Konijnenmelk kan levens redden Het gaat allemaal lukken, als je ervoor kiest In Natura Rioolratten en patatvossen WOENSDAG 5 JANUARI 2000 REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023 Waar het rustig is zijn konijnen overdag druk in de weer, terwijl zij elders een nachtelijk bestaan leiden. Hetzelfde geldt voor een aantal andere diersoorten, maar in het algemeen kan on derscheid gemaakt worden tussen dieren die 's nachts en die ren die overdag actief zijn. Het is de vraag of de mens nog een diersoort genoemd mag worden, maar wat hem in elk geval van de dieren onderscheidt is dat hij zowel een dagleven als een nachtleven leidt. Terwijl de ene groep in de namiddag huiswaarts keert om te eten en te slapen, komt de andere pas na het invallen van de duisternis te voorschijn om aan het nachtleven deel te nemen. Zoals in zoveel zaken neemt ook hierin de mens een volstrekt andere positie in dan het dier. Temeer omdat hij, dagdier als hij oorspronkelijk is, vaak slechts voor zijn plezier de nacht op zoekt. Behalve in de fabels van James Thurber is er immers geen ander beest dat dit doet. Nooit zal een eekhoorn 's nachts een ommetje maken, laat staan dat een torenvalk zich in een nachtclub vermaakt, een huismus zich te buiten gaat aan veel vuldig cafébezoek of een kikker in de bioscoop zit. Nee, wanneer de avond valt, zoeken, ook in de stad, de dagdie- ren hun slaapplaatsen op. Voor de duiven zijn dat de richels en vensterbanken van gebouwen, waar ze zich prima op hun ge mak voelen, omdat ze afstammelingen zijn van rotsduiven; spreeuwen strijken met honderden en soms zelfs met duizen den neer in de bomen van een park of een plantsoen; mussen en kraaien vinden ergens wel een veilige tak of een plekje in klimop of struiken. Gierzwaluwen hebben een unieke manier om te slapen: ze stijgen tot zeer grote hoogte en sluiten de ogen, terwijl ze op hun gemak rondzweven. Als de dagploeg verdwenen is, komt ook in de stadse dierenwe reld het nachtleven op gang. Nachtvlinders beginnen hun flad- dertochten naar bloemen vol nectar, muggen zoeken bloed en kevers snorren rond straatlantaarns en lichtreclames. Vele van hen zijn gedoemd in de maag van een vleermuis te belanden: er zijn in onze steden veel meer vleermuizen dan we vermoe den. Waarvan we ook geen weet hebben is dat er in sommige steden, vooral waar havens en grachten zijn, net zoveel ratten wonen als mensen. We zien ze bijna niet, omdat ze ons schu wen als dezelfde pest als die waarmee ze vroeger de mens be smetten. Ratten komen het liefst pas bij donker uit hun holen en riolen om op strooptocht te gaan. Kieskeurig zijn ze beslist niet: of het nu om vlees of vis gaat, om graan, fruit, noten, planten of eie ren, alles gaat er in als peperkoek. Ook aas wordt smakelijk ver orberd en in zelfs textiel en zeep zetten ze hun vlijmscherpe tanden. Omdat die tanden altijd maar blijven doorgroeien, worden ze afgeslepen door flink geknaag aan lood, kunststof, ijzer en zelfs beton, en wanneer isolatiemateriaal rond elektri citeitskabels aan de beurt is kan dit de oorzaak zijn van brand. Veel goeds doen ratten dus niet. Hebben ze echt honger, dan is niets voor hen veilig. Waargenomen is dat ze in winternachten muren afstruinen, die met klimop zijn begroeid, om daar de slapende vogels uit te plukken. Heel wat mussen, vinken, rood borstjes, winterkoninkjes en mezen worden zo te grazen geno men. Uiteraard probeert men met man en macht ratten te bestrij den. Aangezien de dieren zich razendsnel voortplanten, bieden vergif en vallen weinig soelaas. Wat er ook voor acties worden ondernomen, de populatie neemt in aantal nauwelijks af. Het enige wat de hoeveelheid ratten flink beperkt, is