5 Vervuiler moet ook bij olieramp betalen 'Ellendige Fransen' dicteren Britten de metrieke maat Overleg Israël en Syrië komt op gang Weizman is nu een stapje te ver gegaan Buitenland Protest moslims tegen gebeurtenissen op Molukken DENSDAG 5 JANUARI 2000 Lol Vrijgelaten extremist in Pakistan' ftMABADEén van de drie moslimextremisten die India vrijliet ruil voor de 154 gijzelaars aan boord van het gekaapte vlieg- Kg van Indian Airlines, is inmiddels aangekomen in het Pakis- inse deel van Kashmir. Dat heeft de Pakistaanse krant Dawn ndaag gemeld. Volgens het blad gaat het om Mushtaq Ahmed rgar, oprichter van Al-Umar Mujahideen, één van de verzets- wegingen die strijden voor afscheiding van Indiaas Kashmir. Ij kwam gisteravond aan in Muzaffarabad, hoofdstad van Pa- staans Kashmir, waar hij werd opgewacht door enthousiaste p? inhangers. Er zijn nog geen berichten over de verblijfplaats de andere twee extremisten, noch die van de vijf kapers. SyDR-chef grenstroepen krijgt gratie jtLUN Oud-commandant Baumgarten van de grenstroepen in aÜ voormalige DDR heeft van het bevoegd gezag in de deelstaat 5 jn klijn gratie gekregen. Dat heeft een woordvoerder gisteren be- I uWst'8^ na aanhoudende mediageruchten. De gratie is al in de- fglj^niber vorig jaar verleend. Baumgarten komt in maart vrij. lumgarten, voormalig onderminister van defensie in de DDR, in 1996 tot zes jaar en acht maanden gevangenis veroordeeld. Ij werd schuldig bevonden aan doodslag op elf mensen en po- jng tot doodslag van vijf mensen die Oost-Duitsland wilden jtvluchten. Een reden voor de kwijtschelding is niet gegeven. jaarschijnlijk heeft het te maken met de zwakke gezondheid de bejaarde Baumgarten. jur lannen opgepakt voor discobrand >m Idckholm De politie in Zweden heeft drie jongemannen gear- ^rfteerd wegens brandstichting in een discotheek in Göteborg "Mid 1998. Bij deze brand vielen 63 doden, vooral tieners uit im- igrantengezinnen. Een woordvoerder van de politie herhaalde iteren dat er geen racistische motieven achter de brand sta in. De politie had eerder een beloning van zo'n zeven ton uit- ma^loofd voor de gouden tip in het onderzoek naar de brand. De ntie^eedse politie weigerde gisteren verdere details over de aan- k Houdingen bekend te maken. Eerder was al besloten de jonge _^ganisatoren van het discofeest niet te vervolgen. Voor het -—f st waren ongeveer vierhonderd kaartjes verkocht alhoewel de [R sco maar 150 mensen kon herbergen. Doordat een nooduit- jng was geblokkeerd kwamen veel jongeren tijdens de brand j£Hst te zitten. ^pA-lid niet uitgeleverd aan Britten |blin Het Ierse hooggerechtshof heeft gisteren de uitlevering Jn een voormalige leider van de IRA tegengehouden. Angelo jsco is bij verstek tot levenslang veroordeeld voor de moord een Britse legerofficier in Noord-Ierland in 1980. De Ierse >litie pakte Fusco gisteravond op in de buurt van Tralee. Fus- I was al op weg naar de grens om overgedragen te worden aan Noord-Ierse politiekorps RUC toen het hooggerechtshof de tlevering verbood. Fusco moet zich nu morgen melden bij het >oggerechtshof. Fusco's advocaten beroepen zich op het feit it zijn uitlevering indruist tegen de afspraken die zijn gemaakt j het Noord-Ierse Goede Vrijdag-vredesakkoord. In het kader in het vredesproces heeft Groot-Brittannië zich verplicht tot 1 vrijlating van alle politieke gevangenen op termijn. oegoslavië in beroep tegen NAVO yj haag Joegoslavië heeft het proces tegen fje NAVO-bombar- J Bmenten van vorig jaar voortgezet bij het Internationaal Ge- phtshof in Den Haag. Het land diende gisteren een bezwaar - 3 enhrift in tegen acht landen van het bondgenootschap. Het pro- zalst is gericht tegen Nederland, België, Canada, Frankrijk, Duits- ,n epd, Italië, Portugal