EO wil marktplein op om 'verlorenen' te red#» Geloof Samenleving Weesper pastores wi uitbreiding noodopv ii Vredesberaad blikt ten op zoektocht eeuwige v DONDERDAG 6 JANUARI 2000 VANDAAG Jn veel plaatsen in Europa gaan op 6 januari kin deren verkleed als koningen, met in de hand een lampion, langs de deuren. Ze zingen liedjes, dra gen heilversjes op en vragen om snoep. Het is een christelijke traditie op Driekoningen, hoewel sommige historici wijzen op een heidense oorsprong. De nacht van 6 januari was voor de Germanen van oudsher een tijd dat er geesten rondwaarden. Lampionnen vormen een moderne versie van fakkels die de geesten moesten verdrij ven, en snoep herinnert aan voorchristelijke offergaven om de goden gunstig te stemmen. Christenen voeren het feest terug op het evangelie van Mat- theüs, waarin drie 'magoi', oftewel wijzen, zich lieten leiden door de sterren naar de plaats waar een nieuwe koning ge boren zou worden. Ze kwamen uit in Bethlehem bij de pas geboren Jezus en gaven hem goud als teken van wereldse macht, wierook als symbool voor de aanbidding van Gods majesteit en mirre, dat staat voor vergankelijkheid omdat daar de doden mee werden gebalsemd. De wijzen werden later de 'koningen' Melchior (van zestig jaar), Balthasar (veertig) en Casper (twintig) en fungeren op hun beurt als symbool voor de levensfasen van de mens. Daarbij zouden ze drie continenten vertegenwoordigen: Europa, Azië en Afrika. Of ze echt bestaan hebben wordt alom betwijfeld. Raad van Kerken verliest 5 miljoen new york De Amerikaanse Raad van Kerken (NCC) heeft ruim 5 miljoen gulden verloren door verkeerde investeringen. Een boekhouder van de NCC had in 1994 zonder toestemming 8 miljoen dollar (ruim 16 miljoen gulden) belegd in waardepapie ren van de Banka Bohemia in Praag. De advocaten van de NCC hebben de raad geadviseerd de juridische procedures te stop pen, zo meldt de website van de NCC. Kortgeleden is er nog 405.000 dollar (ruim negen ton) binnengekomen. De raad heeft in totaal 5.405.000 dollar (10,5 miljoen gulden) van het verdwe nen geld teruggekregen. De omstreden bank moest in 1995 op last van de centrale Tsjechische Bank de deuren sluiten nadat was vastgesteld dat de bank niet-gedekte waardepapieren van meer dan een miljard gulden had uitgegeven. Doordat de NCC snel reageerde, konden rekeningen bij de Banka Bohemia wor den geblokkeerd. Daar werd 4 miljoen dollar getraceerd. Lutheranen blijven in oecumene genua De lutheranen in Italië blijven ondanks de aflaatperike- len trouw aan de samenwerking met de andere kerken. ,,De oe cumenische dialoog mag niet worden afgebroken", zegt de se cretaris van de Evangelisch-Lutherse Kerk, ds. Jürgen Astfalk in een gesprek met het Duitse persbureau EPD. Maar de Lutherse Kerk is nog steeds 'geïrriteerd' dat paus Johannes Paulus II de herinvoering van de aflaat zo sterk in verband heeft gebracht met de viering van het jaar 2000. Daarom zal zij niet meedoen aan activiteiten 'waarmee een aflaat valt te verdienen'. De pro testantse afwijzing van de aflaat moet worden verduidelijkt in schriftelijke antwoorden op uitnodigingen of mondeling tijdens oecumenische bijeenkomsten, vindt Astfalk. Waldenzen en me thodisten boycotten alle oecumenische activiteiten in het kader van het jubeljaar 2000. De Reformatie kwam in de zestiende eeuw voort uit de kritiek van Maarten Luther op de aflaatprak- tijken van de Rooms-Katholieke Kerk. Vrijspraak na oproep tot desertie berlun De Duitse priester Hubertus Janssen is gisteren door de rechtbank in Berlijn vrijgesproken voor zijn oproep tot desertie. Janssen, werkzaam in het Duitse Limburg, had een oproep aan de Duitse soldaten medeondertekend om te weigeren in Kosovo mee te vechten. De petitie, die door enkele tientallen mensen was ondertekend, werd in april vorig jaar voor het ministerie van Defensie in Bonn uitgedeeld en in een dagblad afgedrukt. Een rechtszaak tegen twee andere ondertekenaars was ook op vrijspraak uitgedraaid. Een derde, de lutherse studentenpredi kant Hans-Jochen Vogel uit Chemnitz, kreeg een boete van 4000 mark (ongeveer 4500 gulden). Vogel is in hoger beroep gegaan. Minister wil emigranten bekeren Jeruzalem De Israëlische minister