'Bij vlagen interessant, dan weer heel saai' Gejeremieer van Bangs om een paar brokstukkef Ki f Meningen ANKBORD Regionale krant haalt ook de volgende eeuw Inbeslagname rijbewijs bij iedere verkeersovertreding Is Bart van Big Brother ejj held? En waarom dan we Vlietlanden aantrekkelijk^ gebied dan Koudenhoor Zelfverheffing in stuk ov behoud predikantsopleidi Ln WOENSDAG 5 JANUARI 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieil met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Ooit adverteerden de geza menlijke Nederlandse dag bladuitgevers. met de slogan: 'De krant kunt u niet missen, geen dag'. Zoals de meeste re clameteksten is ook deze een vergroting van de werkelijk heid. Natuurlijk is de krant best een paar dagen misbaar. Tijdens mijn vakantie bijvoor beeld, kijk ik er nauwelijks naar om. Kranten lezen is voor mij werken en dat stel ik in de vakantie tot de laatste dag uit. Dan neem ik de sta pels door met een prettig soort onthechtheid en vervol gens zet ik me weer gretig aan het werk en aan het dagelijks lezen van doorgaans acht kranten. Het zal duidelijk zijn dat ik van 'ontlezing' geen last heb. De meeste Nederlanders wel. Ze nemen steeds minder de tijd voor hun krant en steeds meer tijd voor nieuwere, snel lere media als radio, televisie en internet. Sombermansen onder ons zijn bang dat deze eeuw het einde van de krant gaat bren gen. Ik geloof daar weinig van en ik geloof al helemaal niet in het einde van dagbladen die hun wortels in de regio heb ben. Ze maken wel een ont wikkeling door. Van spreek buizen van de autoriteiten, werden ze in de jaren zestig en zeventig het middelpunt van de toen heersende politie ke strijd over grote maat schappelijke thema's. Vandaag de dag wil de jour nalistiek alles bieden: van groot tot klein nieuws, ver weg en dicht bij huis; over de grote en de kleine wereld; over het ongewone en het alledaagse. Regionale dagbladen hebben daarbij een streepje voor op de grote nationale kranten. Ze zijn als geen ander in staat om het vaak abstracte nationale en internationale nieuws tot hanteerbare proporties terug te brengen en de gevolgen voor het leven van alledag te beschrijven. We zullen dat compacter moeten doen om de lezer met tijdgebrek te overtuigen dat hij zijn krant weliswaar best een paar dagen kan missen, maar niet de hele \yeek. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Na het lezen van diverse artike len over het grote aantal ver keersslachtoffers in Leiden, vraag ik mij af: wordt het niet de hoogste tijd alle handen in een te slaan? Mijn idee: politie mensen op straat - in onopval lende auto's - die bij iedere overtreding rijbewijs of kente kenbewijs in beslag nemen. De papieren kan men vervolgens terughalen bij de politierechter. Maar wel met een klein gaatje erin en niet eerder dan nadat de boete is betaald. B.J. Boonstra, Leiden. (Door de redactie bekort.) De voorpagina van de laatste editie van het Leidsch Dagblad van de vorige eeuw confron teerde ons met 'held' Bart Spring in 't Veld, de winnaar van Big Brother. Kan iemand mij vertellen waarop dit hel dendom is gebaseerd? Hoewel wij, afgezien van een kijkje dat de nieuwsdienst op woensdagavond ons vanuit het Almeerse huis gunde, geen en kele uitzending vanuit dat Big Brother-huis hebben gezien, menen we via de krantenbe richten ons een redelijk goed beeld te kunrten vormen van de zinloze leegheid der leefwereld waarin een aantal mensen en kele maanden doorbracht. Dat er toch zoveel mensen op de einddatum nieuwsgierig wa ren naar de ontknoping van het verblijf van een drietal overblij- venden, heeft waarschijnlijk al les te maken met het absurde geldbedrag, dat één der dl mers zou innen en nietU een prestatienorm. L We prijzen ons geluld weekdagen een zwembl kunnen bezoeken waarf- mensen elke dag weei uren besteden aan trainii op sportief gebied iets teL ken. Of deze jongelui al <PJ de top beklimmen, is vofc? niet relevant maar zij zijn n helden. Verpleegsters en vei kundigen in ziekenhuiz psychiatrische inricht^ bouwvakarbeiders die weer en wind hun brood verdienen; chirurg! levens van patiënten reaj zij zijn het die door ons afg* den worden gezien. 