en het Verenigd Koninkrijk. Joegoslavië wil rjerft het VN-hof verklaart dat deze landen het internationale iatec'lt hebben geschonden. Belgrado meent dat ze met name het jnocideverdrag met voeten hebben getreden door een souve- ïne staat aan te vallen. Joegoslavië stapte tijdens de NAVO- imbardementen in het voorjaar van 1999 al vergeefs naar het )f in een poging de bombardementen te verbieden. a|/ergoeding voor ex-gevangenen Attica ►Chester Gevangenen die zijn geslagen en gemarteld door ge- Ingenbewaarders tijdens de bloedige opstand in de Attica-ge- jngenis in 1971 hebben gisteren een schadevergoeding van igeveer 24 miljoen gulden van de Amerikaanse staat New York 1C '^kregen. Tijdens een gevangenisopstand van acht dagen wer- Hn in Attica elf bewakers en 32 gedetineerden vermoord. De zetting eindigde in een bestorming van het Amerikaanse le- !r in september 1971. De bestorming was uiterst gewelddadig er vielen nog eens tachtig gewonden. Er volgde een 25-jarige ridische strijd om genoegdoening voor de gevangenen. tan in grot viert nieuwjaar te laat dntpellier Een Fransman die sinds 30 november in een grot in het kader van een onderzoek naar slaappatronen, heeft L steren op 15.03 uur het nieuwe njillennium ingeluid. De spe- öloog Michel Siffre brengt twee maanden door op negenhon- crd meter diepte in de Clamoussegrot, ongeveer dertig kilome- r ten noorden van Montpellier. Hij heeft geen horloge bij zich moet in het kader van het onderzoek regelmatig melden wel- I dag hij denkt dat het is. De onderzoekers willen zijn slaappa- oon en notie van tijd bestuderen, wat van belang is voor toe- Imstige expedities naar de ruimte. Siffre vierde de jaarwisse- üg met een traditionele Franse maaltijd van eend, foie gras, jtte wijn en champagne. En ook hij heeft geen problemen ge- >d met de millenniumbug. „Geen bug. Mijn computer doet ït nog steeds", meldde hij het onderzoeksteam. Ilizabeth Dole sluit zich aan bij Bush jbfordDe voormalige Republikeinse presidentskandidate lizabeth Dole heeft zich gisteren aan de zijde van haar voor- Jalige rivaal George W. Bush in de Amerikaanse verkiezings- "fmpagne gestort. Dole, die zich wegens geldgebrek uit de race L loest terugtrekken, verklaarde op een bijeenkomst dat de Te- ^fcanse gouverneur Bush de man is om het beschadigde ver bouwen in het Witte Huis te herstellen. Volgens Dole is Bush, lens vader in 1988 Reagan opvolgde als president, een rnan Ie vernieuwingen zal doorvoeren. „En dat is mijn soort conser- Itismezei Dole, die genoemd wordt als mogelijke vice-presi- ent onder Bush. Bush wilde nog niet zeggen of hij Dole als tinning mate' zal kiezen. Wel noemde hij haar een 'capabele touw', die hij graag 'als generaal in zijn leger wil opnemen'. loeder na zestien jaar uit coma Jbuquerque In de Amerikaanse staat New Mexico heeft zich In waar kerstwonder voorgedaan. Na zestien jaar in coma te Ibben gelegen, werd Patricia White Buil op kerstavond plotse- ®g wakker. Dat berichtte de Albuquerque Journal gisteren. In- liddels heeft de nu 42-jarige vrouw voor de eerste keer haar Ion van zestien kunnen omarmen. Zij raakte in coma toen de ngen met een keizerssnede ter wereld werd gebracht. Terwijl £n medewerkster van het verpleeghuis in Albuquerque op Jrstavond het beddengoed verwisselde, sloeg Patricia onver- achts de ogen open en sprak de verpleegster aan. „Ik heb karvoor geen medische verklaring", zei de behandelend arts !gen de krant. Het is nog onduidelijk wat de vrouw in de zes- Ên jaar coma heeft waargenomen van haar omgeving. Volgens ezoekers spreekt ze duidelijk maar weinig en lacht ze veel. )oden bij aanslag in Sri Lanka [ilombo Bij een zelfmoordaanslag bij het kantoor van de Sri- Inkaanse premier in de hoofdstad Colombo zijn vandaag