Leidsch Dagblad NS falen bij bestrijding van agressie IB Skaten of ringsteken op Koninginnedag? 'Die zak zoute drop is inmiddels traditie' Zoektocht naar slachtoffers treinongeluk gaat verder LUMC riskeert conflict met minister over studentenaantal VERHUIZENz 90% organisatie 10% vervoer Churchill wilde af van 'fascist' De Gaulle Criminelen en asoeialen onder voorwaarden welkom in Flevoland 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD jlSDAG 5 JANUARI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 •ie puters -jstraf op iet de iloeg 12 Katholiek 'Donum vitae' ziet af van steun protestanten Wassenaar neemt week lang afscheid van burgemeester Piet-Heijn Schoute 16 Russische zeearenden voor de fok naar Alphen aan den Rijn miljoen voor -besmetting ïliepatiënten die zijn door donorbloed van jers, kunnen een ver van vijf miljoen gul- ïtvangen. Dat aanbod is ,tig van drie producen- j |i bloedproducten. Voor- f voor de uitkering is (ongeveer 130 patiënten van juridische stappen. fi,;ijkt uit overleg tussen de i ^andse Vereniging van jflliepatiënten en de far- itische industrie. iter keurt politie af ■Atterdamse politie han- j/onrechtmatig toen ze in "~lber de Millinxhuurt af- Jfclde en iedereen fouil- •*die erin of eruit wilde. Blieft de rechtbank in Rot- 11 bepaald. y.scherpt regels jjr zeevaart aan ff -rijk is wakker geschud if We olieramp die zich na ml rgaan van de tanker Eri- |£)[i de Bretonse kust vol- Op verzoek van premier bereidt de Europese nu een reeks strenge egelen voor, die het de leep vaart een stuk moei- |- i, moeten maken. Zo wil ptl dat de vervuiler, net fëjde VS, gaat betalen voor ruimen. ®iten raken hun n maten kwijt 'andjevol excentriekelin- _£rzet zich er nog tegen, IQ verder is het Verenigd krijk afgelopen zaterdag jloos overgegaan van het j |ns zo onbegrijpelijke ei- J jsteem van maten en ge- ?n op het Europese me- stelsel. Toch blijven mge instituten bestaan, at een groot glas getapt fe, og altijd een 'pint', ofwel _iilliliter. ie autotunnel lier het Kanaal ■J utotunnel tussen Frank- ""en Groot-Brittannië is 1 Jlag dichterbij gekomen, r'iinnel, dat al per spoor giers onder het Kanaal ~£rt, heeft een studie ver- maar de haalbaarheid van weebaansweg onder wa- last de huidige timnel. De en in gen zijn - zonder m>aarmaking - overhan- aan de Franse en Britse st VNU stijgt a 19 procent De koninlijke familie viert Koninginnedag op zaterdag 29 april in Leiden en Katwijk, zo is maandag bekend geworden. De Oranjeverenigingen moeten in samenwerking met de gemeen tebesturen in allerijl plannen bedenken om de hoogheden en de feestvierders te vermaken. Wordt het ringsteken en tobbe- dansen of skaten en stropdasafknippen? Of allebei? Of iets heel anders? Stuur uw suggesties aan: Redactie Leidsch Dagblad, Ant woordnummer 10050, 2300 VB Leiden (een postzegel plakken hoeft niet) of e-mail naar redactie.ld@damiate.hdc.nl, onder vermelding van Koninginnedag. Woensdag 12 januari om ne gen uur sluit de inzending. Volgende week zaterdag publice ren wij een bloemlezing uit de reacties van lezers. Conclusie FNV uit rapport KPMG De NS en de overheid schieten tekort in de bestrijding van agressie in treinen en op stations. Afspraken tussen de NS-directie en het spoorwegpersoneel over extra con ducteurs op treinen en toegangscontroles op stations zijn onvoldoende nagekomen. Dit concludeert de vak bond FNV Bondgenoten uit een rapport van accoun tantskantoor KPMG. Op basis van het rapport stelt de bond een aantal nieuwe maatregelen voor, die vandaag met de NS-directie worden besproken. Beatrix zoekt op Koninginnedag altijd naar Oscar Meijer LEIDEN ANNET VAN AARSEN Een kamer in hotel De Doelen aan het Ra penburg heeft hij inmiddels geboekt. En hij denkt nu al hard na over de plek waar hij straks - op 29 april - het beste kan gaan staan. Oscar Meijer (38) uit Amersfoort moet en zal Beatrix bij haar bezoek aan Lei den een zak drop overhandigen. De vorstin zoekt hem al vijf, zes jaar trouw