1 belangrijker is de watei^c teit. Die zal het loppe n e huidige bestuurskwalitei v Hoogheemraadschap en c vincie gewoon nooit hale Joppe en de andere Kagrc sen zijn in vergelijking i": Vlietlanden in de zomer 6 uit smerig van de. overstr' nitraten. rj Misschien wil het reg en lokaal bestuur daar ee aan doen. Ik denk dat d ee genoemde factor van veilu ter betekenis is dan alleE* perde tierelantijnen. Opnieuw worden ambities ont vouwd voor Koudenhoorn in Warmond en nu wordt daarbij gekeken naar de Vlietlanden in Voorschoten/Leidschendam. Dat voldoet beter aan de wens van de moderne recreant. In ie der geval kun je daar parkeren. Bij herhaling wil ik er in dat verband op wijzen dat de Vliet landen nog twee belangrijke voordelen heeft ten opzichte van Koudenhoorn. In de eerste plaats is het water van de Vliet landen veel beter toegankelijk. Het risico van verwonding door glas of stenen is kleiner. Er zijn bijvoorbeeld geen waterkerin gen die bestaan uit puin. Nog In de oudejaarsbijlage van het LD werd aandacht geschonken aan het feit dat de Leidse theo logische faculteit haar predi kantsopleiding toch behoudt. De vreugde van de betrokkenen is begrijpelijk. Maar waarom moest deze vreugde ontsierd worden door zelfverheffing? Een zekere Mendie vond het nodig een zeei grerende karakteristiek te van Utrechtse studenten centen. Je zal zo'n hoi wicht als predikante krijg J. den Door toedoen van Jeremy D. Bangs is in de pers in de Verenigde Staten in negatieve zin aandacht besteed aan een voornemen van het Leidse ge meentebestuur om de laatste resten van de tweehonderd jaar geleden afgebro- ken Vrouwekerk op te ruimen. Wat Bangs de Amerikaanse pers precies heeft laten weten, is mij niet bekend. Uit zijn bezwaar tegen wat hij meent dat onjuiste berichtgeving over deze affaire was (LD-pagina 'Menin gen' van 22 december), is dat niet af te leiden. Hij weet te melden dat er wel eens een Pelgrim in de Vrouwekerk een dienst heeft bijgewoond, dat sommige 'Waalse' vluchtelingen die de Vrouwe kerk frequenteerden de Pelgrims later naar de VS zijn gevolgd. En daaruit leidt hij af dat dit voldoende argument is om de laatste brokstukken van eer der genoemde kerk als een 'Pelgrims Memorial' te handhaven. (Hij spreekt zelf van de Vrouwekerkruïne; dat is een wat te groot woord voor deze res tanten). Het lijkt mij waarschijnlijk dat Bangs bij zijn alarmering van senti mentele Amerikanen heeft verzwegen dat er tal van andere - en veel fraaiere Arthur Rörsch is bewoner van de Pieterswijk. Hij schreef een opinie over de plannen van de gemeente om de resten van de Vrouwekerk te verwijderen en de publicaties die naar aanleiding daarvan verschenen in de Amerikaanse pers. - monumenten in onze stad zijn om nakomelingen van Engelse en Franse vluchtelingen, die later naar andere landen emigreerden, aan hun wortels te herinneren. Bijvoorbeeld de Pie terskerk, het Pe- seynhofje en de npilJIC Waalse Bibliotheek. UrllwIE Aldus is mijn indruk dat Bangs zich ten minste aan tendentieuze berichtge ving heeft schuldiggemaakt, ten nade le van de toeristische belangstelling die de werkelijk belangrijke monu menten verdienen. En daarmede ten nadele van de Leidse historische bin nenstad als geheel. Het gejeremieer van Bangs om een paar brokstukken, waarvan overigens meer dan de helft is nagemaakt, is voor mij aanleiding om een algemene discussie te entameren over wat be waard moet blijven uit zuiver archeo logisch/historisch oogpunt en vanwe ge toeristische attractiviteit. En voorts: wat is cultureel historisch verant woord om als attractiviteit te presen teren? Dit soort vragen kan ook worden opgeworpen bij plannen om een soort Rembrandt memorial in te richten om een graantje mee te pikken van de at tractiviteit die Amsterdam gaat ont