eiden Regio Weer topjaar voor Leidse bedrijfsleven Bonnen Koenes voor rechtbank ,eids paar krijgt trouwfoto's uit Japan Klachten over vervoer taxibedrijf Eltax/Schutte chter houdt ontruiming ld Herengracht tegen Griezels en monsters tRDAG 6 JANUARI 2000 iarde (84) beroofd van tas Een 84-jarige vrouw is gisteren op de Kennedylaan door rngens van haar handtas beroofd. De bejaarde dame zat met haar echtgenoot in een bushokje te wachten toen ?etal zich bij hen voegde en plotseling de tas uit haar n griste. De twee renden weg in de richting van de Bach- In de handtas zaten een portemonnee, een giropasje, s en een reismapje. Het is al de derde keer in korte tijd i bejaarde vrouw op deze wijze van haar tas is beroofd. dachte brandstichting gepakt De politie heeft gisteren een 35-jarige Leidenaar aange- n in zijn woning aan de Merendonk die wordt verdacht andstichting in het eigen flatgebouw. Gisteren moest de veer er aan te pas komen om het vuur dat was ontstaan fval-verzamelplek te doven. Bij nader onderzoek bleek flessen met brandbare vloeistof in de stortkoker waren d. Het spoor leidde naar de bewoner die ook aan de tand gevoeld over brandstichting in de lift op 2 januari. ndje bij Zijldonk-flat De brandweer moest afgelopen nacht uitrukken om het doven dat was ontstaan in een hoop vuil voor de flat aan donk in de Merenwijk. De vlammen daar bereikten een van vier meter en een in de buurt geparkeerde auto liep chade op. De politie gaat er vanuit dat het materiaal, dat jrden opgehaald door de kraakwagen, is aangestoken. HALT-jongeren Op de foto bij het verhaal over HALT-jongeren, gisteren 1 krant, staan geen jongens die naar bureau HALT zijn rwezen. Die suggestie is wel gewekt en dat betreuren wij. foto staan drie jongens die via een uitzendbureau aan dit e zijn gekomen. :zege!avond De Leidse postzegelvereniging De Postzegelvrienden maandag 10 januari de eerste clubavond van het nieuwe het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 in Leiden. Vanaf 19 een groot aantal kavels te bekijken dat later op de avond geveild. Ook niet-leden zijn welkom op deze clubavond. ssing valt over twee weken [voner van de Leidse He- ht heeft gisteren via een hing kunnen voorkomen woning wordt ont- |De kantonrechter had 1 eerder bij verstek ver tot het betalen van iurachterstand en een Jrgsom. Daarnaast moest fiing gistermorgen wor- Itruimd. De rechtbank- Jnt buigt zich na het kort ■echter opnieuw over de lan zou niet alleen een Jiterstand hebben, maar lor overlast zorgen. Zo andere bewoners en [iners van het pand ge- over onder meer dief- luidsoverlast, een vieze nlijke keuken en drugs- en verslaafden die bij over de vloer zouden |ns zijn advocaat zou de niet in het 'ideale van de groep medebe- passen. Hij zou zijn feurig betalen en slechts "er een maand achter- ebben. Hij zou volgens ïurovereenkomst nooit arborgsom hebben be- een andere huurover- leiden Kinderen zien vaak uit naar de vakantie, maar als het dan zo ver is vervelen ze zich. De kinderen uit de Rivierenbuurt en de jeug dige bewoners van het Opvangcentrum voor Asielzoekers hadden daar gisteren echter geen last van. Vijftig kinderen van vier tot twaalf jaar konden in buurthuis Matilo naar hartelust knutselen. Van lege toiletrolletjes, pizza- en andere soorten dozen, lappen stof, draad, plastic doosjes van fotorolletjes en splitpennen maakten ze griezels en monsters. De communicatie verliep met handen en voeten: de kinderen uit het OC - veelal minder dan acht weken in Nederland - spreken nog geen Nederlands. Maar kinderen hebben geen taal nodig om elkaar te begrijpen, ledereen was druk in de weer en dat was te zien: alle maal hadden ze hun handen meegeschilderd. Ineke Bik, kindermedewerker van Matilo: „We organiseren een keer in de maand en een keer in iedere vakantie een activiteit met het OC. Dat is goed voor de integratie van de kinderen van het OC. Met sinterklaas zijn we met de kinderen uit de buurt naar het OC gegaan. Zo'n uitstapje naar het centrum aan de Willem van der Madeweg maken we drie keer per jaar." foto henk bouwman eenkomst zou de waarborgsom