voedselgebrek. Rattenbestrijders zoeken dus hun heil in het drastisch terug brengen van het voedselaanbod. Omdat ratten zich in belang rijke mate voeden met afval dat van de mensenmaatschappij afkomstig is, dringen de bestrijdingsdiensten erop aan dat wij zorgvuldiger moeten omgaan met afval. Berekend is dat ruim twintig procent van ons voedsel terechtkomt in niet alleen vuil niszakken en -bakken, maar ook op het trottoir en in plantsoe nen en parken. Al deze etenswaren, die van voedsel zijn verworden tot vuilnis, maken het leven van zowel ratten als muizen, verwilderde kat ten en zelfs vossen heel gemakkelijk in onze steden. Vooral in Engeland, maar ook in Scandinavië, Frankrijk en hier en daar in ons land, weten vossen tot de stadscentra door te dringen om zich de buik rond te eten bij cafetaria, restaurants, patat- kramen en scholen. Ze worden niet voor niets patatvossen ge noemd. Meer dan de helft van de dagelijkse kost van stadse ratten, muizen, vossen, verwilderde katten en zwerfhonden be staat uit door de mens weggegooide voedselresten. Dit soort dieren trekt zich overdag terug op de talrijke rustige plekjes die een stad te bieden heeft. Overal zijn wel leegstaande woningen en gebouwen, overal is wel een braakliggend, ruig terreintje te vinden. Goede schuilplaatsen zijn de bermen van invalswegen, de groene plekken temidden van verkeersknoop punten, de afgelegen gedeelten van parken en de uithoeken van kerkhoven. Op al die plaatsen komen weinig of zelfs bijna nooit mensen. Hetzelfde geldt voor spoordijken. Bovendien vormen deze taluds optimale, rechte en door vrijwel geen mens betreden directe verbindingen met het platteland, waar van bijvoorbeeld vossen dankbaar profiteren. THEO SCHILDKAMP Cryptogram Horizontaal: 1De eerste plaats is voor de Sint (6); 4. Spruiten kunnen pijnlijk zijn (8); 6. Met de geest onder de arm lopen (4); 8. Voor dit meubel is een groot huis nodig (4); 9. Wederom is het eten verschillend (9). Verticaal: 1. Paard vol streken (3); 2. Vogel die ons aanroept (5); 3. Op de planken is men er kapot van (4); 5. Achterklap in de muziek (6); 6. Leuterplant (4); 7. Theorie om hogerop te komen (4); 8. Gevecht voor militairen (4). Makers van stier Herman mikken op medicijnen voor 'kleine ziekten ut Koeien kun je melken, schapen en geiten ook, zelfs huizen. Maar konijnen? het kan en wordt gedaan door het Neder landse bedrijf Pharming. In Bel gië. De dieren zijn genetisch ge manipuleerd, waardoor ze een menselijk enzym produceren dat het hoofdbestanddeel is van een nog experimenteel medi cijn tegen een zeldzame, erfelij ke spierziekte. Pharming gelooft heilig in ko nijnen en bouwt een enorme hightech fabriek, waar de nog braak liggende markt van de zogenaamde 'kleine ziekten' gaat worden veroverd. Het moet de grote sprong voor waarts betekenen voor het 11 jaar oude, inmiddels beursge noteerde bedrijf, dat echter nog nooit winst heeft gemaakt en nog nooit een medicijn heeft la ter registreren. Ethische discussies over bio technologie zoals na de geboor te van het bekendste kind van Pharming, de transgene stier Herman, lijken dit keer afwezig. Bedenkingen zijn er eerder bij de directie van het bedrijf: „Ne derland koestert de innovatieve industrie niet. Neem een voor beeld aan België." De 400 konijnen van Pharming hebben onderdak gevonden, net als veel Nederlandse fiscale vluchtelingen, in de bossen bij het plaatsje Geel, onder Turn hout. Ze waren er overigens eerder dan Pharming. Het be drijfje dat ze fokte voor de Bel gische universitaire en farma ceutische wereld, werd twee jaar geleden overgenomen. „De Belgen hadden al veel kennis van het konijnen fokken, van daar dat we hier zijn gaan zit ten", zegt