Oe schouwburg is het oudst, daarna kom ik' J Cultuur Kunst 0 Tien Grammy-nominaties voor 'oude rot' Santana Groningen twee dagen het pophart van Europa Met Seth naar de zondagsschool Miss Creola en miss Alwanda Puff Daddy voor rechter NSDAG 5 JANUARI 2000 941 17 t Jpjaar voor Rijksmuseum E'Erdam Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een topjaar er de rug. In 1999 kreeg de kunstinstelling 1,3 miljoen be ers. Dat aantal behoort tot de hoogste jaarcijfers in de ge- ien Idenis en is 6 procent meer dan in '98, aldus het museum. strtecord dateert van 1969, het Rembrandtjaar, toen 1.420.000 "iefeen de kassa van het Rijksmuseum passeerden. In 1996 °er I het museum door ruim 1,3 miljoen mensen bezocht. Pu- strekkers in '99 waren de tentoonstellingen 'Van Gogh te l 'Adriaen de Vries' en 'Het Nederlandse Stilleven'. Dit jaar anf|jacht het Rijksmuseum de nodige toeloop vanwege het 200- st"Hbestaan dat met diverse tentoonstellingen wordt gevierd. Iplw aprii is er bijvoorbeeld de jubileumexpositie 'Glorie 3 d^le Gouden Eeuw'. Het nabij het Rijksmuseum gevestigde vor<Gogh Museum noemde zich eind vorig jaar de best bezocht tonstelling in Nederland. Sinds de heropening op 24 juni e'c Mnen daar 700.000 mensen. rsmuseum krijgt Doeve-collectie erdam Het Nederlands Persmuseum in Amsterdam is een ngrijke collectie politieke tekeningen van Eppo Doeve --7-1981) rijker. Het gaat om zo'n 2500 tekeningen en schil- Lsn. Doeve maakte de tekeningen vooral voor Elseviers ycblad en Elseviers Magazine. Naast politieke prenten maak- I illustraties van rechtszittingen en ging hij met verslagge- op pad. Door de nieuwe aanwinsten wordt Persmuseum /an de belangrijkste bewaarplaatsen van werk van Eppo We. Verder is de positie als 'centrum voor de politieke prent' :erkt, aldus de instelling. De collectie van het Persmuseum L t ondermeer werk van tekenaars als Albert Hahn, Tjerk Bot- l en Lex Metz. Het museum opent dit najaar een eigen ex- iderwijk zonder Earring op tournee 1; Cesar Zuiderwijk, drummer van de Golden Earring, gaat (ii z»urnee langs theaters in Nederland. Samen met Percossa ussion brengt hij het programma 'Alle gekheid met een Ie'. Percossa Percussion heeft eerder met een eigen voor- A)llng op het toneel gestaan. De groep speelt klassiek, Japans, ;s, laans en onzichtbaar (elektronisch) slagwerk. Zuiderwijk zal e 0veel humor zijn kijk geven op drummers en normale men ieven en overspel. De aftrap is 5 februari in Zaltbommel, op ag 10 maart komt Zuiderwijk naar de Leidse Stadsgehoor- 30fc hali de nine Moreau krijgt Gouden Beer In De Franse actrice Jeanne Moreau zal komende maand jjnï 50ste editie van het filmfestival in Berlijn worden onder- ^den met een Gouden Beer. De prestigieuze onderschei- !in?!geldt haar gehele oeuvre. De 71-jarige Moreau begon haar 1 .arrière in 1949. Ze werkte met een aantal van de belarig- 8ene regisseurs, onder wie Orson Welles ('Chimes at Mid- 3eeit') en Frangois Truffaut ('Jules et Jim'). Beroemd werd ze SP'Viaar rollen in 'Ascenseur pour l'echafaud' en 'Les Amants', .fegisseur Louis Malle speciaal voor haar had geschreven. ;r 1!in de jaren '90 acteerde ze nog in verschillende films. Tij- het festival zal een retrospectief aan de Franse actrice ge- r-in- 'vaJrvolg Blair Witch Project ^^geles Er komt een vervolg op The Blair Witch Project. ïtll(Vervolg op de meest rendabele film van 1999 wordt geregis- et a door Joe