wellicht later zijn bijgeschre ven. De raadsman van de huis baas verklaarde dat er wel dege lijk sprake was van enkele maanden huurachterstand; bo vendien voelden de andere be woners zich door hun huisge noot niet veilig. Er zou sprake zijn van dreigementen en vechtpartijen voor de deur en de bewoner zou bedelen en junkiegedrag vertonen. De advocaat bestreed dat zijn cliënt een junk is. Hij zou we gens een stoornis zware medi cijnen gebruiken en de komen de drie maanden niet thuis zijn vanwege een medische behan deling. Dat bracht de president van de rechtbank tot het vol gende voorstel: de ontruiming kon worden opgeschort indien de huurder zou beloven zijn ka mer gedurende de medische behandeling leeg te houden en de huurachterstand te betalen. De kantonrechter kan zich dan in de tussentijd uitspreken over de bezwaren tegen zijn vorige uitspraak. De huisbaas ging hier echter niet mee akkoord o.mdat voor hem de maat vol is, waarna de rechtbankpresident besloot om over twee weken uitspraak te doen. Flitspaal blijft voorlopig stil leiden ruud sep De Leidse kantonrechter buigt zich over twee weken over de eerste partij van 650 bekeurin gen die taxibedrijf Koenes heeft gekregen voor het illegaal inrij den van de Breestraat. Daarmee heeft directeur Jan Koenes ein delijk zijn zin. De rechter moet in de ogen van Koenes een uit spraak doen over de rechtma tigheid van de beperkte onthef fing die hij heeft voor het inrij- verbod van de Breestraat. Koe nes vindt dat hij net als de lijn bussen onbeperkt toegang moet hebben tot de straat. De taxibaas heeft in het afge lopen jaar zo'n duizend bekeu ringen verzameld - samen goed voor een boete van 60.000 gul den. Daar komen overigens voorlopig geen nieuwe prenten bij. Tot zijn niet geringe verba zing kreeg Koenes - toen hij na de kerstdagen zijn parkeerver- gunning ging ophalen - ook een stapel ontheffingen voor zijn De boetes van Koenes: ordners vol. archieffoto henk bouwman taxi's mee. ,,Ik heb die onthef fingen volkomen ongevraagd gekregen. Toen ik vroeg wat dit betekende, werd mij meege deeld dat er nog een begelei dend schrijven volgt", aldus Koenes, die er voorlopig vanuit- gaat dat hij vanaf dit moment onbeperkt door de Breestraat kan rijden. Dat blijkt echter niet het ge val. Een woordvoerder van de dienst Stadstoezicht laat weten dat Koenes evenals het afgelo pen jaar slechts een gelimiteerd aantal passages heeft gekregen. Vorig jaar mocht het taxibedrijf gemiddeld tien maal per dag Het gaat nog steeds bijzonder goed met het bedrijfsleven in de Leidse regio. Het afgelopen jaar was voor de onder nemers zelfs nog een klein beetje beter dan 1998, wat ook al een topjaar was. Landelijk is Leiden zelfs een van de meest succesvolle regio's, blijkt uit de resultaten van de Enquête Regionale Bedrijfsontwikkeling. door de straat rijden. Toen Koe nes zijn ontheffingen voor een jaar had opgebruikt, begonnen de camera's te flitsen. Wanneer de rechter de taxibaas in het ongelijk stelt, zal dit jaar uitein delijk hetzelfde gebeuren. Koenes is blij dat eindelijk de rechter naar de zaak zal kijken. ,,We hebben onderhand al een leuke boom aan papier ver stuurd: bekeuringen, bezwaar schriften, afwijzingen en ga zo maar door." De kantonrechter krijgt niet het hele pakket van duizend bekeuringen voorge legd, maar 'slechts' een eerste partij van 650. „De rest is even in de wacht gezet", aldus Koe nes. Om de zaak voor de rechter te krijgen moet de taxibaas een beetje breken met zijn principe dat hij de bekeuringen weigert te betalen. „We moeten er nu tien betalen als zekerstelling. Pas dan gaat de rechter zich er over buigen. Ach, dat moet dan maar." leiden herman joustra De directeur van de Kamer van Koophandel Rijnland, A. Berk hout, maakte de uitkomsten van het onderzoek, dat jaarlijks over het hele land wordt uitge voerd, gisteren bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie in de Stadsgehoorzaal. Nog niet eerder in de jaren negentig lag het percentage be drijven dat het jaar met winst afsloot zo hoog als in 1999: 92,5 procent. Het jaar daarvoor was dat nog 89,7 