekost hebben en moesten de ruim 1 Meter dikke gemarmerde muren met uiterste zorg vuldigheid worden doorboord. ANNO 1975 p&P Li' m VOORHOUT- Foreholte verloor gisteren op eigen terrein van Van Nispen. De Zilkenaars versloegen me de-koploper F-oreholte op eigen grond met 3-0. Op de foto de Voorhoutse keeper Boudewijn Willemse, die dit keer de bal tot zijn opluchting naast ziet gaan. Toch moest hij drie keer de trieste gang naar het net maken. foto archief leidsch dagblad Maandag 6 januari LEIDEN - Onze krant heeft het rechtsgeding met de Leidse huisarts J. L. Schaefer gewonnen. De arts had het Leidsch Dagblad/Alphens Dagblad gedag vaard wegens een artikel onder de kop 'Dienstdoen de arts weigert patiëntje thuis te bezoeken' dat op 17 april vorig jaar in de krant verscheen. Naar het oordeel van de heer Schaefer waren toon en opmaak van het artikel kwetsend en beledigend. Verder wees hij op het herhaald noemen van zijn naam in het ar tikel. In haar vonnis zegt de Haagse arrondisse mentsrechtbank nu dat de krant met de publikatie van het stuk de in acht genomen grenzen niet heeft overschreden en noch heeft beledigd, noch onrecht matig heeft gehandeld. In het artikel kwam de Leid se mevrouw Vogelenzang aan het woord, die zich er over beklaagde dat de dienstdoende weekendarts Schaefer de voorgaande zaterdagmorgen had gewei gerd om haar twee-jarige zoon Richard, die plotse ling in elkaar was gezakt, thuis te bezoeken. Toen onze krant de arts om commentaar vroeg, weigerde deze elk commentaar. De Haagse rechtbank over weegt in haar vonnis dat de vorm en inhoud van het artikel zodanig waren dat niet van belediging kan worden gesproken. Weliswaar is bij herhaling de naam van de arts in het stuk gemeld, doch hem is ook de gelegenheid geboden om te reageren, waar van hij echter geen gebruik heeft gemaakt. Ook het commentaar van de secretaris van de landelijke huisartsvereniging is gevraagd en gepubliceerd. De rechbank is bovendien van mening dat de krant voor het algemeen belang behoort op te komen, wat met zich mee kan brengen dat ze publiceert wat haar wordt meegedeeld op maatschappelijk gebied. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plautsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in /wart wil) op te sturen naar het leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltslraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13