Berlinguer. De bedenkers van de film zijn bij The nale witch Project 2 betrokken als uitvoerende producenten, iel Myrick en Eduardo Sanchez, de medemakers van de prfilm, gaan op hun beurt een komedie maken met de titel rt of Love' dat een kruising moet worden tussen Monty Py- i en Airplane. The Blair Witch Project was vorig jaar een Hicces. De film werd gemaakt voor 40.000 dollar en bracht «IH™ °p- Spears versus Aguilera voor beste nieuwkomer Santana, de 52-jarige rockgita- rist die in 1999 een zeer succes vol comebackalbum maakte, heeft gisteren tien Grammy-no minaties in de wacht gesleept. De Grammy's gelden als de Ós cars van de muziekwereld. Santana's nieuwste cd 'Su pernatural' werd genomineerd voor album van het jaar. De hit single 'Smooth', die in Neder land de hitparades nauwelijks haalde maar in de Verenigde Staten al weken op 1 staat, maakt kans op de Grammy voor song van het jaar. Sant ana's albumtrack Put Your Lights On', gemaakt in samen werking met Everlast, werd ge nomineerd in de categorie bes te rocknummer en het duet met Eric Clapton, 'The Calling', maakt kans op de titel van beste instrumentale rocksong. Het Amerikaanse trio TLC sleepte zes nominaties in de wacht, waaronder die voor al bum van het jaar ('Fanmail'), song van het jaar ('No Scrubs') en beste popnummer door een groep ('Unpretty'). Andere genomineerden zijn onder meer Cher (beste single voor Believe'), Backstreet Boys (voor het album 'Millennium' en de single 'I Want it That Way') en Ricky Martin (voor de single 'Livin' La Vida Loca' en zijn jongste album). In de categorie beste nieuw komer zullen de twee tiener sterren Britney Spears en Chris tina Aguilera het tegen elkaar moeten opnemen. Noorderslagfestival begint vrijdag Groningen is het komende weekeinde even het pophart van Europa. Vrijdag 7 en zater dag 8 januari staat de Martinis- tad geheel in het teken van het popfestijn Eurosonic/Noorder- slag. Meer dan vijftig bands en artiesten spelen vrijdag tijdens Eurosonic (The European Showcase Festival) op vijftien verschillende podia in het cen trum van Groningen. Tijdens het Noorderslagfesti val - dat door popkenners tot graadmeter van de Nederlandse popmuziek is bestempeld - tre den veertig bands op in cul tuurcentrum De Oosterpoort. En net als voorgaande jaren was het Noorderslagfestival ook dit keer in een mum van tijd uitverkocht. Beide dagen is het festival ook live te horen op Radio 3 FM. De VPRO en NÓS hebben in samenwerking met de Euro pean Broadcasting Union ra diozenders in heel Europa zoals de BBC en Studio Brussel be reid gevonden de optredens in Groningen live uit te zenden. Ook popliefhebbers in Molda vië, Finland, België, Denemar ken, Ierland, Duitsland, Frank rijk, Polen, Hongarije en Zwit serland kunnen hun popzender afstemmen op Groningen. Het festival weet zich daarmee ver zekerd van een miljoenenpu bliek. Maar de veertiende editie van Noorderslag is meer dan een popfestijn. Zo wordt zaterdag nacht de Popprijs uitgereikt aan de band of artiest die zich in 1999 het meest verdienstelijk heeft gemaakt voor de Neder landse popmuziek. Vorig jaar werd de prijs gewonnen door Junkie XL. Eerdere prijswin naars waren Marco Borsato, Ebo Man, Osdorp Posse, 2 Un limited, Bettie Serveert, The Scene en The Ex. Wie inhoudelijk wat dieper op de zaak wil ingaan, kan tij dens het festival terecht in de Oosterpoort. Daar is op beide dagen het Noorderslag Semi