wikkelen ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van de schilder in 2006. Het is natuurlijk pure kitsch om een Rembrandthuis te herbouwen; er is niets van hem hier bewaard geble ven. Op zich hoeven we kitsch niet te veroordelen - als het verkoopbaar is - maar we maken ons schuldig aan ver valsing als we het voor 'antiek' verko pen. De paar restanten van de Vrouwe kerk zijn echter wel echt. Zo zijn er, schat ik, enige tienduizenden straatkeien in onze stad waar de Pel grim Fathers ongetwijfeld vaker mee in aanraking zijn geweest dan met de Vrouwekerkstenen. Worden al de straatkeien nu ook 'heilig' verklaard? Daar is iets voor te zeggen. In de Pie terswijk zijn we groot voorstander van het handhaven van de oorspronkelij ke bestrating en tegen vervanging door moderne rode klinkers zoals nu in de Doezastraat liggen. Omdat we die keien bij ons historisch straatbeeld vinden passen. Maar stel je voor, onze bestuurders gaan uit praktische over wegingen toch alle oude bestrating mimen, maar vergeten er een paar op de hoek van de Kloksteeg en de Nieuwsteeg. Worden die dan tot mo nument, dan wel toeristische attractie verklaard omdat Leidse voorvaderen, De ambassadeur van de Verenigde Staten Schneider (rechts) bekijkt samen met wethouder Pechtold de resten van de Vrouweüe kerk. Engelse en Waalse immigranten er over hebben gelopen? Er is tenminste, één zo'n plek in de stad: de blauwe steen in de Breestraat, in het verlengde van de Pieterskerk- choorsteeg. Het Leidsch Dagblad heeft er een rubriek naar genoemd. Maar wie kent de ware betekenis van deze steen, op deze plek? Houden na zaten van Gorkumse martelaren nog steeds bedevaarten naar de steen? Of oud-Minervaleden die hem (tot vijftig jaar geleden) kusten bij hun promo tie? De steen heeft grote historische waarde en ligt niemand in de weg en daarom - denk ik - ligt-ie nog steeds op deze plek. Als-ie wel in de weg zou liggen, wat zouden we er dan mee doen? Het stadsbestuur zou hem vast niet durven weggooien. Waarschijnlijk gaat hij naar een museum. Met een bijschrift waar zijn historische beteke nis uit blijkt. Hij wint dan eerder aan waarde dein hij verliest. Zo zouden ook de laatste brokstuk ken van de Vrouwekerk aan waarde kunnen winnen door ze in een muse um te plaatsen. Bijvoorbeeld in de kooromgang van de Pieterskerk, waar alle bedevaartgangers uit de Verenig de Staten langs komen. Zo doet men het ook op plaatsen van grotere histo rische betekenis, zoals Pompei' en Ep- hesus. De locaties geven door hun omvang een indrukwekkend, maar zeer algemeen beeld; de werkelijk be langrijke stukken liggen echter in aan grenzende musea. Op dezelfde manier kan men de ou de Leidse binnenstad bezien. Het ge heel geeft een indrukwekkend beeld. In de musea liggen de werkelijk waar devolle stukken. (Helaas geen Rem brandt, wel een Laatste Oordeel). Hierbij leg ik u het volgende ge dachte-experiment voor. Er liggen naast elkaar drie stenen in de koor omgang van de Pieterskerk. Een brok stuk van de Vrouwekerk, een kei uit de Kloksteeg van voor het woonhuis van de dominee van de Pelgrims Fathers, Robinson, en de blauwe steen. Welk object zal de meeste indruk maken op de Amerikaanse bedevaartganger? Dat zal er vanaf hangen welk verhaal men ARCHIEFFOTO MARK btt( aan elk object weet te verbinden, j W Het lijkt mij een koud kunstjedta de Belgische straatkei tot Mekkajiiti tige hoogte te verheffen want dims zelf nog van Waalse afkomst, sen meer toeristische benadering, iijhc geest van de plannen voor het BHi brandtkwartier, is het herbouwen g( de Mayflower die in het Galgenvj h wordt afgemeerd. Historisch onjva want die vertrok uit Delfshaven. lit i we kunnen bij de plechtige inwiire alhier, op spectaculaire wijze Jen Bangs voor de ogen van zijn Au kaanse landgenoten kielhalen wei valse berichtgeving over onze mf mentenzorg. Men kan vele bezwaren opperejï gen de stadsplanning van TjeerdJ* Rij maar het is niet eerlijk om hen brek aan historisch besef aan