Margot Amoureus, de energieke directeur product ontwikkeling. Ze heeft een lan ge carrière achter de rug als verkoop- en marketingmanager bij het grote en machtige Ro che, en werkt nog maar een half jaar bij Pharming. Zakelijk en recht door zee: Amoureus illu streert de omschakeling die het Leidse bedrijf heeft gemaakt van academische afgeleide naar een commercieel productge- richt bedrijf. „Ik moet breedte aan de onderneming geven op gebied van productassortiment en marketing", zegt ze. Van oorsprong is Amoureus bio chemicus, maar van bio-tech- nologie wist ze niets. „Ik kon me eerst ook niets voorstellen bij konijnenmelken", zegt ze la chend. Nu ze dat wel kan, is het enthousiasme groot en weet ze een ding zeker: „Bio-technoio- gie is absoluut de toekomst." Amoureus gaat voor naar een dependance waar konijnen zit ten die nog niet klaar zijn voor de echte productie maar al wel gemolken worden. Hygiëne is wet. Bezoekers moeten zich in een witte overall met capuchon hijsen en schoenen, hoofd en Met een eigen jong wordt bij het moederkonijn de melk opgewekt. FOTO GPD/JORIS DEN BLAAUWEN mond voorzien van bescher mende stof. De konijnen - groot en wit, van het soort Witte Nieuwzeelander - zitten in sta len kooien, mèt hun jongen. Ze zijn transgeen, wat hier wil zeg gen houder van het menselijke enzym alfa-glucosidase. Ze zijn ermee geboren, in tegenstelling tot hun al weer verre voorvade ren, die toen ze nog niet meer dan een bevruchte eicel waren het menselijke gen kregen inge spoten. Op 12 mei 1996 werd het eerste transgene konijn ge boren, de stamvader van de huidige 'konijnenüjn'. Met het zaad van hem - in tegenstelling tot de stier Herman, kreeg het konijn geen naam - en van zo'n 100 andere transgene manne tjes worden de vrouwtjes be vrucht. De helft van de kleintjes is ook transgeen. De konijnen worden gedurende drie weken drie keer per week gemolken. Aan de vooravond ervan worden de kleintjes weg gehaald. Een medewerker plaatst er nu een op een soort plastic hangmat met een gat ter hoogte van de tepels. Het gaat niet echt van harte. Het beest zwiept met zijn poten waardoor het moeilijk lukt ze door de vier gaatjes te krijgen. Als ze hangt, wekken een injectie in het oor en een nog vrijwel kaal jong dat even aan elke tepel mag zuigen, de productie op. Via zes ven tielslangetjes belandt een jn- drukwekkende hoeveelheid melk - gemiddeld 100 milliliter - in het reservoir van het rit misch zuigende machientje. De melk wordt vervolgens ingevro ren en in het verderop gelegen laboratorium, net als in een kaasfabriek, ontdaan van vet en caseïne. Na een aantal zuive ringsprocessen blijft het bewus te enzym over. Simpel Het klinkt allemaal simpel, en eigenlijk zijn die laatste scha kels van het proces dat ook, on derstreept Rein Strijker, vice- president van Pharming. Hij stond samen met professor Herman de Boer elf jaar gele den aan de wieg van GenPharm Europe, die als dochter ont stond van het Amerikaanse GenPharm International. In middels is De Boer, niet zonder polemieken, exit en het bedrijf verzelfstandigd. Strijker (42) stelt dat de stier Herman, die in 1990 werd geboren, een pro duct was van de ontwikkeling van de technologie. „We zoch ten naar een manier om de zo moeilijk te reproduceren eiwit ten te krijgen en kwamen tot de conclusie dat het dier verreweg het beste productie- en opslag systeem heeft. Toen het lukte via genetische technieken om die eiwitten via de melk terug te winnen, openden zich vele deuren. We hadden de techniek en moesten er nu nog produc ten bij bedenken." Pharming kiest sinds de verzelf standiging in 1995 nadrukkelijk voor medicijnen van de zoge naamde kleine ziekten: onge neeslijke