zeker vaalf mensen om het leven gekomen. De politie meldde tien- Uien gewonden, van wie er zeker vijf in kritieke situatie in het ekenhuis zijn opgenomen. Enkele uren na de aanslag werd in ïn buitenwijk van Colombo de prominente Tamilpoliticus Ku- lar Ponnambalam doodgeschoten. De advocaat en leider van kn Tamilpartij werd door onbekenden vermoord in de door amils gedomineerde wijk Wellawatte. Ponnabalam was een ïrklaard voorstander van een onafhankelijke staat voor de Ta- iilminderheid in het noorden en oosten van het eiland. De po pe heeft nog geen details bekendgemaakt. londen harm harkema correspondent Voor getapt bier, cider en melk in de fles blijft de pint de maat, edelmetalen blijven gewogen wor den in ounces, ea in het verkeer houdt de mijl de voorkeur boven de kilometer. Maar verder is Groot-Brittannië in het nieuwe jaar overgestapt op het metrieke stelsel van maten en gewichten. Geruisloos. Er zijn geen protestdemonstraties ge houden, de koningin is er niet voor uit haar pa leis gekomen en de media besteedden er nauwe lijks aandacht aan. Worden maat, gewicht of inhoud van voorver pakte artikelen a} sinds 1995 in centimeters, grammen en liters aangegeven, sinds zaterdag moet ook los verkochte waar eraan geloven. Een grote omschakeling voor vooral de ldeine winke lier, die veelal nog in het imperiale stelsel van pounds (454 gram), pints (568 ml), stones (6,36 kilo) of inches (2,54 cm) rekent. Wie daaraan blijft vasthouden, overtreedt de wet en riskeert een boete die kan oplopen tot zo'n 7.000 gulden, al heeft de overheid al laten weten dat het voor lopig zo'n vaart niet zal lopen. Het is niet bekend hoeveel kleine handelaren hun weegschalen nog moeten aanpassen, maar voorzitter Allen John son van de Weegfederatie gokt op ongeveer zes op de tien. Velen zijn weliswaar niet eens princi pieel tegen het nieuwe systeem, maar ze hikken wel aan tegen de omslag die ze in hun denken moeten maken, en tegen de kosten van nieuwe weegapparatuur. De gemiddelde Brit lijkt niet wakker te liggen van de omschakeling. Daarbij speelt het ongetwijfeld een rol dat de meesten heel goed met het metrie ke stelsel overweg kunnen. In het onderwijs wordt er al 25 jaar mee gewerkt, in 1971 ging het Britse geld over op het tiendelig stelsel (een pen ce werd toen eenhonderdste pond), alle super markten leveren al lang in liters en grammen, en ook benzine wordt in liters getankt. Maar Groot-Brittannië zou Groot-Brittannië niet zijn, als er niet ergens een kleine groep zich prin cipieel zou verzetten tegen deze verdere teloor gang van de roemruchte Britishness. De anti's zijn verenigd in de Britse Gewichten en Maten Associatie (BWMA), een club die 130 jaar geleden is opgericht omdat er toen al de dreiging was dat het koninkrijk op het metrieke stelsel zou over stappen. Ook enkele kruideniers die niks van het metrieke stelsel willen weten, hebben aangekondigd koste wat kost te zullen vasthouden aan het imperiale stelsel. Ze hebben er desnoods gevangenisstraf voor over. Ze worden dan ook de 'metrische martelaren' genoemd. „Onze maten en gewich ten zijn superieur aan die ellendige metrische dingen, die alleen maar een bijproduct van de Franse revolutie zijn", zoals deze week een dwar se kroegbaas uit Wales zei. En BWMA-voorzitter Vivian Linacre: „Met het inch-poundsysteem leidde Groot-Brittannië de eerste industriële revolutie en werd het de eerste wereldsupermacht." Voor mensen zoals hen is het dan ook een hard gelag dat die ellendige din gen uit Frankrijk de gewezen Britse superioriteit nu op bijna alle fronten in de schaduw stellen. Brussel wil strengere regels na zinken schip voor kust Bretagne Het zeetransport van olie in de Europese Unie moet aan veel strengere regels worden gebonden. Zowel