procent. Het suc ces was te danken aan het mid den- en kleinbedrijf, het per centage winstgevende onderne mingen bij de grote bedrijven daalde juist iets. De reële omzet nam, gecorri geerd voor prijsontwikkelingen, ten opzichte van 1998 met 3,8 procent toe. Tussen de regio's in Rijnland verschilde de om zetontwikkeling slechts in ge ringe mate. Het Alphense be drijfsleven scoorde met 4,1 pro cent het best, op de voet ge volgd door de regio Leiden met 4 procent. In de Duin- en Bol lenstreek steeg de reële omzet met 3,1 procent. Bovendien steeg het export volume het afgelopen jaar met 4,3 procent. Dat was geen abso luut record (in 1997 lag het per centage op 4,7 procent), maar de toename in Rijnland lag ruim boven de landelijke toena me van 2,8 procent. Die stijging was vooral het werk van de be drijven in de Leidse regio die hun export zagen groeien met liefst 6,5 procent. De Alphense regio (1,5 procent) en de Duin en Bollenstreek (3,3) bleven daarbij een stuk achter. Japanpenning Kamer van Koophandel In het kader van het Japan jaar heeft de Kamer van Koophandel een herden kingspenning uitgegeven. De penning bevat op een zijde afbeeldingen die de eeuwen oude handelsbetrekkingen tussen Japan en Leiden en de regio Rijnland symbolise ren. Op de andere kant staat een hortensia afgebeeld, een plant die de Leidse dokter Siebold in de negentiende eeuw importeerde voor de universiteit. De voorzitter van de Ka mer van Koophandel, J. Blommers, overhandigde het eerste exemplaar gisteren aan de voorzitter van de Ja panse Kamer van Koophan del in Nederland, S. Aoyama. De bloei van het bedrijfsleven in de regio valt ook duidelijk af te lezen uit de investeringen die zijn gedaan. De groei van 5,4 procent in Rijnland betekende in elk geval een record. Het ou de record werd in 1998 geves tigd met 4,1 procent. Ook hier springen de cijfers van de Leid se agglomeratie in het oog, met een toename van 9 procent. De Duin- en Bollenstreek deed met 7 procent ook een flinke duit in het zakje. De regio Alphen daarentegen maakte met 1,1 procent bijna pas op de plaats. leiden ruud sep Brommer-bebording bijna compleet nieuwe borden te plaatsen. De problemen voor de brom fietsers zijn niet van vandaag of gisteren. De fabrieken slaagden er niet in om voor 15 december voldoende nieuwe verkeersbor den voor gecombineerde fiets- /bromfietspaden te leveren. In Leiden is er dan ook voor gekozen om eerst de echt ge vaarlijke punten te beborden „We zijn begonnen met het in ventariseren van de hoofdknel punten", laat een woordvoer der van Milieu en Beheer we ten. „Die waren allemaal op 15 december gereed. Aan de ande re borden wordt op dit moment hard gewerkt." Bromfietsers die zich sinds de verhuizing naar de rijbaan op 15 december vorig jaar aan de verkeersregels willen houden, hebben het niet gemakkelijk. De oorzaak: op veel plaatsen in de stad waar brommers in af wijking van de algemene regel nog wel op het fietspad moeten blijven, zijn nog geen nieuwe borden geplaatst. Maar het ein de van de onduidelijkheid is nabij. De afdeling milieu en be heer, die verantwoordelijk is voor de plaatsing van verkeers borden, verwacht in de loop van de volgende week de laatste brug tussen Witte Singel en Pa terstraatje een bruidspaar dat voor de huwelijksreportage ge willig poseerde op de rustieke, houten oeververbinding. De Ja panse toeristen schoten ook enkele plaatjes om vervolgens pijlsnel richting hortus te ver dwijnen. En juist die foto's za ten vorige week in de envelop uit Japan. Of de eerbiedwaardi ge burgemeester Postma ze maar even bij het bruidspaar wilde afgeven. Vervolgens ging vorige week in huize Langezaal aan de Noorderstraat de tele foon. Een ambténaar van de af deling burgerzaken stelde aller lei vragen over de dag waarop Frank Langezaal in het huwelijk trad met 'zijn' Paula. Waarom? Dat wist Frank Langezaal niet. Hij kon slechts vertellen dat hij donderdag 17 juni 1999 om 14.30 uur ten stadhuize in de echt was verbonden om daarna naar de Hartebrugkerk te gaan. Voor beide ceremonieën be gonnen, werd de huwelijksre portage van het echtpaar