op met Ko ninginnedag om het snoepgoed in ont vangst te nemen. „Vorig jaar zwaaide ze heel breed met de zak drop in de camera." Meijer kreeg met zijn actie zelfs landelijke bekendheid. Hij mocht in het tv-program ma van Paul de Leeuw uitleggen wat hem beweegt. De Amersfoorter houdt van het Nederland se koningshuis. „Dat is met één naam be gonnen: Juliana. De glans die zij had, is wat mij betreft overgegaan op haar dochter. Beatrix lijkt misschien wat formeler, maar in het persoonlijk contact is ze bijzonder aardig. Die zak drop - zoute hoedjesdrop - is inmiddels traditie geworden. Ik ben er mee begonnen toen de koningin in Sittard op bezoek was. Ik had van iemand, die contacten aan het hof heeft, gehoord dat de koningin erg van drop houdt. Ze voelde zich die dag in Sittard niet zo heel erg goed, klaarblijkelijk. Ze nam de zak drop in ont vangst en zei met verstikte stem 'O, dank u wel. Ik heb zo'n last van mijn keel'." Sindsdien zorgt Meijer dat hij met Konin ginnedag vooraan staat. „Ik sta 's ochtends vroeg al op mijn post. De mensen van de Rijksvoorlichtingsdienst, die dan de route al een keer lopen, maken altijd een praatje met me. Dan vragen ze of ik later - als de koningin voorbij komt - ook op die plek sta. Vorig jaar liep de koningin linea recta naar mij toe. Maar het is elk jaar weer spannend: gaat het lukken of niet." Met de koningin wisselt Oscar telkens slechts een paar worden. Met de prinsen heeft hij in de regel een iets langduriger contact. „En met mr. Pieter. Die komt elk jaar trouw zijn felicitatie in ontvangst ne men. Vorig jaar heb ik ook nog gesproken met prins Constantijn. 'We hebben u giste ren gezien bij Paul de Leeuw. Dat was erg leuk', zei hij toen. Dat vindt ik nou aardig om te weten, dat de prins ook naar zulke programma's kijkt." DEN HAAG ANP Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat vindt de toe nemende agressie in het open baar vervoer niet een probleem van de openbaar vervoerbedrij ven alléén. De bewindsvrouw is voorstander van een gezamen lijke bestrijding ervan door de openbaarvervoerbedrijven en verschillende ministeries. Nete lenbos zei dat tijdens de nieuw jaarsreceptie van het Koninklijk Nederlands Vervoer in Den Haag. naar aanleiding van een incident maandag, waarbij een conducteur in zijn been werd gestoken door een zwartrijder. De minister bepleit een lik- op-stuk beleid voor het gehele openbaar vervoer. Want meer toezicht moet ervoor gaan zor gen dat het geweld afneemt, al dus de minister. „Voor dat plan komen er meer conducteurs op bussen en trams." Voor de ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag trekt de minister 10 miljoen gulden uit om 160 nieuwe conducteurs aan te ne men. Ook wil ze meer camera's in bussen plaatsen. Volgens FNV-bestuurder Vlek is NS een afspraak uit het verle den om vierhonderd formatie plaatsen vrij te houden om agressie te bestrijden, onvol doende nagekomen. Door de problemen op de arbeidsmarkt is dat personeel ingezet voor re gulier werk, aldus de vakbonds bestuurder. Hij verwijt de over heid dat die harde taal spreekt over het geweld, maar dat die NS als enige bedrijf in Neder land 20 miljoen laat betalen voor politiediensten. Ook wor den volgens Vlek te veel zaken rond geweld in de trein gesepo neerd. Pagina 3: Treinconducteurs moeten bedelen om veiligheid Vlammen en rook bemoeilijkten de reddingswerkzaamheden na de treinbotsing. ASTA AFP-Rtr Noorse reddingswerkers hebben vandaag de zoektocht naar slachtoffers van de trein botsing bij Lillehammer voortgezet. Er wor den nog 26 mensen vermist. Voor hun le ven wordt gevreesd. Het officiële dodental ligt voorlopig op zeven. In de treinen zaten ook twee Nederlanders, zij bleven onge deerd. Het ongeluk gebeurde gisteren toen twee passagierstreinen op een enkelspoor frontaal op elkaar reden en in brand vlo gen. Een intercity die vanuit de stad Trond- heim op weg was naar de hoofdstad Oslo ramde in een uitgestrekt bosgebied een lo kale trein, die vanuit