van Diasporazaken, Michael Melchior, heeft gepleit voor 'massabekering' van jonge niet- joodse emigranten uit de voormalige Sovjetunie. De kinderen moeten voor hun dertiende, de leeftijd waarop anderen hun bar of bat mitzwah doen, tot het jodendom worden gebracht. Vol gens Melchior zou een massabekering in één klap een omvang rijk probleem de wereld uit helpen. Voorafgaand aan de plech tigheid moet er een studieprogramma van enkele maanden ko men, waarin zowel joodse als niet-joodse kinderen over het jo dendom leren. BEROEPINGSWERK .AH. Tamminga te Scharne- GEREFORMEERDE KERKEN Rectificatie: Beroepen: te Enkhuiz goutum c.a. (SoW). GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Ureterp: G. Azn. Treurniet te Heemse. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Breukelen: G.J. Zwarts te Amsterdam-Centrurr •I di doorn anp De Evangelische Omroep wil de komende tien jaar midden in de wereld staan om het evangelie te verkondigen aan mensen die 'verloren' dreigen te gaan. De omroep zal daartoe onder meer een miljoen gulden in vesteren in de uitbreiding van haar activi teiten op internet. Dat zei EO - directeur A. Knevel gisteren in Doorn op de jaarlijkse predikantenconfe- rentie van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk. De EO heeft volgens hem in het verleden te veel gefunc tioneerd op het kerkplein, waar bijna uit sluitend gelovigen passeerden. In de toe komst moet de omroep als verlengstuk van de kerk op het marktplein gaan staan om vooral via televisieprogramma's en internet in vorm, stijl en taalgebruik aansluiting te vinden bij ongelovigen. Het is volgens Knevel niet meer van deze tijd om vanaf een zeepkist allerlei theologi sche ideeën en stellingen te verkondigen. De EO kiest er daarom voor 'bijzondere en jaloersmakende christenen' aan het woord te laten. Dat zijn meestal geen hervormd- gereformeerden (leden van de Gerefor meerde Bond), omdat zij volgens Knevel te weinig visuele aantrekkingskracht hebben om er een programma van te maken. De EO moet volgens hem meer dan ooit een grote beweging van christenen worden die mensen via media en andere activitei ten wil stimuleren om op elke plaats te ge tuigen van het evangelie. Eén van de Bondspredikanten zei te vrezen voor het ontstaan van een 'EO-supernetwerkkerk'. Maar Knevel verwierp die kritiek. „Wij zijn geen kerk", zei hij. Wel benadrukte hij dat de EO op plaatsen wil komen waar de kerk niet (meer) kan komen. De plannen van de VARA om uit het pu blieke bestel te stappen, dreigen de toe komstplannen van de EO te dwarsbomen. Als de VARA commercieel gaat, en Knevel acht die kans groot, dan zullen volgens hem twee van de drie publieke netten over blijven. D66, WD en een deel van de PvdA zullen vervolgens af willen van het zuilen systeem in omroepland, voorspelde Kne vel. Dat zou het einde betekenen van de EO als omroepvereniging. Knevel sprak van een bedreigende situa tie, die met de dag slechter wordt. Als di recteur van de grootste omroepvereniging (603.000 leden) heeft hij PvdA-fractievoor- zitter Melkert vorige week gezegd het on aanvaardbaar te vinden als de EO gemargi naliseerd zou worden. „Gloriedenken is ons vreemd", aldus Knevel, maar het le dental is volgens hem wel een instrument om dingen te bereiken in Hilversum en Den Haag. De EO is momenteel niet in staat om als commerciële tv-zender verder te gaan, benadrukte Knevel. Modem onderkomen voor orthodoxe geloofsgemeenschap opheusden De leden van het kerk genootschap van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland bouwen momenteel in het Betuwse plaatsje Opheusden één van de grootste mo derne kerken van ons land. In de gro te zaal en op de drie galerijen kunnen straks ruim 2600 kerkgangers plaats nemen. Het gebouw, dat 5,5 miljoen gulden kost, wordt in maart in ge bruik genomen. Op de bouwsom kon een behoorlijk bedrag worden be spaard door de inzet van vele tiental len vrijwilligers. FOTO ANP WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met vrijdag. Denemarken: Donderdag toenemende wind en bewolking en vanuit het westen enige regen. Vrijdag weer opkla ringen en vrijwel overal droog, ook kans op mist. Middagtempe- ratuur ongeveer 5 