de aan sprakelijkheid van de oliemaatschappijen als de controle op de kwaliteit en veiligheid van olietankers vertoont be langrijke hiaten. Op verzoek van de regering-Jöspin be reidt de Europese Commissie een reeks maatregelen voor die nog dit najaar van kracht moeten worden. brussel paul koopman correspondent Volgens Europees topambte naar Francois Lamoureux (di recteur-generaal transport) wil de EU in navolging van de VS het principe 'de vervuiler be taalt' invoeren. Na de ramp met de Exxon Valdez in 1989 voor de kust van Alaska werd be paald dat de eigenaar van de olie - en niet de overheid of de reder - de schade van een ramp moet vergoeden. „We gaan dit desnoods via een richtlijn dwingend invoeren", aldus La moureux. Na de ramp met de tanker Er- ika voor de kust van Bretagne heeft Total/Fina, de eigenaar van de olie, zich bereid ver klaard de kosten van het op pompen van de resterende 20.000 liter uit het wrak te beta len. Maar volgens de Commis sie is de maatschappij daartoe op dit moment niet verplicht en gebeurde de toezegging onder zware publieke druk. „Total en Fina zijn amper drie maanden geleden gefuseerd. In Frankrijk was al opgeroepen tot een con sumentenboycot. Ze kunnen de slechte publiciteit gewoon niet gebruiken", aldus de woord- -s y 'm Jakarta Een Ambonese moslim wordt gadegeslagen door de Indonesische politie tijdens een demonstratie in Jakarta. Enkele honderden moslims zijn in Jakarta de straat opge gaan om de protesteren tegen de situatie op de Molukken. De betogers dreigden met een heilige oorlog tegen de christenen als de regering niet snel een einde maakt aan 'de moord op moslims op de Molukken'. Het Indonesische leger is vandaag begonnen met de evacuatie van duizenden bewoners van de Molukken. In eerste instantie worden onge veer 3.250 vluchtelingen met schepen en vliegtuigen in veiligheid gebracht. foto ap dita alangkara Eerste ontmoeting delegatieleiders tijdens vredesbesprekingen in VS SHEPHERDSTOWN Rtr-AFP Het vredesoverleg tussen Israël en Syrië begint eindelijk serieus op gang te komen. Na getouw trek over de agenda kwam het gisteren tot een ontmoeting tussen de Israëlische premier Barak en de Syrische minister van buitenlandse zaken Al-Sha- ra. Volgens de woordvoerder van het het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, James Rubin, verliep de ontmoeting tussen de twee bewindsman nen constructief en productief. Wat er precies is besproken is niet bekendgemaakt. Maar vol gens Rubin heeft het gesprek tussen Barak en Al-Shara het vredesproces weer op de rails gezet. De ontmoeting in het Ameri kaanse Shepherdstown bij Was hington werd bijgewoond door president Clinton en zijn minis ter van buitenlandse zaken Al bright. Na afloop was er een infor mele receptie die de delegatie leden de kans moest geven een betere werksfeer te creëren. De twee delegtaties hebben vrijwel geen direct contact met elkaar. Ze gebruiken hun eigen ingang naar hun eigen afdeling van het hotel dat de Ameri kaanse regering voor hen heeft afgehuurd. „Af en toe groeten we elkaar in de gang, maar ver der is er geen contact", vertelt een Israëlisch delegatielid. Maandag was president Clin ton ook al naar Shepherdstown gegaan, maar toen slaagde hij er niet in Barak en Al-Shara rond dezelfde tafel te krijgen. Dat hem dat gisteren wel lukte werd op zich al als doorbraak gezien. Syrië was het niet eens met voorgestelde volgorde van on derhandelingspunten. Damas cus eiste dat teruggave van de Golanhoogte bovenaan de agenda kwam te staan. Israël wenste in eerste instan tie zijn veiligheidssituatie na te rugtrekking van de in 1967 ver overde hoogvlakte te bespre ken. Gisteren werden de partij en het eens over de te volgen procedure. telaviv ad bloemendaal