te i ven. Toen meer dan vijf jaar geliHEi de Pieterswijk werd opengegr) voor rioolvernieuwing, heeft hij dèsti strating in zijn oude haveloze bnt stand achtergelaten. leb Pg< ARTHUR RÖRSCH jjd De hype rond Big Brother is nog niet voorbij. Na de ontknoping willen we allemaal weten hoe het nu met de ex- bewoners gaat. SBS6 neemt de succesformule van Veronica over. Voor het programma 'De Gouden Kooi' worden volgende maand elf mensen geselecteerd, die zestien weken in een bus door het land rijden. De Amerikaanse kunstenaar Andy Warhol voorspelde dat er een tijd komt waarin iedereen recht heeft op 'fifteen minutes of fame'. Big Brother, houden we ervan of haten we het? R. Vermeer, directeur van jeugdge vangenis Teylingereind in Sassen- heim: ,,Ik heb niet naar Big Brother gekeken. Het programma interesseert me niets. Sterker nog, ik vind het zielig dat mensen zich vrijwillig laten opslui ten. Dit soort experimenten zijn hoog uit interessant te noemen voor men sen die bezig zijn in de psychologie. Ik had, ondanks die ophef, echt geen be hoefte om er naar te kijken. Big Bro ther was een goedkope vorm van amu sement. Begrijp me niet verkeerd. Ik vind het prima dat mensen er naar ke ken. Hier in Teylingereind leefde het helemaal niet." Directeur Ummels van Stichting Stadspromotie Almere, die Big Bro ther sponsort: ,,Ik heb fanatiek geke ken naar Big Brother, meer dan ik aan vankelijk had gedacht. Het programma boeide me, omdat het intermenselijke relaties bevatte. De bewoners waren een goede weerspiegeling van de ge wone mens met verdriet, vreugde en onverschilligheid. Ruud heeft met zijn uitspraken en optreden de toon gezet, zoals alleen Van Kooten en De Bie dat konden. Zijn uitspraken 'F.ffe knuffe len' en 'Laat je niet gek maken' zijn zelfs niet aan de aandacht van Paul de Leeuw ontsnapt. Volgens mij had Ruud de winnaar moeten zijn. Hij bracht echt kleur in het huis. Naast mooie momenten kende Big Brother ook wel erg saaie stukken. Ik miste de nodige spanning. Zo waren de discus sies wat tam. Er lag geen mes op tafel. Over veel dingen kan ik verder discus siëren, maar één ding is zeker: Almere ging op de golf van de hype rondom Big Brother mee. Dit stadje haalde zelfs de Wall Street Journal." van het Big Brotherhuis, kijken naar fragmenten uit de uitzendingen tijdens een gisteren FOTO ANP RAYMOND RUTTING Bart, Willem en Ruud, de laatste bewoners gehouden persconferentie. Joop Maat, hoofd communicatie ge meente Leiden: ,,Ik heb er een ge woonte van gemaakt om in elk geval op de dag van de nominaties te kijken. Maar ik ben geen Big Brother-junk. Ik vond het programma wel fascinerend. Er is niets zo boeiend als echte men sen met al hun hebbelijkheden, pro blemen en emoties. Ik vond het mo ment waarop de vriendin van Bart werd weggestuurd indrukwekkend. Bart reageerde op een fantastische manier. Hij zat heel stil op de bank en je zag die tranen uit zijn ogen rollen. Dat vond ik één van de mooiste en ontroerendste momenten uit Big Bro ther. Ik moet zeggen dat het succes van deze serie mijn verwachting te bo ven is gegaan. Als een programma suc cesvol blijkt, wordt het vaak herhaald of gekopieerd. Het initiatief van SBS6 is misschien wel leuk als de bus Leiden aandoet. Maar bij de derde variant van dit programma is het niet meer om aan te zien." René van Dammen, Dienst Kijk- en Luisteronderzoek NOS: ,,Big Brother is bij lange na niet het meest bekeken programma, wel het meest besproken. Vooral onder mensen in de leeftijd van 25 tot 30 jaar sloeg de hype rondom het BB-huis aan. De kijkdichtheid was dan ook het grootst onder deze groep. De indruk werd gewekt dat elke avond mensen aan de buis zaten gekluisterd. Maar niets is minder waar. Veel men sen keken zo maar een avondje. Het Big-Brotherproject kan niet tippen aan het meest bekeken programma allertij- den: de WK-voetbalwedstrijd Neder- land-Brazilië, waar op 7 juli 1998 11,7 miljoen Nederlanders naar keken. De slotuitzending van Big Brother