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Donderdag naar het zuidoosten wegtrekkende regen, gevolgd door opklaringen maar in het noorden ook een winterse bui. Vrijdag veel wind en perioden met regen, maar in het zuidoos ten droog en rustiger. Maxima tussen 6 en 10 graden. België en Luxemburg: Donderdag toenemende wind en later vanuit het westen wat regen. Vrijdag droog en geregeld zon, maar vooral in het oosten ook kans op mist. Maxima ongeveer 8 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Donderdag van het westen uit meer bewolking en lokaal wat re gen. Vrijdag vrijwel overal droog en af en toe zon, ook kans op mist. Maxima van 7 graden in het noordoosten tot 11 in Bretagne, vrijdag iets minder zacht. Zuid-Frankrijk: Vrijwel overal droog en perioden met zon, maar zeker in de dalen ook "kans op mist. Maxima tussen 8 en 14 graden, bij hardnekkige mist lager. Spanje: Flink wat zon, maar lokaal ook hardnekkige mist. Donderdag in het uiterste westen mogelijk re gen. In het zuiden lokaal veel wind. Maxima rond 10 graden, in mist rond het vriespunt. Maxima aan de kusten tussen 11 en 16 graden. Portugal: Donderdag regen en vooral aan zee veel wind. Vrijdag rustiger, droog en zonnige perioden. Maxi ma tussen 5 en 10, aan zee tus sen 10 en 15 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Rustig, droog en vrij zonnig weer. Maxima rond 15 graden. Marokko: Westkust: overwegend bewolkt en nu en dan regen. Maxima dalend naar 15 graden. Tunesië: Rustig, droog en vrijzonnig weer bij maxima van ongeveer 16 gra den. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen of enkele buien, moge lijk met onweer. Plaatselijk veel wind. Middagtemperatuur dalend tot 18 graden. Duitsland: Donderdag perioden met zon, in het noordwesten later wat regen. Vrijdag meer wolkenvelden, plaatselijk mist en overwegend droog. Maxima tussen 2 en 7 gra den. Oostenrijk: Rustig en vrijwel overal droog weer met zowel zon als wolken velden. In de dalen kans op mist. Maxima meest tussen -1 en +6 graden. Zwitserland: Donderdag zonnige perioden. Vrijdag meer bewolking, maar vrijwel overal droog. Vooral in het noorden ook kans op mist. Maxi ma tussen 5 en 10 graden. Polen: Donderdag droog en vooral in het zuiden wat zon, maar ook kans op mist. Vrijdag meer bewolking en vooral in het noorden kans op re gen of natte sneeuw. Maxima en kele graden boven het vriespunt. Tsjechië en Slowakije: Vrijwel overal droog en nu en dan zon, maar ook kans op mist. Maxima van dichtbij nul bij hard nekkige mist tot 7 graden in zon nige gebieden. Italië: Droog en in het algemeen veel zon, maar ook op enkele plaatsen hardnekkige wolkenvelden of mist. Maxima tussen 10 en 15 graden, in mist of bewolking la ger. Corsica en Sardinië: Rustig en droog weer met zowel wolken als zon. Maxima rond 15 graden. Griekenland en Kreta: In het westen droog en perioden met zon. Elders wolkenvelden en kans op een bui, in de heuvels en bergen met sneeuw. Op de Egei- sche Zee waait een koude noor denwind. Maxima van 7 graden in het noorden tot 13 in het zuid westen. Malta: Droog en veel zon bij maxima van ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Afwisselend zon en bewolking en nu en dan regen, in de bergen sneeuw. Hier en daar veel wind. Maxima van 5 graden op de Dar- danellen tot 15 op Cyprus. VRIJDAG 7 JANUARI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.47 Zon onder 16.44 Maan op 09.07 Maan onderl7.35 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.15 16.21 03.48 15.54 Laag 12.10 00.00 11.51 23.41 Weerrapporten 06 januari 07 u Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen licht bew ZW 5 Athene half bew. w.s. 0 half bf ZO 2 zwaar bew ZO 1 half bew. Z 2 half bew. Z 3 half bew NW1 half bew. W 6 half be Z1 1R J -rH' <icy 16 y -'Qspfy Londen Luxemburg Madrid «sa bewolkt 38i onweer W warmtefront regen opklaringen sneeuw hagel V koufront lagedruk mist zonnig 19 windrichting temperatuur ft hogedruk luchtdruk in 1000 hecto pascal 5 -1 00 Warschau i 8 6 0.0 Wenen 0 0 0.6 Zurich f 7 3 0.0 Bangkok f 5 -3 2.0 Buenos Aires f 13 1 0.0 Casablanca f 14 0 0.0 Johannesburg 2 0 0 0.0 Los Angeles f 2 1 3.0 New Orleans zwaar bew. w.s. 0 7 -7 00 New York half bew. N2 7 