nar, een ontmoetingsplaats voor de Nederlandse en Euro pese muziekindustrie, de mu- ziekmedia, journalisten en ar tiesten. Dit jaar worden duizend deelnemers verwacht, ongeveer tweehonderd uit het buiten land. Tijdens het seminar wordt ook de winnaar van de Pop- Pers Prijs bekendgemaakt voor de journalist die de ontwikke lingen in de Nederlandse pop muziek het afgelopen jaar het best heeft gevolgd. Tom En gelshoven sleepte de prijs vorig jaar in de wacht. Op het pro gramma staan verder paneldis cussies, lezingen en workshops. -ifdsuppoost Willem l'Ecluse neemt afscheid van Leidse Schouwburg ;aste gezicht bij de deur e Leidse Schouwburg gaat Ikaaijnen. Het vertrouwde tt zi-rechts-garderobe' zal ïrhfrikort niet meer te horen t di Hoofdsuppoost Willem eshse verlaat het theater aan leende Vest. Na precies vijfen- tteij jaar stopt hij, moet hij r mén, omdat het nu een- s. gemeentelijk beleid is dat jorfe vijfenzestigste ophoudt ider werken. De 66-jarige i 'stee had daar aanvankelijk beztaal geen zin in: „Eigenlijk "offt nog wel even door willen zeflnmiddels heb ik me erbij wfelegd. Maar leuk is an- i, rtyvant ik hou van mijn werk eei schouwburg." Zijn colle- beqebben hem getroost met oorden: 'Willem, zie de iwburg als een Big Bro- zoeiuis: jij bent nu genomi- ;uw, dlie jaren is het werk in de topwburg een bijbaantje ge- jzeri voor de man die tot voor i. .jls landmeter in dienst was senie gemeente Leiden. Maar er bijbaantje dat onvoor- ?n jar veel vrije tijd heeft ge-, lleg'Ecluse: „Er zijn tijden ge- datl - bijvoorbeeld de opna- ;s ivan de show van Ted de - dat we tot diep in de 1 of tot 's ochtends vroeg Jten werken. Na afloop van C Vrstelling het decor afbre- Is jarenlang heel gewoon eg#st. Of personenauto's in agaatjes rond de schouw- aarj optillen en opzij zetten, l-jjit anders de vrachtwagen lecorstukken niet kon uit- ersl" gai was overigens een coile- r^dmeter die hem vijfen- of i jaar geleden op het baan- d3 de schouwburg heeft ge- kufr- Het was januari 1965. vvpinnert zich nog de titel d^et stuk dat toen speelde: (i der misdeelden'. „Dat studententoneel. Vlak 'Or had Toon Hermans veleer opgetreden. Dat had ;etl gemist." vinpïuse zou het baantje voor n par uitproberen. Het heeft langer geduurd en hem e herinneringen, de no dige plakboeken en vele pro grammaboekjes met handteke ningen van beroemdheden op geleverd. Onder een stichtings bestuur en enkele schouwburg directeuren heeft hij gewerkt, twee ingrijpende verbouwingen heeft hij meegemaakt. Na vijf endertig jaar is hij nu ruim schoots de nestor van het schouwburgpersoneel. Of zoals l'Ecluse zelf zegt: „De schouw burg is het oudst, daarna kom ik." In de loop der jaren heeft l'E cluse vele tienduizenden toe gangskaartjes gecontroleerd. Op 18 januari 2000 scheurt hij zijn laatste kaartjes, waarna hij en zijn vrouw als gast de voor stelling van 'Fame, the musical' mogen bijwonen. Dat belooft een feestelijke voorstelling te worden, al zal het wel nooit de uitbundigheid van het exclusie ve optreden van André Hazes evenaren dat l'Ecluse tien jaar geleden bij gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum kreeg aange boden. „Dat feest was onge kend, de balkons dreigden zelfs in te storten." Het geheel werd later over schaduwd door de zogeheten 'schouwburgaffaire'. Niemand van het toenmalige personeel wil nog praten over deze kwes tie. Zeker l'Ecluse niet, die nog altijd door