Hamar in noordelijk richting reed. De twee treinen hadden sa men ongeveer honderd mensen aan boord. Van hen moesten er 22 met verwondingen naar het ziekenhuis, 47 Anderen zijn naar een hotel gebracht dat als crisiscentrum is ingericht. Het ongeluk gebeurde vlakbij het iaarlemse uitgeefconcern -'riet de winst flink stijgen. e nieuwjaarsbijeenkomst jpman Brentjens gisteren wachten dat de winst per gel met ongeveer negen- jrocent zal stijgen. £$er Namibië TjJkt moordenaars 0 eger en de politie van Na- i hebben de jacht ge- jjl op de daders van de tpartij van gisteravond, bij drie Franse kinderen attet leven zijn gekomen. De riteiten hebben de verant- delijkheid voor de aan- t ielegd bij de verzetsbewe- lUnita, die in Angola in 1 e gevechten is gewikkeld !iet leger. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het LUMC in Leiden hoeft niet te denken dat het meer studenten kan opleiden dan de rijksoverheid toestaat. Dat is onmogelijk, zegt het ministerie van onderwijs. Een woordvoer ster stelt een conflict met de minister in het vooruitzicht als de medische faculteit van de Universiteit Leiden het toch doet. Voorzitter Buruma van de Raad van Be stuur van het Leids Universitair Medisch Centrum kondigde in zijn nieuwjaarsrede aan dat de universiteit en het ziekenhuis hun boekje te buiten gaan als de overheid niet zelf een oplossing bedenkt voor het dreigende te kort aan artsen en specialisten. Vanaf 2005 neemt Leiden in dat geval meer studenten -aan dan het aantal dat het na loting toegewe zen heeft gekregen. Buruma vindt dat de mi nisteries van volksgezondheid en onderwijs onvoldoende beseffen welke problemen op de (academische) ziekenhuizen af komen. In een toelichting op zijn toespraak zei hij dat over een paar jaar werkweken in ziekenhui zen van zeventig tot tachtig uur niet meer als normaal, maar als ongezond worden ervaren. Bovendien is zestig procent van de studenten vrouw en vrouwen willen vaker in deeltijd werken. Het rijk moet de numerus fixus ver soepelen - zo stelt Buruma - anders schaft het LUMC de loting zelf wel af. Wat Buruma wil, kan en mag niet, stelt een woordvoerster van het ministerie van onder wijs. Meer geld dan de bijdrage voor het aan tal toegewezen studenten geeft de overheid in elk geval niet. Het rijk is wel van plan om de komende jaren meer studenten toe te laten voor medische studies. Neemt het LUMC niettemin vanaf 2005 toch meer studenten aan, 'dan wordt de minister boos', zegt de woordvoerster. Wat daarvan de gevolgen zijn, geeft ze nog niet prijs. „Sancties doen niet ter zake. Het is gewoon niet mogelijk en 2005 is ook nog heel ver weg." LELYSTAD GPD Gemeenten en politie moeten de mogelijkheid krijgen nieuw komers door te lichten op'aso- ciaal of crimineel gedrag. Als blijkt dat een gezin bekend staat als crimineel kan de ge meente vestigingseisen stellen, zoals verplichte opvoedingsbe geleiding. Korpschef G. Horstmann van regiopolitie Flevoland lanceer de dit idee gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede. Horstmann wil nog niet zo ver gaan asociale nieuwkomers te weigeren. „Maar ik zal ze wel bij voorbaat laten weten dat ze alleen onder voorwaarden welkom zijn. En die voorwaarde is dat ze óf hun gedrag aanpassen, óf moeten rekenen op bijzonder vèel poli- tie-aandacht", aldus Horst mann, die zitting heeft in de landelijke werkgroep die zich bezighoudt met privacywetge ving. Horstmann is tot zijn idee ge komen doordat driehonderd Flevolandse families verant woordelijk zijn voor bijna een vijfde van de delicten in die provincie. Hij vroeg zich af hoe veel probleemgezinnen een ge meenschap redelijkerwijs kan verdragen en of er een grens kan worden gesteld aan vrije vestiging in gemeenten. „De sa menleving zal een antwoord 'f en Samenleving, ek van de Dag i^tura/Strips iflngerr fell11,13,15,16 programma's9 18 Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. Bel voor informatie of offerte: 071-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 