2 0.1 TelAviv Regen Z4 6 0,2 Tunis pORP iraai Leden van de Gereformeerde Bond kwamen gisteren in Doc^Hei voor de jaarlijkse conferentie voor predikanten. ele pip jluid weesp anp Predikanten en pastores in Weesp hebben de plaatselijke politiek en zorginstellingen opgeroepen de noodopvang in de stad zo spoedig mogelijk uit te breiden. Door de wacht lijsten in de zorg komen voor al dementerende ouderen soms letterlijk op straat te staan, aldus ds. D. Pruiksma. Hulpverleners zijn volgens hem niet altijd meer in staat het regionaal georganiseerde systeem van hulpverlening te doorbreken op het moment dat acute hulp noodzakelijk is. In een open brief nodigt het college van pastores van de Raad van Kerken in Weesp politici en hulpverleners uit om op 10 januari in de Wees per synagoge gezamenlijk af spraken te maken voor de uit breiding van de noodopvang. Aanleiding voor kreet vormt de verg ging van Pruiksma^ kerstavond onderdai den voor een derrie vrouw die over straa Geen enkele instellii vrouw Ondanks de noodsit er voor haai- „geen pl herberg", zei Pruiksn Volgens de geref predikant staat dit op zichzelf. Artsen kanten in Weesp ko gens Pruiksma vake terende ouderen t hoognodig in een huis moeten worden men. Maar door de ten kunnen ze er nif Tot verbazing van zeggen hulpverlenc oplossing voor de pi te hebben en daard te kunnen doen. Si den haag anp Met een kalender voor het jaar 2000 blikt het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) terug op de stappen die in de 20-ste eeuw zijn genomen om de vrede dichterbij te brengen. Onder het motto 'Op zoek naar eeuwige vrede' passeren grote en kleinere mijlpalen op het gebied van ontwapening, mensenrechten, internatio naal recht en vredesactivisme de revue. De politicoloog Koen Koch, hoogleraar internationale be trekkingen aan de Rijksuni versiteit Groningen, schreef bij elke maand een tekst over een thema dat met de zoek tocht naar vrede te maken heeft. In het kalendarium ko men belangrijke internationa le data aan de orde, zoals de ondertekening van ontwape ningsakkoorden, het einde van de apartheid en de val van de Muur. Nederland krijgt vooral aandacht in de vorm van vre- desacties. Daaronde restatie van dienstv Herman Groenendaa! ni 1921. Zijn hongTéZJ gaf de aanzet tot een ke regeling voor dieA ring in 1923. Merijn I Vermaat kregen eenf ding omdat op 28 1983 bij hen het gas! gesloten, nadat zij van de gasrekening gestort in het Vre van de Beweging Vn Defensiebelasting. Andere memorab f desdata zijn een derrf van tienduizenden op het Amsterdamse terrein tegen de Vloc Ruys de Beerenbr 1923, een stille mar; sterdam tegen het kaanse Vietnambelei april 1966, de twee monstraties tegen ring van kruisrakettei en 1983 en de ge wé, ontruiming van het 1 vredeskamp bij Sc op 12 oktober 1982. en enr nkt L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma.t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 50. Familieberichten: 023- 531 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-53151 ADVERTENTIES t Maandag t/m vrijdag v 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTE$en: Maandag t/m vrijdag v 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) 1 Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven van hj abonnements- geld, ontvangen betaling. VERZENDING PER PO^J Voor abonnementen die per post 1 worden verzonden geldt een toes) aan portokosten per verschijndag.' ik dal anr iHet ■eest leidsch dagblad op casi Voor mensen die moeilijk Ieze4]ve hebben of blind zijn (of e leeshandicap hebben), is een sa,, van het regionale nieuws uit heF' Dagblad op geluidscassette bespgU informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectibgjj Auteursrechten voorbehr^n Dagbladuitgeverij Dal do e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl KEN U I e n ONGEVALLENDIENST OV Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. terd Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezond^eld feestdagen). Lr Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. r Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. ren INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. )k a t di

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12