op de Paterbrug gemaakt. De link was vervolgens snel gelegd. Want op de foto's is de karakteristieke houten leunirlg van de Pater brug te zien en de kiekjes kwa men via Japan en de burelen van het stadhuis op het juiste adres in Leiden terecht. Saillant detail is dat de vader van Frank Langezaal actief is in de Vereniging Koninginnedag Leiden. Tijdens een vergadering Frank en Paula Langezaal pose ren op de rustie ke Paterbrug. foto pr met de burgemeester vlak voor de jaarwisseling bracht senior de zaak informeel ter sprake naar aanleiding van het myste rieuze telefoontje van de amb tenaar van burgerzaken met zijn zoon. En inderdaad, de en velop met brief en foto's uit Ja pan was door de burgemeester van zijn paraaf voorzien en doorgespeeld naar zijn ambte- naren. Leiden is inderdaad een dorp en de wereld is maar klein. Schutte: 'Mensen maken er zelf een chaos van connie van uffelen Taxichauffeurs die te laat komen en niet weten wie ze waar moeten ophalen. Volgens M. van der Meijden, voorzitter van de Zonnebloem af deling Hartebrug, loopt het de spuigaten uit. En dan heeft ze het over taxivervoer van perso nen die via de Wet Voorzieningen Gehandicap ten (WVG) recht hebben op een tegemoetko ming in de vervoerskosten. Van der Meijden is tevens voorzitter van de sociëteit Hartebrug en meent dat het steeds va ker misgaat wanneer bezoekers van de soos in de Romanuszaal aan de Lange Mare terug naar huis willen. Met name klaagt ze over vervoer door chauffeurs van Eltax/Schutte. „Praktisch elke week is er narigheid. Het gebeurt haast nooit dat ze weten wie ze moeten halen. Bijna altijd komen ze voor iemand aan 'de Lange Mare' of 'de Romanuszaal', maar als we dan vragen voor wie, dan weten ze het niet. Dat vind ik zo slordig." Ook komt het volgens haar voor dat mensen wel eens tot zes uur 's avonds moeten wachten terwijl de afspraak vier uur is. „Een kwartier speling kan altijd, maar twee uur is te gek", vindt Van der Meijden. Volgens haar geldt het zelfde na boottochten van De Zonnebloem. „De laatste keer in maart was hopeloos. Dan komen we terug en staan er vier of vijf taxi's te wachten. Die gaan mensen thuisbrengen, maar eer ze dan weer terug zijn... Het gaat wel om gehandicapten en invaliden die doodmoe zijn en dan eindeloos moeten wachten." Directeur B. de Jong van Taxi Schutte zegt wel te weten hoe dit komt. Volgens hem stap pen veel mensen na een soos in een taxi die niet voor hen is bedoeld. Juist omdat zo'n veer tig mensen tegelijk naar huis willen. Daar komt volgens hem bij dat ook veel mensen kieskeu rig zijn op hun plaats in de taxi. „Op medische grond willen mensen allemaal voorin zitten. Het liefst zou ik dan ook taxi's hebben, waarbij er zes voorin konden." Mensen maken er vol gens De Jong dan ook zelf een chaos van. „Ie dereen wil als eerste mee. Op een gegeven mo ment is het overzicht weg, omdat mensen in el- kaars taxi zitten." Door dit 'voorpiepen' weten chauffeurs op een gegeven moment dan ook niet meer wie ze moeten ophalen, verklaart De Jong. Hij stelt voor dat er voortaan vanuit de Ro manuszaal maar wordt geregeld wie met welke taxi meerijdt. Waarbij hij er ook op wijst dat er bij de Romanuszaal geen grote parkeerplaats is waar alle taxi's naast elkaar kunnen staan. Directeur H. Brameijer van Eltax wijst erop dat er door automatiseringsproblemen met de nieuwe taxicentrale wel eens wat misgaat. Bei de bedrijven hebben sinds maart een geza menlijke meldkamer. De grootste oorzaak is volgens hem echter dat Leiden rond vier uur 'verstopt' raakt. „Het wordt met de maand moeilijker om ergens te komen", zegt hij. Als voorbeelden geeft hij een opgebroken Rijns- burgerweg, files op de Hooigracht vanwege af sluiting van de Breestraat en problemen met de rotonde van Leiderdorp enige tijd geleden. „Dat neemt niet weg dat bij ons in de planning ook wel eens wat misgaat", zegt Brameijer. Hij verwacht de problemen binnenkort onder con trole te hebben. De SP heeft wethouder H. Baaijens gevraagd ervoor te zorgen dat het WVG-taxivervoer cor rect wordt uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11