aandoeningen waar aan een relatief klein deel van de wereldbevolking lijdt. Medi cijnen zijn nooit gevonden om dat (reguliere) research te duur was in verhouding met de (erg kleine) 'markt'. Voor dit soort 'wees-medicijnen' bestaan in de Verenigde Staten inmiddels wettelijke regels, die de ontwik kelaars voor 7 jaar vrijwaren van concurrentie. Dankzij die langlopende patenten en het feit dat iedereen die lijdt aan de ziekte het medicijn zal nemen, is economisch succes een stuk zekerder. „De regeling heeft de bio-farmacie in Amerika een gi gantische impuls gegeven in de jaren '90", zegt Strijker. In Eu ropa verwacht hij hetzelfde, nu soortgelijke wettelijke regels en eenzelfde registratiewijze begin volgend jaar in een Europese wet zullen zijn vastgelegd. Strij ker benadrukt dat medicijnen verkregen via genetische mani pulatie relatief eenvoudig en goedkoop zijn: „We doen hier in België investeringen voor een totaal bedrag van 130 miljoen gulden, terwijl voor het op de markt brengen van een nieuw regulier medicijn gemiddeld 1 miljard nodig is." Pharming ge bruikt melk van transgene koei en en transgene konijnen. De laatste geven een zuiver, zeer eiwitrijke melk en hebben het voordeel dat ze zich snel repro duceren en dus ook snel melk geven. „Al na 8 weken na de ge boorte van een transgeen vrouwtje heb je het enzym in handen." Het eerste medicijn dat Pharming - binnen ander half jaar - op de markt denkt te brengen is het door de konijnen geproduceerde alfa-glucosida se. Het ontbreken van dat en zym veroorzaakt de ziekte vaji Pompe: een aandoening die dodelijk is voor baby's binnen het eerste levensjaar en gruwe lijk voor degenen die haar later krijgen, omdat langzaam alle spierfuncties uitvallen. Wereld wijd lijden er 10.000 mensen aan. In het Rottterdamse Sop- hia-kinderziekenhuis krijgen nu sinds een jaar vier baby's en .drie jongeren wekelijks het en zym toegediend. „De resultaten zijn nog pril, maar erg bemoe digend", zegt Strijker. „We heb ben veel contact met patiënten verenigingen en de medische wereld, die enthousiast is en erg opgewonden omdat men mogelijkheden ziet voor andere soortgelijke ziekten." Als het aan slaat en het medicijn gere gistreerd wordt volgens de Amerikaanse methode, is Phar ming verzekerd van een markt die jaarlijks 600 miljoen gulden kan opleveren. Dat is niet gek voor een bedrijf dat al meer dan 100 miljoen heeft uitgegeven aan ontwikkelingskosten en dat weliswaar steeds beter draait, maar 1998 afsloot met een ver lies van 38 miljoen bij een om zet van 17 miljoen. Strijker zegt heel optimistisch te zijn, en dat blijkt ook als je uit zijn raam kijkt. Een hypermo derne fabriek krijgt er vorm voor de productie van medicij nen uit konijnenmelk. Eind 2000 moet het 40 miljoen gul den kostende bouwwerk klaar zijn en kunnen Strijker en de zijnen de veredelde bouwketen waar ze nu nog kantoor hou den, verlaten. Behalve medicij nen voor de ziekte van Pompe, wordt uit konijnenmelk ook een medicijn ontwikkeld teg lijke allergie voor onder bijensteken. Tot nu toe L het middel gewonnen ui bloedplasma. In Pharmi vestigingen in Finland ei Verenigde Staten is men bezig melk te producere transgene koeien. Er wo via een samenwerkingsv met het Amerikaanse Ro Kruis bloedstollingsfact( voor hemafolie-patiënte produceerd en het bekei mane lactoferrine. Deze kingsremmer vond onlai een toepassing bij open operaties. Pharming koe een de rechten op. „De y van ons bedrijf kun je ni zen aan de winst- en ver J kening, maar aan de teel* gie en de patenten die w huis hebben", zegt Strijk voorspelt overigens dat drijf binnen drie jaar wir vend zal zijn. Het Nederlandse bedrijf Pharming bouwt in België een enorme high