de gebeurtenissen van toen geraakt lijkt. „Wat er ook allemaal is gebeurd: ik sta nog altijd achter Frans Boelen en Hans Kagie. Ik heb er in elk geval goede directeuren aan ge had." l'Ecluse heeft na al die jaren zo zijn favoriete artiesten: „Jas- perina de Jong - die ik bij het overhandigen van de bloemen niet mag maar moét zoenen-, Jos Brink, Frans Halsema, Mer cedes Sosa en Ko van Dijk, een sympathieke man die ik aan vankelijk nauwelijks durfde te benaderen." Zijn voorkeur gaat uit naar de oude garde die meer waardering leek te hebben voor het werk dat l'Ecluse en zijn collega's verrichtten. „Je hoor de er gewoon meer bij." Jongere artiesten, die hij soms hautain vindt, kunnen doorgaans minder op zijn sym pathie rekenen. Maar mis schien heeft het ook te maken met het feit dat de theatertech niek achter de schermen niet meer tot zijn \yerjcterrein be hoort. Het ontvangen van de theaterbezoekers is zijn taak, hetgeen hij uiterst serieus op vat. „Knoflook of haring eten is taboe, zo kan ik immers de be zoekers niet ontvangen." Een goede grap gaat hij daarentegen nooit uit de weg. Het heeft hem in de loop der jaren al eens een moorkop en een huzarenslaatje Willem l'Ecluse: „Knoflook of haring eten is taboe, zo kan ik immers de be- zoekers niet ont- vangen." foto marklamers opgeleverd. Ook willen mensen hem nog wel eens de hand schudden, als l'Ecluse hun toe gangskaartjes denkt aan te pak ken. Steevast krijgen ze dan 'ook de beste wensen' te boren, zelfs al is het medio mei. Bo vendien weet l'Ecluse wie bij wie hoort. „Mensen rekenen daar al op en zeggen bijvoor^ beeld: 'Mijn man is even de au to aan het parkeren'." Hij zal het allemaal missen. Vrijdag 21 januari biedt de di rectie van de schouwburg hem een receptie aan, daarna is het echt afgelopen. L'Ecluse: „Ik kan toch moeilijk thuis aan de deur 'links-garderobe' gaan staan roepen. Alleen de buur vrouw hoort dat misschien." Gelukkig blijft hij van het reilen en zeilen achter de schermen van 'zijn' Leidse Schouwburg goed op de hoogte. Inmiddels werkt zijn dochter er. theater recensie tom van ruswuk Voorstelling: 'De ommekeer' van Seth Gaaikema Gezien gis teravond, Nieuwe de la Mar theater, Amsterdam Aldaar nog te zien: t/m 8 januari. Daarna tournee door het land. Seth Gaaikema is zestig jaar. Dertig daarvan staat hij als cabaretier op de planken, veertig jaar is hij al actief als vertaler en schrijver van musicals. Met een gerust hart kun je zeggen dat hij zijn sporen heeft verdiend. Het pas begon nen jaar 2000 is eigenlijk zijn jubeljaar. Vandaar dat de Groningse domineeszoon heeft besloten met zijn nieuwe show 'De ommekeer' 'een fris begin van het nieuwe millennium' te maken (die tekst staat vermeld op de affiches). Maar wat is fris? Een nieuwe stijl, een andere aanpak? Dat blijkt (helaas) niet het geval. Wie Seth Gaai kema ergens in zijn dertigjarige carrière heeft gezien, weet wat 'ie kan verwachten: voor drachten in de stijl van Wim Kan en zingzeg- gende liedjes. Seth Gaaikema waagt zich nog steeds niet aan typetjes. Een wat geëxalteerde voordracht hier en daar, dat is alles. Het verschil met vroeger is dat hij kwetsbaar der is geworden, gevoeliger, openhartiger ook over zijn verhouding met zijn vader, zijn homo seksualiteit, zijn afkeer van de katholieke kerk. Hij is ook een tobber, die zich het lot van de he le wereld aantrekt. Natuurlijk heeft hij grappen. Zoals de vraag of