correspondent Jarenlang heeft hij ongestraft alles gezegd wat hem voor zijn mand kwam. Hij bele: digde feministen, homoseksuelen en kolo nisten. Hij tapte schuine moppen met foto grafen. Hij gaf ongezouten kritiek op pre mier Netanyahu en diens rechtse regering. Hij lapte zijn status als neutrale leider van de natie aan zijn laars* en bleef toch hoog scoren in de opiniepeilingen. Maar de kruik gaat net zo lang te water tot hij barst. De onthulling dat de Israëlische president Ezer Weizman tussen 1988 en 1993, toen hij minister en parlementslid was, meer dan een miljoen gulden heeft aangenomen als gift van een Franse vriend, gaat hem de kop kosten. De vraag is niet langer óf hij zal ciftreden, maar alleen nog hoe en hoe snel. De onthulling dat Weizman een grote gift heeft aanvaard, is afkomstig van Yoav Yitz hak, een journalist die al vaker schandalen boven tafel bracht. Weizman kreeg het geld van een goede vriend in Frankrijk, de tex- tielkoning Edouard Sarousi. Vanaf 1988 stortte deze op gezette tijden een aardig bedrag op Weizmans bankrekening: in to taal 453.000 dollar. Waarom was Sarousi zo gul? „Een kwestie van goede vriendschap, waar niemand iets mee te maken heeft", zegt Yacov Weinroth, Weizmans advocaat. Yitzhak deed gisteren meer onthullingen. Hij zei dat Sarousi het niet bij de persoonlijke giften had gelaten, maar ook nog eens 6,5 miljoen dollar had gestort in de kas van 'Yahad', een door Weizman opgerichte politieke partij die geen lang leven was beschoren. Weizman zou een paar honderdduizend dollar heb ben aangewend voor eigen gebruik. Dat zou zijn doorgegaan na 1993, toen hij pre sident werd. In politieke klingen vraagt men zich af waarom de onthullingen juist nu komen. Er zou een verband kunnen zijn met opwinding over Weizmans uitgespro ken standpunt over vrede met Syrië en te rugtrekking van de Golan. Het volk zal zich daarover moeten uitspreken in een refe rendum. De president liet vorige week we ten dat hij 'naar huis gaat' als het volk nee zegt. 'Politieke chantage', riepen vooral de rechtse partijen, maar ook andere politici meenden dat de neutrale president veel te ver was gegaan. Weizman mag volhouden dat hij niet aan aftreden denkt, zijn zaak staat er slecht voor. Zó slecht dat zelfs de invloedrijke Ha'qretz, een krant die hem doorgaans de hand boven het hoofd houdt, nu aandringt op zijn onmiddellijke aftreden. „Het pu bliek verwacht van zijn vertegenwoordigers dat ze zich behelpen met hun maandelijkse salaris, en zich niet laten verleiden door giften", schreef de krant in een hoofdarti kel. Toch akkoord over overdracht Jordaanoever tel aviv ad bloemendaal correspondent Na twee maanden van vergeefs protesteren hebben de Palestij- nen gisteren besloten akkoord te gaan met een Israëlisch aan bod voor landoverdracht op de Westelijke Jordaanoever. Israël zal (waarschijnlijk vandaag nog) vijf procent van het gebied overdragen aan het Palestijnse bestuur van Arafat. Later deze maand volgt nog eens 6,1 pro cent. De percentages zijn vastge legd in het in september vorig jaar gesloten tweede Wye-ak- koord. De Palestijnen protes teerden echter tegen de samen stelling van het gebied dat Isra el bereid was op te geven. Dat ze nu toch akkoord zijn gegaan, heeft waarschijnlijk te maken met het op gang komen van on derhandelingen tussen Israël en Syrië. De Palestijnse presi dent Arafat is bang dat hij na het sluiten van een Israëlisch- Syrisch vredesverdrag onder zware druk zal komen. In Israël wordt het toegeven van de Palestijnen gezien als een overwinning voor premier Barak. In veel commentaren is de afgelopen maand vastgesteld dat de hervatting van het over leg met Syrië mede is bedoeld om Arafat de duimschroeven aan te zetten. De vijf-procents terugtrek