tech fabriek. "Nederland koestert de innovatieve industrie niet. Miljar den overheidsgeld worden gestoken in Fokker en Nedcar, maar de ech te vernieuwende sectoren worden vergeten. Dat is een kapitale blun der. FOTO' GPD/JORIS DEN BLAAUWEN Ethiek Van polemieken over etR kwesties heeft het vernie' Pharming opvallend wei last. Strijker: „Ten tijde a Herman hebben we alles ons uitgestort gekregen, cussie is toen gevoerd ei een heeft er lering uit ge ken." Pharming heeft be dat met open beleid en cent op medicijnen vooi neeslijke ziekten de pub opinie zich rustig houdt zitten niet in de soja en kelen geen varkens die ti stress van de bio-industi nen", zegt Strijker met g voor understatement. D nu 180 man personeel h de Pharming productieb ven heeft in Finland, Vei Staten en België, heeft o gens niets te maken met derlandse publieke opin „Ook zitten we hier niet, hier meer mag. Alles wat hier doen, zou ook in Nf land mogen", meent Str Het grote verschil zit hei financiële klimaat. „De 1 sche overheid bevordert de bio-farmacie. Op een tering van 40 miljoen, h( we bijna 6 miljoen subsi kregen. Als je dat vergeli de 20 miljoen die in Ned de hele sector in 5 jaar n delenStrijker schuj hoofd. Hij noemt de nan van Nederlandse en buit; landse hoogleraren die il derland hebben gewerkt in de VS de belangrijkste farmaceutische bedrijve den. „Het is ongelooflijk EA( laten glippen. Miljarden^ heidsgeld worden gestol?0 Fokker en Nedcar, maar echte innovatieve sector worden vergeten. Dat is pitale blunder." EELCO VAN DER LINDEN De was vliegt er overigens niet vanzelf in Het was maar een kort bericht in deze krant. „De Italiaanse fabrikant Ariston brengt een wasmachine op de markt die zowel met een mobiele telefoon als via internet is te bedienen. Zo is het mogelijk om de machine op te bellen en een bepaald programma af te draaien. Het is de bedoeling dat de ko mende jaren meer huishoudelijke ap paraten op de markt komen die met het Ariston-systeem zijn te bedienen. Een manier om op afstand de kleding in de wastrommel te stoppen heeft het bedrijf nog niet bedacht." Voorspellen is moeilijk, zei de eco noom John Maynard Keynes in de ja ren dertig al, helemaal als het om de toekomst gaat. Denk maar aan de eer ste computers, vijftig jaar geleden. Ze waren aan het werk voor de militaire industrie, zoals alle technologische ontwikkelingen daar begonnen. Zelfs in hun stoutste dromen konden ze niet bevroeden welke toepassingen de computer vandaag de dag heeft. Goed, de intelligente wasmachine staat eraan te komen. Van afstand te bedienen met een gsm'etje. Dat is mooi, maar nog mooier is de volgende generatie machines. Die bepaalt zelf, aan de hand van het vuil en de vlekken in de kleding, hoeveel water en was middel nodig is voor een wasbeurt. Maar nog steeds moet je de kleren er zelf in stoppen. De intelligente rijstko- ker, die in Japan al veelvuldig wordt gebruikt, heeft zelf in de gaten wan neer de rijst gaar is. Maar ook hierbij geldt, de rijst vliegt er niet vanzelf in. Dit is allemaal nog vrij eenvoudig. Leuker wordt het al met het intelligen te gehoorapparaat. Het merkt welke woorden je niet hoort en stelt zichzelf in. Of de intelligente stofzuiger. Die gaat z'n eigen gang in het huis, stoft en zuigt daar waar het nodig is. Als jij in de weg staat, keert 'ie later op die plek terug en maakt het alsnog schoon. Welke richting die ontwikkelingen ook op gaan, de computerbouwers van het eerste uur indachtig, het lijkt raad zaam aandelen van KPN of andere aanbieders van mobiele telefoons te kopen. Want die hebben de toekomst, zoals al naar voren komt in het kran tenberichtje over de wasmachine van de toekomst. Neem de intelligente deurbel, die in het komende decenni um onze huizen zal sieren. 