trok ruim 3,5 miljoen kijkers." Thijs Wissink, student sociaal juridi sche hulpverlening: ,,Bij vlagen was het interessant, dan weer heel saai. Ik vónd het boeiend om te zien hoe Big Brotherbewoners intensief werden blootgesteld aan camera's en hoe ze zich vervolgens een houding aanma ten. Het duidelijkst was dat te zien bij Willem, een achterdochtig, afwach tend type. Ruud was de meest oprech te persoon. Hij krijgt het volgens mij het moeilijkst met de terugkeer naar het echte leven. Iedereen kent hem, maar hij kent niemand en daar kan hij niets aan doen. Sowieso heeft dit pro gramma grote gevolgen voor het dage lijkse leven van alle bewoners. Ik ben het eens met de keuze van Bart als winnaar. Hij is de sympathiekste. Of ik me vrijwillig zou laten opsluiten? Nee, ik zou het niet kunnen. Gek zou ik er van worden. De vrijheid om zelf te be palen met wie ik omga, is me erg dier baar. De muren zouden op me afko men als ik in het Big Brotherhuis zou zitten." Leo Harks, psychotherapeut in Al phen aan de Rijn: ,,Ik heb gekeken, maar al snel zag ik dat er meer voor nodig is om Big Brother tot een weten schappelijk project te maken. Het spektakel eromheen en het te grote ac cent op populariteit, maakten dat indi viduele- en groepssociologie niet de verdiende aandacht kregen. Ook de geldprijs was geen juiste doelstelling. Als je er langer over nadenkt, is het on ethisch, sterker nog walgelijk, dat mensen worden opgesloten voor geld. Op het einde word je hartstikke gek en wil je alleen nog maar die hoofdprijs halen. Vaak hoor ik dat Big Brother saai was. Maar dat is niet waar. De kij ker geilt nu eenmaal op geweld, tranen en verdriet. Als hij die ingrediënten niet terugziet in een programma, vindt hij het meteen saai." Wil Buys, tv-recensent van het Leidsch Dagblad: „Een van de leukste aspecten van Big Brother vond ik het gelazer en de nominaties. De ware aard van de bewoners kwam toen naar boven, wat voor spanningen zorgde. De gesprekken zou ik niet als diep gaand kwalificeren. Laten we eerlijk zijn, eigenlijk heeft alleen Bart bewust of onbewust de boel wat laten opleven en de kijker vermaakt. Dat was brood nodig, omdat het programma voor een groot deel gewoon saai is. De kijkers konden het spannender maken door mee te denken en actief te nomineren. Big Brother is een waanzinnig experi ment, maar om het nou navolging te geven is iets te veel van het goede. Of ik in het BB-huis zou willen wonen? Ik heb al een soortgelijke ervaring achter de rug. Tijdens mijn studententijd heb ik met zeven meisjes in een huis ge woond. Ik dacht het paradijs te betre den, maar het leek meer op de hel. Ik zou er zes maanden blijven. Na drie maanden kon ik het niet meer volhou den. Er werd vaak over elkaar gespro ken, zeg maar geroddeld. Je kunt het vergelijken met het BB-huis. Alleen zijn de grenzen van dat programma erg opgerekt. De nasleep van Big Bro ther houdt pas op wanneer Bait, Ruud en Willem zeggen dat ze ermee kap pen, eerder niet. Al die poeha erom heen is écht belachelijk. Het maakt toch niet uit dat een stel onbenullen bekende Nederlander worden? Ik zap wel weg, hoor." Petra Beerthuizen uit Lisse: „Big Bro ther? Gaaf, leuk. Voor mij hét tv-pro- gramma van het afgelopen jaar. De be woners lieten zien wie ze zijn. Ik keek elke dag en ik ergerde me alleen aan het kleffe gedoe van Bart en Sabine. Ik ben het absoluut eens met de keuze van Bart als winnaar. Van meet af aan is hij zichzelf geweest. En hoewel hij constant werd genomineerd, wilde het publiek hem er in houden: Fantas tisch, gewoon." Bart Spring in 't Veld uit Roelof- arendsveen, winnaar van Big Bro ther: „Ik vind het een heisa om niks. Kan me niet voorstellen dat zoveel mensen naar zo'n saai programma kij ken. We hebben ruim honderd dagen gewoon een beetje zitten kaarten en voetballen. Dat vindt Nederland blijk baar prachtig. Zelf zou ik nooit kijken, ik kijk wel beter uit." HANAN NHASS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14