king had al afgelopen novem ber moeten worden uitgevoerd, maar de Palestijnen gingen toen niet akkoord met wat Isra el bood. voerster. De milieuschade van de ramp met de Erika (begroot op ruim 380 miljoen gulden) wordt vergoed uit een interna tionaal fonds, waarin zeventig landen een deel van hun doua neheffingen op olie-importen storten. Dit fonds, dat al in 1972 in het leven werd geroepen, legt volgens de Commissie de reke ning niet bij de juiste partij neer. Stelregel moet zijn dat de maatschappij die vervuilt, ook betaalt, aldus de EU. Behalve een nieuwe regeling van de aansprakelijkheid wil Brussel ook de Europese veilig heidseisen voor olietransporten aanscherpen. Uit onderzoek blijkt dat de verplichting om 25 procent van de schepen in Eu ropese havens te inspecteren, niet wordt nageleefd. Volgens een woordvoerster wordt gemiddeld slechts vijftien procent gecontroleerd en dan nog meestal louter administra tief. Poetin was al op de hoogte van vertrek Jeltsin moskou ap Vladimir Poetin was al tien da gen op de hoogte van het aan staande vertrek van Boris Jeltsin als president van Rusland. Dat heeft Poetin, die nu behalve premier ook interim-president is, verklaard in een interview op de Russische televisie. Poetin erkende onomwonden dat Jeltsin vervroegd terugtrad om de kansen van Poetin bij de aanstaande presidentsverkie zingen te vergroten. Jeltsin wil de dat de verkiezingscampagne 'naar zijn eigen wensen ver liep', aldus Poetin. „Hij hielp mij door me een vliegende start te bezorgen." Poetin zei dat Jeltsin, die op oudejaarsdag zijn ontslag nam, hem vlak na de parlementsver kiezingen van 19 december op de hoogte had gesteld van zijn aanstaande vertrek. Die verkie- zihgen eindigden in een triomf voor de Kremlin-gezinde Een heidspartij, die zich achter Poe tin had geschaard. 'Bescherm Rusland' waren de laatste woorden die Jeltsin zei toen hij de deur van het Kremlin achter zich sloot, aldus Poetin. VN: Veel meer immigranten nodig in Europa new york ap De Verenigde Naties hebben vastgesteld dat Europa de ko mende vijftig jaar waarschijnlijk veel meer immigranten moet toelaten om de beroepsbevol king op peil te houden en de ef fecten van de vergrijzing tegen te gaan. Dat staat in een rap port van de VN-bevolkingsafde ling (UNPD) dat naar vervvach ting in maart openbaar wordt gemaakt. UNPD-directeur Joseph Cha- mie zei dat het rapport waar schijnlijk tot heftige debatten zal leiden in Europa, waar in te genstelling tot de VS, Canada en Australië grote bezwaren be staan tegen toegenomen immi gratie om de arbeidsmarkt aan te vullen. Hij wees op recente peilingen in Zwitserland, Oostenrijk, Frankrijk en Duitsland, waaruit naar voren komt dat veel men sen tegen de komst van meer immigranten zijn. „Het wordt een uitdaging voor Europa", zei Chamie. „Maar hoe langer ge wacht wordt, hoe ernstiger het probleem wordt." Volgens schattingen zal de Europese beroepsbevolking de komende vijftig jaar enorm af nemen. De voornaamste reden is het lage geboortecijfer. In Ita lië bijvoorbeeld zal de huidige bevolking van 57 miljoen men sen dalen naar 41 miljoen in 2050. Om dat verlies aan ar beidskrachten en premiebeta lers op te vangen heeft Italië tussen 1995 en 2025 per jaar naar schatting 300.000 immi granten nodig om de beroeps bevolking op peil te houden, zo stelt het VN-rapport. De vergrijzing is een groot probleem in de westerse wereld omdat pensioenen langer uit betaald moeten worden dan eerder was aangenomen en ou deren meer zorg behoeven waarvan de kosten door de werkenden moeten worden op gebracht. Momenteel zijn er in Europa vijf werkenden voor el ke gepensioneerde. In 2050 zal dat gedaald zijn naar twee wer kenden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5