Hoogspanning Elektrisch spektakel met speurtocht en puzzel steeds vanaf 14.00 uur 6/1 rondleiding met een lach 7/1 workshop en 9/1 toneel Museum Boerhaave, Lelden Lange St. Agnietenstraat 10 071-5214 224 LONDEN Rtr De Britse premier Churchill smeedde tijdens de Tweede Wereldoorlog een complot om ge neraal De Gaulle af te zetten als leider van de Vrije Franse troepen. Dat blijkt uit geheime overheidsdocumenten die openbaar zijn ge maakt. In de documenten staat dat Churchill De Gaulle omschreef als een 'verwaande, zelfs kwaadwillige man' met 'fascistische neigin gen', die Groot-Brittannië haatte. Volgens Britse kranten drong Churchill er bij zijn oor logskabinet op aan De Gaulle te 'elimineren' als politieke kracht. De documenten laten zien dat ook de Ame rikaanse president Roosevelt wilde dat De Gaulle op een zijspoor werd gezet. Roosevelt merkt in mei 1943 in een memo aan Churchill op dat De Gaulle's houding 'bijna niet te tole- ren' is. Hij betwijfelt bovendien of de Fransen wel achter hem staan. Roosevelt wist nog wel een baan voor de afgezette De Gaulle: Chur chill zou hem wellicht 'gouverneur van Mada gascar' kunnen maken. NR. 42200 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG 2,40 18 Hoofdsuppoost I Nederlandse Willem l'Ecluse volleybalploeg neemt afscheid van levert prutswerk Leidse Schouwburg af tegen Letten HET WOORD IS AAN Lewis H. Lapham Journalistiek is beeldhou wen in sneeuw. FOTO AP CORNELIUS POPPE station van Asta, ongeveer 160 kilometer ten noorden van Oslo. Als de vermisten in derdaad zijn omgekomen gaat het ongeluk de geschiedenis in als het ergste dat ooit in Noorwegen is gebeurd. Over de oorzaak is nog niets bekend, maar op het traject is nog geen modem waarschuwingssyteem in gebruik dat een trein automatisch laat stoppen als deze door een rood sein is gereden. Andere spoorlijnen hebben zo'n systeem wel. Korpschef wil nieuwkomers doorlichten op gedrag 378o r/70 3*/7o 30% 30% 40% 30% 20% 10% AEX-index als jojo op en neer AMSTERDAM ANP De aandelenkoersen op de Am sterdamse beurs gedroegen zich vanmorgen als een jojo. Al direct na de opening maakte de belangrijkste beursbarometer, de AEX-index, een duikeling en verloor ruim zeventien punten. Daarna trad enig herstel in. Om elf uur stond de index van de 25 hoofdfondsen op 632,17 pun ten, ofwel iets meer dan tien punten lager dan gisteren. Daarmee deed het Damrak het beter dan de Aziatische beurzen waar de aandelenkoer sen vandaag hard onderuit gin gen. In Hong Kong sloot de Hang Seng-index met een ver lies van 7,2 procent, de beursin dex in Singapore zakte 5,5 pro cent. In Zuid-Korea verloren de aandelenkoersen gemiddeld 6,9 procent. De beurs in Tokyo bleef nog redelijk overeind. De Nikkei-index daalde 460,31 punten, ofwel 2,4 procent. De beurskoersen staan onder druk door onzekerheid over de Amerikaanse rentemarkt. Giste ren gooide een analistenrap port van de zakenbank War burg Dillon Read olie op het vuur. Volgens de zakenbankiers zal de korte rente dit jaar één procent stijgen. Een dag eerder voorspelden de collega's van Morgan Stanley Dean Witter hetzelfde. Pagina 6: Wall Street duikelt drie procent Pagina 7: Beurs voorlopig on rustig Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Naam: moeten geven op de vraag: hoe veel vrijheid staan we elkaar toe?" Hoofdofficier van justitie in Fle voland D. Veurink reageert voorzichtig: „De situatie is denkbaar dat sommige gevallen in botsing met de grondwet ko men. Als je niet uitkijkt, worden gezinnen verbannen uit alle ge meenten." Burgemeester van Lelystad C. Leeuwe wil de dis cussie wel aangaan. „We kun nen misschien instrumenten ontwikkelen om onder bepaal de voorwaarden gezinnen toe te laten. Maar ik heb ook aarze lingen. Er wordt al snel door de bevolking geëist om criminele gezinnen weg te sturen." Na de eerste twee weken betaal Ik ml]n abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114 t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1