minister Brinkhorst wel de meest geschikte man is om het mestoverschot terug te dringen. De man heeft zelf zoveel kak. Met de oudejaarsshow 'Doei' van Seth Gaaike ma nog vers in het geheugen beleef je wel regel matig een déja vu. Eigenlijk gaat het in 'De om mekeer' om het tweede deel van de show, na de pauze. Dan houdt hij de tien geboden uit de bijbel tegen het licht en toetst ze aan deze tijd van doden, stelen en liegen. Met de zaal wor den de christelijke waarden stuk voor stuk doorgenomen. Het leidt hier en daar tot fraaie teksten. Maar net als in zijn vorige shows speelt zijn gebrekkige zangstem hem parten en zijn de meeste melodieën eenduidig en monotoon. Wat zou een andere componist/zanger hier mooie dingen mee kunnen doen! Seth Gaaikema heeft z'n eigen publiek, ge middeld wat ouder, dat hem op handen draagt. Datzelfde publiek laat zich na de opsomming van tienmaal 'gij zult niet...' gretig meenemen in een community-singing met de woorden 'Nooit meer doen'. Als dat door de voltallige zaal uit volle borst is meegezongen eindigt Seth Gaaikema zijn show met de woorden: 'Kijk, dat is nou de ommekeer'. Even daarvoor heeft hij in plaats van de tien geboden tien tips voor de toekomst meegegeven. Zoals: 'Geloof in jezelf. Geloof in het leven. Breng het niet in kaart en benoem het niet. Als het even tegen zit, ver vloek het niet. Wees een zondagskind'. Je hebt dan ruim twee uur achter de rug. Het lijkt de zondagsschool wel. haarlem Een circusaffiche met 'Miss Creola en Miss Alwanda' uit 1904 is een van de fraaie afbeeldingen met getatoeëerden die te zien zijn op de tentoonstelling 'De versierde mens - De kunst van het tatoeëren' in het Haarlemse Teylers Museum. De expositie, tot 9 maart, toont zowel een overzicht van tatoeages bij niet-westerse volkeren als de ontwikkeling van dit verschijnsel in de westerse wereld, foto pr Hotelmarathon van kunstenares new york Rapper Sean Combs, beter bekend als Puff Daddy, arriveer de gisteren onder overweldigende persbelangstelling bij de officier van justitie in Manhattan, New York. Combs en popzangeres Jennifer Lo pez moesten voor de rechtbank verschijnen naar aanleiding van een schietincident in een nachtclub op Times Square afgelopen week. Bij het incident raakten drie mensen gewond. Combs en Lopez, die net de betreffende nachtclub hadden verlaten, reden door een rood stoplicht toen de politie ze wilde aanhouden. De politie deelde later mee dat Combs (30) aangeklaagd zou worden wegens illegaal bezit van een vuurwapen. De in New York geboren Combs geldt als één van de be langrijkste vertegenwoordigers van de Amerikaanse hip-hop. foto ap De grafisch kunstenaar Aga- ta Zwierzynska is op nieuw jaarsdag begonnen aan een marathonbezoek aan Am sterdamse hotels. Tot 29 fe bruari verblijft ze in zestig verschillende hotels om de hotelwereld van de hoofd stad in kaart te brengen. De kunstenares voert ge sprekken met gasten, eigena ren en personeelsleden van de hotels en houdt een speurtocht door kamers en archieven. Daarnaast staat er bij elk hotel een gebeurtenis op het programma. Zo orga niseert ze voor de dag in het Memphis Hotel een optre den van een Elvis-imitator. Van het 'onderzoek' moet aan het einde van dit jaar een publicatie verschijnen. Tijdens het project doet ze verslag van haar bevindin gen op internet en in een co lumn in De Volkskrant.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17