'Niemand thuis' zal nooit meer zijn te horen. De deurbel 'weet' dat er geen bewoners in huis zijn, schakelt automatisch door naar de gsm van één van hen, die als ware door de intercom praat met de bezoekers. Voor inbrekers valt er zo geen eer meer te behalen, want wie weet waar degene met z'n gsm staat. Misschien toch wel achter de deur. Webtechnologie Dat is het kenmerk van de webtecho- logie van de nieuwe eeuw. Het haalt je plaats in de wereld weg. Het maakt niet uit waar je bent, je kunt je wasma chine bedienen, je koffiezetapparaat aan zetten terwijl je in de auto op weg naar huis bent (of aan de andere kant van de wereld bent, maar dat lijkt min der zinvol) of je bent zelf helemaal niet meer nodig. De intelligente koelkast weet wat er wel en niet in huis is, mailt zelf met de supermarkt, die de beno digdheden voor de deur aflevert. Aan de hand van je agenda op je gsm weet de koelkast zelfs of je vanavond eters hebt of niet. En als je op dieet bent, is zondigen er niet meer bij. De koelkast weet wat je wel en niet mag hebben. Het laatste ligt er gewoon niet in. Denk niet dat de mobiele telefoons straks ook nog maar in de verste verte lijken op de apparaatjes waarover we nu bijna allemaal beschikken. Ze zijn in de toekomst zo klein, dat ze in je horloge passen. Of in je dasspeld. In derdaad, de druktoetsen ontbreken dan. Nooit meer rsi, want alles wordt speechless. Nee, niet sprakeloos, juist niet. Praten is het devies. Je zegt 'log in' en dat is wat de computer doet, je stem fungeert als password. Vraag aan je gsm waar je auto op die grote par keerplaats staat, de telefoon stuurt een mailtje naar de heilige koe en die be gint onmiddellijk te knipperen. Het zijn maar een paar voorbeelden, een tipje van de sluier. Hoe de toe komst er ook uit komt te zien, er is één zekerheid: het wordt allemaal anders dan we nu denken. We hebben zicht op wat er op dit moment in ontwikke ling is, wij bepalen zelf wat er door breekt. De macht is aan de consu ment, al is de vraag of hij dat zelf in de gaten heeft. Werd de samenleving in de jaren '70 geautomatiseerd (de com puter neemt taken van de mens over), nu wordt 'ie geïnformatiseerd. De computer helpt de mens beter te func tioneren, voegt het ontbrekende toe. Tenminste, als wij dit willen. Te logisch is het allemaal mogelijke, mens bepaalt het commerciële .j Kiezen Er valt dus te kiezen. Was het in a verleden to be or not to be en pb we tegenwoordig over have's ene not's, straks zijn het de will's enr won'ts. Zij die mee willen doen die dat niet willen. De Walter dt chebrune's van het derde mille Die er het voordeel niet van inz je de wasmachine van een afsta aan zet, terwijl je dat ook zelf h; nen doen toen je de was er in d Die als ze aan het diëten zijn, 's naar de koelkast willen schuifel zich te bezondigen aan een ove®-' lijk toetje. En die het bij thuisko prettig vinden opeens zin te hel.^ een kopje thee, terwijl het de di voor koffie was wat de klok sloe willen afwijken uit hun dagelijk tine, uit de band willen springe houden van het volmaakte. Die eens een foutje willen maken. EVERT VAN DUK* HEINZ Oplossing van dinsdag: egel-gelei-Eigeel naar-arena-Naaper anti-tanig-Taling lied-linde-Eiland grot-argot- Ragout tand-dante-Tandem ster-roest-Oester rein-diner-Einder krat-raket-Tanker mais-islam-Salami Gevraagd woord: ENTERTOETS DE WLOENOE DAc5 HOtcrrae PEOP wttzipoeeu/'TEP PlAT&fUPP&A/. PAAP Z'Jfl/OOM SJAAfC EN TANTE MAPJE - OOM LEO SC EP MET Z V E&UVW&E P/-JP EAT ZETES SCHEIE a/Z/E /S gekomen PAH.' "D£*&T/ï//= PEFiV/ P/£ MOETEN M47ZAAZL WC A/Ïa MAAL KOTE/E. na I.C

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8